Nemocenská 2018

Nemocenské dávky vyplácené během pracovní neschopnosti zahrnují dvě složky. Jednak to je vlastní nemocenská vyplácená z nemocenského pojištění Českou správou sociálního zabezpečení. Na tu ale vzniká nárok až od 15 dne pracovní neschopnosti. Během prvních 14-ti dnů mají nemocní nárok na náhradu mzdy, kterou jim vyplácí zaměstnavatel. Jaká je nemocenská v roce 2018, a na kolik peněz budete mít nárok během pracovní neschopnosti – to se dozvíte v následujícím textu.

Výpočet nemocenské 2018

Od 1. 1. 2018 vstoupila v platnost drobná změna, která se týká nemocenské a nemocenského pojištění. Od 1.1. 2018 došlo k malému navýšení redukčních hranic, kterými se upravuje vyměřovací základ pro výpočet výše nemocenské (tato změna se týká nejenom nemocenské, ale i mateřské a ošetřovného). Redukční hranice v roce 2018 jsou tyto:

 • 1 redukční hranice = 1000 Kč (v roce 2017 to bylo 942 Kč)
 • 2 redukční hranice = 1 499 Kč (v roce 2017 to bylo 1 412 Kč)
 • 3 redukční hranice = 2 994 Kč (v roce 2017 to bylo 2 842 Kč)

Při delší pracovní neschopnosti dostanete v roce 2018 více peněz

Současně od začátku roku 2018 platí nové podmínky výpočtu. Zatímco dříve byla nemocenská od 15 dne pracovní neschopnosti ve stejné výši (po celou dobu to bylo 60% z redukovaného vyměřovacího základu), od 1.1.2018 se postupně zvyšuje:

 • 15 – 30 den pracovní neschopnosti = vyplácí se 60% z redukovaného vyměřovacího základu
 • 31 – 60 den pracovní neschopnosti = vyplácí se 66% z redukovaného vyměřovacího základu
 • Od 61 dne (do skončení PN) = vyplácí se 72% z redukovaného vyměřovacího základu

Pro výpočet nemocenské je rozhodující denní vyměřovací základ. Ten se stanovuje zpravidla z posledních 12-ti měsíců, z hrubé mzdy. Zjednodušeně je možné denní vyměřovací základ spočítat tak, že průměrnou hrubou měsíční mzdu vynásobíte počtem měsíců v roce (tj. 12) a vydělíte počtem kalendářních dní v roce (tj. 365). Například při průměrné hrubé mzdě 27 tisíc korun měsíčně bude denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky odpovídat částce 887,67 Kč.

Tento denní vyměřovací základ se ale pro další výpočet redukuje – k tomu slouží výše uvedené redukční hranice. Do částky 1000 Kč se započítá 90%, do částky 1 499 Kč se započítává 60% a do částky 2 998 se započítává 30%. Výsledkem této redukce je tzv. „redukovaný vyměřovací základ“.

Nemocenská se pak vyplácí ve výši 60% z redukovaného vyměřovacího základu za 15 až 30 den, 66% za 31 až 60 den a 72% od 61 dne. Takže pokud by vaše hrubá mzda byla 27 000 Kč, pak denní vyměřovací základ je 887,67 Kč. Redukovaný vyměřovací základ je pak 799 Kč. A nemocenská by v tomto případě byla 480 Kč za 15 až 30 den, 528 Kč za 31 až 60 den a 576 Kč od 61 dne. Jak byste na tom byli vy, s vaší mzdou, si můžete spočítat  sami – viz: Online kalkulačka nemocenská 2018

Jak je placená nemocenská

Jak již bylo zmíněno v předchozích odstavcích, nemocenská se vyplácí až od 15 dne pracovní neschopnosti. Nárok na ni mají všichni zaměstnanci, za které zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění. Nárok na nemocenské dávky mají i OSVČ, kteří si sami, dobrovolně platí nemocenské pojištění. Minimální měsíční platba na nemocenské pojištění je pro OSVČ v roce 2018 115 Kč.

Nemocenská je placená maximálně do 380 dne pracovní neschopnosti (tj. po odečtení prvních 14 dnů to je jeden rok resp. 366 dní). Pokud nemocenskou bude pobírat starobní nebo invalidní důchodce, tak na ni bude mít nárok jen 70 dní.

Nemocenská je vyplácena zpravidla do 20 dne následujícího měsíce a to buď bezhotovostně převodem na účet v bance, nebo poštovní poukázkou (v tom případě ale může být účtován poplatek za poštovní poukázku).

Náhrada mzdy za nemoc

Nemocenská, to ale nejsou jediné peníze, na které máte nárok v době pracovní neschopnosti. Nemocenské dávky se vyplácí až od 15 dne pracovní neschopnosti. Do té doby má nemocný člověk nárok na náhradu mzdy při nemoci. Ta je podobná jako náhrada mzdy za dovolenou. Platí zde tyto podmínky a pravidla:

 • Náhrada mzdy za nemoc se platí standardně až od 4 pracovního dne (resp. proplacená je až 25 pracovní hodina pracovní neschopnosti).
 • Výjimkou je situace, kdy je kvůli nemoci nařízena karanténa, v takovém případě se náhrada mzdy za nemoc vyplácí již od prvního dne (resp. od první pracovní hodiny)
 • Náhrada mzdy za nemoc se platí jen za pracovní dobu (nemocenské dávky jsou vypláceny za kalendářní dny)
 • Vyměřovací základ pro náhradu mzdy za nemoc se vypočítává z kalendářního čtvrtletí a rozhodující je hodinová sazba
 • Hodinový vyměřovací základ se pro náhradu mzdy redukuje stejně jako u nemocenské – z hodinové sazby do 164,85 Kč se započítá 90%, z částky do 247,10 Kč se započítá 60% a částky do 494,20 Kč se započítá 30%.
 • Náhrada mzdy je (stejně jako nemocenská) jen 60% z redukovaného vyměřovacího základu
 • Náhrada mzdy je vyplácena zaměstnavatelem v obvyklých výplatních termínech

Nemoc po skončení pracovního poměru 2018

Pro nemocenskou platí tzv. ochranná lhůta. Tato ochranná lhůta se týká situací, kdy po skončení pracovního poměru, bývalý zaměstnanec nastoupí do pracovní neschopnosti. Pokud je pracovní neschopnost po skončení pracovního poměru zahájena nejpozději do 7 kalendářních dní, nárok na nemocenskou nezaniká, ale je stejný, jako kdyby byl daný člověk stále zaměstnancem. V případě, že předchozí zaměstnání trvalo kratší dobu, než 7 dní, ochranná doba po skončení pracovního poměru se zkracuje na stejný počet dní, jako byla skutečná délka posledního zaměstnání.

Ochranná lhůta, po skončení pracovního poměru, se ale nevztahuje na všechny případy zaměstnání – netýká se například práce na základě dohody o provedení práce, netýká se zaměstnání „malého rozsahu“, netýká se situace, kdy si student dojedná zaměstnání jen na dobu školních prázdnin apod.

Máte nějaké dotazy? Není vám něco jasné? Potřebujete poradit s výpočtem nemocenské nebo na co máte mít nárok v době pracovní neschopnosti? Pak neváhejte a zeptejte se v následující diskuzi. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám poradit, nebo poskytnout další doplňující informace k problematice nemocenských dávek a náhrady mzdy v době nemoci.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Krátkodobé rychlé půjčky ihned. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka 20000 Kč bez registru. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuse: Nemocenská 2018

komentářů 49
 • Custom avatar Kristyna

  Dobry den chtela jsem se zeptat v patek 28.2 kdyz jsem prisla do zamestnani my manazer dal dve moznosti,tim ze mam podepsanou hmotku a za mesic leden udajne vznikl velky dluh na inventure,byla vypocitana castka 15 800 na jedince a bud ji uhradim do 15.3 a nebo podepisi dohodu o rozvazani pracovniho pomeru. Jedna se my o toto byla jsem po teto udalosti u lekare a nechala jsem si vystavit neschopenku nebot mam zdravotni problemy,ale jedna se mi o to zda-li ji mohu poslat a bude mi proplacena nemocenska davka nebo na ni nemam narok tim ze byla podepsana vypoved dohodou? Dekuji moc za radu a preji hezky zbytek dne

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud máte uzavřenou dohodu o ukončení pracovního poměru a na neschopenku jste nastoupila ještě v době trvaní pracovního poměru (nebo případně do 7 dnů od jeho skončení) tak máte nárok na nemocenské dávky tak jako kterýkoliv jiný zaměstnanec. V době prvních 14 dní pracovní neschopnosti vám náhradu mzdy vyplácí ještě zaměstnavatel, následně pak buď zaměstnavatele, nebo ČSSZ.
   Pokud by pracovní poměr skončil během doby pracovní neschopnosti, tak to na nárok na nemocenskou nemá vliv

 • Dana

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak je to s nemocenskou, pokud na ni nenastoupím v ochranné lhůtě 7 dní, ale až později. Mám na ni nárok nebo ne? k 31.3. mi končí pracovní poměr. Mám zdravotní problémy, které se ozývají nárazově, jak je to když budu na úřadu práce?Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud do pracovní neschopnosti nastoupíte do 7 kalendářních dní od skončení posledního zaměstnání – máte nárok na nemocenskou jako byste byla zaměstnaná. Pokud nastoupíte do pracovní neschopnosti později, nárok nemáte. Pokud budete na úřadu práce, tak de facto není důvod, abyste nastupovala do pracovní neschopnosti, protože nepracujete. Abyste nemusela chodit na schůzky na úřadu práce tak nepotřebujete neschopenku, ale stačí vám jen potvrzení o nemoci. Neschopenka v tomto případě nemá smysl, protože v době evidence na Úřadu práce za vás stát neplatí nemocenské pojištění, na nemocenské dávky tedy nevzniká nárok.

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den, mám dotaz. Dne 22.1.2014 jsem nastoupila do práce a současně do 31.3.2014 pobírám rodičovský příspěvek. Jelikož je to v práci neúnosné a mám z toho deprese, oznámila jsem šéfové, že dávám výpověď k 21.4.2014. Ještě jsem ji písemně nepodala, pouze ústně oznámila. Známá mi řekla, ať si s těma depresema dojdu k lékařce a napíše mi neschopenku. Mám nárok na nemocenskou a v jaké výši, když mám ve smlouvě napsáno, že pracovní doba je stanovena na 20h týdně a rozvržení prac. doby upravuje kolektivní smlouva a pracovní řád. Moje hrubá mzda za leden (22.1.-31.1.2014 – odpracováno 32 hod) byla 3851,- Kč a za měsíc únor (odpracován celý- 80 hod) 10 860,-Kč

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, nárok na nemocenské dávky byste měla mít. Výše nemocenské se odvíjí od průměrného příjmu – resp. od vyměřovacího základu. Ten se počítá za období začátku zaměstnání do konce předchozího kalendářního měsíce – tj. příjmy leden až únor.

 • Custom avatar jana

  Chci se zeptat 14.3 jsem ukončila nemocenskou a socialka me plati od 19.2. A prave se chci zeptat kdy muzu tak nemocenskou očekávát.dekuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, obecně je lhůta maximálně 30 dní, pokud je to u vás již delší dobu tak si zkuste zavolat na 840 40 60 40

 • Custom avatar olga

  Dobrý den, mám dotaz. K 1.4.2014 mně propustí ze zaměstnání, z organizačních důvodu. Chtěla jsem se zeptat jestli by mi zaměstnavatel platil nemocenskou i v této situaci? Kdybych náhodou onemocněla? Nebo nebude mi platit tých prvních 14 dní ale až začne platit sociálka od toho 15 dne? Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud jste zaměstnaná, prvních 14 dní platí zaměstnavatel. Od 15 dne máte nárok na nemocenské dávky. Na ty máte nárok i po skončení zaměstnání – pokud pracovní neschopnost začne v ochranné době do 7 dní od konce zaměstnání.

 • Custom avatar Kamila

  Dobrý den, prosím Vás o názor. Se zaměstnavatelem mám uzavřenou dohodu o změně pracovní smlouvy do 31.5.2014 s tím, že v této dohodě je také napsáno, že mi zaměstnavatel vyplatí 4-násobek průměrné měsíční mzdy, když budu řádně vykonávat své pracovní činnosti. Bohužel jsem od 18.února na nemocenské dovolené v důsledku úrazu (zlomenina pánve). Léčba potrvá minimálně do konce dubna, možná i v polovině května. Zaměstnavatel mi však vyhrožuje, že mi odměny nevyplatí, protože nepracuji. Prosím Vás, má na toto nárok? Nemůžu za to, že se mi stal úraz. Děkuji mnohokrát. Přeji hezký den

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, to že jste v pracovní neschopnosti z důvodu úrazu se nedá chápat jako „řádné nevykonávání pracovní činnosti“. Přiznám se ale že tohle je spíše na konzultaci s nějakým právníkem.

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den,

  aktuálně jsem zaměstnaná a zároveň na nemocenské. Pracovní smlouva mi končí 31.4.2014. Pokud tedy budu na nemocenské déle než k poslednímu dubnu tak to znamená, že mi již nebude vyplácena nemocenská? Nebo mám na ni ještě nárok?

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, na nemocenské budete i nadále. To, že vám skončí pracovní smlouva, nevadí, pokud pracovní neschopnost vznikne ještě během zaměstnání nebo do 7 dnů (ochranná doba) po skončení posledního zaměstnání tak na ni nárok máte.

 • Custom avatar Pavla

  Dobrý den, můžete mi podrobně vysvětlit jak je to s neschopností?
  Marodím od 4.4.2014 a vypadá to na nejméně 4 týdny.
  Jestli jsem dobře pochopila:
  od 4.4. do 6.4 zdarma
  od 7.4. do ? a tady nevím do jakého dne mi platí zaměstnavatel a zda je to pouze za směny / denní a noční /
  od ? zde nevím datum vyplácení ČSSZ
  Děkuji za odpověď pavla

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, první 3 dny (pokud nebyla nařízena karanténa) se neplatí. Následně máte nárok na náhradu mzdy – ta se odvíjí od pracovní doby. Od kalendářního dne tj. od 18. 4. vám začnou být vypláceny nemocenské dávky – ty se platí za kalendářní dny.

 • Custom avatar Karolína

  Dobrý den,

  mám dotaz ohledně nemocenské. Jakožto práce neschopná jsem byla lékařkou uznána od 26.2.2014, pracovní poměr mi končil 28.2. Za měsíc únor jsem dostala jen o trochu poníženou výplatu, ovšem nyní mi od zaměstnavatele přišlo pouze něco málo přes 3000 (pracovala jsem tam od září do února a hrubá mzda se pohybovala v rozmezí 18.000 – 19.000,-). Myslela jsem si, že se nemocenská vyplácí ve výši 60% ze mzdy, čemuž však částka 3000,- neodpovídá. Prosím, mohla byste mi poradit, jak to s nemocenskou vlastně je?
  Předem děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, jedna věc je náhrada mzdy od zaměstnavatele, druhá věc jsou nemocenské dávky, ty vyplácí ČSSZ, nárok na ně je od 15 dne trvání pracovní neschopnosti. Pro bližší informace doporučuji obrátit se přímo na call centrum ČSSZ viz: https://socialni-davky-2014.eu/socialni-davky-mpsv-uzitecne-kontakty/

 • Custom avatar Šárka

  Dobrý den,
  jsem zaměstnána od 10.10.2013(předtím na pracovním úřadě), dne 1.4.2014 jsem nastoupila na nemocenskou. Prosím jak se vypočítává nemocenská, když nemám hrubou mzdu za 12 měsíců.(na pracovním úřadě jsem měla 0Kč)
  Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, v tomto případě se bude nemocenská počítat z příjmu, který jste měla od nástupu do zaměstnání, tj. od toho 10.10.2013.

 • Custom avatar Karel Novotný

  Dobrý den, jsem starobní důchodce,ale pořád jezdím jako řidič MHD. Vzhledem k zjištění vady na levém oku čekám na zákrok spočívající v aplikaci tří injekcí přímo do oka. Tento zákrok musí odsouhlasit zdravotní pojišťovna (ČPZP). Tohle prý může trvat i dva měsíce,než se dostane řada na mě. Oční lékařka mi vystavila neschopenku s tím,že profesionálně nemohu jezdit. Tyto tři injekce se aplikují jedna měsíčně. Je to velmi stresující čekat. Zajímalo by mě jak jsem na tom s nemocenskou a jak tedy bych měl postupovat.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud jste zaměstnaný a zaměstnavatel za vás odvádí nemocenské pojištění, tak máte nárok na nemocenské dávky. Pokud jste ale současně důchodce, tak můžete být v pracovní neschopnosti (resp. mít nárok na nemocenské dávky) pouze po dobu 70 dní.

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, zda musím platit sociální a zdravotní pojištění v době, kdy jsem na neschopence. Na neschopenku jsem nastoupila 11.4., pracovní poměr mi končí dohodou 15.4. Za trvání nemocenské se tedy asi nemusím hlásit na Úřad práce? Onemocněla jsem ještě za doby trvání pracovního poměru, tzn., že do ukončení nemocenské vše probíhá tak, jako bych byla zaměstnaná?
  Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud jsou vám vypláceny nemocenské dávky (tj. od 15 dne pracovní neschopnosti), tak si nemusíte pojištění platit. Pokud by vaše zaměstnání zaniklo mezi 1 a 14 dnem pracovní neschopnosti pak by jste si těch pár dní měla uhradit zdravotní pojištění. Platit sociální nemusíte

 • Custom avatar Hana

  Dobrý den, prosila bych o zodpovězení dotazu. Od půlky ledna jsem na nemocenské. K 30.4. mi skončí pracovní smlouva, kterou jsem měla na rok. Nejsem ještě zdravá, ale lékař mi oznámil, že ochranná lhůta byla zrušena, takže mi nemocenskou k 30.4. ukončí. Je to opravdu jediná možnost? Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Jiří

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, jak zjistit výši denního vyměřovacího základu v případě, že manželka byla poslední 4 roky nezaměstnaná a evidována na pracovním úřadě a nyní po nástupu do zaměstnání 1.4. 2014 a odpracovaných 12-ti dnech ji byla vystavena pracovní neschopnost z důvodu rizikového těhotenství. Před evidencí na pracovním úřadě byla 3 roky na rodičovské, takže poslední zaměstnání se datuje někdy do roku 2007.
  Děkuji za pomoc,.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, vyměřovací základ by se měl v tomto případě počítat z příjmu z posledního zaměstnání. Příjem, resp. pravděpodobný příjem se přepočte na kalendářní dny kdy skutečně pracovala.

 • Custom avatar Alžběta

  Dobrý den,
  k 31.3.2014 jsem ukončila pracovní poměr (organizačních důvody) a od 1.4.2014 jsem v pracovní neschopnosti po operaci ruky.Je to situace, ve které se nedokáži orientovat.Dle předchzích odpovědí by jsem tedy měla nárok na pobíraní nemocenské od zaměstnavatele.Dnes je 17.4.2014 a nevím v jakém termínu by mi měla být nemocenská vyplacena.Když mi nebude nemocenská vyplacena od bývalého zaměstnavatele,jak mám postupovat a na koho se mohu obrátit.

  moc děkuji za pomoc a přeji krásné svátky jara

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud jste ukončila pracovní poměr, tak vám již nenáleží náhrada mzdy od zaměstnavatele za prvních 14 dní nemoci. Vzhledem k tomu, že pracovní neschopnost začala ještě v rámci ochranné doby (do 7 dnů od skončení zaměstnání) tak vám od 15 dne vzniká nárok na nemocenské dávky. Ty se pak vyplácí následující měsíc (tj. ve vašem případě by to mělo být v květnu).

 • Custom avatar Ludmila Hénková

  Dobrý den,
  prosím o informaci: Dne 21.3. jsem nastoupila z důvodů nemoci pracovní neschopnost. k 16.4. jsem rozvázala pracovní poměr dohodou na vlastní žádost (pracovní šikana, už jsem se nemohla vrátit). zaměstnavatel mi dal tříměsíční odstupné. moje nemoc stále pokračuje s výhledem několika měsíců. prosím, budu dostávat nemocenskou? zaměstnavatel mne informoval, že v případě placení zdravotního s sociálního z mé strany mi bude nemocenské vypláceno i nadále. Je to pravda? Jsem samoživitelka, mám dvě děti ve věku nejvyšší sociální potřebnosti, proto bych ráda věděla, zda neutrpím újmu.
  děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud vaše pracovní neschopnost trvá i nadále po skončení zaměstnání pak budete mít nárok na nemocenské dávky. Maximální možná doba je 380 dní.

 • Custom avatar Luděk

  Dobrý den,jsem na neschopence po ukončení práce dohodou,tzn.práce trvá do posledního dne v kalend.měsíci a hned první den začíná neschopnost.Zajímá me kdo má hradit sociální a zdravotní pojištění.V diskusíh jsou tyto odpovědi rozporuplné.
  Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, prvních 14 dní, do doby než vám vznikne nárok na nemocenské dávky (od 15 dne) za vás sociální a zdravotní pojištění neodvádí nikdo. Zdravotní pojištění byste si tedy během prvních 14 dní mel uhradit sám. Sociální pojištění není povinné. Od 15 dne kdy vám vzniká nárok na nemocenské dávky pak nemusíte hradit zdravotní pojištění, pak jej za vás platí stát.

 • Custom avatar Ivana

  dobrý den,prosím o vysvětlení,jak je to s dobou proplácení nemocenských
  dávek,u starobního důchodce…..dosud jsem četla,že je to 380 dní a nyní tady čtu,že je to max.70 dní.
  Od zaměstnavatele jsem dostala výpověď pro nadbytečnost-z příspěvků jsem pochopila,že mám ,2.měs.výpověďní lhůtu a když onemocním do 7 dnů,připadá mi nárok na nemocenskou a od 15.dne nemocenské dávky od ČSSZ.
  Čeká mne operace kolene,a neschopnost bude určitě trvat déle,než oněch 70 dnů.Připadá mi to diskriminační-starob.důchod se jistě nedá přirovnat k nemocenským dávkám,po dobu 380dní.ostatních občanů.
  Dobře,kdyby mi byly nemocenské dávky ukončeny a nastoupila bych na PN-třeba s jinou diagnozou,pak je to jak?
  děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, myslím že na první část dotazu jsem vám již odpovídala. K té druhé, pokud byste po 70 dnech ukončila pracovní neschopnost a následně měla „pracovní neschopnost“ z jiného důvodu, tak byste již na nemocenské dávky nárok neměla, protože na tuto druhou „pracovní neschopnost“ byste nastupovala již mimo ochrannou lhůtu 7 dní od skončení posledního zaměstnání. Vzhledem k tomu že jste starobní důchodce, tak by se u vás už ani nejednalo o pracovní neschopnost v pravém slova smyslu.

 • Custom avatar iva

  prosím o radu.Byla jsem pracující důchodce,a k 1.5.2014 jsem dostala výpověd,podle paragrafu §52 o nadbytečnost.Výpovědní doba mi končí k 30.6.2014.Dlouho jsem odkládala operaci kolene,kvůli kolektivu,ale nyní jsem rozhodnuta,v co nejkratším termínu operaci absolvovat.Dověděla jsem se,že prac.důchodce má ,na nemocenské dávky nárok pouze na 70 dní.Ptám se tedy,kdy mohu nastoupit na operaci,abych vyšetřila co nejvíce dnů.Je lépe jít na operaci k 30.6. ,nebo až např.4.-7.7.,tj v ochranné době.Zároveň se ale ptám,zda nepřijdu o 3.měs.odstupné.Ještě poznámka-nemocenské dávky-70 dní se počítá až po 15.dnech,nebo od počátku samotného nástupu na PN.?děkuji za informaci

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, odstupné a nemocenské dávky se vzájemně neovlivňují. Obecně by pro vás bylo nejvýhodnější do pracovní neschopnosti nastoupit 14 dní před koncem pracovního poměru, tak abyste měla zaplaceno i prvních 14 dní pracovní neschopnosti. Pokud vám pracovní neschopnost vznikne až po skončení pracovního poměru, tak prvních 14 dní kdy se vyplácí náhrada mzdy nedostanete od zaměstnavatele nic (nebudete již zaměstnaná) a až od 15 dne budete mít nárok na nemocenské dávky.

 • Custom avatar Karl

  Dobrý den,
  manželka se po roce v pracovní neschopnosti vrátila do práce.Po třech odpracovaných týdnech však nastaly opět zdravotní problémy,po jejich zaléčení jí byl doporučen klidový režim a vysloven zákaz obsluhy jakýchkoliv strojů v souvislosti s předepsanými léky po dobu minimálně dalších tří týdnů dle aktuálního stavu.V této chvíli tedy manželka čerpá řádnou dovolenou,má nárok na opětovné nastoupení do pracovní neschopnosti a nemocenské dávky?

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, obecně ano. Není důvod aby nemohla být opět v pracovní neschopnosti a mít opět nárok na nemocenské dávky. Konkrétně je to pak na rozhodnutí ošetřujícího lékaře.

 • Custom avatar Kristýna

  Dobrý den měla bych dotaz
  Jsem na nemocenské od 27.1.2014 a pracovní smlouva mi končí 3.6.2014 měla bych se někde hlásit po ukončení smlouvy ( Úřadu práce, Zdravotní pojišťovně, nebo jiném úřadu..) Kde mam odevzdávat lístek na peníze pořád u zaměstnavatele nebo na Sociálním zabezpečení? Budu pořád dostavat nemocenskou?
  Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud vám pracovní poměr skončí v době pracovní neschopnosti, tak tím váš nárok na nemocenské dávky nezaniká.
   Nemusíte se ani hlásit na úřadu práce – tam by vás stejně nemohli přijmout, dokud jste v pracovní neschopnosti, tam půjdete až po jejím skončení. To samé platí i pro zdravotní pojišťovnu, dokud trvá pracovní neschopnost tak za vás zdravotní pojištění hradí stát. Co se týká nemocenských dávek, tak by vám je měl i nadále vyplácet zaměstnavatel (pokud vám je platil do teď), pokud vám dávky vyplácela přímo ČSSZ pak se obracejte na místní pobočku OSSZ.

 • Custom avatar Monika

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat jak je to s kontrolami během pracovní neschopnosti. V jakém časovém úseku může přijít kontrola? Jde mi o to, že kolikrát už kolem deváté večerní spím tak abych nezaspala kontrolu.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, časové rozmezí pro provádění kontrol není nijak zákonem stanoveno, ale kontrola v nočních hodinách by mohla být chápána jako rušení nočního klidu.

 • Custom avatar Jirka

  Dobrý den,v roce 2013 jsem čerpal 7 měsíců nemocenské pak jsem 2 měsíce odpracoval nyní
  jsem na nemocenské se stejným zdravotním problémem od 30.10.2013,protože jsem prodělal operaci,mám konec stanovený na 14.7.2014./Dle OSSZ je to maximum a revizní lékař mi sdělil at si hledám jinou práci ,že k povaze nemoci a moji velké váhy,původní profesi nebudu moci vykonávat.Co mám dále podniknout pokud se do této doby nevyléčím.Můj zdravotní problém vznikl přetěžováním v zaměstnání.
  Mockrát děkuji za odpověd.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano je to tak že maximální délka nemocenské je 380 dní. Je případně možnost žádat o prodloužení doby (je možné získat dalších 350 dní). Prodloužení výplaty nemocenské si nelze nárokovat, záleží jen a pouze na rozhodnutí lékaře, který zkoumá zdravotní stav dosud práce neschopného pojištěnce. Kdyby žádosti pojištěnce o prodloužení podpůrčí doby nebylo vyhověno, zůstává tu ještě možnost požádat lékaře o potvrzení nezpůsobilosti zdravotního stavu. Potvrzení je nutno následně včas doručit zaměstnavateli, což je následně vnímáno jako jakási omluvenka, nicméně na výplatu nemocenské už nebude existovat žádný nárok.

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den,
  mám malý dotaz… čeká mě celý měsíc plánované nemocenské. Přemýšlím nad možností, že bych si na první týden tohoto měsíce vzala dovolenou. Jen nevím jestli by se mi to finančně vyplatilo. Mám za to že ano, ale prosazuje se tu názor, že čím delší nemocenská je tím větší peníze člověk má.
  Předem moc děkuji za odpověď Jana

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, je to tak že pokud jste v pracovní neschopnosti, pak první 3 dny nedostanete nic. Následně – tj. 4 – 14 den vám zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy za pracovní dny (resp. neodpracované směny). Od 15 dne máte nárok na nemocenské dávky. Více peněz za delší nemocenskou se projeví spíše až ve druhém měsíci pracovní neschopnosti, kdy už tam není těch prvních 14 dní, které jsou hrazeny jen částečně.

   Za dovolenou velmi pravděpodobně dostanete více peněz, než to kolik budete mít nemocenské dávky. Takže pokud si vezmete ten týden dovolené tak za celý měsíc budete mít dle mého po o něco vyšší příjem, než pokud byste byla celý měsíc v pracovní neschopnosti.

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den, obdržela jsem ukončení pracovního poměru ve zkušební době. Mám nárok na nemocenskou, pokud budu v neschopnosti (delší než 15 dní) ještě před datumem skončení pracovní poměru? Kdo mi případně bude vyplácet nemocenskou. Mám se hlásit na ÚP? Nebo jak mám postupovat. Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano na nemocenskou byste měla mít nárok, pokud pracovní neschopnost vznikla ještě v době trvání pracovního poměru nebo do 7 dnů od jeho skončení.

   Na UP se během pracovní neschopnosti hlásit nemůžete – nemohli by vás zařadit do evidence. Tam půjdete až po skončení pracovní neschopnosti.

   Nemocenskou by vám měl vyplácet ještě zaměstnavatel.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Miroslava PoesováJmenuji se Miroslava Poesová, pracovala jsem jako vychovatelka od roku... více »
 • ModeratorNaprostý souhlas pane. Děkuji Vám. více »
 • AsamuraDěkuji za upřesnění. více »
 • AnnaDobrý den, chtěla bych se zeptat,zda-li můžu do nákladů přidat... více »
 • IrmaDobrý den,chtěla jsem se zeptat, moje maminka je po velké... více »
 • vanesaDobry den , chtěla bych se zeptat jestli bych měla... více »