Příspěvek na péči 2014

Příspěvek na péči je sociální dávka, která je vyplácena osobám, které z důvodu svého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné osoby. Zákon rozlišuje čtyři stupně závislosti na pomoci jiné osoby. Podle stanoveného stupně závislosti se pak odvíjí i výše dávky. Dávka se vyplácí pravidelně, každý kalendářní měsíc po dobu, kdy trvá stav, který zakládá nárok na dávku. V oprávněných případech pak základní výše dávky může být dále navýšena – viz podrobnější informace dále.

Příspěvek na péči: stupeň závislosti

Stupeň závislosti a způsob hodnocení určuje příslušná vyhláška – konkrétně se jedná o vyhlášku č. 505/2006 Sb. Při posuzování stupně závislosti na pomoci jiné fyzické osoby se hodnotí především schopnost zvládat základní životní potřeby. Tedy to, nakolik je osoba mobilní, nakolik je schopná orientace, komunikace. Jestli si umí sama zajistit oblékání, stravování, základní tělesnou hygienu. Jestli je schopna zajistit sama péči o své zdraví, péči o domácnost (hodnotí se pouze u osob starších 18 roků) atd. Rozlišují se 4 základní stupně závislosti:

 • I stupeň závislosti = lehká závislost
 • II stupeň závislosti = středně těžká závislost
 • III stupeň závislosti = těžká závislost
 • IV stupeň závislosti = úplná závislost

Kdo má nárok na příspěvek na péči

Nárok na příspěvek na péči se týká osob, které mají minimálně jeden rok (mladších dětí, do jednoho roku se tato dávka netýká). Předpokladem pro nárok na tuto sociální dávku je dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav – nutnost pomoci od jiné fyzické osoby.

Kolik je příspěvek na péči v roce 2014

Základní výše této sociální dávky zůstává v roce 2014 beze změny. Platí tedy stejné sumy, jako v předchozím roce. Kolik je aktuálně příspěvek na péči, je uvedeno níže:

Výše příspěvku na péči pro osoby mladší než 18 roků:

 • I stupeň závislosti = 3000 Kč měsíčně
 • II stupeň závislosti = 6000 Kč měsíčně
 • III stupeň závislosti = 9000 Kč měsíčně
 • IV stupeň závislosti = 12000 Kč měsíčně

Výše příspěvku na péči pro osoby starší než 18 roků:

 • I stupeň závislosti = 800 Kč měsíčně
 • II stupeň závislosti = 4000 Kč měsíčně
 • III stupeň závislosti = 8000 Kč měsíčně
 • IV stupeň závislosti = 12000 Kč měsíčně

Zvýšení příspěvku na péči

V případě splnění podmínek může být příspěvek na péči zvýšen až od 2000 Kč měsíčně.  Pro zvýšení příspěvku na péči musí být splněna některá z následujících podmínek

Zvýšení z důvodu nízkého příjmu oprávněné osoby a osob s ní společně posuzovaných, a to

 • nezaopatřenému dítěti do 18 let věku, kterému náleží příspěvek na péči (výjimkou je dítě, kterému náleží příspěvek na úhradu potřeb dítěte ze systému dávek pěstounské péče podle zákona o sociálně-právní ochraně dětí; dítě, jemuž nenáleží příspěvek na úhradu potřeb dítěte, protože požívá důchod z důchodového pojištění, který je stejný nebo vyšší než tento příspěvek, a dítě, které je v plném přímém zaopatření zařízení pro péči o děti nebo mládež)
 • rodiči, kterému náleží příspěvek na péči, a který pečuje o nezaopatřené dítě do 18 let věku, jestliže rozhodný příjem oprávněné osoby a osob s ní společně posuzovaných je nižší než dvojnásobek částky životního minima oprávněné osoby a osob s ní společně posuzovaných podle zákona o životním a existenčním minimu.

Zvýšení z důvodu podpory zdravotně postižených dětí předškolního věku

 • zvýšení příspěvku na péči náleží nezaopatřenému dítěti od 4 do 7 let věku, kterému náleží příspěvek na péči ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost). Výjimkou je dítě, kterému náleží příspěvek na úhradu potřeb dítěte ze systému dávek pěstounské péče podle zákona o sociálně-právní ochraně dětí; dítě, jemuž nenáleží příspěvek na úhradu potřeb dítěte, protože požívá důchod z důchodového pojištění, který je stejný nebo vyšší než tento příspěvek, a dítě, které je v plném přímém zaopatření zařízení pro péči o děti nebo mládež.

Žádost o příspěvek na péči

O tuto sociální dávku se žádá na příslušné pobočce Úřadu práce (dle místa trvalého bydliště). O dávku je možné požádat buď osobně, nebo je žádost možné podat i elektronicky – prostřednictvím webového portálu mpsv.cz, kde je možné jednotlivé formuláře vyplnit v elektronické podobě a rovnou i odeslat (je nutné, abyste měli elektronický podpis). Nebo je možné dokumenty odeslat případně i poštou.

Formuláře, které se týkají příspěvku na péči, jsou především tyto:

Kromě těchto dokumentů (formulářů) je potřeba předložit i další – podrobnější informace najdete na příslušných stránkách na webu mpsv.cz nebo i na tomto webu na stránkách s jednotlivými formuláři.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka 10000 Kč bez registrů ještě dnes. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Kreditní karta bez doložení příjmu. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Příspěvek na péči 2014

komentářů 37
 • Custom avatar Ludmila

  Dobrý den,mám dotaz na možnost zažádání si a případné poskytnutí dávky-příspěvek na péči,mobilitu a průkaz ZTP.jsem zrakově postižená.Mám 47 let.Jsem již 2 roky v evidenci UP,původní povolání servírky a další-řidičky,již vykonávat nemohu.Po neléčeném a zanedbaném glaukomu a myrných 4 operacích jsem oslepla na levé oko,pravé zatím vidí,mám 3 dioptrie,čtu jen s brýlemi,orientace v prostoru je ztížená.Jsem sama,rozvedená a mám celkem každodenní problém.Děkuji za odpověd.Hanáková

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, příspěvek na péče, průkaz ZTP apod. záleží na posouzení zdravotního stavu. Nejsem lékař a podle vašeho popisu si netroufám posoudit, zda splníte podmínky nebo ne. Obraťte se na příslušný úřad práce, kde vás nasměrují dále. Určitě budete potřebovat vyjádření od vašeho lékaře od vašem zdravotním stavu a případně i další dokumenty.

 • Custom avatar Marketa

  dobry večer,chci se zeptat jsem maminka skoro 6-tileteho kluka.Erikovi byl prokazan ADHD syndrom-sprojevy agresivniho chovani,zvysena vada řeci,a lehka mentalni retardace.,Navstevuje specialni skolku pro deti s temito problemy.Tato skolka je celkove dost nakladna.Erik se nezapojuje do beznych cinnosti jako zakladni hygiena(CISTENI ZUBU,RUKOU).Obleka si vse naopak,nepozna ze toma naruby,i boty si obouva naopakMotorika spatna.Vyžaduje tedy neustaly dohled.Proto vas chci pozadat zda mi muzete poradit jestli mam v tomto pripade pozadat o prispevek na peci nebo ne.Dekuji Novakova

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, určitě si o příspěvek na péči můžete zkusit požádat. U této dávky se posuzuje více různých kritérií – podle počtu těch, které dotyčná osoba nezvládá vykonávat samostatně, se pak stanovuje stupeň závislosti na pomoci jiné fyzické osoby. Nejsem lékař, a proto vám nemohu kvalifikovaně odpovědět, jestli jeho stav odpovídá některému ze stupňů závislosti na péči. Zde se musíte obrátit na příslušný úřad.

 • Custom avatar Yvona

  Dobrý den,

  starám se o 93 letou babičku, která má II. st. závislost, zajímalo by mne jestli je možné, jak tomu bylo kdysi, aby mi město platilo zálohy na zdravotního pojištění?

  Moc děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

  Yvona

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Zdravotní pojištění je za pečující osobu hrazeno státem v případě, že pečuje o závislou osobu, které náleží příspěvek na péči II. – IV. stupně, nebo pečuje o závislou osobu, které náleží příspěvek na péči I. stupně a která je mladší 10 let.
   Sociální pojištění je za pečující osobu hrazeno státem v případě, že pečuje o závislou osobu, které náleží příspěvek na péči II. – IV. stupně, nebo pečuje o závislou osobu, které náleží příspěvek na péči I. stupně a která je mladší 10 let.
   Nárok na úhradu sociálního pojištění má však pečující osoba, která poskytuje péči v největším rozsahu a to pouze v případě, že se jedná o osobu blízkou, nebo žijící se závislou osobou ve společné domácnosti.

 • Custom avatar kamila

  Dobrý večer mému chlapečkovi byl diagnistikován Aspergeruv syndrom.Byl nám přiznán PNP 2 st. bez mobility a orientace.Máme nárok na průkazku ZTP?Děkuji za odpověd´.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, od začátku roku 2014 už není průkaz ZTP navázaný na uznání příspěvku na péči, ale posuzuje se v samostatném řízení. Podle toho co píšete pravděpodobně ano.

 • Custom avatar Ludmila

  Zdravím paní Králová, chtěla jsem se prosím zeptat zda bych jako matka mé nezletilé dcery na kterou pobírám pečovatelský příspěvek II. stupně měla nárok zažádat dceři o ZTP průkaz, děkuji za odpověd Ludmila

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, od začátku roku 2014 se trochu změnila praxe vydání průkazů ZTP, ZTP/P a TP. Nyní již nejsou navázány na uznaný stupeň závislosti ale rozhoduje se o nich v samostatném řízení. Průkaz se vyřizuje na příslušeném Úřadu práce.

 • Custom avatar Renáta

  Dobrý den,moje teta (80) se dostala do začarovaného kruhu a nevíme jak z něj ven.Již to bude rok co je hospitalizovaná na LDN. Po prodělané mrtvici není schopná být sama. Jelikož nikoho nemá pouze sourozence sestru(68)která je nemocná a bratra (70)který bydlí 250km od ní.Zažádali jsme o umístění do domova pro seniory aby měla 24 hodinovou péči.A tady je ten problém.Teta musí mít přiznaný příspěvek na péči aby ji zařadili do pořadníku v domově,jenže když je na LDN tak jí ten příspěvek nevyřídí.Radu že si jí máme vzít domů se nedá realizovat ,bydlíme ve 4 patře bez výtahu,jak jsem již psala její sestra je ráda že se postará o sebe a bydlí také ve 3 patře bez výtahu.Je nějaká šance že by tento příspěvek dostala ještě před tím než jí vezmou do domova?Nebo jak máme postupovat ,jsme bezradný.Děkuji Renáta

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, jak píšete – je to začarovaný kruh. Podle zákonů, tak jak jsou formulované opravdu nyní nárok na příspěvek na péči nemá. Nenapadá mě jiné řešení, než to které vám již bylo doporučeno, a které ve vašem případě není realizovatelné. (vzhledem k bydlení ve 4 patře bez výtahu). Je mi líto, ale v tomto vám opravdu nejsem schopná poradit nějaké schůdné řešení.

 • Custom avatar Marie Kubová

  Dobrý den, měla by má dcera (20 měsíců) nárok na příspěvek na péčí pokud je u ní diagnostikované astma, alergie na antibiotika porucha NS? Mám žádat? Kdo vypisuje lékařskou zprávu specialista nebo dět.lékař?

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, nárok na příspěvek na péči se odvíjí od uznaného stupně závislosti, který je zase posuzován podle konkrétního zdravotního stavu. To si opravdu netroufám posuzovat, zde se musíte obrátit na svého lékaře. Řešíte to primárně se svým dětským lékařem, který vás v případě potřeby pošle na specializované vyšetření.

 • Custom avatar iva

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat,mám těžce nemocného manžela a žádali jsme o příspěvek na péči
  v září 2013 a stále ještě tato žádost není vyřízená a to ani zamítnutá,jak dlouho prosím trvá
  vyřízení ????? děkuji iva

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Co se týká lhůty pro vyřízení žádosti o příspěvek na péči, pak podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách má úřad 60 dnů na provedení sociálního šetření a vydání rozhodnutí,v případě nutnosti objektivního posouzení má úřad možnost požádat nadřízený orgán o prodloužení této doby.

   Posudkoví lékaři lékařské posudkové služby OSSZ mají na vypracování zdravotního posouzení 45 dnů s tím, že tato lhůta může být následně prodloužena např. v případě dožádání podkladů potřebných k objektivnímu posouzení.

   Po dobu posuzování stupně závislosti posudkovými lékaři se řízení přerušuje usnesením, tzn.,že po dobu posuzování lhůta pro vydání rozhodnutí neběží. V řízení se bude pokračovat jakmile úřad obdrží posouzení stupně závislosti.

 • Custom avatar Mariana

  Dobrý den,
  mám 7měsíční dítě, s otcem dítěte jsme se rozešli, nebyli jsme oddáni. Bydlím v baráčku s rodiči a babičkou, ale trvalé bydliště mám hlášeno v družstevním bytě, kde jsme hlášeni já, moje sestra, máma a táta. Mám nárok na nějaké sociální dávky ? Zatím na bydlení nepřispívám nic, ale budu muset alespoň 2000. Už jsem si soudně zažádala o svěření syna do své péče + alimenty. Nevím, kolik mi přítel bude přispívat, bere maximálně 15tisíc hrubého měsíčně.
  Děkuji za odpověď
  M.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, v případě že v daném bytě kde nyní žijete, nemáte trvalé bydliště, tak nemáte možnost žádat o příspěvek na bydlení (ten je podmíněný právě trvalým pobytem). Mohla byste mít případně nárok na dávky hmotné nouze – pokud ale žijete ve společné domácnosti s babičkou a rodiči, pak by se posuzoval i příjem těchto osob, záleží tedy na tom, jaké jsou vaše celkové příjmy.

 • Custom avatar Nicolle

  Dobrý den paní Králová.
  Pravidelně již více než rok se starám o naši rodinnou známou. Není to tedy rodina, ale známe se od nepaměti. Trpí parkinsonovou chorobou spojenou s menierovou chorobou. Vařím, vozím ji k lékařům, obstarávám větší úklidy. Bylo by možné zažádat o příspěvek na péči? A kde bych popř. našla jaká kritéria k jakému stupni je potřeba split? Budou se mě počítat roky strávené péčí o osobu, která není rodinným příslušníkem jako odpracované roky do důchodu. Nebydlíme ve společné domácnosti, dojíždím pravidelně k ní domů.

  Velice Vám děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

  N.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, obecně o příspěvek na péči nežádá ten kdo „pečuje“ ale ten kdo péči potřebuje. Nárok a výše dávky se odvíjí od uznaného stupně „závislosti na pomoci jiné osoby“. Nerychlejší bude obrátit se na místní pobočku Úřadu práce, kde se o tuto dávku žádá. Bude potřeba posudek od lékaře + další dokumenty.

 • Custom avatar Hana Šimková

  Dobrý den,trvale s námi bydlí manželova maminka 90let.Bere příspěvek na péči třetího stupně,ted je hospitalizována od 13března v nemocnici.Prosím o radu kam se to ohlašuje aby jsme něco nezanedbali.Děkuji s pozdravem H.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý dem, obraťe se na místní úřad práce.

 • karel

  dobry den chtel jsem se zeptat jestli priispevek na peci se pocita do zivotniho minima dekuji za odpoved

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, příspěvek na péči se nezahrnuje mezi příjmy při posuzování životního minima

 • Custom avatar Ema

  Mám manžela v nemocnici po mozkové příhodě a ochrnutý na pravou stranu ruka a noha,dale obličej levá strana, špatně mluví a polyká.Mám nárok napříspěvek na péči, od kdy jej můžu pobírat a jakou částku.Děkuji Ema

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, příspěvek na péči závisí na uznaném stupni závislosti na pomoci jiné osoby – to není možné takto jednoduše posoudit. Musíte se obrátit na místní pobočku Úřadu práce a podat žádost o dávku. Následně proběhne sociální šetření, ve kterém bude posouzen stav vašeho manžela a od toho se pak odvíjí případný nárok na tuto dávku.

 • Custom avatar Jaroslava Nováková

  Dobrý den můj strejada pobírá příspěvek na péči 3 stupně a já se o něj starám a jsem plně doma, ted mi přišla nabídka práce z domu kterou bych při péči zvládala otázka zní jestli mohu přojmout takovou práci aniž by strýc o příspěvek přišel????

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano můžete pracovat. Příspěvek pobírá váš příbuzný na základě svého postižení, váš příjem tady nehraje roli.

 • Custom avatar Bartošová Beata

  Dobrý večer,Chtěla bych se zeptat dcerce necelých 8 let bud končit posudek na pnp a na ztp/p k 31.5.2014.Vždy bylo že by s mělo aspon 2 měsíc před koncem by s měla podat žádost o znovu posouzení.Uřednice mi řekla že to není potřeba že si ji ted podají sami a klidně až v tom květnu ,že nám budou v dobré víře vyplácet příspěvek a vracet jj při přeplatku nebudeme muset .To se mi moc nelíbí.Zdá se mi to jako hloupost.A hlavně jde mi o to že než to posoudí posudkář bude to trvat a mi tak sice budeme v dobré víř brát pnp,ale průkaz ztp /p bude neplatný a jelikož stále jezdíme po kontrolách nutně ho potřebujeme. Můžeme trvat na tom aby nám co nejdříve vypsali žádost?Děkuji Bartošová

 • Custom avatar P.

  Dobrý den,
  v současnosti pobírám příspěvek na péči III. stupně, moje matka je vedená jako pečujicí osoba, která nepracuje.
  Mám několik dotazů:
  1) Pokud by si matka změnila trvalé bydliště , v současné době máme oba stejné, a začala pracovat na živ. list, má to nějaký vliv na příspěvek na péči a na platbu pojistného?

  2) Jestliže bych se rozhodl změnit osobu, která je uvedená jako pečující, musí tato osoba mít stejné trvalé bydliště? Jednalo by se o partnerku?

  3) Jestliže bych změnil pečující osobu, od kdy si musí moje matka začít platit pojistné sama?

  Děkuji mnohokrát za odpověď

 • lenka

  Dobrý den chtěla bych se vás zeptat mám 11letou dceru a pobíram příspěvek na péči 1 stupen a mám nabítku na práci mohu tedy pracovat děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano

 • Custom avatar Tomáš

  Dobrý den.Mám plně invalidní matku(59 let). Došlo ke zhoršení situace hlavně po psychické stránce.Těžké deprese,pokusy o sebevraždu atd.Pravidelné návštěvy lékařů jsou samozřejmostí.Nežijeme spolu ve společné domácnosti.Poskytuji ji pravidelnou péči-nákupy,kadeřníka,dohled nad financemi,atd…V září 2013 jsem požádal pobočku ÚP o příspěvek na péčí,příspěvek na mobilitu,parkovací kartu.. Po cca 3 měsících mi byl přiznán příspěvek na mobilitu,parkovací karta a průkaz ZTP/P.
  Nyní je květen 2014,tudíž cca 9 měsícú od podání příspěvku na péči a stále není rozhodnuto.Platí nějaká lhůta,nebo je nějaká obvyklá doba,nebo jak je to?Na ÚP na můj dotaz odpovídají-stále čekáme na rozhodnutí posudkového lékaře.
  Můj dotaz směřuje tedy jak je zhruba obvyklá lhůta pro vyřízení – rok,dva,či několik let než dotyčný zemře? Nikdo mi nedokázal odpovědět. Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ze zákona má úřad práce k vyřízení žádosti o příspěvek na péči lhůtu 30 dnů, která se však navyšuje o dalších 30 dnů, pokud je třeba provést další šetření. Tato lhůta se také přerušuje po dobu, po kterou okresní správa sociálního zabezpečení posuzuje zdravotní stav žadatele o příspěvek na péči. Z tohoto důvodu může tedy vyřízení žádosti o příspěvek trvat delší dobu.

   Ze své zkušenosti vím, že vyřizování žádosti o příspěvek na péči trvá zpravidla delší dobu, netroufám si říci co je obvyklá doba – doba několika měsíců ale není zcela neobvyklá. Na druhou stranu 9 měsíců mi osobně přijde již poměrně dlouho.

 • Custom avatar veronika

  dobry večer moje mamka pečuje o babičku svou maminku která je na ni plně závislá je upoutaná na lůžku. Mamka k tomu ještě pracuje ale stav babičky se zhoršuje a mamka s ni bude muset zůstat doma a ta hlavni otázka je z čeho se počítá ta dávka na péči o osobu blízkou a jestli se ta doba peče počítá k důchodu když mamka momentálně vydělává 5000 měsíčně
  Předem děkuji za vaši odpověď

 • Custom avatar ovbergr@seznam.cz

  dobry den manželka pobira přispěvek na peči a pta se jestli si muže přividělat když ditě je ve škole protože pracuje jenom manžel a ten nedosahne na životni minimum pro 5 členou rodinu děkuji za odpověd bergr

 • Custom avatar nikola frankova

  dobrý den ,, zajimalo by mě , kolik se pobírá u 1 stupně postižení děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucie ČižmárováDOBRÝ den potřebuji si vytisknout formuláře a nevím jak na... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci na HPP... více »
 • JanaDobrý den, prosím Vás, počítá se do vyměřovacího základu hpp... více »
 • MIroslavaDobrý den prosila bych vzor jak správně a jké kolinky... více »
 • VeronikaDobrý večer,jsem samozivitelka s 2detmi.13lety syn má přiznaný 1stupen závislosti,6tileta... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci, nebo dočasně... více »