Kalkulačka OČR 2021 – ošetřovné na dítě (nebo člena rodiny)

Pokud vám onemocní dítě a vy s ním musíte zůstat doma (na neschopence), pak máte nárok na výplatu nemocenských dávek podobně, jako byste byli vy sami nemocní. To samé pak platí i pro případ, že nepečujete o dítě, ale o jiného člena rodiny.

Na této stránce najde aktuální verzi kalkulačky pro výpočet výše ošetřovného v roce 2021. V kalkulačce si můžete vypočítat běžné ošetřovné (60%) nebo i zvýšené ošetřovné během epidemie (70% nebo 80%).

Aktualizace 2. prosinec 2021

Ošetřovné by se mělo opět zvýšit na 80% (minimálně 400 Kč za den). Na zvýšené ošetřovné, bude nárok zpětně, od začátku listopadu 2021, minimálně do konce února 2022.

Na zvýšené ošetřovné, bude nárok při karanténě (dítěte, nějaké osoby v rodině), při distanční výuce (uzavření třídy, školy, školky). Podmínky jsou podobné, jako v předchozím školním roce.

Viz. Kalkulačka – COVID krizové ošetřovné (zvýšení na 80%)

Kalkulačka: výpočet výše ošetřovného (na dítě, člena rodiny) v roce 2021

Kalkulačka zvýšené ošetřovné 2021
Zvolte výši ošetřovného v %
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní, během kterých jste se starali o dítě nebo jiného člena rodiny (během epidemie COVID-19, to může být i celý měsíc, za běžných podmínek jen 9 nebo 16 dní).
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. průměrná hrubá mzda za posledních 12 měsíců)
Výpočet

Kdo má nárok na ošetřovné v roce 2021 za běžných podmínek?

Na ošetřovné nevzniká nárok automaticky, když vám onemocní dítě (nebo jiný člen rodiny). Platí zde jistá omezení.

Na ošetřovné má nárok pouze zaměstnanec, za kterého nemocenské pojištění platí zaměstnavatel (což se nemusí týkat třeba případů práce na dohodu o provedení práce (DPP), nebo práce na dohodu o pracovní činnosti (DPČ)). Stejně tak si nemohou o ošetřovné požádat OSVČ (živnostníci, podnikatelé), a to ani v případě, že si platí nemocenské pojištění.

Nárok na ošetřovné je pak dále podmíněn:

 • Nemocným (o kterého se staráte) je dítě do 10 roků, nebo
 • Jedná se o dítě do 10 roků, které je sice zdravé, ale nemůže chodit do školy/školky/jeslí třeba z důvodu chřipkové epidemie, kdy je škola/školka/jesle uzavřena, nebo
 • Nemocným je dítě nad 10 roků, ale současně se jedná o dítě (nebo obecně o jakéhokoliv člena rodiny), jehož zdravotní stav vyžaduje péči jiné osoby, nebo
 • Budete pečovat o dítě (které je zdravé), ale osoba která o něj pečuje, onemocněla, může se jednat třeba o ženu, která porodila a její zdravotní stav neumožňuje, aby se postarala o své dítě

Kdo má nárok na ošetřovné během epidemie v roce 2021

Během roku 2020, byly v souvislosti s epidemií koronaviru COVID-19, několikrát uzavřeny školy. Na podzim 2020, byl schválen zvláštní režim pro ošetřovné, který může platit i v roce 2021. Pokud až do 30.6.2021 dojde k dalšímu uzavření škol, tak je nárok na zvýšené ošetřovné:

 • na ošetřovné ve výši 70% je nárok po celou dobu, co jsou uzavřené školy (s výjimkou prázdnin)
 • od začátku března 2021 by měl být nárok na ošetřovné ve výši 80% (schvaluje se zpětně v dubnu 2021)
 • na ošetřovné je nárok u dětí do 10 roků (mladších než 10 roků v době začátku OČR)
 • nárok na OČR je i u starších dětí (do 26 roků) – pokud jsou závislé na pomoci jiné osoby ve stupni I. a vyšším
 • nárok na ošetřovné mohou mít i ti kdo pracují na DPP a DPČ
 • rodiče se při péči o dítě mohou neomezeně střídat
 • ošetřovné je možné čerpat přerušovaně (část dní pracovat, část dní být doma s dítětem/dětmi)

Během epidemie mohou mít na ošetřovné nárok i OSVČ. U nich se ale nejedná o klasické OČR. Během doby, kdy jsou uzavřené školy, mohou mít OSVČ nárok na dotaci od Ministerstva průmyslu a obchodu ve výši 400 Kč na den.

Kolik je ošetřovné (OČR) v roce 2021

Základní podmínky pro výpočet výše ošetřovného se v roce 2021 nijak nemění. I v roce 2021 tedy platí, že výše ošetřovného je 60% z redukovaného vyměřovacího základu (ten je stejný i pro nemocenské dávky). Nebo 70%, pokud se jedná o ošetřovné během epidemie. Nebo 80% od začátku března 2021.

Díky tomu, že se vždy na začátku roku (tedy od 1. 1. 2021), lehce zvyšují redukční hranice, dochází tak i k drobnému navýšení finálně vyplacené částky ošetřovného.

Pro rok 2021 tedy aktuálně platí tyto redukční hranice:

 • 1 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2021 = 1182 Kč, započítává se 90%
 • 2 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2021 = 1773 Kč, započítává se 60%
 • 3 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2021 = 3545 Kč, započítává se 30%

Příklad výpočtu: ošetřovné na dítě v roce 2021

Paní Novákové onemocnělo dítě a ona s ním musela zůstat doma. Její obvyklá hrubá mzda je 35 000 Kč měsíčně. Jak vysoké ošetřovné bude vyplaceno, pokud dítě bude nemocné 8 dní?

 • Hrubá mzda 35000 Kč odpovídá orientačně dennímu vyměřovacímu základu ve výši 1158,68 Kč/den
 • Denní vyměřovací základ se redukuje, z částky 1182 Kč se započítá 90%, tedy 10135,61
 • Redukovaný vyměřovací základ tak bude 1036 Kč (po zaokrouhlení)
 • ošetřovné je ve výši 60% z redukovaného vyměřovacího základu
 • Za 8 dní (počítají se kalendářní dny včetně víkendů a svátku) tedy p. Nováková dostane celkem  4976 Kč

Jak dlouho mohu zůstat doma s nemocným dítětem?

Na rozdíl od klasické „neschopenky“ (když jste nemocní vy), která může být i několik měsíců, ošetřovné (na dítě nebo na jiného člena rodiny), je poměrně výrazně omezeno. Maximální délka je stanovena takto:

 • 9 kalendářní dní (pro dítě nebo jiného člena rodiny), tj. pokud je dítě nemocné od pondělí, můžete s ním být doma maximálně do příštího úterý (započítává se i víkend)
 • 16 kalendářních dní (pokud se jedná o dítě v péči jen jednoho z rodičů (otec samoživitel / matka samoživitelka)

Během doby, kdy bude dítě nemocné, se v péči o něj mohou oba rodiče vystřídat. To ale nemá vliv na celkovou dobu. Je tedy možné, aby s dítětem byl doma 5 dní otec a následně 4 dny matka. Není to ale tak, že by každý z rodičů mohl být s dítětem 9 dní (tedy 2x 9 dní).

Během epidemie, ale platí zvláštní režim. Pokud je dítě doma, z důvodu zavřené školy (kvůli epidemii koronaviru), pak je na ošetřovné nárok po celou dobu (klidně i celý kalendářní měsíc, nebo i déle).

Jak je to s vycházkami a kontrolami během doby kdy ošetřujete dítě?

Zatímco u klasické pracovní neschopnosti vám lékař povoluje vycházky (na základě vašeho zdravotního stavu je může nebo nemusí povolit), u ošetřovného se vycházky neřeší. To je dáno tím, že nemocné je dítě a vy jste zdraví. Případná kontrola by tedy mohla maximálně zkontrolovat, jestli je o dítě pečováno, vy sami ale i během ošetřování dítěte můžete chodit ven.

Zároveň to ale neznamená, že by kontrola nemohla vůbec proběhnout. Zákon připouští kontroly i v případě ošetřovného – viz: ustanovení paragrafu 72, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

Zaměstnavatel je oprávněn dát příslušnému orgánu nemocenského pojištění podnět ke kontrole důvodnosti potřeby ošetřování, je-li pojištěnec, který pobírá ošetřovné, jeho zaměstnancem. Dal-li zaměstnavatel podle věty první podnět ke kontrole, je povinen na žádost orgánu nemocenského pojištění sdělit mu údaje potřebné pro provedení této kontroly.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka ihned do 5000 Kč. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Rychlá půjčka online do 24 hodin. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka OČR 2021 – ošetřovné na dítě (nebo člena rodiny)

Diskuse: 11
 • Custom avatar Asamura

  Děkuji za upřesnění.

 • Custom avatar Moderator

  Naprostý souhlas pane. Děkuji Vám.

 • DANA KNOTKOVÁ

  Dobrý den.Mám dotaz,ale nevím,jestli se ptám na správném místě.Moje maminka,82 let,byla od 23.2.do21.3.hospitalizovaná na interně,poté na LDN.V propouštěcí zprávě z nemocnice má napsáno,že nemůže být sama doma.Nyní jsem na nemocenské,takže jsem s ní doma,ale můžu si zažádat o ,OČR,které má být od června na 3 měsíce?Jsem sama a mám jí u sebe.Děkuji za odpověd´.Dana Knotková

 • Custom avatar Sarka

  Dobrý den,
  mám 10lete dítě které ukončilo školu o týden dříve z důvodu plánovane opravy školy a o týden dyl začne vyučování. Mám nárok na paragraf po dobu plánované opravy školy? Babicka která měla dítě hlídat onemocněla a já ho nemám jak zajistit.
  Děkuji.

 • Custom avatar ludek

  jsou nejake pevne terminy na vyplatu pridavku na deti? dekuji

 • Custom avatar Pavla

  Dobrý den,

  prosím o radu.Mohu uplatnit paragraf,tedy ošetřovné na 16ti letou dceru?Lékařka výrazně doporučila zůstat s dcerou doma(těžký průběh angíny s podezřením na mononukleozu),čekáme na výsledky.Prosím tedy o radu,chtěla jsem využít,jen nezbytnou dobu,pokud se sama stačí o sebe postarat,cca 5 dní.V práci mi tvrdí,že mi to neuznají.Děkuji Blaschková

 • Custom avatar Jana

  dobrý den,
  chci se zeptat uplatňovala jsem ošetřovné na maminku 9 dní potom jsem to přerušila
  jedným dnem dovolené a pak jsem chtěla ještě dalších 9 dnů ale mamku hospitalizovali
  tak jsem vybrala jenom 5 dnů.
  Mamka má být propuštěna z nemocnice, vlastně jsem se chtěla zeptat po jaké době bych opět mohla uplatnit ošetřovné na ní těch 9 dní.

  Děkuji.

 • Custom avatar DANIELA

  Dobrý den, jsem poprvé na ocr s dítětem. A nevím jestli se ke konci měsíce odevzdava papír na penize jako když marodi ja. Dekuju

 • Custom avatar Stana

  Dobry den,muzu jako babicka zustat doma na ocr s vnukem?

  Dekuji za odpoved.

  • Jana Králová, Sociální dávky 2021

   Mohla by za předpokladu že by s vámi sdílela společnou domácnost, jinak nárok nemá:

   (2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem.

 • Custom avatar Jitka

  Dobrý den,

  jdu se 17.-ti letým synem jako doprovod na očkování proti Covidu.

  Syn bere aktuálně dlouhodobě léky a silné akné a i jiné léky.

  Po aplikaci vakcíny si přeji s ním zůstat doma, jinak by byl doma sám a to mám strach kdyby se mu udělalo zle.

  Mám jako matka nárok na OČR v den očkování, případně 2 dny?

  Děkuji za odpověď.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • irena: Já mám ten samý problém žiji v domku můj majetek jediný majetek , Vytápím ku...
 • Vlastimil: Přeji hezký den. Není mi jasné, že do nákladů na bydlení není zahrnutá č...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2021: Viz nový zákon číslo 518/2021 Sb., který je účinný od 23.12.2021: § 11 ...
 • Lenka Holásková: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat.V izolaci jsem byla od 24.11.do 7.12..neschopenka.....
 • Dušan Daněk: Tak děkuji zase jsme utřeli nos přístě jak budu mít covid chodím dál do prác...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2021: V zákoně je stanoveno toto: Příspěvek přísluší podle tohoto zákona i za...
 • Dušan Daněk: Dobrý den chci se zeptat byl jsem v izolaci kvůli covid-19 .Izolace trvala od 16.11...