Formulář: Žádost o doplatek na bydlení

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Tento formulář slouží k podání žádosti o doplatek na bydlení. Tento doplatek je jedna ze dvou hlavních dávek poskytovaných osobám ve hmotné nouzi. Kromě doplatku na bydlení tak při hmotné nouzi může být nárok i na příspěvek na živobytí. Více informací o tom, jaké podmínky musí být splněny pro tuto sociální dávku, najdete v podrobnějším souhrnu: Hmotná nouze – doplatek na bydlení. Sami si také můžete spočítat, jestli splňujete podmínky, a jaká by měla být výše této dávky, viz: Kalkulačka doplatek na bydlení.

Kdo má nárok na doplatek na bydlení

Nárok na tuto sociální dávku má osoba (rodina, více společně posuzovaných osob), které jsou ve hmotné nouzi (co je to hmotná nouze). Předpokladem pro nárok na doplatek na bydlení je pak i to, že osoba již pobírá přídavky na bydlení (tedy, že se jedná o majitele bytu v osobním nebo družstevním vlastnictví ,nebo o nájemce). Dále se pak předpokládá, že osoba má nárok i na příspěvek na živobytí.

Pokud ani přes vyplácený přídavek na bydlení a příspěvek na živobytí, není osoba schopna zaplatit odůvodněné náklady na bydlení tak, aby ji z jejího příjmu zůstala částka na živobytí, může být rozdíl doplacen právě touto dávkou.

Formulář žádost o doplatek na bydlení

Kliknutím na následující odkaz můžete zahájit stahování formuláře. Jedná se o aktuální verzi formuláře – poslední aktualizace proběhla k 1. 1. 2014 – tak jak jej vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Formulář stačí vytisknout a vyplnit. Nebo si příslušný tiskopis můžete vyzvednout na některé pobočce Úřadu práce nebo jen můžete vyplnit online na stránkách mpsv.cz.

Název formuláře Formulář: Žádost o doplatek na bydlení
Verze formuláře 14 01 01 502
Aktuální verze od 1. 1. 2014
Velikost dokumentu 941 kB
Počet stran 4
Použití formuláře
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader (doporučená verze je verzi 7.0.8 nebo vyšší). Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).  Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms  nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Formulář online: žádost o přídavek na bydlení

Pokud si chcete podat žádost o poskytnutí podpory od státu na úhradu nákladů na bydlení, musíte navštívit úřad práce. Obracejte se úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště. Zde můžete žádat nejenom o dávky na bydlení ale i o další sociální příplatky a podporu.

Formulář si můžete stáhnout přímo z těchto stránek, nebo můžete využít možnost vyplnit formulář online přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz. K vyplnění formuláře jej stačí vytisknout a čitelně dopsat všechny požadované údaje.

Jak podat žádost o doplatek na bydlení?

Obracejte se přímo na Úřad práce. Společně s doplatkem na bydlení budete žádat i o další dávky (pokud je zatím nepobíráte), jako je příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a případně i další. Doplatek na bydlení se vyřizuje až ve chvíli, kdy ostatní dávky nedokáží pokrýt vaše náklady na bydlení. Zpravidla se jedná o poměrně specifické situace.

Máte-li jakýkoliv dotaz, nebo potřebujete s něčím poradit, nebojte se zeptat a napište svůj dotaz do následující diskuze.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka 10000 Kč bez registrů ještě dnes. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Kreditní karta bez doložení příjmu. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Žádost o doplatek na bydlení

Diskuse: 39
 • Custom avatar Andy

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jsem samoživitelka z jednim ditetem beru materskou z pridavky a alimenty 9100kč mam narok na bydlení a na živobitý? Celkove za najemne a elektrinu platím 11000??

 • eva

  Dobrý den,
  prosím pěkně o radu.Jsem v pracovní neschopnosti bezmála rok a pobírám 7.000.-nemocenské dávky,manžel je na pracovním uřade a pobírá 4.500.-,nemáme vyživovací povinnost.Přeci jen nám peníze nestačí na živobití,máme splátky,nájem atd. Máme prosím nějaký nárok na nějaké příspěvky? Moc děkuji za odpověd

 • Custom avatar JA

  Jakto že romové nepracují a mají dávky ?Já pracuji jak to jde a stejnak prt. Co je v tom za fígl? můžete poradit Děkuji

 • Drahomira Honzova

  Dobrý den vb červenci toho to roku se vracim domu do české republiky pracuji v italii kde dam výpoved jak mam postupovat zřejme podpororu nezaměstnanosi nedostanu a na co mam nárok než si najdu praci jsem 56 ročnik v italli jsem byla 6 let a v čr mam odpracovaných 31 let

 • Custom avatar eva

  Dobrý den,
  jem vlastníkem domu a dcera je u mě hlášena i s dvoumi dětmi.J Á BERU HMOTNOU NOUZE.DCRERA JE VDANÁ A BYDLÍ Z MANŽELEM MĚ NAŠTĚVUJE.Je jí manžel u mě hlášený není.Rozbil se mi kotel a já žádala o mimořádnou dávku 45000,- kč,Dcera má patro zařízený televizi,lednici bežný vybavení a já bydlim v pžizemí kde je jedná místnost,kde mám bežný vybavení.Dcera mi to tu nechala pač to nemá kam dát.Byli tu dve referentky ze sociciálky a řekly,že nemohu myt dvě,pračky,dvě kuchyně atd…Já jsem řekla,že je to vybavení dcery né moje a že jetu hlášená i z dětma a chodí mi pomáhat a děti jsou u mě napráznili.Ona mi řekla at otevřu lednici dcera koupila jídlo pro děti,aby měly co jíst.Dcera je bez příjmu a není vedená na ÚP má 3 letý ditě a nemá školku.Nic nepobírá.Mám narok na dotaci?Když mi plynař napsal,že nutná výměna kotle ,že mi hrozí uduěení spalinami a já na něj nemám.Ani dcera je bez přijmu a já žiji ze socialních dávkách

 • Custom avatar miloslav smítal

  dobrý den mám problém pobírám soc.dávku 3410kč a příspěvek na bydlení 3461kč mám rd topím v něm dřevem letost v lednu jsem si koupil dřevo faktůru sem dodal ale nebyla mně proplacena dřevo už mám stopené a musím koupit další a nemám na nej.kde se mám požádat o proplacení té z ledna nebo aspon části a nebo si musím půjčit a koupit dřevo samozřejmě doklad opět přiložím a pak kde mám požádat abych dostal na něj příspěvek.Děkuji za odpověd s Pozdravem Smítal

 • Custom avatar Zdeňka Orsáqová

  Dobrý den,jsem vdova 70let. a bydlím v rodinném domě u syna.Je to dvougenerační dům,já užívám jeho 1/2.Synovi platím nájem 7500kč,můj důchod je 13250kč.Chci se zeptat,jestli mám nárok na nějaký příspěvek na bydlení a jakým způsobem mám požadovat výplatu dávky.Musím mít sepsanou i nájemní smlouvu? Děkuji za odpověď

 • katka

  dobry vecer prajem.ja bi som sa chcela opitat pochadzam zo slovenska a chcela bi som v cz poberat matersku co ktomu potrebujem ..dakujem

 • Custom avatar jana.kubes33@seznam.cz

  Dobrá den,jsem důchodkyně,mám přijem 9435 kč.mám dům,na polovic s dcerou,která tu nebydlí. Jelikož letos byla tuhá zima ,tak jsem nevyšla s topením,to mám na pevná paliva.Zajimalo by mě zdali mám nárok na přispěvek na topení,jednorázové.Letos musim objednat větší množství..uhlí a dřeva..Celkem za 20000kč..Děkuji za odpověd Kubešová Jana

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...