Rodičovský příspěvek 2024

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, na kterou má nárok rodič dítěte (otec nebo matka), který celodenně pečuje o dítě (maximálně do jeho 4 roků). Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2024? Jaké jsou podmínky na jeho získání? Kdo si může vybrat délku rodičovského příspěvku? Poradíme vám a poskytneme vám podrobný přehled co a jak ohledně nároku na rodičovský příspěvek.

Rodičovská dovolená vs. mateřská dovolená

Někteří lidé si často pletou rodičovský příspěvek (rodičovská dovolená) a mateřskou dovolenou (peněžitá pomoc v mateřství). Zatímco na mateřskou, má nároku pouze ten, kdo „pracoval“ (resp., byl účastníkem nemocenského pojištění nebo si jako OSVČ platit nemocenské pojištění), rodičovský příspěvek může získat i ten, kdo nepracoval (i studentka, nezaměstnaná žena apod.). Jedná se ale o dvě různé dávky.

Při splnění všech podmínek má matka (nebo otec dítěte) nejprve nárok na mateřskou. Ta začíná zpravidla 6 – 8 týdnů před porodem (otec ji může dostat nejdříve od 7 týdne po porodu). Rodičovská dovolená pak začíná po skončení mateřské (její délka je 28 týdnů při narození 1 dítěte nebo 37 týdnů pokud se narodí 2 a více dětí).

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2024

Zatímco dříve se maximální výše rodičovského příspěvku poskytovala v různých úrovních (v závislosti na délce čerpání rodičovské dovolené), již od 1. 1. 2012 platí, že celková výše vyplacené rodičovské je stejná, bez ohledu na její délku. K poslednímu zvýšení rodičovské došlo v roce 2020.

Rodičovský příspěvek se zvýší od začátku roku 2024. Na zvýšenou rodičovskou, ale bude nárok jenom u dětí, které se narodí od 1. 1. 2024:

  • Rodičovský příspěvek (dítě narozené od 1. 1. 2024) = 350 000 Kč (na jedno dítě)
  • Rodičovský příspěvek (děti narozené od 1. 1. 2024) = 525 000 Kč (na dvojčata)

Pro děti, které se narodily dříve (do konce roku 2023), se nic nemění. Rodičovský se u nich nezvyšuje:

  • Rodičovský příspěvek (dítě narozené do 31. 12. 2023) = 300 000 Kč (na jedno dítě)
  • Rodičovský příspěvek (děti narozené do 31. 12. 2023) = 450 000 Kč (na dvojčata)

Pokud se rozhodnete pro kratší dobu rodičovské dovolené, můžete při splnění všech podmínek dostávat vyšší měsíční částku. Pokud se rozhodnete pro delší variantu, dostáváte nižší měsíční částku. Délku rodičovské dovolené pak můžete měnit každé 3 měsíce (a tím se mění i výše měsíční platby.

To, kolik by mohla být vaše rodičovská, si můžete sami spočítat, viz: Kalkulačka rodičovská – rodičovský příspěvek 2024.

Maximální a minimální rodičovská v roce 2024

U rodičovského příspěvku si můžete zvolit délku, a tím i výši, kolik měsíčně dostáváte. Pokud jste neměli nárok na mateřskou (PPM), a pokud nemůže doložit příjem ani druhý rodič (stačí když doloží příjem otec dítěte), pak si můžete zvolit rodičovskou do výše maximálně 13 000 Kč měsíčně (na dvojčata 19 500 Kč měsíčně)

V závislosti na tom, jaká byla výše mateřské, si pak můžete případně zvolit i vyšší měsíční částku.

  • Maximální měsíční rodičovská = stejná jako mateřská (resp. 70% ze 30ti násobku vyměřovacího základu pro mateřskou (*))
  • Maximální měsíční rodičovská v roce 2024 = 53 910(maximální výše mateřské v roce 2024)
  • Celková délka u této varianty = cca 6 měsíců

Minimální výše rodičovského příspěvku a tím i nejdelší možná doba rodičovské dovolené je:

Pro děti narozené do 31. 12. 2023:

  • Minimální měsíční rodičovská = 6250 Kč
  • Celková délka této varianty = 48 měsíců (za předpokladu, že není nárok na PPM, a RP je čerpán do 4 roků od narození dítěte)

Pro děti narozené od 1. 1. 2024:

  • Minimální měsíční rodičovská = 9722 Kč
  • Celková délka této varianty = 36 měsíců (za předpokladu, že není nárok na PPM, a RP je čerpán do 3 roků od narození dítěte)

Můžete si ale zvolit i jinou variantu. Rodiče dvojčat mají nárok na 1,5 násobek toho co rodiče jednoho dítěte. Jejich teoretická maximální mateřská je tak 80 865 Kč měsíčně.

Změna délky mateřské dovolené a výše rodičovského příspěvku

Délku a tím i výši rodičovského příspěvku je možné měnit vždy jednou za tři měsíce (resp. od poslední změny musí uběhnout nejméně 3 kalendářní měsíce, aby bylo možné udělat další změnu). Změna (zvýšení nebo snížení), se ale projeví až od následujícího kalendářního měsíce.

O změnu délky a tím i výše rodičovského příspěvku může požádat ten, kdo splňuje obdobné podmínky jako u nároku na mateřskou (viz: peněžitá pomoc v mateřství):

  • Pokud jste neměli nárok na mateřskou, pak si můžete zvolit rodičovskou do maximálně 13 000 Kč měsíčně (u dvojčat maximálně 19 500 Kč)
  • Pokud alespoň jeden z rodičů splňuje podmínky pro nárok na mateřskou, pak je maximální výše rodičovské 70% z 30ti násobku denního vyměřovacího základu pro peněžitou pomoc v mateřství (*)

(*) vyměřovací základ pro nemocenské dávky odpovídá celkovému příjmu za posledních 12 měsíců vyděleno 365 dni, najdete ho i na výplatní pásce, pro stanovení výše rodičovské dovolené se bere do úvahy 30 * denní vyměřovací základ

Rodičovská a otec dítěte

Na rodičovský příspěvek mají nárok oba rodiče dítěte. V jednu chvíli ho může pobírat ale pouze jeden z nich. Mohou se ale postupně vystřídat, nebo rodičovský příspěvek může pobírat pouze matka dítěte nebo pouze otec dítěte. Celková výše vyplacené dávky tím není nijak ovlivněna. Vždy je celkem nárok na 300 tisíc korun.

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek

  • Nárok má ten, kdo celodenně pečuje o dítě do 4 roků
  • Nárok je pouze u nejmladšího dítěte (v případě, že je v rodině například jedno dítě ve věku 1 rok a druhé ve věku 3 roky, pak je nárok jen u mladšího dítěte)
  • Nárok může uplatnit v jednu chvíli uplatnit pouze jeden z rodičů (v čerpání rodičovské dovolené se mohou postupně vystřídat, ale nemohou dávku pobírat současně)
  • Osoba, která pobírá rodičovský příspěvek, i dítě na které je příspěvek pobírán musí mít trvalé bydliště na území ČR (nemusí zde ale skutečně pobývat)
  • Nárok je i v případě, že dítě do 2 let navštěvuje jesle nebo podobné zařízení v maximálním rozsahu do 92 hodin měsíčně
  • Nárok na příspěvek je bez ohledu na příjmy v rodině (jediné co se zohledňuje pro stanovení délky a maximální výše jsou odvody na nemocenské pojištění, resp. vyměřovací základ pro nemocenské dávky)
  • Pokud v průběhu čerpání rodičovského příspěvku vznikne některému z rodičů nárok na mateřskou, nárok na rodičovský příspěvek zaniká (resp. byl by nadále vyplácen jen v případě, že by jeho výše byla vyšší než peněžitá pomoc v mateřství)

Rodičovská dovolená a OSVČ

Na rodičovskou dovolenou má nárok i OSVČ. Zatímco na mateřskou dovolenou (resp. peněžitou pomoc v mateřství) dosáhne pouze ta OSVČ, která si sama, dobrovolně platí nemocenské pojištění, na rodičovskou dovolenou a příslušné dávky vzniká nárok automaticky s narozením dítěte.

Po dobu rodičovské dovolené (resp. po dobu, kdy OSVČ čerpá rodičovský příspěvek), může být podnikání přerušeno, nebo vykonáváno jen jako vedlejší činnost. Během rodičovského příspěvku platí zdravotní pojištění stát.

Rodičovská dovolená u studentky

Pokud se narodí dítě ženě, která byla v době těhotenství studující (nebo dokončila studium před porodem a nikdy nepracovala), nárok na rodičovský příspěvek vzniká automaticky dnem narození dítěte.

Pokud by studentce vznikla nárok na PPM (mateřskou), pak by si mohla zvolit výši a délku rodičovské. Pokud by studentka neměla nárok na mateřskou, tak rodičovský příspěvek sice dostane, ale může u něj dostat maximálně 13 000 Kč měsíčně.

Rodičovská dovolená u nezaměstnaných

Pokud porodí dítě žena, která byla v době porodu nebo před porodem nezaměstnaná, tak nárok na rodičovský příspěvek vzniká, je ale omezena možnost volby výše rodičovské. Nárok na mateřskou je u nezaměstnané pouze v případě:

  • Poslední zaměstnání bylo ukončeno do 180 dnů před nástupem na mateřskou (ochranná lhůta)
  • Podmínky nároku na mateřskou splňuje otec dítěte

Jinak je rodičovský příspěvek u nezaměstnané ženy jen základní verze – tj. maximálně do 13 000 Kč měsíčně.

Rodičovská dovolená u druhého dítěte

Pokud je žena na rodičovské dovolené s prvním dítětem a otěhotní a narodí se jí druhé dítě pak:

  • Pokud během rodičovské dovolené nezaniklo její zaměstnání, má nárok na peněžitou pomoc v mateřství, její výše je stejná jako u prvního dítěte. 6 – 8 týdnů před narozením druhého dítěte by tedy přestala pobírat rodičovský příspěvek na první dítě a pobírala by mateřskou na druhé dítě a po jejím skončení pak druhý rodičovský příspěvek
  • Pokud během rodičovské zaniklo zaměstnání nebo pokud by mateřská na druhé dítě byla nižší než dosavadní rodičovský příspěvek, bude se až do porodu dítěte vyplácet rodičovský příspěvek na první dítě. A po porodu je nutné podat žádost o rodičovský příspěvek na druhé dítě.

Pokud máte nějakou otázku k tomu, jaké jsou podmínky pro rodičovskou dovolenou nebo rodičovský příspěvek. Nebo pokud potřebujete poradit i s něčím jiným v této oblasti, napište svůj dotaz do diskuse pod tímto článkem.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Krátkodobé online půjčky. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka na vyplacení exekuce. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Rodičovský příspěvek 2024

Diskuse: 561
  • Custom avatar Lucie

    Dobrý den, čerpám tříletou rodičovskou dovolenou na syna, v září čekáme druhé dítě. Je možné, abychom zkrátili tuto rodičovskou dovolenou na dva roky a až by se narodilo druhé, tak by nastoupil na rodičovskou dovolenou manžel? Já bych dokončila tu zkrácenou a pak bychom tu manželovu převedli na mě?

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, tak to bohužel opravdu nejde. Rodičovský příspěvek sice mohou pobírat oba rodiče – jak otec, tak i matka, ale vždy pouze jeden. A také platí, že tuto dávku je vždy možné pobírat pouze na jedno dítě = na to nejmladší. Tím že nastoupíte na mateřskou v době těhotenství s mladším dítětem, vám zaniká nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě. (výjimkou by byla situace, kdy byste měla nižší mateřskou než rodičovský příspěvek, pak je možné až do porodu čerpat stávající rodičovský příspěvek až do dat narození druhého dítěte a následně začít pobírat rodičovská příspěvek na mladší dítě.)

  • Custom avatar Petra

    Dobrý den, měla bych dotaz jak to je u mě s mateřskou, jestli mám na ní nárok či nikoli. Od roku 2011 – dubna 2013 jsem byla zaměstnaná pak jsem byla nucena odejít na dohodu a 4,5 měsíce jsem byla na ÚP. Od 16. 9 – 31.12 jsem byla zase zaměstnaná, ale odešla jsem dohodou protože jsem měla nastoupit do jiné práce. Ale bohužel jsem po výpovědi dohodou zjistila že jsem těhotná tak jsem ještě v 7 denní ochranné lhůtě šla na nemocenskou. Termín porodu je 10.8.2014. Je možné že dosáhnu na mateřskou nebo né a automaticky přejdu na rodičovský příspěvek.

  • Custom avatar Olha Pavljuk

    Dobrý den,chci se zeptat,čerpám rodičovskou dovolenou na 2 roky,ale jsem opět těhotná a nestačím dobrat celou částku do 2 let. Je nějaká možnost o peníze požádat nebo o ně příjdem ?

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud splňujete podmínky pro změnu délky rodičovského příspěvku, pak požádat o změnu a pokusit se vybrat celou částku buď do nástupu na další mateřskou (PPM).

  • Custom avatar market.ka

    Dobrý večer,
    zaměstnavateli jsem nahlásila RD na 3 roky. Již ve dvou letech dítěte mám vyčerpáno 140 tisíc (mám vysoký vyměřovací základ). Nyní chci zažádat o snížení, ale bohužel si nemohu dovolit veliké snížení. Pokud tedy vyčerpám celou částku 220 tisíc a do zaměstnání mám nástup až za nějaké 4 měsíce, měla bych po tuto dobu (samoživitelka) nárok alespoň na nějaké životní minimum? Nebo budu úplně bez příjmu? Děkuji a jsem s pozdravem.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den,
      Jediné, na co byste mohla mít nárok, jsou dávky hmotné nouze – doplatek do životního minima. U něj rozhodují příjmy všech společně posuzovaných osob. Pokud žijete jen sama s dítětem, záleží, jaké jsou vaše příjmy (výživné, přídavky na dítě) a případně i to jaké jsou celkové majetkové poměry. Více viz např. zde: https://socialni-davky-2014.eu/hmotna-nouze-prispevek-na-zivobyti/

      • zuzana

        Dobrý den,
        Měla bych dotaz ohledně toho,jestli mám nárok na PPM A jestli si mohu sama určit dobu mateřské.
        od 23,7,2012 do 30,4,2014 jsem pracovala
        30,4.2014 jsem byla cca měsic na UP
        1,7,2014 jsem nastoupila do nové pracé.Kdy jsem zjistila,že jsem těhotná
        Z důvodu rizikového těhotenství jsem od 29,8,2014 na nemocenské,která bude přetrvávat do porodu,který mám určen 18,4,2015
        Takže muj dotaz zni,jestli mám nárok na PPM
        Děkují za odpověd

  • Anna

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat rodičovský příspěvek i když trvale žiji v zahraničí a do ČR létám cca jednou do roka, do zahraničí jsem odešla hned po škole, manžel je cizinec ale dítě se narodí v ČR a bydliště mám u rodičů. Děkuji.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, ano je to možné. Podmínkou je pouze to aby dítě a vy (jako příjemce dávky) jste měli trvalý pobyt na území ČR.

  • Custom avatar Lenka

    Dobrý den chtěla jsem se zeptat,jsem na rodičovské dovolené do tří let,ta konči v červnu jelikož můj zamestnavatel skoncil v prubehu rodicovské svou cinnost jsem bez práce aja zustanu do 4 let dítětr doma jako žena v domácnosti.Kdyby přišlo na řadu další dítě a rodičovská by nenavazovala,na jakou formu bych mela nárok,popr.manzel je pracující jestli by mohli pobírat PPM on,ale nechystá se být s dítětem doma ale dál pracovat..Díky

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud byste byla doma s dítětem, na PPM byste nárok neměla. Mohl by na ni mít manžel, může o ni žádat od 7 dne po porodu. Formálně by musel převzít dítě do péče, minimální doba je 7 dní. Mateřskou může pobírat maximálně 22 týdnů. Po tu dobu by nemohl pracovat pro stejného zaměstnavatele na stejnou smlouvu, je ale možné aby uzavřel jinou smlouvu na toto období a tak dál chodil do práce.

  • Custom avatar Pavla

    Dobrý den, chci se jen ujistit, že vhledem k tomu, že jsem dokončila studium na VŠ v září 2013 a dcera se mi narodila už v květnu 2013, mám nárok pouze na čtyřletou variantu rodičovské? Otec dítěte pracuje od roku 2007 jako OSVČ, nemocenské neplatí, do roku 2006 je za něj 6 let platil zaměstnavatel. Děkuji.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, ano je to tak. Pokud byste byla před nástupem na mateřskou dovolenou alespoň na krátkou dobu byla zaměstnána, nárok byste měla. Doba úspěšného studia se započítá do 270 dní účasti na nemocenském pojištění. Takto nesplňujete podmínku aktivní účasti na nemocenském pojištění nebo ochranné lhůty. Pokud si manžel už od roku 2007 neplatí nemocenské pojištění tak na PPM nárok také nemá – zohledňují se pouze poslední 2 roky (tj. to že mu zaměstnavatel nemocenské pojištění platit v roce 2006 nehraje roli).

  • katka

    dobry den ,poprosim o radu,v cervnu bude mit syn 3roky-znamena to ze jeste v cervenci dostanu rodicak?
    jsem tehotna a termin porodu mam koncem cervence,nebude to mit na sebe vliv?
    behem rd jsem se stala nezamestnanou,takze zvazuji variantu,zazadat pres pritele o ppm,teda pokud to mohu udelat?chci se zeptat,co znamena by nemohl pracovat pro stejneho zamestnavatele na stejnou smlouvu?pracuje u statni sfery,poradite ,pokud by byli ochotni tu smlouvu nejak prepsat,jak tedy?
    dekuji za rady

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den,

      U vašeho prvního syna = záleží, jakou máte variantu rodičovského příspěvku. Pokud nemáte nárok na PPM, tak můžete až do narození druhého dítěte pobírat rodičovskou dovolenou a ke dni narození druhého dítěte můžete žádat o rodičovský příspěvek na druhé dítě.

      Otec dítěte – pokud splňuje podmínky PPM – o ni může zažádat od 7 týdne po narození dítěte a může ji pobírat po dobu 22 týdnů. Po dobu, co bude pobírat PPM, musí mít dítě formálně svěřené do péče (oba podepíšete jeden formulář). Buď musí být s dítětem doma, nebo se musí se zaměstnavatelem domluvit na uzavření např. dohody o provedení práce na dobu, kdy bude pobírat PPM. Po tu dobu nesmí vykonávat stejnou činnost na základě stejné smlouvy na základě, které pobírá PPM.

  • Custom avatar Eva

    Dobrý den, paní Králová,
    můj „případ“ je následující. 6.6.2014 mi skončí 3 letá RD (klasické čerpání 7600) a začátkem září se nám narodí druhé dítě. Můj zaměstnanecký poměr trvá a trvat bude (již mi potvrdil zaměstnavatel), ale po nástupu na RD jsem podepsala smlouvu o snížení úvazku z 1,0 na 0,3 (vedení potřebovalo úvazek a slíbilo mi, že až budu chtít nastoupit, zase mi ho navýší). První dotaz je-mám nárok na PPM? Druhý dotaz je, zda by PPM byla ve výši původní PPM z plného úvazku, nebo nižší na základě sníženého úvazku? Dále si nejsem jistá, co by bylo s ohledem na výši dávek PPM nejlepší – nastouit na ten měsíc a půl před porodem do práce (pokud vše půjde dobře) nebo jít na nemocenskou nebo vedení mluvilo i o neplaceném volnu? Mám strach, abych neměla PPM jen nějaké 4000. U prvního dítěte jsem měla PPM kolem 11000. Co bych tedy měla od zaměstnavatele požadovat? Může do toho nějak zasáhnout i plat manžela, když mám zaměstnanecký poměr? Moc děkuji. Eva

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den,

      Ano pokud budete v době nástupu na PPM s druhým dítětem stále zaměstnaná, pak máte nárok na PPM stejně jako u prvního dítěte. Doba strávená na rodičovské se započítává do nároku (pokud během rodičovské trvá zaměstnání) jako byste normálně chodila do práce.

      Můžete jít klidně do práce. I když bude váš výdělek během toho 1,5 měsíce výrazně nižší, nemělo by to mít na výši mateřské zásadní vliv. Platí, že pokud žena nastoupí na 2 mateřskou v době, kdy ještě 1 dítěti nebyly 4 roky, vypočítává se tato 2 mateřská z téhož platu jako 1 mateřská. Resp., porovnávají se oba platy za ty 4 roky. (předchozí i současný) a 2 mateřská se vypočítává z toho vyššího platu.

      Výše platu manžela by hrála roli jen v případě, že by o PPM žádal on.

      • Custom avatar simona

        Dobrý den chtěla jsem se zeptat zda si mohu zvolit výši rod. příspěvku. Nyní mi nebyla prodloužená smlouva a po roce jsem skončila v práci.
        Zjistila jsem že jsem těhotná. Mohu si vybrat variantu?

        • Jana Králová, Sociální dávky 2024

          Dobrý den, pokud budete v době narození dítěte nezaměstnaná, tak si zvolit variantu nemůžete. Bylo by to možné jen na základě příjmů otce dítěte. Pokud je zaměstnaná a může doložit příjem, pak by volbu mohl provést on, vy budete mít nárok jen na základní 4-letou variantu.

  • katka

    dobry den,dekuji moc za vasi odpoved,ale jelikoz tomu jeste moc nerozumim,musim se jeste pozeptat.syn ma 16,cervna 3roky takze dejme tomu 10,cervence mi prijde na ucet posledni rod.prispevek a tim jsem ukoncila 3letou RD.dejme tomu ze par dnu nato porodim treba 30,cervence druhe dite,tak hned po porodu mam jit pozadat o dalsi rod.prispevek?pisete ze otec ktery splnuje podminky PPm o ni muze zazadat az od 7 tydne od narozeni,takze ja budu vlastne tech 7 tydnu nez o PPM zazada pobirat co?rod.prispevek,ketry mi urci z jeho platu?a pak se to pozastavi na tech 22 tydnu ,co budu pobirat jehoPPM?nebo vlastne jak?jsem z toho jelen.moc prosim o vysvetleni.
    A druha vec je ze pokud se pritel domluvi se zamestnavatelem,musi mu pobirani PPM zamestnavatel umoznit nebo nemusi?vite presne nechapu jak je to mysleno,ze nesmi vykonavat stejnou cinost na zaklade smlouvy,diky ktere by pobiralPPM?kdyby uzavrel DPP mel by stejny plat nebo by si pohorsil ,to by jako nesmel delat tu samou praci ,co dela ted?
    na druhou stranu chapu spravne ze kdyz si PPM pritel vyridi,znamena to pro me ze tech220000 si rozdelim na 3 roky a plus o tech 22 tydnu budu moct byt dele doma?
    moc dekuji za vysvetleni

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, po narození dítěte si požádáte o rodičovský příspěvek. Od 7 týdne si otec dítěte požádá o PPM, jakmile bude schválena, vy přerušíte rodičovský příspěvek. Nejde současně pobírat mateřskou i rodičovský příspěvek na jedno dítě. Až bude vyčerpána mateřská, obnoví se výplata rodičovského příspěvku.
      Co se týká PPM u přítele = na to má nárok ze zákona. Je to stejné jako u těhotné ženy. Té také zaměstnavatel nemůže zakázat jít na mateřskou dovolenou. Během doby kdy bude otec dítěte na mateřské jej zaměstnavatel ani nesmí propustit.
      Peněžitá pomoc v mateřství je dávka, která se vyplácí z nemocenského pojištění jako náhrada mzdy. Takže podle zákona není možné současně pobírat náhradu mzdy a dál pracovat na stejnou smlouvu. To že jsem vám psala, že to dá řešit tím, že uzavře případně jinou smlouvu na dočasnou dobu, tak to je defakto obcházení toho co je napsáno v zákoně. Byť se to běžně dělá.

  • Custom avatar Michaela

    Dobrý večer, chtěla jsem poprosit o radu. Jsem na rodičovské dovolené (mám variantu tříletou) do června, můj pracovní poměr stále trvá. Nyní jsem těhotná a v červenci budu nastupovat na neschopenku. Druhé dítě by se mělo narodit v říjnu. Chtěla jsem se zeptat… až budu ve 36 týdnu nastupovat zase nejdříve na mateřskou, bude vyměřena jako tato, co jsem měla s prvním synem, z platu, nebo bude vyměřena z rodičovského příspěvku? A hlavně jsem se chtěla zeptat, zda-li si mohu opět zvolit tříletou variantu rodičovské dovolené, nebo v tomto případě bude automaticky čtyřletá varianta. Moc děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den,
      Pokud v době nástupu na mateřskou bude i nadále trvat vaše zaměstnání, pak by výše PPM na druhé dítě měla být v zásadě stejná jako u prvního. PPM se počítá z příjmu z posledního zaměstnání (rodičovský příspěvek se nezapočítává jako příjem). To samé platí i pro volbu délky rodičovského příspěvku, pokud k datu narození dítěte budete stále zaměstnaná, pak si budete moci zvolit stejně jako u prvního dítěte.

  • Custom avatar Andrea G.

    Dobrý den.
    Mám dotaz ohledně výše rodičovského příspěvku, zda mohu čerpat dvouletou variantu a nejvyšší příspěvek 11500 Kč.
    Před těhotenstvím jsem byla 4 roky zaměstnaná a můj průměrný výdělek za poslední rok byl 12000 čistého. Od 5.4.2013 jsem byla na nemocenské. Od 3.9.2013 jsem dostávala a ještě dostávám PPM. V březnu bych měla nastoupit na RD a chtěla bych na zmiňovanou variantu 2 let s příspěvkem 11500 Kč.
    Mám také manžela, který vydělává v průměru 17000 Kč čistého měsíčně. Nevím, zda i jeho mzda se kvůli výši výplaty RD se započítává.
    Na RD chci jít já.
    Budu tedy dostávat zmiňovaných 11500 Kč?
    Moc děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Eva

    Dobý den.
    Chci se zeptat, v půlce března mám termín porodu (první dítě), zaměstnaná jsem jen do konce února, co jsem si zjistila tak nárok na mateřskou bych měla mít, ale nevím zda potom rodičovský příspěvek se mi posuzuje jako bych byla ještě zaměstnaná nebo již budu posuzovaná jako nezaměstnaná a tudíž bych si nemohla zvolit variantu na kolik roků chci rodičovský příspěvek. A pokud mi skončí na konci února smlouva u zaměstnavatele zda se pak musím nahlásit na pracovní úřad nebo budu v ochranné lhůtě. Jaký bych pak měla nárok na mateřskou nebo rodičovský příspěvek kdybych třeba za 3 roky chtěla druhé dítě? Jak bych byla posuzovaná?
    Moc děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den,
      Na mateřskou se nastupuje zpravidla 6 – 8 týdnů před porodem, tedy předpokládám, že byste na ni měla nastoupit již teď někdy. Dále předpokládám, že smlouvu máte na dobu určitou (jinak by během mateřské nemohlo být vaše zaměstnání ukončeno) = to jsou ale jen moje předpoklady.
      Každopádně, z toho co popisujete, byste na PPM měla mít nárok. I kdybyste nastupovala až po skončení zaměstnání, pořád zde platí ochranná lhůta, která je až 180 dní.
      U rodičovské je to složitější v tom, že rozhodující je stav ke dni narození dítěte. Tou dobou sice budete na mateřské, ale fakticky bez zaměstnání. Tj. nebude u vás možné stanovit vyměřovací základ. Volbu délky rodičovské by ale mohl provést manžel/otec dítěte, pokud splňuje podmínky.
      U druhého dítěte byste podle toho, co uvádíte již na mateřskou nárok neměla (nebyla by splněna podmínka aktivní účasti na nemocenském pojištění).

  • Custom avatar Iva

    Dobrý den,
    chtěla bych se informovat na výši nároku řádné dovolené, která bude navazovat bezprostředně po skončení mateřské dovolené.
    U zaměstnavatele jsem zaměstnaná v pracovním poměru na dobu neurčitou.
    Od 1.1.2013 do 19.8.2013 jsem čerpala se souhlasem zaměstnavatele 4.rok neplaceného volna po rodičovské dovolené s 1.dítětem.
    Na mateřskou dovolenou jsem nastoupila do 4 let věku 1.dítěte, 6 týdnů před plánovaným termínem porodu od 19.8.2013 do 2.3.2014.
    O čerpání řádné dovolené požádám po ukončení mateřské dovolené od 3.3.2014.
    Zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům 25 dnů dovolené za rok.
    Nevím kolik dnů se posuzuje v roce 2014 od 1.1. do 2.3. jako výkon zaměstnání. Zda se pro nárok na dovolenou započítávají i dny proplacené dovolené za rok 2013, jako odpracované dny za rok 2014 pro výši nároku na dovolenou za rok 2014.
    Děkuji předem za odpověď.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud si dovolenou necháte proplatit, tak se vám to nezapočítává jako skutečně odpracovaný čas. Od 1.1. do 2.3.2014 tak budete mít nárok na cca 2/12 z 25

      • IVA

        Děkuji za odpověď,
        chtěla bych si ještě upřesnit pojem pokud si necháte dovolenou proplatit.
        Dle § 217 odst. 5 ZP žádá zaměstnanec o poskytnutí řádné dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení MD, ZP neuvádí nikde dovolenou proplatit ale žádost o poskytnutí.
        Dále je v § 348 odst.1 písm.b uvedeno že za výkon práce se považuje doba dovolené.
        Tak nevím, zda by se nemělo při posuzování nároku na dovolenou za rok 2014 do doby výkonu práce zahrnovat i poskytnutá dovolená za rok 2013 společně s čerpáním MD?
        Moc děkuji za odpověď.

        • Jana Králová, Sociální dávky 2024

          Dobrý den,
          Pokusím se upřesnit: po skončení rodičovské dovolené plánujete rovnou nastoupit na řádnou dovolenou. Doba, kterou v roce 2014 strávíte na řádné dovolené + doba, kdy jste ještě na rodičovské dovolené se započítává do nároku na dovolenou v roce 2014. Po celou tu dobu jste zaměstnaná.

  • Custom avatar Kristýna

    Dobrý den prosím vás chci se zeptat mám 2,5letého syna s ktrým jsem na RD po dobu 4 let.Momentálně jsem tehotná v 6 měsíci termín porodu mám 1.6.2014,dopodas jsem nepracovala jen bylan RD a pobírala životní minimum a na bydlení.Jakto mám udělat než porodím zajít si požádat opět o RD? a mohu si zmenit už ted ze 4 let toho mladšího syna RD na krátší dobu? pobrala jsem u nej 7600-9mes.a ted 3800 dá se to zvýšit na těch pár měsíců? do toho června?děkuji

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, jakmile porodíte, začnete brát RD na mladší dítě. Pokud jste nepracovala, není u vás možné stanovit vyměřovací základ pro nemocenské pojištění a nemůžete si zvolit výši RD. Budete tak mít stejně jako u prvního dítěte nárok na 7600 Kč prvních 9 měsíců a následně pak zase 3800 Kč. Jinou výši byste mohla mít pouze, pokud by manžel/otec dítěte měl nějaký dostatečně vysoký příjem, aby si mohl délku RP volit on.

  • Custom avatar Lucie

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, jak si mohu vypočítat výši PPM. Jsem OSVČ a vzhledem k tomu, že bych chtěla cca do dvou let otěhotnět, plánuji si začít platit nemocenské pojištění. Na ČSSZ mi bylo řečeno, že výše PPM se odvíjí od výše záloh, které si na nemocenské pojištění platím, přičemž minimum je 115Kč / měsíc. Jestli jsem to správně pochopila, PPM je pak vyplácena po dobu 28 týdnů od nástupu na „mateřskou“ (jak se toto datum u OSVČ stanoví?), poté nárok na ni zaniká a začíná se vyplácet klasický rodičovský příspěvek. Nemám vysoké příjmy, a tak by mě zajímalo, jestli se vůbec „vyplatí“ si nemocenskou platit a tuto podporu čerpat anebo rovnou po porodu zažádat o rodičovský příspěvek. Zejména v případě, že by mi PPM vycházela velice nízká (např. bych si platila po dobu jednoho roku jen minimum 115 Kč/ měsíc) a rodičovský příspěvek bych zároveň nemohla čerpat (nebo je lze čerpat současně?). Moc děkuji za Vaši odpověď!

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den,
      Datum nástupu na mateřskou je určeno zákonem – bez ohledu na to jestli jste zaměstnanec nebo OSVČ, na PPM můžete nastoupit v období mezi 6 – 8 týdnem před porodem. Pokud si toto datum neurčíte sama, pak se to bere, že jste nastoupila od 6 týdne.

      Pokud budete platit základní nemocenské pojištění tj. 115 Kč měsíčně, pak budete mít PPM (mateřskou) ve výši cca 3500 Kč měsíčně. Jestli se vám to vyplatí = to je na vás. Pokud byste si platila maximální zálohu, řekněme 2300 Kč, po dobu 2 let (i když fakticky by to stačilo jen poslední cca rok před porodem), tak za 2 roky zaplatíte na nemocenském cca 55000 Kč. Zároveň byste pak ale během 28 týdnů PPM dostala cca 200 000 Kč. To je ale jen teoretický příklad, maximální výše nemocenského se odvíjí od toho, jaký máte vyměřovací základ.

      Pokud byste si platila základní nemocenské (115 Kč), tak prvních 6 – 8 týdnů do porodu byste dostávala jenom PPM (tj. cca 3500 Kč), po porodu byste mohla dočasně pobírat PPM a rodičovský příspěvek. RD byste ale neměla celý, jen by vám vyplatili rozdíl mezi PPM a 7600 Kč, takže byste celkem po porodu dostávala prvních 9 měsíců 7600 Kč, následně pak 3800 Kč.

  • Custom avatar lucie

    dobry den, mam dotaz. v zari 2013 mi skončila 4 leta materska na syna. zamestnani jsem zacala vykonávat uz v listopadu 2012 a v cervnu 2013 jsem sla na neschopenku kvůli rizikovému tehotenstvi. termin porodu je 24.3.2014.ale pracovni pomer mi skončil 31.10.2013 (pracovni pomer na dobu určitou). budu mit nárok na ppm atd? dekuji za odpoved

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, ochranná lhůta pro nárok na PPM je 180 dní (resp. pokud by předchozí zaměstnání trvalo méně než 180 dní, pak se ochranná doba rovná délce zaměstnání). Podle toho co píšete, byste na PPM měla nastupovat ještě v rámci této ochranné doby.

  • Custom avatar Michaela

    Dobrý den,
    v květnu loňského roku jsem ukončila studium, otěhotněla jsem a termín porodu máme ke konci dubna (nikdy jsem nepracovala)… Vím, že na peněžitou pomoc v mateřství nemám nárok, ale zajímalo by mě, kdy začít s vyřizováním rodičovského příspěvku na úřadu práce a jaké doklady budu na vyřízení potřebovat? Děkuji za odpověď

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, na PPM nárok mít opravdu nebudete (mohl by o ni pak případně žádat otec dítěte). Na rodičovský příspěvek máte nárok automaticky z titulu péče o dítě. Pokud nebude dokládat příjem otec dítěte, budete mít nárok automaticky na 4 letou variantu.

      Budete žádat na Úřadu práce – žádost najdete zde: https://socialni-davky-2014.eu/formular-zadost-o-rodicovsky-prispevek/, je tam i seznam dokumentů které bude případně nutné dokládat

  • Custom avatar ZH

    Dobrý den, ráda bych požádala o radu. V zaměstnání jsem měla nízkou měsíční mzdu do 8.1.2014 jsem pobírala peněžitou pomoc v mateřství – s denním vyměřovacím základem 328 Kč (výše peněžité pomoci v mateřství za kalendářní den 230 Kč).
    Pokud teď budu žádat o rodičovský příspěvek, bude mi automaticky stanoven kvůli nízkým příjmům na 4 roky a bez možnosti měnit si výši měsíční rodičovské? Vyplatilo by se tedy, aby rodičovský příspěvek pobíral manžel (který má mzdu vyšší)? Poku ano, co je potřeba udělat (co by měl manžel zajistit u zaměstnavatele, jaké dokumenty / potvrzení jsou potřeba)? Předem moc děkuji za radu a za odpověď!

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud je vám možné stanoví vyměřovací základ (což u vás je možné) pak můžete mít rodičovský příspěvek až do výše 7600 Kč měsíčně. Na vyšší částku díky nízkému vyměřovacímu základu nedosáhnete.
      Pokud byste o RP žádali na základě příjmu manžela pak na to jsou standartní formuláře – stejná žádost o RP + příloho potvrzení o příjmu které vyplňuje zaměstnavatele nebo ČSSZ podle druhu příjmu a zaměstnání.

  • Custom avatar petra

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, jsem na rodičovské dovolené a dceři jsou tři roky,
    mám čtyřletou variantu, na jinou jsem neměla nárok.
    Zrovna jsem ve druhém měsíci těhotenství a opět mám nárok pouze na čtyřletou variantu,
    chci poprosit o radu můj přítel za měsíc nastupuje do práce a má na výběr že může pracovat na smlouvu nebo na živnost, potřebovala bych poradit co s toho by bylo lepší abych měla na výběr a mohla jít na tříletou variantu mateřské, jaké by můj přítel musel splnit podmínky a co by to obnášelo. děkuji za odpověď

    • Custom avatar Vaše jméno

      prosím o odpověd.

      • Jana Králová, Sociální dávky 2024

        Dobrý den, pro možnost volby u rodičovského příspěvku je rozhodující vyměřovací základ pro nemocenské pojištění (otce nebo matky dítěte) v době narození dítěte.
        To znamená, že pokud bude v klasickém zaměstnaneckém poměru, zaměstnavatel za něj bude ze zákona odvádět nemocenské pojištění a nárok na volbu by tedy vznikla na základě této skutečnosti. To jakou přesně variantu RP byste si pak mohla zvolit by záviselo na výši příjmu.

        V případě práce na ŽL, tedy jako OSVČ na hlavní činnost, by si musel platit nemocenské pojištění. Pokud v předchozím roce nepodnikal, maximální možná platba na nemocenské pojištění je 299 Kč měsíčně, což odpovídá ½ průměrné mzdy tj. 12 971 Kč. Pokud by si platit toto nemocenské pojištění měl by opět možnost volit i jinou než základní variantu RP.

  • Custom avatar Lenka

    Dobrý den,
    jsem studentkou vysoké školy, ale již první týden v červenci budu s největší pravděpodobností promovat. Dle textu v tomto článku jsem došla k závěru, že pokud budu těhotná při řádném ukončení studia a porodím do prosince 2014, měla bych mít nárok na mateřskou i 2-letou možnost rodičovské. Je to tak? Není potřeba, abych byla před nástupem na mateřskou alespoň nějakou dobu zaměstnaná?
    Děkuji za odpověď

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den,

      Zaměňujete rodičovský příspěvek a peněžitou pomoc v mateřství, jedná se o dvě různé věci.

      Na peněžitou pomoc v mateřství máte nárok, pokud jste v době nástupu na mateřskou (6-8 týdnů před porodem) zaměstnána (resp. pokud je hrazeno nemocenské pojištění) a pokud v posledních 2 letech máte alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění (do této doby se započítává i doba řádně ukončeného studia).

      Pokud máte nárok na mateřskou, po jejím skončení pobíráte rodičovský příspěvek.

      Pokud nemáte nárok na mateřskou, ode dne narození dítěte pobíráte rodičovský příspěvek.

      Pro volbu délky rodičovského příspěvku je pak rozhodující vyměřovací základ pro nemocenské pojištění v době narození dítěte (váš nebo otce dítěte).

      Pokud nebudete zaměstnaná, nebudete mít nárok na mateřskou. Pokud je ale zaměstnaný otec dítěte a má dostatečně vysoký vyměřovací základ, mohla byste i tak mít dvouletý rodičovský příspěvek.

  • Kateřina

    Dobrý den, chtěla jsem se informovat na možnost pobírání rodičvského příspěvku a současného zaměstnání s umístěním dítěte do státní MŠ. Je doba pobytu ve státní MŠ omezena u 2,5letého dítěte, rodičovskou dovolenou mám na 3 roky, abych o příspěvek nepřišla. Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud již má dítě více než 2 roky, pak se docházka do školky nebo jeslí nesleduje – tedy není žádné omezení. Omezení (46 hodin měsíčně) platí do 2 roků dítěte.

      • Kateřina

        Děkuji za rychlou odpověď. Přeji pěkný den.

  • lončíková

    Dobrý de, pokud mi skončí mateřská a já začnu podnikat, vyplatí mi celou částku rodičovského příspěvku najednou? děkujiLončíková

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý de, pokud mi skončí mateřská a já začnu podnikat, vyplatí mi celou částku rodičovského příspěvku najednou? děkujiLončíková

  • Custom avatar Pavla

    Dobrý den, prosila bych Vás o zodpovězení dotazu. Jsem nezaměstnaná, nemám nárok na PPM a tudíž nesplňuji i volbu délky rodičovské dovolené. Manžel pracuje, měl by nárok na PPM i na volbu délky RD. Chtěli bychom i přesto zvolit variantu, že já budu doma s dítětem a manžel by pracoval (u stejného zaměstnavatele na stejnou smlouvu – čímž by zanikl nárok na PPM). Jde to tedy udělat tak, že manžel by ode dne narození dítěte požádal pouze o délku rodičovské dovolené na 3 roky (a stále chodil do práce) a tím bych já mohla čerpat rodičovský příspěvek 7600Kč/měsíčně a být doma? Vyplývaly by pro mne z této varianty nějaké jiné povinnosti co se týče odvodů apod.? Jde spíše o to, jak to udělat, aby byl rodičovský příspěvek po celou dobu min.7600Kč a já byla doma s dítětem. Děkuji Vám za odpověď.Hezký den.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, ano je možné že po narození dítěte požádá o rodičovský příspěvek manžel a na základě svého příjmu si bude moci zvolit výši/délku RP. Vy jako nezaměstnaná byste pak měla pouze nahlásit na své zdravotní pojišťovně, že jste doma a pečujete o dítě. V tom případě pak nemusíte platit zdravotní pojištění. Nic dalšího není potřeba.

  • Custom avatar Petra B.

    Dobrý den,
    15.1.2014 mi zanikl nárok na pobírání rodičovského příspěvku na starší dítě, 10.1.2014 se mi narodilo dítě další.
    Ráda bych se zeptala od jakého dne mám žádat přiznání dávky dalšího rodičovského příspěvku?
    Je možné zaslat vyplněnou žádost poštou spolu s kopiemi dalších potřebných dokumentů?
    Děkuji Petra B.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, nárok na rodičovský příspěvek vzniká ke dni narození dítěte. Nárok na rodičovský příspěvek vám zanikl již 10. 1. 2014 – rodičovský příspěvek je možné pobírat jen na nejmladší dítě. Pokud nepobíráte peněžitou pomoc v mateřství tak o RP žádáte ke dni narození dítěte. Potřebné dokumenty je možné poslat písemně.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...