Formulář: Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Rodičovský příspěvek, je možné vyřídit přes internet – viz online žádost na webu MPSV.cz

Tento formulář „Formulář: Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku“, slouží jako příloha k žádosti o rodičovský příspěvek – viz: Formulář: Žádost o rodičovský příspěvek.

U rodičovského příspěvku má žadatel možnost zvolit délku doby, po kterou bude tato sociální dávka vyplácena. Od zvolené doby se pak odvíjí i výše měsíční platby. Celková výše RP je 350 000 Kč (při dvojčatech je to 525 000 Kč).

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024

Rodičovský příspěvek se naposledy zvyšoval od začátku roku 2020. Vzhledem k vysoké inflaci, která je zde především za poslední dva roky, už tato sociální dávky, nemusí plně pokrývat potřeby rodin s dětmi či samoživitelek s dítětem. I to je jeden z důvodů, proč vláda prosadila zvýšení rodičovského příspěvku. Od 1. 1. 2024 se rodičovský příspěvek zvýší o 50 000 Kč.

V roce 2024 bude rodičovský příspěvek na jedno dítě 350 000 Kč. U dvojčat by to mohlo být až 525 000 Kč. Zvýšení se ale bude týkat jenom dětí, které se narodí až v roce 2024 (datum narození 1. 1. 2024 a dále). Pro dříve narozené děti se nic nemění.

Rodičovský příspěvek v roce 2024 – užitečné informace a kalkulačka:

Kdo může zvolit délku rodičovského příspěvku

Velmi zjednodušeně se dá říci, že ten kdo měl nárok na PPM (nebo splňuje podmínky pro nárok) ,pak může i zvolit variantu rodičovského příspěvku.

Pokud byla žena (před porodem) delší dobu nezaměstnaná, nebo to byla studentka, či žena v domácnosti, nebo žena na „rodičovské“, která ale již nebyla zaměstnána, pak zpravidla není možnost volby. Pokud ale žena (matka dítěte) nesplňuje požadované podmínky, pak stačí, když je bude splňovat muž (otec dítěte). Pokud podmínky nesplní ani jeden z rodičů, je přiznán „základní“ rodičovský příspěvek do 13 000 Kč (tj. minimálně na cca 24 měsíců).

To, v jaké výši může být zvolen rodičovský příspěvek, závislé na výši vyměřovacího základu.

  • Pokud je možné alespoň jednomu z rodičů stanovit vyměřovací základ pro PPM, pak je maximální rodičovská do 30ti násobku vyměřovacího základu
  • Pokud není možné ani u jednoho rodiče stanovit vyměřovací základ, pak je maximální rodičovský příspěvek do 13 000 Kč (u dvojčat je to do 19 500 Kč)
  • Maximální měsíční částka u rodičovské, může být v roce 2024 až 53 910 Kč

Formulář ke stažení: Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku

Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář: Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku
Formulář: Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku 2017 Potvrzení slouží jako příloha k žádosti o rodičovský příspěvek, pokud máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, peněžitou pomoc nebo nemocenskou poskytovanou v souvislosti s porodem.
ID formuláře XRodPZ130401215
Verze formuláře 13 04 01 215
Aktuální verze od 41365
Velikost dokumentu 88,4 kB
Počet stran 2
Originál formuláře na MPSV.cz Online formulář
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader. Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).

Související formuláře a dokumenty – Rodičovský příspěvek

Online formulář: Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku

Výše odkazovaný formulář ke stažení, slouží pouze jako vzorový. Oficiální formuláře můžete dostat v tištěné podobě na každé pobočce Úřadu práce. Nebo je možné najít tyto formuláře v online podobě přímo na webu ministerstva práce a sociálních věcí: http://portal.mpsv.cz/forms.

Na webu MPSV.cz také můžete formulář vyplnit online, v interaktivním průvodci. Pokud máte elektronický podpis, nebo používáte datovou schránku, pak vyplněný formulář můžete rodnou odeslat, ke zpracování na Úřad práce.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka do domu. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka na směnku. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
  • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
  • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...