Kalkulačka rodičovská – rodičovský příspěvek

S pomocí této kalkulačky pro výpočet výše a délky rodičovského příspěvku si sami můžete spočítat, jestli splňujete podmínky pro volbu délky rodičovské dovolené. A také jakou maximální výši rodičovského příspěvek si můžete zvolit. Rodičovský příspěvek je sociální dávka, která se poskytuje osobě, která celodenně pečuje o dítě, které není starší než 4 roky. Jaké jsou přesně aktuální podmínky, se dozvíte v tomto článku: Rodičovský příspěvek 2016.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka – rodičovská dovolená 2017.

Výpočet rodičovského příspěvku online

Kalkulačka rodičovská dovolená 2014
Příjem matky
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Příjem otce
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Výpočet

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek?

Základní podmínky pro nárok na rodičovský příspěvek jsou následující:

 • Rodičovský příspěvek na jedno dítě může pobírat pouze jedna osoba (otec nebo matka dítěte)
 • Osoba, která pobírá rodičovské dávky, se musí o dítě celodenně starat – dítě může například navštěvovat jesle nebo podobné zařízení, ale celková doba, kterou tam dítě během jednoho kalendářního měsíce stráví, nesmí přesáhnout 46 hodin (u dětí se zdravotním postižením platí jiné podmínky, a dítě může jesle nebo školu navštěvovat delší dobu)
 • U rodičovského příspěvku nehraje roli příjem rodiny (jako u jiných sociálních dávek, kde se zpravidla posuzují příjmy
 • Příspěvek je možné pobírat pouze na jedno dítě (na to nejmladší)
 • Není možné současně pobírat mateřské dávky (peněžitá pomoc v mateřství) a rodičovský příspěvek
 • Osoba, která má nárok na rodičovský příspěvek a dítě musí mít trvalý pobyt na území ČR

Kolik je rodičovský příspěvek

Výše této sociální dávky – to kolik je rodičovský příspěvek – je jednotná pro všechny příjemce. Resp. celková vyplacená suma je vždy stejná. Maximálně může být vyplaceno 220 000 Kč. Jediné co se u jednotlivých příjemců dávky může měnit je měsíční platba. Příjemce dávky si může zvolit, jestli preferuje rychlejší čerpání dávky a tím i vyšší měsíční platbu, nebo jestli dá přednost delší době strávené doma s dítětem a tím i menší měsíční částku.

Jak si zvolit délku rodičovské dovolené

Délku rodičovské dovolené si může zvolit ten, kdo splňuje podobné podmínky jako pro přiznání PPM (peněžitá pomoc v mateřství resp. nemocenská dovolené). Konkrétně se tedy jedná o ty, kdo jsou v době podání žádosti o mateřskou zaměstnáni (a zaměstnavatel za ně hradí nemocenské pojištění), nebo ti kdo jsou v ochranné lhůtě (180 dní od skončení posledního zaměstnání) nebo ti kdo si platí nemocenské pojištění sami (OSVČ si mohou platit nemocenské – jedná se o dobrovolnou platbu, není povinná ze zákona)

Pro volbu délky rodičovského příspěvku pak platí tyto podmínky:

 • Pokud je 70% z měsíčního vyměřovacího základu pro nemocenské dávky vyšší než 7600 Kč, může být zvolena nejvyšší rodičovská = tj. maximálně 11 500 Kč měsíčně po dobu 19 měsíců
 • Pokud je 70% z měsíčního vyměřovacího základu pro nemocenské dávky menší nebo rovno 7600 Kč, může být zvolen rodičovský příspěvek maximálně ve výši 7600 Kč po dobu 29 měsíců
 • Pokud není možné stanovit vyměřovací základ ani u jednoho z rodičů, dnem narození dítěte vzniká nárok na základní variantu rodičovského příspěvku a to 7600 Kč po dobu prvních 9 měsíců a následně 3800 Kč po zbytek doby až do 4 roků věku dítěte

Vyměřovací základ pro volbu délky rodičovského příspěvku

Vyměřovací základ, na základě kterého je možné zvolit délku, a tím i výši rodičovského příspěvku, je stejný jako vyměřovací základ pro nemocenské dávky (posuzuje se stejně jako nárok na peněžitou pomoc v mateřství).

Zjednodušeně se jedná o příjmy za dobu 12 měsíců před narozením dítěte vydělené počtem dní (365 dní). Přesnou hodnotu můžete najít na výplatní pásce od svého zaměstnavatele.

Vyměřovací základ u OSVČ se stanoví na základě výše placeného nemocenského pojištění. Minimální záloha na nemocenské pojištění 115 Kč (platná pro rok 2014) odpovídá hrubé měsíčně mzdě zaměstnance ve výši 5000 Kč.

 • pro OSVČ platí tento vzorec: ((měsíční platba na nemocenské pojištění / 0,025) *12 měsíců)/365 dní
 • pro zaměstnance platí tento vzorec: (měsíční hrubá mzda * 12 měsíců)/365 dní

(*) jedná se o zjednodušený vzorec, záleží na skutečných příjmech v daném období, ne pouze na průměru, rozdíl je ale ve výsledku jen minimální

Podnikání nebo práce na rodičovské dovolené

Během rodičovské dovolené není příjemce dávky nijak omezen. Může libovolně pracovat nebo podnikat jako OSVČ, či se věnovat jakýmkoliv jiným aktivitám. Musí být pouze splněna podmínka, že příjemce dávky je schopen zajistit celodenní péči o dítě.

Dítě může navštěvovat školku nebo jesle, ale pouze 46 hodin měsíčně. Po zbytek doby musí být péče zajištěna rodičem dítěte. Pokud si ale rodič domluví hlídání u babičky nebo dědečka, nebo si obstará někoho jiného na hlídání, je to pouze jeho věc. O nárok na rodičovský příspěvek tím nepřichází.

V případě dětí se zdravotním postižením, nebo s vadou zraku pak platí trochu jiné podmínky. V taktových případech může dítě navštěvovat jesle nebo školu nebo léčebně rehabilitační zařízení v rozsahu 4 nebo případně i v rozsahu až 6 hodin denně

Další užitečné odkazy a informace

Pokud potřebujte nějakou radu ohledně toho, jak se počítá rodičovský příspěvek,  nebo si nejste jistí, jestli splňujete všechny podmínky, nebo na co si dát pozor abyste dostali maximální možnou částku, na kterou máte nárok, napište svůj dotaz do diskuse pod tímto článekem. Pokusíme se vám poradit a odpovědět na vaše otázky.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka 15000 Kč ihned. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Peníze ihned na účet. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka rodičovská – rodičovský příspěvek

komentářů 62
 • Custom avatar Ondřej

  Dobrý den,
  Pokud jsem vše pochopil správně je tedy možné, že o rodičovský příspěvek můžu zažádat já jako otec dítěte z důvodu vyššího příjmu a tedy možnosti pobírat maximální rodičovský příspěvek a nadále chodit do práce a pobírat mzdu. Zatím co žena bude s dítětem doma ? Je tomu tak?

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano je to tak

 • Kateřina

  Dobrý den,
  minulý rok (2013) jsem vydělávala 25 tis. hrubého po dobu 8 měsíců, násl. 4 měsíce jsem byla evidována na ÚP, odkud jsem pobírala 13,5 tis. Přičítá se příspěvek z ÚP do výpočtu vyměřovacího základu? Jaký je minimální průměrný hrubý měsíční příjem, při kterém je nárok na nejvyšší PPM a později rodičovský příspěvek? (Myslím částku, při jejímž překročení se už příspěvky nezvedají).
  Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, podpora v nezaměstnanosti se nezohledňuje při výpočtu PPM. Maximální hrubá mzda do které se mateřská zvyšuje je cca 79 000 Kč.

 • Custom avatar Nicola

  Dobrý den, v případě, že si vezmu čerpání rodičovské na 25 měsíců a poté budu mít další dítě, budu mít nárok na další rodičovský příspěvek? Pokud jsem to dobře pochopila, tak ne, ale je možnost při druhé rodičovské pobírat příspěvek na plat manžela, je to tak?

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, na rodičovský příspěvek máte nárok „automaticky“, pokud se vám narodí dítě a vy o něj pečujete. Můžete mít pouze jeden rodičovský příspěvek, pokud se vám narodí další dítě, pak nárok na rodičovský příspěvek na starší zaniká. Pokud budete na rodičovské a z ní rovnou budete nastupovat na další rodičovskou a jste stále zaměstnaná, pak máte nárok na mateřskou jako u prvního dítěte (pokud jste u prvního dítěte nárok měla). Pokud například po skončení rodičovské budete nezaměstnaná, pak u vás nebude možné stanovit vyměřovací základ a nebudete si moci zvolit variantu rodičovského příspěvku. To ale neznamená, že byste ho nemohlo pobírat. Příjem manžela hraje roli jen v tom, že si na jeho základě pak můžete zvolit jinou než základní délku pobírání příspěvku.

   • Custom avatar Nicola

    Takže pokud už nyní při prvním dítěti plánuji po dvou letech mít druhé, tak si zvolím čerpání na 25 měsíců, protože si můžu vybrat (podle kalkulačky), ale při druhém dítěti si jako nezaměstnaná nebudu moci vybrat. Přesto budu mít nárok na čerpání daných 220 tisíc, jen ale v menších dávkách a déle?

    • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

     Ano, přesně tak. Ale pokud je manžel zaměstnaný, pak by bylo možné i u druhého dítěte zvolit délku a výši rodičovské na základě jeho příjmu.

 • Custom avatar Tereza

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, je možné mít jinou délku rodičovského příspěvku a rodičovské dovolené? Např. zaměstnavateli nahlásím rodičovskou dovolenou na 3 roky, ale příspěvěk budu pobíat 2 roky, abych v případě dalšího otěhotnění o soc. dávky nepřišla. V případě, že se mi nepodaří otěhotnět, je mi jasné, že ten 3 rok nemám nárok na rodičovský příspěvek, ale soc a zdrav. pojištění za mě platí zaměstnavatel?
  Děkuji za odpověď, T.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená spolu v zásadě nesouvisí. V zaměstnání můžete nahlásit dovolenou na 3 roky, a RP pobírat jen 2 roky, a ano, poslední rok nebudete mít nárok na dávky, ale nemusíte platit odvody na pojištění.

 • Custom avatar Terez

  Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to s pobíráním MD a RP. Před nástupem na mateřskou jsem byla zaměstnaná a pak 11 měsíců na ÚP a teď jsem do MD 5,5 měsíce zaměstnaná. Budu si moci zvolit délku mateřské, a jak je to s výpočtem RP. Děkuji T

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, délka mateřské (tedy pokud se bavíme o peněžité pomoci v mateřství) je pevně daná zákonem. Myslím, že máte na mysli délku čerpání rodičovského příspěvku. Pokud jste před nástupem mateřskou dovolenou byla zaměstnaná, pak si pravděpodobně budete moci zvolit variantu rodičovského příspěvku. Pokud byl váš vyměřovací základ nižší než 7600 Kč, pak maximální možná výše je právě 7600 Kč měsíčně, pokud byl vyšší, tak je možné volit (podle výše vyměřovacího základu) až do 11500 Kč.

 • Custom avatar Alex

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala zda mám po narození miminka nárok na rodičovský příspěvěk v situaci, kdy jsem na ÚP 16měsíců? Jsem vdaná, manžel pracuje, čistý příjem cca 20 tisíc kč.Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, na rodičovský příspěvek máte nárok automaticky nárok po narození dítěte (do jeho 4 roků), bez ohledu na to jestli jste pracovala nebo ne. Nemáte ale nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), o tu by jedině musel žádat manžel – ta se vyplácí na základě nemocenského pojištění.

 • Custom avatar Klára

  Dobrý den,

  mám ohledně změny osoby, která pobíra rodičovský příspěvek. Pobírám RP v max. možné výši – nemusela jsem dokládat příjmy otce. Momentálně je otec dítěte veden jako nezaměstnaný na ÚP. Je možné, aby RP pobíral otec dítěte? Co vše je třeba k této změně doložit? Děkuji za odpověď. Klára

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano je to možné, ale v zásadě je jedno, který z rodičů bude pobírat rodičovský příspěvek. Pobírat jej můžete nadále i vy, i kdyby otec byl doma s dítětem. Pro změnu je nutné obrátit se na Úřad práce, kde vyplníte příslušnou žádost.

   • Custom avatar Klára

    Dobrý den,

    děkuji za odpověď. A jak by to bylo, pokud by otec dítěte byl z ÚP např. vyškrtnut? Je nutné při změně RP dokládat příjmy?
    Děkuji Klára

    • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

     Pro samotný rodičovský příspěvek nejsou rozhodující aktuální příjmy. U této dávky se neposuzuje příjem žadatele. Jedné kde hraje, příjem roli je volba výše příspěvku – tam je rozhodující vyměřovací základ pro nemocenské pojištění k datu narození dítěte (dokládá se alespoň za jednoho z rodičů)

 • Andrea

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat na následující. Pokud budu žádat o RP v délce 43 měsíců a zhruba po roce se s přítelem vyměníme (nastoupím zpět do práce), bude se mu tato doba počítat jako odpracovaná do důchodu i v případě, kdyby byl nezaměstnaný buď na podpoře nebo již bez ní?

  Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano péče o dítě do 4 let se započítává jako náhradní doba doby pro důchod.

 • Jitka

  Dobrý den,

  zkoušela jsem výpočet příspěvku rodičovské dovolené. Do příjmu matky jsem uvedla částku 30.000,- a zobrazil se výpis po měsících a částkách. Moje otázka zní, pokud tam je 24 měsíců je to stáří dítěte, do kdy mám nárok na čerpání rodičovské příspěvku nebo je to tak že 24 měsíců dítěte + 28 týdnů mateřská dovolená, tzn. skoro 2,5 roku věku dítěte.
  Děkuji
  Jitka

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý de, pokud byste si zvolila nejvyšší variantu RP, pak byste ho pobírala cca 19 měsíců. A k tomu 20 – 22 týdnů mateřské (prvních 6 – 8 týdnů byste vyčerpala ještě před porodem), ve výsledku by to pak bylo oněch 24 měsíců.

 • Custom avatar Radka

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat. Jsem těhotná, v červnu budu dělat státnice. V současné době mám brigádu, kterou budu muset ukončit. Budu mít nárok na mateřskou dovolenou termín mám v říjnu? A když se v červenci půjdu zaregistrovat na úřad práce dostanu nějakou podporu? Budu si moc zvolit délku rodičovský dovolený? Předem děkuji za odpověď R

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, na mateřskou (PPM) byste měla nárok pouze v případě že by jste v době předpokládaného nástupu na PPM byla zaměstnaná nebo v ochranné době (180 dní od posledního zaměstnání které vám zakládalo účast na nemocenském pojištění). Pokud budete vedená na úřadu práce tak velmi pravděpodobně mít nárok na PPM nebudete, v tom případě byste po narození dítěte pobírala rodičovský příspěvek.
   Co se týká případné podpory – záleží na tom, jestli jste v posledních 2 letech byla aspoň 12 měsíců zaměstnaná (zaměstnání, při kterém by bylo hrazeno sociální pojištění). Pokud ne tak na podporu v nezaměstnanosti mít nárok nebudete

   • Custom avatar Radka

    Dobrý den,
    na těchto stránkách https://socialni-davky-2014.eu/materska-2014/ se píše, že nárok na mateřskou má i student, který úspěšně složil závěrečné zkoušky a do 180 dnů nastoupí na mateřskou dovolenou. Je tato informace na těchto stránkách teda chybná nebo jsem ji špatně pochopila? Mohu si délku rodičovského příspěvku zvolit? Někde jsem četla , že mi ji mohou dát na 4 roky. Děkuji za odpověď R

    • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

     Dobrý den, je to trochu složitější, pokusím se popsat podrobněji. Pro nárok na PPM musí být splněny dvě podmínky:
     1. V době nástupu jste zaměstnaná nebo v ochranné době (ta plyne z poslední pojištěné činnosti v maximální délce 180 dní)
     2. V posledních 2 letech před nástupem na PPM byla účast na nemocenském pojištění nejméně 270 kalendářních dní.
     V případě studenta, který úspěšně dokončil studium, se doba studia může započít v rámci těch 270 dní. Pořád je ale nutné splnit podmínku v bodu 1. Takže vodku po ukončení studia nebude pracovat a nebude ani žádné zaměstnání, které by zakládalo účast na nemocenském pojištění v průběhu studia, pak nárok na PPM nevznikne.

 • Custom avatar Eva

  Dobrý den,
  zvolila jsem variantu rodičovských příspěvků na 20měsíců, platby vychází do května. V říjnu čekáme dalšího potomka. Jde mi o to zda musím na ÚP nahlásit změnu, že chci být na rodičovské dejme tomu do srpna než začnu pobírat zase mateřskou nebo zda jsem vedená v evidenci nějak automaticky i když už vyčerpám výši příspěvku. Nechci mít problém se soc a zdrav. pojištěním.
  Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená spolu nesouvisí. Záleží na jak dlouhou dobu jste si v zaměstnání dohodla rodičovskou dovolenou. Rodičovskou dovolenou můžete čerpat tak dlouho jak se domluvíte se svým zaměstnavatelem i bez toho že byste pobírala rodičovský příspěvek.

   • Custom avatar Eva

    Dobrý den,
    děkuji, u zaměstnavatele mám nahlášeno do 3 let věku dítěte. Změna nastane až tedy donesu papír od gynekologa na čerpání MD. Chápu tedy dobře že soc a zdrav. platí zaměstnavatel?
    Děkuji

    • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

     Je to trochu jinak, v době kdy jste na rodičovské dovolené, mateřské dovolené nebo pobíráte rodičovský příspěvek za vás zdravotní pojištění platí stát. Rozdíl je v tom, že pokud jste zaměstnaná (na rodičovské dovolené), tak za vás změnu zdravotní pojišťovně oznamuje zaměstnavatel. Pokud byste byla nezaměstnaná tak byste změnu musela hlásit na pojišťovnu sama. Sociální pojištění za vás také zaměstnavatel neodvádí – odvádí se z příjmu, pokud během rodičovské žádný příjem nemáte, tak jej není z čeho odvádět. Doba na rodičovské se ale započítává jako náhradní doba pro nárok na důchod nebo třeba na podporu v nezaměstnanosti. Pokud máte se zaměstnavatelem domluvenou rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte, tak mu v zásadě jen oznámíte termín kdy budete nastupovat na mateřskou a následně pak předáte podklady od lékaře pro vyřízení další mateřské.

 • Custom avatar Lucka

  Dobrý den, 2.6.2014 budou dceři 4 roky. Při těhotenství s ní jsem měla nárok na PPM. Do jejích 3 let jsem na ní tedy pobírala rodičovský příspěvek který byl tehdy ještě 236 000Kč. Ten mi k jejím 3.narozeninám samozřejmě zanikl. Pak jsem se nahlásila na úřadu práce a na pojišťovně, že budu s dcerou doma – zadarmo – neměla jsem hlídání abych se mohla ucházet o práci, protože druhý pokus o miminko se stále nedařil. Doma jsem byla zadarmo od toho 3.června 2013 do cca konce srpna 2013. Pak jsem si našla práci na cca 6 týdnů. Potom už jsem se na úřadu práce nahlásila jako uchazečka o práci na poloviční úvazek. Brzy na to jsem zjistila, že jsem těhotná. Na úřadě práce jsem pobírala 5 dávek. Teď v březnu jsem dostala poslední – pátou dávku. Teď prý budu doma zadarmo, že nesplňuji nároky na PPM a že dostanu až Rodičovský příspěvek dnem porodu. Termín porodu – konec května 2014. Nevím jestli jsem tady ve Vašich diskuzích dobře pochopila, že by šla PPM nějak přes manžela když on pracuje a platí si soc. a zdrav.? Délku rodičáku bych si ty 4 roky nechala, máme tu problém se školkou, ale jedná se mi o to, jestli to tedy na toho manžela nějak jde udělat, když já na ni nemám nárok. Děkuji moc za odpověď, přeji pěkný den.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud je manžel zaměstnaný, tak o PPM může žádat on, žádost může podat od 6 týdne po narození dítěte. Budete muset uzavřít formální dohodu o převzetí dítěte do péče. A manžel následně musí být s dítětem doma, nebo by se musel v zaměstnání dohodnout, že bude vykonávat jinou práci na jinou smlouvu (nemůže pro zaměstnavatele vykonávat stejnou práci, na základě které čerpá PPM).

   • Custom avatar Petra

    Ještě by mě zajímalo,po jakou dobu by manžel musel být doma a nebo vykonávat jinou práci aby mohl pobírat PPM.
    Děkuji Petra Žďárská

    • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

     Dobrý den, musel by být doma nebo vykonávat jinou práci po celou dobu co by bral PPM.

 • Custom avatar EVA

  Dobrý den,
  četla jsem údaje o Rodičovském příspěvku, tj. těch max. 220.000 Kč a také o maximálně 70% vyměřovacího základu. Že existují varianty, kdy je maminka doma s dítětem 2, 3 nebo 4 roky také vím. Ale nějak jsem se do toho zamotala a tak bych chtěla POPROSIT o vysvětlení. Když má nějaká maminka bohužel velmi malou mzdu (práce na zkrácený úvazek atd.) a má například Čistou mzdu mezi 5000 až 6500 Kč měsíčně…má tedy smůlu a dostane zhruba Rodičovský příspěvek 70% z této mzdy? Otec dítěte pobírá čistou mzdu zhruba 12000 Kč až 13000 Kč měsíčně. (Myslím tím poslední rok před narozením dítěte, nebo i déle). Nebo je to jinak?
  Děkuji moc 🙂

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, jedná se o dvě různé věci.
   Mateřská (PPM) – dávka, která se vyplácí na základě nemocenského pojištění. U té se počítá reálný příjem. Stanoví se vyměřovací základ atd. Mateřskou máte 28 týdnů.
   Rodičovský příspěvek – sociální dávka, u které vůbec nezáleží na příjmu, vždy to je 220 tisíc korun, podle příjmu se jen volí doba čerpání (2,3,4 roky).

   • Custom avatar EVA

    Děkuji. A mohli bychom tedy zvolit dobu čerpání a výši Rodičovského příspěvku podle výdělku partnera, když má vyšší mzdu?
    Děkuji Eva

    • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

     Ano je to možné

 • Custom avatar Tereza

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat. Málá se narodila ke konci února. Teprve teď sme podávali žádost o rodičovský příspěvek. Dostanu něco i za únor nebo ne?

  Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, záleží, k jakému datu jste o dávku žádali, ale jinak není problém, aby dávka byla vyplacena i zpětně.

 • Custom avatar Katerina

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli byste mi mohla odpovědět? Jsem nezaměstnaná a pobírám i dávky hmotné nouze. Kdybych byla těhotná a následně se mi narodilo dítě, jak a co všechno, ohledně sociálních dávek by se pro mě změnilo? Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, po narození dítěte byste měla nárok na rodičovský příspěvek – prvních 9 měsíců na 7600 Kč a následně do 4 roků dítěte na 3800 Kč. Tyto peníze by se pak počítali jako příjem, tím pádem byste buď přišla úplně o dávky hmotné nouze nebo by se vám krátily.

 • Magda

  Dobrý den,
  kdy mám žádat o rodivčovský příspěvek, když pobírám mateřskou – hned po narození dítěte nebo až po vyčerpání mateřské?
  Děkuji.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den žádost si podejte alespoň měsíc předem, budete žádat o příspěvek k datu, kdy vám končí mateřská, ale protože to Úřadu práce nějakou chvíli trvá, je lepší žádat s dostatečným předstihem. O peníze byste sice nepřišla, ale mohly by vám chodit se zpožděním.

 • Custom avatar Eva

  Dobrý den můžu požádat o délku MD na 19 měsíců, když je můj hrubý měs. příjem 18000. Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano podle vašeho příjmu by vám to mělo vycházet i na tuto variantu RP

 • Jaroslava

  Zdravím,
  budeme mít adoptovaného chlapečka. Malý se narodil leden 2013. Já s ním budu doma od cca 25.4.2014. Jde domluvit RD do tří let věku dítěte s čerpáním zbývajících ¨cca 21 měsíců s částkou kolem 11000 Kč?
  Děkuji

 • Custom avatar Bára

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak to je,když po tříleté rodičovské nastoupím zpět do prace, opět otehotnim a budu muset jít na nemocenskou.Z čeho se vypočítává nemocenská a následně mateřská,když nemám odpracovany celý rok?Použije se k výpočtu rodičovský příspěvek?
  Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, bude se to počítat z aktuálního příjmu, který budete v daném zaměstnání mít. Tj. pokud například budete po skončení rodičovské pracovat 3 měsíce, tak se to vypočítá z nich. Rodičovský příspěvek se nepovažuje za příjem (z tohoto pohledu) a na výpočet výše nemocenské nebo následné PPM nemá vliv.

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den,
  během prvního těhotenství mi zanikla pracovní poměr.Byla jsem však v ochranné lhůtě a tudíž jsem měla nárok na čerpání PPM.Poté jsem klasicky čerpala rodičovský příspěvek .Nyní jsem těhotná podruhé.Chtěla bych vědět,zda je možné aby PPM dostal manžel, případně jaké jsou podmínky.Zda by musel být doma,nebo mohl dále chodit do zaměstnání.A jaké jsou podmínky pro čerpání rodičovského příspěvku a volby jeho výše.Pokud bych o dítě pečovala já a manžel opět chodil do práce.
  Bohužel každý úřad nám tvrdí něco jiného.
  A ještě kdy je nutné vše řešit,zda už před porodem a nebo po narození dítěte.Jaká je tam vlastně doba na vyřízení.
  Moc děkuji za odpověď,Petra Žďárská.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, ano je to možné. Manžel, pokud splňuje podmínky, by buď musel být po celou dobu čerpání PPM doma s dítětem, nebo by musel vykonávat jinou práci než je ta, na základě které čerpá PPM (dá se eventuelně řešit uzavřením jiné smlouvy na jinou pracovní činnost u stejného zaměstnavatele).
   U RP už pak nezáleží na tom, jestli manžel pracuje. Volbu by mohl provést on a vy byste byla doma s dítětem.

 • Radka

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala na tuto věc. V loňském roce, jsem byla zaměstnaná do 31.8. , ale od 15.7.2013 jsem byla v dočasné pracovní neschopnosti, celkem 170 kalendářních dní. Dle mého výpočtu jsem tedy odpracovala 195 kalendářních dní. Je tento výpočet správný? Od 1.1. 2014 jsem byla vedena na ÚP do 2. 2. 2014, ale od 27.1. do 31.1. 2014 jsem pracovala na DPP a od 3. 2. 2014 jsem zaměstnaná na smlouvu na dobu určitou do 31.8. 2014. Jelikož hodlám podstoupit embryotransfer a v případě pozitivního výsledku a tedy následného těhotenství, které bude vzhledem k mému věku (39 let) považováno pravděpodobně za rizikové, kolik dní musím ještě odpracovat, abych měla nárok opět na dočasnou pracovní neschopnost a následně nárok na PPM a na mateřskou?
  Budu moci tento zákrok podstoupit již v červnu 2014 nebo by bylo lepší vyčkat a do kdy?
  Je-li to možné, prosím o Vaše doporučení, jak v této záležitosti postupovat. Partner má stálé zaměstnání již několik let.
  Děkuji a přeju hezký den.

 • Custom avatar Johana

  Dobrý den, prosím o radu. Jsem zaměstnaná – momentálně PN. V loňském roce jsem se po rodičovské vrátila do práce k 1. březnu 2013 od 1. 10. 2013 jsem ale v pracovní neschopnosti (PN) a k 1.5. se budu vracet do práce. Jelikož je dítě nemocné, určitě s ním budu na „paragrafu“ a následně si musím vybírat starou a případně i letošní dovolenou. Předpokládám, že nastoupím do prac. procesu znovu na měsíc a pak opět (PN).
  Jak a z jakého základu se pak bude počítat případná další prac. neschopnost a následně mateřská (2015) a rodičovská? Děkuji.

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, obecně bude záležet kdy přesně budete nastupovat do pracovní neschopnosti. Pokud budete mít odpracováno alespoň několik dní, pak by to bylo z této doby, například pokud byste měsíc pracovala, pak by se to počítalo z příjmu za tento měsíc.

 • Custom avatar lenka Lochnerova

  Dobrý den,mám dotaz jsem OSVC a chtela bych mít díte,uzavrela jsem nemocenské pojistení a chtela bych platit castku 500,-Kč.Ráda bych věděla jestli budu mít nárok na rodičovský přízpěvek nebo na mateřskou,od kdy a v jaké výši?
  děkuji za odpověd

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, u OSVČ nově (od 1. 1. 2014) záleží na tom, jaké jsou skutečné příjmy. Pokud jste teprve začala podnikat a zatím nepodávala přehled o příjmech na ČSSZ, tak maximální možná měsíční platba je 299 Kč. Pokud jste již přehled podávala, pak se maximální možná platba odvíjí od přiznaných příjmů.
   Abyste měla nárok na PPM (mateřská), pak musíte splnit podmínku, že si nemocenské pojištění platíte alespoň 270 kalendářních dní za poslední 2 roky, a z toho nejméně 180 dní za poslední rok.
   Na RP budete mít nárok určitě – automaticky po narození dítěte. Výše RP (resp. možnost zvolit si variantu je pak navázána také na to jaké si platíte nemocenské pojištění).

 • Custom avatar Týna

  Dobrý den,
  Jestli jsem to tedy dobře pochopila tak zažádat o RP může otec dítěte protože ten jako zaměstnanec s hrubou mzdou 25 tis. si může vybral délku pobírání (22 měsíců 10. Tis. )? a matka evidovaná na ÚP by tuto možnost neměla i přesto že otec nadále bude chodit do práce a matka bude doma s miminkem a pokud by po 2 letech ( již už dobrán RP) by měla 2 dítě může otec znovu zažádat o stejný RP jako u prvního ? 🙂 a bude se matce ta délka času s dětmi doma( až do možnosti chodit do školky) počítat do důchodu i přesto že po celou dobu bude vedena na ÚP?

  Děkuji moc za odpověď Týna

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, o RP můžete požádat klidně i vy, s tím že volba se provádí na základě příjmu otce dítěte, Nebo o něj může požádat i on. To je v zásadě jedno. Může chodit dál do práce, není zde omezení. Pouze se nesmí první 2 roky dávat dítě do školky na delší dobu než 46 hodin měsíčně.

   S tou evidencí na UP to může být složitější v tom, že u uchazečů v evidenci se předpokládá, že budou akceptovat nabídky, které jim dá UP, pokud je budete odmítat, protože se staráte o dítě tak vás z evidence vyřádí.

   Máte ale i tak možnost být doma, pokud na zdravotní pojišťovně nahlásíte péči o dítě (do 7 roků) tak nemusíte platit nemocenské pojištění.
   Do doby nároku na důchod se započítává rodičovská dovolená, resp., doba pobírání RP, a částečně se započítává i doba v evidenci na UP.

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den,chci se zeptat,jaké mám možnosti. Jsem na rodičovské dovolené s dcerou do tří let. Dostala jsem nedávno výpověď,to už jsem byla na rodičovské. Chtěla bych další dítě,ale jelikož rodičák mi končí v prosinci,tak to nestihnu. Mám možnost si rodičák prodloužit do čtyř let a získat tím čas na otěhotnění. Jen nevím,zda bych jako nezaměstnaná měla nárok na rodičovský příspěvěk se kterým lze hýbat nebo bych automaticky na druhé dítě dostala 4 letou variantu. Samozřejmě pouze v případě,že bych navázala z jednoho na druhý rodičovský příspěvěk. Děkuji

  • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

   Dobrý den, pokud jste na rodičovské dovolené, tak podle zákona v podstatě nemůžete dostat výpověď. Pouze pokud by se jednalo o zánik zaměstnavatele nebo jeho části a podobné případy. Nejednalo se spíše o ukončení pracovního poměru na dobu určitou, nebo nepodepsala jste nějakou dohodu?
   Jinak rodičovský příspěvek a rodičovský dovolená spolu vzájemně nesouvisí. Celkové výše RP je 220000 Kč a vy si můžete rozvrhnout jeho čerpání na dobu 2 – 3 – 4 roky. Tj. můžete i nyní požádat o změnu délky a zbylá nevyčerpaná částka z oněch 220 tis. Kč se rozpočítala na nově stavenou dobu. Pro možnost volby je rozhodující stav k datu narození dítěte.

   • Custom avatar Lucie

    Dostala jsem výpověď z důvodu zániku zaměstnavatele. Nyná´í si tedy prodloužím rodičovskou dovolenou na 4 roky a pokud v této době stihnu druhé dítě,tak nevím,zda budu mít opět nárok na volitelnou rodičovskou dovolenou,nebo zda mi dají automaticky tu 4 letou variantu,se kteriu se nedá hýbat,když jsem bez práce.

    • Jana Králová, Sociální-dávky-2014.eu

     Pokud budete nezaměstnaná (v době narození dítěte), a pokud není možné doložit příjem otce dítěte, pak byste opravdu měla jen základní, 4-letou variantu.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucie ČižmárováDOBRÝ den potřebuji si vytisknout formuláře a nevím jak na... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci na HPP... více »
 • JanaDobrý den, prosím Vás, počítá se do vyměřovacího základu hpp... více »
 • MIroslavaDobrý den prosila bych vzor jak správně a jké kolinky... více »
 • VeronikaDobrý večer,jsem samozivitelka s 2detmi.13lety syn má přiznaný 1stupen závislosti,6tileta... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci, nebo dočasně... více »