Sociální dávky online – aplikace JENDA – zjednodušení žádosti o rodičovský příspěvek

Ministerstvo práce a sociálních věcí, zahájilo první krok „digitální“ transformace systému pro vyřizování sociálních dávek. Nově je možné vyřídit rodičovský příspěvek kompletně online (pro zaměstnance i pro OSVČ).

Prostřednictvím aplikace JENDA (jednotný dávkový systém), by mělo být možné v blízké době vyřídit i další sociální dávky:

A v budoucnu snad i další (hmotná nouze, příspěvek na péči, nebo další). Na jednom místě, v jedné online aplikaci, by mělo být možné vyřizovat všechny sociální dávky. Především ty, u kterých to bude možné, a u kterých to bude dávat smysl.

Úřad práce nestíhá vyřizovat a vyplácet – sociální dávky mají zpoždění

Úřady práce, jsou za poslední dva roky přetížené. Výrazně se zvýšil počet žádostí o příspěvek na bydlení. Přibyla nová agenda týkající se sociálních dávek pro Ukrajince. Na řadě míst v ČR, trvá vyřízení sociálních dávek déle, než je zákonných 30 dní.

Například vyřízení příspěvku na bydlení, trvá obvykle 2 až 3 týdny. V Praze to je ale v průměru 52 dní (v minulém roce to bylo dokonce 82 dní).

Vyřízení přídavků na dítě, je o něco málo rychlejší. Obvykle to trvá jenom 2 týdny (jenom v Praze je to opět minimálně 39 dní – v minulém roce byl průměr dokonce 83 dní)

Z průzkumu, který si nechalo vypracovat ministerstvo vyplývá, že lidé nejsou příliš spokojeni s tím, jak dlouho trvá vyřizování na Úřadech práce. V pomyslném „známkování“ se rozhodně nejedná o samé jedničky, spíše naopak.

Problémy ale nejsou jenom se sociálními dávkami na Úřadu práce. Problémy má i ČSSZ s důchody. I zde bylo velké zpoždění. Vzhledem k plánovaným změnám (u předčasných důchodů), ale opět hrozí riziko dalšího opoždění u důchodů.

Vyřízení sociálních dávek online

Požádat si o sociální dávky jenom online, přes internet, začalo být možné už v minulém roce. Už tehdy Ministerstvo práce a sociálních věcí umožnilo začít podávat žádosti o přídavky na dítě, příspěvek na bydlení nebo rodičovský příspěvek jenom online.

Pro jednotlivé sociální dávky, byly tehdy vytvořeny nové (zjednodušené) online formuláře. Žádost o dávku, tak bylo nově možné vyřídit i jenom přes internet.

Netýkalo se to ale všech žádostí. V řadě případů, bylo i tak nutné zajít na Úřad práce, nebo dokládat různé papírové dokumenty.

Moc se také nemluvilo o tom, že „slavné“ online formuláře z minulého roku, ve výsledku znamenaly, že si je na Úřadu práce vytiskli na papír, a dál je řešili postaru (tj. žádná skutečná „digitalizace“).

Nově oznámený přesun vyřizování žádostí do aplikace JENDA, by měl znamenat kompletní vyřízení dávky jenom online. Jak pro žadatele, tak i pro Úřady práce.

V aplikaci by mělo být možné vyřešit i všechny nejasnosti, změny, nebo i různé výjimky. Dávky zde mohou vyřizovat jak zaměstnanci, tak i podnikatelé (OSVČ), nebo i kdokoliv jiný, kdo má nárok na příslušnou sociální dávku.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, si od této změny slibuje, že by to mělo zrychlit vyřízení sociálních dávek. A ulevit přetíženým úřadům (rodičovský příspěvek, který se řeší jako první, představuje 63% ze všech sociálních dávek).

Aplikace JENDA pro sociální dávky

Aplikaci JENDA, představilo ministerstvo již v minulém roce, kdy se jejím prostřednictvím vyřizovala žádost i mimořádný příspěvek 5 000 Kč na dítě.

Pro přihlášení do systému pro vyřizování sociálních dávek, je ale nezbytná elektronická identita občana. Přihlášení je možné například prostřednictvím bankovní identity, nebo přes datovou schránku, či MojeID (a další).

Jinak ale pro možnost vyřízení sociálních dávek online, není potřeba nic speciálního. Aplikace je dostupná prostřednictvím běžného webového prohlížeče.

Další zjednodušení žádosti o rodičovský příspěvek

První sociální dávkou, kterou by mělo být možné vyřídit kompletně online, prostřednictvím aplikace JENDA, je rodičovský příspěvek.

Po přihlášení do aplikace JENDA, je možné podat novou žádost o rodičovský příspěvek (nebo jsou zde vidět i všechny předchozí podané žádosti o sociální dávky, a je možné řešit příslušné změny).

Vyřizování žádosti o rodičovskou, by mělo být jednodušší než dříve. Do aplikace se načtou data (informace) i z dalších externích systému (z evidence obyvatel, z ČSSZ, ze základních registrů a z dalších zdrojů).

V aplikaci by mělo být následně možné sledovat postup vyřizování žádosti nebo řešit i všechny budoucí změny. O změnách při vyřizování, jste informováni prostřednictvím emailu nebo SMS.

Změna výše rodičovského příspěvku nebo další změny

V aplikaci JENDA, se ale neřeší jenom nová žádost o rodičovský příspěvek, ale i všechny změny. Aplikace tedy může být užitečná, i když už rodičovský příspěvek pobíráte.

V aplikaci je možné poměrně jednoduše změnit výši rodičovské. To je možné provést jednou za 3 měsíce, během čerpání rodičovské. Rodičovský příspěvek je možné zvýšit (čímž se zkrátí doba) nebo snížit (čímž se prodlouží doba výplaty RP).

V aplikaci je možné řešit i všechny případné další změny. Pokud již pobíráte rodičovský příspěvek, pak byste po přihlášení měli vidět aktuální stav „svojí“ sociální dávky.

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024

Ministerstvo práce a sociálních věcí, by také chtělo prosadit zvýšení rodičovského příspěvku. Na možném zvýšení, se již shodla vláda. Rodičovská by se měla zvýšit o 50 000 Kč (tj. na 350 000 Kč u jednoho dítěte nebo na 525 000 Kč u dvojčat).

Ke zvýšení rodičovské, by mohlo dojít už od začátku roku 2024 (hned od 1. 1. 2024). Současně se zvýšením, by se ale rodičovský měla zkrátit jenom na 3 roky (nyní je možné rodičovský příspěvek čerpat až do 4 roků dítěte).

Zvýšení rodičovského příspěvku, ale bude omezené. Podle návrhu vlády, by na vyšší rodičovský příspěvek, byl nárok jenom u dětí, které se narodí až od 1. 1. 2024.

O zvýšení rodičovské, by se mohlo jednat v Parlamentu už na konci srpna 2023. Vláda plánuje svolat mimořádnou schůzi poslanecké sněmovny, kde by se měla řešit řada podstatných změn (kromě zvýšení rodičovské, i novela zákoníku práce, a další zásadní změny zákonů).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Nebankovní půjčka bez doložení příjmu. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Sociální dávky online – aplikace JENDA – zjednodušení žádosti o rodičovský příspěvek

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
  • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
  • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...