Rodičovský příspěvek 2024

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, na kterou má nárok rodič dítěte (otec nebo matka), který celodenně pečuje o dítě (maximálně do jeho 4 roků). Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2024? Jaké jsou podmínky na jeho získání? Kdo si může vybrat délku rodičovského příspěvku? Poradíme vám a poskytneme vám podrobný přehled co a jak ohledně nároku na rodičovský příspěvek.

Rodičovská dovolená vs. mateřská dovolená

Někteří lidé si často pletou rodičovský příspěvek (rodičovská dovolená) a mateřskou dovolenou (peněžitá pomoc v mateřství). Zatímco na mateřskou, má nároku pouze ten, kdo „pracoval“ (resp., byl účastníkem nemocenského pojištění nebo si jako OSVČ platit nemocenské pojištění), rodičovský příspěvek může získat i ten, kdo nepracoval (i studentka, nezaměstnaná žena apod.). Jedná se ale o dvě různé dávky.

Při splnění všech podmínek má matka (nebo otec dítěte) nejprve nárok na mateřskou. Ta začíná zpravidla 6 – 8 týdnů před porodem (otec ji může dostat nejdříve od 7 týdne po porodu). Rodičovská dovolená pak začíná po skončení mateřské (její délka je 28 týdnů při narození 1 dítěte nebo 37 týdnů pokud se narodí 2 a více dětí).

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2024

Zatímco dříve se maximální výše rodičovského příspěvku poskytovala v různých úrovních (v závislosti na délce čerpání rodičovské dovolené), již od 1. 1. 2012 platí, že celková výše vyplacené rodičovské je stejná, bez ohledu na její délku. K poslednímu zvýšení rodičovské došlo v roce 2020.

Rodičovský příspěvek se zvýší od začátku roku 2024. Na zvýšenou rodičovskou, ale bude nárok jenom u dětí, které se narodí od 1. 1. 2024:

  • Rodičovský příspěvek (dítě narozené od 1. 1. 2024) = 350 000 Kč (na jedno dítě)
  • Rodičovský příspěvek (děti narozené od 1. 1. 2024) = 525 000 Kč (na dvojčata)

Pro děti, které se narodily dříve (do konce roku 2023), se nic nemění. Rodičovský se u nich nezvyšuje:

  • Rodičovský příspěvek (dítě narozené do 31. 12. 2023) = 300 000 Kč (na jedno dítě)
  • Rodičovský příspěvek (děti narozené do 31. 12. 2023) = 450 000 Kč (na dvojčata)

Pokud se rozhodnete pro kratší dobu rodičovské dovolené, můžete při splnění všech podmínek dostávat vyšší měsíční částku. Pokud se rozhodnete pro delší variantu, dostáváte nižší měsíční částku. Délku rodičovské dovolené pak můžete měnit každé 3 měsíce (a tím se mění i výše měsíční platby.

To, kolik by mohla být vaše rodičovská, si můžete sami spočítat, viz: Kalkulačka rodičovská – rodičovský příspěvek 2024.

Maximální a minimální rodičovská v roce 2024

U rodičovského příspěvku si můžete zvolit délku, a tím i výši, kolik měsíčně dostáváte. Pokud jste neměli nárok na mateřskou (PPM), a pokud nemůže doložit příjem ani druhý rodič (stačí když doloží příjem otec dítěte), pak si můžete zvolit rodičovskou do výše maximálně 13 000 Kč měsíčně (na dvojčata 19 500 Kč měsíčně)

V závislosti na tom, jaká byla výše mateřské, si pak můžete případně zvolit i vyšší měsíční částku.

  • Maximální měsíční rodičovská = stejná jako mateřská (resp. 70% ze 30ti násobku vyměřovacího základu pro mateřskou (*))
  • Maximální měsíční rodičovská v roce 2024 = 53 910(maximální výše mateřské v roce 2024)
  • Celková délka u této varianty = cca 6 měsíců

Minimální výše rodičovského příspěvku a tím i nejdelší možná doba rodičovské dovolené je:

Pro děti narozené do 31. 12. 2023:

  • Minimální měsíční rodičovská = 6250 Kč
  • Celková délka této varianty = 48 měsíců (za předpokladu, že není nárok na PPM, a RP je čerpán do 4 roků od narození dítěte)

Pro děti narozené od 1. 1. 2024:

  • Minimální měsíční rodičovská = 9722 Kč
  • Celková délka této varianty = 36 měsíců (za předpokladu, že není nárok na PPM, a RP je čerpán do 3 roků od narození dítěte)

Můžete si ale zvolit i jinou variantu. Rodiče dvojčat mají nárok na 1,5 násobek toho co rodiče jednoho dítěte. Jejich teoretická maximální mateřská je tak 80 865 Kč měsíčně.

Změna délky mateřské dovolené a výše rodičovského příspěvku

Délku a tím i výši rodičovského příspěvku je možné měnit vždy jednou za tři měsíce (resp. od poslední změny musí uběhnout nejméně 3 kalendářní měsíce, aby bylo možné udělat další změnu). Změna (zvýšení nebo snížení), se ale projeví až od následujícího kalendářního měsíce.

O změnu délky a tím i výše rodičovského příspěvku může požádat ten, kdo splňuje obdobné podmínky jako u nároku na mateřskou (viz: peněžitá pomoc v mateřství):

  • Pokud jste neměli nárok na mateřskou, pak si můžete zvolit rodičovskou do maximálně 13 000 Kč měsíčně (u dvojčat maximálně 19 500 Kč)
  • Pokud alespoň jeden z rodičů splňuje podmínky pro nárok na mateřskou, pak je maximální výše rodičovské 70% z 30ti násobku denního vyměřovacího základu pro peněžitou pomoc v mateřství (*)

(*) vyměřovací základ pro nemocenské dávky odpovídá celkovému příjmu za posledních 12 měsíců vyděleno 365 dni, najdete ho i na výplatní pásce, pro stanovení výše rodičovské dovolené se bere do úvahy 30 * denní vyměřovací základ

Rodičovská a otec dítěte

Na rodičovský příspěvek mají nárok oba rodiče dítěte. V jednu chvíli ho může pobírat ale pouze jeden z nich. Mohou se ale postupně vystřídat, nebo rodičovský příspěvek může pobírat pouze matka dítěte nebo pouze otec dítěte. Celková výše vyplacené dávky tím není nijak ovlivněna. Vždy je celkem nárok na 300 tisíc korun.

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek

  • Nárok má ten, kdo celodenně pečuje o dítě do 4 roků
  • Nárok je pouze u nejmladšího dítěte (v případě, že je v rodině například jedno dítě ve věku 1 rok a druhé ve věku 3 roky, pak je nárok jen u mladšího dítěte)
  • Nárok může uplatnit v jednu chvíli uplatnit pouze jeden z rodičů (v čerpání rodičovské dovolené se mohou postupně vystřídat, ale nemohou dávku pobírat současně)
  • Osoba, která pobírá rodičovský příspěvek, i dítě na které je příspěvek pobírán musí mít trvalé bydliště na území ČR (nemusí zde ale skutečně pobývat)
  • Nárok je i v případě, že dítě do 2 let navštěvuje jesle nebo podobné zařízení v maximálním rozsahu do 92 hodin měsíčně
  • Nárok na příspěvek je bez ohledu na příjmy v rodině (jediné co se zohledňuje pro stanovení délky a maximální výše jsou odvody na nemocenské pojištění, resp. vyměřovací základ pro nemocenské dávky)
  • Pokud v průběhu čerpání rodičovského příspěvku vznikne některému z rodičů nárok na mateřskou, nárok na rodičovský příspěvek zaniká (resp. byl by nadále vyplácen jen v případě, že by jeho výše byla vyšší než peněžitá pomoc v mateřství)

Rodičovská dovolená a OSVČ

Na rodičovskou dovolenou má nárok i OSVČ. Zatímco na mateřskou dovolenou (resp. peněžitou pomoc v mateřství) dosáhne pouze ta OSVČ, která si sama, dobrovolně platí nemocenské pojištění, na rodičovskou dovolenou a příslušné dávky vzniká nárok automaticky s narozením dítěte.

Po dobu rodičovské dovolené (resp. po dobu, kdy OSVČ čerpá rodičovský příspěvek), může být podnikání přerušeno, nebo vykonáváno jen jako vedlejší činnost. Během rodičovského příspěvku platí zdravotní pojištění stát.

Rodičovská dovolená u studentky

Pokud se narodí dítě ženě, která byla v době těhotenství studující (nebo dokončila studium před porodem a nikdy nepracovala), nárok na rodičovský příspěvek vzniká automaticky dnem narození dítěte.

Pokud by studentce vznikla nárok na PPM (mateřskou), pak by si mohla zvolit výši a délku rodičovské. Pokud by studentka neměla nárok na mateřskou, tak rodičovský příspěvek sice dostane, ale může u něj dostat maximálně 13 000 Kč měsíčně.

Rodičovská dovolená u nezaměstnaných

Pokud porodí dítě žena, která byla v době porodu nebo před porodem nezaměstnaná, tak nárok na rodičovský příspěvek vzniká, je ale omezena možnost volby výše rodičovské. Nárok na mateřskou je u nezaměstnané pouze v případě:

  • Poslední zaměstnání bylo ukončeno do 180 dnů před nástupem na mateřskou (ochranná lhůta)
  • Podmínky nároku na mateřskou splňuje otec dítěte

Jinak je rodičovský příspěvek u nezaměstnané ženy jen základní verze – tj. maximálně do 13 000 Kč měsíčně.

Rodičovská dovolená u druhého dítěte

Pokud je žena na rodičovské dovolené s prvním dítětem a otěhotní a narodí se jí druhé dítě pak:

  • Pokud během rodičovské dovolené nezaniklo její zaměstnání, má nárok na peněžitou pomoc v mateřství, její výše je stejná jako u prvního dítěte. 6 – 8 týdnů před narozením druhého dítěte by tedy přestala pobírat rodičovský příspěvek na první dítě a pobírala by mateřskou na druhé dítě a po jejím skončení pak druhý rodičovský příspěvek
  • Pokud během rodičovské zaniklo zaměstnání nebo pokud by mateřská na druhé dítě byla nižší než dosavadní rodičovský příspěvek, bude se až do porodu dítěte vyplácet rodičovský příspěvek na první dítě. A po porodu je nutné podat žádost o rodičovský příspěvek na druhé dítě.

Pokud máte nějakou otázku k tomu, jaké jsou podmínky pro rodičovskou dovolenou nebo rodičovský příspěvek. Nebo pokud potřebujete poradit i s něčím jiným v této oblasti, napište svůj dotaz do diskuse pod tímto článkem.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Krátkodobé online půjčky. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka na vyplacení exekuce. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Rodičovský příspěvek 2024

Diskuse: 561
  • Custom avatar Renata

    Dobrý den, jsem OSVČ a neplatím si dobrovolné pojistné na nemocenské pojištění. Jestli jsem dobře pochopila, tak nemám na výběr a prvních 9 měsíců budu pobírat Kč 7.600,– a po zbytek Kč 3.800,– do věku dítěte 4 let nebo lze zohlednit manžel, který je zaměstnanec ? Na rodičovské budu já, matka dítěte. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství nemám, takže můžu pracovat dá se říct do posledního dne před porodem? V roce 2008 jsem si u prvního dítěte mohla zvolit variantu na 3 roky, kdy měsíčně jsem dostávala Kč 7.600,–. O rodičovský příspěvek můžu zažádat ode dne narození dítěte ? Porodné na druhé dítě jsem pochopila, že nedostanu. Děkuji, Renata

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, ano je to tak jak píšete. U rodičovského příspěvku můžete zvolit délku/výši dávky na základě příjmu vašeho manžela. Ten by teoreticky také mohl pobírat PPM – může o ni žádat od 7 týdne po narození dítěte (musel by ale zůstat s dítětem doma, resp., nemohl by během pobírání PPM vykonávat stejnou práci).

  • Custom avatar Hanka

    Dobrý den, čerpám dvouletou variantu RP, a u zaměstnavatele jsem na rodičovské dovolené. Naskytla se mi možnost jiného zaměstnání, kam bych ráda nastoupila ještě před ukončením čerpání RP. Pokud ukončím pracovní poměr v prvním zaměstnání a nastoupím na jiné místo aniž bych zde byla na rodičovské dovolené a dítě nebude navštěvovat ani školku ani jesle mohu dál pobírat RP, nebo je nutné jej zrušit?
    Děkuji za odpověď

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, při rodičovském příspěvku můžete pracovat. Rodičovský příspěvek a rodičovský dovolená spolu v zásadě nijak nesouvisí. Pouze musíte splnit podmínku, že do 2 let věku dítěte nesmí být ve školce/jeslích více než 46 hodin měsíčně. Pokud je tato podmínky splněna, tak máte nárok na RP bez ohledu na to jestli pracujete nebo jaký je váš příjem.

  • Custom avatar Martina

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na výši RP v případě , že jsem zaměstnána 3 měsíce a momentálně jsem na neschopence? Co se tady píše se mateřská počítá z celého kalendářního roku? Pak jsem během 12-ti měsíců, ještě byla ještě registrována 2x na ÚP a 2x krátkodobě pracovala. Chtěla jsem Vás požádat o vysvětlení přesně z čeho a jak se mi bude počítat výše RP?
    Případně by mohl jít na RP manžel, ale ten je nyní 2-hým měsícem regitrován na ÚP. Mu by se počítala výše RP také z předchozích 12 ti měsců? Nebo by měl jen nárok na základní variantu RP?
    Velice děkuji za informace a přeji hezký den Martina

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, mateřská a rodičovský příspěvek jsou dvě různé věci.

      Mateřská (PPM) se počítá z příjmu za posledních 12 měsíců, pokud poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, tak z této kratší doby

      Rodičovská (rodičovský příspěvek) má stejnou částku pro všechny bez ohledu na příjem = 220 tisíc korun

      Předpokladem pro nárok na PPM je to, že v posledních 2 letech jste byla zaměstnaná alespoň 270 kalendářních dní, pokud ne, tak máte nárok jenom na rodičovský příspěvek.

      Pokud je manžel zaměstnaný, může od 7 týdne po narození dítěte žádat o mateřskou a následně o RP. Pokud je zaměstnaný tak by měl mít nárok na vyšší RP (možnost zvolit si).

  • Martina

    Dobrý den, jsem OSVČ…před prvním porodem v roce 2010 jsem si platila nejvyšší tehdy možné nemocenské pojištění, měla jsem krásnou PPM a následně jsem si mohla vybrat, jaký chci rodičovský příspěvek. V průběhu rodičovské jsem podruhé otěhotněla a v dubnu roku 2013 porodila…nárok na PPM jsem neměla, protože jsem přecházela z rodičovské na rodičovskou 🙁 a nikoho tehdy nezajímalo, že jsem si nemocenskou platila a jako OSVČ si jí v průběhu rodičovského příspěvku platit nemůžete!Takže jsem místo PPM nastoupila rovnou rodičovskou, kterou mi stát určil na 4 roky…jen mě zajímá, jestli se s tím dá něco dělat…proč jsme neměli na nic nárok, když jsem si před prvním otěhotněním platila nemocenskou…je to trošku nespravedlivé!!!

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, takto je to bohužel nastavené v zákonech. Pokud si jako OSVČ neplatíte během rodičovské nemocenské pojištění tak nárok na PPM nemáte. U zaměstnanců je to trochu jiné tím, že oni jsou na „dovolené“ a jejich zaměstnání formálně trvá i během rodičovské. Nespravedlivé to je s tím souhlasím, jako ostatně vše ostatní u OSVČ, to jak jsou nastaveny všechny podmínky je ve srovnání s výhodami, když je člověk zaměstnaný opravdu horší. Jediná možnost jak s tím něco dělat je změnit zákony, tj. zvolit takovou vládu která takové změny prosadí.

  • Custom avatar Vendula

    Dobrý den, synovi byl v únoru 1 rok. Nastala situace, kdy zřejmě budu muset z finančních důvodů nastoupit do práce a syna dát do jeslí. Čerpám RP v 3-leté variantě. Je možné do 2 let syna čerpání RP přerušit (docházka by byla zřejmě více než 46 hodin měsíčně) a po jeho 2 narozeninách znovu začít pobírat RP a do jeho 4 let jej pak „dovybrat“? Předem děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, ano mělo by to být možné

  • Custom avatar Jana

    Dobrý den,
    prosím o radu, čerpám tříletou rodičovskou dovolenou na syna (2roky), v září se nám narodí druhé dítě. Můj pracovní poměr skončil při čerpání RD. Tudíž jsem již nezaměstnaná. Ale v mateřské budu pokračovat v kuse. A jde mi o to, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou a nebo rovnou na rodičovský příspěvek. A jesli si budu moct sama určit délku rodičovské dovolené. a nebo mi bude rovnou přidělena ta 4 letá… děkuji za odpověď Navrátilová

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud v době předpokládaného nástupu na PPM nebude zaměstnaná nebo v ochranné době 180 dní od skončení zaměstnání tak na PPM mít nárok nebudete a budete mít nárok až na RP.

  • Custom avatar Katka

    Dobrý den, jsem na dvouleté RD, zaměstnavatel chce, abych se vrátila do zaměstnání o půl roku dříve, dcerku budu tedy muset dát do jesliček (bude to více jak na 46 hodin měsíčně a nebudou jí ještě 2 roky), jde to nějak udělat, abych nepřišla o 6 měsíců rodičovského příspěvku (celkem 6 x 11 000kč)?? Děkuji za odpověď

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, 46 hodin měsíčně se sleduje jenom u dětí do 2 roků, pokud je dceři víc než 2 roky, tak už ji můžete dát do školky/jeslí na celý den.

  • Custom avatar Lucka

    Dobrý den,
    myslím,že odpověd znám ale chci se raději zeptat.
    Na internetu se objevili příspěvky,že se dá vybrat rodič.příspěvek,pokud otěhotníte v době pobírání RP.
    Konkrétně můj případ…
    do 12.2.2015 bych měla pobírat RP na první dítě ve výši 3leté varianty,a v říjnu 2014 se nám narodí druhé dítko..je možné částku dovybrat nebo navýšit,i když jsem před prvním těhotenstvím měla v práci základ a tím pádem jsem na 2letou variantu nedosáhla?
    Děkuji za odpověd

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud splňujete podmínky (výše vyměřovacího základu k datu narození prvního dítěte), tak si můžete zvolit jinou výši čerpání RP. Maximálně je možné pobírat 11 500 Kč měsíčně. Tedy můžete s dostatečným předstihem změnit výši RP a tím vyčerpat celých 220 tisíc Kč.

  • Custom avatar Žaneta

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda budu mít nárok na PPM a nebo na rodičovský příspěvek? S manželem jsme na 1 rok na working holiday viza na Novém Zélandu, kde pracujeme a máme zde zaplacené cestovní pojištění. Přemýšleli jsme, že bych zkusila otěhotnět těsně před odjezdem ze Zélandu. Manžel po návratu do České republiky začne znovu pracovat a já bych se přihlásila na Úřad práce. A nebo je možné si platit nějakou částku během těhotenství, abych měla poté nárok na rodičovský příspěvek nebo mateřskou dovolenou?
    Děkuji za odpověď

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, to co popisujete, v zásadě není možné. Předpokladem pro nárok na mateřskou (PPM) je to že 2 roky před nástupem na mateřskou jste zaměstnaná (nebo si jako OSVČ platíte nemocenské pojištění sama) alespoň 270 kalendářních dní. Což by vám zřejmě nevycházelo. Jinak budete mít nárok na rodičovský příspěvek (od data narození dítěte), u něj příjmy/zaměstnání nehraje roli.

  • Custom avatar Martina

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat zda je nějakým způsobem omezen čas střídání na rodičovské dovolené. např. je možné se střídat po 3 měsících. Předem moc děkuji za odpověď. Martina

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, změnu je možné provádět 1x za 3 měsíce

  • Custom avatar Jarka

    Dobrý den, jsem na rodičovském příspěvku ve variantě na tři roky, která mi končí v říjnu 2014,nyní čekám druhé dítě, termín mám v červnu (budu -li počítat nástup na MD 6 týdnů před termínem vychází to na 29.4.)… Chci se zeptat, jestli si mohu ještě podat žádost o úpravu výše rodičovského příspěvku nebo už to nejde, když se jedná v podstatě o jeden měsíc? Přijde mi nefér, když mám pobrat částku 220tis. na péči o dítě, že o část přijdu…

    děkuji za odpověď

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, žádost podat můžete

  • Custom avatar Zuzka

    Dobrý den, pobírám RP ve 2-leté variantě, která končí v červenci. Jsem nezaměstnaná.
    Kdybych nyní otěhotněla a po ukončení RP se musím nahlásit na ÚP, dále se musím starat o první dítě. Jako těhotnou mě nezaměstnají, budu vedena na ÚP, než nastoupím na mateřskou, chápu to dobře? Jsou jiné možnosti, poraďte mi, prosím. Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud budete nezaměstnaná, tak nebudete mít nárok na mateřskou. Budete nezaměstnaná až do narození dítěte a po jeho narození vám vznikne nárok na rodičovský příspěvek. Na mateřskou (PPM, peněžitá pomoc v mateřství), mít nárok nebudete. Na ten je nárok pouze tehdy pokud jste v době nástupu zaměstnaná, nebo v ochranné době 180 dní od konce posledního zaměstnání.

  • Jana

    Dobrý den, otec mého budoucího dítěte pracuje v zahraničí. Oba máme trvalý pobyt v ČR. Je možné, že by od 7 týdne věku dítěte zažádal o PPM, i když pracuje v zahraničí? Výše PPM by byla 70% jeho denního vyměřovacího základu v přepočtu na Kč?

    Děkuji za odpověď

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, PPM je dávka, která se vyplácí na základě nemocenského pojištění, Pokud otec dítěte pracuje v zahraničí, tak nemocenské pojištění (pravděpodobně) odvádí tam. Nemůže tedy žádat o nemocenské dávky v ČR, ale musí se obrátit na odpovídající instituci v zahraničí a případný nárok na tyto dávky se bude řídit místní legislativou.

  • libuše

    Dobrý den, od konce ledna tohoto roku jsem na nemocenské a v únoru jsem otěhotněla. Lékař mě chce nechat po celou dobu těhotenství doma, na rizikovém těhotenství. Chci se zeptat zda pro posouzení výše mateřské a rodičovské se bude vycházet z posledních 12 odpracovaných měsíců, čili z denního vyměřovacího základu co mám teď pro nemocenskou a nebo mi to ovlivní ta dlouhodobá nemocenská a bude se to vypočítavat ze 4 odpracovaných měsíců a z 8 měsíců nemocenské (Což bych měla DVZ o dost nižší).

    Děkuji za radu libuše

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, to jaké máte nemocenské dávky se do výpočtu PPM nezapočítává, bude se to počítat z vašeho příjmu před začátkem pracovní neschopnosti.

      • Jana

        Dobrý den, je možné si zvolit variantu rodičovského příspěvku podle výše výdělku otce dítěte, pokud otec pracuje v zahraničí a výplatu má v eurech? Se pak eura přepočítávají na Kč?

        • Jana Králová, Sociální dávky 2024

          Dobrý den, obávám se, že v tomto případě zřejmě otec nemůže provést volbu RP. Pro volbu RP je rozhodující vyměřovací základ pro nemocenské dávky. Pokud má příjem v zahraničí, tak v ČR neodvádí pojištění a není mu tedy možné stanovit vyměřovací základ. Přiznám se, že si ale nejsem 100% jistá. Doporučuji obrátit se na call centrum MPSV kde by vám mělo být schopni poradit: 844 844 803

  • Custom avatar Lea

    Dobrý den, přecházela jsem z rodičovské dovolené (volba na 36 m, měla končit 05/2014), 4.10. 2013 se nám však narodilo druhé dítě a přestoupila jsem na MD. Byla jsem předtím zaměstnaná a zam. poměr trvá i nyní. Není již možné dovyčerpat zbytek příspěvků na první RD, nebo jsem o ně tímto přišla? Dokdy musí být učiněna volba druhé RD a jaká by byla výše, při 3 a 4 leté variantě? Zřejmě je pro mě nyní výhodnější podat výši příjmů manžela, který je má vyšší? Pokud bych zvolila 4 letou variantu, musí se žádat zaměstnavatelě o neplac. volno? Pokud ano, tak hned po volbě, nebo až po uplynutí 3 let? Pokud bych se později rozhodla třeba nastoupit dříve, či podnikat, lze dočerpat příspěvky? A obecně zkrátit asi RD lze, ale prodloužit nikoliv, že? Děkuji

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, nárok na rodičovský příspěvek na první dítě vám zanikl ve chvíli, kdy jste nastoupila na MD s druhým dítětem. To co jste nestihla vyčerpat, již nemůžete získat.

      O RP na druhé dítě byste měla požádat cca 4 týdny před koncem mateřské, aby se vše stihlo vyřídit a aby vám RP navazoval plynule na mateřskou. Jinak ale omezení není … můžete si o něj požádat i později.

      U zaměstnavatele byste určitě měla nahlásit, že máte druhé dítě a prodloužit si rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou nezávislé. Tj. můžete si klidně zvolit rodičovský příspěvek třeba na 4 roky ale současně být s dítětem doma jenom dva roky a pak dva roky chodit do práce nebo podnikat a při tom pobírat rodičovský příspěvek.

  • Custom avatar Katka

    Dobrý den,
    Prosím o radu ohledně rodičovské dovolené a rodičovského příspěvku. V červnu 2013 mi skončila pracovní smlouva – již jsem v té době byla na neschopence kvůli těhotenství a od prosince jsem začala pobírat PPM (jelikož jsem se vešla do ochranné lhůty). V únoru se nám narodilo miminko a v červnu bych měla zažádat o RP. Pokud budeme dokládat manželovy příjmy, budu si moci zvolit i variantu. To co mne ale zajímá je, zda se budu muset od toho června 2014 (kdy budu žádat o RP) zaregistrovat na ÚP, jelikož už nejsem zaměstnaná??
    A další otázka – manžel pracuje v zahraničí, oba jsme zde hlášeni, ale trvalý pobyt máme oba v ČR. Někde jsem četla,že pokud je příjem v zahraničí, na RP v ČR nemáme nárok.

    Děkuji moc za radu.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud vy a dítě (resp. manžel a dítě) máte trvalý pobyt v ČR pak máte nárok na RP zde v ČR. (jiné by to bylo u PPM, kde by v případě příjmu v zahraničí nárok v ČR nebyl).
      Máte dvě možnosti, buďto se budete evidovat na ÚP – ale tím pádem byste musela aktivně hledat zaměstnání, resp. akceptovat nabídky UP. Nebo můžete na vaší zdravotní pojišťovně nahlásit že pečujete o dítě do 7 roků, pak nemusíte platit zdravotní pojištění a budete doma s dítětem.

  • Custom avatar Magdalena

    Dobrý den,
    bohužel nesplňuji podmínky pro mateřskou ( chybí mi odpracovat 11 dni). Nicméně mam dotaz ohledně rodičovské- nerada bych dostala příspěvek na 4 roky. V současné době jsem zaměstnaná, ale do konce 6ti neděli budu na nemocenské pak přejdu na rodičovskou. Dotaz je zda si můžu vybrat delku rodičovské np. na 2 nebo 3 roky?. Děkuji za odpověď

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud k datu narození dítěte budete zaměstnaná (byť v pracovní neschopnosti) tak byste měla mít možnost volby RP. U volby délky(výše rodičovského příspěvku je rozhodující stav k datu narození dítěte.

  • Custom avatar Tea

    Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou, která mi končí v srpnu 2014 (trvala necelé 3 roky). Termín porodu mám v listopadu 2014. Budu mít nárok na mateřskou a následně rodičovskou dovolenou (220000 s možnou volbou na měsíce) nebo spadnu do tzv. základní verze (tj. 7600 prvních 9 měsíců a následně 3800 po zbytek doby do 4 let věku dítěte). A v období, když už mi vyprší smlouva a než půjdu na mateřskou budu něco pobírat? Předpokládám že v době skončení smlouvy budu již na neschopence. Děkuji.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý de, vzhledem k tomu že porod bude ještě v ochranné lhůtě 180 dní, pak nárok na PPM mít budete. Do doby než půjdete na mateřskou byste se měla evidovat na Úřadu práce, pokud budete v pracovní neschopnosti nebo již na PPM, pak to nemá smysl, nic dalšího byste již nedostala. Pro možnost volby RP je rozhodující vyměřovací základ k datu narození dítěte, pokud v té době budete nezaměstnaná, pak možnost volby nemáte, volbu by bylo možné provést na základě příjmu otce dítěte.

  • Custom avatar Jana

    Dobrý den, měla bych dotaz, nečekaně jsem otěhotněla dřív než jsem chtěla, Mam už 1 dítě a rodičovský příspěvek mám do 10.2015 ale druhé dítě se narodí v 11.2014 mám narok na vyplacení rodičovského příspěvku, nebo jak ho vyčerpat, už jsem si požádala o na výšení na plnou částku. (před narozením dítě jsem byla na up ale v ochrané lhůtě 180 dni tak jsem měla možnost čerpat ppm )(a to můžu i teď a pak na rodičák?) děkuji Jna

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud již pobíráte nejvyšší možnou měsíční platbu rodičovského příspěvku tak není jiná možnost jak jinak vyčerpat zbytek RP. Není možné ani jednorázové vyplacení zbývající částky ani žádné převedení.

      • Custom avatar jana

        Dobrý den,děkuji, a budu moc mít zase volitelnou dobu mateřské, nebo nebudu? Děkuji

        • Jana Králová, Sociální dávky 2024

          Dobrý den, volitelná doba se týká rodičovského příspěvku. Pokud v době narození dítěte budete nezaměstnaná, pak mít možnost volby nebudete. Volbu by případně mohl provést otec dítěte na základě svého příjmu

          • Custom avatar Jana

            a to jako že by on šel na mateřskou apak ji převedl na mě?

          • Jana Králová, Sociální dávky 2024

            Dobrý den, převedené mateřské (PPM) není možné, ale otec ji případně může čerpat po narození dítěte (od 7 týdne), po tu dobu ale musí být s dítětem doma resp. Nemůže vykonávat stejnou práci na základě, které čerpá PPM. Převod PPM na matku byl možný před několika lety, ale již delší dobu to není možné.

      • Custom avatar Jana

        a ještě dotaz můžu čerpat PPM před narozením druhého dítěte když jsem byla před prvním v ochrané lhůtě po skončení 180dní?

        • Jana Králová, Sociální dávky 2024

          Dobrý den, pokud jste nyní nezaměstnaná (byť na rodičovské), tj. pokud vaše zaměstnání zaniklo před nástupem na první mateřskou, pak na PPM mít nárok nebudete a budete mít nárok až na RP po narození druhého dítěte.

  • Custom avatar andrea čapková

    Dobrý den,
    mám dotaz – 4. prosince se sestře narodil syn, ale má zdravotní potíže, takže ještě stále je v nemocnici na nedonešeneckém oddělení, Jak je to s pobíráním rodičovského příspěvku? Sestra s malým v nemocnici není, pouze za ním dojíždí. Rodičovský příspěvek pobírá od narození malého – tedy od 4. prosince. Je možné, že ztratí nárok na rodičovský příspěvek?
    Děkuji za odpověď

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud je dítě v nemocnici déle než 3 měsíce, tak se od 4 měsíce rodičovský příspěvek nevyplácí viz: zákon o státní sociální podpoře – č. 117/1995 Sb. § 30b:
      (2) Je-li rodič pobírající rodičovský příspěvek nebo dítě, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, ze zdravotních důvodů ve zdravotnickém zařízení lůžkové péče déle než 3 kalendářní měsíce, nenáleží výplata rodičovského příspěvku od čtvrtého kalendářního měsíce poskytování lůžkové péče. V této době však může rodič provést volbu podle § 30 odst. 3 nebo 4. Věta první neplatí, jestliže rodič o dítě umístěné ze zdravotních důvodů ve zdravotnickém zařízení lůžkové péče osobně celodenně a řádně pečuje

  • Custom avatar Žaneta Amélie

    Dobrý den,

    můj manžel je ze Slovenské republiky, má tam trvalý pobyt, občanství, ale je již 11 let v ČR a má tady práci.
    Četla jsem, že v momentě, kdy by přišel nedejbože o práci mi zanikne právo na peněžitý příspěvek a i takto musím každé tři měsíce dokládat potvrzení o jeho zaměstnání.
    Jak to tedy je?

    Děkuji

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, asi přesně nerozumím dotazu. Pokud vy a dítě máte trvalý pobyt v ČR, tak máte nárok na rodičovský příspěvek „automaticky“, bez ohledu příjmu manžela. Zkuste prosím případně upřesnit svůj dotaz.

  • Custom avatar Lenka

    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat v prosinci jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou a pobírám 7600,-. Počítám dobře že tuto částku budu pobírat necelých 29měsíců?

    děkuji a jsem s pozdravem

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud jste si zvolila 3 letou variantu RP, pak ano.

  • Custom avatar MarWei

    Dobrý večer mám na vás pár otázek 🙂 v lednu 2014 mi skončil rodič.příspěvek na 1 ditě mela jsem na 3 roky ukoncily semnou prac. pomer tak ze sem nemela narok na ppm chybelo mi par dni co sem mela odpracovat tak sem spadla rovnou pod RD. od 21.1 2014 sem nastoupila na prac.urad s tim ze mam 5 mesicu minimalni podporu do prace jit nemuzu jsme v 5 mesici tehotenstvi.. tak me zajima kam a kdy jsi mam jit vyridit dalsi RD a jestli mam vubec narok a jestli rovnou spadnu pod 4 letou sazbu manzel chodi do prace uz 4 roky dela v te same tak me zajima pokud by se dala PPM vyridit na manzela a co to obnasi?? porad se to nejak meni a uz nevim co a jak dekuji za odpoved M.W.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, podle toho co píšete se domnívám, že na PPM (metařskou) mít nárok nebudete a budete mít nárok až na RP po narození dítěte v základní variante (4 roky). Manžel – pokud je zaměstnaný, může žádat o PPM od 7 týdne po narození dítěte (prvních 6 týdnů byste tedy měla RP a následně by se jeho výplata musela pozastavit). Manžel by s vámi musel uzavřít dohodu o svěření dítěte do péče. Na základě toho by si u zaměstnavatele vyřídil mateřskou dovolenou (tu mu musí zaměstnavatel ze zákona umožnit). Na ČSSZ by si pak vyřídil PPM a tu by čerpal po dobu 22 týdnů. Po tu dobu by musel být doma s dítětem resp. nemohl by vykonávat stejnou práci na základě, které by mu byla vyplácena PPM.

  • Custom avatar petra

    Dobrý den,

    9. května 2014 mi končí 3letý rodičovský příspěvek 7600,- měla jsem nárok i na mateřskou. ale od toho 9. května jsem nezaměstnaná a čekám druhé dítě v září 2014, znanená to, že budu pobírat od narození druhého dítěte pouze základní variantu (7600,-prvních 9 měsíců a 3800,- do 4 let) a nemůžu si zvolit ani délku rodičovské? Manžel je OSVČ 5let a odvádí nemocenské a všechny platby už těch 5let, má to nějaký vliv na podání žádosti o rodičovský příspěvek? a on by v případě, že by pobíral rodičovský příspěvek na sebe musel živnost přešit a být s dítětem doma?

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, ano pokud budete nezaměstnaná, nebudete mít nárok na PPM a bude vám vznikat nárok pouze na rodičovský příspěvek v základní variantně.
      Pokud je manžel OSVČ a platí si nemocenské pojištění (pozor jen na to že nemocenské pojištění není to samé jako zdravotní pojišťění, nemocenské pojištění je dobrovolné a velká většina OSVČ si jej neplatí), pak by mohl žádat jak o PPM, tak by měl mít možnost i následně zvolit jinou variantu RP. Jakou konkrétně to závisí na tom, jaký bude mít vyměřovací základ, což se odvíjí od toho, jakou měsíční platbu na nemocenské pojištění platí. Pokud by žádal o PPM, musel by být s dítětem doma, resp. by nemohl vykonávat stejnou činnost, z které odvádí nemocenské pojištění. U RP je to úplně jedno kdo je s dítětem doma. Klidně by RP mohl čerpat manžel a s dítětem budete doma vy.

  • Custom avatar Eva

    Dobrý den,

    v současné době jsem na rodičovské dovolené, původně nastavené na 3 roky (synovi budou 2 roky v červnu 2014). Znovu jsem otěhotněla … když jsem se to dozvěděla, ihned jsem si byla navýšit rodičovský příspěvek na 11 500 Kč. Termín porodu mám stanoven na 31.8.2014. Během celé doby mi zaměstnavatel drží místo. Chci se zeptat, zda mi bude doplacena nevyčerpaná částka rodičovského příspěvku než začnu znovu pobírat mateřskou?
    Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, ne nebude. Není možnost požádat o jednorázové vyplacení rodičovského příspěvku. Nic takového zákon ani další předpisy nepřipouští. Pokud již máte nejvyšší možnou měsíční platbu RP, pak se již nic dalšího nedá dělat.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...