Příspěvek na péči 2024

Příspěvek na péči je sociální dávka, která je vyplácena osobám, které z důvodu svého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné osoby. Zákon rozlišuje čtyři stupně závislosti na pomoci jiné osoby. Podle stanoveného stupně závislosti se pak odvíjí i výše dávky. Dávka se vyplácí pravidelně, každý kalendářní měsíc po dobu, kdy trvá stav, který zakládá nárok na dávku. V oprávněných případech pak základní výše dávky může být dále navýšena – viz podrobnější informace dále.

Nový návrh na zvýšení příspěvku od 1. července 2024

Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo zřejmě již finální návrh, jak se zvýší příspěvek na péči od 1. července 2024.

Zvýšení příspěvku na péči 2024:

 • příspěvek pro stupeň I. se nebude zvyšovat (zůstane 880 Kč / 3 300 Kč)
 • příspěvek pro stupeň II. se zvýší o cca 12% (nově 4 900 Kč / 7 400 Kč)
 • příspěvek pro stupeň III. se zvýší o cca 16% (nově 14 800 Kč / 16 100 Kč)
 • příspěvek pro stupeň IV. se zvýší o cca 20% (nově 23 000 Kč / 23 000 Kč)
 • nově bude i stupeň IV+ pro osoby s úplnou závislostí v domácí péči, příspěvek bude 27 000 Kč (o 40% více)

Viz: Návrh na zvýšení příspěvku na péči od 1. července 2024

Zvýšení příspěvku na péči v roce 2024

Na konci roku 2023, předložilo MPSV návrh na zvýšení příspěvku Podle aktuálních informací, může dojít ke zvýšení až od poloviny roku 2024. Návrh obsahuje dvě varianty, které se liší v tom, zda se bude nebo nebude zvyšovat i příspěvek pro stupeň I.

Zvažované zvýšení příspěvku na péči v roce 2024 pro osoby do 18 roků:

 • I stupeň závislosti = 4 100 Kč (+800 Kč měsíčně podle varianty II., podle první varianty by se příspěvek pro stupeň I. nezvyšoval)
 • II stupeň závislosti = 8 200 Kč (+1600 Kč měsíčně)
 • III stupeň závislosti = 16 700 Kč (+2800 Kč měsíčně)
 • IV stupeň závislosti = 23 100 Kč (+3900 Kč měsíčně)

Zvažované zvýšení příspěvku na péči v roce 2024 pro osoby od 18 roků:

 • I stupeň závislosti = 2 000 Kč  (+1120 Kč měsíčně podle varianty II., podle první varianty by se příspěvek pro stupeň I. nezvyšoval)
 • II stupeň závislosti = 5 500 Kč (+1100 Kč měsíčně)
 • III stupeň závislosti = 15 400 Kč (+2600 Kč měsíčně)
 • IV stupeň závislosti = 23 100 Kč (+3900 Kč měsíčně)

Příspěvek na péči by se měl také změnit tak, aby se pravidelně valorizoval (stejně jako se pravidelně zvyšují důchody). Ani tento návrh, ale nebyl zatím schválen.

Příspěvek na péči: stupeň závislosti

Stupeň závislosti a způsob hodnocení určuje příslušná vyhláška – konkrétně se jedná o vyhlášku č. 505/2006 Sb. Při posuzování stupně závislosti na pomoci jiné fyzické osoby se hodnotí především schopnost zvládat základní životní potřeby. Tedy to, nakolik je osoba mobilní, nakolik je schopná orientace, komunikace. Jestli si umí sama zajistit oblékání, stravování, základní tělesnou hygienu. Jestli je schopna zajistit sama péči o své zdraví, péči o domácnost (hodnotí se pouze u osob starších 18 roků) atd. Rozlišují se 4 základní stupně závislosti:

 • I stupeň závislosti = lehká závislost
 • II stupeň závislosti = středně těžká závislost
 • III stupeň závislosti = těžká závislost
 • IV stupeň závislosti = úplná závislost

Kdo má nárok na příspěvek na péči

Nárok na příspěvek na péči se týká osob, které mají minimálně jeden rok (mladších dětí, do jednoho roku se tato dávka netýká). Předpokladem pro nárok na tuto sociální dávku je dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav – nutnost pomoci od jiné fyzické osoby.

Kolik je příspěvek na péči v roce 2024

K poslední změně u příspěvku na péči došlo na základě novely zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, kdy proběhlo sjednocení poskytovaných částek příspěvku na péči ve III. a IV. stupni závislosti.

V praxi to znamená, že Úřad práce ČR bude v případě vzniku nároku na tuto dávku vyplácet jejím příjemcům měsíčně stejnou výši bez ohledu na to, jestli klient žije v domácím prostředí nebo např. v domově seniorů. K úpravě dojde automaticky a není nutné o ni žádat.

Výše příspěvku na péči pro osoby mladší než 18 roků je od 1. 1. 2024:

 • I stupeň závislosti = 3 300 Kč měsíčně
 • II stupeň závislosti = 6 600 Kč měsíčně
 • III stupeň závislosti = 13 900 Kč měsíčně
 • IV stupeň závislosti = 19 200 Kč měsíčně

Výše příspěvku na péči pro osoby starší než 18 roků je od 1. 1. 2024:

 • I stupeň závislosti = 880 Kč měsíčně
 • II stupeň závislosti = 4 400 Kč měsíčně
 • III stupeň závislosti = 12 800 Kč měsíčně
 • IV stupeň závislosti = 19 200 Kč měsíčně

Zvýšení příspěvku na péči

V případě splnění podmínek může být příspěvek na péči zvýšen až od 2000 Kč měsíčně.  Pro zvýšení příspěvku na péči musí být splněna některá z následujících podmínek

Zvýšení z důvodu nízkého příjmu oprávněné osoby a osob s ní společně posuzovaných, a to

 • nezaopatřenému dítěti do 18 let věku, kterému náleží příspěvek na péči (výjimkou je dítě, kterému náleží příspěvek na úhradu potřeb dítěte ze systému dávek pěstounské péče podle zákona o sociálně-právní ochraně dětí; dítě, jemuž nenáleží příspěvek na úhradu potřeb dítěte, protože požívá důchod z důchodového pojištění, který je stejný nebo vyšší než tento příspěvek, a dítě, které je v plném přímém zaopatření zařízení pro péči o děti nebo mládež)
 • rodiči, kterému náleží příspěvek na péči, a který pečuje o nezaopatřené dítě do 18 let věku, jestliže rozhodný příjem oprávněné osoby a osob s ní společně posuzovaných je nižší než dvojnásobek částky životního minima oprávněné osoby a osob s ní společně posuzovaných podle zákona o životním a existenčním minimu.

Zvýšení z důvodu podpory zdravotně postižených dětí předškolního věku

 • zvýšení příspěvku na péči náleží nezaopatřenému dítěti od 4 do 7 let věku, kterému náleží příspěvek na péči ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost). Výjimkou je dítě, kterému náleží příspěvek na úhradu potřeb dítěte ze systému dávek pěstounské péče podle zákona o sociálně-právní ochraně dětí; dítě, jemuž nenáleží příspěvek na úhradu potřeb dítěte, protože požívá důchod z důchodového pojištění, který je stejný nebo vyšší než tento příspěvek, a dítě, které je v plném přímém zaopatření zařízení pro péči o děti nebo mládež.

Žádost o příspěvek na péči

O tuto sociální dávku se žádá na příslušné pobočce Úřadu práce (dle místa trvalého bydliště). O dávku je možné požádat buď osobně, nebo je žádost možné podat i elektronicky – prostřednictvím webového portálu mpsv.cz, kde je možné jednotlivé formuláře vyplnit v elektronické podobě a rovnou i odeslat (je nutné, abyste měli elektronický podpis). Nebo je možné dokumenty odeslat případně i poštou.

Formuláře, které se týkají příspěvku na péči, jsou především tyto:

Kromě těchto dokumentů (formulářů) je potřeba předložit i další – podrobnější informace najdete na příslušných stránkách na webu mpsv.cz nebo i na tomto webu na stránkách s jednotlivými formuláři.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka 10000 Kč bez registrů ještě dnes. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Kreditní karta bez doložení příjmu. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Příspěvek na péči 2024

Diskuse: 146
 • Romana Pivoňková

  Dobrý den,
  můj syn má diagnostikováno astma a atopický ekzém. Po rodičovské dovolené jsem nastoupila od září 2015 do nové práce a můj 3letý syn do školky. Syn je cca 14 dní v měsíci doma s astmatem nebo má náběh na astma. Ve zkušební době jsem dostala výpověď, i přesto, že jsem se snažila v péči o syna střídat s partnerem a sousedkou. Bylo to pro mě dost psychicky vyčerpávající. Nyní jsem 14 dní vedená na úřadu práce a obávám se, že kvůli jeho diagnóze neseženu práci (povoláním jsem zdravotní sestra). Babičky nefungují. Chci se zeptat, jestli mám nárok na nějaký příspěvek na péči ? Mohu si při něm přivydělávat v období, kdy bude zdravý? Kdo to posuzuje? Děkuji za odpověď. Pivoňková

 • Custom avatar Marika

  Dobrý večer, zajímá mě, jestli dítě, kterému bude přiznám alespoň 1. stupeň závislosti, může chodit do MŠ na celodenní vzdělávání nebo je provoz omezen na polodenní vzdělávání, když má o dítě pečovat matka a pobírat dávky.
  Děkuji.

 • Custom avatar renata

  Dobry Den chtela jsem se optat pecuji uz pres 2 roky o 73leteho dedu ted mu operovali krk ma rakovinu hrtanu neslysi nevim jestli muzu zazadat o peci na dedu .Dekuji

 • Jarmila Písečná

  Dobrý den,mám dotaz manžel pobíra příspěvek na péči 4 tisíce korun,v případě že byl na měsíc hospitalizovaný v nemocnici má to nahlásit ÚP a na příspěvek nemá nárok,děkuji za odpověď

 • Custom avatar Pavlina Hangurbadžová

  Dobrý den chci se zeptat mám vnuka v péči beru přispěvky 8000 pěstounské 3000na péči a na uhradu 5550 mám ještě narok na nějaké penize ja mám 5000in.duchod a kluk má 1 stupen je mu 11let kolik bych mněla dostávat děkuji.

 • Custom avatar Pavel

  Dobrý den, chtěl jsem se Vás zeptat.Mám dítě s přiznaným příspěvkem na péči 1 stupeň.Při podání daňového přiznánání je dítě považováno za ZTP nebo ZTP/P ?
  děkuji za odpověď

 • Custom avatar jan balog

  chtěl sem zeptat jestli mam nárok na peci. mam nemoc astma chronická, cinroza jater,cukrovku mam, tlak vysokej. oni mi zamítli. prosím Vas o radu

 • Custom avatar Marcela

  Pečuji o 25letého syna ZTP/P má 4.tý stupen´.Po 25 letech pobírání příspěvku na péči bych chtěla jít na pár hodin do práce, ale obávám se abych nepřišla o příspěvek,jelikož by se jednalo o pár hodin v týdnu, syn je na mě velice vázáný jak psychicky ,tak i fyzicky.Musím někde tuto brigádu ohlašovat a co vše musím proto udělat, abych neměla problémy s úřady. Velice děkuji za Odpověd´

 • Custom avatar Ina

  Dobrý den, máme na LDN babičku po operaci zlomené nohy 85 let. Babičku bych si chtěla vzít domů do vlastní péče, protože v LDN chřadne a bojím se, že by mohlo být ještě hůře. Budu žádat za babičku o příspěvek na péči. Ale chtěla bych se zeptat, jaká jsou má práva a možnosti, když jsem zaměstnanec a chtěla bych zůstat s babičkou doma. Mám nárok na nějaké sociální dávka, nebo na dávky od zaměstnavatele ? Jak dlouho můžu zůstat s babičkou doma , aniž bych přišla o práci a uznané dávky, pokud bych tedy nějaké dostala? Děkuji.

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den mam syna 7 let chlapec s opožděným vývojem vada řeči proporcionálním nanismem neprospívání výškově i hmotnostně. Má odklad školní docházky od března 2015 mu píchám rustový hormon od malička co se syn narodil navštěvuje několik specialistu. Syn je celkově dost opožděný ve školce nekomunikuje s kamarády nehraje si s nimi neorientuje se v otevřeném prostoru.U oblékáni a obouváni potřebuje pomoc neumí si sám vybrat oblečení podle počasí venku. Stravování vše servírují já maso nakrájím nají se lžičkou ne příborem. Hygiena není schopen si bez pomoci umít tělo ve vaně ,či sprše neumí se bez dopomoci sám osušit. V roce 2014 synovi schválily 1 stupěn a po roce 2015 v září mu zamítly i ten 1 stupěn. Prosím vás poradí nám někdo jak to řešit. děkuji

 • Custom avatar Jitka

  Dobrý den!
  Prosím jak je to s příspěvkem na péči? Babička pobírá 800,-, ale nyní je již v LDN. Mám příspěvek odhlásit, nebo jej od doručovatelky převzít a platit jím poplatek v LDN? Doručovatelka říkala, že rodinným příslušníkům příspěvky vyplácí, dokud ta osoba nezemře. Děkuji za odpověď!

 • Custom avatar Lucie

  Dobry den. Potřebovala bych od Vás radu. Mému synovi(necelé 4roky) byla diagnostikována epilepsie,tak jsem se chtěla zeptat,jestli bych měla nárok na příspěvek na péči.Sice chodím do zaměstnání,ale nevím jestli tam budu moci zůstat. Děkuji Lucie

 • Custom avatar H.

  Dobrý den, moje matka má současný pobyt v domově důchodců. Při přijetí musela podepsat smlouvu, ve které je uvedeno, že příspěvek na péči musí být zasílán přímo na účet ústavu. A k tomu nebude mít žádné vyučtování za poskytnuté služby. Chtěla bych vědět, zda tento postup není v rozporu se zákonem. Není výjimkou. Všichni klienti téhož ústavu podepisovali stejnou smlouvu. Měla jsem za to, že příspěvek patří osobě, která péči potřebuje a že si může vybrat, kdo a jaké služby jí poskytne.

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den.
  Byl nám přiznám pnp na 2 roky a končí nám teď v září. Jak se postupuje dál? Musím žádat znovu nebo si to pobočka úřadu práce hlídá a sama zařídí přezkoumání? A pokud bude přezkoumání za delší dobu,jak je to s vyplácením peněz?
  Děkuji moc za odpověď.
  S pozdravem
  Lucie

 • Custom avatar NATAŠA

  Dobrý den , prosím vás o radu . Mamince je 77 let , její důchod i s vdovským činní 7.200 kč , pobírá příspěvěk na bydlení který činí od 1700- 2000 kč . Maminka , zapomíná například vypnout sporák , nevleze si sama do vany a z vany , nakoupit sama už nezvládá . Motá se jí hlava atd. Já jsem i se sestrou zaměstnaná a pomáháme jí jak můžeme . Myslíte , že by měla maminka nárok na mobilitu ? A nemělo by to potom vliv na její příspěvěk na byt ?
  A co by to obnášelo pro nás ? Moc děkuji za odpověď . Nataša

 • Marketa

  Dobrý den v květnu jsem si zažádala na péči mého 11ti letého syna,byla mu diagnostikovaná pervazivní vývojová porucha,mám nárok na péči? U Dr.se neustále rozhodují zda je autista nebo má Aspergerův syndrom ,navštěvujeme klinického psychologa,psychiatra, bere léky.A trpí migrénami tak i neurologa Děkujui

 • Custom avatar veronika

  dobry večer moje mamka pečuje o babičku svou maminku která je na ni plně závislá je upoutaná na lůžku. Mamka k tomu ještě pracuje ale stav babičky se zhoršuje a mamka s ni bude muset zůstat doma a ta hlavni otázka je z čeho se počítá ta dávka na péči o osobu blízkou a jestli se ta doba peče počítá k důchodu když mamka momentálně vydělává 5000 měsíčně
  Předem děkuji za vaši odpověď

 • Custom avatar ovbergr@seznam.cz

  dobry den manželka pobira přispěvek na peči a pta se jestli si muže přividělat když ditě je ve škole protože pracuje jenom manžel a ten nedosahne na životni minimum pro 5 členou rodinu děkuji za odpověd bergr

 • Custom avatar nikola frankova

  dobrý den ,, zajimalo by mě , kolik se pobírá u 1 stupně postižení děkuji

 • Custom avatar iris

  Dobrý den, od r. 2019 se léčím na lymfom ve slezině-leumíi a prodělaný těžký zápal plic, na vzniklou cukrovku a na pupeční kýlu, nyní mi byl přiznán ZTP, mám zasažené – spálené konce nervů v rukou a nohou, omezenou chůzi do schodů, bolesti v kloubech a otoky nohou a rukou, manžel musí většinu domácích prací dělat za mne, jsem stále unavená a vyčerpaná i po malé námaze, o jakou dávku bych mohla ještě zažádat? Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar standab49@seznam.cz

  manzelka je po dvou nepovedenych operacich patere chodi v predklonu o berlich ma dvacet sroubu v pateri plus nejake tyce je porad v bolestech bere opyaty naplasti a dalsi leky proti bolesti nevydrzi dlouho sedet ani lezet nic nemuze delat nikam nedojde ja jako manzel ji jen vozim po doktoech ma prispevek na peci 12800 kc ale hodne se utrati za leky a k tomu 28 12 dostala plicni embolii lezela v nemocnici tka bere leky na to redeni krve

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...