Porodné 2024

Kdo má nárok na porodné, a kolik peněz stát vyplácí při narození dítěte? Jaké jsou podmínky, a jaké formuláře musíte vyplnit, pokud chcete od státu získat finanční podporu při narození dítěte? V následujících odstavcích najdete shrnutí všech informací ohledně sociální dávky porodné. Kromě toho si také sami můžete spočítat, jestli máte nárok na porodné v této kalkulačce: Kalkulačka porodné 2024. A najdete zde i odkazy i na všechny potřebné formuláře k podání žádosti.

Kdo má nárok na porodné 2024

Porodné je jednorázová sociální dávka. Na rozdíl od opakovaných sociálních dávek, které jsou vypláceny pravidelně každý měsíc, porodné můžete od státu získat pouze jednou.

Nárok na porodné vzniká pouze ve dvou případech:

 • Při narození prvního dítěte nebo druhého dítěte
 • Při převzetí dítě do péče (nahrazující péči rodičů)
 • Pokud je příjem v rodině nižší než 2,7 násobek životního minima

Posuzuje se výše čistého příjmu, za předchozí ukončené kalendářní čtvrtletí, před narozením dítěte. Posuzují se příjmy buď obou rodičů (otec + matka), nebo pokud je otec neznámý, tak pouze příjmy matky dítěte. Posuzují se různé příjmy (výplata, nemocenská, mateřská, rodičovská, důchody apod.).

Hranice (výše příjmu) pro nárok na porodné se v roce 2024 nemění – zatímco v minulém roce se zvýšilo životní minimum (zvýšení o 5,2% na začátku minulého roku), v roce 2024 vše zůstává stejné. Nemění se ani životní minimum, ani podmínky pro nárok na porodné.

Kolik je porodné v roce 2024

Výše porodného je stanovena příslušným zákonem. Jeho výše může být ve dvou rovinách, podle počtu narozených dětí:

 • Při narození jednoho dítěte je porodné 13.000 Kč
 • Při narození dvojčat (první a druhé dítě) je porodné 23.000 Kč
 • Porodné na druhé dítě  = 10.000 Kč

(*) stejné částky platí i při převzetí dítěte/dětí do péče)

(**) částka se vyplácí jednorázově buď bezhotovostně na bankovní účet, nebo je zaslána poštovní poukázkou na adresu žadatele

Porodné na první  nebo druhé dítě

Nárok na porodné má primárně žena, která porodila první dítě nebo druhé dítě. Při narození třetího a dalšího dítěte pak už nárok na porodné nevzniká. O porodné také může požádat otec dítětem, a to v případě, že žena jeho dítěte při porodu svého prvního dítěte zemřela. Jinak má na tuto sociální dávku nárok pouze žena, nebo ten kdo převzal dítě do péče (nahrazující péči rodičů).

Nárok na porodné vzniká pouze tehdy, pokud jsou celkové příjmy rodiny (nebo samotné matky s dítětem) nižší než 2,7 násobek životního minima (viz kalkulačka životní minimum). Jako příjem se počítá nejenom výplata ze zaměstnání, nebo příjmy z podnikání ale i další – podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, peněžitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek aj.

Při žádosti o porodné je tedy nutné doložit příjmy buď samotné matky (pokud dítě nebude mít v rodném listu uvedeného otce), nebo obou rodičů (to, jestli jsou manželé nebo ne, nehraje roli).

Dokládají se příjmy za kalendářní čtvrtletí, které předcházelo narození dítěte. Pokud se tedy dítě narodí například v červenci 2024 – předkládají se příjmy za období duben 2024 – červen 2024, pokud se narodí například v září 2024, také se předkládají příjmy za duben 2024 – červen 2024 (září je totiž poslední měsíc 3 čtvrtletí, posuzuje se tedy stále příjem za 2 čtvrtletí).

Porodné při převzetí dítě do péče

Osoba, která převezme dítě do trvalé péče, může mít při splnění podmínek také nárok na porodné (podobně jako rodiče, kterým se narodilo první dítě). Při převzetí do péče platí tyto podmínky:

 • Jedná se o dítě do 1 roku věku
 • Jedná se o první dítě (osoba nemá žádné jiné vlastní nebo adoptované dítě)
 • Je splněna podmínka, že příjmy rodiny žadatele nejsou vyšší než 2,7 násobek životního minima

V zásadě se tedy jedná o obdobnou situaci, jako při narození dítěte. Žádost se podává stejným způsobem, příjmy se také dokládají stejně.

Kdy a kde podat žádost o porodné

Žádost o porodné se podává na Úřadu práce (podobně jako i o jiné sociální dávky). Žádost o porodné má smysl podávat až po narození dítěte. Porodné se totiž vyplácí jednak podle počtu narozených dětí a jednak je podmínkou aby dítě porod přežilo (tím nechceme budoucí maminky nijak strašit, je to jen zákonná formalita, dokud není dítě narozené a není vystavený rodný list, úředník nemůže nárok na porodné schválit, proto se čeká až na porod. Žádost je sice možné podat předem, ale po porodu by byla tak jako tak nutná ještě jedna návštěva na úřadu).

K vyřízení žádosti je nutné vyplnit příslušný formulář – Žádost o porodné. Kromě toho bude nutné dodat na úřad i další formuláře a doklady – jedná se především o tyto:

Oba formuláře (i další) si můžete stáhnout přímo na těchto stránkách. Nebo můžete využít možnost vyplnit formuláře online přímo na webu Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz

Máte nárok na porodné? Požádejte rovnou i o přídavky na dítě

V případě, že máte nárok na porodné, měli byste rovnou podat žádost o přídavky na dítě. I tam totiž platí podmínka 2,7 násobku životního minima. Pokud ji splňujete pro porodné, budete mít velmi pravděpodobně nárok i na přídavky pro děti. Žádost o přídavek na dítě najdete zde: Formulář: Žádost o přídavek na dítě. Podrobnější informace k této sociální dávce pak najdete zde: Přídavek na dítě.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka pro začínající podnikatele. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka na směnku bez poplatku předem ihned na ruku. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Porodné 2024

Diskuse: 79
 • Custom avatar ivan

  dobryj den manzelka porodila 2 decko ma narok na porodni???dikuj

 • Lena

  Dobrý den, do jak dlouhé doby je možné požádat o porodné? A kdo vyplňuje formulář Potvrzení o výši čtvrtletního příjmu? (když jsem na neschopence) .
  Děkuji

 • Kučera Jaroslav

  Prosím o odpověď,
  má moje matka nárok na nějaký příspěvek na bydlení?
  Má důchod 6630 Kč a žije sama v G centru – městská příspěvková organizace- dům s pečovatelskou službou a platí nájem 5890 Kč + strava, popřípadě jiný příspěvek, je po náhlé mozkové příhodě, měla zlomený krček,takže leží a je závislá na pomoci jiných.
  Děkuji.

  Kučera

 • Custom avatar Katka

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se dá a jakým způsobem vyřadit otec z posuzovaných osob? V Květnu mne čeká porod, ale s otce dítěte nejsme spolu už od začátku těhotenství a ani nebudeme. Podepsal mi otcoství, takže bude uveden v rodném listě, ale nijak jinak se zapojovat nemíní. A bohužel, se u porodného bere v potaz i jeho příjem, i když z něj nic nemám a mít nebudu.

 • Custom avatar Božena Konvičná

  dobrý den, čekám první dítě, bydlím v nájmu, kde mám i trvalé bydliště.Otec není uveden v rodném listě.Můj příjem je 15000,- Kč čistého. Budu mít nárok na porodné?
  A ještě jsem se chtěla zeptat jestli můžu např. po třech letech uvést otce do rodného listu dítěte?
  děkuji

 • Custom avatar ruzena

  Dobry den chcem se zeptat zadost o porodne sem odevzdala 28.6.2016 do kdy by sem ho mohla dostat mam to na zlozenku dekuji

 • Custom avatar Markéta

  Dobrý den,
  budu žádat o porodné. Manžel je živnostník. Jak se tedy dokládá výše příjmů u OSVČ a za jaké období?

 • Custom avatar Angelika

  Dobrý den chci se zeptat sem sama otec dítěte nebude zapsán v rodném listě už sem jednou rodila ale dítě sem dala k adopci a ted čekám druhé chci se zeptat jestli mam nárok na porodné i když rodím po druhé ale předtím sem nic nedostala nebo spíše o nic nežádala. a jeste na jaké dávky mám narok když žiji uplne sama a v podnájmu.? Chodím ještě do práce ale nemám odpracované ty dny abych mela narok na materskou. o co vše muzu zazadat dekuji za odpoved

 • Custom avatar michaela

  dobry den chtela jsem se zeptat jestli mam narok na druhe porodne

 • Custom avatar Jaroslava biliková

  Dobrý den, ráda bych se zeptala na jaké porodné mám nárok, s manželem jsme adoptovali chlapečka v jeho 15 měsících na základě smyšleného obvinění ze str. jeho biologické matky nám byl na základě předběžného opatření odebrán – stále v řešení; teď se nám narodil vlastní syn a já dala žádost o porodné – bylo uznáno ale jen ve výši 10000 -ráda bych se zeptala zda mám nárok na porodné na 1. nebo 2. dítěděkuji

 • Custom avatar Veronika

  Dobrý den,
  chci se zeptat zda mám nárok na porodné, když bude otec dítěte zapsaný RL. Ale máme každý jiné bydliště.
  A nebo zda mám nárok na přídavky na dítě. Děkuji

 • Custom avatar KATERINA

  Dobry den,

  Chtela bych se zeptat na moznost socialni pomoci pokud ja i otec jsme zivnostnici. Jak se pocita porodne u zivnostnika?Vezme se prumer za 3posledni mesice rijen-prosinec -pokud miminko se ma narodit v lednu,a vypocita se prumer?

  Navic mame prvnim rokem zalozene s.r.o. ale neni jeste prilis vydelecne. Budeme vedet
  Jak vse pocitat?

  Velice Vam dekuji za odpoved.

  Katerina

 • Lenka

  Dobrý den
  Chci se zeptat ,porodný mi schválili i poslali. přišli mi na účet o týden později z úp dopis o schválení a ted o měsíc později mi přišli dva dopisy v jedný obálce : Oznámení o zahájení řízení o přeplatku(oznamujeme vám zahájení řízení ve věci vydání rozhodnutí o přeplatku na těchto dávkách Porodné… ) a druhý : Vyrozumění účastníka řízení (byli schromážděny podklady pro rozhodnutí ve věci vašich následujících žádostí o dávku Rodičovský příspěvek)
  jsem asi blbá ale nějak netušim co po mě úřad žádá a mě okolí taky ne můžete mi poradit co s těmi papíry mam dělat totiž jestli po mě to porodný chtěj vrátit ci to je jen informační zpráva .. ? předem díky za odpověd

 • pavlina

  dobry den chtelajsemse zeptat slysela jsem cekam cvrte dite ale dve mam zmprvniho vztahu a druhe zted jsem vdana s manzelem a chtela jsem se zeptat jestli mam narokna porodnekdyz cekam druhe dite z manzelem

 • Custom avatar jana

  Zdravím, syn má otce v rodném listě ale už od narození spolu nežijeme, mám problém při žádostech o dávky s jeho dokumenty.. jak zařídit abych nemusela dokladat jeho příjmy? Stačí nějaké čestné prohlášení nebo se to musí řešit přes sociální pracovnice a soudně?

 • Custom avatar Nikola

  Dobrý den chci se zeptat v únoru se nám narodilo druhé miminko , všechno jsme doložili ale vznikl nám problém, započítali mu do toho čtvrtletí i premie co dostal takže nám řekli že nemáme nárok =( vůbec nevím co stím …protože podle kalkulačky na internetu jsme se vešli do nároku takže vážně nevím co stím ….

 • Custom avatar Josef Klapal

  Dobrý den
  Jen si dovolím poukázat na chyby v textu, kde se tvrdí,
  že při druhém dítěti nárok na porodné nevzniká.
  Od roku 2017 tento nárok ale existuje, jak je již zmíněno
  v přehledu částek v první části článku.

  Hezký den.

 • Custom avatar Klára

  Dobrý den .Chtěla bych se zeptat když jsem vedena s přítelem a máme první díte . Příjem jsme dokládali který dělal a výdělek měl za tři měsíce 37000 .Jestli mam nárok na porodný. Děkuji předem za odpověd .Dušková

 • Custom avatar nikola

  Dobry den, chtela sem se zeptat na porodne v roce 2017 mam narok na 1 dite ,na porodne kdyz neuvedu otce do rodneho listu budu mit narok na porodne dekuji za odpoved

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...