Nemocenská 2024

Nemocenské dávky vyplácené během pracovní neschopnosti zahrnují dvě složky. Jednak to je vlastní nemocenská vyplácená z nemocenského pojištění Českou správou sociálního zabezpečení. Na tu ale vzniká nárok až od 15 dne pracovní neschopnosti. Během prvních 14-ti dnů mají nemocní nárok na náhradu mzdy, kterou jim vyplácí zaměstnavatel. Jaká je nemocenská v roce 2024, a na kolik peněz budete mít nárok během pracovní neschopnosti – to se dozvíte v následujícím textu.

Výpočet nemocenské 2024

Od 1. 1. 2024 vstoupila v platnost drobná změna, která se týká nemocenské a nemocenského pojištění. Od 1. 1. 2024 došlo k malému navýšení redukčních hranic, kterými se upravuje vyměřovací základ pro výpočet výše nemocenské (tato změna se týká nejenom nemocenské, ale i mateřské a ošetřovného). Redukční hranice v roce 2024 jsou tyto:

  • Do 1 466 Kč se započítává ve výši 90 %
  • nad 1 466 Kč do 2 199 Kč redukce na 60 %
  • nad 2 199 Kč do 4 397 Kč redukce na 30 %
  • nad 4 397 Kč se nezohledňuje

Při delší pracovní neschopnosti dostanete v roce 2024 více peněz

Výše nemocenské (nemocenských dávek během pracovní neschopnosti), se s délkou neschopenky zvyšuje. Čím déle jste na neschopence, tím vyšší nemocenské dávky dostáváte:

  • 15 – 30 den pracovní neschopnosti = vyplácí se 60% z redukovaného vyměřovacího základu
  • 31 – 60 den pracovní neschopnosti = vyplácí se 66% z redukovaného vyměřovacího základu
  • Od 61 dne (do skončení PN) = vyplácí se 72% z redukovaného vyměřovacího základu

Pro výpočet nemocenské je rozhodující denní vyměřovací základ. Ten se stanovuje zpravidla z posledních 12-ti měsíců, z hrubé mzdy. Zjednodušeně je možné denní vyměřovací základ spočítat tak, že průměrnou hrubou měsíční mzdu vynásobíte počtem měsíců v roce (tj. 12) a vydělíte počtem kalendářních dní v roce (tj. 365). Například při průměrné hrubé mzdě 27 tisíc korun měsíčně bude denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky odpovídat částce 887,67 Kč.

Tento denní vyměřovací základ se ale pro další výpočet redukuje – k tomu slouží výše uvedené redukční hranice. Do částky 1466 Kč se započítá 90%, do částky 2199 Kč se započítává 60% a do částky 4397 se započítává 30%. Výsledkem této redukce je tzv. „redukovaný vyměřovací základ“.

Nemocenská se pak vyplácí ve výši 60% z redukovaného vyměřovacího základu za 15 až 30 den, 66% za 31 až 60 den a 72% od 61 dne. Takže pokud by vaše hrubá mzda byla 27 000 Kč, pak denní vyměřovací základ je 887,67 Kč. Redukovaný vyměřovací základ je pak 799 Kč. A nemocenská by v tomto případě byla 480 Kč za 15 až 30 den, 528 Kč za 31 až 60 den a 576 Kč od 61 dne. Jak byste na tom byli vy, s vaší mzdou, si můžete spočítat  sami – viz: Online kalkulačka nemocenská 2024

Jak je placená nemocenská v roce 2024

Jak již bylo zmíněno v předchozích odstavcích, nemocenská se vyplácí až od 15 dne pracovní neschopnosti. Nárok na ni mají všichni zaměstnanci, za které zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění. Nárok na nemocenské dávky mají i OSVČ, kteří si sami, dobrovolně platí nemocenské pojištění. Minimální měsíční platba na nemocenské pojištění je pro OSVČ v roce 2024 částka 216 Kč měsíčně Kč.

Nemocenská je placená maximálně do 380 dne pracovní neschopnosti. Pokud nemocenskou bude pobírat starobní nebo invalidní důchodce, tak na ni bude mít nárok jen 70 dní.

Nemocenská je vyplácena zpravidla do 20 dne následujícího měsíce a to buď bezhotovostně převodem na účet v bance, nebo poštovní poukázkou (v tom případě ale může být účtován poplatek za poštovní poukázku). Nemocenské dávky, se podobně jako výplata, vyplácí za předchozí měsíc.

Nemocenské pojištění pro zaměstnance 2024

Jako součást konsolidačního balíčku, prosadila vláda zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance. Doposud platil nemocenské pojištění pouze zaměstnavatel (2,1% z hrubé mzdy). Od roku 2024, se ale bude nemocenské pojištění strhávat i zaměstnancům.

Nemocenské pojištění pro zaměstnance, bude 0,6% z hrubé mzdy. Při průměrné hrubé mzdě 40 000 Kč, by se jednalo o 240 Kč měsíčně (o tuto částku by se snížila čistá mzda).

Nemocenské pojištění pro živnostníky (OSVČ) 2024

Nemocenské pojištění se v roce 2024, zvyšuje i pro podnikatele. Ti doposud platili 2,1% z vyměřovacího základu (minimálně 168 Kč v roce 2023). Od ledna 2024 se i pro živnostníky zvýší nemocenské pojištění o 0,6% na 2,7%.

Minimální nemocenské pojištění pro OSVČ bude v roce 2024 zvýšeno na 216 Kč (2,7% z minimálního vyměřovacího základu 8 000 Kč).

Náhrada mzdy za nemoc v roce 2024

Nemocenská, to ale nejsou jediné peníze, na které máte nárok v době pracovní neschopnosti. Nemocenské dávky se vyplácí až od 15 dne pracovní neschopnosti. Do té doby má nemocný člověk nárok na náhradu mzdy při nemoci. Ta je podobná jako náhrada mzdy za dovolenou. Platí zde tyto podmínky a pravidla:

  • Náhrada mzdy za nemoc se platí od 1 dne nemoci
  • Platí to i pro situace, kdy je kvůli nemoci nařízena karanténa, v takovém případě se náhrada mzdy za nemoc vyplácí také od prvního dne (resp. od první pracovní hodiny)
  • Náhrada mzdy za nemoc se platí jen za pracovní dobu (nemocenské dávky jsou vypláceny za kalendářní dny)
  • Vyměřovací základ pro náhradu mzdy za nemoc se vypočítává z kalendářního čtvrtletí a rozhodující je hodinová sazba
  • Hodinový vyměřovací základ se pro náhradu mzdy redukuje stejně jako u nemocenské
  • Náhrada mzdy je (stejně jako nemocenská) jen 60% z redukovaného vyměřovacího základu
  • Náhrada mzdy je vyplácena zaměstnavatelem v obvyklých výplatních termínech

Nemoc po skončení pracovního poměru 2024

Pro nemocenskou platí tzv. ochranná lhůta. Tato ochranná lhůta se týká situací, kdy po skončení pracovního poměru, bývalý zaměstnanec nastoupí do pracovní neschopnosti. Pokud je pracovní neschopnost po skončení pracovního poměru zahájena nejpozději do 7 kalendářních dní, nárok na nemocenskou nezaniká, ale je stejný, jako kdyby byl daný člověk stále zaměstnancem. V případě, že předchozí zaměstnání trvalo kratší dobu, než 7 dní, ochranná doba po skončení pracovního poměru se zkracuje na stejný počet dní, jako byla skutečná délka posledního zaměstnání.

Ochranná lhůta, po skončení pracovního poměru, se ale nevztahuje na všechny případy zaměstnání – netýká se například práce na základě dohody o provedení práce, netýká se zaměstnání „malého rozsahu“, netýká se situace, kdy si student dojedná zaměstnání jen na dobu školních prázdnin apod.

Máte nějaké dotazy? Není vám něco jasné? Potřebujete poradit s výpočtem nemocenské nebo na co máte mít nárok v době pracovní neschopnosti? Pak neváhejte a zeptejte se v následující diskuzi. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám poradit, nebo poskytnout další doplňující informace k problematice nemocenských dávek a náhrady mzdy v době nemoci.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Krátkodobé rychlé půjčky ihned. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka 20000 Kč bez registru. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuse: Nemocenská 2024

Diskuse: 332
  • Custom avatar Vlaďka

    Dobrý den,jsem invalidní důchodce a pracuji na zkrácený úvazek. Od zaměstnavatele jsem dostala výpověď z prac.poměru cituji : Oznamujeme Vám tímto, že Váš pracovní poměr, uzavřen pracovní smlouvou ze dne 22.2.2016
    na dobu určitou, končí ukončením zakázky se zákazníkem ke dni 31.12.2017.
    Když tedy půjdu na nemocenskou v prosinci tak mám nárok na nemocenskou jen po dobu 70 dnů? Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Vlaďka

    Dobrý den,jsem invalidní důchodce 2.stupně a pracuji na zkrácený úvazek. Od zaměstnavatele jsem dostala výpověď z prac.poměru cituji : Oznamujeme Vám tímto, že Váš pracovní poměr, uzavřen pracovní smlouvou ze dne 22.2.2016
    na dobu určitou, končí ukončením zakázky se zákazníkem ke dni 31.12.2017.
    Když tedy půjdu na nemocenskou v prosinci tak mám nárok na nemocenskou jen po dobu 70 dnů? Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Zuzka

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na výpočet nemocenské – pracovala jsem 16 let do konce května. Před ukončením PP jsem nastoupila na nemocenskou, která trvala do 23.10. Od 24.10. jsem v evidenci na ÚP. Mám možnost zkráceného úvazku od 1.12. . Jak zjistím na kolik budu mít nárok v případě nemocenské, pokud bych na ni musela nastoupit cca od březan 2018? Započítává se doba na ÚP do výpočtu nemocenské.moc vám děkuji

  • Custom avatar Jana Nováková

    Dobrý den,
    během pracovní neschopnosti jsem se rozhodla ukončit pracovní poměr.
    Lze tak učinit,aniž bych rušila neschopenku?
    Do nového zaměstnání chci nastoupit až později.
    Děkuji

  • Custom avatar Mirek

    Dobrý den chci se zeptat marodil jsem od 1,12,2016 s kolenem a mám to pracovní uraz nahlášené do práce jsem šel 9 měsíc dělal jsem do12,10,2017 došel jsem na ortopedii a bylamě aplikovaná injekce monovisku do kolene už druhá a už druhý den jsem byl na ortopedii s výpotkem kolene to se opakovalo ještě 3 dny a skončil jsem v nemocnici a marodím znovu s tím samým kolenem dal jsem žádost o prodloužení nem.dávek.
    Chci se zeptat když jsem si tohle nezavinil sám ani úrazem a myslím si že to je tou injekcí jak mám postupovat a nebo to mám jak to řešit,co když ta injekce byla špatná na koho se obrátit.
    Děkuji za odpověd

  • Custom avatar Petr

    Dobrý den pobírám id1 pracuji jako zámečnik s těžšími předměty 2roky jsem nebyl nemocen .Nyní čekám na operaci tříselné kýly mám dojednaný termín 5.3.2018 a napsán klidový režim od fyzické zátěže z toho duvodu již měsíc na nemocenské .Zaměstnání mi končí smlouva na dobu určitou kterou mi neprodlouží. Muj dotaz musím to někde oznámit ukončit neschopnost a do operace na uřad práce s pracovním omezením což pro mně není a po operaci bych se chtěl vrátit k své profesi.Obvodnímu lékaři vadí dlouhý termín operace ,ale je to v jiných nemocnicích ještě horší až červen červenec Bojim se to obvodnímu říci že mi konči pracovní smlouva aby mě neposlal na uřad práce který mi na ty 2měsice do operace nepomuže je to moje povinnost to sdělit ??

  • Jana Valentová

    Dobrý den 1.2.2018 jsem nastoupila do zaměstnání a ze zdravotních důvodů jsem zjistila,že tuto práci nemohu vykonávat.Jsem od 28.2.2018 na nemocenské.Nejsem ve zkušební době,tak si myslí,že mne nemohou propustit a mám nárok na řádnou nemocenskou,nevím,jak dlouho na ní mohu být,děkuji.

    • Custom avatar Dana

      Dobrý den, mam dotaz ohledně neschopenky.
      V listopadu minuleho roku jsem dala výpověď z PP a výpovědní lhůta běžela od 1.12.2019.V prosinci se mi stal uraz. Jelikož se stav zhoršoval, musela jsem nastoupit začátkem ledna na neschopenku. PP mne skoncil 31.1.2020. Od 1.2.2020 jsem nemohla nastoupit do nového zaměstnání. Neschopenku mam dodnes, stav se dle lékařů bude zlepsovat velmi pomalu (chodím do nemocnice na kontrolu každé 3 měsíce). Podpurci doba mne bude končit v prosinci. Je to prosim pravda, že po podpurci době se musim zaregistrovat na ÚP. Moc to nechapu, proč ÚP. Moc děkuji za odpověď N.

      • Jana Králová, Sociální dávky 2024

        Minimálně z toho důvodu, že když jste vedená na ÚP, tak za vás zdravotní pojištění platí stát. Pokud nikde nepracujete, nejste na neschopence, na rodičovské ap., tak si jako „osoba bez zdanitelných příjmů“ (OBZP) musíte každý měsíc platit sama zdravotní pojištění. Aktuálně, v roce 2020 je to 1971 Kč měsíčně …

  • Custom avatar Ivana

    Dobrý den,
    jak prosím vypočtu pravděpodobný výdělek zaměstnance, když 5.3.2018 nastoupil do zaměstnaní a od 13.3.2018 je v pracovní neschopnosti?
    Děkuji

  • Custom avatar LENKA

    Ddobrý den ,chci se zeptat jak je to z vyplácením nemocenské po380 dnech manžel byl na operaci páteře a s největší pravděpodobností ho čeká další ,čili to bude více než rok
    děkuji

  • Custom avatar Luboš

    Ve zkušební době se mnou zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr. Na neurčito. Když nastoupím na nemocenskou do 7 dní po skončení. Který den je poslední pro tuto možnost když pracovní poměr skončil 7.6. 18,ten den jsem ještě odpracoval. A bude mi bývalý zaměstnavatel platit nemocenskou i prvních 14 dní,dokud mi nenaběhne nemocenská od OSSZ. Má vliv na vyplacení prvních 14 dní od zaměstnavatele. Pokud se zaeviduji na P: U. Děkuji Černý Luboš

  • Custom avatar Renata

    Dobrý den ,chtěla bych se zeptat zda je dlouhodobá neschopnost nějak limitována při vrácení do pracovního procesu a následné další neschopnosti.Můj příklad : jsem 8měsíců v neschopnosti ,vrátím se do práce ,za jak dlouho můžu znovu na neschopenku? Děkuji za odpověď.Renata.

  • Custom avatar Jana

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakou dobu musím odpracovat, abych měla nárok na vyplacení nemocenské. Již rok jsem v nemocen.stavu. Až nyní, po několika hospitalizacích a vyšetřeních zjistili, že musí na operaci a odstranění jedné ledviny, ale až koncem září. Chtěla bych do té doby nastoupit do zaměstnání, kde jsem v nemoc.stavu celou dobu. Když nastoupím v měsicí září opět na nemocenskou, budou mi vyplacené nemocenské dávky. Děkuji za odpověď. Jana

  • Custom avatar Pavlína

    Dobrý den,
    po 22 letech hodlám ukončit pracovní poměr dohodou. Pokud po skončení PP v ochranné lhůtě (7 dní) nastoupím na nemocenskou, jsem doma prvních 14 dní nemoci opravdu „zadarmo“? Od OSSZ dostanu nemocenskou až od 15.tého dne nemoci? A co vše s tím souvisí – oznámení/placení zdrav. poj. atd?
    Pokud bych nastoupila neschopnost před ukončením PP platí mi náhradu zaměstnavatel a následně OSSZ?
    Děkuji
    (15.8.2018)

  • Custom avatar Marie Mičulkova

    Dobry den já sem od 3.11.2018 a pořad mi nic nepřišlo tak nevím co dal bude děkuji

  • Custom avatar Dana

    Dobrý den, chci se optat zda se započítává do starobního důchodu (odpracovaných let v pracovním poměru) období či dny kdy je člověk na nemocenské? Nebo to na odpracované roky a nároku na starobní důchod nemá vliv? Popřipadě toto období musí žadatel o starobní důchod napracovat?

    děkuji za informaci.

  • Custom avatar venca

    Mam doma syna už od 13.11.2019 na nemocenské a v lednu nedostal žádnou nemocenskou a vše řádně odevzdal je to normální.Kdyby bydlel sám tak by neměl zaco žít.

  • Custom avatar Dana

    Dobrý den, je nemocenská vyplácena i o víkendu?

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Náhrada mzdy během prvních 14 dní pracovní neschopnosti se vyplácí jenom za skutečně neodpracované směny (obvykle tedy jen za pracovní dny). Od 15 dne se vyplácí nemocenské dávky za každý kalendářní den, včetně víkendů nebo i státních svátků

  • Custom avatar Radim

    Dobrý den, v současné době jsem na nemocenské po ukončení pracovního poměru v ochranné lhůtě. V nejbližší době mi skončí podpůrčí doba i nemocenské dávky. Neschopenka bude ukončena. Na invalidní důchod nemám nárok. Zdravotní potíže však přetrvávají. Kdy můžu nastoupit na další nemocenskou se stejnou, nebo jinou diagnózou bez zaměstnání a bez registrace na ÚP a v jaké výši bude nemocenská dávka vyplácena? Nebo kolik dní musím odpracovat v novém zaměstnání, abych měl nárok na nemocenskou, která bude vyplácena podle výše mzdy v zaměstnání? Naběhla by nová doba podpůrčí v plné výši? Děkuji.

  • Custom avatar Petra

    Dobry den,
    Jdu na nemocenskou a pobiram invalidni duchod 1.stupne, jak dlouho mohu pobirat nemocenskou?
    Dekuji za odpoved

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      U příjemců invalidního důchodu pro invaliditu prvního a druhého stupně, kteří pracují je to s nemocenskou stejné, jako u běžných zaměstnanců. Maximální doba nemocenské je 380 dní. Jiné je to u invalidních důchodců třetího stupně, ti mohou být na nemocenské jen 70 dní

  • Custom avatar Ivana

    Dobrý den, mne by zajímalo zda je zaměstnavatel povinen zaplatit první 3 dny pracovní neschopnosti. V současné době jsem v pracovní neschopnosti od 29.10 2020 a mám první tři dny nezaplacené. Děkuji.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Již od poloviny roku 2019 platí, že zaměstnavatel vám platí náhradu mzdy za prvních 14 dní od prvního dne (do té doby byly první 3 dny neplacené). Viz paragraf 192 zákoníku práce.

      Pozor jen na to, že zatímco nemocenské dávky od 15 dne pracovní neschopnosti, jsou propláceny za každý kalendářní den (včetně víkendů a státních svátků), tak během prvních 14 dní zaměstnavatel proplácí pouze skutečně neodpracované směny (neodpracované hodiny). Takže pokud by vám například do prvních 3 dnů spadal víkend (kdy nemáte pracovní směnu), pak pochopitelně za tuto dobu nic nedostanete.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...