Důchody 2024

Od prvního ledna 2024 dochází k navýšení všech důchodů. Týká se to jak těch, které již byly přiznány v předchozích letech, tak i všech nových. Jaké je zvýšení důchodů v roce 2024? A mohou se čeští důchodci těšit na více peněz? V následujících odstavcích přenášíme stručný souhrn všech změn, které se týkají důchodů v roce 2024.

Zvýšení důchodů v roce 2024

Podobně jako téměř každý rok, i v roce 2024 dochází  od 1. 1. 2024 navýšení důchodů. Budou se valorizovat všechny typů důchodů, které jsou vypláceny ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení). O navýšení důchodů rozhodl a vláda na základě návrhu Ministerstva práce a sociálních věcí – tato valorizace důchodů je pak upravena na základě nařízení vlády.

Od 1. ledna 2024, se budou důchody zvyšovat o cca 360 Kč (zvýšení bude stejné pro všechny důchodce a pro všechny druhy důchodů). Na začátku podzimu 2023, byly schváleny nové podmínky pro valorizace důchodů (a také nové podmínky pro předčasné důchody). Nová pravidla pro valorizace, se ale u lednové valorizace v roce 2024, zatím neprojeví)

Jaké důchody se zvyšují

Zvýšení důchodů se týká všech těchto důchodových dávek:

O kolik se zvyšují důchody v roce 2024

Zvýšení, ke kterému dochází od začátku roku 2024, není úplně malé. Všechny důchody se zvýší o 360 Kč. Vzhledem k tomu, že se důchody zvyšovaly i od června, tak je to vlastně valorizace jenom za posledního půl roku.   Průměrný důchod, který byl 20 254 Kč, se tak zvýší na cca 20 600 Kč.

Zvýšení důchodů 2024:

 • Základní výměra důchodu se zvýší o 360 Kč (z 4040 Kč v roce 2023 na 4400 Kč v roce 2024)
 • Procentní výměra důchodu se od 1. 1. 2024 nemění
 • I v roce 2024 je nárok i na příplatek 500 Kč za dítě (výchovné)

Viz: kalkulačka pro výpočet důchodu od 1. 1. 2024

Základní výměra důchodu je stejná pro všechny typy důchodových dávek. Od 1. 1. 2024 se tento základní výměr zvyšuje  na 4400 Kč. Od toho se odvíjí i minimální důchod, který se v roce 2024 zvýší na 5170 Kč,

Jaký je průměrný důchod v ČR v roce 2024

Průměrný starobní důchod v ČR je v roce 2024 ve výši 20 254 Kč. Do tohoto průměru jsou započítány jak důchody pro muže, tak i důchody pro ženy, které jsou zpravidla podstatně nižší. Průměrný důchod se liší i podle toho, jestli jej pobírá žena nebo muž (viz údaje Českého statistického úřadu):

 • Průměrný starobní důchod u muže = 21 539 Kč
 • Průměrný starobní důchod u ženy = 19 054 Kč

Průměrný invalidní důchod  byl tento:

 • Průměrný invalidní důchod (III. stupeň invalidity) = 17 027 Kč
 • Průměrný invalidní důchod (II. stupeň invalidity) =  11 433
 • Průměrný invalidní důchod (I. stupeň invalidity) =  9 725

Průměrný vdovský důchod byl tento:

 • Průměrný vdovský důchod vyplácený samostatně = 12 757

Průměrný vdovecký důchod byl tento:

 • Průměrný vdovecký důchod vyplácený samostatně = 11 547 Kč

Průměrný sirotčí důchod byl tento:

 • Průměrný sirotčí důchod vyplácený samostatně = 10 252 Kč

Co si myslíte o tom, jaká je aktuální výše důchodů v ČR? Může aktuální výše důchodových dávek zajistit důchodcům rozumné podmínky pro život? Nebo jsou důchody příliš nízké, a měly by se dále zvyšovat? Podělte se o svůj názor v diskusi pod tímto článkem.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Ověřené SMS půjčky bez registru ihned. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka dnes od soukromé osoby. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Důchody 2024

Diskuse: 9
 • Custom avatar Jaromír

  V letošním roce se chystám do předčasného důchodu o 2 roky dříve. Na odpracované roky a dny mi toto vychází, že bych mohl jít k 1.10.2014 do důchodu, neboť přesný datum mi vychází k 10.9.2014 a je nutné ukončit měsíc. Je lepší jít do důchodu k tomuto datumu anebo je lepší jít k 1.1.2015. Od nového roku 2015 se má důchod zvyšovat, jaký vliv to bude mít na tyto datumy?? Děkujhi za odpověď.

 • Custom avatar lida

  Vdubnu 2014 mi byl přiznán invalidní důchod zpětně k 19.1.14.Nemocenské dávky mi skončily 14,2,14.Uschopněna jsem byla až po tom co mi došlo rozhodnutí tj 18.4.14.
  Od kdy se začne vyplácet inv.důchod,jsem v nynější době zcela závislá na manželově výdělku,protože jsem od února zcela bez příjmu.
  Díky za odpověď

 • Custom avatar Dáša

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat,od jaké doby se vyplácí invalidní důchod. Jestli od doby, kdy vám byla invalidita přiznána nebo od doby, kdy jsem ukončila nemocenskou. Děkuji

 • David

  Důchodcům a invalidům by se mělo přidat alespoň o 5000 KČ a ne almužnu 45 KČ.

 • Custom avatar jana silhanova

  mam k vam prosim dotaz.Ma dcera rocnik 1977 byla zamestnana v cr odpracovano 15 let.nyni se provdala do USA a je zde zamestnan .dle naroku na duchod vCr je z jednou podminek odpracovani 35 let.Ptam se :scitaji se odpracovane leta v Cr a USA,kde by duchod v CR se pocital s 15 let vznikl by v CR narok na ducho samostatne a pro duchod v USA by se pocital odprac. leta pro stranu USA.Prosim vas zaji ma me doba v CR dekuji za odpoved Jana

 • Custom avatar Rosendorfová

  Jsem vdova.Manžel zemřel 2010.vdovský důchod jsem pobírala 1 rok.Mám nárok na obnovení důchodu?Starám se o invalidní matku v 1.skupině.Jsem sanitárka celý svůj život pracuji.Můj plat je průměrně 12 000Kč.Nemohu pochopit proč nemám nárok na vdovský důchod?Proč je zákon vůči vdovám tak nespravedlivý?Nikde v zahraničí to není.Maminka je v první skupině invalidní ,je jí 81 let,zdraví se zhoršuje.Na obnovení důchodu bych měla nárok kdyby byla ve druhé skupině.Připadá mně to nespravedlivé.Byla jsem s manželem 33 let.Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Martin

  Chtela bych se zeptat.Asi pred neelcym mesicem jsem lezela v nemocnici s bolesti bricha zadnou pricinu nezjistily od te doby bolesti ustalily a ted to zase prislo nevim co s tim jednu chvilz me to boli v pravem podbrisku a za chvilku na druhe strane poradte mi prosim co a jak mam delat nebo co a jak rici doktorovi dekuji Jaja

 • Custom avatar Věra Stockerová

  Zajímá mě,jak se počítají dvojčata pro výpočet duchodového věku?

 • Custom avatar szabová ina

  zajímalo by mne podle čeho se počítá invalidní duchod a proč když dojde k navýšení z l.stupně na lll.stupeň se nezapočítává znovu příjem jako to bylo u toho l.stupně, je to nespravedlivé, jelikož nemohu do žádného zaměstnání jen na vlastní nebezpečí brát jen 7818 v lll. stupni…došli mi 2 rozhodnutí v prvním že budu pobírat 10318kč a v druhém rozhodnutí jelikož mi byl změněn stupeň budu pobírat pouze 7818Kč…mohu někde požádat o nesouhlasu a navýšení?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...