Mateřská dovolená 2024: Kalkulačka pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (PPM)

Při narození miminka, mají maminky nárok na mateřskou dovolenou. A s tím související podporu od státu. Nejprve je nárok na peněžitou pomoc v mateřství (28 nebo 37 týdnů). A následně i na rodičovský příspěvek (doposud až 4 roky, v roce 2024 se rodičovská zkrátí jen na 3 roky).

Na mateřskou dovolenou (a PPM), ale mohou mít nárok jenom zaměstnané ženy. Nebo obecně ty, které splní příslušné podmínky. Nárok mohou mít o podnikatelky (OSVČ) nebo i maminky, které pracovaly na dohodu DPP nebo DPČ.

Kalkulačka: Výpočet mateřské dovolené v roce 2024

Od začátku roku 2024, začínají platit zvýšené redukční hranice, pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (zvýšení redukčních hranic se týká všech dávek, na které je nárok na základě nemocenského pojištění – zvyšuje se i nemocenská, otcovská, krátkodobé i dlouhodobé ošetřovné).

Pro některé maminky to znamená, že mohou mít od ledna 2024 nárok na vyšší mateřskou (týká se to ale jen těch žen, které měly spíše nadprůměrnou výplatu v zaměstnání).

Pro výpočet PPM od ledna 2024, můžete použít následující kalkulačku. Výpočet je možné provést na základě průměrné hrubé mzdy v posledním zaměstnání. U podnikatelek (OSVČ) se výpočet PPM provádí mírně odlišným způsobem viz:

Kalkulačka mateřská 2024
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Kdo má nárok na mateřskou dovolenou – jaké jsou podmínky v roce 2024?

Mateřská dovolená, je fakticky pouze dovolená, na kterou mají nárok těhotné zaměstnané ženy v souvislosti s porodem a následnou péčí o dítě.

Nástup na mateřskou dovolenou, je už několik týdnů před porodem (začátek mateřské je v období 8 až 6 týdnů, před plánovaným termínem porodu).

Celková délka mateřské dovolené je 28 týdnů (jedno dítě), nebo 37 týdnů (dvojčata, či vícerčata). Minimální délka mateřské dovolené je 12 týdnů (6 týdnů před porodem a 6 týdnů po podporu).

Na mateřskou dovolenou, nemohou mít nárok tatínkové (ti mají nárok na otcovskou dovolenou nebo na rodičovskou dovolenou). Na mateřskou dovolenou, nemají nárok ani podnikatelky nebo nezaměstnané ženy (mohou mít nárok na PPM, ale ne na mateřskou dovolenou).

Kdo má nárok na peněžitou pomoc v mateřství – jaké jsou podmínky v roce 2024?

Základní podmínky, které musí být splněny pro nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), se v roce 2024 nemění:

 • Minimální doba v zaměstnání (účast na nemocenském pojištění) musí být 270 dní za poslední 2 roky
 • Při nástupu na mateřskou, musí být žena zaměstnaná (účastník nemocenského pojištění) nebo být v ochranné době (až 180 dní od skončení posledního zaměstnání/podnikání)

Pro podnikatelky (OSVČ), platí i další specifické podmínky (placení dobrovolného nemocenského pojištění alespoň 180 dní za posledních 12 měsíců, apod.).

U žen, které pracovaly na dohodu DPP (dohoda o provedení práce) nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), může být nárok na PPM, jen při splnění podmínek (roli hraje i výše příjmu z dohody).

Výpočet mateřské 2024 – Kolik bude PPM od ledna 2024?

Od 1. 1. 2024, začínají platit nové (zvýšené) redukční hranice pro výpočet všech nemocenských dávek (změna se týká i výpočtu nemocenské, výpočtu OČR nebo výpočtu otcovské).

Redukční hranice pro výpočet PPM v roce 2024

Výpočet PPM 2023 2024
1 redukční hranice 1 345 Kč 1 466 Kč
2 redukční hranice 2 017 Kč 2 199 Kč
3 redukční hranice 4 033 Kč 4 397 Kč

Při výpočtu peněžité pomoci v mateřství (výpočet provádí ČSSZ), se nejprve provádí stanovení denního vyměřovacího základu. Ten se odvíjí od příjmů v posledním zaměstnání (u OSVČ se výpočet PPM provádí na základě vyměřovacího základu, který se odvíjí od zisku z podnikání, resp. záleží i na placení dobrovolného nemocenského pojištění).

Podmínky pro výpočet mateřské 2024:

 • Denní vyměřovací základ pro PPM, se odvíjí od hrubé mzdy
 • Výpočet se provádí na základě příjmů v posledním zaměstnání (z hrubé mzdy)
 • Výpočet se provádí z rozhodného období – obvykle z posledních 12 měsíců před nástupem na mateřskou (může to být ale i jinak)
 • Denní vyměřovací základ se redukuje
 • Do 1466 Kč se započítá 100%
 • Do 2199 Kč se započítá 60%
 • Do 4397 Kč se započítá 30%
 • Výsledné částky se zaokrouhlují
 • PPM je 70% z redukovaného denního vyměšovacího základu
 • Mateřská (PPM) je vyplácena za všechny kalendářní dny po dobu 28 nebo 37 týdnů

Výpočet PPM 2024 – kolik je maximální mateřská od ledna 2024?

Z toho, jaké jsou redukční hranice pro výpočet mateřské v roce 2024, se odvíjí i maximální možná částka, kterou může maminka během mateřské dovolené dostat:

 • Z denního vyměřovacího základu se nad 4397 Kč již nic nezapočítá
 • Maximální redukovaný denní vyměřovací základ může být 2566 Kč
 • Maximální mateřská 2024 = 1 797 Kč (1 den)
 • Maximální mateřská 2024 = 53 910 Kč (1 měsíc = 30 dní)
 • Maximální mateřská 2024 = 352 212 Kč (1 dítě = 28 týdnů)
 • Maximální mateřská 2024 = 465 423 Kč (dvojčata = 37 týdnů)

Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek v roce 2024

Po skončení mateřské dovolené (prvních 28 nebo 37 týdnů), pokračuje většina maminek s rodičovskou dovolenou (před nástupem na rodičovskou dovolenou, je možné ještě vyčerpat řádnou dovolenou v zaměstnání, na kterou vznikl nárok během mateřské).

Rodičovská dovolená, může být až do 3 roků dítěte. Na rodičovské dovolené může být jak žena, tak i muž (otec dítěte).

Během rodičovské dovolené, je možné čerpat rodičovský příspěvek. Jedná se o základní sociální dávku pro rodiče malých dětí (kromě toho může být nárok i na přídavky na dítě, a případně i na další sociální dávky, jako příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, apod.).

Rodičovský příspěvek byl několik posledních roků stanoven na 300 000 Kč (resp. 525 000 Kč u dvojčat).

Od 1. 1. 2024, by se měl rodičovský příspěvek zvýšit na 350 000 Kč (u dvojčat na 525 000 Kč). Na zvýšenou rodičovskou ale bude nárok jenom u dětí, které se narodí až od ledna 2024).

Rodičovský příspěvek, je možné čerpat v částce do 13 000 Kč měsíčně (u dvojčat až 19 500 Kč). Nebo případně i více – v roce 2024 je teoretické maximum 53 910 Kč měsíčně (u dvojčat dokonce až 80 865 Kč měsíčně).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka na směnku bez poplatku předem ihned na ruku. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka na exekuce. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Mateřská dovolená 2024: Kalkulačka pro výpočet peněžité pomoci v mateřství (PPM)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...