Kalkulačka porodné 2020 – nárok bude mít více lidí

Pokud se vám má v roce 2020 narodit dítě, nebo pokud uvažujete o těhotenství, pak by vás mohlo zajímat jak je to s nárokem na porodné. V roce 2020 bude mít na tuto sociální dávku nárok více lidí. Od 1. 4. 2020 se totiž zvyšuje životní minimum. Díky tomu dosáhnou na porodné i lidé vyššími příjmy (tedy i ti, kteří předtím nárok neměli).

V následující kalkulačce si můžete sami spočítat, jestli se svými příjmy splňujte podmínky pro nárok na porodné. Zadávejte průměrný čistý příjem v posledním čtvrtletí před narozením dítěte.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka porodné 2021.

Výpočet porodné 2020: Při jakém příjmu máte ještě nárok?

Kalkulačka porodné v roce 2020
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Kolik je porodné v roce 2020?

Porodné je jednorázová sociální dávka, která se vyplácí na první nebo druhé dítě, které žena porodí:

 • Porodné na první dítě = 13 000 Kč
 • Porodné na druhé dítě = 10 000 Kč

Kdo má nárok na porodné v roce 2020?

Nárok na porodné má žena, která porodila první nebo druhé dítě, pokud její příjem (respektive příjem rodiny, tedy ona + otec dítěte) nepřesahuje 2,7 násobek životního minima:

Nárok na první dítě:

 • Životní minimum pro samoživitelku, která čeká první dítě je 5 520 Kč, nárok na porodné na první dítě je do příjmu 14 904 Kč měsíčně
 • Životní minimum pro rodinu, která čeká první dítě je 8 720 Kč, nárok na porodné na první dítě je do příjmu 23 544 Kč

Na druhé dítě

 • Životní minimum pro samoživitelku s jedním dítětem do 6 roků je 7 490 Kč, nárok na porodné na druhé dítě je do příjmu 20 223 Kč
 • Životní minimum pro rodinu s dítětem do 6 roků je 10 690 Kč, nárok na porodné na druhé dítě je do příjmu 28 863 Kč měsíčně

Poznámka: do životního minima pro rodinu nebo pro samoživitelku se započítává i částka za právě narozené dítě

Zvýšení hranice pro nárok na porodné od 1. 4. 2020

Od prvního dubna 2020 se zvyšuje životní a existenční minimum (více podrobností a kalkulačka ke zvýšení životního minima). To se již několik let neměnilo a proto vláda schválila zvýšení od letošního dubna. Díky zvýšení životního minima na porodné dosáhnou i lidé, kteří by ještě do konce března neměli nárok. Rozdíl je až několik tisíc korun měsíčně.

Z jakého příjmu se vypočítává nárok na porodné?

Při rozhodování o tom, zda budete mít nárok na porodné, se posuzuje výše příjmu v kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud se dítě narodí třeba v září 2020, pak se spočítá průměrný příjem za duben až červen 2020 (2 čtvrtletí, protože je to poslední ukončené čtvrtletí před narozením dítěte). Pokud se dítě narodí až v říjnu, pak se bude zohledňovat příjem za červen až září (3 čtvrtletí, protože je to poslední ukončené čtvrtletí před narozením dítěte).

Mezi příjmy, na základě kterých se vypočítá nárok na porodné, patří především:

 • Příjem ze zaměstnání nebo podnikání
 • Podpora v nezaměstnanosti nebo nemocenské dávky
 • Patří sem i mateřská nebo některé důchodové dávky

Nárok na porodné se počítá z čistého příjmu. Zohledňuje se příjem obou rodičů (pokud jsou posuzovány společně) a počítá se jejich společný průměrný čistý měsíční příjem.

Jak se posuzuje příjem pro porodné u OSVČ

Na porodné mají nárok i živnostníci (OSVČ). V takovém případě se při posuzování přepočítává jejich celkový roční příjem z posledního daňového přiznání na měsíční průměr (jedna dvanáctina).

Pokud by ale OSVČ zatím neměl podáno daňové přiznání (na začátku podnikání), nebo měl jen nízké příjmy, tak se jako jeho příjem započítá vždy nejméně jedna polovina průměrné mzdy v ČR.

Zpětný nárok na porodné

O porodné se může požádat až po narození dítěte. Pro vyřízení porodného budete potřebovat rodný list dítěte. O nárok na porodné se můžete přihlásit až 1 rok zpětně od narození dítěte. Pak ale případný nárok zaniká.

Bude v roce 2020 nárok na porodné i na třetí dítě?

Tak jako v předchozích letech, i v roce 2020 platí, že na porodné je nárok jen při narození prvního nebo druhého dítěte. Na třetí a další dítě už nárok na porodné nevzniká. Aktuálně se ani nehovoří o tom, že by se pro rok 2020 připravovala nějaká aktualizace těchto podmínek. Jedinou změnou v roce 2020 je tak zvýšení životního minima.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka na auto bez registru. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Nebankovní půjčky bez registru a zástavy. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka porodné 2020 – nárok bude mít více lidí

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Zaprianová: Dobrý den, moje PN v karanténě trvala od 9.12.2021 do 23.12.2021. Mám nárok na ...
 • irena: Já mám ten samý problém žiji v domku můj majetek jediný majetek , Vytápím ku...
 • Vlastimil: Přeji hezký den. Není mi jasné, že do nákladů na bydlení není zahrnutá č...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2021: Viz nový zákon číslo 518/2021 Sb., který je účinný od 23.12.2021: § 11 ...
 • Lenka Holásková: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat.V izolaci jsem byla od 24.11.do 7.12..neschopenka.....
 • Dušan Daněk: Tak děkuji zase jsme utřeli nos přístě jak budu mít covid chodím dál do prác...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2021: V zákoně je stanoveno toto: Příspěvek přísluší podle tohoto zákona i za...