Insolvenční kalkulačka – výpočet srážek osobní bankrot 2023

Máte snad veliké dluhy a nezvládáte je splácet? Chtěli byste jednou pro vždy vyřešit dluhy a mít už konečně pokoj? Možná už jste slyšeli o možnosti insolvence (tedy, že se dá vyhlásit „osobní bankrot“). Zaplatíte část dluhů a máte už navždy pokoj.

V tomto článku se podíváme na to, jak to funguje při soudním oddlužení, a jak jsou vlastně podmínky. Jestli opravdu stačí uhradit jen část dluhů. Najdete zde i kalkulačku pro výpočet srážek při insolvenci nebo nezabavitelné částky.

Insolvenční kalkulačka 2023 – výpočet srážek a nezabavitelné částky

Kalkulačka splátek při oddlužení 2023
Čistá měsíční mzda

Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost.
Výpočet

Jak funguje osobní bankrot

Osobní bankrot (nebo také insolvence či soudní oddlužení) je jednou z možností, jak může fyzická osoba řešit své dluhy. Během oddlužení jsou pohledávky uhrazeny dvěma způsoby

 • Oddlužení konkurzem = tedy rozprodejem majetku (soud nařídí prodej všeho cenného, s výjimkou základního nezabavitelného vybavení domácnosti ap.)
 • Oddlužení splátkovým kalendářem = postupné splácení pohledávek – po dobu 3 až 5-ti roků zůstává pouze nezabavitelná část platu (příjmu)

Během oddlužení, jsou zpravidla využity obě možnosti. Pokud by ale k oddlužení stačil už jen samotný prodej majetku, pak už pochopitelně nepokračují srážky z platu.

Oddlužení splátkovým kalendářem

Aby soud schválil oddlužení splátkovým kalendářem, musí být splněny určité podmínky. To znamená, že tato forma insolvence není automaticky schválena každému žadateli.

Mezi ty hlavní podmínky patří především to, že dlužník doloží, že bude během oddlužení schopen splácet, alespoň minimální měsíční splátku.  Ta se odvíjí od toho, jaké jsou náklady na insolvenci

Na oddlužení dohlíží insolvenční správce, který si za své služby může účtovat až 1 089 Kč měsíčně (včetně DPH). A minimální měsíční splátka v průběhu oddlužení je ve výši dvojnásobku – tj. minimálně 2 178 Kč měsíčně.

K návrhu na osobní bankrot, je tedy nutné doložit  přehled příjmů za poslední 3 roky a také přehled očekávaných příjmů v následujících 3 až 5 letech.

Oddlužení je také možné pouze pokud se nejedná o dluhy z podnikání. Nebo pokud u dluhů z podnikání věřitel odsouhlasí řešení formou oddlužení. Případné dluhy také nesmí být náhrady škody způsobené úmyslným trestným činem.

Kolik peněz mi zůstane při osobním bankrotu v roce 2023

Pokud soud schválí oddlužení splátkovým kalendářem, pak je ustanoven insolvenční správce, který po dobu 3 nebo 5 roků dohlíží na dlužníka, a provádí postupnou úhradu jednotlivých pohledávek.

Během insolvence jsou prováděny srážky z platu (nebo jiného obdobného příjmu, jako je třeba důchod, nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti apod.). Postup srážek je stejný, jako v případě exekuce na mzdu z důvodu přednostní pohledávky.

V takovém případě dlužníkovi zůstává jen nezabavitelná část mzdy (příjmu).

Jaká je nezabavitelná částka při insolvenci v roce 2023?

Od začátku roku, se zvyšuje nezabavitelné minimum při  insolvenci. Zvýšení v roce 2023, je poměrně hodně vysoké (základní nezabavitelná částka se zvýší o 2534 Kč). Během minulého roku, se nezabavitelné minimum měnilo dokonce několikrát. Důvodem je vysoká inflace, zdražování nákladů na živobytí a bydlení.

Nezabavitelné minimum pro výpočet insolvence, se vypočítá z toho, kolik je životní minimum pro jednotlivce (zvýšení od 1. 1. 2023 na 4 860 Kč) a kolik jsou normativní náklady na bydlení (v roce 2023 se pro výpočet insolvence použije částka 15 597 Kč).

Od začátku roku 2023, se ale současně mění i výpočet nezabavitelné částky. Do konce minulého roku, to byly 3/4 ze součtu životního minima a nákladů na bydlení. Od 1. 1. 2023 je nezabavitelná částka pouze 2/3 ze součtu životního minima a nákladů na bydlení.

Podobně se mění i částka, která se připočítává v případě, že má dlužník manželku (manžela) nebo nějaké dítě. Do konce minulého roku, to byla 1/3 ze základní nezabavitelné částky. Od 1. 1. 2023 je to už jenom 1/4 ze základní nezabavitelné částky.

Nezabavitelné minimum v insolvenci od ledna 2023:

 • Základní nezabavitelná částka = 13 638 Kč
 • Za manželku (manžela) nebo dítě = 3 409,50 Kč
 • Plně zabavitelná částka = 30 686 Kč

Příklad výpočtu srážky a nezabavitelné částky při insolvenci v roce 2023

Pan Novák se rozhodl vyřešit své dluhy formou oddlužení. Pan Novák pracuje v zaměstnání kde má průměrný čistý příjem 35 000 Kč měsíčně (čistá mzda). A má manželku a dvě děti.

Výpočet insolvenčních srážek od 1. ledna 2023:

 • Základní nezabavitelná částka p. Nováka = 13 638 Kč
 • Zvýšení za manželku a děti = 3 x 3409,50 = 10 228,5 Kč
 • Nezabavitelné minimum celkem = 23 867 Kč
 • Zbytek mzdy je 11 133 Kč
 • Novák dostává jednu třetinu ze zbytku mzdy = 3 711 Kč
 • Nezabavitelná část platu = 27 578 Kč (bude vyplaceno)
 • Celková srážka na insolvenci = 7 422 Kč (dostává insolvenční správce)

Kolik stojí osobní bankrot?

Osobní bankrot určitě není „zadarmo“. Něco vás bude stát samotné podání insolvenčního návrhu. Ten si sice můžete vypracovat sami, není to ale zcela jednoduché. Pro návrh na oddlužení u soudu je zákonem stanovena maximální cena ve výši 4000 Kč (bez DPH). Tuto službu mohou poskytovat pouze exekutoři, insolvenční správci, notáři, advokáti nebo akreditované společnosti.

Další peníze, pak stojí poplatky, které inkasuje insolvenční správce. Ten si z toho, co je sraženo ze mzdy (nebo jiného příjmu), bere určitou část jako svoji odměnu. A to konkrétně 900 Kč bez DPH měsíčně (750 Kč jako odměna, a 150 Kč jako náhrada výdajů). Při společném oddlužení manželů je to více – 1350 Kč bez DPH měsíčně (1125 jako odměna a 225 náhrada výdajů)

Za 5 let tak insolvenční správce inkasuje i 54 tisíc korun (bez DPH) nebo dokonce 84 tisíc korun (bez DPH, při společném oddlužení manželů).

Insolvence jako snadný způsob jak se zbavit dluhů?

Insolvence rozhodně není žádný snadný způsob, jak se zbavit dluhů. Určitě neplatí, že by stačilo zaplatit něco málo z dluhů,  a máte klid. Insolvence trvá, dokud neuplynou 3 nebo 5 roků nebo dokud není uhrazeno 100% dluhů – podle toho, co nastane dříve. Podle statistik je tak během oddlužení zaplaceno v průměru kolem 50% pohledávek. Výjimkou ale nejsou případy, kdy jsou uhrazeny všechny dluhy v plné výši.

Insolvenční správce má také nárok na všechny vaše příjmy. Tedy nejenom na srážky z platu nebo ze mzdy (nebo jiného srovnatelného příjmu). Inkasuje i všechny mimořádné příjmy. Vše co během následujících 5 roků získáte, jde na úhradu dluhů.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka v hotovosti ihned Praha. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Online půjčka bez ručitele a bez registru do 80 tisíc korun. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Insolvenční kalkulačka – výpočet srážek osobní bankrot 2023

Diskuse: 1
 • Custom avatar Dyndule

  Jsem v insolvenci již 4 roky a je mi srážena částka ze mzdy, kdy je mi ponechána nezabavitelná částka ze mzdy. Pobírám ale zároven i výsluhový příspěvek přes 10ttis. Kč, který je mi ale strháván celý. Proč mi nezůstává z tohoto příspěvku třetiny, jako je to z příjmu nad nezabavitelnou částku? |Nemohu nikde zjistit, zda má insolvenční správce na toto právo.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze