Formulář: Žádost o zvýšení příspěvku

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Zvýšení příspěvku na péči v roce 2024

Na konci roku 2023, předložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí návrh na zvýšení příspěvku na péči v roce 2024.

Příspěvek pro stupeň II., III. a IV. by se měl zvýšit o cca 20 – 25%.

Zvýšení příspěvku pro stupeň I. zatím není jisté – zvažují se dvě varianty.

Viz. Zvýšení příspěvku na péči od 1. července 2024

Tento formulář slouží k podání žádosti o změnu výše přiznaného příspěvku na péči. Neslouží tedy k zahájení řízení o přiznání dávky, ale pouze k zahájení řízení o jejím zvýšení. Zvýšení základního příspěvku na péči je možné jenom z několika málo konkrétně definovaných důvodů.

Zvýšení příspěvku na péči

V případě splnění podmínek může být příspěvek na péči zvýšen až o 2000 Kč měsíčně.  Pro zvýšení příspěvku na péči musí být splněna některá z následujících podmínek

Zvýšení z důvodu nízkého příjmu oprávněné osoby a osob s ní společně posuzovaných, a to

 • nezaopatřenému dítěti do 18 let věku, kterému náleží příspěvek na péči (výjimkou je dítě, kterému náleží příspěvek na úhradu potřeb dítěte ze systému dávek pěstounské péče podle zákona o sociálně-právní ochraně dětí; dítě, jemuž nenáleží příspěvek na úhradu potřeb dítěte, protože požívá důchod z důchodového pojištění, který je stejný nebo vyšší než tento příspěvek, a dítě, které je v plném přímém zaopatření zařízení pro péči o děti nebo mládež)
 • rodiči, kterému náleží příspěvek na péči, a který pečuje o nezaopatřené dítě do 18 let věku, jestliže rozhodný příjem oprávněné osoby a osob s ní společně posuzovaných je nižší než dvojnásobek částky životního minima oprávněné osoby a osob s ní společně posuzovaných podle zákona o životním a existenčním minimu.

Zvýšení z důvodu podpory zdravotně postižených dětí předškolního věku

 • zvýšení příspěvku na péči náleží nezaopatřenému dítěti od 4 do 7 let věku, kterému náleží příspěvek na péči ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost). Výjimkou je dítě, kterému náleží příspěvek na úhradu potřeb dítěte ze systému dávek pěstounské péče podle zákona o sociálně-právní ochraně dětí; dítě, jemuž nenáleží příspěvek na úhradu potřeb dítěte, protože požívá důchod z důchodového pojištění, který je stejný nebo vyšší než tento příspěvek, a dítě, které je v plném přímém zaopatření zařízení pro péči o děti nebo mládež.

Formulář Žádost o zvýšení příspěvku

Kliknutím na následující odkaz můžete zahájit stahování formuláře. Jedná se o aktuální verzi formuláře – poslední aktualizace proběhla k 1. 1. 2014 – tak jak jej vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Formulář stačí vytisknout a vyplnit. Nebo si příslušný tiskopis můžete vyzvednout na některé pobočce Úřadu práce nebo jen můžete vyplnit online na stránkách mpsv.cz.

Název formuláře Formulář: Žádost o zvýšení příspěvku
Verze formuláře 14 01 01 552
Aktuální verze od 1. 1. 2014
Velikost dokumentu 785 kB
Počet stran 3
Použití formuláře
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader (doporučená verze je verzi 7.0.8 nebo vyšší). Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).  Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms  nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář online: Žádost o zvýšení příspěvku

Pokud si chcete podat žádost o zvýšení příspěvku na péči, musíte navštívit Úřad práce. Obracejte se Úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště. Zde můžete žádat nejenom o příspěvek na péči ale i o další sociální příplatky a podporu.

Formulář si můžete stáhnout přímo z těchto stránek, nebo můžete využít možnost vyplnit formulář online přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz. K vyplnění formuláře jej stačí vytisknout a čitelně dopsat všechny požadované údaje.

Další formuláře, které se týkají příspěvku na péči, jsou především tyto:

Kromě těchto dokumentů (formulářů) je potřeba předložit i další – podrobnější informace najdete na příslušných stránkách na webu mpsv.cz nebo i na tomto webu na stránkách s jednotlivými formuláři.

Pokud máte nějaký dotaz ohledně příspěvku na péči nebo i jiný dotaz který se týká oblasti sociálních dávek, napište jej do diskuse pod tímto článkem. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám co nejdříve odpovědět.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka 100000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka bez doložení příjmu. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Žádost o zvýšení příspěvku

Diskuse: 10
 • Custom avatar lenka

  DOBRÝ DEN CHCI SE ZEPTAT BRALA JSEM DLOUHODOBĚ PŘÍSPĚVEK NA PÉČI NA SYNA 1.STUPEŇ PAK MI JEJ ZAMÍTLI A JÁ SE ODVOLALA PODÁVALA JSEM V UNORU 2014 ODVOLÁNÍ A AŽ TED BYLO MI SDĚLENO ŽE KONEČNĚ MI TO SCHVÁLILY A BUDOU MI VRACET OD UNORA TEN PŘÍSPĚVEK ZPĚTNĚ JÁ TAKÉ POBÍRALA I NAVÝŠENÍ 2000 K TOMU PŘÍSPĚVKU NA PÉČI A CHCI SE ZEPTAT JESTLI O TOHLE TAKÉ MOHU POŽÁDAT ZPĚTNĚ ABY MI VRÁTILY OD TOHO UNORA NEJSEM NIKDE ZAMĚSTNANÁ A JSEM UPLNĚ BEZ PŘÍJMU A OD UNORA TO BYLO DOCELA TĚŽKÉ BEZ TOHO VYŽÍT A NEUSTÁLE ČEKAT MOC DĚKUJI ZA INFORMACI

 • Custom avatar Lenka Sedmikova

  Podali jsme zadost o prispevek na peci o maminku ktera se pohybuje o berlich a je tedy odkazana na nasi peci. Byl nam priznan I. stupen tedy castka Kc 800,.. coz nepokryje ani naklady na dopravu k lekari nebo k potrebe nakupu atd. Chteli jsme zazadat o zvyseni. Za jak dlouho po tomto rozhodnuti muzeme zazadat o zvyseni prispevku. Dekuji za odpoved.

 • Custom avatar Lenka

  Dobrý den, mám v péči maminku (85 let), která bere příspěvek na péči. Celou dobu se o ni starám a zařizuji veškeré doktory. Můj bratr se rozhodl, že si o příspěvek zažádá také, s tím, že žádá o zvýšení. Je možné, aby si mohl bratr převzít péči na moji maminku bez mého souhlasu? Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Lucie

  Prosím o informaci, kdy se po zamítnutí zvýšení příspěvku na péči, může podat nová zadost. Děkuji

  • Custom avatar Blanka

   před delší dobou jsem si žádala o zvýšení příspěvku na péči! Byl zamítnut!
   Letos mi bude 80 let, chodím o berlích, ven už vůbec nevycházím. Nemám tiskárnu a špatně vidím po operaci šedého zákalu. před 15 lety. Stáhnout si formulář je pro mě nemožné.
   Existuje nějaká služba, která by mě navštívila a pomohla s papírováním?????
   děkuji za odpověď!!!!

 • Custom avatar Nataša

  Dá se o zvýšení přízpěvku žádat od doby přiznání přízpěvku na péči? V mém případěod července

 • Custom avatar Reichlová Marcela

  Dobrý den,dceři končil příspěvek na péči,pobírala 8 OOO,Kč. Po novém přezkoumání dospěla komise k tomu,že se na tolik zdr.stav zlepšil,že ji příspěvek snížili na 4 000,KČ.Můžete mi prosím sdělit,jaký formulář potřebuji,když chci požádat o zvýšení příspěvku.,jelikož zdr.stav se zhoršuje a přesto ji příspěvek snížili,s čímž zásadně nesouhlasím.Nepomohlo ani odvolání.Předem děkuji,s pozdravem Reichlová M.

 • Custom avatar MARIE MATASOVÁ

  PEČUJI OMANŽELA JIŽ 4 ROKEM.JE PO MOZKOVÉ MRTVICI.BYL NÁM PŘIZNÁN 2 STUPEN ZÁVISLOSTI.NYNÍ SE JEHO STAV HODNĚ ZHORŠIL.UVAŽUJEM O ZVÝŠENÍ PŘÍSPĚVK,ALE MÁME STRACH DO TOHO RÝPAT ,ŽE NÁM VEMOU I TEN DRUHÝ. CO VY NA TO.POSUDKÁŘI V NAŠEM MĚSTE MOC MANŽELA NEMAJÍ RÁDI-DÁSE ŘICT AŽ ,ŽE JSOU NA NĚJ PŘÍMO VYSAZENÝ.MĚ ZASE NESNÁŠÍ JEHO OBVODNÍ LÉKAŘKA-BYLA JSEM U NÍ DŘÍVE EVIDOVÁNA APRO NESPOKOJENOST JSEM PŘEŠLA KJINÉMU LÉ KAŘI . MÁTE PRO MĚ RADU ZAŽÁDAT-ČI NE DĚKUJI MATASOVÁ

 • Ludmila Bartošová

  Dobrý den,11.9.2018 jsem požádala o zvýšení příspěvku na péči pro svou matku ktérá do této doby pobírala příspěvek na péčí 3 stupně v částce 8 800kč.Jelikož její zdravotní stav se již před tuto dobou značně zhoršoval podalá jsem žádost o přeskoumání zdravotního stavu. Samodřejmně příšlo zamítnutí které jsem dostala 28.12.2018,samodřejmně mezi tím chodily doporučené dopisy a zastavení řízení a pod. Sociální šetření proběhlo 25.09.2018.Nechápu proč od konce září jsem musela čekat na konec prosince,aby ÚŘEDNÍ ŠIML mohl tak dlouho pracovat? Zajímalo by mně jestli je nějaká stanovená kalendářní doba do které musí být žádost vyřízená?

  S pozdravem Ludmila Bartošová

 • Custom avatar Ludmila Vitnerova

  Mám prosbu ohledně žádosti na příspěvek na koupi auta, co musí žadatel splňovat, v jaké výši se vyplácí a zda je nutné první koupit auto a pak zažádat, nebo je možné dostat nějakou sumu peněz a koupi auta doložit dodatečně. Za Vaši odpověď Vám velice děkuji. Můj dotaz se týká me vnučky je postižená, má průkaz ZTPP, a přiznán lll stupeň příspěvku na péči a pobírá invalidní důchod. Ještě jednou moc děkuji za odpověď. Vitnerova. L.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...