Kalkulačka: Nárok na porodné 2022 (zvýšení životního minima)

Očekáváte v roce 2022 narození potomka, a zajímalo by vás, zda budete mít nárok na porodné? V této kalkulačce, pro výpočet nároku na porodné, to snadno zjistíte. O nároku na porodné rozhoduje výše průměrného příjmu, v posledním čtvrtletí před narozením dítěte.

Pokud vás zajímá, kolik je porodné v na první nebo druhé dítě v roce 2022, nebo kolik můžete dostat, když se vám narodí dvojčata, pak vám to pomůže zjistit naše nová kalkulačka.

Zvýšení životního minima v roce 2022

O nároku na porodné, rozhoduje mimo jiné i to, kolik je životní minimum. Nárok na porodné je u prvního nebo druhého dítěte, pokud příjmy rodiny (nebo samotné matky dítěte), nepřekračují 2,7 násobek životního minima.

Na konci března 2022, rozhodla vláda o zvýšení životního a existenčního minima o cca 10%(více informací zde). Není to ale jediné zvyšování. Kvůli vysoké inflaci (aktuálně dokonce již přes 17%), bylo jen o 3 měsíce později, schváleno i druhé zvýšení o cca 8,8%. Od 1. července 2022, je tedy životní a existenční minimum ještě vyšší. Na porodné tedy bude mít, především ve druhé polovině roku 2022, nárok podstatně více rodin.

Kalkulačka: Výpočet nároku na porodné v roce 2022

Do kalkulačky pro výpočet nároku na porodné, zadejte počet dospělých osob v rodině (společné domácnosti), a počet dětí a jejich věk. A také váš průměrný (čistý) měsíční příjem, který očekáváte v posledním čtvrtletí, před narozením dítěte (jaké příjmy se zahrnují, je popsáno níže).

Kalkulačka porodné od 1. 7. 2022
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Kolik je porodné v roce 2022?

Na porodné je nárok pouze při narození prvního nebo druhého dítěte. Pokud se vám narodí už třetí, nebo dokonce čtvrté dítě, pak bohužel na porodné nárok mít nebudete.

Částka, na kterou je nárok při narození dítěte (porodné), se již několik roků nezaměnila, a ani v roce 2022 se zatím neplánuje žádné zvýšení.

Kolik je porodné od 1. 1. 2022:

 • Porodné na první dítě je v roce 2022 = 13 000 Kč
 • Porodné na druhé dítě je v roce 2022 = 10 000 Kč
 • Porodné na dvojčata je v roce 2022 = 23 000 Kč

Porodné na dvojčata ve výši 23 000 Kč, se týká situace, kdy je to vaše první a druhé dítě. Pokud byste už jedno dítě měla, a narodila se vám dvojčata (tj. druhé a třetí dítě), pak je nárok jen 10 000 Kč.

Kdo má nárok na porodné v roce 2022?

Nárok na porodné má žena, která porodí první nebo druhé dítě. Na porodné může být nárok, i při převzetí dítěte do péče (pokud se jedná o dítě do 1 roku).

Základní podmínkou, pro nárok na porodné je to výše příjmu. V posledním kalendářním čtvrtletí před porodem, nesmí být výše příjmu vyšší než 2,7 násobek životního minima:

 • Pokud se dítě narodí například 30. června 2022, pak se posuzuje příjem za období leden až březen 2022
 • Pokud by se ale narodilo jen o jeden den později, tj. 1. července 2022, už by se posuzoval příjem za období duben až červen 2022
 • Je to vždy za poslední ukončení kalendářní čtvrtletí

Z jakého příjmu se vypočítá nárok na porodné?

Do průměrného příjmu, se zahrnují příjmy všech členů rodiny (společné domácnosti). I v případě, že se jedná o matku samoživitelku, může být zohledněn i příjem otce dítěte. Záleží mimo jiné na tom, zda je otec dítěte zapsán v rodném listu apod.

Průměrný příjem se počítá z čistého příjmu (tj. čistá výplata ze zaměstnání, nebo případně u OSVČ se započítává zisk a ne obrat, z podnikání).

Započítávají se různé příjmy, například:

Některé příjmy se ale nezapočítají – jedná se hlavně o sociální dávky na bydlení (příspěvek na bydlení) nebo dávky pomoci ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí apod.).

Maximální výše příjmu pro nárok na porodné v roce 2022

Už jsme uvedli, že na porodné je nárok, pokud je průměrný příjem v rodině (nebo u samoživitelky) do výše 2,7 násobek životního minima. Životní minimum se v roce 2022 zvyšuje. S platností od 1. 4. 2022, dochází ke zvýšení životního a existenčního minima o cca 10% (o 200 – 390 Kč). Ke druhém zvýšení, pak dochází s platností od 1. 7. 2022 (zvyšuje se v průměru o 8,8%).

Díky tomu, může mít ve druhé polovině roku 2022, nárok na porodné více rodin.

Na několika příkladech si můžeme ukázat, jaká je maximální výše příjmu, kdy je ještě nárok na porodné:

Nárok na porodné na první dítě od 1. července 2022:

 • Samoživitelka bude mít na porodné nárok, pokud její průměrný měsíční příjem nebude vyšší než 17 847 Kč
 • Rodina bude mít nárok na porodné, pokud její průměrný měsíční příjem nebude vyšší než 28 215 Kč

Nárok na porodné na druhé dítě od 1. července 2022 (za předpokladu, že prvnímu dítěte je do 6 roků):

 • Samoživitelka bude mít nárok na porodné, pokud její průměrný měsíční příjem nebude vyšší než 24 219 Kč
 • Rodina bude mít nárok na porodné, pokud její průměrný měsíční příjem nebude vyšší než 34 587 Kč

Žádost o porodné na Úřadu práce

Porodné, podobně jako i další sociální dávky, vyřizuje Úřad práce. O porodné je možné požádat osobně, třeba až si půjdete vyřizovat rodičovský příspěvek, nebo i písemně či elektronicky. Příslušný formulář žádosti o porodné, je možné najít na webu Ministerstva práce a sociálních věcí zde.

Formulář si můžete vyplnit online, nebo je zde k dispozici i ke stažení. Můžete si jej stáhnout, vytisknout a vyplnit ručně.

Kromě samotné žádosti o porodné budou potřeba i další formuláře. Může to být například potvrzení o výši čtvrtletního příjmu nebo naopak formulář „prohlášení osob bez příjmů“ (pokud byste v rozhodném období neměli žádné příjmy).

Na porodné je nárok do 1 roku, od narození dítěte. Na vyřízení žádosti je tedy dost času. O porodné je možné podat žádost až po narození potomka. Jedním z dokumentů, které k žádosti budete potřebovat, je i rodný list. Ten vám vystaví pár dní po porodu na příslušné matrice.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Nejvýhodnější krátkodobá půjčka před výplatou. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka před výplatou bez registračního poplatku. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: Nárok na porodné 2022 (zvýšení životního minima)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Hana Zelenková: Dobrý den.Můj syn je od 8.8.2022 v pracovní neschopnosti. 2xByl hospitalizován ve...
 • Xenik: Hezký den, ne nezapočítává... Započítává se čistá mzda bez daňového bonu...
 • Ondřej Daněk: Dobrý den. Mohu pořádat o příspěvek na bydlení i mimo místně příslušn...
 • Emil Votoček: Dobrý den, mám dotaz. Jsem důchodce 72 let. Mám 4 plicní onemocnění - CHOP...
 • Bohouš Zeman: Stěhuju se 16. prosince do dražšího podnájmu. Ve starém mi neprodlouží nájem...
 • Ivan Hanák: Jakou podporu mohou dostat ti ci mají kotel na pevná paliva ů uhlí,brikety i zde ...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2021: Jsou pouze běžné sociální dávky, jako je například příspěvek na bydlení n...