Kalkulačka porodné 2023 – nárok bude mít více lidí

Pokud se vám má v roce 2022 narodit dítě, nebo pokud uvažujete o těhotenství, pak by vás mohlo zajímat jak je to s nárokem na porodné. V roce 2023 bude mít na tuto sociální dávku nárok více lidí. Od 1. 1. 2023 se totiž zvyšuje životní minimum. Díky tomu dosáhnou na porodné i lidé vyššími příjmy (tedy i ti, kteří předtím nárok neměli).

V následující kalkulačce si můžete sami spočítat, jestli se svými příjmy splňujte podmínky pro nárok na porodné. Zadávejte průměrný čistý příjem v posledním čtvrtletí před narozením dítěte.

Výpočet porodné 2023: Při jakém příjmu máte ještě nárok?

Kalkulačka porodné 2023
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Kolik je porodné v roce 2023?

Porodné je jednorázová sociální dávka, která se vyplácí na první nebo druhé dítě, které žena porodí:

  • Porodné na první dítě = 13 000 Kč
  • Porodné na druhé dítě = 10 000 Kč

Kdo má nárok na porodné v roce 2023?

Nárok na porodné má žena, která porodila první nebo druhé dítě, pokud její příjem (respektive příjem rodiny, tedy ona + otec dítěte) nepřesahuje 2,7 násobek životního minima:

Nárok na první dítě od 1. 1. 2023:

  • Životní minimum pro samoživitelku, která čeká první dítě je 6 950 Kč, nárok na porodné na první dítě je do příjmu 18 765 Kč měsíčně
  • Životní minimum pro rodinu, která čeká první dítě je 10 990 Kč, nárok na porodné na první dítě je do příjmu 29 673Kč

Na druhé dítě od 1. 1. 2023:

  • Životní minimum pro samoživitelku s jedním dítětem do 6 roků je 9 430 Kč, nárok na porodné na druhé dítě je do příjmu 25 461 Kč
  • Životní minimum pro rodinu s dítětem do 6 roků je 13 470 Kč, nárok na porodné na druhé dítě je do příjmu 36 369 Kč měsíčně

Poznámka: do životního minima pro rodinu nebo pro samoživitelku se započítává i částka za právě narozené dítě

Zvýšení hranice pro nárok na porodné od 1. 1. 2023

Od prvního ledna 2023 se zvyšuje životní a existenční minimum o 5,2% (více podrobností a kalkulačka ke zvýšení životního minima). Během minulého roku, se životní a existenční minimum zvyšovalo dokonce 2x (poprvé od dubna o cca 10%, následně i podruhé od července o cca 8,8%). Důvodem pro takto časté změny je aktuální vysoká inflace.

Z jakého příjmu se vypočítává nárok na porodné?

Při rozhodování o tom, zda budete mít nárok na porodné, se posuzuje výše příjmu v kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud se dítě narodí třeba v září 2023, pak se spočítá průměrný příjem za duben až červen 2023 (2 čtvrtletí, protože je to poslední ukončené čtvrtletí před narozením dítěte). Pokud se dítě narodí až v říjnu, pak se bude zohledňovat příjem za červen až září 2023 (3 čtvrtletí, protože je to poslední ukončené čtvrtletí před narozením dítěte).

Mezi příjmy, na základě kterých se vypočítá nárok na porodné, patří především:

  • Příjem ze zaměstnání nebo podnikání
  • Podpora v nezaměstnanosti nebo nemocenské dávky
  • Patří sem i mateřská nebo některé důchodové dávky

Nárok na porodné se počítá z čistého příjmu. Zohledňuje se příjem obou rodičů (pokud jsou posuzovány společně) a počítá se jejich společný průměrný čistý měsíční příjem.

Jak se posuzuje příjem pro porodné u OSVČ

Na porodné mají nárok i živnostníci (OSVČ). V takovém případě se při posuzování přepočítává jejich celkový roční příjem z posledního daňového přiznání na měsíční průměr (jedna dvanáctina).

Pokud by ale OSVČ zatím neměl podáno daňové přiznání (na začátku podnikání), nebo měl jen nízké příjmy, tak se jako jeho příjem započítá vždy nejméně jedna polovina průměrné mzdy v ČR (u OSVČ vedlejších je to jedna čtvrtina průměrné mzdy).

Zpětný nárok na porodné

O porodné se může požádat až po narození dítěte. Pro vyřízení porodného budete potřebovat rodný list dítěte. O nárok na porodné se můžete přihlásit až 1 rok zpětně od narození dítěte. Pak ale případný nárok zaniká.

Bude v roce 2023 nárok na porodné i na třetí dítě?

Tak jako v předchozích letech, i v roce 2023 platí, že na porodné je nárok jen při narození prvního nebo druhého dítěte. Na třetí a další dítě už nárok na porodné nevzniká. Aktuálně se ani nehovoří o tom, že by se pro rok 2023 připravovala nějaká aktualizace těchto podmínek. Jedinou změnou v roce 2023 je tak zvýšení životního minima.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka na auto bez registru. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Nebankovní půjčky bez registru a zástavy. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka porodné 2023 – nárok bude mít více lidí

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze