Kalkulačka rodičovská – rodičovský příspěvek

S pomocí této kalkulačky pro výpočet výše a délky rodičovského příspěvku si sami můžete spočítat, jestli splňujete podmínky pro volbu délky rodičovské dovolené. A také jakou maximální výši rodičovského příspěvek si můžete zvolit. Rodičovský příspěvek je sociální dávka, která se poskytuje osobě, která celodenně pečuje o dítě, které není starší než 4 roky. Jaké jsou přesně aktuální podmínky, se dozvíte v tomto článku: Rodičovský příspěvek 2022.

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024 (od 1. ledna 2024)

Rodičovský příspěvek se naposledy zvyšoval od začátku roku 2020. Vzhledem k vysoké inflaci, která je zde především za poslední rok a půl , už tato sociální dávky, nemusí plně pokrývat potřeby rodin s dětmi či samoživitelek s dítětem. I to je jeden z důvodů, proč vláda zvažuje zvýšení rodičovského příspěvku. Hovoří se o tom, že by se měl rodičovský příspěvek zvýšit o 50 tisíc korun.

Zvýšení rodičovské schválila vláda 28. 6. 2023. Rodičovský příspěvek na jedno dítě, mohl být až 350 000 Kč. U dvojčat by to mohlo být až 525 000 Kč.

Ke zvýšení ale dojde až od 1. ledna 2024. A mělo by se týkat jen dětí, které se narodí až v roce 2024 (děti narozené od 1. 1. 2024).

Kromě zvýšení rodičovské, by mělo dojít i ke zkrácení maximální doby. Ze současných 4 roků jen na 3 roky (do 3 narozenin dítěte).

Více informací o zvýšení rodičovské a změnách v roce 2024 zde.

Výpočet rodičovského příspěvku online

Kalkulačka rodičovská dovolená 2014
Příjem matky
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Příjem otce
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Výpočet

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek?

Základní podmínky pro nárok na rodičovský příspěvek jsou následující:

 • Rodičovský příspěvek na jedno dítě může pobírat pouze jedna osoba (otec nebo matka dítěte)
 • Osoba, která pobírá rodičovské dávky, se musí o dítě celodenně starat – dítě může například navštěvovat jesle nebo podobné zařízení, ale celková doba, kterou tam dítě během jednoho kalendářního měsíce stráví, nesmí přesáhnout 46 hodin (u dětí se zdravotním postižením platí jiné podmínky, a dítě může jesle nebo školu navštěvovat delší dobu)
 • U rodičovského příspěvku nehraje roli příjem rodiny (jako u jiných sociálních dávek, kde se zpravidla posuzují příjmy
 • Příspěvek je možné pobírat pouze na jedno dítě (na to nejmladší)
 • Není možné současně pobírat mateřské dávky (peněžitá pomoc v mateřství) a rodičovský příspěvek
 • Osoba, která má nárok na rodičovský příspěvek a dítě musí mít trvalý pobyt na území ČR

Kolik je rodičovský příspěvek

Výše této sociální dávky – to kolik je rodičovský příspěvek – je jednotná pro všechny příjemce. Resp. celková vyplacená suma je vždy stejná. Maximálně může být vyplaceno 220 000 Kč. Jediné co se u jednotlivých příjemců dávky může měnit je měsíční platba. Příjemce dávky si může zvolit, jestli preferuje rychlejší čerpání dávky a tím i vyšší měsíční platbu, nebo jestli dá přednost delší době strávené doma s dítětem a tím i menší měsíční částku.

Jak si zvolit délku rodičovské dovolené

Délku rodičovské dovolené si může zvolit ten, kdo splňuje podobné podmínky jako pro přiznání PPM (peněžitá pomoc v mateřství resp. nemocenská dovolené). Konkrétně se tedy jedná o ty, kdo jsou v době podání žádosti o mateřskou zaměstnáni (a zaměstnavatel za ně hradí nemocenské pojištění), nebo ti kdo jsou v ochranné lhůtě (180 dní od skončení posledního zaměstnání) nebo ti kdo si platí nemocenské pojištění sami (OSVČ si mohou platit nemocenské – jedná se o dobrovolnou platbu, není povinná ze zákona)

Pro volbu délky rodičovského příspěvku pak platí tyto podmínky:

 • Pokud je 70% z měsíčního vyměřovacího základu pro nemocenské dávky vyšší než 7600 Kč, může být zvolena nejvyšší rodičovská = tj. maximálně 11 500 Kč měsíčně po dobu 19 měsíců
 • Pokud je 70% z měsíčního vyměřovacího základu pro nemocenské dávky menší nebo rovno 7600 Kč, může být zvolen rodičovský příspěvek maximálně ve výši 7600 Kč po dobu 29 měsíců
 • Pokud není možné stanovit vyměřovací základ ani u jednoho z rodičů, dnem narození dítěte vzniká nárok na základní variantu rodičovského příspěvku a to 7600 Kč po dobu prvních 9 měsíců a následně 3800 Kč po zbytek doby až do 4 roků věku dítěte

Vyměřovací základ pro volbu délky rodičovského příspěvku

Vyměřovací základ, na základě kterého je možné zvolit délku, a tím i výši rodičovského příspěvku, je stejný jako vyměřovací základ pro nemocenské dávky (posuzuje se stejně jako nárok na peněžitou pomoc v mateřství).

Zjednodušeně se jedná o příjmy za dobu 12 měsíců před narozením dítěte vydělené počtem dní (365 dní). Přesnou hodnotu můžete najít na výplatní pásce od svého zaměstnavatele.

Vyměřovací základ u OSVČ se stanoví na základě výše placeného nemocenského pojištění. Minimální záloha na nemocenské pojištění 115 Kč (platná pro rok 2014) odpovídá hrubé měsíčně mzdě zaměstnance ve výši 5000 Kč.

 • pro OSVČ platí tento vzorec: ((měsíční platba na nemocenské pojištění / 0,025) *12 měsíců)/365 dní
 • pro zaměstnance platí tento vzorec: (měsíční hrubá mzda * 12 měsíců)/365 dní

(*) jedná se o zjednodušený vzorec, záleží na skutečných příjmech v daném období, ne pouze na průměru, rozdíl je ale ve výsledku jen minimální

Podnikání nebo práce na rodičovské dovolené

Během rodičovské dovolené není příjemce dávky nijak omezen. Může libovolně pracovat nebo podnikat jako OSVČ, či se věnovat jakýmkoliv jiným aktivitám. Musí být pouze splněna podmínka, že příjemce dávky je schopen zajistit celodenní péči o dítě.

Dítě může navštěvovat školku nebo jesle, ale pouze 46 hodin měsíčně. Po zbytek doby musí být péče zajištěna rodičem dítěte. Pokud si ale rodič domluví hlídání u babičky nebo dědečka, nebo si obstará někoho jiného na hlídání, je to pouze jeho věc. O nárok na rodičovský příspěvek tím nepřichází.

V případě dětí se zdravotním postižením, nebo s vadou zraku pak platí trochu jiné podmínky. V taktových případech může dítě navštěvovat jesle nebo školu nebo léčebně rehabilitační zařízení v rozsahu 4 nebo případně i v rozsahu až 6 hodin denně

Další užitečné odkazy a informace

Pokud potřebujte nějakou radu ohledně toho, jak se počítá rodičovský příspěvek,  nebo si nejste jistí, jestli splňujete všechny podmínky, nebo na co si dát pozor abyste dostali maximální možnou částku, na kterou máte nárok, napište svůj dotaz do diskuse pod tímto článkem. Pokusíme se vám poradit a odpovědět na vaše otázky.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka 15000 Kč ihned. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Peníze ihned na účet. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka rodičovská – rodičovský příspěvek

Diskuse: 152
 • Custom avatar Eva

  Dobrý den chtěla bych se zeptat 3.října mi končí rodičovská a od 5.října nastupuji na nemocenskou z důvodu dalšího těhotenství (se zaměstnavatelem jsme se tak domluvili),tak mě zajíma jestli mám nárok na rodičovskou a z čeho se mi bude počítat když budu na nemocenské a jestli si rodičovskou nebo mateřskou může vzít manžel na sebe s tím že on bude chodit do práce a já budu doma s dětmi , a ještě jestli si budu moci vybrat délku rodičovské dovolené,a ještě jeden dotaz jak je tos vyplácením rodičovské když mi končí toho 3.října tak jestli ještě dostanu nějaké peníze za říjen nebo ne děkuji

 • gabriela

  dobry den prosim vas syn mel 9.9.2015 3 roky dostanu za zari cely rodicovsky prispevek?mesicne sem brala 6100kc

 • Custom avatar Manuela Prokopová

  Dobrý den,
  po prodělané onkologické léčbě jsem již 3 roky evidovaná na ÚP a pobírám příspěvek na bydlení a invalidní důchod 1.stupně / Kč 5500,-/. Nastoupila jsem do zaměstnání, ale po necelém týdnu jsem zjistila, že jsem v 10 týdnu těhotenství – diagnostik., jako rizikové.
  Mám nárok na nemocenskou ? mateřskou dovolenou ? rodičovský př. ?? ?

  Děkuji moc za Vaši odpověď Manuela Prokopová

 • Custom avatar DJ

  Dobrý den,

  pokud je (a před porodem byla) matka OSVČ a nyní pobírá rodičovský příspěvek (dítěti je 15 měsíců) – existují nějaké limity nebo omezení pro příjem ze živnosti? Může matka nyní pokračovat v podnikání, aniž by o rodičovský příspěvek přišla? Jsou zde případně nějaké souvislosti s placením záloh na sociální a zdravotní pojištění?

  Děkuji,
  DJ.

 • Custom avatar makky

  Dobry den, dne 3,11,2015 jsem porodila krasneho klučíka… mam ppm muze se jeste nejak prepsat na manzela nebo abych stim mohla nejak hybat mam ted7600 a za 9mesicu mam mit uz jen 3800 to je hrozne malo jde to nejak udelat dekuji moc za rady na uradech neporadí ty mlcí …

 • Custom avatar Bronislav

  Dobrý den, chci se zeptat na tuto věc, přítelkyně je nyní na RD pobírá rodičovský příspěvek(3-letá varianta) na dceru, v průběhu rodičovské dovolené jí skončila pracovní smlouva na dobu určitou, zaměstnavatel ji už neprodloužil, dcera bude mít v prosinci 3 roky a přítelkyně bude muset nastoupit na ÚP nebo do zaměstnání, pokud by nyní otěhotněla bude mít nárok na PPM na druhé dítě? Pokud na PPM mít nárok nebude a nastoupím na ni muž, po šestinedělí, a následně ji po zákonné lhůtě 7 dní ukončí a vrátí se do zaměstnaní, nastupuje žena na rodičovskou a pobírá rodičovský příspevěk nebo může pokračovat v mateřské dovolené (do vyčerpání 22 týdnů) a pobírat PPM vypočtené z platu muže, následně RD? Děkuji za odpověď

 • Custom avatar kejty

  Dobrý den, chci se zeptat. Mám měsíční plat průměrně 23000kč, rodičovskou chci na 12 měsíců , ale všude se mi ukazuje, že musím mít 24 měsíců. Takže když po roku půjdu do práce , tak ten zbytek propadne státu ? 🙁

 • Custom avatar Andrea

  Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, pobírám rodičovský příspěvek už 2,5 roku a konec mi vychází na 1/2018 při čemž bych měla dostat 160,- nebo 180,-. Jelikož chci dítě dát příští rok do školky, protože v roce 2018 bych byla bez příjmů až do září, tak bych si chtěla navýšit rodičovský příspěvek na 11500,-. Chci vás poprosit, jestli by jste mi poradila, od kdy si ho mám navýšit, aby mi to vyšlo cca do října roku 2017?
  Děkuji vám předem za odpověď.

 • Custom avatar Ruzka

  Dobry den chci se zeptat jsem zamestnana ale ted momentalne na MD a v praci mi rikali ze po pul roce mi konci coz je ted v prosinci to jsi mam pak zazadat o rodicovsky prispevek a kolik ho budu pobirat?Nebo je to automaticky ze mi to zacnou sami jako MD vyplacet?

 • Custom avatar Mona

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jak mám postupovat,mám nastoupit v červnu do práce po 3leté rodičovské dovolené,ale už ted mi šéfová řekla že mě nevezme,dostanu výpověd,byla jsem tam na smlouvu na neurčito,tak ted řeším jestli si mám jít prodloužit rodičovskou do 4let věku dítěte a rozpočítá se mi zbytek peněz co mi tam zbylo a chodit na brigády nebo se jít přihlásit na úp. Děkuji za radu

 • Custom avatar katka

  Dobry den synovy jsou 2 roky a beru mesicne 3800kc rodicovsky prispevek, z duvodu ze jme s pritelem nebyly zamestnany , Ale pritel si nasel praci a zacal pracovat druhym rokem je mozne si rodicak navysit nebo je uz pozde??

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den,
  ráda bych věděla, jak je to s mateřskou. V srpnu mi skončila rodičovská dovolená a nastoupila jsem do práce. Kdybych otěhotněla během měsíce měla bych nárok na mateřskou nebo bych musela rovnou na rodičovskou dovolenou? V zaměstnání jsem deset let a mám smlouvu na dobu neurčitou. Děkuji za odpověď.
  Petra

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...