Formulář: Odměna pěstouna

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Dávky pěstounské péče 2024

V oblasti pěstounské péče a dávek, na které je nárok, došlo k významným změnám. Další změny se očekávají i v roce 2024.

Aktuální informace, jaké jsou dávky pěstounské péče v roce 2024, můžete najít zde.

Odměna pěstouna je dávka spadající pod dávky pěstounské péče. Nárok na tuto „odměnu“ má především osoba pečující nebo osoba vedená v evidenci osob, které mohou vykonávat pěstounskou péči.

Pokud jsou oba manželé (poručníci) vedeni v evidenci nebo jsou osobou pečující, pak má nárok na tuto dávku pouze jeden z nich (určuje se dohodou mezi manžely/poručníky).

V oprávněných případech je možné žádat o vyloučení druhé osoby ze společné pěstounské péče. A to především v případě, že spolu oba manželé/poručníci prokazatelně nejméně 3 měsíce nežijí. Pak je k žádosti nutné vyplnit příslušný formulář: Formulář: Žádost o vyloučení osoby ze společné pěstounské péče.

Kolik je odměna pěstouna?

To, kolik je odměna pěstouna, je závislé na počtu dětí, o které je pečováno:

 • Jedno dítě = 8 000 Kč měsíčně
 • 2 děti = 12 000 Kč měsíčně
 • 3 děti = 20 000 Kč měsíčně

Nárok na odměnu pěstouna ve výši 20 000 Kč je pak i v případě, je-li pečováno alespoň o 1 dítě, které je osobou závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost). Nebo pokud jde o osobu v evidenci a to i v případě, že momentálně nepečuje o žádné dítě.

Pokud pěstoun pečuje o nejméně jedno dítě, které mu bylo svěřeno na přechodnou dobu, a toto dítě je osobou závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost), pak je nárok na odměnu pěstouna ve výši 24 000 Kč měsíčně.

Pokud je pečováno o více než 3 děti, pak se odměna pěstouna dále zvyšuje.

Kde se vyřizuje žádost o odměnu pěstouna?

Žádost o odměnu pěstouna, se vyřizuje na místně příslušném Úřadu práce. Žádost se podává na předepsaném formuláři, který najdete ve vzorové podobě ke stažení níže na této stránce.

Jaké dokumenty je potřeba doložit k žádosti o odměnu pěstouna?

Kromě samotné žádosti je pak nutné doložit i další dokumenty – především:

 • Osobní doklady (občanský průkaz, u mladších dětí popř. rodný list)
 • Rozhodnutí soudu o svěření uvedeného dítěte do pěstounské péče
 • Rozhodnutí soudu, kterým byl ustanoven poručník tomuto dítěti
 • Rozhodnutí soudu o dočasném svěření dítěte do péče
 • Doklad o zahájení řízení o ustanovení poručníkem dítěte
 • Rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče na přechodnou dobu

Kromě některého z výše uvedených dokladů dále mohou být požadovány ještě i další dokumenty – viz podrobnější popis v samotném formuláři

Formulář ke stažení: Odměna pěstouna

Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář: Odměna pěstouna
Formulář: Žádost o dávku pěstounské péče - odměna pěstouna 2017 Odměna pěstouna se poskytuje osobě, které bylo svěřeno dítě do pěstounské péče.
ID formuláře PPOdm160101102A
Verze formuláře 16 01 01 102 A
Aktuální verze od 42370
Velikost dokumentu 220 kB
Počet stran 4
Originál formuláře na MPSV.cz Online formulář
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader. Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).

Související formuláře a dokumenty – Odměna pěstouna

Online formulář: Odměna pěstouna

Výše odkazovaný formulář ke stažení, slouží pouze jako vzorový. Oficiální formuláře můžete dostat v tištěné podobě na každé pobočce Úřadu práce. Nebo je možné najít tyto formuláře v online podobě přímo na webu ministerstva práce a sociálních věcí: http://portal.mpsv.cz/forms.

Na webu MPSV.cz také můžete formulář vyplnit online, v interaktivním průvodci. Pokud máte elektronický podpis, nebo používáte datovou schránku, pak vyplněný formulář můžete rodnou odeslat, ke zpracování na Úřad práce.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka do 50000 bez registru. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka exekuce nevadí. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Odměna pěstouna

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
 • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
 • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...