Kalkulačka: Výpočet délky rodičovské dovolené a výše rodičovského příspěvku

Rodičovský příspěvek je sociální dávka určená pro osoby, které celodenně pečují o dítě do 4 roků. Podle výše příjmů (resp. určeného vyměřovacího základu), je pak možné zvolit si maximální rodičovský příspěvek (11500 Kč měsíčně), nebo minimální RP (prvních 9 měsíců 7600 Kč a zbytek doby 3800 Kč měsíčně). Nebo i jiné varianty mezi minimální a maximální.

V této kalkulačce si můžete spočítat, jakou délku a tím i výši rodičovského příspěvku si můžete v roce 2017 zvolit. Podíváme se i na to, jak se mají změnit podmínky pro čerpání rodičovského příspěvku v roce 2017.

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024 (od 1. ledna 2024)

Rodičovský příspěvek se naposledy zvyšoval od začátku roku 2020. Vzhledem k vysoké inflaci, která je zde především za poslední rok a půl , už tato sociální dávky, nemusí plně pokrývat potřeby rodin s dětmi či samoživitelek s dítětem. I to je jeden z důvodů, proč vláda zvažuje zvýšení rodičovského příspěvku. Hovoří se o tom, že by se měl rodičovský příspěvek zvýšit o 50 tisíc korun.

Zvýšení rodičovské schválila vláda 28. 6. 2023. Rodičovský příspěvek na jedno dítě, mohl být až 350 000 Kč. U dvojčat by to mohlo být až 525 000 Kč.

Ke zvýšení ale dojde až od 1. ledna 2024. A mělo by se týkat jen dětí, které se narodí až v roce 2024 (děti narozené od 1. 1. 2024).

Kromě zvýšení rodičovské, by mělo dojít i ke zkrácení maximální doby. Ze současných 4 roků jen na 3 roky (do 3 narozenin dítěte).

Více informací o zvýšení rodičovské a změnách v roce 2024 zde.

Výpočet délky rodičovské dovolené a výše rodičovského příspěvku

Kalkulačka rodičovská dovolená 2017
Příjem matky
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Příjem otce
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Výpočet

Rodičovský příspěvek od 1. 1. 2017

V průběhu roku 2016 se několikrát objevily informace, že by se od 1. 1. 2017 měly změnit podmínky pro čerpání rodičovského příspěvku – viz samostatný článek Rodičovský příspěvek změny 2017. Nakonec ale nedošlo ke schválení změn.

Ministerstvo práce a sociálních věcí již před koncem roku 2016 ale avizovalo, že s těmito změnami i nadále počítá, a v závislosti na rychlosti legislativního procesu (schválení zákona v poslanecké sněmovně, atd.), by navrhované změny mohli začít platit již v průběhu roku 2017. Kdy přesně, a v jaké podobě, zatím není jisté.

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2017

I v roce 2017 tedy zatím stále platí, že základní výše rodičovského příspěvku zůstává beze změny. Tedy 220 000 Kč. To je celková výše rodičovského příspěvku.

Nemění se zatím ani podmínky, jak je možné tuto sumu čerpat. I nadále tedy platí, že maximální výše rodičovské je 11500 Kč měsíčně (jednou z navrhovaných změn je to, že by mělo být možné čerpat RP až ve výši přes 30 tisíc korun měsíčně).

Je zachována i „minimální“ rodičovská – především u osob, u kterých není možné stanovit vyměřovací základ (ani u jednoho z rodičů), je rodičovský příspěvek vyplácen ve výši 7600 Kč prvních 9 měsíců po narození dítěte a 3800 Kč pak až do 4 roků věku dítěte, bez možnosti volby jiné varianty. I toto se mělo změnit, tak aby i lidé „bez příjmu“ měli možnost volby výše RP až do 7600 Kč měsíčně.

Kdo může zvolit délku rodičovské?

Pro možnost volby výše měsíčního rodičovského příspěvku (a tím i ve výsledku doby jeho vyplácení) platí, že stačí, pokud je možné alespoň u jednoho z rodičů stanovit vyměřovací základ v dostatečné výši:

  • Není možné stanovit žádný vyměřovací základ = je nárok pouze na „minimální“ rodičovský příspěvek, resp. na variantu na 4 roky (prvních 9 měsíců je to 7600 Kč, pak po zbytek doby 3800 Kč)
  • Je možné stanovit vyměřovací základ, ale ten je nižší než 7600 Kč (jedná se o třiceti násobek denního vyměřovacího základu) = pak je možné zvolit výši rodičovského příspěvku až do 7600 Kč měsíčně
  • Je možné stanovit vyměřovací základ ve výši 11500 Kč a více (jedná se o třiceti násobek denního vyměřovacího základu) = pak je možné zvolit výši rodičovského příspěvku až do 11500 Kč měsíčně
  • Je možné stanovit vyměřovací základ vyšší než 7600 Kč ale nižší než 11500 Kč = pak je možné volit rodičovský příspěvek do výše tohoto vyměřovacího základu (resp., do výše 30 násobku denního vyměřovacího základu). Pokud by to bylo třeba 9000 Kč, pak může být maximální měsíční rodičovský příspěvek také jen 9000 Kč měsíčně.

Ve všech výšeuvedených variantách je ale ve výsledku vyplacena stejná částka, tedy 220 000 Kč. Takže označení minimální / maximální rodičovská se vztahuje právě jen na jednu měsíční platbu.

Kdy a jak je možné změnit rodičovský příspěvek

Změnu výše rodičovského příspěvku je možné provést maximálně jednou za 3 měsíce. Takto je ale možné měnit rodičovský příspěvek i opakovaně, tedy několikrát v průběhu jeho čerpání.

Rodičovský příspěvek se řeší na Úřadu práce (podobně jako i ostatní sociální dávky). Výši rodičovského příspěvku si určujete v žádosti o RP. Následně, po jeho schválení pak stačí vyplnit příslušný formulář hlášení změn – Volba výše rodičovského příspěvku. Zde si pak zvolíte novou výši dávky a datum (měsíc), od kterého má být vyplácen RP v této nové výši.

Rodičovský příspěvek a školka

Během doby, kdy čerpáte rodičovský příspěvek, platí omezení pro návštěvu dítěte ve školce (jeslích apod.). Aktuálně je u dětí do 2 let sledováno, aby do školky nechodily na dobu delší než 46 hodin v kalendářním měsíci. U dětí nad dva roky již ale docházka nesleduje. Mohou tedy chodit do školky bez omezení.

I tato podmínka měla být původně od začátku roku 2017 zrušena. Je stále součástí plánovaných změn a je tedy možné, že bude v průběhu roku zrušena.

Práce nebo podnikání během rodičovské

U rodičovského příspěvku není nijak omezena možnost pracovat nebo podnikat. Resp. pokud je současně s prací nebo podnikáním zajištěna řádná celodenní péče o dítě, pak není nijak limitována výše příjmu.

Během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, pak můžete pracovat jak v klasickém zaměstnání (hlavní pracovní poměr na plný či zkrácený úvazek), tak i formou nějaké dohody (DPP nebo DPČ). Můžete i podnikat jako OSVČ.

Během doby, kdy čerpáte rodičovský příspěvek, pak máte nárok i na podporu v nezaměstnanosti – pokud, přijdete o zaměstnání, pak vám vzniká nárok na tuto podporu.

Stejně tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti i po skončení rodičovského příspěvku, a to i v případě, že jste během rodičovské nepracovali.

Rodičovská na otce

Rodičovský příspěvek může čerpat jak matka dítě tak i jeho otec. Vždy ale pouze jeden z nich. Stejně tak jako matka, tak i otec dítěte mohou čerpat rodičovskou dovolenou v zaměstnání. Nově měla být zavedena i nová placená dovolená pro otce dítěte – má se jednat o týdenní placenou dovolenou, kterou by bylo možné čerpat v době 6 týdnů po porodu (také zatím nebyla schválena).

Souběh rodičovského příspěvku a mateřské

Rodičovský příspěvek je možné dostávat pouze na nejmladší dítě v rodině. Pokud jeden z rodičů má nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pak může být rodičovský příspěvek vyplácen, pouze pokud je tato „mateřská“ (PPM) nižší než rodičovský příspěvek. Pak je vyplácen rozdíl mezi výši RP na který je nárok a výší mateřské. Tj. vyplácí se pouze část rodičovského příspěvku, který dorovnává nízkou mateřskou do výše rodičovského příspěvku.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka 20000 ihned. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Zaručené peníze. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: Výpočet délky rodičovské dovolené a výše rodičovského příspěvku

Diskuse: 2
  • Custom avatar Stanislava Hurná

    Dobrý den,
    ráda bych se zeptala,syn chodí do školky na 46hod. v měsíci lednu,2 roky mu budou 7.2,může v unoru na celodenní docházku ?Pobírám rodičovský příspěvek. a do práce mám nastoupit 1.2.2017
    Děkuji za odpověd

  • Custom avatar Kateřina

    Dobrý den,

    měla bych dotaz na situaci, kdy si volbou maximální možné měsíční částky vyčerpám RP např. po 2 letech, ale přesto se rozhodnu zůstat s dítětem doma déle. Souvisí délka výplaty těchto dávek s povinností návratu do zaměstnání či započetí povinných plateb pojistného u OSVČ?

    Předem děkuji za odpověď
    Kateřina

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...