Formulář: Žádost o doplatek na bydlení

Tento formulář slouží k podání žádosti o doplatek na bydlení. Tento doplatek je jedna ze dvou hlavních dávek poskytovaných osobám ve hmotné nouzi. Kromě doplatku na bydlení tak při hmotné nouzi může být nárok i na příspěvek na živobytí. Více informací o tom, jaké podmínky musí být splněny pro tuto sociální dávku, najdete v podrobnějším souhrnu: Hmotná nouze – doplatek na bydlení 2014. Sami si také můžete spočítat, jestli splňujete podmínky, a jaká by měla být výše této dávky, viz: Kalkulačka doplatek na bydlení.

Kdo má nárok na doplatek na bydlení

Nárok na tuto sociální dávku má osoba (rodina, více společně posuzovaných osob), které jsou ve hmotné nouzi (co je to hmotná nouze). Předpokladem pro nárok na doplatek na bydlení je pak i to, že osoba již pobírá přídavky na bydlení (tedy, že se jedná o majitele bytu v osobním nebo družstevním vlastnictví ,nebo o nájemce). Dále se pak předpokládá, že osoba má nárok i na příspěvek na živobytí.

Pokud ani přes vyplácený přídavek na bydlení a příspěvek na živobytí, není osoba schopna zaplatit odůvodněné náklady na bydlení tak, aby ji z jejího příjmu zůstala částka na živobytí, může být rozdíl doplacen právě touto dávkou.

Formulář žádost o doplatek na bydlení

Kliknutím na následující odkaz můžete zahájit stahování formuláře. Jedná se o aktuální verzi formuláře – poslední aktualizace proběhla k 1. 1. 2014 – tak jak jej vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Formulář stačí vytisknout a vyplnit. Nebo si příslušný tiskopis můžete vyzvednout na některé pobočce Úřadu práce nebo jen můžete vyplnit online na stránkách mpsv.cz.

Název formuláře Formulář: Žádost o doplatek na bydlení
Verze formuláře 14 01 01 502
Aktuální verze od 1. 1. 2014
Velikost dokumentu 941 kB
Počet stran 4
Použití formuláře
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader (doporučená verze je verzi 7.0.8 nebo vyšší). Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).  Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms  nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář online: žádost o přídavek na bydlení

Pokud si chcete podat žádost o poskytnutí podpory od státu na úhradu nákladů na bydlení, musíte navštívit úřad práce. Obracejte se úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště. Zde můžete žádat nejenom o dávky na bydlení ale i o další sociální příplatky a podporu.

Formulář si můžete stáhnout přímo z těchto stránek, nebo můžete využít možnost vyplnit formulář online přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz. K vyplnění formuláře jej stačí vytisknout a čitelně dopsat všechny požadované údaje.

Jak podat žádost o doplatek na bydlení?

Obracejte se přímo na Úřad práce. Společně s doplatkem na bydlení budete žádat i o další dávky (pokud je zatím nepobíráte), jako je příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a případně i další. Doplatek na bydlení se vyřizuje až ve chvíli, kdy ostatní dávky nedokáží pokrýt vaše náklady na bydlení. Zpravidla se jedná o poměrně specifické situace.

Máte-li jakýkoliv dotaz, nebo potřebujete s něčím poradit, nebojte se zeptat a napište svůj dotaz do následující diskuze.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka 10000 Kč bez registrů ještě dnes. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Kreditní karta bez doložení příjmu. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Žádost o doplatek na bydlení

komentářů 6
 • Custom avatar čajová irina

  mám pronajatý rodinný dům nemám tam však trvalý pobyt a i kdybych ho tam měla majitel se mi posuzuje takže nemám nárok ani na doplatek na bydlení přitom jsem na hmotné nouzi mám dvě děti a nájem mám 7400.kč. z čeho mám s dětmi žít poradte mi prosím děkuji čajová

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud v daném bytě/domě nemáte trvalé bydliště, tak bohužel nárok na příspěvek na bydlení nevzniká. Pokud máte velmi nízké příjmy, můžete mít eventuálně nárok na příspěvek na živobytí (dávka hmotné nouze) a případně i na doplatek na bydlení – ten je možné v oprávněných případech poskytnout i bez trvalého bydliště.

   • Custom avatar čajová irina

    Dobrý večer, a můžu vědět jakě jsou ty oprávněné případy?

    • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

     Dobrý den, viz příslušný zákon číslo 111/2006sb. – Zákon o pomoci v hmotné nouzi, paragraf § 33:

     (1) Nárok na doplatek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který užívá byt, jestliže by po úhradě odůvodněných nákladů na bydlení snížených o příspěvek na bydlení podle jiného právního předpisu12) byl

     a) jeho příjem (§ 9 odst. 1) zvýšený o vyplacený příspěvek na živobytí nižší než částka živobytí osoby (§ 24), nebo

     b) příjem společně posuzovaných osob (§ 9 odst. 1) zvýšený o vyplacený příspěvek na živobytí nižší než částka živobytí společně posuzovaných osob (§ 24).

     (2) Za nájemce bytu se pro účely tohoto zákona považuje též nájemce obytné místnosti v zařízeních určených k trvalému bydlení podle zvláštního právního předpisu33) .

     (3) Podmínkou nároku na doplatek na bydlení je získání nároku na příspěvek na živobytí. Doplatek na bydlení lze přiznat s přihlédnutím k jejím celkovým sociálním a majetkovým poměrům také osobě, které příspěvek na živobytí nebyl přiznán z důvodu, že příjem osoby a společně posuzovaných osob přesáhl částku živobytí osoby a společně posuzovaných osob, ale nepřesáhl 1,3násobek částky živobytí osoby a společně posuzovaných osob.

     (4) Není-li příspěvek na živobytí poskytován, činí částka živobytí osoby její existenční minimum. V případě, že je osoba společně posuzována s dalšími osobami (§ 2 odst. 1), činí jejich živobytí součet existenčních minim osob, které nejsou nezaopatřenými dětmi, a součet životních minim nezaopatřených dětí.

     (5) V případech hodných zvláštního zřetele může orgán pomoci v hmotné nouzi určit, že za nájemce považuje pro účely doplatku na bydlení i osobu dlouhodobě užívající jinou než nájemní formu bydlení. Za případ hodný zvláštního zřetele se považuje též ubytování osob v domovech pro seniory, domovech pro osoby se zdravotním postižením, domovech se zvláštním režimem a v chráněném bydlení podle zákona o sociálních službách. Ustanovení odstavce 3 věty první a odstavce 8 v těchto případech neplatí.

     (6) Nárok na doplatek na bydlení má bez splnění podmínek uvedených v odstavcích 1, 3 a 8 nezletilé nezaopatřené dítě, které je v plném přímém zaopatření ústavu (zařízení) pro péči o děti nebo mládež nebo které žije v náhradní rodinné péči, na které přešlo vlastnictví nebo nájem bytu a dítě nemá dostatečný příjem nebo majetek k úhradě odůvodněných nákladů na bydlení.

     (7) Splňuje-li podmínky nároku na doplatek na bydlení více osob, náleží doplatek na bydlení jen jednou, a to osobě určené na základě dohody těchto osob. Nedohodnou-li se tyto osoby, určí orgán pomoci v hmotné nouzi, které z těchto osob se doplatek na bydlení přizná.

     (8) Doplatek na bydlení lze poskytnout pouze tehdy, jestliže osoba užívá byt, jehož je vlastníkem nebo nájemcem, v obci, v níž je hlášena k pobytu podle zvláštních právních předpisů. V případech hodných zvláštního zřetele může orgán pomoci v hmotné nouzi určit, že doplatek na bydlení se poskytne i v případě, že podmínka hlášení k pobytu podle věty první není splněna.

 • Custom avatar Petra Kopecká

  Dobrý den,
  jsem na hmotné nouzy a příští měsíc by mi měli vracet daně za děti apod. chtěla bych se zeptat jestli mi to odečtou z té hmotné nouze nebo jestli se to nebude počítat ?
  Předem děkuji za odpověď Kopecká

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, příjem ve formě daňového bonusu by se neměl započítávat mezi příjmy.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci na HPP... více »
 • JanaDobrý den, prosím Vás, počítá se do vyměřovacího základu hpp... více »
 • MIroslavaDobrý den prosila bych vzor jak správně a jké kolinky... více »
 • VeronikaDobrý večer,jsem samozivitelka s 2detmi.13lety syn má přiznaný 1stupen závislosti,6tileta... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci, nebo dočasně... více »
 • MichaelaDobrý den, jsem měsíc vedena na úřadu práce. Mohu využít... více »