Důchodová kalkulačka 2017: zvýšení důchod od 1. 1. 2017

Od 1. 1. 2017 dochází ke zvýšení (valorizaci) všech typů důchodů. Podobně, jako skoro každý rok, pak všichni příjemci některého z důchodů (starobní, invalidní, sirotčí, vdovský, vdovecký), najdou v lednu na svém bankovním účtu (nebo na složence na poště), o něco „málo“ vyšší sumu peněz.

Na této stránce jsme pro vás připravili aktualizovanou verzi kalkulačky pro výpočet zvýšení důchodů v roce 2017. Sami si tak můžete spočítat, jak se změní váš důchod, a o kolik bude vyšší, než v roce 2016.

Zvýšení důchodů v roce 2024 (valorizace od 1. ledna 2024)

Od 1. 1. 2024, se budou zvyšovat všechny důchody o 360 Kč. V roce 2024, se bude valorizovat pouze základní složka důchodu (nově 4400 Kč). Procentní (zásluhová) část důchodu se nemění.

Všichni důchodci dostanou přidáno stejně. Starobní, invalidní, vdovské, vdovecké nebo sirotčí důchody se zvýší o 360 Kč měsíčně.

V září 2023, byly definitivně schváleny nové podmínky pro výpočet valorizace a pro předčasné důchody. Nové podmínky platí od 1. října 2023.

Důchodová kalkulačka 2017 – výpočet zvýšení důchodu

Kalkulačka zvýšení důchodů v roce 2017
Jaký je/byl váš důchod v roce 2016

Výpočet

Jak se mění důchody v roce 2017

Ke zvýšení důchodů od 1. 1. 2017 dochází na základě nařízení vlády 325/2016 Sb., zvýšení důchodů se pak týká konkrétně paragraf 4:

(1) Důchody starobní, invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí přiznané před 1. lednem 2017 se zvyšují od splátky důchodu splatné po 31. prosinci 2016 tak, že        

 1. a) základní výměra důchodu se zvyšuje o 110 Kč měsíčně,
 2. b) procentní výměra důchodu se zvyšuje o 2,2 % procentní výměry důchodu, která náleží ke dni, od něhož se procentní výměra zvyšuje.

(2) Je-li důchod upraven pro souběh s jiným důchodem nebo se vyplácí ve výši poloviny anebo se nevyplácí pro souběh s výdělečnou činností, upraví se při změně výše vypláceného důchodu, která souvisí s důvody úpravy důchodu, nebo při obnovení výplaty důchodu zvýšení procentní výměry důchodu podle odstavce 1 písm. b), a to podle té výše procentní výměry důchodu, která náleží ode dne této změny nebo obnovení výplaty důchodu. Procentní výměry vdovských, vdoveckých a sirotčích důchodů se zvyšují, jen jestliže nebyly vyměřeny z procentních výměr důchodů zvýšených podle odstavce 1.

Viz: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2016-325

Jak se projeví zvýšení důchodů

Jak vyplývá z vládního nařízení, od začátku roku 2017 se zvyšují obě složky, ze kterých se se skládají důchody:

 • Základní složka byla v roce 2016 2440 Kč, zvyšuje se o 110 Kč na 2550 Kč v roce 2017
 • Procentní výměra důchodu se zvyšuje o 2,2%

Kdy se zvyšují důchody?

K pravidelnému zvýšení důchodů dochází zpravidla vždy na začátku nového roku. Alespoň tak tomu tedy bylo v posledních více než 10 letech. Vláda ale může i v průběhu roku vydat příslušné nařízení, kterým důchody zvýší. Může se jednat třeba o nějaké mimořádné zvýšení důchodů nebo to také může být nějaký jednorázový příplatek k důchodu.

Kolik je průměrný důchod?

Pokud by vás zajímalo „jak na tom jste“ se svým důchodem, pak v roce 2016 byl průměrný důchod v ČR ve výši 11400 Kč. V roce 2017 by tedy průměrný důchod (po zvýšení) mohl být 11 708 Kč (to je ale jen velmi zjednodušené).

Průměrný důchod mužů v ČR byl v roce 2016 částka 12 602 Kč. Průměrný důchod žen v ČR byl v roce 2016 částka 10 351 Kč. Je tedy vidět poměrně vysoký rozdíl mezi tím, jaký mají důchod ženy a muži.

Průměrný důchod má ale jen minimální vypovídací hodnotu. Více než 50% důchodců má totiž ve skutečnosti důchod nižší než 10 200 Kč. Průměrná částka důchodu je totiž navyšovaná menším počtem důchodců s vysokým důchodem. Kdežto většina důchodců má podprůměrný důchod.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Rychlá půjčka 5000 Kč bez osobní schůzky. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka 10.000 Kč ihned na účet. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Důchodová kalkulačka 2017: zvýšení důchod od 1. 1. 2017

Diskuse: 1
 • Custom avatar Svobodová

  Dobrý den,
  od r. 2001 do r. 2002 jsem pobírala po těžké autonehodě plný invalidní důchod, který mi byl po roce změněn na ČID. Po celou dobu až dosud, kdy mi vzniká nárok na starobní důchod, jsem díky zdravotnímu stavu a rodinným poměrům /pečovala jsem o starou tetu a posléze o nemocného tatínka/ jsem nikde nepracovala. Bude se mi tedy starobní důchod počítat pouze z částečného ID nebo bude přihlédnuto i k mým výdělkům v dobách před ID, které jsem měla poměrně slušné?
  Děkuji za odpověď. Z.S.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...