Kalkulačka mateřská (PPM) u OSVČ v roce 2018

Podnikáte jako OSVČ, jste těhotná, a v roce 2018 by se vám mělo narodit dítě? Nebo těhotenství teprve plánujete, a zajímalo by vás, jak na tom budete po finanční stránce? Kolik je mateřská (PPM, peněžitá pomoc v mateřství) pro OSVČ? Jaké jsou podmínky, a v čem se liší od zaměstnanců?

Na této stránce najdete kalkulačku pro výpočet výše mateřské pro OSVČ. Podíváme se i na to, jaké jsou odlišnosti v posuzování nároku na mateřskou u OSVČ, a z čeho se počítá výsledná výše PPM.

Kalkulačka – výpočet výše mateřské pro OSVČ v roce 2018

Kalkulačka mateřská pro OSVČ v roce 2018
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Kdy má OSVČ nárok na mateřskou a jaké jsou podmínky?

Aby těhotná žena (popř. otec dítěte), která pracuje jako OSVČ, měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musí být splněny následující podmínky:

 • V posledních dvou letech si OSVČ musí platit nemocenské pojištění nejméně po dobu 270 kalendářních dní
 • V posledním roce si OSVČ musí platit nemocenské pojištění nejméně 180 dní
 • V době zahájení mateřské musí OSVČ být stále účastníkem nemocenského pojištění nebo alespoň v ochranné lhůtě 180 dní
 • Během čerpání mateřské nemůže OSVČ osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost

Nemocenské pojištění u OSVČ

Zatímco placení sociálního a zdravotního pojištění je povinné (je dáno zákonem). Placení nemocenského pojištění je pro OSVČ dobrovolné. To je rozdíl proto tomu, jak je to u zaměstnanců. Za zaměstnance odvádí nemocenské pojištění zaměstnavatel.

Aby ale OSVČ měl/měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, je nutné, aby si s dostatečným předstihem začal/začala platit nemocenské pojištění. Druhá věc v souvislosti s nemocenským pojištěním u OSVČ je ta, že OSVČ si nemůže platit nemocenské v libovolné výši. Maximální výše nemocenského pojištění je navázána na vyměřovací základ (na poslední podaný přehled o příjmech OSVČ).

Takže pokud má OSVČ vysoké náklady a vykazuje tak nízký zisk, tak má následně i poměrně hodně nízkou mateřskou. Zvláště pokud by OSVČ platil jen minimální nemocenské pojištění (což je 115 Kč měsíčně). Pak by výsledná výše PPM vycházela jen na něco kolem 3500 Kč měsíčně.

Jak se počítá nárok a výše PPM u OSVČ

Pokud jsou splněny základní podmínky (minimální doba nemocenského pojištění a další podmínky), pak je nárok na PPM i u OSVČ.

Výše mateřské se počítá z toho, jaký je vyměřovací základ sociálního pojištění, resp. z toho jak vysoké zálohy na nemocenské pojištění si OSVČ platí.

Pokud by tedy OSVČ platila minimální nemocenské pojištění ve výši 115 Kč, tak to odpovídá vyměřovacímu základu pro nemocenské pojištění ve výši 5000 Kč měsíčně. V tom případě by byl nárok jen na minimální výši mateřské.

Při výpočtu výše mateřské se nejprve určí denní vyměřovací základ. Pokud je vyměřovací základ zmíněných 5000 Kč měsíčně, pak by denní vyměřovací základ vycházel na ((5000 Kč * 12)/365) = 164,38 Kč/den.

Tento vyměšovací základ se pak redukuje (započítá se z něj jen určitá část). Tak jako každý rok, i od 1. 1. 2018 došlo ke zvýšení redukčních hranic. V roce 2018 platí tyto redukční hranice:

 • 1 redukční hranice = 1000 Kč (v roce 2017 to bylo 942 Kč) – započítá se 100%
 • 2 redukční hranice = 1 499 Kč (v roce 2017 to bylo 1 412 Kč) – započítá se 60%
 • 3 redukční hranice = 2 994 Kč (v roce 2017 to bylo 2 842 Kč) – započítá se 30%

V případě minimálního vyměřovacího základu by se redukce nijak neprojevila. Do částky 942 Kč se totiž započte 100%. Redukce denního vyměřovacího základu se projeví až při vyšším vyměřovacím základu.

Kolik je mateřská u OSVČ v roce 2018?

Následně se počítá výsledná výše PPM (mateřské), což je 70% z redukovaného vyměřovacího základu. U minimálního nemocenského pojištění by to bylo 116 Kč za jeden den. Mateřská pro OSVČ s minimálním nemocenským pojištěním by pak vypadala takto:

 • Mateřská na 1 kalendářní den = 116 Kč
 • Mateřská za měsíc (30 kalendářních dní) = 3480 Kč
 • Celková výše mateřské – jedno dítě (196 dní) = 22 736 Kč
 • Celková výše mateřské – dvě děti (dvojčata, 259 dní) = 30 044 Kč

Co dělat, když OSVČ nebude mít nárok na mateřskou?

Pokud nejsou splněny podmínky pro přiznání nároku na mateřskou, pak má OSVČ nárok až na rodičovský příspěvek od data narození dítěte. U rodičovského příspěvku nezáleží na tom, jestli je žena zaměstnána nebo podniká jako OSVČ, nebo jestli je placeno sociální, zdravotní či nemocenské pojištění. Na rodičovský příspěvek má nárok i nezaměstnaná žena, nebo studentka atp.

V roce 2018 se mění podmínky pro možnost volby a výši rodičovského příspěvku. Od 1. 1. 2018 platí, že celková výše rodičovského příspěvku je 220 000 Kč na jedno dítě a 330 000 Kč pokud se narodí dvojčata (nebo trojčata atp.)

Také se změnila možnost volby délky RP. Ještě v roce 2017 by žena, která neměla nárok na mateřskou, dostala automaticky nejdelší variantu RP – na 4 roky, tj. prvních 9 měsíců 7600 Kč a následně 3800 Kč.

Od nového roku má i žena, bez dostatečně vysokého vyměřovacího základu možnost zvolit si výši a délku vyplácení rodičovské. A to až do výše 7600 Kč. Při volbě této maximální rodičovské (7600 měsíčně) by tak žena dostávala rodičovský příspěvek 29 měsíců od narození dítěte.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka od soukromé osoby i pro nezaměstnané. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 50000 Kč i pro nezaměstnané bez poplatku předem. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka mateřská (PPM) u OSVČ v roce 2018

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, Sociální dávky 2020: U příjemců invalidního důchodu pro invaliditu prvního a druhého stupně, kteř...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2020: Určitě se zkuste obrátit na Úřad práce, mohla byste mít nárok na dávky hmotn...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2020: Minimálně z toho důvodu, že když jste vedená na ÚP, tak za vás zdravotní poj...
 • Petra: Dobry den, Jdu na nemocenskou a pobiram invalidni duchod 1.stupne, jak dlouho mohu p...
 • katka: Dobrý den chci se zeptat na co mám nárok (davky) jsem samoživitelka mám v přím...
 • Dana: Dobrý den, mam dotaz ohledně neschopenky. V listopadu minuleho roku jsem dala výp...
 • Lenka Šopíková: Dobrý den, prosím o radu. Pracovní smlouva skončí k 31.8.2020. Dále není pr...