Zvýšení příspěvku na péči a jeho pravidelná valorizace se odkládá – nejdříve od poloviny 2024

Ministerstvo práce a sociálních věcí původně plánovalo, že by se od 1. července 2023, mohl zvýšit příspěvek na péči. Ten se již nějakou dobu nezvyšoval, a aktuálně již zcela nedostačuje na pokrytí aktuálních nákladů na péči.

Součástí připravované změny, měla být i pravidelná valorizace (zvyšování) příspěvku. Mělo to být podobně, jako se každý rok zvyšují důchody (valorizace důchodů je vždy od ledna, případně i mimořádná valorizace během roku), se plánovalo i zvyšování příspěvku na péči.

Nyní už je jasné, že ke zvýšení příspěvku na péči od 1. července 2023 nedojde. Neznamená to ale úplný konec.

Ministerstvo práce a sociálních věcí avizovalo, že o zvýšení příspěvku, se bude dále jednat. Ke zvýšení by mohlo dojít až v roce 2024 (pravděpodobně až od poloviny roku 2024).

Nový návrh na zvýšení příspěvku od 1. července 2024

Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo zřejmě již finální návrh, jak se zvýší příspěvek na péči od 1. července 2024.

Zvýšení příspěvku na péči 2024:

 • příspěvek pro stupeň I. se nebude zvyšovat (zůstane 880 Kč / 3 300 Kč)
 • příspěvek pro stupeň II. se zvýší o cca 12% (nově 4 900 Kč / 7 400 Kč)
 • příspěvek pro stupeň III. se zvýší o cca 16% (nově 14 800 Kč / 16 100 Kč)
 • příspěvek pro stupeň IV. se zvýší o cca 20% (nově 23 000 Kč / 23 000 Kč)
 • nově bude i stupeň IV+ pro osoby s úplnou závislostí v domácí péči, příspěvek bude 27 000 Kč (o 40% více)

Viz: Návrh na zvýšení příspěvku na péči od 1. července 2024

Jak se měl zvýšit příspěvek na péči od července 2023

Už na začátku roku 2023, předložila Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP ČR) požadavek, na zvýšení příspěvku na péči.  V plánu bylo, aby se všechny příspěvky na péči zvýšily už od 1. července 2023:

Plánované zvýšení příspěvku pro osoby do 18 roků (původně od 1. 7. 2023):

 • 3 630 Kč pro I. stupeň (lehká závislost)
 • 7 260 Kč pro II. stupeň (středně těžká závislost)
 • 15 290 Kč pro III. stupeň (těžká závislost)
 • 21 120 Kč pro IV. stupeň (úplná závislost)

Plánované zvýšení příspěvku pro osoby do 18 roků (původně od 1. 7. 2023):

 • 2 000 Kč pro I. stupeň (lehká závislost)
 • 6 400 Kč pro II. stupeň (středně těžká závislost)
 • 14 080 Kč pro III. stupeň (těžká závislost)
 • 21 290 Kč pro IV. stupeň (úplná závislost)

Zvýšení příspěvku na péči od července 2023 nebylo schváleno

Zvýšení ale zatím nebylo schváleno. Ministerstvu financí se nelíbí, hlavně plánovaná valorizace příspěvku na péči. Pravidelná valorizace nepojistné sociální dávky, je dle názoru ministerstva příliš velké riziko (nekontrolovaný růst výdajů státu).

Ministerstvo financí, také doporučuje, aby k jednorázovému zvýšení příspěvku na péči, došlo nejdříve od 1. 1. 2024.

Důvodem pro odklad zvýšení, je mimo jiné i to, že aktuální stav státního rozpočtu, není příliš dobrý. Už v polovině roku 2023, je vyčerpán skoro celý naplánovaný schodek.

Pro rok 2023, byl naplánovaný schodek státního rozpočtu ve výši 295 miliard korun. Na konci května, už ale byl deficit rozpočtu ve výši 271,4 miliardy korun.

Jistě situace se může ve druhé polovině roku o něco zlepšit (pokud se zvýší příjmy). Ministerstvo financí se ale zřejmě domnívá, že v roce 2023 prostě nejsou peníze, na zvyšování příspěvku na péči.

Kolik je příspěvek na péči v roce 2023

Aktuální výše příspěvku na péči se již nějakou dobu nezměnila. V roce 2023 zatím platí stejné částky (zvýšení se prozatím odkládá):

Příspěvek na péči pro osoby do 18 roků v roce 2023:

 • 3 300 Kč pro I. stupeň (lehká závislost)
 • 6 600 Kč pro II. stupeň (středně těžká závislost)
 • 13 900 Kč pro III. stupeň (těžká závislost)
 • 19 200 Kč pro IV. stupeň (úplná závislost)

Příspěvek na péči pro osoby od 18 roků v roce 2023:

 • 880 Kč pro I. stupeň (lehká závislost)
 • 4 400 Kč pro II. stupeň (středně těžká závislost)
 • 12 800 Kč pro III. stupeň (těžká závislost)
 • 19 200 Kč pro IV. stupeň (úplná závislost)

Zdravotně postiženým lidem chybí prostředky na péči

Za poslední 2 roky, byla v ČR velmi vysoká inflace. Celková inflace za minulý rok, byla přes 15%. Na začátku rok 2023, byla meziroční inflace ještě vyšší.

K postupnému uklidnění „pádivé“ inflace, dochází až v polovině roku. I tak ale letos bude průměrná inflace minimálně 10% (odhaduje se spíše 11,3 -11,8% za rok).

Takto vysoká inflace znamená, že reálná hodnota příspěvku na péči, poklesla minimálně o 1/3 (tj. za stejné peníze, je možné pořídit až o 30% menší objem nezbytných služeb zajišťujících péči).

Všechny sociální služby, poskytující péči pro osoby se zdravotním postižením, zvyšují své ceny. Řada osob se zdravotním omezením, si může dovolit zaplatit potřebnou péči jen na 2 či 4 hodiny za den, i když reálně potřebují celodenní péči.

Situace je pro mnoho z nich velmi obtížná. Mnoho lidí je závislých na péči 24 hodin denně. A pokud nemají někoho z rodiny, kdo by se o ně postaral, pak nemají peníze na zajištění adekvátní péče.

I v rodinách, kde o postiženou osobu pečuje někdo z blízkých, je situace vážná. Hodně lidí, se věnuje péči o blízkou osobu celodenně.

Nemohou chodit do zaměstnání, nebo mají jen krátkodobé brigády. A příspěvek na péči, který by měl pokrýt alespoň z části výpadek příjmu ze zaměstnání, se v přepočtu na reálnou kupní sílu neustále snižuje.

I kdyby se nyní příspěvek na péči zvýšil o 30%, tak by to bylo jen dorovnání do původní hodnoty příspěvku (ve vztahu ke kupní síle).

Jistě, stát nemůže všem plně valorizovat jejich příjmy o inflaci. To by byl jen začarovaný kruh, a inflace by byla nekonečná. Jsou ale skupiny lidí, které jsou více zranitelné.

Situaci okolo zvýšení příspěvku na péči chce řešit i ombudsman

Urychlené zvýšení příspěvku na péči, prosazuje i Kancelář veřejného ochránce práv. Ta se setkává se situacemi, kdy jsou lidé závislí na péči vystaveni nedůstojným životním podmínkám Nebo u nich hrozí i ohrožení života, z důvodu nedostatečné péče.

Příspěvek na péči není luxus. Není to „bezpracný příjem“, za který by osoby se zdravotním postižením jezdili na dovolenou k moři. Pro řadu z nich je to doslova otázka „života a smrti“. Bez adekvátní péče, jim hrozí zdravotní rizika, nebo velmi špatné, nedůstojné životní podmínky.

Zvýšení příspěvku na péči bude řešit v listopadu vláda

Vláda by se měla zvýšením příspěvku na péči zabývat až v listopadu 2023. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvedlo, že změna zákona a zvýšení příspěvku se dále řeší. Zřejmě tedy asi není velká pravděpodobnost, že by se něco změnilo dříve, než od začátku roku 2024.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčky do 20000 Kč bez ručitele. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Smart půjčka – půjčka až 70000 Kč i pro důchodce (starobní, invalidní). Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Zvýšení příspěvku na péči a jeho pravidelná valorizace se odkládá – nejdříve od poloviny 2024

Diskuse: 1
 • Custom avatar Lenka

  Jak si může dovolit stát diskriminovat postižené osoby v I. stupni a ostatní nechat v nesnížené sazbě ? 800 Kč pro člověka, který nikam sám nedojde, nemůže se sám vykoupat, nakoupit, uklidit, uvařit atd. je podle státu dostatečný příspěvek ? Zkuste za to denně dojíždět ke svému rodiči a starat se. Divíte se, proč jsou plné důchoďáky ? Kdyby stát dal peníze rodinám, nemusel by měsíčně dotovat jedno lůžko několika desítkami tisíc v zařízeních sociální péče. Je tam plno lidí, kteří zatěžují stát úplně zbytečně. A utopený personál, který chybí jinde. Například sestry !

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...