Formulář: Žádost o příspěvek na bydlení

Aktuální formuláře – sociální dávky 2024

Aktuální verze formulářů pro sociální dávky, je možné najít i přímo na webu MPSV zde. Žádost o dávky, je možné vyřídit kompletně online (elektronicky, přes internet).

Příspěvek na bydlení – změny 2024

Od začátku roku 2024, se mění podmínky pro výpočet sociálních dávek na bydlení. Změn je hned několik:

 • Od 1. 1. 2024 platí nové tabulky pro normativní náklady na bydlení
 • Od ledna 2024 platí změna zákona o státní sociální podpoře (dílčí změny u dávek)

Kromě toho, od začátku roku 2024 platí mnoho dalších změn, které mohou mít nepřímý vliv na výpočet dávek.

Aktuální informace a výpočet:

Tento formulář žádosti o příspěvek na bydlení slouží k podání žádosti o přídavky na bydlení. Pokud nevíte, zda máte nárok na tyto sociální dávky, nebo si chcete spočítat, kolik byste mohli dostat – spočítejte si to onlinekalkulačka příspěvek na bydlení. Informace o tom jaké jsou podmínky, kdo má nárok a další informace o novinkách a změnách u příspěvku na bydlení, pak najdete v tomto článku: Příspěvek na bydlení 2023.

Formulář online: přídavky na bydlení

Pokud si chcete podat žádost o poskytnutí podpory od státu na úhradu nákladů na bydlení, musíte navštívit úřad práce. Obracejte se úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště. Zde můžete žádat nejenom o dávky na bydlení ale i o další sociální příplatky a podporu.

Formulář si můžete stáhnout přímo z těchto stránek, nebo můžete využít možnost vyplnit formulář online přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – mpsv.cz. K vyplnění formuláře jej stačí vytisknout a čitelně dopsat všechny požadované údaje.

Formulář příspěvek na bydlení ke stažení

Kliknutím na následující odkaz můžete zahájit stahování formuláře. Jedná se o aktuální verzi formuláře – poslední aktualizace proběhla k 1. 1. 2014 – tak jak jej vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Formulář stačí vytisknout a vyplnit. Nebo si příslušný tiskopis můžete vyzvednout na některé pobočce Úřadu práce nebo jen můžete vyplnit online na stránkách mpsv.cz.

Název formuláře Formulář: Žádost o příspěvek na bydlení
Verze formuláře 14 01 02 109
Aktuální verze od 1. 1. 2014
Velikost dokumentu 847 kB
Počet stran 3
Použití formuláře
Stažení formuláře

K zobrazení formuláře potřebujete mít ve svém počítači nainstalovaný program Acrobat reader (doporučená verze je verzi 7.0.8 nebo vyšší). Nebo nějaký jiný program, který umí zobrazit dokumenty ve formátu PDF. Případně si můžete nainstalovat webový prohlížeč Chrome, od společnosti Google, který umí zobrazit PDF dokumenty i bez nainstalovaného programu Acrobat Reader).  Formuláře žádostí, potvrzení a ostatních dokladů naleznete na webu MPSV.cz na této adrese: http://portal.mpsv.cz/forms  nebo si je vyzvednete na pracovišti Úřadu práce ČR. Na toto pracoviště se také obraťte, pokud budete mít při vyplňování pochybnosti.

Co dalšího je potřeba k vyřízení žádosti

Kromě vyplněného formuláře s žádostí, se předkládají i další dokumenty. Jedná se především Formulář: Potvrzení o výši čtvrtletního příjmu. Dále pak osobní doklady žadatele + informace o všech osobách, která toto žádost zahrnuje. Nakonec se také předkládají doklady k prokázání skutečných nákladů na bydlení – zaplacené složenky, faktury, účty, SIPO, výpis z bankovního účtu nebo případně i jakékoliv jiné doklady, kterými prokážete, jaké jste měli výdaje spojené s vaším bytem nebo domem.

Obecné informace – příspěvek na bydlení

Sociální dávka – příspěvek na bydlení – slouží primárně k úhradě nákladů na bydlení. O dávku si může požádat každý, jehož příjmy jsou dostatečně nízké a náklady na bydlení zároveň natolik vysoké, aby mu vznikal nárok na výplatu tohoto příspěvku.

Žadatel musí mít v bytě nebo domě, který je předmětem žádosti, vedené trvalé bydliště. Jako byt se zohledňuje případně i samostatná místnost (nebo soubor místností), které jsou určené k trvalému bydlení.

Nárok se stanovuje na základě doložených příjmů a nákladů na bydlení – jedná se o průměrné příjmy a náklady za poslední 3 měsíce (resp. přesněji se musí jednat o kalendářní čtvrtletí, které předchází podání žádosti – žádáte-li v listopadu, dokládáte příjmy a náklady za období červen – srpen).

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Ověřené půjčky na směnku. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Krátkodobé půjčky bez nahlížení do registru. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuse: Formulář: Žádost o příspěvek na bydlení

Diskuse: 56
 • Custom avatar Šimáková Marta

  Dobry den,chci se zeptat bydlím na ubytovně mám nárok na příspěvek na bydlení platím 5.600 kč a důchod mám 9.500 děkuji za odpověd Šimáková

 • Custom avatar Lenka

  Dobrý večer, prosím chci se zeptat, jsem sama s jedním dítětem 7l, máme se stěhovat do pronájmu, kde měsíč.budeme platit 9000kč. Já mám částečný invalidní důchod ve výši 7000kč, a brigádně si přivydělám 4000kč, dále dostávám přídavky ve výši 610kč, a výživné 1500kč měsíčně. Můžete mi prosím napsat, kolik bych mohla měsíčně dostávat příspěvek na bydlení, nebo doplatek, nebo na co mám nárok, děkuji

 • Custom avatar Ivan Hanák

  Jakou podporu mohou dostat ti ci mají kotel na pevná paliva ů uhlí,brikety i zde se zvedly ceny?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...