Kalkulačka mateřská (PPM) u OSVČ v roce 2022

Podnikáte jako OSVČ, jste těhotná, a v roce 2022 by se vám mělo narodit dítě? Nebo těhotenství teprve plánujete, a zajímalo by vás, jak na tom budete po finanční stránce? Kolik je mateřská (PPM, peněžitá pomoc v mateřství) pro OSVČ? Jaké jsou podmínky, a v čem se liší od zaměstnanců?

Na této stránce najdete kalkulačku pro výpočet výše mateřské pro OSVČ. Podíváme se i na to, jaké jsou odlišnosti v posuzování nároku na mateřskou u OSVČ, a z čeho se počítá výsledná výše PPM.

Kalkulačka – výpočet výše mateřské pro OSVČ v roce 2022

V této kalkulačce, si můžete spočítat, kolik je v roce 2022, peněžitá pomoc v mateřství (PPM) pro OSVČ. Kalkulačku pro výpočet mateřské, pro zaměstnance, najdete zde: Kalkulačka: Výpočet kolik je mateřská v roce 2022.

Kalkulačka mateřská pro OSVČ v roce 2022
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Kdy má OSVČ nárok na mateřskou a jaké jsou podmínky?

Aby těhotná žena (popř. otec dítěte), která pracuje jako OSVČ, měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musí být splněny následující podmínky:

 • V posledních dvou letech si OSVČ musí platit nemocenské pojištění nejméně po dobu 270 kalendářních dní
 • V posledním roce si OSVČ musí platit nemocenské pojištění nejméně 180 dní
 • V době zahájení mateřské musí OSVČ být stále účastníkem nemocenského pojištění nebo alespoň v ochranné lhůtě 180 dní
 • Během čerpání mateřské nemůže OSVČ osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost

Nemocenské pojištění u OSVČ v roce 2022

Zatímco placení sociálního a zdravotního pojištění je povinné (je dáno zákonem). Placení nemocenského pojištění je pro OSVČ dobrovolné. To je rozdíl proto tomu, jak je to u zaměstnanců. Za zaměstnance odvádí nemocenské pojištění zaměstnavatel.

Aby ale OSVČ měl/měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, je nutné, aby si s dostatečným předstihem začal/začala platit nemocenské pojištění. Druhá věc v souvislosti s nemocenským pojištěním u OSVČ je ta, že OSVČ si nemůže platit nemocenské v libovolné výši. Maximální výše nemocenského pojištění je navázána na vyměřovací základ (na poslední podaný přehled o příjmech OSVČ).

Takže pokud má OSVČ vysoké náklady a vykazuje tak nízký zisk, tak má následně i poměrně hodně nízkou mateřskou. Zvláště pokud by OSVČ platil jen minimální nemocenské pojištění (což je 147 Kč měsíčně). Pak by výsledná výše PPM pro OSVČ, vycházela jen na něco kolem 4 860 Kč měsíčně.

Jak se počítá nárok a výše PPM u OSVČ

Pokud jsou splněny základní podmínky (minimální doba nemocenského pojištění a další podmínky), pak je nárok na PPM i u OSVČ.

Výše mateřské se počítá z toho, jaký je vyměřovací základ sociálního pojištění, resp. z toho jak vysoké zálohy na nemocenské pojištění si OSVČ platí.

Pokud by tedy OSVČ platila minimální nemocenské pojištění ve výši 147 Kč, tak to odpovídá vyměřovacímu základu pro nemocenské pojištění ve výši 7000 Kč měsíčně. V tom případě by byl nárok jen na minimální výši mateřské.

Při výpočtu výše mateřské se nejprve určí denní vyměřovací základ. Pokud je vyměřovací základ zmíněných 7 000 Kč měsíčně, pak by denní vyměřovací základ vycházel na ((7000 Kč * 12)/365) = 230,14 Kč/den.

Tento vyměřovací základ se pak redukuje (započítá se z něj jen určitá část). Tak jako každý rok, i od 1. 1. 2022 došlo ke zvýšení redukčních hranic. V roce 2022 platí tyto redukční hranice:

 • 1 redukční hranice = 1 298 Kč – započítá se 100%
 • 2 redukční hranice = 1 946 Kč  – započítá se 60%
 • 3 redukční hranice = 3 892 Kč  – započítá se 30%

V případě minimálního vyměřovacího základu by se redukce nijak neprojevila. Do částky 1 298 Kč se totiž započte 100%. Redukce denního vyměřovacího základu se projeví až při vyšším vyměřovacím základu.

Kolik je mateřská u OSVČ v roce 2022?

Následně se počítá výsledná výše PPM (mateřské), což je 70% z redukovaného vyměřovacího základu. U minimálního nemocenského pojištění by to bylo 162 Kč za jeden den. Mateřská pro OSVČ s minimálním nemocenským pojištěním, by v roce 2022 vypadala takto:

 • Mateřská na 1 kalendářní den = 162 Kč
 • Mateřská za měsíc (30 kalendářních dní) = 4 860 Kč
 • Celková výše mateřské – jedno dítě (196 dní) = 31 752 Kč
 • Celková výše mateřské – dvě děti (dvojčata, 259 dní) = 41 958 Kč

Co dělat, když OSVČ nebude mít nárok na mateřskou?

Pokud nejsou splněny podmínky pro přiznání nároku na mateřskou, pak má OSVČ nárok až na rodičovský příspěvek od data narození dítěte. U rodičovského příspěvku nezáleží na tom, jestli je žena zaměstnána nebo podniká jako OSVČ, nebo jestli je placeno sociální, zdravotní či nemocenské pojištění. Na rodičovský příspěvek má nárok i nezaměstnaná žena, nebo studentka atp.

Rodičovský příspěvek je v roce 2022 částka 300 000 Kč na jedno dítě. Pokud se narodí dvojčata, nebo i více dětí, pak je rodičovský příspěvek ve výši 450 000 Kč.

Pokud OSVČ neměla nárok na mateřskou (PPM), pak si může zvolit výši rodičovské do 10 000 Kč měsíčně. Vyšší měsíční částku je možné získat jen v případě, že je v žádosti o rodičovský příspěvek, doložen příjem druhého rodiče, který splňuje podmínky a má dostatečně vysoká příjem. Pak může být rodičovská až do výše 30 násobku PPM na 1 den.

Pokud měla OSVČ měla nárok na PPM, pak si může zvolit i vyšší rodičovskou. Maximálně se v roce 2022, může jednat o částku 47 700 Kč (což je současně i maximální PPM v roce 2022).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka od soukromé osoby i pro nezaměstnané. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 50000 Kč i pro nezaměstnané bez poplatku předem. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka mateřská (PPM) u OSVČ v roce 2022

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Hana Zelenková: Dobrý den.Můj syn je od 8.8.2022 v pracovní neschopnosti. 2xByl hospitalizován ve...
 • Xenik: Hezký den, ne nezapočítává... Započítává se čistá mzda bez daňového bonu...
 • Ondřej Daněk: Dobrý den. Mohu pořádat o příspěvek na bydlení i mimo místně příslušn...
 • Emil Votoček: Dobrý den, mám dotaz. Jsem důchodce 72 let. Mám 4 plicní onemocnění - CHOP...
 • Bohouš Zeman: Stěhuju se 16. prosince do dražšího podnájmu. Ve starém mi neprodlouží nájem...
 • Ivan Hanák: Jakou podporu mohou dostat ti ci mají kotel na pevná paliva ů uhlí,brikety i zde ...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2021: Jsou pouze běžné sociální dávky, jako je například příspěvek na bydlení n...