Formulář: Potvrzení o denním vyměřovacím základu

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Rodičovský příspěvek, je možné vyřídit přes internet – viz online žádost na webu MPSV.cz

Formulář „Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku“ slouží, jako příloha k žádosti o rodičovský příspěvek viz: Formulář: Žádost o rodičovský příspěvek. Nebo jako příloha k žádosti o změnu výše rodičovského příspěvku viz: Formulář: Volba výše rodičovského příspěvku.

Rodičovský příspěvek je vyplácen v celkové výši 350 000 Kč (nebo 525 000 Kč na dvojčata). Ta je stejná pro všechny příjemce dávky. U jednotlivých žadatelů se pak ale může lišit výše měsíční částky.

Při splnění podmínek je totiž možné volit různě vysoký rodičovský příspěvek (a tím i dobu vyplácení). Maximální výše rodičovského příspěvku je aktuálně 49 440 Kč měsíčně (takto vysokou rodičovskou, ale může mít jen minimum rodičů). Základní varianta je do 13 000 Kč měsíčně (do 19 500 Kč u dvojčat). Případně je možné zvolit vyšší měsíční částku – až do 30 násobku vyměřovacího základu pro PPM.

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024

Rodičovský příspěvek se naposledy zvyšoval od začátku roku 2020. Vzhledem k vysoké inflaci, která je zde především za poslední dva roky, už tato sociální dávky, nemusí plně pokrývat potřeby rodin s dětmi či samoživitelek s dítětem. I to je jeden z důvodů, proč vláda prosadila zvýšení rodičovského příspěvku. Od 1. 1. 2024 se rodičovský příspěvek zvýší o 50 000 Kč.

V roce 2024 bude rodičovský příspěvek na jedno dítě 350 000 Kč. U dvojčat by to mohlo být až 525 000 Kč. Zvýšení se ale bude týkat jenom dětí, které se narodí až v roce 2024 (datum narození 1. 1. 2024 a dále). Pro dříve narozené děti se nic nemění.

Rodičovský příspěvek v roce 2024 – užitečné informace a kalkulačka:

Volba výše rodičovského příspěvku

Aby bylo možno zvolit jinou variantu rodičovského příspěvku, než částku do 13 000 Kč, je nutné doložit vyměřovací základ (stejný, podle kterého se počítá nárok na „mateřskou“, resp. peněžitou pomoc v mateřství). Stačí, pokud vyměřovací základ doloží alespoň jeden z rodičů.

U zaměstnanců se dokládá příloha k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství vyplněná za rozhodné období, kterou potvrdí zaměstnavatel. U OSVČ se pak denní vyměřovací základ, pro stanovení peněžité pomoci v mateřství, potvrzuje na OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení).

 • Pokud je 70% z 30 x denního vyměřovacího základu menší nebo rovno 13 000 Kč, pak může být rodičovský příspěvek zvolen do této částky (13 000 Kč měsíčně)
 • Pokud je 70% z 30 x denního vyměřovacího základu vyšší než 13 000 Kč, pak může být rodičovský příspěvek zvolen do výše tohoto násobku, maximálně ale do 53 910 Kč.

Formulář ke stažení: Potvrzení o denním vyměřovacím základu

Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář: Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku
Formulář: Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku 2017 Potvrzení slouží jako doklad o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku.
ID formuláře XRodPM130401215M
Verze formuláře 13 04 01 215 M
Aktuální verze od 41365
Velikost dokumentu 66 kB
Počet stran 1
Originál formuláře na MPSV.cz Online formulář
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader. Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).

Související formuláře a dokumenty – Potvrzení o denním vyměřovacím základu

Online formulář: Potvrzení o denním vyměřovacím základu

Výše odkazovaný formulář ke stažení, slouží pouze jako vzorový. Oficiální formuláře můžete dostat v tištěné podobě na každé pobočce Úřadu práce. Nebo je možné najít tyto formuláře v online podobě přímo na webu ministerstva práce a sociálních věcí: http://portal.mpsv.cz/forms.

Na webu MPSV.cz také můžete formulář vyplnit online, v interaktivním průvodci. Pokud máte elektronický podpis, nebo používáte datovou schránku, pak vyplněný formulář můžete rodnou odeslat, ke zpracování na Úřad práce.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka v hotovosti na ruku. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka bez ručení. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Potvrzení o denním vyměřovacím základu

Diskuse: 1
 • Custom avatar Petra Niebauerová

  Dobrý den,
  měla bych dotaz. Na pracovním úřadě po mě chtějí potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku i od otce. Syn se narodil v březnu, kdy partner pracoval v jiném podniku. Od dubna nastoupil do práce nové. Přílohu k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství má tedy požadavot od firmy stávající nebo předešlé? A je možno tuto přílohu někde stáhnout?

  Děkuji moc za odpověď.

  Petra Niebauerová

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...