Kalkulačka nemocenská od 1. 1. 2018

Zajímalo by vás, kolik peněz dostanete, pokud budete doma na neschopence? Jaké jsou podmínky a pravidla pro výpočet výše nemocenských dávek v roce 2018? A jaké změny začnou platit od 1. 1. 2018?

Připravili jsme pro vás aktualizovanou podobu kalkulačky pro výpočet výše nemocenské (při dlouhodobé pracovní neschopnosti) pro aktuální rok 2018.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka nemocenská 2020.

Kalkulačka: Výpočet výše nemocenských dávek v roce 2018

Pro výpočet toho, kolik byste měli dostat peněz za pracovní neschopnost, je nutné zadat několik základních údajů. Tak především celkovou délku pracovní neschopnosti (upozorňujeme, že za 1 – 3 den PN se nic neplatí a za 4 – 14 den se vyplácí náhrada mzdy od zaměstnavatele – tu si můžete spočítat v jiné naší kalkulačce).

Dále musíte uvést, jaký je váš vyměřovací základ pro nemocenské dávky. Tuto informaci zpravidla najdete na své výplatní pásce (případně je možné zadat obvyklou hrubou měsíční mzdu (tím sice výpočet nebude 100% přesný, ale bude poměrně blízko finální hodnotě)

Kalkulačka nemocenská 2018
Měsíční hrubá mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Hodinová hrubá mzda
(průměr za předchozí čtvrtletí)

Byla nařízena karanténa?
Výpočet

U nemocenských dávek se v naší kalkulačce používá zjednodušený výpočet. Ten vychází pouze z průměrné měsíční hrubé mzdy za posledních 12 měsíců. Pokud celkový příjem za posledních 12 měsíců byl jiný, může být skutečně vyplacená nemocenská odlišná.

U náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti je v naší kalkulačce použitý zjednodušený výpočet. Skutečná výše náhrady mzdy se odvíjí od počtu pracovních hodin v předchozím kalendářním čtvrtletí a od počtu pracovních hodin, za které náleží náhrada mzdy při pracovní neschopnosti.

Kolik je nemocenská v roce 2018

Výše nemocenské se odvíjí od toho, jaká je vaše hrubá mzda (resp. vyměřovací základ pro nemocenské dávky). Případně u OSVČ, se výše nemocenských dávek odvíjí od toho, jaký mají vyměřovací základ (jak vysoké si platí dobrovolné nemocenské pojištění).

Od 1. 1. 2018 se také poněkud mění pravidla pro výpočet nemocenské. Zatímco dříve se od 15 dne pracovní neschopnosti vyplácela nemocenská v jednotné výši za každý kalendářní den, od začátku roku 2018 platí nové podmínky, kdy se podle délky pracovní neschopnosti postupně navyšuje částka:

 • 1 – 3 den pracovní neschopnosti = neplatí se nic (pouze v případě že byla nařízena karanténa, tak se vyplácí náhrada mzdy
 • 4 – 14 den pracovní neschopnosti = vyplácí se náhrada mzdy, vyplácí zaměstnavatel (OSVČ nedostává nic)
 • 15 – 30 den pracovní neschopnosti = vyplácí se 60% z redukovaného vyměřovacího základu
 • 31 – 60 den pracovní neschopnosti = vyplácí se 66% z redukovaného vyměřovacího základu
 • Od 61 dne (do skončení PN) = vyplácí se 72% z redukovaného vyměřovacího základu

Jak se počítá výše nemocenské v roce 2018?

Pro výpočet výše nemocenské (při dlouhodobé pracovní neschopnosti), je určující vyměřovací základ. To je zjednodušeně vaše hrubá mzda vydělená počtem kalendářních dní (připadajících na rozhodné období).

Nemocenská ale není ve stejné výši, jako zmíněný vyměřovací základ. Při výpočtu nemocenských dávek se nejprve provádí redukce. Od 1. 1. 2018 platí tato pravidla:

 • 1 redukční hranice = vyměřovací základ o 0 – 1000 Kč = započítá se 90%
 • 2 redukční hranice = od 1000 Kč do 1499 Kč = započítá se 60%
 • 3 redukční hranice = od 1499 Kč do 2998 Kč = započítá se 30%
 • Nad 2998 Kč se již nezapočítává nic

Výsledkem aplikace redukčních hranic je redukovaný vyměřovací základ, z nějž se počítá konečná výše nemocenské (60 – 72%).

Nemocenské dávky se vyplácí za každý kalendářní den pracovní neschopnosti. Tedy i za víkendy nebo státní svátky (není to tedy tak, že by se nemocenská platila jen za pracovní dny).

Kdo má nárok na placenou nemocenskou?

Když někdo onemocní, nezaznamená to automaticky, že by mu stát vyplácel nemocenskou. Obecně platí, že na placenou neschopenku má nárok jen ten, kdo pracuje, a za koho platí zaměstnavatel nemocenské pojištění.

Nárok na nemocenskou tedy nemají:

 • OSVČ – obecně podnikatelé nárok na nemocenskou nemají, pouze pokud by si platili dobrovolné nemocenské pojištění (drtivá většina OSVČ si jej neplatí)
 • Studenti – za studenty stát nemocenské pojištění neplatí, nárok na nemocenské tedy nevzniká
 • Nezaměstnaní – za nezaměstnané také nikdo nemocenské pojištění neplatí, nárok by vznikal pouze v případě, že by nezaměstnaný onemocněl ještě v ochranné lhůtě, což je 7 dní od skončení posledního zaměstnání
 • Práce na DPP – nárok na placenou neschopenku by byl pouze v případě, že měsíční příjem překračuje 10000 Kč (pak má zaměstnavatel povinnost platit jednotlivé odvody (sociální, zdravotní, nemocenské apod.))
 • Práce na DPČ – nárok na placenou neschopenku by byl pouze v případě, že je sjednán rozhodný příjem vyšší, než 2500 Kč měsíčně (pak má zaměstnavatel povinnost platit jednotlivé odvody (sociální, zdravotní, nemocenské apod.))

Nárok na placenou neschopenku pak nemají ani důchodci (s výjimkou pracujících důchodců, ale i u nich je omezena maximální délka placené nemocenské na max. 70 dní), ženy na mateřské nebo rodičovské apod.

Je nárok na neschopenku (placenou nemocenskou) i ve zkušební době?

Pokud je zaměstnanec ve zkušební době a onemocní nebo se mu stane nějaký úraz, tak to na jeho nárok ne neschopenku (a nemocenské dávky) nemá žádný vliv. I zde platí stejná pravidla jako u „běžných“ zaměstnanců s pracovním poměrem na dobu určitou nebo neurčitou.

Je zde ale přesto jedna výjimka. Zatímco běžný zaměstnanec v pracovním poměru na dobu neurčitou nemůže být během pracovní neschopnosti propuštěn (tj. nemůže dostat výpověď od zaměstnavatele, ukončení pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnance nebo ukončení dohodou možné je), v případě, že je zaměstnanec ještě ve zkušební době, tak jej zaměstnavatel může propustit, i když je v pracovní neschopnosti.

Platí zde pouze omezení, že pracovní poměr ve zkušební době nemůže být ze strany zaměstnavatele ukončen během prvních 14 dní PN. Od 15 dne už ale je možné pracovní poměr ukončit. Na vyplácení nemocenských dávek to, ale nemá vliv. Pracovní neschopnost (a výplata nemocenských dávek), by pokračovala dále, i po skončení pracovního poměru ve zkušební době.

Nárok na nemocenskou po skončení zaměstnání

Pokud někdo skončí zaměstnání (pracovní poměr), je nezaměstnaný a onemocní, pak bude záležet především na to, kdy bude zahájena pracovní neschopnost. Po skončení zaměstnání totiž běží tzv. ochranná lhůta, která je 7 kalendářních dní od ukončení posledního zaměstnání. Pokud tedy nezaměstnaný onemocní během oněch 7 dní ochranné lhůty, má nárok na nemocenskou, tak jako by byl stále zaměstnaný. Je zde ale rozdíl v tom. Že nemocenská mu bude vyplácena až od 15 dne. Za prvních 14 dní (resp. 4 – 14 den) nic nedostane (to se vyplácí jen náhrada mzdy, kterou dostávají zaměstnanci).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčky online bez registru. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Nebankovní kreditní karty. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka nemocenská od 1. 1. 2018

komentářů 5
 • Jaroslava

  jak dlouho muže marodit

 • Hana Bujáčková

  Dobrý den, jak je to s placením státního svátku na nemocenské?
  Pracovní poměr mi končí 30.9.2018. Na neschopenku jdu od zítřka tj. od 25.9.2018.
  Bude mi proplacen st. svátek 28.9.2018? Děkuji za odpoveď. Hana Bujáčková

 • Ilona Ubryová

  Zaměstnankyně je sice starobní důchodkyně, ale pracuje u nás na DPČ s příjmem přesahujícím 2500,- Kč měsíčně. Nemá rozvrh pracovní doby. Její práce probíhá dle potřeb zaměstnavatele. Jakým způsobem jí vypočítáme nemocenskou? Děkuji.

 • Custom avatar Klaudie

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to je z daněmi když jsem celý rok marodila jestli mám nárok na nějaké vracení daně. Děkuji

 • Custom avatar Helena

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jak se počítá délka vyplácení nemocenské.Vloni jsem marodila od začátku roku do 3.4 2019 a znovu onemocněla 21.10,2019. Nyní mi obvodní dr. oznámila že mám ukončit PN nejpozději do 21,4,2020. Je to tak správně? Podle mě měli počítat délku PN od 21.10.2019,

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, Sociální dávky 2020: U příjemců invalidního důchodu pro invaliditu prvního a druhého stupně, kteř...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2020: Určitě se zkuste obrátit na Úřad práce, mohla byste mít nárok na dávky hmotn...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2020: Minimálně z toho důvodu, že když jste vedená na ÚP, tak za vás zdravotní poj...
 • Petra: Dobry den, Jdu na nemocenskou a pobiram invalidni duchod 1.stupne, jak dlouho mohu p...
 • katka: Dobrý den chci se zeptat na co mám nárok (davky) jsem samoživitelka mám v přím...
 • Dana: Dobrý den, mam dotaz ohledně neschopenky. V listopadu minuleho roku jsem dala výp...
 • Lenka Šopíková: Dobrý den, prosím o radu. Pracovní smlouva skončí k 31.8.2020. Dále není pr...