Kdo má nárok na sociální dávky v roce 2024

Trápí vás špatná finanční situace a přemýšlíte nad tím, jestli případně nemáte nárok na nějakou sociální podporu od státu? Za podobné úvahy se rozhodně nemusíte stydět. Požádat o sociální dávky není nic špatného, Ba právě naopak. Pokud na nějaké dávky máte nárok, pak byste byli jenom „hloupí“, pokud byste tohoto práva nevyužili.

Kdo má nárok na sociální dávky?

Na podobnou otázku pochopitelně není jednoduchá odpověď. V rámci systému státní sociální podpory existuje celá řada různých dávek. Podmínky pro získání té které sociální dávky se pak liší. Některé sociální dávky jsou navázané na určitou hranici příjmů žadatele (nebo skupiny společně posuzovaných osob = typicky se posuzuje třeba celá rodina). Jiné jsou pak navázány na konkrétní životní situace. V následujícím textu pak máte přehled těch nejčastějších sociálních dávek a informace o tom kdo na ně má nárok.

Část dávek je navázaná na hranici tzv. životního minima. To je v roce 2024  stanoveno takto (letos zatím není žádná změna):

Pro jednotlivce

 • Životní minimum jednotlivce = 4 860 Kč
 • Existenční minimum jednotlivce = 3130 Kč

Pro rodinu

 • Životní minimum první dospělá osoba ve společné domácnosti = 4470 Kč
 • Životní minimum další dospělé osoby ve společné domácnosti = 4040 Kč
 • Dítě do 6 roků = 2480 Kč
 • Dítě 6 – 15 roků = 3050 Kč
 • Dítě 15 – 26 roků = 3490 Kč

Viz: Kalkulačka: Kolik je životní minimum pro rodinu (a jednotlivce) v roce 2024

Příklad výpočtu: Rodina, dva dospělí a dvě děti ve věku 5 a 8 roků budou mít celkové životní minimum 4470+4040+2480+3050 = 14 040 Kč (výpočet platí v roce 2024).

Kdo má nárok na přídavky na dítě?

Na přídavky na dítě mají nárok všechny rodiny (žadatelé) jejichž příjmy v příslušném období nepřekračují 3,4 násobek životního minima. Příjmy se posuzují za předchozí kalendářní čtvrtletí. Jednou za rok je také nutné doložit potvrzení o studiu (u studentů nad 15 roků).

Pokud jsou tyto příjmy nižší než 3,4 násobek životního minima celé rodiny, pak je nárok na sociální dávku přídavky na dítě.

V minulém roce se zvýšily přídavky na dítě o 200 Kč měsíčně (zvýšení bylo stejné, pro všechny věkové kategorie), v roce 2024 se zatím nic nemění. Přídavky na dítě jsou nově 1330 Kč (dítě do 6 roků), 1470 Kč (dítě 6 – 15 roků) a 1580 Kč (dítě do 26 roků).

Viz: Kalkulačka: Kdo má nárok na přídavky na děti 2024

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení?

U této sociální dávky se posuzuje, jak příjem žadatele (resp. všech osob, které mají v daném bytě/domě trvalý pobyt) a současně výše nákladů na bydlení (porovnávají se vůči tzv. normativním nákladům – od 1. 1. 2024 došlo k výrazným změnám).

Nárok na přídavky na bydlení má ten, kdo má dům/byt v osobním nebo družstevním vlastnictví, nebo kdo má uzavřenou platnou nájemní smlouvu nebo nově i v případě, že se jedná o podnájem celého bytu (například u pronájmu družstevního bytu).

Viz: Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení – zvýšení od 1. 1. 2024

Kdo má nárok na porodné?

Nárok na porodné mají lidé, kterým se narodí první nebo i druhé dítě. I u této sociální dávky se posuzují příjmy. Pokud jsou příjmy v kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte nižší než 2,7 násobek životního minima, pak je nárok na jednorázovou částku 13 000 Kč (první dítě) nebo 10 000 Kč (druhé dítě).

Pokud se dítě narodí například v měsíci červnu 2024, pak se posuzuje příjem otce i matky dítěte za období leden – březen 2024. Pokud se dítě například narodí v červenci 2024, pak se posuzují příjmy za období duben – červen 2024.

Viz: Kalkulačka: Nárok na porodné 2024

Kdo má nárok na dávky hmotné nouze?

Zde se jedná o sociální dávky příspěvek na živobytí (doplatek na do životního minima) a doplatek na bydlení. U těchto sociálních dávek hmotné nouze se posuzují především příjmy (pokud jsou nižší než životní resp. existenční minimum) a současně se hodnotí i celková majetková a sociální situace.

Kromě těchto dvou základních dávek ve hmotné nouzi jsou i jednorázové dávky – vyplácené třeba při nějaké přírodní katastrofě, nebo případně lidem co byli propuštěni z vězení apod.

Viz: Výpočet příspěvku na živobytí (kalkulačka 2024)

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek?

Nárok na rodičovský příspěvek má osoba, která celodenně pečuje o dítě. Může být vyplácen maximálně do 4 roků dítěte. U této sociální dávky se nehodnotí příjem žadatele nebo zbytku rodiny. Výše dávky je vždy stejná a to 350 000 Kč (případně 525 000 Kč na dvojčata), bez ohledu na konkrétní majetkové poměry žadatele. A je zde pouze možnost zvolit si délku vyplácení dávky (maximálně 3 roky, při splnění podmínek si žadatel může volit jinou délku, třeba dva roky).

Od začátku roku 2024, dochází ke zvýšení rodičovského příspěvku. Celková částka, se zvýšila o 50 000 Kč. Nově je rodičovská 350 000 Kč na jedno dítě (u dvojčat by to bylo 525 000 Kč). Zvýšení ale platí jenom pro děti, které se narodí od 1. 1. 2024.

Viz: Kalkulačka rodičovská dovolená 2024 (rodičovský příspěvek)

Kdo má nárok na příspěvek na péči?

Příspěvek na péči, je určený pro osoby s nějakým zdravotním (nebo jiným) omezením. Pokud se někdo o sebe nedokáže plně postarat sám, a je odkázaný na pomoc od druhých, pak může mít nárok na příspěvek na péči.

Podle toho, kolik dotyčná osoby nezvládá ze základních činností, je stanoven stupeň závislosti na pomoci (rozlišují se 4 stupně – I. až IV.).

Od července 2024, se plánuje zvýšení příspěvku na péči o cca 20 – 25%.

Viz: Kalkulačka: Kdo má nárok na příspěvek na péči v roce 2024

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčky online bez registru. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Krátkodobé rychlé půjčky ihned. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kdo má nárok na sociální dávky v roce 2024

Diskuse: 11
 • Custom avatar novák petr

  Na co mám nárok když jsem bez práce a prácák mne zaeviduje až za půl roku

 • Custom avatar Renata

  Dobry den, jsem na rodicovske dovolene pobiram 7100kc, bydlime s pritelem v byte matky, ktera tam ma trvale bydliste ,ale zije jinde, platime najem sami, bohuzel muz se dostal do financnich problemu, ma blokovany bankovni ucet z duvodu exekuce,ja nemam na ucte uz take zadne prostredky, mam narok na prispevek v Hmotne nouzi? na koho se mam obratit? Od skoly pracuji a nikdy jsem zadne prispevky ani socialni urad nepotrebovala, Nevim co je vse za potrebi, ohl.prispevku na bydleni vim ze narok nemam ,kdyz na uvedene adrese je hlasena matka,ja i muj bratr. nevim co si mam pocit,posim poradte. dekuji

 • Eva

  Dobry den, chtela bych se zeptat jestli muzu zadat o prispevek na bydleni kdyz jsem v insolvenci? Dekuji

 • Custom avatar Eva

  Dobrý den,
  prosím o radu..
  Jsem vdaná. momentálně bydlím s manželem. Chci se odstěhovat do podnájmu, kde bych měla trvalé bydliště. Bydlela bych tam sama. Děti jsou již dospělé. Mám práci uklízečky, plat mám minimální… Můj dotaz tedy zní, zda bych měla nárok na příspěvek na bydlení.. Protože finančně to nezvládnu.. Odejít musím z důvodů manželova psychickém týrání a těch důvodů je tam spoustu…. Moc děkují za odpověď.. S pozdravem Eva

 • Custom avatar Blanka

  Dobrý den.Dcera v září 2015 dokončila školu,a hned se registrovala na ÚP.V lednu si našla práci,chtěla nastoupit,ale zjistila,že je v jiném stavu.Protože měla nastoupit do baru vzdala to a je stále na ÚP.Nemá žádný příjem.Bydlí ted u rodičů jejího přítele v domě,protože jim nic jiného nezbývá.Přítel si teprve nedávno našel práci.Nemají žádný příjem.Chci se zeptat,zda mají nárok na nějaké sociélní dávky či hmotnou pomoc a jak to bude po porodu s rodičovským příspěvkem,protože na PPM nemá nárok.Děkuji za odpověd.

 • Custom avatar renata

  dobry den prosim vas jsem v zoufale situaci a potrebovala bych poradit jsem zena se dvemi detmi jsem zatim vedena na u.prace jiz 3 roky chci se nechat vyradit z evidence z duvodu ze se staram o dvedeti do 15 let. problem je v tom ze jsme doplaceny davkami hmotne nouze a chtela bych se zeptat kdyz se odhlasi jesly budu mit natyto davky nerok dekuji za odpoved renata

 • Custom avatar Tereza Švarcová

  Dobrý den, chodím do čtvrtého ročníku střední školy, je mi 19 let. V loňském roce mi zemřel otec a pobírám sirotčí důchod ve výši 5.160,- Kč. Bydlím s maminkou, babičkou a bratrem. Každý den dojíždím do školy a navíc škola stojí čtvrtletně 2.400,- Kč. Ráda bych se zeptala jestli mám nárok na nějaký sociální příspěvek – cestovné atd.

  Děkuji

  Tereza Švarcová

 • Custom avatar vlasta demir

  mam dotaz a dcera by se chtela vratit z patky do cech,ale porodila dcerku v nemecku ,zadne financni prispevky by uz tedy v nemecku nedostane protoze bude odhlasena ma potom narok v cechach na coc podporu na rodicovsky prodavek a na dite???

 • Custom avatar Věra

  Můj manžel je v sociálním zařízení, kdy pobyt značně převyšuje jeho důchod. Můj důchod je nízký a po doplacení pobytu a zaplacení inkasa jsem v mínusu. Mám nárok na nějakou dávku a když ano, na jakou a kde mám o ni žádat? Předem děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Jarka

  Mohu požádat o příspěvek na bydlení ,když mi sráží z důchodu exekuci?Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar kvetak

  Zdravím, chtěla jsem se zeptat, jestli bych si mohla vyřídit sociální dávky ve městě, kam jsem se přestěhovala i přesto,že mám trvalý pobyt v jiném městě. Mám nájemní smlouvu s majitelem bytu. Města jsou 80km vzdálená a já jsem už 5 měsíců v pracovní neschopnosti. je to pro mě fyzicky i finančně náročné jezdit do města kde mám hlášený trv.pobyt.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...