Insolvenční kalkulačka – výpočet srážek osobní bankrot 2024

Máte snad veliké dluhy a nezvládáte je splácet? Chtěli byste jednou pro vždy vyřešit dluhy a mít už konečně pokoj? Možná už jste slyšeli o možnosti insolvence (tedy, že se dá vyhlásit „osobní bankrot“). Zaplatíte část dluhů a máte už navždy pokoj.

V tomto článku se podíváme na to, jak to funguje při soudním oddlužení, a jak jsou vlastně podmínky. Jestli opravdu stačí uhradit jen část dluhů. Najdete zde i kalkulačku pro výpočet srážek při insolvenci nebo nezabavitelné částky.

Insolvenční kalkulačka 2024 – výpočet srážek a nezabavitelné částky

Kalkulačka splátek při oddlužení 2024
Čistá měsíční mzda

Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost.
Výpočet

Jak funguje osobní bankrot

Osobní bankrot (nebo také insolvence či soudní oddlužení) je jednou z možností, jak může fyzická osoba řešit své dluhy. Během oddlužení jsou pohledávky uhrazeny dvěma způsoby

 • Oddlužení konkurzem = tedy rozprodejem majetku (soud nařídí prodej všeho cenného, s výjimkou základního nezabavitelného vybavení domácnosti ap.)
 • Oddlužení splátkovým kalendářem = postupné splácení pohledávek – po dobu 3 až 5-ti roků zůstává pouze nezabavitelná část platu (příjmu)

Během oddlužení, jsou zpravidla využity obě možnosti. Pokud by ale k oddlužení stačil už jen samotný prodej majetku, pak už pochopitelně nepokračují srážky z platu.

Oddlužení splátkovým kalendářem

Aby soud schválil oddlužení splátkovým kalendářem, musí být splněny určité podmínky. To znamená, že tato forma insolvence není automaticky schválena každému žadateli.

Mezi ty hlavní podmínky patří především to, že dlužník doloží, že bude během oddlužení schopen splácet, alespoň minimální měsíční splátku.  Ta se odvíjí od toho, jaké jsou náklady na insolvenci

Na oddlužení dohlíží insolvenční správce, který si za své služby může účtovat až 1 089 Kč měsíčně (včetně DPH). A minimální měsíční splátka v průběhu oddlužení je ve výši dvojnásobku – tj. minimálně 2 178 Kč měsíčně.

K návrhu na osobní bankrot, je tedy nutné doložit  přehled příjmů za poslední 3 roky a také přehled očekávaných příjmů v následujících 3 až 5 letech.

Oddlužení je také možné pouze pokud se nejedná o dluhy z podnikání. Nebo pokud u dluhů z podnikání věřitel odsouhlasí řešení formou oddlužení. Případné dluhy také nesmí být náhrady škody způsobené úmyslným trestným činem.

Kolik peněz mi zůstane při osobním bankrotu v roce 2024

Pokud soud schválí oddlužení splátkovým kalendářem, pak je ustanoven insolvenční správce, který po dobu 3 nebo 5 roků dohlíží na dlužníka, a provádí postupnou úhradu jednotlivých pohledávek.

Během insolvence jsou prováděny srážky z platu (nebo jiného obdobného příjmu, jako je třeba důchod, nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti apod.). Postup srážek je stejný, jako v případě exekuce na mzdu z důvodu přednostní pohledávky.

V takovém případě dlužníkovi zůstává jen nezabavitelná část mzdy (příjmu).

Jaká je nezabavitelná částka při insolvenci v roce 2024?

Od začátku roku, se snižuje nezabavitelné minimum při  insolvenci. Snížení v roce 2024, je poměrně hodně vysoké (základní nezabavitelná částka se sníží o 933 Kč).

Nezabavitelné minimum pro výpočet insolvence, se vypočítá z toho, kolik je životní minimum pro jednotlivce (v roce 2024 je to 4 860 Kč) a kolik jsou normativní náklady na bydlení (v roce 2024 se pro výpočet insolvence použije částka 14 197 Kč).

Základní nezabavitelná částka je 2/3 ze součtu životního minima a nákladů na bydlení. Za další vyživované osoby (manžel, manželka, dítě) se základní částka zvyšuje o 1/4.

Nezabavitelné minimum od ledna 2024:

 • Základní nezabavitelná částka = 12 704,67 Kč
 • Za manželku (manžela) nebo dítě = 3 176,17 Kč
 • Plně zabavitelná částka = 28 586 Kč

Příklad výpočtu srážky a nezabavitelné částky při insolvenci v roce 2024

Pan Novák se rozhodl vyřešit své dluhy formou oddlužení. Pan Novák pracuje v zaměstnání kde má průměrný čistý příjem 35 000 Kč měsíčně (čistá mzda). A má manželku a dvě děti.

Výpočet insolvenčních srážek od 1. ledna 2024:

 • Základní nezabavitelná částka p. Nováka = 12 704,67 Kč
 • Zvýšení za manželku a děti = 3 x 3176,17 = 9 528,51 Kč
 • Nezabavitelné minimum celkem = 22 234 Kč
 • Zbytek mzdy je 12 766 Kč
 • Novák dostává jednu třetinu ze zbytku mzdy = 4 255 Kč
 • Insolvenční správce dostane dvě třetiny = 8 510 Kč
 • Nezabavitelná část platu = 26 490 Kč (bude vyplaceno)
 • Celková srážka na insolvenci = 8 510 Kč (dostává insolvenční správce)

Kolik stojí osobní bankrot?

Osobní bankrot určitě není „zadarmo“. Něco vás bude stát samotné podání insolvenčního návrhu. Ten si sice můžete vypracovat sami, není to ale zcela jednoduché. Pro návrh na oddlužení u soudu je zákonem stanovena maximální cena ve výši 4000 Kč (bez DPH). Tuto službu mohou poskytovat pouze exekutoři, insolvenční správci, notáři, advokáti nebo akreditované společnosti.

Další peníze, pak stojí poplatky, které inkasuje insolvenční správce. Ten si z toho, co je sraženo ze mzdy (nebo jiného příjmu), bere určitou část jako svoji odměnu. A to konkrétně 900 Kč bez DPH měsíčně (750 Kč jako odměna, a 150 Kč jako náhrada výdajů). Při společném oddlužení manželů je to více – 1350 Kč bez DPH měsíčně (1125 jako odměna a 225 náhrada výdajů)

Za 5 let tak insolvenční správce inkasuje i 54 tisíc korun (bez DPH) nebo dokonce 84 tisíc korun (bez DPH, při společném oddlužení manželů).

Insolvence jako snadný způsob jak se zbavit dluhů?

Insolvence rozhodně není žádný snadný způsob, jak se zbavit dluhů. Určitě neplatí, že by stačilo zaplatit něco málo z dluhů,  a máte klid. Insolvence trvá, dokud neuplynou 3 nebo 5 roků nebo dokud není uhrazeno 100% dluhů – podle toho, co nastane dříve. Podle statistik je tak během oddlužení zaplaceno v průměru kolem 50% pohledávek. Výjimkou ale nejsou případy, kdy jsou uhrazeny všechny dluhy v plné výši.

Insolvenční správce má také nárok na všechny vaše příjmy. Tedy nejenom na srážky z platu nebo ze mzdy (nebo jiného srovnatelného příjmu). Inkasuje i všechny mimořádné příjmy. Vše co během následujících 5 roků získáte, jde na úhradu dluhů.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka v hotovosti ihned Praha. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Online půjčka bez ručitele a bez registru do 80 tisíc korun. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Insolvenční kalkulačka – výpočet srážek osobní bankrot 2024

Diskuse: 1
 • Custom avatar Dyndule

  Jsem v insolvenci již 4 roky a je mi srážena částka ze mzdy, kdy je mi ponechána nezabavitelná částka ze mzdy. Pobírám ale zároven i výsluhový příspěvek přes 10ttis. Kč, který je mi ale strháván celý. Proč mi nezůstává z tohoto příspěvku třetiny, jako je to z příjmu nad nezabavitelnou částku? |Nemohu nikde zjistit, zda má insolvenční správce na toto právo.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...