Půjčky na směnku – kolik si můžu půjčit a je to legální?

Půjčka na směnku je typ úvěru, kde směnka slouží jako záruka splacení dluhu. Směnka je cenný papír, který se může využít k zajištění půjčky. Při podpisu směnky se dlužník zavazuje, že ji splatí ke stanovenému datu.

Tyto půjčky jsou výhodné především z pohledu věřitele, který má záruku, že dlužník svůj závazek splatí včas a bez komplikací. V případě nesplácení, může půjčka na směnku skončit až exekucí.

Půjčka na směnku bývá obvykle spojena s podstatně vyššími úroky. A pokud nebudete v dohodnutém termínu schopni zaplatit půjčenou částku, tak to vést k finančním problémům.

Kolik může být úrok u půjčky na směnku?

Pro půjčku na směnku je typické, že úroky jsou podstatně vyšší, než u klasické půjčky nebo úvěru, který si sjednáte v bance.

I mezi půjčkami na směnku, se dají najít celkem „rozumné“ úroky, kde se roční úrok pohybuje „pouze“ v desítkách procent.

Není ale žádnou velkou výjimkou, pokud má půjčka na směnku úrok i 100% nebo i více. Tyto půjčky se obvykle označují jako „lichvářské půjčky“.

Často fungují tak, že za každých půjčených 1 000 Kč musíte vracet 2 000 Kč (například si půjčíte 100 000 Kč a vracíte 200 000 Kč nebo někdy dokonce i 250 000 Kč).

Kolik peněz si můžu půjčit na směnku?

Maximální výše půjčky na směnku se může lišit v závislosti na poskytovateli půjčky a konkrétních podmínkách smlouvy.

Maximální částka, může být ovlivněna více faktory. Něco jiného je situace, kdy si na směnku půjčuje firma nebo podnikatel (v podnikatelské sféře, jsou úvěry zajištěné směnkou poměrně obvyklé, a může se jednat o částky ve výši i několika (desítek) miliónů korun).

Úplně jiná situace je případ, kdy se jedná o soukromou půjčku na směnku. V takovém případě, záleží i na tom, jestli máte příjem ze zaměstnání, jestli můžete doložit příjem, nebo jestli už jste si u daného poskytovatele úvěru někdy půjčovali peníze.

Pro lidi bez příjmu, bez zaměstnání, a bez jakékoliv záruky nebo zástavy, je obvykle možné na směnku získat částku maximálně do 100 000 Kč.

Není to ale striktní pravidlo. Tyto půjčky jsou poskytovány individuálně, a tak nejsou žádné přesné podmínky. Je to vždy o konkrétní dohodě mezi tím, kdo potřebuje peníze, a tím kdo půjčuje peníze na směnku.

Je půjčka na směnku legální?

Půjčka na směnku je v České republice považována za nelegální. Tento typ půjčky byl zakázán novým zákonem o spotřebitelském úvěru. Směnku můžete použít, ale pouze u úvěru na bydlení.

Pokud se setkáte s nabídkami půjček na směnku, pravděpodobně se jedná o společnosti, které se pohybují na hranici zákona.

Nemusí se jednat o vyložený podvod. Někdy to může být jenom marketingový tah, kdy společnost inzeruje „okamžitou půjčku na směnku“, ale fakticky vám nabídne klasickou nebankovní půjčku – krátkodobý spotřebitelský úvěr.

Nebo to může být půjčka od nějaké soukromé osoby, která nemá licenci od ČNB na poskytování půjček a úvěru. Tam se může jednat o nelegální podnikání, a tato oblast není nijak regulována a nejste nijak chráněni před podvody.

Co musí obsahovat směnka, aby platila?

Aby byla směnka platná, musí obsahovat následující údaje:

 • Výslovné označení listiny jako „směnka“
 • Konkrétní částka, která bude uhrazena
 • Bezpodmínečný slib nebo příkaz zaplatit částku uvedenou ve směnce
 • Jméno toho, kdo má platit
 • Splatnost směnky – konkrétní datum nebo období, po kterém je směnka splatná
 • Místo, kde má být placeno
 • Jméno toho, komu nebo na jehož účet má být placeno
 • Datum a místo vystavení směnky
 • Vlastnoruční podpis toho kdo si půjčuje peníze

Pokud některá z těchto náležitostí chybí, směnka nemůže být považována za platný cenný papír

Vyplatí se půjčka na směnku?

Půjčka na směnku může vypadat jako snadný způsob, jak získat peníze, ale je třeba být opatrný. Tento typ půjčky se často pohybuje na hraně zákona a je spojen s vysokými riziky.

Co je vhodné zvážit před uzavřením půjčky na směnku:

 • Půjčka na směnku může být spojena s lichvářskými úroky a v případě nesplácení může vést k ztrátě veškerého majetku
 • Tento typ půjčky je často využíván lidmi v zoufalých situacích, jako je předlužení, exekuce nebo insolvence
 • Půjčka na směnku může skončit exekucí nebo jinými problémy
 • Půjčky na směnku nejsou spotřebitelskými úvěry a jejich poskytování je vysloveně zakázáno zákonem o spotřebitelském úvěru

Je důležité pečlivě zvážit všechny možnosti a rizika před získáním půjčky na směnku. Určitě by se nemělo jednat o běžnou možnost, jak si půjčit peníze. Ani když je nutně potřebuje.

V případně nějakých akutních finančních problémů, vždy existují i nějaké jiné možnosti, jak takovou situaci řešit.

Pokud máte nějaké velké dluhy, které nezvládáte splácet, pak je možné využít služeb i nějaké bezplatné dluhové poradny.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Půjčky na směnku – kolik si můžu půjčit a je to legální?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...