Rodičovský příspěvek 2017

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, na kterou má nárok rodič dítěte (otec nebo matka), který celodenně pečuje o dítě maximálně do jeho 4 roků. Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2017? Jaké jsou podmínky na jeho získání? Kdo si může vybrat délku rodičovského příspěvku? Poradíme vám a poskytneme vám podrobný přehled co a jak ohledně nároku na rodičovský příspěvek.

Rodičovská dovolená vs. mateřská dovolená

Někteří lidé si často pletou rodičovský příspěvek (rodičovská dovolená) a mateřskou dovolenou (peněžitá pomoc v mateřství). Zatímco na mateřskou má nároku pouze ten, kdo „pracoval“ (resp., byl účastníkem nemocenského pojištění nebo si jako OSVČ platit nemocenské pojištění), rodičovský příspěvek může získat i ten, kdo nepracoval (i studentka, nezaměstnaná žena apod.). Jedná se ale o dvě různé dávky.

Při splnění všech podmínek má matka (nebo otec dítěte) nejprve nárok na mateřskou. Ta začíná zpravidla 6 – 8 týdnů před porodem (otec ji může dostat nejdříve od 7 týdne po porodu). Rodičovská dovolená pak začíná po skončení mateřské (její délka je 28 týdnů při narození 1 dítěte nebo 31 týdnů pokud se narodí 2 a více dětí).

Kolik je rodičovský příspěvek

Zatímco dříve se maximální výše rodičovského příspěvku poskytovala v různých úrovních (v závislosti na délce čerpání rodičovské dovolené), již od 1. 1. 2012 platí, že celková výše vyplacené rodičovské je stejná bez ohledu na její délku:

 • Rodičovský příspěvek celkem = 220 000 Kč

Pokud se rozhodnete pro kratší dobu rodičovské dovolené, můžete při splnění všech podmínek dostávat vyšší měsíční částku. Pokud se rozhodnete pro delší variantu, dostáváte nižší měsíční částku. Délku rodičovské dovolené pak můžete měnit každé 3 měsíce (a tím se mění i výše měsíční platby.

To, kolik by mohla být vaše rodičovská, si můžete sami spočítat, viz: Kalkulačka rodičovská – rodičovský příspěvek.

Maximální a minimální rodičovská

Pokud se rozhodnete pro nejrychlejší variantu, pak maximální měsíční výše rodičovského příspěvku je:

 • Maximální měsíční rodičovská = 11 500 Kč
 • Celková délka u této varianty = 19 měsíců

Minimální výše rodičovského příspěvku a tím i nejdelší možná doba rodičovské dovolené je:

 • Minimální měsíční rodičovská = 7600 Kč prvních 9 měsíců a 3800 Kč do 4 let věku dítěte
 • Celková délka této varianty = 4 roky, resp. 48 měsíců

Změna délky mateřské dovolené a výše rodičovského příspěvku

Délku a tím i výši rodičovského příspěvku je možné měnit vždy jednou za tři měsíce (resp. od poslední změny musí uběhnout nejméně 3 kalendářní měsíce, aby bylo možné udělat další změnu).

O změnu délky a tím i výše rodičovského příspěvku může požádat ten, kdo splňuje obdobné podmínky jako u nároku na mateřskou (viz: peněžitá pomoc v mateřství):

 • Pokud je 70% z vyměřovacího základu pro nemocenské dávky k datu narození dítěte vyšší než 7600 Kč, může být zvolena maximální výše příspěvku, tj. 11 500 Kč
 • Pokud je 70% z vyměřovacího základu pro nemocenské dávky k datu narození dítěte nižší nebo rovno 7600 Kč, pak maximální výše příspěvku může být jenom 7600 Kč
 • Pokud není možné ani jednomu z rodičů stanovit vyměřovací základ (nikdy nepracovali, byli nezaměstnaní, byli OSVČ a neplatili si nemocenské, byli studenti apod.), pak je možné pobírat jen minimální výši rodičovského příspěvku, tj. 7600 Kč prvních 9 měsíců a 3800 Kč do 4 let věku dítěte

(*) Stačí, když podmínku výše vyměřovacího základu splní alespoň jeden z rodičů

(**) vyměřovací základ pro nemocenské dávky odpovídá celkovému příjmu za posledních 12 měsíců vyděleno 365 dni, najdete ho i na výplatní pásce, pro stanovení výše rodičovské dovolené se bere do úvahy 30 * denní vyměřovací základ

Rodičovská a otec dítěte

Na rodičovský příspěvek mají nárok oba rodiče dítěte. V jednu chvíli ho může pobírat ale pouze jeden z nich. Mohou se ale postupně vystřídat, nebo rodičovský příspěvek může pobírat pouze matka dítěte nebo pouze otec dítěte. Celková výše vyplacené dávky tím není nijak ovlivněna. Vždy je celkem nárok na 220 tisíc korun.

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek

 • Nárok má ten, kdo celodenně pečuje o dítě do 4 roků
 • Nárok je pouze u nejmladšího dítěte (v případě, že je v rodině například jedno dítě ve věku 1 rok a druhé ve věku 3 roky, pak je nárok jen u mladšího dítěte)
 • Nárok může uplatnit v jednu chvíli uplatnit pouze jeden z rodičů (v čerpání rodičovské dovolené se mohou postupně vystřídat, ale nemohou dávku pobírat současně)
 • Osoba, která pobírá rodičovský příspěvek, i dítě na které je příspěvek pobírán musí mít trvalé bydliště na území ČR (nemusí zde ale skutečně pobývat)
 • Nárok je i v případě, že dítě do 2 let navštěvuje jesle nebo podobné zařízení v maximálním rozsahu do 46 hodin měsíčně
 • Nárok na příspěvek je bez ohledu na příjmy v rodině (jediné co se zohledňuje pro stanovení délky a maximální výše jsou odvody na zdravotní pojištění, resp. vyměřovací základ pro nemocenské dávky)
 • Pokud v průběhu čerpání rodičovského příspěvku vznikne některému z rodičů nárok na mateřskou, nárok na rodičovský příspěvek zaniká (resp. byl by nadále vyplácen jen v případě, že by jeho výše byla vyšší než peněžitá pomoc v mateřství)

Rodičovská dovolená a OSVČ

Na rodičovskou dovolenou má nárok i OSVČ. Zatímco na mateřskou dovolenou (resp. peněžitou pomoc v mateřství) dosáhne pouze ta OSVČ, která si sama, dobrovolně platí nemocenské pojištění, na rodičovskou dovolenou a příslušné dávky vzniká nárok automaticky s narozením dítěte. Pouze není možné měnit výši a délku příspěvku, pokud není současně nárok na PPM.

Rodičovská dovolená u studentky

Pokud se narodí dítě ženě, která byla v době těhotenství studující (nebo dokončila studium před porodem a nikdy nepracovala), nárok na rodičovský příspěvek vzniká automaticky dnem narození dítěte.

Pokud by studentce vznikla nárok na PPM (mateřskou), pak by si mohla zvolit výši a délku rodičovské. Nárok by jí vznikl, pokud by před porodem (maximálně 180 dní před porodem) úspěšně dokončila studium (střední škola, vyšší odborná, vysoká škola, musí se jednat o dokončení studia – úspěšné složení závěrečných zkoušek, ne pouze přerušení z důvodu těhotenství).

Rodičovská dovolená u nezaměstnaných

Pokud porodí dítě žena, která byla v době porodu nebo před porodem nezaměstnaná, tak nárok na rodičovský příspěvek vzniká, není ale možnost volit délku a výši příspěvku. Pouze v případě že:

 • Poslední zaměstnání bylo ukončeno do 180 dnů před nástupem na mateřskou (ochranná lhůta)
 • Podmínky nároku na mateřskou splňuje otec dítěte

Jinak je rodičovský příspěvek u nezaměstnané ženy jen základní verze – tj. 7600 prvních 9 měsíců a následně 3800 po zbytek doby do 4 let věku dítěte

Rodičovská dovolená u druhého dítěte

Pokud je žena na rodičovské dovolené s prvním dítětem a otěhotní a narodí se jí druhé dítě pak:

 • Pokud během rodičovské dovolené nezaniklo její zaměstnání, má nárok na peněžitou pomoc v mateřství, její výše je stejná jako u prvního dítěte. 6 – 8 týdnů před narozením druhého dítěte by tedy přestala pobírat rodičovský příspěvek na první dítě a pobírala by mateřskou na druhé dítě a po jejím skončení pak druhý rodičovský příspěvek
 • Pokud během rodičovské zaniklo zaměstnání nebo pokud by mateřská na druhé dítě byla nižší než dosavadní rodičovský příspěvek, bude se až do porodu dítěte vyplácet rodičovský příspěvek na první dítě. A po porodu je nutné podat žádost o rodičovský příspěvek na druhé dítě.

Pokud máte nějakou otázku k tomu, jaké jsou podmínky pro rodičovskou dovolenou nebo rodičovský příspěvek. Nebo pokud potřebujete poradit i s něčím jiným v této oblasti, napište svůj dotaz do diskuse pod tímto článkem.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Krátkodobé online půjčky. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka na vyplacení exekuce. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Rodičovský příspěvek 2017

komentářů 164
 • Custom avatar Petra

  Dobrý den,

  dnes jsem Vám již psala a chtěla bych tedy doplnit údaje: manžel odvádí částku na nemocenské 145,- měsíčně a vyměřovací základ má kolem 60 000,- mohl by si tedy vybrat i jinou variantu RP?

  Velmi děkuji za Vaše odpovědi

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, při měsíčné platbě 145 Kč na nemocenské pojištění by si mohl zvolit výši RP maximálně na 7600 Kč (na vyšší měsíční částku již nedosáhne) po dobu 29 měsíců. Je možné zvolit i nižší RP.

 • Custom avatar Gabriela

  Dobrý den,
  v současné době jsem na nemocenské s rizikovým těhotenstvím. Do zaměstnání jsem nastoupila 1.8.2013, pracovní smlouva mi byla ukončena (nebyla prodloužena) 31.1. 2014, přičemž od 1.12.2013 jsem na nemocenské s rizikovým těhotenstvím. Do září 2013 jsem studovala, bohužel jsem nezískala individuální plán a jelikož mi od května téhož roku bylo 26 let, studium jsem přerušila, neboť se toto nedalo skloubit s prací a nedokončila je. Chtěla bych se zeptat, zda si mohu zvolit 3 letou variantu rodičovského příspěvku a zda mám nárok na ppm? Také by mne zajímalo, zda pro mne v tomto případě něco znamená ochranná lhůta 180 dní. Termín porodu mám 23.7. Zatím mi bylo na úřadech sděleno, že si variantu zvolit mohu, jiná úřednice mi však sdělila, že nikoli. Mockrát děkuji za odpověď. Hezký den.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pro možnost volby RP je rozhodující stav k datu narození dítěte. Konkrétně se jedná o toto ustanovení:
   (3) Rodič může volit výši rodičovského příspěvku, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč až do částky 11500 Kč měsíčně, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. V případě, že u každého z rodičů lze stanovit ke dni narození dítěte uvedený vyměřovací základ podle věty první, vychází se při stanovení výše rodičovského příspěvku z toho vyměřovacího základu, který je vyšší.
   Vzhledem k tomu že v době narození dítěte budete nezaměstnaná, tak není možné stanovit vyměřovací základ a nemáte možnost volby. Volbu výše/délky RP by ale možné provést na základě příjmu otce.
   Co se týká nároku na PPM, nejsem si zcela jistá jak to přesně bude ve vašem případě, zkuste se prosím obrátit přímo na kontaktní infolinku ČSSZ – 840 406 040

 • Custom avatar Tereza

  Dobrý večer,Chtěla jsem se zeptat mám syna teď 27.dubna mu bude 9 měsíců,RP mám přiznaný na 4 roky,protože jsem před narozením syna byla na úřadu práce a otec také.Tak jsem se chtěla zeptat jestli by šlo když teď je zaměstnaný a má odpracovaný rok před narozením dítěte změnit délku a výši rodičovsého příspěvku.Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pro možnost volby výše/délky RP se sleduje stav k datu narození dítěte, pokud jste v době narození byli oba nezaměstnaní, pak možnost volby nemáte.

 • Tereza

  Otec byl i v den narození dítěte na ÚP.

 • Custom avatar Jitka

  Dobrý den, dcera se z rodinných důvodů vrátila z Anglie, má dceru, která se narodila v srpnu 2011, po příjezdu se byla přihlásit na úřadu práce, ale v našem regionu práce není a na podporu prý nemá nárok, zůstaly tak bez příjmu.
  Chtěli bychom se zeptat, zda je v ČR možné ještě nějak zažádat o rodičovský příspěvek, když v Anglii neměla ani MD ani rodičovský příspěvek? (tzn. že nepobírala v tomto směru na dítě žádné finance). Je to možné u nás ještě nějak získat rodičovský příspěvek, i když budou dítěti 3roky
  Děkuji za odpověď Jitka

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud má matka i dítě trvalý pobyt v ČR, tak by to teoreticky mělo být možné, rodičovský příspěvek může získat rodič, který celodenně pečuje o dítě do 4 roků jeho věku.

 • Dáša

  Dobrý den,
  můj první syn bude mít 3roky. Nyní jsem těhotná v 7měsíci. Smlouvu jsem měla před narozením prvního syna na dobu určitou, tak nemám nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Kdy a kde si mám požádat o rodičovský příspěvek? Slyšela jsem, že musím přijmout rodičovský příspěvek v délce 4let, je to pravda? To bych pak dostávala 3800Kč každý měsíc po dobu 4let? Děkuji za odpovědi.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud jste nyní nezaměstnaná, pak opravdu nemáte nárok na PPM. Nárok na RP vám vzniká po narození dítěte – žádost podáváte na místním Úřadu práce na příslušném formuláři + dokládá se rodný list a případně další doklady.
   Pokud u vás a případně ani u otce dítěte není možné doložit příjem / stanovit vyměřovací základ, pak máte automaticky základní variantu, tj. prvních 9 měsíců 7600 Kč a následně do 4 roků dítěte 3800 Kč.

 • Michaela

  Dobrý den,
  v současné době jsem studentkou VŠ(kombinované studium) a zároveň na 4 leté mateřské dovolené. Otec je nyní hlavní osobou pečující o svou tetu, která má 2. stupeň závislosti. Pokud bych opět otěhotněla, budu mít, popř. otec nárok, vybrat si tříletou variantu mateřské dovolené? Pokud ne, bude stačit, když si otec bude hradit nějakou minimální výši sociálního pojištění, popř. jakou? Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, možnost volby RP se odvíjí od nemocenského pojištění. Tj. je nutné být zaměstnaný, a nemocenské pojištění odvádí zaměstnavatel, nebo se jedná o OSVČ a platí si nemocenské pojištění sám (min. 115 Kč měsíčně). Za osobu pečující nemocenské pojištění není odváděno a ani mi není znám mechanismus, jak by si ho mohla sama platit. Na druhou stranu by mělo stačit aby v měsíci, kdy se narodí dítě jste vy nebo otec byli zaměstnání, a budete mít možnost volby (není zde podmínka nějaké minimální doby v zaměstnání).

 • Custom avatar Romana Pechánková

  Dobrý den chci se zeptat zvolila jsem si RP na 3 roky a chtěla bych jít do práce už od 2let roku dítěte je možné ukončit RP a doplacení cilové častky 220kč.Romana

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, u rodičovského příspěvku není možné jednorázové vyplacení. Jediné co je možné je změna výše měsíční platby na maximální výši 11500 Kč měsíčně. Na druhou stranu, nic vám nebrání abyste chodila do práce a současně pobírala RP – to se vzájemně nevylučuje.

 • Custom avatar Martina

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat….
  1.6.2014 nastupuji do práce s tím, že RD mi končí 30.6.2014. Důvodem, proč jsem to tak udělal je a to je právě moje otázka, zda to vůbec lze….
  Chtěla jsem přepsat RD na přítele s kterým mám děti a zároveň mu RD natáhnout až do 4 let věku dcery na kterou RP pobíráme… Chtěla jsem to jako moje zadní vrátka – neztratit tak RD, když by mě to v práci např. nevyhovovalo, nešlo… Abych mohla čerpat např. nemocenskou, kdyby se mi náhodou něco stalo – nemoc… Což tedy doufám a předpokládám, že nenastane… A zároveň pokud by vše klapalo a bylo v pořádku, tak by přítel byl na RD a nemusel si zajišťovat zdravotní, které po dobu RD platí stát.
  Otázka… Lze to vůbec udělat, co ke změně potřebujeme než na ÚP přijdeme, zda lze pobírat RP např. jen 500Kč měs. – zda je stanovená i nějaká min. částka… Může vůbec přítel, který je dlouho dobu na zdrávce vedená jako osoba bez zdanitelných příjmů – má se to na ÚP také nějak dokládat? Nějaký výpis od zdravotní pojišťovny?

  Velice Vám děkuji, za odpověď, s pozdravem Martina

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, nevím jestli přesně rozumím vašemu dotazu.
   Můžete chodit do zaměstnání a nadále pobírat rodičovský příspěvek.
   Přítel může/nemusí brát rodičovský příspěvek, souvislost s placením zdravotního pojištění je pouze velmi volná.
   Přítel má možnost převzít dítě do péče a nahlásit na zdravotní pojišťovně že pečuje o dítě do 7 roků a pak nemusí platit zdravotní pojištění (bez ohledu na to jestli bere/nebere rodičovský příspěvek).
   Minimální výše RP je 50 Kč.
   Aby mohl volit RP, pak je nutné aby měl k datu narození dítěte doložitelné příjmy, resp. vyměřovací základ od nějž se odvíjí volba RP.

   • Custom avatar Martina

    No já právě chci na RD dát partnera, abych v případě nouze mohla čerpat nemocenskou, pokud bych byla např. nemocná…. A zároveň si tu RD chci nechat na něm jako zadní vrátka, když by mi to v práci nešlo… Tak abych se na ní zase mohla vrátit… Případně nějaký čas pobírat peněžní pomoc na ÚP a pak se vrátit na RD – jako to píšu jen kdyby náhodou. Do práci chci takže doufám, že to bude OK.. Ale nechci nic podcenit.
    Na UP mi dnes řekli, že pokud přejde přítel na mojí RD tak nemusí nic dokládat… Tak teď zase nevím.. On před narozením dítěte byl vedený na zdravotní pojišťovně jako osoba bez zdanitelných příjmů.. A majitel před tím než byl OBZP nevíme, kde vůbec je… Máme přijít na úřad raději s nějakým potvrzením od zdravotní pojišťovny??? Kolik si platil na zdrav. pojištění?

    • Custom avatar Martina

     Ještě jsem chtěla napsat, že nám na RP zbude cca 7500Kč, které budeme chtít rozpočítat do 4 let věku dítěte… Což vychází měs. 56Kč… Tak zda i v tom vidí, že bude mít RP opravdu nízký, tak nutné nic dokládat nebude?

 • Custom avatar Andrea

  Dobrý den,jak dlouho po porodu je povinnost požádat o Rodičovský příspěvěk?děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, žádná taktová povinnost není. Pokud nechcete, nemusíte o RP žádat vůbec, je to dobrovolné. Jediné omezení, které zde případně může být je to, že o dávku je možné žádat maximálně 3 měsíce zpětně.

 • Custom avatar Iva

  Dobrý den,
  mému synovy budou v červnu 2014 3 roky. Od září 2014 nastoupí do MŠ. Chci se zeptat, kolik hodin denně může být v MŠ, aby mi nezanikl nárok na RP. Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, neomezeně. Podmínka, že může být ve školce maximálně 46 hodin měsíčně se sleduje jen u dětí do 2 roků, pokud již má více než 2 roky, pak už to dále není nijak omezeno.

 • Custom avatar Jana

  Dobry den,
  rada bych se zeptala, zda mi vznikne narok na PPM a jak by to bylo nasledne s rodicovskym prispevkem.
  Dne 1.5.2014 se vracim zpet do CR po 16 mesicnim pobytu v zahranici na Novem Zelandu, kde jsem spolecne s pritelem prilezitostne pracovala cca 6 mesicu v ramci Working holiday viza.Po celou dobu pobytu v zahranici mame platne cestovni, tj. zdravotni pojisteni.
  Pred odjezdem do zahranici jsem byla zamestnana po dobu 1 roku a pritel take.
  Ze zahranici se vracim tehotna, datum predpokladaneho porodu 8.10.2014.
  Pokud bych narok na PPM nesplnovala, bylo by resenim napr. zpetne doplaceni zdr.pojisteni za 16 mesicu pobytu v zahranici, presto, ze jsem si hradila cestovni pojisteni, ale byla odhlasena ze zdr.poj. v CR? Pripadne jake jine reseni by pripadalo v uvahu, abych nezustala po navratu ze zahranici bez prijmu. S pritelem se budeme chtit zaregistrovat na UP, ale obavam se, zda budeme mit na podporu v nezam. narok.
  Dekuji za odpoved.
  S pozdravem Jana

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, nárok na PPM se odvíjí od nemocenského pojištění. Se zdravotním nebo cestovním pojištěním to nemá nic společného. Abyste měla nárok na PPM, pak v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou musíte být účastníkem nemocenského pojištění. To znamená buď být zaměstnaná, nebo podnikat jako OSVČ a platit si nemocenské sama. Není možné doplatit nemocenské pojištění zpětně/jednorázově.

   Vzhledem k tomu že píšete, že jste byla 16 měsíců v zahraničí + následně to máte do porodu ještě cca 4 měsíce, pak mi vychází, že nesplňujete tuto podmínku.
   Druhou podmínkou pro nárok na PPM pak je to, že v době nástupu na mateřskou jste zaměstnaná nebo alespoň v ochranné lhůtě 180 od konce posledního pracovního poměru.
   Takže pokud po návratu do ČR nezačnete pracovat (evidence na úřadu práce vám nepomůže), pak nárok na PPM mít nebudete (a i s tím zaměstnáním by to vycházelo jen velmi těsně). Budete tedy pravděpodobně mít nárok jen na rodičovský příspěvek po narození dítěte.

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den, chci se zeptat, zda lze zažádat o jednorázové dovyplacení rodičovského příspěvku, když mám roční dceru. RD mám na 3 roky, nyní jsem v jiném stavu a v listopadu bych měla nastoupit na PPM s druhým dítětem – rodičovský příspěvek na první dítě zanikne, ale výši RP cca 220000,- nestihnu vyčerpat celý. Dříve to prý bylo možné, nevím, jak je to teď. Děkuji.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, jednorázové vyplacení RP není možné. Jediné co můžete udělat je změnit měsíční výši RP – maximum je 11500 Kč měsíčně (pokud máte dostatečně vysoký vyměřovací základ vy nebo otec dítěte). Co nestihnete vyčerpat do listopadu to „propadne“.

 • Custom avatar Monika

  Dobry den,
  rada bych se zeptala zda je mozne pobirat rodicovsky prispevek na dceru ktera se mi narodila v zahranici minuly rok. Mam stale trvale bydliste v Cechach ale ziji v zahranici (musi mit dcera take trvaly pobyt v CR nebo staci kdyz ma pouze matka a otec). Jsem stale zamestnana ale pecuji o dcerku doma a zadny rodicovsky prispevek tu nepobiram. Vracet do prace bych se mela kdyz bude dceri 1 rok. Do Cech planuji jet s dcerou za 2 mesice vyridit ji rodny list atd…..
  Jestlize je moznost pobirat RP, za jakych podminek?
  Velice dekuji za Vasi odpoved.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, trvalý pobyt musí mít jak dítě, tak rodič který o dávku žádá. Pokud budete mít trvalý pobyt, pak stačí zajít na Úřad práce, doložit rodný list a případě potvrzení o příjmech (pro stanovení vyměřovacího základu a možnost volby varianty RP).

 • Custom avatar Alena

  Dobrý den, měla bych dotaz ohledně vypočítání dávky.. od 1.11.13 pobírám PPM, končí mi 15.5., v DPN jsem byla od 23.9.2013 do 1.11.2013(nebylo to kvůli graviditě, musela jsem na zákrok).. Nyní jsem si byla podat žádost o rodičovský příspěvek, částku jsem si stanovila 7000,- po dobu 3let. (dítě narozeno 30.12.13).. Přišlo mi oznámení, že je mi přiznáno 1090,- od 16.5.2014.. Částka se stanovuje jako rozdíl mezi přiznanou částkou dávky a částkou PPM, peněžité pomoci nebo nemocenské poskytované v souvislosti z porodem nebo náhradu mzdy po dobu prvních 14 dnů DPN, tedy 7000-5910=1090..
  jen bych se chtěla zeptat, zda to budeme pobírat jen za ten květen a další měsíce již bude těch 7000,-.. Měla jsem za to, že RP se platí z 220tis. a proč se do toho počítá i DPN? Díky za odpověď.. Rak. Al.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, je to tak že od dalšího měsíce už dostanete rodičovský příspěvek v plné výši. Ve měsíci, kdy máte nárok na PPM, se vyplácí právě jen ten rozdíl mezi výší PPM a RP. Takto je to nastaveno v zákonech. O celkovou částku 220.000 Kč tím ale nepřijdete.

 • Custom avatar Bara

  Dobry den,
  mam dotazek ohledne vypoctu RP. Jsem nyni na RD s dcerou 22mesicu, v dobe narozeni druhe dcery ji bude 25 mesicu.
  U prvniho RP jsme nechavali delat vypocet z partnerova platu, ja sama mam nizky zakladni plat.
  Vec se ma tak, ze pritel mel vysoke vydelky, bohuzel ale dostal v zamestnani vypoved y duvodu nadbytecnosti (listopad 2013), dostal odstupne a nyni je na urade prace s priznanou nejvyssi moznou poúdporou v nezamestnanosti. Ja sama mam u zamestnavatele napsanou vysi mzdy 8900 hrubeho, PP nezanikl a nadale pokracuje, nejsem ve vypovedni lhute a pocas druheho ditete budu stale vlastne v zamestnaneckem pomeru. Ted se mi ale jedna o to, jak se postupuje v tomto pripade pri schvalovani RP, berou se v potaz prijmy otce i s odstupnym a davkami podpory v nezamestnanosti, ci nikoliv? Nebo mi bude provaden vypocet pouze z meho platu?
  Na co vlastne mam ci nemam narok?
  Dekuji mnohokrat za zodpovezeni 🙂
  Hezky den,
  Svatošová B.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, nejsem si jistá, jestli se vám neplete rodičovský příspěvek a peněžitá pomoc v mateřství. Pokud jste stále zaměstnaná, pak 6-8 týdnů před narozením druhého dítěte ukončíte rodičovský příspěvek na první dítěte a budete brát PPM. Ta se počítá z vašeho platu, který jste měla před prvním porodem. Po skončení PPM (celkem se bere 28 týdnů) budete mít nárok na RP na druhé dítě. Ten se „nevypočítává“ – jeho výše je konstantní bez ohledu na příjmy a to ve výši 220.000 Kč. Volíte si jen dobu (a tím pádem i výši měsíční dávky). Možnost volby je navázána na vyměřovací základ. Pokud je otec dítěte nezaměstnaný, pak u něj není možné stanovit vyměřovací základ. Volbu RP by tedy bylo možné provést pouze na základě vašeho příjmu. Pokud by se vyměřovací základ počítal z oné mzdy 8900 Kč, pak byste si mohla zvolit variantu s maximální měsíční částkou 8462 Kč.

   • Custom avatar Bara

    Ano, jednalo se mi o volbu delky RD a tedy vysi RP, zrejme jsem to spatne napsala.
    To ze mam narok na PPM vim, slo mi o RP jako takovy.
    Driv jsem si volila variantu rychlejsi na 22mesicu a tudiz i vyssi RP.
    Takze se to bude tedy „vypocitavat“ z meho zakladniho platu.
    Jeste si dovolim jeden dotaz. Jak je to s dovolenou?
    V obdobi kdy budu pobirat PPM by mi vlastne mel vznikat narok na dovolenou, je to tak?
    Dekuji mnohokrat za osvetu.
    Hezky vikend,
    Svatošová

    • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

     Dobrý den, ano možnost volby RP se bude odvíjet od vašeho platu, resp. od vyměřovacího základu.
     Na dovolenou vám vzniká nárok i během mateřské / rodičovské dovolené. Možností jak ji „čerpat“ je více. Např. nastoupíte na mateřskou, následně na rádnou dovolenou a následně na rodičovskou. Nebo i jinak.

 • Custom avatar Hana

  Dobrý den mám dotaz ohledně rodičovského příspěvku. Nyní pobírám RP, protože jsem pracovala pouze brigádně nastoupila jsem na 4 letou variantu, nyní si chceme pořídit druhé děcko a nevím jestli mám nárok rozhodnout se pro jinou variantu než je 4 letá, přítel (otec dítěte) pracuje jako OSVČ platí si nemocenské pojištění, jestli chápu dobře tak by ta možnost výběru měla být, ale nevím jestli by musel nastoupit na RP otec dítěte, nebo může nastoupit já a zvolit si variantu díky tomu že on si platí nemocenské pojištění.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano mělo by být možné zvolit si variantu dle příjmu otce dítěte. Nemusí nastoupit na nějakou dovolenou nebo být s dítětem doma. Pouze bude muset na Úřad práce, kde se žádá o RP doložit potvrzení o vyměřovacím základu, který získá na ČSSZ (resp. OSSZ).

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den, jsem zaměstnána na dobu neurčitou, momentálně na RD. Synovi budou v červnu 2roky. Neprozřetelně jsem si zvolila nejvyšší příspěvek, který jsem v jeho ponížené formě obdržela již za 11/2012 (kompenzováno mateřskou). Poslední dávku tedy dostanu za 6/2014. Pokud vše půjde jak má, koncem října porodím druhé dítě. Kalkuluji-li správně, na další MD nastoupím koncem 8/2014. Do té doby zůstanu finančně bezprizorní (uznávám, vlastním přičiněním!)? Jak je v mezidobí řešeno sociální, resp. zdravotní pojištění? Dávka se dá změnit kdykoli, nebo pouze ke čtvrtletí? Možná bych ještě zvládla nechat rozpočítat poslední „část“ (v 5/2014, tedy od 6/2014), nebo mám řešit „návrat“ do zaměstnání a případnou neschopnost? Máte radu? Děkuji Vám velmi pěkně a přeji krásný den!

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, můžete se vrátit do zaměstnání a domluvit se s doktorem že vám vystaví neschopenku (rizikové těhotenství nebo něco podobného).
   Nebo můžete zůstat doma s dítětem. Záleží, jak máte se zaměstnavatelem domluvenou rodičovskou dovolenou (jakou jste v zaměstnání nahlásila rodičovskou dovolenou). Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek spolu nijak nesouvisí. Můžete být doma na rodičovské dovolené a přitom nebrat RP. Pokud vám končí i nahlášená rodičovská dovolená, pak se budete muset vrátit do zaměstnání nebo žádat o prodlouží dovolené.
   Dávka se dá změnit kdykoliv, klidně i nyní.

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den, měla bych dotaz ohledně rodičovského příspěvku. Já jsem nezaměstnaná tudíž nemám nárok na mateřskou a rodičovskou dostanu automaticky 4letou variantu, ale ráda bych 2letou. Můj manžel je cizinec a pracuje v ČR už 3 roky, ale dosud tady neměl trvalý, ale pouze přechodný pobyt. Vzhled k tomu, že jsme se vzali v dubnu dostane trvalý pobyt má tedy nárok na rodičovskou i 2letou variantu? Lze ji převést na něho a on pak na mě?
  Děkuji za odpověd

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud bude mít trvalý pobyt a pokud je zaměstnaný v ČR (a je u něj možné stanovit vyměřovací základ), pak by měl mít možnost volby RP.

 • Lucie

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na doklady, které jsou nutné k vyřízení RP. Předem děkuji.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, osobní doklady (občanský průkaz), rodný list dítěte, formulář s žádostí, a potvrzení o příjmech (resp. o vyměřovacím základu, resp. potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku).

 • Custom avatar Jarek

  Dobrý den, můžu se zeptat, jestli si budeme moci zvolit délku RP? Manželka studuje první ročník nav.studia, bc ukončeno 6/13. Já OSVČ od 8/13 a nemocenské si neplatím. Termín porodu začátek prázdnin. Jde nám o to, abychom mohli změnit variantu RP, která by byla teď pomalá, na rychlou, protože by chtěla dostudovat s nějakým přerušením po porodu.
  Takže pokud chápu správně, tak pro změnu varianty RP musíme mít nárok na PPM, na kterou v současnosti asi nemáme nárok. Dá se to ještě změnit třeba tím, že kdyby se manželka stihla zaměstnat teď v květnu, tak aby se jí do výpočtu počítalo nemocenské za studium a měsíc/dva od zaměstnavatele a vznikne nárok na PPM a pak i zvolit variantu RP?
  Nebo při přiznání RP si na „nejkratší možnou dobu“ vezmu RP na sebe a při zpětném převzetí manželkou, se bude dát změnit varianta?
  Nebyla by možná i varianta, kdybych si začal platit nemocenské pojištění jako OSVČ a k celkové požadované době trvání pojištění by se mi započítala i doba studia, které bylo řádně ukončeno 6/13?
  Velmi děkuji za odpověď a doufám, že jsem celou situaci popsal a formulovat tak, aby se v ní dalo vyznat.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, není to tak že byste museli mít pro volbu RP nárok na PPM. Pokud jste OSVČ a budete si platit i nemocenské pojištění, pak v závislosti na tom kolik budete platit (a jaký tedy máte vyměřovací základ), může být volba RP provedena i na základě vašeho příjmu.

   Nebo je možné i to co uvádíte, že by manželka byla v době narození dítěte zaměstnána – pak by si mohla volit RP i ona.

 • Custom avatar Michaela

  Dobrý den, v následujících dnech mě čeká odevzdat žádost o rodičovský příspěvek na ÚP. Chci žádat o příspěvek na 2roky. Je nutné, abych do žádosti uváděla i manžela vč. pro nás složitého vyběhávání jeho potvrzení o příjmech, kdy nám i na sociálce řekli, že ho nepotřebujeme, že stačí můj? Příjmy jsem v min. letech měla i vyšší než manžel. Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, není to potřeba, stačí když má alespoň jeden z rodičů dostatečně vysoký příjem. Není nutné dokládat příjem i manžela – to byste řešila jen v případě že byste neměla příjmy nebo byly nízké, jinak to opravdu není potřeba řešit.

 • Custom avatar Michala

  Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, můj syn se narodil 24.2.2014 a jediné peníze které mi přišli (7400,-) přisli až dne 2.5.2014,chtěla jsem se jen zeptat, zda-li mi přijdou peníze zpětně. Moc děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, nevím k jakému datu jste podávala žádost o dávku a jestli jste případně před tím neměla nárok na PPM, pak by RP začal být vyplácen až později. Obecně je možné od RP žádat zpětně. Datum, ke kterému vám byla dávka přiznána byste měla mít uveden na rozhodnutí od UP.

 • Custom avatar Hana

  Dobrý den, mám RP na 2 roky. V práci jsem nahlásila, že budu na MD 3 roky. Chtěla jsem se zeptat jestli můžu být rok doma bez peněz a jestli budu muset něco platit (zdravotní pojištění), když nepracuju. Nebo jestli si můžu prodloužit RP třeba jen poslední dávku o rok a dostávat třeba jen 1000 měsíčně. Děkuji. Hezký den.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Můžete si i prodloužit dávku. Je to tak že by se vzala zatím nevyčerpaná částka (220 tisíc korun mínus to co už vám bylo vyplacena) a ta by se vydělali počtem měsíců. Takže ve výsledku by to mohlo být třeba oněch 1000 Kč (minimální výše je 50 Kč měsíčně).

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Miroslava PoesováJmenuji se Miroslava Poesová, pracovala jsem jako vychovatelka od roku... více »
 • ModeratorNaprostý souhlas pane. Děkuji Vám. více »
 • AsamuraDěkuji za upřesnění. více »
 • AnnaDobrý den, chtěla bych se zeptat,zda-li můžu do nákladů přidat... více »
 • IrmaDobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje maminka je po velké... více »
 • vanesaDobry den , chtěla bych se zeptat jestli bych měla... více »