Kalkulačka OČR 2024 – ošetřovné na dítě (nebo člena rodiny)

Pokud vám onemocní dítě a vy s ním musíte zůstat doma (na neschopence), pak máte nárok na výplatu nemocenských dávek podobně, jako byste byli vy sami nemocní. To samé pak platí i pro případ, že nepečujete o dítě, ale o jiného člena rodiny.

Na této stránce najde aktuální verzi kalkulačky pro výpočet výše ošetřovného v roce 2024. V kalkulačce si můžete vypočítat běžné ošetřovné (60%) na které je nárok po celý rok.

Změna podmínek pro nárok na ošetřovné od 1. 1. 2025

Během roku 2024, se bude projednávat změna zákona o nemocenském pojištění. Všechny dávky placené na základě nemocenského pojištění, se nově budou vyřizovat elektronicky.

Nyní je to pouze elektronická eNeschopenka. Od roku 2025, se bude elektronicky řešit i ošetřovné, mateřská, otcovská nebo i dlouhodobé ošetřovné.

Budou se měnit i podmínky pro nárok na OČR. Na ošetřovné nově budou mít nárok ti, kdo pracují na dohodu DPP nebo DPČ. A nárok budou mít i podnikatelé (OSVČ), pokud si platí nemocenské pojištění. Změny ale budou platit až od 1. 1. 2025

Viz: OSVČ a dohodáři (DPP a DPČ) budou mít nárok na ošetřovné

Kalkulačka: výpočet výše ošetřovného (na dítě, člena rodiny) v roce 2024

Kalkulačka ošetřovné 2024
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní, během kterých jste se starali o dítě nebo jiného člena rodiny.
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. průměrná hrubá mzda za posledních 12 měsíců)
Výpočet

Kdo má nárok na ošetřovné v roce 2024 za běžných podmínek?

Na ošetřovné nevzniká nárok automaticky, když vám onemocní dítě (nebo jiný člen rodiny). Platí zde jistá omezení.

Na ošetřovné má nárok pouze zaměstnanec, za kterého nemocenské pojištění platí zaměstnavatel. Na ošetřovné nemají nárok lidé pracující na dohodu o provedení práce (DPP), nebo práce na dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Stejně tak si nemohou o ošetřovné požádat OSVČ (živnostníci, podnikatelé), a to ani v případě, že si platí nemocenské pojištění.

Nárok na ošetřovné je pak dále podmíněn:

 • Nemocným (o kterého se staráte) je dítě do 10 roků, nebo
 • Jedná se o dítě do 10 roků, které je sice zdravé, ale nemůže chodit do školy/školky/jeslí třeba z důvodu chřipkové epidemie, kdy je škola/školka/jesle uzavřena, nebo
 • Nemocným je dítě nad 10 roků, ale současně se jedná o dítě (nebo obecně o jakéhokoliv člena rodiny), jehož zdravotní stav vyžaduje péči jiné osoby, nebo
 • Budete pečovat o dítě (které je zdravé), ale osoba která o něj pečuje, onemocněla, může se jednat třeba o ženu, která porodila a její zdravotní stav neumožňuje, aby se postarala o své dítě

Na ošetřovné mají nárok i další příbuzní v přímé linii, i když s ošetřovanou osobou nesdílí spolčenou domácnost. Na OČR tak může mít nárok například i babička, která se stará o vnuka/vnučku, i když s ním nebydlí (platí to i obráceně).

Nárok na ošetřovné pro dohodáře (DPP a DPČ) v roce 2024

Lidé s dohodou DPP nebo DPČ, měli nárok na ošetřovné pouze během epidemie COVID. V té době platily odlišné podmínky (speciální „krizové“ ošetřovné).

Za běžných podmínek, ale mají na ošetřovné (OČR), nárok jenom zaměstnanci. Lidé s dohodou DPP a DPČ nebo ani OSVČ (živnostníci) nárok nemají.

U DPP, DPČ nebo OSVČ, může být nárok na dlouhodobé ošetřovné, to je ale jiná dávka. Dlouhodobé ošetřovné je až na 90 dní, má ale velmi odlišné podmínky (je nutná delší hospitalizace nemocné osoby, atd.).

Kolik je ošetřovné (OČR) v roce 2024

Základní podmínky pro výpočet výše ošetřovného se v roce 2024 nijak nemění. I v roce 2024 tedy platí, že výše ošetřovného je 60% z redukovaného vyměřovacího základu (ten je stejný i pro nemocenské dávky).

Díky tomu, že se vždy na začátku roku (tedy od 1. 1. 2024), lehce zvyšují redukční hranice, dochází tak i k drobnému navýšení finálně vyplacené částky ošetřovného.

Pro rok 2023 tedy aktuálně platí tyto redukční hranice:

 • 1 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2024 = 1466 Kč, započítává se 90%
 • 2 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2024 = 2199 Kč, započítává se 60%
 • 3 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2024 = 4397 Kč, započítává se 30%

Příklad výpočtu: ošetřovné na dítě v roce 2024

Paní Novákové onemocnělo dítě a ona s ním musela zůstat doma. Její obvyklá hrubá mzda je 45 000 Kč měsíčně. Jak vysoké ošetřovné bude vyplaceno, pokud dítě bude nemocné 8 dní?

 • Hrubá mzda 45000 Kč odpovídá orientačně dennímu vyměřovacímu základu ve výši 1479,45 Kč/den
 • Denní vyměřovací základ se redukuje, z částky 1466 Kč se započítá 90%, tedy 1319,40 Kč
 • Z částky nad 1466 (do 1479,45 Kč) se započítá 60%, tedy 8.07
 • Redukovaný vyměřovací základ tak bude 132/ Kč (po zaokrouhlení)
 • Ošetřovné je ve výši 60% z redukovaného vyměřovacího základu = 797 Kč za jeden den
 • Za 9 dní (počítají se kalendářní dny včetně víkendů a svátku) tedy p. Nováková dostane celkem  7 173 Kč

Jak dlouho mohu zůstat doma s nemocným dítětem?

Na rozdíl od klasické „neschopenky“ (když jste nemocní vy), která může být i několik měsíců, ošetřovné (na dítě nebo na jiného člena rodiny), je poměrně výrazně omezeno. Maximální délka je stanovena takto:

 • 9 kalendářní dní (pro dítě nebo jiného člena rodiny), tj. pokud je dítě nemocné od pondělí, můžete s ním být doma maximálně do příštího úterý (započítává se i víkend)
 • 16 kalendářních dní (pokud se jedná o dítě v péči jen jednoho z rodičů (otec samoživitel / matka samoživitelka)

Během doby, kdy bude dítě nemocné, se v péči o něj mohou oba rodiče vystřídat. To ale nemá vliv na celkovou dobu. Je tedy možné, aby s dítětem byl doma 5 dní otec a následně 4 dny matka. Není to ale tak, že by každý z rodičů mohl být s dítětem 9 dní (tedy 2x 9 dní).

Jak je to s vycházkami a kontrolami během doby kdy ošetřujete dítě?

Zatímco u klasické pracovní neschopnosti vám lékař povoluje vycházky (na základě vašeho zdravotního stavu je může nebo nemusí povolit), u ošetřovného se vycházky neřeší. To je dáno tím, že nemocné je dítě a vy jste zdraví. Případná kontrola by tedy mohla maximálně zkontrolovat, jestli je o dítě pečováno, vy sami ale i během ošetřování dítěte můžete chodit ven.

Zároveň to ale neznamená, že by kontrola nemohla vůbec proběhnout. Zákon připouští kontroly i v případě ošetřovného – viz: ustanovení paragrafu 72, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

Zaměstnavatel je oprávněn dát příslušnému orgánu nemocenského pojištění podnět ke kontrole důvodnosti potřeby ošetřování, je-li pojištěnec, který pobírá ošetřovné, jeho zaměstnancem. Dal-li zaměstnavatel podle věty první podnět ke kontrole, je povinen na žádost orgánu nemocenského pojištění sdělit mu údaje potřebné pro provedení této kontroly.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka ihned do 5000 Kč. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Rychlá půjčka online do 24 hodin. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka OČR 2024 – ošetřovné na dítě (nebo člena rodiny)

Diskuse: 11
 • Custom avatar Asamura

  Děkuji za upřesnění.

 • Custom avatar Moderator

  Naprostý souhlas pane. Děkuji Vám.

 • DANA KNOTKOVÁ

  Dobrý den.Mám dotaz,ale nevím,jestli se ptám na správném místě.Moje maminka,82 let,byla od 23.2.do21.3.hospitalizovaná na interně,poté na LDN.V propouštěcí zprávě z nemocnice má napsáno,že nemůže být sama doma.Nyní jsem na nemocenské,takže jsem s ní doma,ale můžu si zažádat o ,OČR,které má být od června na 3 měsíce?Jsem sama a mám jí u sebe.Děkuji za odpověd´.Dana Knotková

 • Custom avatar Sarka

  Dobrý den,
  mám 10lete dítě které ukončilo školu o týden dříve z důvodu plánovane opravy školy a o týden dyl začne vyučování. Mám nárok na paragraf po dobu plánované opravy školy? Babicka která měla dítě hlídat onemocněla a já ho nemám jak zajistit.
  Děkuji.

 • Custom avatar ludek

  jsou nejake pevne terminy na vyplatu pridavku na deti? dekuji

 • Custom avatar Pavla

  Dobrý den,

  prosím o radu.Mohu uplatnit paragraf,tedy ošetřovné na 16ti letou dceru?Lékařka výrazně doporučila zůstat s dcerou doma(těžký průběh angíny s podezřením na mononukleozu),čekáme na výsledky.Prosím tedy o radu,chtěla jsem využít,jen nezbytnou dobu,pokud se sama stačí o sebe postarat,cca 5 dní.V práci mi tvrdí,že mi to neuznají.Děkuji Blaschková

 • Custom avatar Jana

  dobrý den,
  chci se zeptat uplatňovala jsem ošetřovné na maminku 9 dní potom jsem to přerušila
  jedným dnem dovolené a pak jsem chtěla ještě dalších 9 dnů ale mamku hospitalizovali
  tak jsem vybrala jenom 5 dnů.
  Mamka má být propuštěna z nemocnice, vlastně jsem se chtěla zeptat po jaké době bych opět mohla uplatnit ošetřovné na ní těch 9 dní.

  Děkuji.

 • Custom avatar DANIELA

  Dobrý den, jsem poprvé na ocr s dítětem. A nevím jestli se ke konci měsíce odevzdava papír na penize jako když marodi ja. Dekuju

 • Custom avatar Stana

  Dobry den,muzu jako babicka zustat doma na ocr s vnukem?

  Dekuji za odpoved.

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Mohla by za předpokladu že by s vámi sdílela společnou domácnost, jinak nárok nemá:

   (2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem.

 • Custom avatar Jitka

  Dobrý den,

  jdu se 17.-ti letým synem jako doprovod na očkování proti Covidu.

  Syn bere aktuálně dlouhodobě léky a silné akné a i jiné léky.

  Po aplikaci vakcíny si přeji s ním zůstat doma, jinak by byl doma sám a to mám strach kdyby se mu udělalo zle.

  Mám jako matka nárok na OČR v den očkování, případně 2 dny?

  Děkuji za odpověď.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...