Výpočet čisté mzdy: mzdová kalkulačka pro výpočet výplaty 2024

Od ledna 2024, začíná platit několik změn, které budou mít poměrně zásadní vliv na výpočet čisté výplaty v zaměstnání. Některé změny, mohou mít negativní vliv (může dojít ke snížení čisté mzdy), jiné změny naopak budou pozitivní a mohou znamenat zvýšení čisté výplaty.

Noviny a změny v roce 2024 – úsporná opatření od 1. ledna 2024

Začátek nového roku, je obvykle spojen s různými změnami. V roce 2024, to ale bude trochu jiné, než obvykle. Od 1. 1. 2024, začíná platit většina změn, které si naplánovala vláda ve svém „úsporném“ balíčku (konsolidační balíček, už podepsal i prezident, větší část změn platí od 1. ledna 2024). Některé změny, vaši peněženku příliš nepotěší.

Bude se měnit DPH, a i když vláda mluví o „příjmově neutrálních změnách, všichni experti se shodují, že výsledkem bude spíše mírné zvýšení cen.

Bude se zvyšovat daň z nemovitosti (v průměru dochází ke zvýšení na 1,8 násobek, v závislosti na místních koeficientech to ale někde může být i více)

Budou se zdražovat dálniční známky, zdraží se vodné a stočné, řada měst zvýší poplatky za popelnice, plánuje se poměrně výrazné zvýšení cen elektřiny a plynu (zatím není schváleno). A to rozhodně nejsou jediné změny – je jich mnohonásobně více.

Výpočet výplaty v roce 2024 – co se mění od 1. ledna 2024?

Od ledna 2024, se bude měnit i výpočet výplaty v zaměstnání. Změny pocítí všichni – jak běžní zaměstnanci v pracovním nebo služebním poměru, tak i ti kdo pracují na dohodu DPP nebo DPČ.

Pozitivní změny (zvýšení hrubé mzdy, zvýšení výplaty):

Negativní změny (snížení čisté mzdy):

 • Od ledna se bude z výplaty platit i nemocenské pojištění (bude to 0,6% z hrubé mzdy; změna se týká i práce na dohodu DPP, pokud je příjem nad 10 000 Kč nebo i práce na dohodu DPČ, pokud je příjem od 4000 Kč)
 • Pro některé zaměstnance se zvýší daň z výplaty – zvýšená sazba 23%, se bude platit od trojnásobku průměrné mzdy (nad 131 901 Kč); základní sazba 15% se nemění
 • Ruší se některé odečty – v roce 2024 již nebude možné odečítat odborové příspěvky nebo některé úhrady za zkoušky, apod.
 • Ruší se některé daňové slevy, nebo se mění jejich podmínky, budou se omezovat zaměstnanecké benefity, mění se podmínky zdanění služebního auta, a další změny

Výpočet výplatní pásky 2024 – kolik bude čistá výplaty od ledna 2024?

Výpočet výplaty (čisté mzdy) sice na první pohled může vpadat složitě, ale ve výsledku to není žádná „raketová věda“. Pro výpočet stačí zadat několik údajů:

 • Hrubá mzda = nejdůležitějším údajem je hrubá výplata, kolik máte dostat za odvedenou práci, včetně všech příplatků, odměn, provizí či osobního ohodnocení
 • Daňové slevy = pokud máte v zaměstnání podepsaný „růžový papír“ (prohlášení poplatníka daně z příjmů), tak je možné do výpočtu výplaty zahrnout i různé daňové slevy
 • Minimální zdravotní pojištění = pokud za vás platí zdravotní pojištění stát (za důchodce, za studenty, za nezaměstnané na ÚP, za osoby na mateřské nebo rodičovské, atd.), tak se vás netýká povinnost doplácet do minimálního zdravotních pojištění
 • Služební auto = pokud máte od firmy služební auto i pro soukromé účely, tak se vám to připočítá ke zdaňovacímu základu (platí se pak o něco vyšší daň a vyšší odvody na sociální a zdravotní)

Další kalkulačky pro výpočet čisté mzdy pro DPČ, nebo výpočet čisté výplaty pro DPP.

Kalkulačka čistá mzda 2024
Hrubá měsíční mzda

Podepsané daňové prohlášení
(u zaměstnavatele)
Stanoven minimální vyměřovací základ (*)

(*) Zadejte "NE", pokud jste student, rodič na mateřské nebo rodičovské, invalidní důchodce, či obecně v kategorii státních pojištěnců.

Počet nezaopatřených dětí bez ZTP/P

Počet nezaopatřených dětí se ZTP/P

Sleva na dani - invalidní důchodce
Průkaz ZTP/P
Cena služebního auta
používaného k soukromým účelům:

Druh služebního auta
Výpočet

Výpočet výplatní pásky – jak se vypočítá čistá mzda v roce 2024?

Pro výpočet čisté výplaty (toho, co vám ve finále přijde od zaměstnavatele na účet), je rozhodující hrubá mzda. Ta může mít různou formou – může být smluvní, úkolová, může vycházet z platových tabulek (státní zaměstnanci), nebo dojednána dohodou ve smlouvě.

Kromě toho, se do hrubé mzdy počítají i různé příplatky (za práci přesčas, v noci, o víkendu, ve svátek, za pracovní pohotovost,…). Do hrubé mzdy se počítají i různé výkonnostní příplatky – odměny, bonusy, prémie, provize.

Do hrubé mzdy se ale naopak nepočítá například náhrada mzdy za nemoc (z „nemocenské“ se neplatí ani sociální a zdravotní, ani daně). Nepočítají se ani diety (pokud vám zaměstnavatel neplatí vyšší diety, než kolik určuje zákoník práce, pak se neodvádí sociální a zdravotní, ani daně).

Z hrubé mzdy se při výpočtu výplaty odečtou povinné odvody státu:

 • Zdravotní pojištění pro zaměstnance je 4,5% (firma platí dalších 9%)
 • Sociální (důchodové) pojištění pro zaměstnance je 6,5% (firma platí dalších 24,8%)
 • Nemocenské pojištění je 0,6% (novinka od roku 2024)
 • Povinné odvody celkem = 11,6% z hrubé mzdy

Dále se na základě hrubé mzdy spočítá i daň (dříve to bývalo ze superhrubé mzdy, ale to už třetím rokem neplatí):

 • Základní daň z výplaty je 15% (do 131 901 Kč)
 • Nad 131 901 Kč se platí zvýšená daň 23%

Stát si tedy z výplaty bere 26,6% až 34,6% (při zohlednění daňových slev, ale reálně spíše méně). Z toho co zbude, se pak ale ještě platí DPH, spotřební daně, …., atd.

Daň z výplaty, ale jenom málokdo platí v plné výši. Většina zaměstnanců má u zaměstnavatele podepsaný „růžový“ papír (prohlášení poplatníka daně z příjmu), a může si tedy při výpočtu výplaty uplatnit různé daňové slevy.

Daňové slevy a daňový bonus v roce 2024

Od začátku roku 2024, se ruší některé daňové slevy, nebo se mění jejich podmínky (viz podrobněji zde).

Základní daňová sleva na poplatníka (30 840 Kč za rok, resp. 2570 Kč měsíčně), nebo daňová sleva za dítě (15 204 Kč za rok, resp. 1267 Kč měsíčně na první dítě; 22 320 Kč za rok, resp. 1860 Kč měsíčně za druhé dítě nebo 27 840 Kč za rok, resp. 2320 Kč měsíčně za třetí a každé další dítě), se ale v roce 2024 nijak nemění.

Pokud při uplatnění daňové slevy na dítě vyjde záporná daň, pak může být nárok i na daňový bonus.

Podmínkou je ale minimální příjem alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy za rok. Daňový bonus v praxi znamená, že neplatíte státu, ale stát dává peníze vám.

V některých případech může nastat i situace, kdy je čistá mzda vyšší než hrubá výplata (týká se nízkopříjmových zaměstnanců s více dětmi).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka 30000 Kč pro podnikatele a živnostníky. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Krátkodobá rychlá online půjčka. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Výpočet čisté mzdy: mzdová kalkulačka pro výpočet výplaty 2024

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...