Formulář: Doklad o výši ročního příjmu

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Nárok na sociální dávky bývá zpravidla posuzován podle výše příjmu žadatele (nebo podle příjmu všech společně posuzovaných osob). Neplatí 100%, jsou i výjimky, jako je třeba rodičovský příspěvek, kde výše příjmu až tak důležitá není (resp. neovlivňuje nárok na dávku, pouze možnost volby výše měsíční částky).

Jednou ze sociálních dávek, kde je posuzována výše příjmu, jsou i přídavky na děti. U nich se pak dokládají příjmy za předchozí kalendářní . A to prostřednictvím tohoto formuláře, který pak slouží jako příloha k žádosti o dětské přídavky – viz Formulář: Žádost o přídavek na dítě.

Přídavky na dítě – jak se dokládají příjmy

Žádost o přídavky na dítě se podává zpravidla na začátku školního roku (nebo případně při narození dítěte, nebo pokud žadateli vznikne nárok na dávku). U přídavků na dítě se pak dokládají příjmy za předchozí kalendářní rok.

Tedy na začátku školního roku 2016/2017 se dokládají příjmy za celý kalendářní rok 2015. Na začátku školního roku 2017/2018 se pak dokládají příjmy za kalendářní rok 2016, atd. U přídavků na dítě tak může vznikat určitý rozpor mezi současnou sociální/příjmovou situací žadatele o dávku a tím jaké měl příjmy v minulosti.

Kdo musí dokládat příjmy u příspěvku na dítě

Doklad o výši ročního příjmu se dokládá za všechny společně posuzované osoby – typicky tedy za všechny členy rodiny (otec dítěte/dětí, matka dítěte/dětí, případně i za děti, pokud jsou v rodině již nějaké výdělečné děti). Nemusí se ale jednat o rodinu v příbuzenském slova smyslu. Mezi společně posuzované soby zpravidla patří všichni členové společné domácnosti.

Doklad o výši ročního příjmu pak musí vyplnit všechny osoby, které jsou uvedeny v žádosti o přídavky na dítě. Pokud nějaká osoba nemá v daném období žádné příjmy, pak dokládá Formulář: Prohlášení osob, které nemají příjmy rozhodné pro nárok na dávky. V případě že je mezi společně posuzovanými osobami nezaopatřené dítě, které mělo během školních prázdnin nějaké příjmy, pak se to dokládá v příloze Formulář: Doklad o výši příjmů nezaopatřeného dítěte za červenec a srpen.

Podobě, jako i u jiných sociálních dávek, i zde platí, že je případně možné podat žádost, aby nějaká osoba byla vyloučena ze společně posuzovaných – pokud prokazatelně nejméně tři měsíce nežije ve společné domácnosti a nepodílí se na úhradě společných nákladů – viz: Formulář: Žádost o vyloučení osoby z okruhu společně posuzovaných osob.

Nezaopatřené dítě a přídavky na dítě

Vyplácení přídavků na dítě je podmíněno tím, že se jedná o nezaopatřené dítě:

Podmínky pro přídavky na dítě se od 1. 1. 2018 mění

Od začátku října 2017 (nebo pak od ledna 2018) již ale některé výše uvedené skutečnosti nemusí platit. K tomuto datu vstupuje v platnost novela zákona, která změní podmínky u přídavků na dítě.

Nově již nebudou dokládány příjmy za celý předchozí rok, ale pouze za předchozí kalendářní čtvrtletí (říjen 2017).  Od ledna 2018 se zvyšuje i hranice příjmu. Původně byl nárok jen u příjmu do výše 2,4 násobku životního minima. Nově to bude až do 2,7 násobku životního minima. A hlavně se pak pro část příjemců zvyšují přídavky o 300 Kč měsíčně.

Podrobnější informace můžete najít v článku Zvýšení přídavků na dítě od 1. 1. 2018 nebo si nárok na dávky a jejich výši můžete spočítat v kalkulačce Kalkulačka příspěvky na děti podle nových pravidel – od 1. 1. 2018.

Formulář ke stažení: Doklad o výši ročního příjmu

Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář: Doklad o výši ročního příjmu
Formulář: Doklad o výši ročního příjmu 2017 Doklad slouží jako příloha k žádosti o přídavek na dítě. Doklad musí podat každá ze společně posuzovaných osob, která měla v příslušném rozhodném období alespoň jeden z příjmů uvedených v tomto tiskopisu. Jeden doklad přitom může sloužit současně jako příloha k několika žádostem.
ID formuláře XPrijR171001214R
Verze formuláře 17 10 01 214 R
Aktuální verze od 43009
Velikost dokumentu 210 kB
Počet stran 4
Originál formuláře na MPSV.cz Online formulář
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader. Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).

Související formuláře a dokumenty – Doklad o výši ročního příjmu

Online formulář: Doklad o výši čtvrtletního příjmu

Tento formulář ke stažení slouží pouze jako vzorový. Oficiální formuláře dostat v tištěné podobě na každé pobočce Úřadu práce. Nebo je možné najít typ formuláře v online podobě přímo na webu ministerstva práce a sociálních věcí: http://portal.mpsv.cz/forms.

Tady můžete formulář žádosti vyplnit online v interaktivním průvodci. Pokud máte elektronický podpis, nebo používáte datovou schránku, pak vyplněný formulář můžete rodnou odeslat.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka dnes. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Auto na leasing bez registru. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Doklad o výši ročního příjmu

Diskuse: 4
 • Custom avatar Lenka

  Zapčítává se do ročního příjmu zaměstnance k žídosti o přídavek na dítě i vyplacený daňový bonus? Děkuji.

  • Custom avatar Xenik

   Hezký den, ne nezapočítává… Započítává se čistá mzda bez daňového bonusu + vyplacená nemocenská – pokud byla….

 • Custom avatar Věra

  Dobrý den chtěla bych se zeptat které čtvrtletí dětských přídavku se tento měsíc podává.děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...