ČSSZ nestíhá vyřizovat žádosti o důchod – jak dlouho trvá, než dostanu důchod?

Minimálně za poslední půl rok, si musí žadatelé o důchod připravit kromě hromady různých papírů, i poměrně velké množství trpělivosti. ČSSZ neustále nestíhá vyřizovat žádosti o důchod. Aktuálně je mnoho žadatelů, co musí čekat na zpracování žádosti i více než 90 dní (což je zákonný limit, pro vyřízení žádosti o důchod).

Na obranu ČSSZ je nutné říci, že se situace pomalu zlepšuje. A že je to poměrně nestandardní situace, která vznikla kvůli situaci na konci minulého roku.

Před koncem minulého roku, si podávalo žádosti o předčasný důchod, mnohem více lidí než obvykle (aby využili efekt trojnásobné valorizace v jednom roce). Což doporučoval i ministra práce a sociálních věcí.

To ale důchodce, kteří jsou nyní zcela bez příjmů, a čekají na vyřízení důchodu, asi moc nezajímá. V každém případě se jedná o poměrně velké selhání státní správy.

Zvýšení důchodů v roce 2024 (valorizace od 1. ledna 2024)

Od 1. 1. 2024, se budou zvyšovat všechny důchody o 360 Kč. V roce 2024, se bude valorizovat pouze základní složka důchodu (nově 4400 Kč). Procentní (zásluhová) část důchodu se nemění.

Všichni důchodci dostanou přidáno stejně. Starobní, invalidní, vdovské, vdovecké nebo sirotčí důchody se zvýší o 360 Kč měsíčně.

V září 2023, byly definitivně schváleny nové podmínky pro výpočet valorizace a pro předčasné důchody. Nové podmínky platí od 1. října 2023.

Jak dlouho trvá vyřízení žádosti o důchod v roce 2023

Na konci minulého roku, si požádalo o předčasný důchod téměř 97 tisíc lidí. To je více než dvojnásobek oproti běžnému stavu.

Když se to spojí s tím, že v současnosti odchází do důchodu relativně silné ročníky, pak je výsledkem situace, kdy ČSSZ nestíhá vyřizovat důchody v termínech, které jí nařizuje zákon.

Situace se postupně lepší, i tak je ale řada důchodů vyřízena až s velkým zpožděním. Podle aktuálních informací od ČSSZ, se nyní 12 500 žádostí řeší déle než 90 dní.

Zpoždění při vyřizování důchodů:

 • K 15. 5. 2023 se 17 500 žádostí řešilo déle než 90 dní
 • K 16. 6. 2023 se 12 500 žádostí řeší déle než 90 dní

ČSSZ ale současně očekává, že by toto zpoždění, mohla dohnat do konce června 2023. Od července 2023, by se už údajně mělo opět dařit vyřizovat důchody alespoň během zákonné lhůty – tj. do 90 dní.

Zrychlí se vyřízení žádosti o důchod?

ČSSZ současně upozorňuje, že je stále poměrně hodně lidí, kteří před koncem minulého roku nepodávali klasickou žádosti o předčasný důchod, ale pouze uplatnili nárok na předčasný důchod. A žádost sepisují teprve nyní. ČSSZ tak bude pod zvýšeným tlakem ještě nějakou dobu.

I když se tedy možná ve druhé polovině roku budou důchody vyřizovat do 90 dní, je pravděpodobné že to budou spíše ty 3 měsíce (maximální doba), než by to šlo nějak výrazně rychleji (dříve to bývaly necelé 2 měsíce, průměr se pohyboval okolo 50 dní).

Situace se může i zhoršit – vláda nyní projednává návrh zákona, který by měl měnit podmínky pro valorizace důchodů a zpřísnit podmínky pro předčasné důchody.

Je možné, že před účinností tohoto nového zákona (měl by platit od ledna 2024), bude o předčasný důchod žádat opět zvýšené množství lidí (podmínky pro předčasné důchody, mají být podle nového zákona podstatně méně výhodné).

Důchodová reforma 2023 – důchody čekají velké změny

Během roku 2023, se začala řešit větší reforma důchodů. Vláda upozorňuje na to, že aktuální nastavení systému pro vyplácení důchodů, je dlouhodobě neudržitelné. Důchodový účet, vykazuje záporné zůstatky (schází i desítky miliard korun, a stát musí financovat výplatu důchodů i z jiných příjmů, než z důchodového (sociálního) pojištění).

V roce 2023, se připravuje velký balík změn:

 • Změna podmínek pro výpočet valorizace důchodů (nově, pravděpodobně už od roku 2024, se budou důchody zvyšovat méně; valorizace bude jen jednou za rok – pouze od ledna; důchody se budou zvyšovat pouze o inflaci a jednu třetinu růstu mezd – tj. méně, než nyní)
 • Zpřísnění podmínek pro předčasné důchody (předčasné důchody budou méně výhodné, nárok bude jen 3 roky před řádným termínem; minimálně 40 odpracovaných roků; předčasné důchody budou nižší a nebudou se valorizovat)
 • Zvýšení věku pro odchod do důchodu (nyní je to 65 roků, důchodový věk se bude postupně zvyšovat, v návaznosti na průměrnou dobu dožití; průměrná doba pobírání důchodu by měla být 21,5 roků; věk pro odchod do důchodu se lidé dozvědí až v 50 letech
 • Snížení důchodů (budoucí důchody budou o něco nižší; postupně – až do roku 2035, se má výpočet nových důchodů mírně snižovat (o 150 – 200 Kč za rok))

Kromě toho se plánují i další změny – nové výplatní termíny pro důchody, vyřízení důchodů online, přes internet, a různé další.

Jak dlouho by mělo trvat vyřízení žádosti o důchod?

Vyřizování důchodů u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) se řídí zákonem číslo 582/1991 Sb., zákon o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Zde je v paragrafu 85a uvedeno:

(2) Rozhodnutí o přiznání nebo změně poskytování nebo výše dávky důchodového pojištění je orgán sociálního zabezpečení povinen vydat nejpozději do 90 dnů ode dne zahájení řízení; ustanovení § 71 odst. 3 písm. b) správního řádu tím není dotčeno.

Zmíněných 90 dní, by tedy měla být maximální zákonná lhůta, pro vyřízení žádosti o důchod. Pokud úřad žádost vyřídí později, tak tím porušuje zákon.

Nevyřízená žádost o důchod – potíže se zdravotním pojištěním

Kvůli velkému zpoždění ve vyřizování důchodů, se poměrně hodně důchodců začalo dostávat i do potíží s placením zdravotního pojištění.

Zdravotní pojištění za zaměstnance odvádí zaměstnavatel. Za důchodce platí zdravotní pojištění stát. V době mezi tím (nebo i v mnoha dalších případech), má ale každý občan povinnost, platit své zdravotní pojišťovně alespoň minimální zdravotní pojištění.

Pokud zdravotní pojišťovna neobdrží platbu (od zaměstnavatele, od státu, nebo přímo od pojištěnce), pak to eviduje jako dluh, a připočítává se poměrně vysoké penále. Zdravotní pojišťovna nemá jak se dozvědět, že daná osoba čeká na vyřízení důchodu.

Toto se ale naštěstí vyřešilo – ČSSZ nedávno dostala pokyn, aby předávala informace o podaných žádostech o důchod i zdravotní pojišťovně. Ta by pak období, kdy se čeká na vyřízení důchodu, neměla evidovat jako dluh na zdravotním pojištění.

Důchod se navíc přiznává zpětně (k datu podání žádosti), čímž se pak vyřeší i případný nedoplatek na zdravotním pojištění.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Online půjčka i bez příjmu. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka bez doložení příjmu 25000 Kč do 10 minut. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: ČSSZ nestíhá vyřizovat žádosti o důchod – jak dlouho trvá, než dostanu důchod?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...