Kalkulačka: Přídavky na děti od 1. 1. 2024 – kdo má nárok a kolik?

Minulý rok se zvýšilo životní a existenční minimum. Vloni to bylo zvýšení o 5,2%. V roce 2024, se ale nic nemění. Životní a existenční minimum zůstává stejné, jako v předchozím roce.

Aktuální částky životního a existenčního minima, mají velký dopad na celou oblast sociálních dávek. Od toho, kolik je životní minimum, se následně odvíjí nárok na některé sociální dávky. U některých dávek, rozhoduje životní minimum i o tom, na kolik peněz je nárok (některé sociální dávky se vypočítají jaké násobek životního minima).

Jedou ze sociálních dávek, které jsou ovlivněny hodnotou životního minima, jsou i přídavky na dítě. U nich se v minulém roce zvýšila hranice příjmu, do kterého je ještě nárok na tuto sociální dávku.

Od ledna 2024, se ale zatím nic nemění. Kdo měl nárok na dětské přídavky v minulém, roce, ten na ně bude mít nárok i v roce 2024. Sami si to můžete spočítat v následující kalkulačce.

Kalkulačka: Výpočet kdo má nárok na přídavky na dítě od 1. 1. 2024

Na sociální dávku příspěvek na dítě je nárok, pokud má rodina průměrný čistý měsíční příjem do 3,4 násobku životního minima.

Například u průměrné rodiny, kde jsou dva dospělí, a dvě děti do 15 roků, je v roce 2024 nárok na přídavky, až do 49 674 Kč (průměrná výše čistého příjmu všech osob v rodině za předchozí kalendářní čtvrtletí).

Kalkulačka přídavky na děti 2024
Děti do 6 roků
Děti od 6 do 15 roků roků
Děti od 15 do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní čtvrtletí. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Příjem dle § 18 pro zvýšené dávky?
Zadávejte ANO, pokud má alespoň jedna společně posuzovaná osoba, v každém kalendářním měsíci, příjem ve výši nejméně 4860 Kč, dle §18, odstavec 2, zákon číslo 117/1995. Tedy z výdělečné činnosti (zaměstnání, SVČ). Nebo nemocenské dávky, důchodové dávky, podpora v nezaměstnanosti či rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 roků, rodičovský příspěvek.
Výpočet

Kdo má nárok na přídavky na dítě od 1. 1. 2024?

Základní podmínkou, pro nárok na příspěvek na dítě, je příjem do 3,4 násobku životního minima.

Započítávají se skoro všechny příjmy, všech osob v rodině (ve společné domácnosti). Tj. například čistá výplata ze zaměstnání (či z nějaké brigády na DPP/DPČ), příjmy z podnikání, podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovská, důchod, výživné, apod.

Nepočítají se například nějaké jednorázové příjmy, případně některé sociální dávky (dávky hmotné nouze, příspěvek na bydlení, apod.).

Životní minimum rodiny (a tím i nárok na přídavky na dítě), se určuje ze součtu částek, připadajících na jednotlivé členy rodiny. Viz tato nová kalkulačka pro výpočet životního minima rodiny od 1. 1. 2024.

Tabulka: Kdo má nárok na dětské přídavky od 1. 1. 2024

Nárok na přídavky životní minimum 2024 max. příjem 2024
Rodina 2 dospělí a dítě do 6 roků 10 990 Kč 37 366 Kč
Rodina 2 dospělí a 2 děti do 6 roků 13 470 Kč 45 798 Kč
Rodina 2 dospělí a děti 5 a 7 roků 14 040 Kč 47 736 Kč
Rodina 2 dospělí a dvě děti do 15 roků 14 610 Kč 49 674 Kč
Samoživitelka a dítě do 6 roků 6 950 Kč 23 630 Kč
Samoživitelka a dvě děti do 6 roků 9 430 Kč 32 062 Kč

Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2024

K zatím poslednímu zvýšení dětských přídavků, došlo v minulém roce. Od začátku roku 2023, se přídavky zvýšily o 200 Kč. Pro rok 2024, zatím není naplánováno žádné další zvýšení, ani se nic nepřipravuje (pro zvýšení přídavků na dítě je nutná změna zákona, zatím poslední změna zákon o státní sociální podpoře, která platí od 1. 1. 2024, přinesla pouze zvýšení rodičovského příspěvku na 350 000 Kč).

Přídavky na dítě, mohou být vypláceny buď v základní výši (nižší částka), nebo ve zvýšené podobě (vyšší částka).

Na více peněz mají nárok děti z rodin, kde má alespoň jedna osoba, příjem alespoň 4860 Kč měsíčně ze zaměstnání nebo z podnikání (nebo z mateřské, rodičovské, z nemocenské, z podpory v nezaměstnanosti, z důchodu, apod.).

Tabulka: Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2024

Přídavky na dítě 2024 Základní Zvýšené
Dítě do 6 roků 830 Kč 1 330 Kč
Dítě 6 – 15 roků 970 Kč 1 470 Kč
Dítě do 26 roků 1080 Kč 1 580 Kč

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka bez úroků do 10000 Kč. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Soukromá půjčka na směnku bez poplatků předem. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: Přídavky na děti od 1. 1. 2024 – kdo má nárok a kolik?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
  • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
  • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...