Kdo má nárok na sociální dávky

Trápí vás špatná finanční situace a přemýšlíte nad tím, jestli případně nemáte nárok na nějakou sociální podporu od státu? Za podobné úvahy se rozhodně nemusíte stydět. Požádat o sociální dávky není nic špatného, Ba právě naopak. Pokud na nějaké dávky máte nárok, pak byste byli jenom „hloupí“, pokud byste tohoto práva nevyužili.

Kdo má nárok na sociální dávky?

Na podobnou otázku pochopitelně není jednoduchá odpověď. V rámci systému státní sociální podpory existuje celá řada různých dávek. Podmínky pro získání té které sociální dávky se pak liší. Některé sociální dávky jsou navázané na určitou hranici příjmů žadatele (nebo skupiny společně posuzovaných osob = typicky se posuzuje třeba celá rodina). Jiné jsou pak navázány na konkrétní životní situace. V následujícím textu pak máte přehled těch nejčastějších sociálních dávek a informace o tom kdo na ně má nárok.

Část dávek je navázaná na hranici tzv. životního minima. To je v roce 2015 stanoveno takto:¨

 • Životní minimum jednotlivce = 3410 Kč
 • Životní minimum další dospělé osoby ve společné domácnosti = 2560 Kč
 • Dítě do 6 roků = 1740 Kč
 • Dítě 6 – 15 roků = 2140 Kč
 • Dítě 15 – 26 roků = 2450 Kč

Příklad výpočtu: Rodina, dva dospělí a dvě děti ve věku 5 a 8 roků budou mít celkové životní minimum 3410+2560+1740+2140 = 9850 Kč

Kdo má nárok na přídavky na dítě?

Na přídavky na dítě mají nárok všechny rodiny (žadatelé) jejichž příjmy v příslušném období nepřekračují 2,4 násobek životního minima. Příjmy se posuzují tak, že například v říjnu 2017, kdy začíná nový školní rok, a podává se nová žádost o přídavky na dítě, se dokládají příjmy za předchozí kalendářní rok – tj. příjmy za rok 2016.

Pokud jsou tyto příjmy nižší než 2,4 násobek životního minima celé rodiny, pak je nárok na sociální dávku přídavky na dítě.

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení?

U této sociální dávky se posuzuje, jak příjem žadatele (resp. všech osob, které mají v daném bytě/domě trvalý pobyt) a současně výše nákladů na bydlení (porovnávají se vůči tzv. normativním nákladům).

Nárok na přídavky na bydlení má ten, kdo má dům/byt v osobním nebo družstevním vlastnictví, nebo kdo má uzavřenou platnou nájemní smlouvu a současně má v daném bytě trvalý pobyt (u podnájemní smlouvy se příspěvek na bydlení neposkytuje).

Kdo má nárok na porodné?

Nárok na porodné mají lidé, kterým se narodí první nebo i druhé dítě. I u této sociální dávky se posuzují příjmy. Pokud jsou příjmy v kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte nižší než 2,7 násobek životního minima, pak je nárok na jednorázovou částku 13 000 Kč (první dítě) nebo 10 000 Kč (druhé dítě).

Pokud se dítě narodí například v červnu 2017, pak se posuzuje příjem otce i matky dítěte za období leden – březen 2017. Pokud se dítě například narodí v červenci 2017, pak se posuzují příjmy za období duben – červen 2017.

Kdo má nárok na dávky hmotné nouze?

Zde se jedná o sociální dávky příspěvek na živobytí (doplatek na do životního minima) a doplatek na bydlení. U těchto sociálních dávek hmotné nouze se posuzují především příjmy (pokud jsou nižší než životní resp. existenční minimum) a současně se hodnotí i celková majetková a sociální situace.

Kromě těchto dvou základních dávek ve hmotné nouzi jsou i jednorázové dávky – vyplácené třeba při nějaké přírodní katastrofě, nebo případně lidem co byli propuštěni z vězení apod.

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek?

Nárok na rodičovský příspěvek má osoba, která celodenně pečuje o dítě. Může být vyplácen maximálně do 4 roků dítěte. U této sociální dávky se nehodnotí příjem žadatele nebo zbytku rodiny. Výše dávky je vždy stejná a to 220000 Kč (bez ohledu na konkrétní majetkové poměry žadatele) a je zde pouze možnost zvolit si délku vyplácení dávky (maximálně 4 roky, při splnění podmínek si žadatel může volit jinou délku, třeba dva nebo tři roky).

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčky online bez registru. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Krátkodobé rychlé půjčky ihned. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kdo má nárok na sociální dávky

Diskuse: 1
 • Custom avatar kvetak

  Zdravím, chtěla jsem se zeptat, jestli bych si mohla vyřídit sociální dávky ve městě, kam jsem se přestěhovala i přesto,že mám trvalý pobyt v jiném městě. Mám nájemní smlouvu s majitelem bytu. Města jsou 80km vzdálená a já jsem už 5 měsíců v pracovní neschopnosti. je to pro mě fyzicky i finančně náročné jezdit do města kde mám hlášený trv.pobyt.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucie ČižmárováDOBRÝ den potřebuji si vytisknout formuláře a nevím jak na... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci na HPP... více »
 • JanaDobrý den, prosím Vás, počítá se do vyměřovacího základu hpp... více »
 • MIroslavaDobrý den prosila bych vzor jak správně a jké kolinky... více »
 • VeronikaDobrý večer,jsem samozivitelka s 2detmi.13lety syn má přiznaný 1stupen závislosti,6tileta... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci, nebo dočasně... více »