Formulář: Potvrzení o denním vyměřovacím základu

Aktuální formuláře – sociální dávky 2022

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Formulář „Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku“ slouží, jako příloha k žádosti o rodičovský příspěvek viz: Formulář: Žádost o rodičovský příspěvek. Nebo jako příloha k žádosti o změnu výše rodičovského příspěvku viz: Formulář: Volba výše rodičovského příspěvku.

Rodičovský příspěvek je vyplácen v celkové výši 300 000 Kč (nebo 450 000 Kč na dvojčata). Ta je stejná pro všechny příjemce dávky. U jednotlivých žadatelů se pak ale může lišit výše měsíční částky.

Při splnění podmínek je totiž možné volit různě vysoký rodičovský příspěvek (a tím i dobu vyplácení). Maximální výše rodičovského příspěvku je aktuálně 47 700 Kč měsíčně (takto vysokou rodičovskou, ale může mít jen minimum rodičů). Základní varianta je do 10 000 Kč měsíčně (do 15 000 Kč u dvojčat). Případně je možné zvolit vyšší měsíční částku – až do 30 násobku vyměřovacího základu pro PPM.

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2022

Rodičovský příspěvek se naposledy zvyšoval od začátku roku 2020. Vzhledem k vysoké inflaci, která je zde především za poslední půl rok, už tato sociální dávky, nemusí plně pokrývat potřeby rodin s dětmi či samoživitelek s dítětem. I to je jeden z důvodů, proč vláda zvažuje zvýšení rodičovského příspěvku. Hovoří se o tom, že by se ještě během roku 2022, mohl rodičovský příspěvek zvýšit až o 15%.

Pokud by bylo takové zvýšení schváleno, pak by rodičovský příspěvek na jedno dítě, mohl být až 345 000 Kč. U dvojčat by to mohlo být až 517 500 Kč. Vláda se na zvýšení ale zatím definitivně neshodla.

Zatím jediná shoda panuje, na možnosti rychlejšího čerpání rodičovského příspěvku. Vláda navrhuje, aby se rodičovský příspěvek zvýšil na 13 000 Kč měsíčně (u dvojčat by to bylo 19 500 Kč). Tuto změnu, by chtěla vláda uvést do praxe, společně s výplatou mimořádného příspěvku na dítě 5000 Kč, do konce srpna 2022.

Rodičovský příspěvek v roce 2022 – užitečné informace a kalkulačka:

Volba výše rodičovského příspěvku

Aby bylo možno zvolit jinou variantu rodičovského příspěvku, než částku do 10 000 Kč, je nutné doložit vyměřovací základ (stejný, podle kterého se počítá nárok na „mateřskou“, resp. peněžitou pomoc v mateřství). Stačí, pokud vyměřovací základ doloží alespoň jeden z rodičů.

U zaměstnanců se dokládá příloha k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství vyplněná za rozhodné období, kterou potvrdí zaměstnavatel. U OSVČ se pak denní vyměřovací základ, pro stanovení peněžité pomoci v mateřství, potvrzuje na OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení).

 • Pokud je 70% z 30 x denního vyměřovacího základu menší nebo rovno 10 000 Kč, pak může být rodičovský příspěvek zvolen do této částky (10 000 Kč měsíčně)
 • Pokud je 70% z 30 x denního vyměřovacího základu vyšší než 10 000 Kč, pak může být rodičovský příspěvek zvolen do výše tohoto násobku, maximálně ale do 47 700 Kč.

Formulář ke stažení: Potvrzení o denním vyměřovacím základu

Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář: Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku
Formulář: Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku 2017 Potvrzení slouží jako doklad o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku.
ID formuláře XRodPM130401215M
Verze formuláře 13 04 01 215 M
Aktuální verze od 41365
Velikost dokumentu 66 kB
Počet stran 1
Originál formuláře na MPSV.cz Online formulář
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader. Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).

Související formuláře a dokumenty – Potvrzení o denním vyměřovacím základu

Online formulář: Potvrzení o denním vyměřovacím základu

Výše odkazovaný formulář ke stažení, slouží pouze jako vzorový. Oficiální formuláře můžete dostat v tištěné podobě na každé pobočce Úřadu práce. Nebo je možné najít tyto formuláře v online podobě přímo na webu ministerstva práce a sociálních věcí: http://portal.mpsv.cz/forms.

Na webu MPSV.cz také můžete formulář vyplnit online, v interaktivním průvodci. Pokud máte elektronický podpis, nebo používáte datovou schránku, pak vyplněný formulář můžete rodnou odeslat, ke zpracování na Úřad práce.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka v hotovosti na ruku. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka bez ručení. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Potvrzení o denním vyměřovacím základu

Diskuse: 1
 • Custom avatar Petra Niebauerová

  Dobrý den,
  měla bych dotaz. Na pracovním úřadě po mě chtějí potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku i od otce. Syn se narodil v březnu, kdy partner pracoval v jiném podniku. Od dubna nastoupil do práce nové. Přílohu k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství má tedy požadavot od firmy stávající nebo předešlé? A je možno tuto přílohu někde stáhnout?

  Děkuji moc za odpověď.

  Petra Niebauerová

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Hana Zelenková: Dobrý den.Můj syn je od 8.8.2022 v pracovní neschopnosti. 2xByl hospitalizován ve...
 • Xenik: Hezký den, ne nezapočítává... Započítává se čistá mzda bez daňového bonu...
 • Ondřej Daněk: Dobrý den. Mohu pořádat o příspěvek na bydlení i mimo místně příslušn...
 • Emil Votoček: Dobrý den, mám dotaz. Jsem důchodce 72 let. Mám 4 plicní onemocnění - CHOP...
 • Bohouš Zeman: Stěhuju se 16. prosince do dražšího podnájmu. Ve starém mi neprodlouží nájem...
 • Ivan Hanák: Jakou podporu mohou dostat ti ci mají kotel na pevná paliva ů uhlí,brikety i zde ...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2021: Jsou pouze běžné sociální dávky, jako je například příspěvek na bydlení n...