Insolvenční kalkulačka – osobní bankrot 2022 (změna od 1. 4. 2022)

Máte snad veliké dluhy a nezvládáte je splácet? Chtěli byste jednou pro vždy vyřešit dluhy a mít už konečně pokoj? Možná už jste slyšeli o možnosti insolvence (tedy, že se dá vyhlásit „osobní bankrot“). Zaplatíte část dluhů a máte už navždy pokoj.

V tomto článku se podíváme na to, jak to funguje při soudním oddlužení, a jak jsou vlastně podmínky. Jestli opravdu stačí uhradit jen část dluhů. Najdete zde i kalkulačku pro výpočet srážek při insolvenci nebo nezabavitelné částky.

Insolvenční kalkulačka 2022 – výpočet srážek a nezabavitelné částky

Kalkulačka splátek při oddlužení od 1. 4. 2022
Čistá měsíční mzda

Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost.
Nejvyšší soud rozhodl 8. 6. 2022, že pro výpočet nezabavitelné částky, má být použito i mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení, které bylo schváleno na konci ledna 2022. Nezabavitelná částka, aktuálně vychází z životního minima 4250 Kč (platí od 1. 4. 2022) a z normativních nákladů na bydlení ve výši 7935 Kč. Nezabavitelné minimum dlužníka je 9 138,75 Kč, za manžela, manželku nebo dítě je to 3 046,25 Kč.
Výpočet

Jak funguje osobní bankrot

Osobní bankrot (nebo také insolvence či soudní oddlužení) je jednou z možností, jak může fyzická osoba řešit své dluhy. Během oddlužení jsou pohledávky uhrazeny dvěma způsoby

 • Oddlužení konkurzem = tedy rozprodejem majetku (soud nařídí prodej všeho cenného, s výjimkou základního nezabavitelného vybavení domácnosti ap.)
 • Oddlužení splátkovým kalendářem = postupné splácení pohledávek – po dobu 3 až 5-ti roků zůstává pouze nezabavitelná část platu (příjmu)

Během oddlužení, jsou zpravidla využity obě možnosti. Pokud by ale k oddlužení stačil už jen samotný prodej majetku, pak už pochopitelně nepokračují srážky z platu.

Oddlužení splátkovým kalendářem

Aby soud schválil oddlužení splátkovým kalendářem, musí být splněny určité podmínky. To znamená, že tato forma insolvence není automaticky schválena každému žadateli.

Mezi ty hlavní podmínky patří především to, že dlužník doloží, že bude během oddlužení schopen splácet, alespoň minimální měsíční splátku.  Ta se odvíjí od toho, jaké jsou náklady na insolvenci

Na oddlužení dohlíží insolvenční správce, který si za své služby může účtovat až 1 089 Kč měsíčně (včetně DPH). A minimální měsíční splátka v průběhu oddlužení je ve výši dvojnásobku – tj. minimálně 2 178 Kč měsíčně.

K návrhu na osobní bankrot, je tedy nutné doložit  přehled příjmů za poslední 3 roky a také přehled očekávaných příjmů v následujících 3 až 5 letech.

Oddlužení je také možné pouze pokud se nejedná o dluhy z podnikání. Nebo pokud u dluhů z podnikání věřitel odsouhlasí řešení formou oddlužení. Případné dluhy také nesmí být náhrady škody způsobené úmyslným trestným činem.

Kolik peněz mi zůstane při osobním bankrotu v roce 2022

Pokud soud schválí oddlužení splátkovým kalendářem, pak je ustanoven insolvenční správce, který po dobu 3 nebo 5 roků dohlíží na dlužníka, a provádí postupnou úhradu jednotlivých pohledávek.

Během insolvence jsou prováděny srážky z platu (nebo jiného obdobného příjmu, jako je třeba důchod, nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti apod.). Postup srážek je stejný, jako v případě exekuce na mzdu z důvodu přednostní pohledávky.

V takovém případě dlužníkovi zůstává jen nezabavitelná část mzdy (příjmu).

Jaká je nezabavitelná částka při insolvenci v roce 2022?

S určením nezabavitelné částky, je to v roce 2022 složitější. Pro výpočet nezabavitelného minima, se používá životní minimum jednotlivce, které se od 1. 4. 2022 zvyšuje o 390 Kč na 4250 Kč. S tím není problém. Dále je pro výpočet nezabavitelné částky podstatné, kolik jsou normativní náklady na bydlení.

Normativní náklady na bydlení, se od 1. 1. 2022 zvýšily na 6 815 Kč. Následně ale přišlo během ledna 2022, ještě mimořádné zvýšení (změna zákona kvůli velkému zdražení elektřiny a plynu). Normativní náklady se zvýšily o dalších 1120 Kč. A zde je zádrhel. Podle výkladu Ministerstva spravedlnosti, se má použít i toto mimořádné zvýšení. Podle některých soudů, se to počítat nemá. Takže je v tom zmatek.

Nezabavitelné minimum při insolvenci od 1. 4. 2022 (podle Ministerstva spravedlnosti):

 • Základní nezabavitelná částka se od 1. 4. 2022 zvýší na 9138,75 Kč
 • Za manžela, manželku či dítě se od 1. 4. 2022 zvýší na 3046,25 Kč

Podle některých soudů, se má ale nezabavitelné minimum zvyšovat méně:

 • Základní nezabavitelná částka (bez mimořádného zvýšení normativních nákladů) od 1. 4. 2022 = 8 298,75 Kč
 • Za manžela, manželku či dítě (bez mimořádného zvýšení normativních nákladů) od 1. 4. 2022 = 2 766,25 Kč

Kromě toho dlužníkovi zůstane ještě určitá část ze zbytku mzdy (z toho, co zůstane po odečtení nezabavitelného minima). A to maximálně jedna třetina, ze zbývající částky (z toho, co zůstává z čisté mzdy, po odečtení nezabavitelné částky).

Zvýšení nezabavitelné částky 2022 – Nejvyšší soud rozhodl

Nejvyšší soud potvrdil, že nezabavitelné minimum při exekuci a insolvenci, má být v roce 2022 vyšší. Díky rozhodnutí Nejvyššího soud (ze dne 8. 6. 2022), by mělo lidem s exekucí nebo v insolvence, zůstávat více peněz (srážky by měly být nižší).

Rozhodnutí se týká započítávání mimořádného zvýšení normativních nákladů na bydlení na začátku roku 2022. Díky nim, by se měla nezabavitelná částka pro výpočet exekuce/insolvence zvýšit (další zvýšení je dáno zvýšením životního minima od 1. 4. 2022).

Více informací o zvýšení nezabavitelné částky zde

Příklad výpočtu srážky a nezabavitelné částky při insolvenci v roce 2022

Pan Novák se rozhodl vyřešit své dluhy formou oddlužení. Pan Novák pracuje v zaměstnání kde má průměrný čistý příjem 25 000 Kč měsíčně (čistá mzda). A má manželku a dvě děti.

Výpočet podle doporučení Ministerstva spravedlnosti:

 • Základní nezabavitelná částka p. Nováka = 9138,75 Kč
 • Zvýšení za manželku a děti = 3 x 3046,25 = 9138,75 Kč
 • Nezabavitelné minimum celkem = 18 278 Kč
 • Zbytek mzdy je 6 722 Kč
 • Novák dostává jednu třetinu ze zbytku mzdy = 2 240 Kč
 • Nezabavitelná část platu = 20 520 Kč (bude vyplaceno)
 • Celková srážka na insolvenci = 4 480 Kč (dostává insolvenční správce)

Kolik stojí osobní bankrot?

Osobní bankrot určitě není „zadarmo“. Něco vás bude stát samotné podání insolvenčního návrhu. Ten si sice můžete vypracovat sami, není to ale zcela jednoduché. Pro návrh na oddlužení u soudu je zákonem stanovena maximální cena ve výši 4000 Kč (bez DPH). Tuto službu mohou poskytovat pouze exekutoři, insolvenční správci, notáři, advokáti nebo akreditované společnosti.

Další peníze, pak stojí poplatky, které inkasuje insolvenční správce. Ten si z toho, co je sraženo ze mzdy (nebo jiného příjmu), bere určitou část jako svoji odměnu. A to konkrétně 900 Kč bez DPH měsíčně (750 Kč jako odměna, a 150 Kč jako náhrada výdajů). Při společném oddlužení manželů je to více – 1350 Kč bez DPH měsíčně (1125 jako odměna a 225 náhrada výdajů)

Za 5 let tak insolvenční správce inkasuje i 54 tisíc korun (bez DPH) nebo dokonce 84 tisíc korun (bez DPH, při společném oddlužení manželů).

Insolvence jako snadný způsob jak se zbavit dluhů?

Insolvence rozhodně není žádný snadný způsob, jak se zbavit dluhů. Určitě neplatí, že by stačilo zaplatit něco málo z dluhů,  a máte klid. Insolvence trvá, dokud neuplynou 3 nebo 5 roků nebo dokud není uhrazeno 100% dluhů – podle toho, co nastane dříve. Podle statistik je tak během oddlužení zaplaceno v průměru kolem 50% pohledávek. Výjimkou ale nejsou případy, kdy jsou uhrazeny všechny dluhy v plné výši.

Insolvenční správce má také nárok na všechny vaše příjmy. Tedy nejenom na srážky z platu nebo ze mzdy (nebo jiného srovnatelného příjmu). Inkasuje i všechny mimořádné příjmy. Vše co během následujících 5 roků získáte, jde na úhradu dluhů.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka v hotovosti ihned Praha. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Online půjčka bez ručitele a bez registru do 80 tisíc korun. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Insolvenční kalkulačka – osobní bankrot 2022 (změna od 1. 4. 2022)

Diskuse: 1
 • Custom avatar Dyndule

  Jsem v insolvenci již 4 roky a je mi srážena částka ze mzdy, kdy je mi ponechána nezabavitelná částka ze mzdy. Pobírám ale zároven i výsluhový příspěvek přes 10ttis. Kč, který je mi ale strháván celý. Proč mi nezůstává z tohoto příspěvku třetiny, jako je to z příjmu nad nezabavitelnou částku? |Nemohu nikde zjistit, zda má insolvenční správce na toto právo.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Hana Zelenková: Dobrý den.Můj syn je od 8.8.2022 v pracovní neschopnosti. 2xByl hospitalizován ve...
 • Xenik: Hezký den, ne nezapočítává... Započítává se čistá mzda bez daňového bonu...
 • Ondřej Daněk: Dobrý den. Mohu pořádat o příspěvek na bydlení i mimo místně příslušn...
 • Emil Votoček: Dobrý den, mám dotaz. Jsem důchodce 72 let. Mám 4 plicní onemocnění - CHOP...
 • Bohouš Zeman: Stěhuju se 16. prosince do dražšího podnájmu. Ve starém mi neprodlouží nájem...
 • Ivan Hanák: Jakou podporu mohou dostat ti ci mají kotel na pevná paliva ů uhlí,brikety i zde ...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2021: Jsou pouze běžné sociální dávky, jako je například příspěvek na bydlení n...