Kalkulačka: nemocenská za prvních 14 dní v roce 2018

Pokud onemocníte a budete v pracovní neschopnosti, mohlo by vás zajímat, na kolik peněz máte nárok za prvních 14 dní pracovní neschopnosti. Na této stránce najdete aktuální verzi kalkulačky pro výpočet výše náhrady mzdy za prvních 14 dní v roce 2018. Můžete si tak sami spočítat, kolik peněz byste dostávali během prvních dvou týdnů na neschopence.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka nemocenská 2020.

Výpočet náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti 2018

Kalkulačka náhrada mzdy 2018
Průměrná hodinová mzda

Počet hodin hodin pracovní neschopnosti
pro náhradu mzdy od 3 dne (*)

Byla nařízena karanténa?
Počet hodin hodin karantény (**)

Výpočet

(*) Náhrada mzdy se poskytuje v době prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti za pracovní dny a za placené svátky. Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel od 4 dne pracovní neschopnosti, resp. od 25 neodpracované hodiny.

(**) V případě, že je nařízena karanténa, pak náhrada mzdy náleží již od prvního dne.

Náhrada mzdy od zaměstnavatele v roce 2018

Pokud budete nemocní a na neschopence, tak v roce 2018 i nadále platí, že první 3 dny nedostáváte žádné peníze (kromě výjimek, jako třeba když je nařízena karanténa, kdy dostáváte peníze již od prvního dne pracovní neschopnosti).

Od 4 do 14 dne na neschopence máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Ta se vyplácí za jednotlivé neodpracované směny (hodiny). Od 15 dne pak máte nárok na nemocenské dávky. Ty se pak platí za každý kalendářní den.

Kolik je nemocenská za prvních 14 dní v roce 2018?

Výpočet výše náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti se odvíjí od vaší průměrné hodinové mzdy (to je dáno tím, že nemocenská za prvních 14 dní se platí za jednotlivé – skutečně neodpracované hodiny, nemocenská od 15 dne se pak počítá na základě denního příjmu/denního vyměřovacího základu a platí se za kalendářní dny).

Podobně jako u nemocenských dávek od 15 dne pracovní neschopnosti, i u náhrady mzdy se provádí redukce – započítá se vám tedy jen část vašeho příjmů (týká se především lidí, kteří mají vyšší hodinovou mzdu). Pro rok 2018 platí tyto redukční hranice:

  • Do 175 Kč/hodina se započítá 90%
  • Do 262,33 Kč/hodina se započítá 60%
  • Do 524,65 Kč/hodina se započítá 30%
  • Vše nad 524,65 Kč se již nijak dále neprojeví

Jakmile je spočítán redukovaný hodinový výdělek, je možné určit náhradu mzdy, což je 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Výsledná výše náhrady mzdy od zaměstnavatele za prvních 14 dní pak dále závisí na počtu neodpracovaných směn (resp. hodin).

Jak je to s náhradou mzdy po skončení zaměstnání?

V případě, že budete v pracovní neschopnosti, a skončí vám pracovní poměr, nebo pokud onemocníte až po skončení zaměstnání (pokud onemocníte do 7 dní od skončení zaměstnání, máte stále nárok na placenou neschopenku), tak za prvních 14 dní nebudete nic dostávat.

Nárok na náhradu mzdy, kterou vám během pracovní neschopnosti platí zaměstnavatel (v době od 4 do 14 dne), máte jen v době, kdy jste zaměstnáni. Pokud byste onemocněli až po skončení zaměstnání, tak již na náhradu mzdy nárok nemáte.

V takovém případě byste měli nárok až na nemocenské dávky od 15 dne nemoci.

Nemocenská pro OSVČ

Pokud někdo pracuje jako podnikatel (OSVČ) a současně si platí nemocenské pojištění, tak má nárok na nemocenské dávky (stejně jako zaměstnanci). OSVČ ale mají nárok na nemocenské dávky až od 15 dne. Na náhradu mzdy, o které se bavíme v tomto článku, OSVČ nárok nemá. To je dáno tím, že OSVČ nemá zaměstnavatele a nedostává tedy mzdu – logicky pak nemá nárok ani na náhradu mzdy.

Kontrola od zaměstnavatele během pracovní neschopnosti

Tím, že během prvních 14 dní pracovní neschopnosti vám peníze vyplácí zaměstnavatel, je také oprávněn během těchto prvních 14 dnů provádět kontrolu, zda opravdu dodržujete léčebný režim a režim vycházek.

Od 15 dne už kontroly provádí pouze ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení, která vyplácí nemocenské dávky). Během prvních 14 dnů ale může být kontrola provedena i ze strany zaměstnavatele. Ten ji může provést buď osobně, nebo si může najmout nějakou firmu, která nabízí tuto službu.

Podobně jako u nemocenských dávek, i zde hrozí, pokud vás kontrola nezastihne doma (mimo dobu, kdy máte případně povoleny vycházky), ztráta nároku na nemocenské dávky, resp. v tomto případě nároku na náhradu mzdy. Kromě toho pak mohou být uplatněny i další postihy.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka bez doložení příjmu. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 50000 Kč ihned na účet. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: nemocenská za prvních 14 dní v roce 2018

Diskuse: 1
  • Custom avatar Miroslava Poesová

    Jmenuji se Miroslava Poesová, pracovala jsem jako vychovatelka od roku 1982. Od 21. 2, 2019 jsem na nemocenské a chtěla jsem se zeptat kdy mi přijde nemocenská na účet.
    Předem děkuji za odpověď

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze