Začátek školního roku: Příspěvek na školní pomůcky (jednorázová sociální dávka)

Začátek školního roku, je pro rodiče dětí spojen s poměrně vysokými náklady. Je nutné nakoupit školní pomůcky a další nezbytné vybavení pro školáky. Na začátku školního roku, se také platí různé kroužky nebo sportovní oddíly. Po prázdninách, také řada maminek zjišťuje, z čeho všeho děti zase vyrostly.

Počáteční výdaje, spojené se začátkem školního roku, tak mohou být i 6 tisíc korun na dítě (nebo i více). Což je značný zásah do rodinného rozpočtu. Zvláště pro rodiny, kde je více dětí, nebo které mají nižší příjmy.

V minulém roce, vyplácel stát před začátkem školního roku, mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě. Letos se ale nic podobného neplánuje.

Sociální dávky a podpora od státu na začátku školního roku

V minulých letech nebylo velkou výjimkou, že stát přispíval na začátku školního roku, na nákup školních pomůcek, a další nutné výdaje, spojené se zahájením školní docházky.

Taková možnost stále existuje. Rodiče dětí, si mohou požádat na Úřadu práce, a poskytnutí jednorázových dávek pomoci ve hmotné nouzi.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, ale připouští, že letos nebude podpora od státu tak štědrá, jako v předchozích letech.

Mimořádná okamžitá pomoc pro rodiny ve hmotné nouzi – až 48 600 Kč za rok

Všichni, kdo jsou ve hmotné nouzi (jednotlivci nebo i rodiny), mají možnost požádat o jednorázovou dávku okamžité pomoci.

Tato sociální dávka, se netýká jenom začátku školního roku, a nákupu školních pomůcek. Žádat je možné i kdykoliv během roku, na „jakékoliv“ výdaje (třeba i na novou pračku, nebo jiné akutní výdaje).

U této sociální dávky, jsou ale poměrně přísné podmínky. Úřad práce, bude zkoumat, na co mají být peníze využity. Nárok na tento příspěvek, je také jenom u osob ve hmotné nouzi (žádné nebo jen velmi nízké příjmy, a další podmínky).

Podrobnější informace, jaké jsou podmínky pro nárok na mimořádnou okamžitou pomoc od státu, je možné najít na webu Úřadu práce zde.

Celkem je možné od státu získat až 48 600 Kč za rok (desetinásobek životního minima jednotlivce). Reálně ale stát takto štědrý rozhodně není.

V první polovině roku, poskytl stát 1578 dávek mimořádné pomoci. Celkem se jednalo o 3,7 miliónu korun. Tedy v průměru 2340 Kč na jednu žádost.

Příspěvek na školní pomůcky od státu – maximálně 1000 Kč

Příspěvek na nákup školních pomůcek na začátku školního roku, může patřit mezi oprávněné výdaje, u kterých může být nárok na tuto sociální dávku.

Rozhodně se ale nedá očekávat, že by stát zaplatil vše, co bude nutné nakoupit. Obvyklá výše podobného příspěvku na školní pomůcky, bývá do 1000 Kč.

A neplatí to automaticky – žádosti se posuzují individuálně. Roli hraje celková majetková a sociální situace v rodině.

Příspěvek pro dítě na kroužky, sport nebo na školu v přírodě

Mimořádná okamžitá pomoc (jednorázový příspěvek pro osoby/rodiny ve hmotné nouzi), se nemusí týkat jenom výdajů na školní pomůcky.

Příspěvek od státu, je možné žádat například i na zaplacení výdajů za kroužky, nebo sportovní činnost dětí. Nebo se může jednat o náklady spojené s pobytem na škole v přírodě a další podobné výdaje.

Obědy do škol – obědy zdarma pro děti

I v novém školním roce, bude pokračovat iniciativa s názvem „obědy do škol“. Jedná se o program, při kterém může stát platit náklady na školní stravování u dětí z rodin, které si nemohou dovolit platit stravné dětí z vlastních zdrojů.

Dříve měly nárok na obědy zdarma děti od 3 do 15 roků z rodin, které jsou ve hmotné nouzi. Od března tohoto roku, má ale na tuto podporu nárok více rodin.

Na obědy zdarma, mohou mít nárok i rodiny, které mají vyšší příjmy (a nesplňují tak kritéria osoby ve hmotné nouzi).

Zvýšené přídavky na dítě – až 1330 – 1580 Kč měsíčně

Od začátku roku, jsou zvýšené přídavky na dítě. Rodiny s nižšími příjmy, mohou mít nárok na příspěvek na dítě.

U dětí do 6 roků, je to až 1330 Kč měsíčně, u dětí do 15 roků je to až 1470 Kč měsíčně a u dětí do 26 roků je to až 1580 Kč měsíčně (v některých případech, jsou ale přídavky o 500 Kč nižší – například pokud nikdo z rodiny nepracuje, a nemá ani žádný jiný podobný příjem).

Na dětské přídavky mají nárok rodiny, které mají průměrný čistý měsíční příjem do 3,4 násobku životního minima.

Pro rodinu, kde jsou dva dospělí a dvě děti do 15 roků, je nárok na přídavky, při příjmu do cca 50 000 Kč měsíčně (viz kalkulačka pro výpočet nároku na příspěvek na dítě).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka 20000 Kč bez registru. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka až 700 000 Kč na cokoliv bez zajištění. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Začátek školního roku: Příspěvek na školní pomůcky (jednorázová sociální dávka)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
  • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
  • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...