Kalkulačka mateřská (PPM) u OSVČ v roce 2024

Podnikáte jako OSVČ, jste těhotná, a v roce 2024 by se vám mělo narodit dítě? Nebo těhotenství teprve plánujete, a zajímalo by vás, jak na tom budete po finanční stránce? Kolik je mateřská (PPM, peněžitá pomoc v mateřství) pro OSVČ? Jaké jsou podmínky, a v čem se liší od zaměstnanců?

Na této stránce najdete kalkulačku pro výpočet výše mateřské pro OSVČ. Podíváme se i na to, jaké jsou odlišnosti v posuzování nároku na mateřskou u OSVČ, a z čeho se počítá výsledná výše PPM.

Kalkulačka – výpočet výše mateřské pro OSVČ v roce 2024

V této kalkulačce, si můžete spočítat, kolik je v roce 2024, peněžitá pomoc v mateřství (PPM) pro OSVČ. Kalkulačku pro výpočet mateřské, pro zaměstnance, najdete zde: Kalkulačka: Výpočet kolik je mateřská v roce 2024.

Kalkulačka mateřská pro OSVČ v roce 2024
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Kdy má OSVČ nárok na mateřskou a jaké jsou podmínky?

Aby těhotná žena (popř. otec dítěte), která pracuje jako OSVČ, měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musí být splněny následující podmínky:

 • V posledních dvou letech si OSVČ musí platit nemocenské pojištění nejméně po dobu 270 kalendářních dní
 • V posledním roce si OSVČ musí platit nemocenské pojištění nejméně 180 dní
 • V době zahájení mateřské musí OSVČ být stále účastníkem nemocenského pojištění nebo alespoň v ochranné lhůtě 180 dní
 • Během čerpání mateřské nemůže OSVČ osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost

Nemocenské pojištění u OSVČ v roce 2024

Zatímco placení sociálního a zdravotního pojištění je povinné (je dáno zákonem). Placení nemocenského pojištění je pro OSVČ dobrovolné. To je rozdíl proto tomu, jak je to u zaměstnanců. Za zaměstnance odvádí nemocenské pojištění zaměstnavatel.

Aby ale OSVČ měl/měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, je nutné, aby si s dostatečným předstihem začal/začala platit nemocenské pojištění. Druhá věc v souvislosti s nemocenským pojištěním u OSVČ je ta, že OSVČ si nemůže platit nemocenské v libovolné výši. Maximální výše nemocenského pojištění je navázána na vyměřovací základ (na poslední podaný přehled o příjmech OSVČ).

Takže pokud má OSVČ vysoké náklady a vykazuje tak nízký zisk, tak má následně i poměrně hodně nízkou mateřskou. Zvláště pokud by OSVČ platil jen minimální nemocenské pojištění (což je 216 Kč měsíčně). Pak by výsledná výše PPM pro OSVČ, vycházela jen na něco kolem 5 550 Kč měsíčně.

Jak se počítá nárok a výše PPM u OSVČ

Pokud jsou splněny základní podmínky (minimální doba nemocenského pojištění a další podmínky), pak je nárok na PPM i u OSVČ.

Výše mateřské se počítá z toho, jaký je vyměřovací základ sociálního pojištění, resp. z toho jak vysoké zálohy na nemocenské pojištění si OSVČ platí.

Pokud by tedy OSVČ platila minimální nemocenské pojištění ve výši 216 Kč, tak to odpovídá vyměřovacímu základu pro nemocenské pojištění ve výši 8000 Kč měsíčně. V tom případě by byl nárok jen na minimální výši mateřské.

Při výpočtu výše mateřské se nejprve určí denní vyměřovací základ. Pokud je vyměřovací základ zmíněných 8 000 Kč měsíčně, pak by denní vyměřovací základ vycházel na ((8000 Kč * 12)/365) = 263,01 Kč/den.

Tento vyměřovací základ se pak redukuje (započítá se z něj jen určitá část). Tak jako každý rok, i od 1. 1. 2024 došlo ke zvýšení redukčních hranic. V roce 2024 platí tyto redukční hranice:

 • 1 redukční hranice = 1 466Kč – započítá se 100%
 • 2 redukční hranice = 2 199 Kč  – započítá se 60%
 • 3 redukční hranice = 4 397 Kč  – započítá se 30%

V případě minimálního vyměřovacího základu by se redukce nijak neprojevila. Do částky 1466 Kč se totiž započte 100%. Redukce denního vyměřovacího základu se projeví až při vyšším vyměřovacím základu.

Kolik je mateřská u OSVČ v roce 2024?

Následně se počítá výsledná výše PPM (mateřské), což je 70% z redukovaného vyměřovacího základu. U minimálního nemocenského pojištění by to bylo 185 Kč za jeden den. Mateřská pro OSVČ s minimálním nemocenským pojištěním, by v roce 2024 vypadala takto:

 • Nemocenské pojištění = 216 Kč za měsíc
 • Mateřská na 1 kalendářní den = 185 Kč
 • Mateřská za měsíc (30 kalendářních dní) = 5 550 Kč
 • Celková výše mateřské – jedno dítě (196 dní) = 36 260 Kč
 • Celková výše mateřské – dvě děti (dvojčata, 259 dní) = 47 915 Kč

Co dělat, když OSVČ nebude mít nárok na mateřskou?

Pokud nejsou splněny podmínky pro přiznání nároku na mateřskou, pak má OSVČ nárok až na rodičovský příspěvek od data narození dítěte. U rodičovského příspěvku nezáleží na tom, jestli je žena zaměstnána nebo podniká jako OSVČ, nebo jestli je placeno sociální, zdravotní či nemocenské pojištění. Na rodičovský příspěvek má nárok i nezaměstnaná žena, nebo studentka atp.

Rodičovský příspěvek je v roce 2024 zvýšený na  350 000 Kč na jedno dítě. Pokud se narodí dvojčata, nebo i více dětí, pak je rodičovský příspěvek ve výši 525 000 Kč. Na zvýšenou částku, je ale nárok jenom u dětí, které se narodily od 1. 1. 2024. Pokud se dítě narodilo ještě do 31. 12. 2023, tak je nárok jenom na původních 300 000 Kč (resp. 450 000 Kč u dvojčat).

Pokud OSVČ neměla nárok na mateřskou (PPM), pak si může zvolit výši rodičovské do 13 000 Kč měsíčně. Vyšší měsíční částku je možné získat jen v případě, že je v žádosti o rodičovský příspěvek, doložen příjem druhého rodiče, který splňuje podmínky a má dostatečně vysoká příjem. Pak může být rodičovská až do výše 30 násobku PPM na 1 den.

Pokud měla OSVČ měla nárok na PPM, pak si může zvolit i vyšší rodičovskou. Maximálně se v roce 2024, může jednat o částku 53 910 Kč (což je současně i maximální PPM v roce 2023).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka od soukromé osoby i pro nezaměstnané. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 50000 Kč i pro nezaměstnané bez poplatku předem. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka mateřská (PPM) u OSVČ v roce 2024

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...