Příspěvek na bydlení 2024

Příspěvek na bydlení je základní sociální dávka určená k podpoře všech, kdo mají nízké příjmy, a současně vysoké náklady na bydlení. Slouží tedy primárně k úhradě nákladů za bydlení. Dávka se vyplácí zpětně. Žadatel o dávku musí dokládat skutečně vynaložené náklady – uhrazené složenky, faktury a popř. další doklady. Dávku je možné pobírat po neomezeně dlouhou dobu (klidně i několik roků).

Kolik jsou dávky na bydlení v roce 2024?

Přesná výše dávek na bydlení se stanovuje trochu složitějším výpočtem. Pro určení konkrétní částky, totiž záleží na tom, kolik osob byt obývá, jestli se jedná o byt v osobním vlastnictví, družstevní byt, nebo jestli je to jen byt nebo dům v nájmu. Také záleží na tom, o jak velké město nebo obec se jedná.

Pokud vás tedy zajímá, kolik byste mohli získat od státu formou přídavků na bydlení – spočítejte si to sami  – viz: Kalkulačka přídavky na bydlení 2024.

Podobně, jako každý rok, i od 1. 1. 2024, se mění normativní náklady na bydlení. Není to ale jediná změna – v roce 2024, se podmínky pro příspěvek na bydlení změnily více.

Příspěvek na bydlení – změny 2024

Od začátku roku 2024, se mění podmínky pro výpočet sociálních dávek na bydlení. Změn je hned několik:

  • Od 1. 1. 2024 platí nové tabulky pro normativní náklady na bydlení
  • Od ledna 2024 platí změna zákona o státní sociální podpoře (dílčí změny u dávek)

Kromě toho, od začátku roku 2024 platí mnoho dalších změn, které mohou mít nepřímý vliv na výpočet dávek.

Aktuální informace a výpočet:

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení v roce 2024

O přídavky na bydlení může žádat kdokoliv, kdo má vysoké náklady na bydlení a zároveň nižší příjmy. Žádat může jak jednotlivec (osoba, která žije samostatně), tak i rodina nebo vícečlenná domácnost.

O dávky na bydlení by měl podávat žádost ten, kdo má v daném bytě nebo domě bydlí a má zde uzavřenu nájemní smlouvu, nebo se může jednat o dům nebo byt v osobním vlastnictví. Nebo to může být družstevní byt.

Na příspěvek může být nárok, i některých rekreačních objektů (chaty a chalupy), pokud jsou vhodné k trvalému bydlení. Nárok je i v případě, že je byt/dům užíván na základě věcného břemene.

U jednoho bytu je možné o přídavek na bydlení žádat pouze 1x. Není tedy možné, aby u jednoho bytu žádaly dvě různé osoby o dávky na bydlení.

Příspěvek na bydlení – bez omezení doby

Ještě před několika lety (do konce roku 2014) platilo, že příspěvek na bydlení mohl být maximálně po dobu 84 měsíců (přesněji 84 měsíců za posledních 10 roků). Toto omezení ale bylo zrušeno, a nyní je tedy možné dostávat příspěvek na bydlení po neomezeně dlouhou dobu. Pokud jsou splněny podmínky pro dávku, pak se celková doba pobírání této sociální dávky již nesleduje.

Co jsou náklady na bydlení

Pro stanovení nároku a výše příspěvku na bydlení záleží na tom, jaké jsou skutečné a  kolik jsou stanovené normativní náklady na bydlení. Skutečné náklady na bydlení se dokládají za poslední 3 měsíce zpětně (jedná se o kalendářní čtvrtletí, tj. pokud se žádá o dávky na bydlení v dubnu, dokládají se náklady za bydlení za leden – březen, náklady se nově dokládají jen 2x za rok, v lednu a v červenci). Zahrnují se tyto výdaje:

  • Platba za nájemné (u družstevních bytů a u vlastního bydlení, se započítají paušální náklady, srovnatelné s nájmem)
  • Platby za energie – voda, plyn, elektřina
  • Platby za topení – pokud jsou k topení používána pevná paliva, pak se započítá paušálem, jinak se zahne do ostatních nákladů, podobně jako energie a služby)
  • Platby za odvoz odpadu, úklid společných prosto, výtah, …., apod.

Mezi náklady naopak nepatří poplatky např. za internet, kabelovou televizi, televizní a rozhlasový poplatek nebo účty za pevnou linku apod. Ani to, co platíte jako splátky na hypotéku se nepovažuje za „náklad na bydlení“.

V případě, že jsou vraceny nějaké zálohy – například přeplatek za elektřinu nebo plyn – pak se tento přeplatek započítá jako příjem – resp. náklady se o tuto částku sníží.

Normativní náklady na bydlení 2024

Normativní náklady jsou státem stanovené tabulky, které určují jaká je výše nákladů na bydlení  – podle velikosti obce, podle typu bydlení a podle počtu osob. Tyto částky se pak používají pro výpočet výše příspěvku na bydlení.

Pokud jsou skutečné náklady na bydlení vyšší než normativní – stát vyplatí dávky pouze do výše normativních nákladů na bydlení. Takže pokud někdo platí nájem za byt pro 4 člennou rodinu v Praze ve výši 30 tisíc korun, pak výše příspěvku na bydlení určitě nebude v této výši.

V takovém případě může být maximální výše příspěvku na bydlení částka 23 195 Kč (normativní náklady na bydlení v nájemním bydlení v Praze pro 4 a více osob v roce 2024), resp. maximální výše příspěvku, by závisela i na výši rozhodného příjmu, reálně by tedy byl příspěvek nižší (od skutečných nebo normativních nákladů, se odečítá 30% rozhodného příjmu, a výsledek je pak vyplacen jako příspěvek na bydlení).

Kompletní tabulky s normativními náklady na bydlení pro rok 2024 najdete zde

Příspěvek na bydlení vs. doplatek na bydlení

Příspěvek na bydlení není jediná sociální dávka na bydlení. Kromě přídavků na bydlení je ještě jedna sociální dávka. Jedná se o dávku pomoci ve hmotné nouzidoplatek na bydlení. Ta se poskytuje lidem, jejichž příjmy nepřekračují zákonem stanovené životní minimum.

Doplatek na bydlení se poskytuje v případě, že se jedná o osobu (skupinu společně posuzovaných osob) ve hmotné nouzi. Pokud jim po uhrazení nákladů na bydlení (skutečných nákladů) nezůstává částka na živobytí (viz příspěvek na živobytí ve hmotné nouzi), může vznikat nárok na tuto dávku. Doplatek na bydlení se poskytuje až v případě, že náklady na bydlení nepokryje příspěvek na bydlení.

Žádost o přídavky na bydlení

Dávky na bydlení se vyřizují na úřadu práce – v místě trvalého bydliště žadatele. K vyřízení je potřeba předložit příslušný formulář – žádost o příspěvek na bydlení. Kromě toho také bude požadováno doložení příjmů za poslední 3 měsíce (Formulář: Potvrzení o výši čtvrtletního příjmu) a také všech dokladů o zaplacených nákladech na bydlení – složenky, faktury, účtenky, SIPO apod.

Vyřízení příspěvku online i bez návštěvy na Úřadu práce

Od druhé poloviny minulého roku, je možné vyřídit příspěvek na bydlení i přes internet, bez nutnosti chodit na Úřad práce.

Žádost o příspěvek na bydlení, byla také značně zjednodušena (oproti tomu, jak to bylo dříve, pořád to ale není „na dvě kliknutí“).

Příspěvek na bydlení, je ale možné i nadále vyřizovat přímo na Úřadu práce (v místě kde skutečně bydlíte).

O příspěvek je možné požádat i vyplněním klasického elektronického formuláře (viz formuláře zde) a odesláním přes datovou schránku, poštou, nebo emailem s elektronickým podpisem.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka na cokoliv bez potvrzení o příjmu. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka bez úroků do 10000 Kč. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Příspěvek na bydlení 2024

Diskuse: 275
  • Custom avatar Marie Hrádková

    Dobrý večer.
    Jsem rozvedená už hezkých pár let,dvě děti jsou dospělé a samostatné a dvě děti mám ještě v péči,dcera je prvním rokem na střední a syn na základní škole v osmé třídě. Bývalí manžel mi neplatí výživné už celý rok,řeší to policie,soudní exekutor a dokonce je odsouzený na 9 měsíců odnětí svobody s odkladem dva roky. Já mám plat cca 12 000 kč a přídavky na děti 1310 kč,nic víc. Z toho jsem platila do listopadu s kaucí 9 000 kč od prosince už budu platit o 1 000 kč méně. Na sociální dávky nemám prý nárok,ale já po zaplacení nájmu a dobití plzeňských karet mám na jídlo s dětmi 3 400 kč na celý měsíc. Bez ohledu na to,že nemáme oblečení na zimu a synovi teče do bot,nemám na nové. Mimo to mám dluhy kam se podívám,zadlužila jsem se i na elektrárnách,mám výhodu,že mám energie v nájmu. Radily mi ať si dám v podnájmu,kde bydlím trvalé bydliště,ale majitelka mi to zakázala jenže mě by to pomohlo. Píšete v jedné odpovědi,že je to i bez souhlasu majitele bytu je to pravda? Ještě bych ráda věděla co se stane když nedostávám na děti výživné a nebudu dostávat dál jestli mi stát může nějakým způsobem pomoci. Já mám podle tabulek životní minimum když spočítají příjem,ale po zaplacení a doložení potvrzení mi to přijde jako by mi nic nezapočítali,jako bych nic neplatila. Najdu pomoc? Nemáme už teď co jíst a do výplaty si neumím představit jak vydržíme s dětmi. Tak je to,ale každý měsíc.
    Děkuji.

  • Custom avatar Pavla

    Dobrý den,

    bydlím s přítelem v pronajatém bytě. Já jsem pracující a můj průměrný příjem se pohybuje kolem 10.000 čistého měsíčně. Příteli je 20 let a studuje vysokou školu, při které chodí na brigádu, kde si vydělá cca 5.000 měsíčně.
    Máme nárok na přídavek na bydlení, ikdyž nejsme sezdáni? A vzhledem k tomu, že je stále „nezaopatřeným dítětem“ máme nárok ještě na nějaký další příspěvek?

    Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Bára

    Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat, zda by jsem měla nárok na nějaké příspěvky eventuelně jaké, když je mi 18 let jsem studující a chtěla bych se z osobních důvodů odstěhovat do podnájmu.Občas si něco přivydělám na brigádě, ale není to stálý příjem s danou částkou.Předem děkuji za vaši odpověd

  • Custom avatar Klára

    Dobrý den,chci se informovat ohledně příspěvku na bydlení.Budu mít nájemní smlouvu od přítele,na byt se chci normálně přihlásit,řádnou nájemní smlouvu.Přítel tam hlášený nebude,jelikož je hlášený jinde a platí si služby a vše kolem na svém trvalém bydlišti.Budu mít nárok na příspěvek na bydlení,ikdyž budu mít nájemní smlouvu od přítele?Trvalý pobyt tam mít nebude,akorát uvažuj,že ho budu muset nahlásit na vodu,pokud u mě bude vícekrát do týdne.Nebude pak problém s příspěvkem na bydlení,když ho budu mt například v evidenčím listě na vodě,kvůli výučtování ?

  • Custom avatar Pavlína

    Dobrý večer chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na příspěvky jsem těhotná a sama v podnájmu a zároven i na nemocenské takže nemám dostatečný příjem na zaplacení nájmu rodiče nemám a tak nemám kam jít. Děkuji

  • Procházka

    Dobrý den, měl bych tento dotaz. Současná situace je taková, že bydlím s manželkou a dvěma dětma v rod. domě. Vlastníkem je manželka. jsem nezaměstnaný a bez příjmů. Manželka začala pracovat v Praze a bude tam mít též trvalé bydliště. V současnosti dostáváme příspěvek na bydlení, o který žádá manželka. Mohu po změně trvalého bydliště manželky požádat o příspěvek na bydlení a musím s manželkou sepsat nájemní smlouvu? Jaké se mi budou počítat příjmy, jsou nějaké paušální výpočty, když jsme manželé a každý máme jiné trvalé bydliště a máme bezpodílové spoluvlastnictví, mimo toho domu, ten dostala manželka darem a je jejím výlučným vlastnictvím.
    Děkuji

  • Custom avatar Pavla

    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat na příspěvek na bydlení.
    Budu si tento týden přepisovat trvalé bydliště a v lednu bych si chtěla požádat o příspěvek na bydlení. Jsem studentka denního studia, ale v září mi bylo 26l, takže nemám žádné příjmy. Brigádu zatím nemohu sehnat. Měla jsem jen nárazové brigády o prázdninách. Mám jen matku, otec nežije. Od matky peníze nepobírám, domů skoro nejezdím. Nájem 5000kč si platím sama z našetřených peněz z předchozích brigád. Ale úspory se velice rychle rozpouštějí..
    Chtěla jsem se zeptat v jakém intervalu (jestli vůbec) se po schválení příspěvku na bydlení znovu dokazují příjmy? Kdybych si pak našla zase brigádu, třeba na pár dní v měsíci (za půl roku), jestli mi příspěvek sníží, seberou,..?
    Děkuji moc za odpověď.

  • Custom avatar Marie

    Dobrý den, možná to nepatří do této kategorie tak se předem omlouvám, jestli tomu tak je.
    Chtěla jsem se zeptat. Je mi 18 a jsem v pěstounské péči a přemýšlela jsem, že bych se osamostatnila, problém je v tom, že jsem na soukromé škole (20 000ročně) a nevím, jestli bych v tom případě měla právo na nějaké příspěvky. Dostávám měsíčně 7000. Rodiče už by nebyli povinni mi platit školné?
    Předem děkuji za odpověd’i

  • Custom avatar Pavla

    Dobrý den,

    měla bych dotaz ohledně příspěvků. Jsem studentka a odstěhovala jsem se od rodičů, je mi 18 let. Chci se zeptat, jestli má cenu o něco žádat. Měla bych pronajatý byt a bydlela sama. Předem děkuji za odpověď.

  • Custom avatar anci

    Dobrý den, chtěla jsme se zeptat, mám 5 letého syna s přítelem. Máme soudně daný, že je syn v mé péči a dostávám od něj alimenty, jelikož spolu nebydlíme – každý v jiném městě- a je i vyloučenej jako společně posuzovaná osoba. Zjistila jsem, že jsem s ním těhotná, pobírám hmotnou nouzi a příspěvek na bydlení, můžu o tyto dávky přijít? Budeme spolu bydlet ale až příští rok než se vše zajistí. Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Alena

    Dobrý večer,
    chtěla bych se zeptat na dvě věci. Mám nájemní smlouvu na byt, kde bydlím se svým nezletilým 3letým synem a oba zde máme trvalé bydliště. Náklady (nájem +služby), ale hradím přes účet přítele, který zde nemá trvalé bydliště nicméně je uveden v nájemní smlouvě jako podnájemce.Plyn a elektriku mám hlášenou na sebe a hradím jí sama.V podnájmu jsem teprve od října 2014 ,ale bohužel mi i v tuto dobu skončilo pobírání rodičovského příspěvku takže jsem od listopadu bez příjmu čili jsem neměla ani jinou možnost jak jinak nájem hradit.Plyn s elektrikou platím stále ještě ze svých rezerv.Takže by mě zajímalo jestli dosáhnu na příspěvek tak abych mohla platit nájem sama. A zda musí přítel dokládat příjem i když tu nemá trvalé bydliště a vyskytuje se tu občasně. Děkuji za odpověď

  • Custom avatar Mirek 52

    Dobrý den, pobírám příspěvek na péči 4000.Kč a 400.Kč na mobilitu.
    Započítávají se tyto dávky do přijmu pro výpočet příspěvku na bydlení ?
    Bydlím sám v nájemním bytě v domě s peč.službou-Celkový nájem bytu za vše s elektrikou
    je placeno Sipem městu 4202 (Důchod po zvýšení od Ledna 2015 budu mít 10580 Kč.)
    Mám šanci nárokovat příspěvek Děkují za odpověď a hezký den..Mirek.

  • Custom avatar Kristýna

    Dobrý den,
    ráda bych se zeptala na pár informací ohledně příspěvku na bydlení. Nyní mám nově uvedeno trvalé bydliště v Praze v bytě, kde bydlím se svým partnerem, ten tu ovšem trvalé bydliště nemá. Nájem činí i s poplatky necelých 18000Kč. Jsem v 11 týdnu těhotenství a mám obavy, kterak budeme zvládat platit nájem z jednoho platu ve chvíli, kdy budu na mateřské. Je možnost zažádat k červnu o příspěvek na bydlení? Máme šanci, že nám bude vyplacen? Nás čistý příjem je 23000Kč.
    Velmi děkuji za odpověď, Kristýna

  • Custom avatar Zdeněk

    Dobrý den, moje matka v současné době pobírá starobní důchod ve výši 4.500,-Kč. Podle kalkulačky na výpočet výše přídavku na bydlení, by dle mého názoru, měla mít nárok na příspěvek, podle průměrného nájmu v našem městě (do 100 ti. obyvatel) v pr. výši 4.500,-Kč.
    Je, ale možné žádat o tento příspěvek i v případě přestěhování se do jiného bydliště (bez předchozích tří měsíců potřebných pro výpočet průměrné částky vynaložené na bydlení)?
    Za odpověď Vám velice děkuji.
    S pozdravem Zdeněk H.

  • Custom avatar Alena

    Dobrý den, jsem nezaměstnaná, bydlím v pronajatém pokoji, který mi pronajímá přímo majitel. Jedná se o byt 3+1 a v každém pokoji jsou další nájemníci. Nezvládám platit nájem, proto jsem se obrátila na sociálku, ale tam mi řekli, že když mám pronajatý pokoj, tak na žádný příspěvek nedosáhnu. Pokud bych šla do ubytovny nebo si vzala celý byt, tak bych příspěvek dostala. Moc se mi to nezdá, protože když si vezmu byt, tak to bude stát více stát, než když budu mít jen pokoj. Chtěla bych se Vás proto zeptat, zda úřednice měla pravdu a za současného stavu nemám nárok na žádný příspěvek (doplatek) na bydlení? děkuji

  • Karel

    Dobrý den.Počítá se do čtvrletního příjmu zahraniční stravné?Děkuji za odpověď

  • Custom avatar Martin

    Dobrý den! Mám problém s úřadem práce. Když žádám poprvé o příspěvek na bydlení za 4. čtvrtletí roku 2014. Situace: Jde o to, že od 1.10.2014 mám v bytě kde bydlím nájemní smlouvu. ( od 6.10.2014 trvalé bydliště) Nájem za daný měsíc platím měsíc dopředu. Na úřadě mě teď v lednu 2015 řekli, že si nemůžu žádat o příspěvek na bydlení za 4. čtvrtletí roku 2014, protože, to se sice bere jako rozhodné období, ale k výpočtu za 1. čtvrtletí roku 2015. Mají pravdu? To znamená, že za první čtvrtletí, za které byt obývám nedostanu nic?
    Druhá otázka zní:
    Další problém je, že v bytě má trvalé bydliště paní spolumajitelka (druhý majitel je její manžel, který má trvalé bydliště jinde). Majitelka mě dala na papíře čestné prohlášení, že bydlí se svým manželem na adrese jeho trvalého bydliště a že v bytě kde bydlím já se nezdržuje. Navíc je uvedeno v nájemní smlouvě, že byt je pronajmut výhradně mě samotnému. Zároveň nutno podotknout, že smlouvu podepsala jak majitelka, tak její manžel a já. Úřednice mi na úřadu práce mi řekla, že tato smlouva pro ní není důkazní prostředek k tomu, že tam ta majitelka nebydlí ( byt je garsonka). Úřad práce žádám, aby majitelku vyjmul ze společně posuzovaných osob. Úřednice po mě chce, aby její manžel napsal další čestné prohlášení, že s ním majitelka bydlí ve společné domácnosti, a nebo abych doložil její poštu, která chodí na její reálné bydliště, to ale nemohu, všechna pošta jí chodí na její trvalé byliště.. Otázka zní, když mě majitelka odmítne tyto důkazní prostředky poskytnout, co mám dělat? Stačil by třeba papír od družstva, že se tam v tom bytě nezdržuje a pronajímá ho mě? Jsem zoufalí, majitelka sice spolupracuje, ale zdá se mi, že úřad si vymýšlí.. bere smlouvu jako důkazní prostředek, že tam bydlím a zároveň tuto smlouvu, kterou podepsala i třetí osoba (manžel majitelky a spolumajitel bytu) jako důkazní prostředek pro posuzování společně žjících osob zpochybňuje. Moje otázka tedy zní: co by jste mi dopodučila udělat?Co doložit, eventuelně na jakou poradnu se obrátit? Navíc si na každou návštěvu úřadu musím brát dovolenou. Pracuju, ale mám nízké přímy, vím, že známí žádal o stejnou dávku v Brně a tam jim čestné prohlášení majitelky stačilo. Je vidět, že si každý úřad dělá co chce. Navíc na Praze 4, kde o dávku žádám neměli ani dnes 19. 1. 2015 ve stojanu nové formuláře. Nechali lidi čekat a pak je nechali znova vypisovat nové formuláře, protože lidi měli ty jejich staré z jejich stojanu v čekárně. Díky moc za radu!

    S přáním hezkého dne!

  • Custom avatar Aleš

    Dobrý den, v případě, že bych chtěl zažádat o příspěvek na bydlení, započítavají se do mých příjmů i výdaje na výživné – alimenty na dceru? Nebo se posuzuje pouze můj čistý příjem ze zaměstnání a výživné se nezapočítává.
    Předem děkuji za odpověď

  • Custom avatar Michaela

    Dobrý den,
    chtěla jsem Vás poprosit o radu v mé situaci. Jsem studentka vysoké školy. Nemám dostatečné příjmy, které by pokryly mé bydlení. Matka mi přispívá malou sumou a otec alimenty. Bydlím v bytě, který vlastní můj otec, ale díky našim nedobrým vztahům platím nájem. Chtěla jsem se zeptat, zda mi bude příspěvek přiznám díky rodinnému vztahu. Předem děkuji za odpověď.

  • Honza

    Dobrý den.
    S přítelkyní jsme oba v insolvenci.
    Máme nárok na nějaké sociální dávky?
    Z jaké částky příjmu se vychází u vypočítávání dávek?
    Z té před srážkami nebo z toho co nám zůstane?
    Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Martina

    Dobrý den, mám přiznaný na maminku příspěvek na péči II.stupně, bylo mi řečeno, že nemusím být v evidenci na úřadu práce a bude za mě hrazeno sociální, zdravotní pojištění. Jak by to bylo s tímto, kdybych začala podnikat, jako OSVČ bych si musela sociální a zdravotní pojištění hradit?
    děkuji za odpověď Martina

  • Custom avatar kristina

    Dobrý den, vážená paní Králová 🙂
    Ráda bych se zeptala na jednoduchou otázku: Na příspěvek na bydlení má člověk nárok pouze 84měsíců- avšak pokud živím ještě 4 děti, na které jsem již bohužel sama, což vypovídá i o tom, že samozřejmě také 4 děti nemohou žít například v garsonce, že 🙂 ale platím nájem i s energiemi jen 7000,- a to za byt 3+1 s vytápěním na tuhá paliva. Ovšem mám exekuci – dost vysokou, kterou neschválil soud jako podvod mého bývalého partnera na mne, přičemž to sice jeho podvod na mne byl, jenže já podepsala papír a nikoho už to prostě nezajímá, takže nyní jsem v hmotné nouzi a žiji jakž takž z příspěvků, jsem ještě na mateřské, ale co jsem si spočítala jest, že nejmladší dítě bude ve druhé třídě, nejstarší syn bude na střední škole a to v době, kdy já přijdu o právě zmíněný příspěvek na bydlení- k tomu mi určitě ještě v této době budou exekučně srážet ze mzdy- mohou mi ponechat kolem 13 tisíc- dle současných zákonů…
    Nemáte ponětí, zda se náhodou zákon o 84měsících nemine tím účelem, že by si daná osoba, jenž příspěvek pobírá měla za tuto dobu najít levnější bydlení?
    Nýbrž já myslím, že mine, neboť levnější bydlení asi těžko, vhodné pro takovou rodinu, seženu, jelikož bydlení, které mám, je velmi levné na dnešní poměry.
    Tyto dávky však budu do jisté míry potřebovat i poté, co nastoupím do práce a hlavně tedy i poté, co o ně bohužel později i přijdu.
    Po zkušenosti s bývalým partnerem již neplánuji bohužel nějaký vztah, takže s podporou od případného muže nepočítám, to by bylo dost zoufalé se k něčemu takovému uchýlit.
    Alimenty mi nejsou placeny, ani je po bývalém partnerovi nemohou vymáhat, neboť je to jednodušeji řečeno i nereálné… (již je podáno trestní oznámení, které ovšem stejně nic neřeší a víme své, že ani řešit nebude- spíš jsou z něj potíže navíc, ale to je již odbočení).
    Tedy já se ptám, mám ještě nějaké možnosti do budoucna kromě sponzorských darů cizích lidí a minimální mzdy se zbývajícími penězi -po zaplacení nájmu- cca 5tis. kč pro 5 lidí na měsíc na vše? Velmi Vás prosím o případné podrobné vysvětlení, pokud bude pro Vás možné si udělat chvilku.
    Děkuji předem za Vaši odpověď. Maminka čtyř dětiček a zatím věrná občanka ČR- Kristina

  • Custom avatar Jitka

    Dobrý den, chci se zeptat na mého přítele. Bude mít pronajatý byt v Brně za 7500,- Kč/měsíc a jeho čistý měsíční příjem je 15000,- Kč. Je rozvedený a z této částky musí platit výživné 3000,-Kč/měsíc na svoji dceru. Zohledňuje se to nějak? Zůstane mu tím pádem jen 12000,- Kč příjem. A na jakou částku by měl asi nárok, kdyby požádal o příspěvek na bydlení? Děkuji.

  • Custom avatar Vaše jméno

    Dobrý den, pobírám příspěvek na bydlení a nyní mě banka u které mám založený osobní účet, vyplatila / připsala částku 150Kč, jako Bonus za využívání bankovních služeb. Prosím Vás tímto o informaci, zda při příštím podání žádosti o příspěvek ( tj. za první čtvrtletí 2015 ), jsem povinna tuto částku doložit také jako příjem, nebo se taková forma bonusu nezapočítává. Předem děkuji za Vaší odpověď. S pozdravem Renáta

  • Custom avatar Zlatka

    Dobry den,chtěla bych se zeptat na společné bydlení na ubytovně,jestli můžou byt na pokoji 2 lidi a jestli se budou posuzovat jejich přijmy.Muž,žena i když spolu nežijí v partnerskem vztahu jen jako kamaradi.Děkuj za vodpověd

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...