Porodné 2018

Kdo má nárok na porodné, a kolik peněz stát vyplácí při narození dítěte? Jaké jsou podmínky, a jaké formuláře musíte vyplnit, pokud chcete od státu získat finanční podporu při narození dítěte? V následujících odstavcích najdete shrnutí všech informací ohledně sociální dávky porodné. Kromě toho si také sami můžete spočítat, jestli máte nárok na porodné v této kalkulačce: Kalkulačka porodné 2018. A najdete zde i odkazy i na všechny potřebné formuláře k podání žádosti.

Kdo má nárok na porodné 2018

Porodné je jednorázová sociální dávka. Na rozdíl od opakovaných sociálních dávek, které jsou vypláceny pravidelně každý měsíc, porodné můžete od státu získat pouze jednou.

Nárok na porodné vzniká pouze ve dvou případech:

 • Při narození prvního dítěte (nebo více dětí současně)
 • Při převzetí dítě do péče

Kolik je porodné v roce 2018

Výše porodného je stanovena příslušným zákonem. Jeho výše může být ve dvou rovinách, podle počtu narozených dětí:

 • Při narození jednoho dítěte je porodné 13.000 Kč
 • Při narození dvou a více dětí je porodné 23.000 Kč
 • Porodné na druhé dítě v roce 2018 = 10.000 Kč

(*) stejné částky platí i při převzetí dítěte/dětí do péče)

(**) částka se vyplácí jednorázově buď bezhotovostně na bankovní účet, nebo je zaslána poštovní poukázkou na adresu žadatele

Porodné na první dítě

Nárok na porodné má primárně žena, která porodila první dítě (nebo více dětí současně). Při narození druhého a dalšího dítěte pak už nárok na porodné nevzniká. O porodné také může požádat otec dítětem, a to v případě, že žena jeho dítěte při porodu svého prvního dítěte zemřela.

Nárok na porodné vzniká pouze tehdy, pokud jsou celkové příjmy rodiny (nebo samotné matky s dítětem) nižší než 2,7 násobek životního minima (viz kalkulačka životní minimum). Jako příjem se počítá nejenom výplata ze zaměstnání, nebo příjmy z podnikání ale i další – podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, peněžitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek aj.

Při žádosti o porodné je tedy nutné doložit příjmy buď samotné matky (pokud dítě nebude mít v rodném listu uvedeného otce), nebo obou rodičů (to, jestli jsou manželé nebo ne, nehraje roli). Dokládají se příjmy za kalendářní čtvrtletí, které předcházelo narození dítěte. Pokud se tedy dítě narodí například v červenci 2018 – předkládají se příjmy za období duben 2018 – červen 2018, pokud se narodí například v září 2018, také se předkládají příjmy za duben 2018 – červen 2018 (září je totiž poslední měsíc 3 čtvrtletí, posuzuje se tedy stále příjem za 2 čtvrtletí).

Porodné při převzetí dítě do péče

Osoba, která převezme dítě do trvalé péče, může mít při splnění podmínek také nárok na porodné (podobně jako rodiče, kterým se narodilo první dítě). Při převzetí do péče platí tyto podmínky:

 • Jedná se o dítě do 1 roku věku
 • Jedná se o první dítě (osoba nemá žádné jiné vlastní nebo adoptované dítě)
 • Je splněna podmínka, že příjmy rodiny žadatele nejsou vyšší než 2,7 násobek životního minima

V zásadě se tedy jedná o obdobnou situaci, jako při narození dítěte. Žádost se podává stejným způsobem, příjmy se také dokládají stejně.

Kdy a kde podat žádost o porodné

Žádost o porodné se podává na Úřadu práce (podobně jako i o jiné sociální dávky). Žádost o porodné má smysl podávat až po narození dítěte. Porodné se totiž vyplácí jednak podle počtu narozených dětí a jednak je podmínkou aby dítě porod přežilo (tím nechceme budoucí maminky nijak strašit, je to jen zákonná formalita, dokud není dítě narozené a není vystavený rodný list, úředník nemůže nárok na porodné schválit, proto se čeká až na porod. Žádost je sice možné podat předem, ale po porodu by byla tak jako tak nutná ještě jedna návštěva na úřadu).

K vyřízení žádosti je nutné vyplnit příslušný formulář – Žádost o porodné. Kromě toho bude nutné dodat na úřad i další formuláře a doklady – jedná se především o tyto:

Oba formuláře (i další) si můžete stáhnout přímo na těchto stránkách. Nebo můžete využít možnost vyplnit formuláře online přímo na webu Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz

Máte nárok na porodné? Požádejte rovnou i o přídavky na dítě

V případě, že máte nárok na porodné, měli byste rovnou podat žádost o přídavky na dítě. I tam totiž platí podmínka 2,7 násobku životního minima. Pokud ji splňujete pro porodné, budete mít velmi pravděpodobně nárok i na přídavky pro děti. Žádost o přídavek na dítě najdete zde: Formulář: Žádost o přídavek na dítě. Podrobnější informace k této sociální dávce pak najdete zde: Přídavek na dítě.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka pro začínající podnikatele. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka na směnku bez poplatku předem ihned na ruku. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Porodné 2018

komentářů 18
 • Custom avatar Linda

  Dobrý den,
  chci se zeptat, zda mám nárok na porodné, pokud bude otec dítěte zapsán v RL.?

  Čekám první dítě v srpnu, bydlím sama v bytě, kde mám trvalý pobyt, nepobírám žádné sociální dávky, ani mateřskou, vrátila jsem se ze zahraničí, žiju zatím s našetřených peněz.

  Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, tím že je otec zapsán v rodném listu, uznává z právního hlediska otcovství. Má tak vyživovací povinnost na dítě i na vás. Otec dítěte má povinnost platit výživné na dítě a i pro matku (do 2 let po porodu dítěte).

   Pokud je otec dítěte zapsán v rodném listu, zpravidla se při posuzování nároku na porodné zohledňují příjmy jak otce, tak i matky.

   To jestli budete mít nárok nebo ne, záleží tedy i na příjmech otce. Jinak určitě budete mít nárok na rodičovský příspěvek (po narození dítěte) a teoreticky můžete mít nárok i na další dávky – např. příspěvek na bydlení apod.

 • Custom avatar Zuzana

  Dobrý den.
  Mám dotaz ohledně porodného. Zajímalo by mě co vše se započítává jako příjem? Je mi jasné že výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání. Ale započítává se třeba i příjem který plyne z pronajímání družstevního bytu??

  Předem děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den,
   Podle zákona o státní sociální podpoře, § 5 se jako příjem počítají i příjmy z nájmů.

 • Tereza Štoková

  Dobrý den, v polovině Ledna 2014 jsem žádala o Porodné. Chtěla bych tedy vědět kdy a jak bude částka vyplacena?

  Stejně v tak jsem žádala o rodičovský příspěvek miminko se mi narodilo 9.12.2013 a také nevím kdy mi začnou chodit peníze..

  Předem děkuji za odpověď Štoková

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, peníze byste měla začít dostávat ihned, co bude rozhodnout o nároku na dávku. Porodné je jednorázová dávka , rodičovský příspěvek se vyplácí zpravidla do 20 dne v měsíci za předchozí měsíc. Nárok byste měla mít od narození dítěte, částku je možné vyplatit i zpětně (maximálně 3 měsíce zpět). Pokud bude rozhodnuto o nároku nyní, mohla byste teoreticky dostat peníze ještě v únoru i za leden + část prosince + únor, pokud ne tak určitě v březnu.

 • Custom avatar ivana

  mám dceru v Anglii narodilo se jí tam dítě mohla by zde dostat porodné,a davky v rodičovství ?má zde stále trvalé bydliště

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud ona a dítě budou mít trvalé bydliště v ČR, pak mohou žádat o dávky zde.

 • Custom avatar Vaše jméno

  Dobrý,den chci se zeptat jestli mám nárok na mateřskou když nejsem zaměstnaná a jaka částka je porodneho

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud jste nezaměstnaná a nejste ani v ochranné lhůtě od skončení posledního zaměstnání, tak na mateřskou (PPM) nárok nemáte, budete mít nárok pouze na rodičovský příspěvek. Porodné je 13000 Kč při narození prvního dítěte.

 • Custom avatar Beránková

  Dobrý den, mám dotaz ohledně porodného. Poslední čtvrtletí před porodem mám příjem pouze z nemocenské (byla jsem na rizikovém těhotenství) a je nižší než 2,4 násobek životního minima. Otec dítěte má tvalé bydliště jinde než já a je OSVČ. Já bydlím u rodičů, kde mám i trvalé bydliště. Budete se do posuzovaných osob počítat i otec dítěte, nebo jen můj příjem? Mám tedy na porodné nárok?

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano bude se započítávat i příjem otce dítěte. Pro nárok na porodné se za společně posuzované osoby považuje otec i matka dítěte. To, jestli budete mít nárok, tedy záleží na jeho příjmech. U OSVČ je to pak navíc komplikováno i tím, že pokud se jedná o OSVČ na hlavní činnost, pak se jako příjem započítává částka, která odpovídá 50% průměrné mzdy. Tedy, i kdyby jako OSVČ neměl žádné doložitelné příjmy, započítá se mu jako průměrný měsíční příjem cca 12500 Kč.

 • Custom avatar Jiřina

  Dobrý den chci se zeptat do jaké doby po porodu se musí o porodné žádat? děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, maximálně do 1 roku od narození dítěte.

 • Custom avatar anna zigova

  dobry den chtela jsem se zeptat cekam 4dite tak me zajima jestli dostanu porodne dekuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ne nedostanete. Porodné se aktuální vyplácí jen u prvního dítěte.

 • Custom avatar Daniela

  dobrý den,
  mám 1 dítě a ted čekám dvojčata.Mám nárok na porodné?děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, porodné se momentálně vyplácí jen při narození prvního dítěte

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Miroslava PoesováJmenuji se Miroslava Poesová, pracovala jsem jako vychovatelka od roku... více »
 • ModeratorNaprostý souhlas pane. Děkuji Vám. více »
 • AsamuraDěkuji za upřesnění. více »
 • AnnaDobrý den, chtěla bych se zeptat,zda-li můžu do nákladů přidat... více »
 • IrmaDobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje maminka je po velké... více »
 • vanesaDobry den , chtěla bych se zeptat jestli bych měla... více »