Kalkulačka: Přídavky na bydlení od 1. 1. 2021

Od 1. 1. 2021, se mění normativní náklady na bydlení. Tyto tabulky normativních nákladů pro jednotlivé druhy bydlení (nájem, družstevní byt, byt v osobním vlastnictví), jsou důležité pro výpočet sociálních dávek na bydlení.

V následující kalkulačce, si můžete spočítat, jak to bude s přídavky na bydlení od ledna 2021. Zda budete mít i nadále nárok na příspěvek na bydlení. Nebo jestli vám na něj, díky změnám od 1. 1. 2021, náhodou nově nevzniká nárok.

Příspěvek na bydlení – změny 2024

Od začátku roku 2024, se mění podmínky pro výpočet sociálních dávek na bydlení. Změn je hned několik:

 • Od 1. 1. 2024 platí nové tabulky pro normativní náklady na bydlení
 • Od ledna 2024 platí změna zákona o státní sociální podpoře (dílčí změny u dávek)

Kromě toho, od začátku roku 2024 platí mnoho dalších změn, které mohou mít nepřímý vliv na výpočet dávek.

Aktuální informace a výpočet:

Zvýšení čisté mzdy od února 2021 a nárok na příspěvek na bydlení

Případný nárok na příspěvek by bydlení, může v roce 2021 výrazněji ovlivnit i plánované zvýšení čisté mzdy. Díky zrušení superhrubé mzdy, by většina zaměstnanců, měla začít od února dostávat podstatně vyšší čistou výplatu.

Vzhledem k tomu, že výše čistého příjmu, je jedním z významných parametrů, ovlivňující výpočet přídavků na bydlení, tak to může mít nezanedbatelný vliv.

I když bohužel spíše negativní. Díky vyššímu čistému příjmu, se může snížit výše příspěvku na bydlení, nebo na něj přestanete mít nárok úplně. To by se ale projevilo nejdříve až ve druhém čtvrtletí (od dubna 2021 nebo až od července 2021).

Kalkulačka: Výpočet výše příspěvku na bydlení v roce 2021

Pro výpočet přídavků na bydlení, je rozhodující počet osob, které v bytě bydlí. Není rozhodující to, zda v bytě mají trvalé bydliště. Posuzují se všechny osoby, které v bytě skutečně bydlí, bez ohledu na místo trvalého bydliště.

Dále hraje roli výše doložených nákladů na bydlení (vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí), výše průměrného (čistého) měsíčního příjmu (za všechny osoby). A nakonec i typ bydlení (nájem, družstevní byt, byt v osobním vlastnictví) a velikost města nebo obce, kde bydlíte:

Kalkulačka přídavky na bydlení 2021
Počet dospělých osob v bytě
Počet dětí do 6 roků
Počet dětí do 15 roků
Počet dětí do 26 roků
Průměrný čistý měsíční příjem
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte průměrný čistý měsíční příjem rodiny (všech osob ve společné domácnosti). Jako příjem se počítají především příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání. A dále pak příjmy jako je podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovský příspěvek, přídavky na děti, výživné nebo alimenty. Zadávají se průměrné příjmy za kalendářní čtvrtletí.
Celkové měsíční náklady na bydlení
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte celkové průměrné měsíční náklady na bydlení. Ty zahrnují nájemné (u nájemních bytů), částka za elektřinu, částka za plyn, částka za vodu, za odvoz odpadů, náklady na vytápění. Zadávají se průměrné náklady za kalendářní čtvrtletí.
Druh bydlení
Velikost obce / města
Výpočet

Kdo má nárok na přídavky na bydlení v roce 2021?

Nárok na tuto sociální dávku má především ten, kdo má pro daný byt uzavřenou platnou nájemní smlouvu, nebo majitel bytu (byt v osobním vlastnictví, družstevní byt).

Další důležitou podmínkou, pro nárok na přídavky na bydlení, je výše průměrného čistého měsíčního příjmu:

 • 30% čistého měsíčného příjmu nesmí být více, než jsou tabulkové (normativní) náklady na bydlení
 • V Praze je to 35%

A neméně důležitá je i výše skutečně zaplacených, měsíčních nákladů na bydlení:

 • Náklady na bydlení musí představovat více, než 30% vašeho čistého příjmu
 • V Praze je to 35%
 • Pokud nemáte žádné příjmy, započítá se jako příjem životní minimum

Pokud nejste schopni doložit náklady na bydlení, nebo jsou příliš nízké (v porovnání s výší vašeho příjmu), nebo pokud je váš příjem příliš vysoký (vzhledem k tomu, jaké jsou normativní náklady na bydlení), pak na tuto sociální dávku není nárok.

Co je potřeba k vyřízení žádosti o příspěvek na bydlení?

Příspěvek na bydlení si můžete vyřídit na Úřadu práce. Žádost o příspěvek se podává jednou, a následně je nutné opakovaně, vždy jednou za 3 měsíce (v lednu, v dubnu, v červenci a v říjnu), dokládat náklady na bydlení a výši příjmu, za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Mezi příjmy, které se dokládají pro tuto sociální dávku, se započítávají skoro všechny pravidelné příjmy, které můžete mít.

Jedná se především o čistou výplatu ze zaměstnání, příjem z brigády na DPČ nebo DPP, příjem z podnikání (někdy se jako příjem započítá minimálně 17 000 Kč nebo 8500 Kč měsíčně), podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, mateřská nebo rodičovská, důchodové dávky (starobní důchod, invalidní důchod, ap.), a případně i další příjmy.

Naopak, jednorázové sociální dávky (jako je porodné nebo pohřebné), nebo dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí, mimořádná okamžitá pomoc ve hmotné nouzi) nebo některé speciální příspěvky (jako je rouškovné 5000 Kč pro důchodce, kompenzační bonus během epidemie apod.), se do příjmů nezapočítávají.

Mezi náklady na bydlení, které je nutné vždy jednou za 3 měsíce doložit, se počítá především zaplacený nájem (nebo srovnatelné výdaje u bytů v osobním vlastnictví, či u družstevních bytů.

Kromě nájmu, se tam zahrnují i platby za služby nebo energie (plyn, voda, elektřina apod.).

Mezi náklady na bydlení, se naopak nemohou zahrnout například splátky hypotéky, nebo jiného úvěru na bydlení. Nepočítají se tam ani platby ta televizi, internet nebo telefon.

Pokud vám vznikne nějaký přeplatek (například za elektřinu), tak ten se následně započítá do vašich příjmů v příslušném měsíci, kdy je vám vrácen.

Příspěvek na bydlení pro důchodce v roce 2021

Rada seniorů České republiky si dlouhodobě stěžuje, na nedostatečnost příspěvku na bydlení. Zvláště pro osaměle žijící důchodce ve větších městech (jako je Praha, Brno či ostatní krajská města), je aktuální výše příspěvku na bydlení zcela nedostačující.

Výše komerčních nájmů, je v těchto městech vysoká. A důchodci mají v celé ČR +/- srovnatelně vysoké důchody.

Není to jako u zaměstnanců, kteří sice také v těchto velkých městech, musí platit vysoké nájmy, ale současně to je u nich zpravidla vyváženo i podstatně vyšší výplatou.

Důchodce, který má díky důchodu jen nízký příjem, tak často dostává jen poměrně nízký příspěvek na bydlení (jeho výše totiž závisí i na počtu osob v bytě). A to ho dostává do existenčních problémů.

Ministerstvo práce a sociálních věcí proto připravuje změny v oblasti sociálních dávek na bydlení. Zatím ale není nic definitivně schváleného.

Příspěvek na bydlení pro samoživitelky

Podobně, jako důchodci, na tom bývají i samoživitelky. I ony mají často jen nízký příjem (zvláště pokud jsou na mateřské nebo rodičovské). A příspěvek na bydlení, na který případně mají nárok, tak nemusí plně pokrývat jejich skutečné náklady spojené s bydlením.

I zde by případně zlepšení sociální situace, měly přinést změny v podmínkách pro nárok na příspěvek na bydlení. Zatím ale není jisté, zda budou vůbec v průběhu roky 2021, nějaké změny schváleny.

V roce 2021 se ale budou konat poměrně zásadní volby do parlamentu, a tak je pravděpodobné, že politici nebudou oblast státní sociální podpory zanedbávat.

Přídavky na bydlení pro studenty

Na příspěvek na bydlení může mít nárok i student, který během studia na střední nebo vysoké škole, bude bydlet například v nájmu. To, že je současně studentem, není žádným limitujícím faktorem, pro nárok na tuto sociální dávku.

Podmínky, pro nárok na přídavky na bydlení, pro studenty jsou identické, jako pro všechny ostatní žadatele, o tuto sociální podporu. Je potřeba mít platnou nájemní smlouvu (nebo být vlastníkem bytu), doložit příjmy a náklady na bydlení a vše ostatní.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka bez registru a poplatku předem. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčky na směnku bez poplatku ihned. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: Přídavky na bydlení od 1. 1. 2021

Diskuse: 5
 • Custom avatar Jana Szczotková

  Dobrý den,
  prosím mohla bych dostat odpověď na přiznání dávek na bydlení. Žádala jsem ÚP – kontaktní místo Opava o přepočet příspěvků na bydlení za rok 2021. Jsem starobní důchodce a můj důchod činí 9 613 kč. Měsíční nájemné činí i s poplatky 5143,- kč. Nájemné zahrnuje 2246,- / nájemné 2051+ komora 195 je součástí bytu /
  společ. prostory 647,-
  vodné+stočné 350,-
  teplá voda 200,-
  elektřina 600,-
  topení 800,-
  elektřina spol. prostor 50,-
  ostatní 250,- /zahrnuje čištění jímky, odvoz odpadků, správní polplatky/
  celkem —————
  5143,-
  Kontaktní místo nezhodleňuje platbu za společné prostory, komoru a ostatní platby za jímku, odvoz odpadu a správní poplatky. Dle kalkulačky MPSV bych měla pobírat cca 2200,- , v současné době pobírám 1168,- .

 • Custom avatar Jana Szczotková

  Ještě dodám , že obec Velké Heraltice spadá do kategorie 9900 obyvatel. Děkuji

 • Custom avatar Jana Paříková

  Dobrý den. Mám dotaz, byl mi přiznán příspěvek na bydlení ode dne 1.10.2021 do 30.6.2022, kdy dostanu příspěvek, je 3.11.2021 a dosud jsem nic neobdržěla. Děkuji za odpoveď

  • Jana Králová, Sociální dávky 2024

   Příspěvek na bydlení, je vyplácen měsíčně, vždy za předchozí měsíc (zpětně). Tj. první dávku za říjen (1.10. – 31.10.2021) dostanete vyplacenu v průběhu listopadu (další pak v prosinci, v lednu, atd.).
   Výplatní termíny se liší, podle jednotlivých Úřadů práce (může to být na začátku měsíce, v polovině, nebo až koncem měsíce), roli hraje i způsob výplaty – na účet/složenkou na poštu …

 • Custom avatar Vlastimil

  Přeji hezký den.
  Není mi jasné, že do nákladů na bydlení není zahrnutá částka povinné platby koncesionářských poplatků za příjem TV a rozhlasu. Jak se má občan dovědět o vyhlášení nouzového stavu, podmínky jak žít v pandemii, pravidla karantény, či různá vládní opatření ?? Občanem získané informace na pavlači, u piva nebo jen tak na ulici od kamaráda nejsou věrohodné a hlavně NEOFICIÁLNÍ ??
  Děkuji za odpověď. Vlastimil

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...