Důchody 2022

Od prvního ledna 2022 dochází k navýšení všech důchodů. Týká se to jak těch, které již byly přiznány v předchozích letech, tak i všech nových. Jaké je zvýšení důchodů v roce 2022? A mohou se čeští důchodci těšit na více peněz? V následujících odstavcích přenášíme stručný souhrn všech změn, které se týkají důchodů v roce 2022.

Zvýšení důchodů během roku 2022

V průběhu roku 2022, se budou všechny důchody zvyšovat celkem třikrát (starobní penze, invalidní důchod I., II. a III. stupeň, vdovský důchod, vdovecký důchod a sirotčí důchody).

K prvnímu zvýšení důchodů, dochází klasicky od 1. 1. 2022. Zvyšuje se základní výměra důchodu na 3900 Kč, zvyšuje se procentní výměra důchodu o 1,3% a je nárok i na mimořádný příplatek k důchodu ve výši 300 Kč.

Kvůli vysoké inflaci, se budou během roku dvakrát mimořádně valorizovat:

Zvýšení důchodů v roce 2022

Podobně jako téměř každý rok, i v roce 2022 dochází  od 1. 1. 2022 navýšení důchodů. Došlo k valorizaci – tedy zvýšení jak základní, tak i procentní výměry všech typů důchodů, které jsou vypláceny ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení). O navýšení důchodů od začátku roku 2021 rozhodlo Ministerstvo práce a sociálních věcí – tato valorizace důchodů je pak upravena na základě nařízení vlády.

Jaké důchody se zvyšují

Zvýšení důchodů se týká všech těchto důchodových dávek:

O kolik se zvyšují důchody v roce 2022

Zvýšení, ke kterému dochází od začátku roku 2022, není úplně malé. Průměrný důchod se má zvýšit o cca 800 Kč (lidé s nízkým důchodem ale dostanou méně, např. jen 500 Kč, ti s vyšším důchodem zase více, třeba i 1000 Kč měsíčně navíc). Navyšuje se jak základní tak i procentní výměra všech důchodů. Konkrétně se zvyšuje:

 • Základní výměra důchodu o 350 Kč (z 3550 Kč v roce 2021 na 3900 Kč v roce 2022)
 • Procentní výměra o 1,3%
 • K důchodu bude i mimořádné zvýšení 300 Kč

Základní výměr důchodu je stejná pro všechny typy důchodových dávek. Od 1. 1. 2022 se tento základní výměr zvyšuje  na 3900 Kč.

Celkové zvýšení důchodů by se v průměru mělo projevit navýšením důchodu u všech důchodců v průměru o cca 800 Kč (jedná se o průměr, reálné zvýšení u konkrétního důchodce může být jiné).

Zvýšení důchodů od června 2022

Protože je aktuálně ve ČR velmi vysoká inflace, dojde během roku k dalšímu zvýšení. A to již od června 2022. Od 1. 6. 2022, se u všech důchodů (starobní, vdovské, vdovecké, sirotčí, invalidní), zvýší procentní složka o 8,2%. To znamená průměrné zvýšení důchodů o 1017 Kč.

Zvýšení důchodů od září 2022

Rok 2022, bude mimořádný v tom, že nakonec se budou důchody zvyšovat i potřetí. Kvůli vysoké inflaci, budou zákonem stanovené podmínky, pro mimořádnou valorizaci (zvýšení) splněny znovu. Dojde tak i ke třetímu zvýšení důchodů od září 2022. Od 1. 9. 2022 se všechny důchody zvýší o 5,2% (zvyšuje se jenom procentní složka důchodu). V průměru to znamená zvýšení o cca 700 Kč.

V celkovém součtu, se tak během roku 2022 v průměru zvyšují důchody o 2500 Kč. To je poměrně mimořádná situace. Bohužel i zdražování (vysoká inflace) je letos opravdu mimořádná.

Jaký je průměrný důchod v ČR v roce 2022

Průměrný starobní důchod v ČR byl v roce 2022 ve výši 15 425Kč (viz údaje Českého statistického úřadu). Do tohoto průměru jsou započítány ale i všechny předčasné důchody, které jsou zpravidla podstatně nižší než řádný starobní důchod. Průměrný důchod se liší i podle toho, jestli jej pobírá žena nebo muž:

 • Průměrný starobní důchod u muže = 16 900 Kč
 • Průměrný starobní důchod u ženy = 14 060 Kč

Průměrný invalidní důchod  byl tento:

 • Průměrný invalidní důchod (III. stupeň invalidity) = 13 422 Kč
 • Průměrný invalidní důchod (II. stupeň invalidity) =  8 942
 • Průměrný invalidní důchod (I. stupeň invalidity) =  7 642

Průměrný vdovský důchod byl tento:

 • Průměrný vdovský důchod vyplácený samostatně = 10 024

Průměrný vdovecký důchod byl 0 tento:

 • Průměrný vdovecký důchod vyplácený samostatně = 9 004 Kč

Průměrný sirotčí důchod byl 0 tento:

 • Průměrný vdovecký důchod vyplácený samostatně = 8 004 Kč

Co si myslíte o tom, jaká je aktuální výše důchodů v ČR? Může aktuální výše důchodových dávek zajistit důchodcům rozumné podmínky pro život? Nebo jsou důchody příliš nízké, a měly by se dále zvyšovat? Podělte se o svůj názor v diskusi pod tímto článkem.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Ověřené SMS půjčky bez registru ihned. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka dnes od soukromé osoby. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Důchody 2022

Diskuse: 9
 • Custom avatar Jaromír

  V letošním roce se chystám do předčasného důchodu o 2 roky dříve. Na odpracované roky a dny mi toto vychází, že bych mohl jít k 1.10.2014 do důchodu, neboť přesný datum mi vychází k 10.9.2014 a je nutné ukončit měsíc. Je lepší jít do důchodu k tomuto datumu anebo je lepší jít k 1.1.2015. Od nového roku 2015 se má důchod zvyšovat, jaký vliv to bude mít na tyto datumy?? Děkujhi za odpověď.

 • Custom avatar lida

  Vdubnu 2014 mi byl přiznán invalidní důchod zpětně k 19.1.14.Nemocenské dávky mi skončily 14,2,14.Uschopněna jsem byla až po tom co mi došlo rozhodnutí tj 18.4.14.
  Od kdy se začne vyplácet inv.důchod,jsem v nynější době zcela závislá na manželově výdělku,protože jsem od února zcela bez příjmu.
  Díky za odpověď

 • Custom avatar Dáša

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat,od jaké doby se vyplácí invalidní důchod. Jestli od doby, kdy vám byla invalidita přiznána nebo od doby, kdy jsem ukončila nemocenskou. Děkuji

 • David

  Důchodcům a invalidům by se mělo přidat alespoň o 5000 KČ a ne almužnu 45 KČ.

 • Custom avatar jana silhanova

  mam k vam prosim dotaz.Ma dcera rocnik 1977 byla zamestnana v cr odpracovano 15 let.nyni se provdala do USA a je zde zamestnan .dle naroku na duchod vCr je z jednou podminek odpracovani 35 let.Ptam se :scitaji se odpracovane leta v Cr a USA,kde by duchod v CR se pocital s 15 let vznikl by v CR narok na ducho samostatne a pro duchod v USA by se pocital odprac. leta pro stranu USA.Prosim vas zaji ma me doba v CR dekuji za odpoved Jana

 • Custom avatar Rosendorfová

  Jsem vdova.Manžel zemřel 2010.vdovský důchod jsem pobírala 1 rok.Mám nárok na obnovení důchodu?Starám se o invalidní matku v 1.skupině.Jsem sanitárka celý svůj život pracuji.Můj plat je průměrně 12 000Kč.Nemohu pochopit proč nemám nárok na vdovský důchod?Proč je zákon vůči vdovám tak nespravedlivý?Nikde v zahraničí to není.Maminka je v první skupině invalidní ,je jí 81 let,zdraví se zhoršuje.Na obnovení důchodu bych měla nárok kdyby byla ve druhé skupině.Připadá mně to nespravedlivé.Byla jsem s manželem 33 let.Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Martin

  Chtela bych se zeptat.Asi pred neelcym mesicem jsem lezela v nemocnici s bolesti bricha zadnou pricinu nezjistily od te doby bolesti ustalily a ted to zase prislo nevim co s tim jednu chvilz me to boli v pravem podbrisku a za chvilku na druhe strane poradte mi prosim co a jak mam delat nebo co a jak rici doktorovi dekuji Jaja

 • Custom avatar Věra Stockerová

  Zajímá mě,jak se počítají dvojčata pro výpočet duchodového věku?

 • Custom avatar szabová ina

  zajímalo by mne podle čeho se počítá invalidní duchod a proč když dojde k navýšení z l.stupně na lll.stupeň se nezapočítává znovu příjem jako to bylo u toho l.stupně, je to nespravedlivé, jelikož nemohu do žádného zaměstnání jen na vlastní nebezpečí brát jen 7818 v lll. stupni…došli mi 2 rozhodnutí v prvním že budu pobírat 10318kč a v druhém rozhodnutí jelikož mi byl změněn stupeň budu pobírat pouze 7818Kč…mohu někde požádat o nesouhlasu a navýšení?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Hana Zelenková: Dobrý den.Můj syn je od 8.8.2022 v pracovní neschopnosti. 2xByl hospitalizován ve...
 • Xenik: Hezký den, ne nezapočítává... Započítává se čistá mzda bez daňového bonu...
 • Ondřej Daněk: Dobrý den. Mohu pořádat o příspěvek na bydlení i mimo místně příslušn...
 • Emil Votoček: Dobrý den, mám dotaz. Jsem důchodce 72 let. Mám 4 plicní onemocnění - CHOP...
 • Bohouš Zeman: Stěhuju se 16. prosince do dražšího podnájmu. Ve starém mi neprodlouží nájem...
 • Ivan Hanák: Jakou podporu mohou dostat ti ci mají kotel na pevná paliva ů uhlí,brikety i zde ...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2021: Jsou pouze běžné sociální dávky, jako je například příspěvek na bydlení n...