Příspěvek na bydlení 2024

Příspěvek na bydlení je základní sociální dávka určená k podpoře všech, kdo mají nízké příjmy, a současně vysoké náklady na bydlení. Slouží tedy primárně k úhradě nákladů za bydlení. Dávka se vyplácí zpětně. Žadatel o dávku musí dokládat skutečně vynaložené náklady – uhrazené složenky, faktury a popř. další doklady. Dávku je možné pobírat po neomezeně dlouhou dobu (klidně i několik roků).

Kolik jsou dávky na bydlení v roce 2024?

Přesná výše dávek na bydlení se stanovuje trochu složitějším výpočtem. Pro určení konkrétní částky, totiž záleží na tom, kolik osob byt obývá, jestli se jedná o byt v osobním vlastnictví, družstevní byt, nebo jestli je to jen byt nebo dům v nájmu. Také záleží na tom, o jak velké město nebo obec se jedná.

Pokud vás tedy zajímá, kolik byste mohli získat od státu formou přídavků na bydlení – spočítejte si to sami  – viz: Kalkulačka přídavky na bydlení 2024.

Podobně, jako každý rok, i od 1. 1. 2024, se mění normativní náklady na bydlení. Není to ale jediná změna – v roce 2024, se podmínky pro příspěvek na bydlení změnily více.

Příspěvek na bydlení – změny 2024

Od začátku roku 2024, se mění podmínky pro výpočet sociálních dávek na bydlení. Změn je hned několik:

  • Od 1. 1. 2024 platí nové tabulky pro normativní náklady na bydlení
  • Od ledna 2024 platí změna zákona o státní sociální podpoře (dílčí změny u dávek)

Kromě toho, od začátku roku 2024 platí mnoho dalších změn, které mohou mít nepřímý vliv na výpočet dávek.

Aktuální informace a výpočet:

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení v roce 2024

O přídavky na bydlení může žádat kdokoliv, kdo má vysoké náklady na bydlení a zároveň nižší příjmy. Žádat může jak jednotlivec (osoba, která žije samostatně), tak i rodina nebo vícečlenná domácnost.

O dávky na bydlení by měl podávat žádost ten, kdo má v daném bytě nebo domě bydlí a má zde uzavřenu nájemní smlouvu, nebo se může jednat o dům nebo byt v osobním vlastnictví. Nebo to může být družstevní byt.

Na příspěvek může být nárok, i některých rekreačních objektů (chaty a chalupy), pokud jsou vhodné k trvalému bydlení. Nárok je i v případě, že je byt/dům užíván na základě věcného břemene.

U jednoho bytu je možné o přídavek na bydlení žádat pouze 1x. Není tedy možné, aby u jednoho bytu žádaly dvě různé osoby o dávky na bydlení.

Příspěvek na bydlení – bez omezení doby

Ještě před několika lety (do konce roku 2014) platilo, že příspěvek na bydlení mohl být maximálně po dobu 84 měsíců (přesněji 84 měsíců za posledních 10 roků). Toto omezení ale bylo zrušeno, a nyní je tedy možné dostávat příspěvek na bydlení po neomezeně dlouhou dobu. Pokud jsou splněny podmínky pro dávku, pak se celková doba pobírání této sociální dávky již nesleduje.

Co jsou náklady na bydlení

Pro stanovení nároku a výše příspěvku na bydlení záleží na tom, jaké jsou skutečné a  kolik jsou stanovené normativní náklady na bydlení. Skutečné náklady na bydlení se dokládají za poslední 3 měsíce zpětně (jedná se o kalendářní čtvrtletí, tj. pokud se žádá o dávky na bydlení v dubnu, dokládají se náklady za bydlení za leden – březen, náklady se nově dokládají jen 2x za rok, v lednu a v červenci). Zahrnují se tyto výdaje:

  • Platba za nájemné (u družstevních bytů a u vlastního bydlení, se započítají paušální náklady, srovnatelné s nájmem)
  • Platby za energie – voda, plyn, elektřina
  • Platby za topení – pokud jsou k topení používána pevná paliva, pak se započítá paušálem, jinak se zahne do ostatních nákladů, podobně jako energie a služby)
  • Platby za odvoz odpadu, úklid společných prosto, výtah, …., apod.

Mezi náklady naopak nepatří poplatky např. za internet, kabelovou televizi, televizní a rozhlasový poplatek nebo účty za pevnou linku apod. Ani to, co platíte jako splátky na hypotéku se nepovažuje za „náklad na bydlení“.

V případě, že jsou vraceny nějaké zálohy – například přeplatek za elektřinu nebo plyn – pak se tento přeplatek započítá jako příjem – resp. náklady se o tuto částku sníží.

Normativní náklady na bydlení 2024

Normativní náklady jsou státem stanovené tabulky, které určují jaká je výše nákladů na bydlení  – podle velikosti obce, podle typu bydlení a podle počtu osob. Tyto částky se pak používají pro výpočet výše příspěvku na bydlení.

Pokud jsou skutečné náklady na bydlení vyšší než normativní – stát vyplatí dávky pouze do výše normativních nákladů na bydlení. Takže pokud někdo platí nájem za byt pro 4 člennou rodinu v Praze ve výši 30 tisíc korun, pak výše příspěvku na bydlení určitě nebude v této výši.

V takovém případě může být maximální výše příspěvku na bydlení částka 23 195 Kč (normativní náklady na bydlení v nájemním bydlení v Praze pro 4 a více osob v roce 2024), resp. maximální výše příspěvku, by závisela i na výši rozhodného příjmu, reálně by tedy byl příspěvek nižší (od skutečných nebo normativních nákladů, se odečítá 30% rozhodného příjmu, a výsledek je pak vyplacen jako příspěvek na bydlení).

Kompletní tabulky s normativními náklady na bydlení pro rok 2024 najdete zde

Příspěvek na bydlení vs. doplatek na bydlení

Příspěvek na bydlení není jediná sociální dávka na bydlení. Kromě přídavků na bydlení je ještě jedna sociální dávka. Jedná se o dávku pomoci ve hmotné nouzidoplatek na bydlení. Ta se poskytuje lidem, jejichž příjmy nepřekračují zákonem stanovené životní minimum.

Doplatek na bydlení se poskytuje v případě, že se jedná o osobu (skupinu společně posuzovaných osob) ve hmotné nouzi. Pokud jim po uhrazení nákladů na bydlení (skutečných nákladů) nezůstává částka na živobytí (viz příspěvek na živobytí ve hmotné nouzi), může vznikat nárok na tuto dávku. Doplatek na bydlení se poskytuje až v případě, že náklady na bydlení nepokryje příspěvek na bydlení.

Žádost o přídavky na bydlení

Dávky na bydlení se vyřizují na úřadu práce – v místě trvalého bydliště žadatele. K vyřízení je potřeba předložit příslušný formulář – žádost o příspěvek na bydlení. Kromě toho také bude požadováno doložení příjmů za poslední 3 měsíce (Formulář: Potvrzení o výši čtvrtletního příjmu) a také všech dokladů o zaplacených nákladech na bydlení – složenky, faktury, účtenky, SIPO apod.

Vyřízení příspěvku online i bez návštěvy na Úřadu práce

Od druhé poloviny minulého roku, je možné vyřídit příspěvek na bydlení i přes internet, bez nutnosti chodit na Úřad práce.

Žádost o příspěvek na bydlení, byla také značně zjednodušena (oproti tomu, jak to bylo dříve, pořád to ale není „na dvě kliknutí“).

Příspěvek na bydlení, je ale možné i nadále vyřizovat přímo na Úřadu práce (v místě kde skutečně bydlíte).

O příspěvek je možné požádat i vyplněním klasického elektronického formuláře (viz formuláře zde) a odesláním přes datovou schránku, poštou, nebo emailem s elektronickým podpisem.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka na cokoliv bez potvrzení o příjmu. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka bez úroků do 10000 Kč. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Příspěvek na bydlení 2024

Diskuse: 275
  • Custom avatar Daniela

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký mám nárok na dávku na bydlení, pokud bydlím v podnájmu a tudíž nemám nárok na příspěvek na bydlení. V článku o příspěvku na bydlení stojí, že mám v takovém případě nárok na tzv. doplatek na bydlení, ale zde zase stojí, že doplatek na bydlení neobdržím, pokud nepobírám příspěvek na bydlení…???
    Moc děkuji za odpověď (jsem rozvedená matka samoživitelka s 1 dítětem, otec platí alimenty 3000,-, já pobírám měsíčně 7600,- z RD, za bydlení platím 9000,- ).

  • Custom avatar gabi

    dobry den zajimalo by me jestly je naka dana castka na prispevekneo doplatek na byt jestly treba nekdo plati za 3+1 13000 a nekdo 15.000 zajimalo by me zda vtom neco hraje roly jestly treba zamitnou protoz je to velka castka? dekuji mslim si ze ne nide to neni psane diky

  • Custom avatar Z.Siglová

    Dobrý den,bydlím v Praze pobírám s dětmi hmotnou nouzi a příspěvek na bydlení,ale bohužel příspěvek na bydlení mi vždy když žádám nové čtvrdletí nepříjde prý na to maji 3 měsíce.Ale jak to že všude to funguje a tady na uřadě Generála Janouška ne.Jsem sama s dětmi pobírám hmot nouzi a nezajímá je že nezaplatím nájem. Přitom jsem byla žádat 1.Října je 10 listopadu a oni nevědí kdy to zpracuji tu žádost. Jsem zoufalá….

  • Custom avatar Miroslav Votrubec

    Dobrý den,

    jsem spolubydlící v jednom bytě. Svého dalšího spolubydlícího moc neznám je to byt 3+1. Vím, že má slušné příjmy a já mám tak kolem 5 tisíc měsíčně. Chtěl bych proto zažádat o příspěvek i doplatek na bydlení. K trvalému pobytu jsme tam hlášení já, spolubydlící a ještě majitel. Majitel tam nebydlí, spolubydlící je tam jenom přes týden, a já tam normálně bydlím. Nebudou nějaké problémy s úřady a jak postupovat? Nevím jak to řešit když jsem skoro bez příjmů.

    Děkuji

  • Custom avatar Dominik

    Dobrý den,nastěhovali jsme se společně s přitelkyni s kterou máme dvě deti k babičce.Umřel mi otec,který odkázal byt v os.vlastnictví vnučce ( ma dcera ).Chci se zeptat ,jestli babička bude posuzována jako společná osoba při žádostí o příspěvek na bydlení,živobytí.Babička si hradí jídlo sama,a přispívá nám na nájemné.Byl by rozdíl,kdyby žádost podala přítelkyně? Děkuji předem,za odpověď.

  • Custom avatar Monika

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na bydlení, když trvalé bydliště mám na Slovensku ale v ČR mám zřízeny přechodný pobyt po dobu 2 let. Nájemní smlouvu na byt mám ale nemůžu se zde přihlásit k trvalému jelikož jsem v ČR na přechodním pobytu.

  • Custom avatar Michaela

    Dobrý den,
    ráda bych se zeptala… bydlím sama s dcerou v podnájmu – trvalé bydliště nám majitelka nechce povolit, takže ho máme u rodičů. Mám ale nízký plat (cca 5-8tis měsíčně). Mohla bych zažádat o doplatek na bydlení, kde by trvalé bydliště nebyl takový problém?? Nebo to není možné?
    Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Vladimir

    Dobry den chci se zeptat jak mam nahlasit doticnou osobu kdyz pobira davky a bydli stale a pobira davky.Chi tuto osobu nahlasit dejuju za pomoc.

  • Jana Pospíšilová

    jsem rozvedená se 7 letým školákem. chci si koupit 3 pokojový byt, na který mi dají rodiče. výdělek mám 7000 tis. a výživné na dítě 4000. budu mít nárok na příspěvek na bydlení_ nebo bude pro mě líp vyhovující si byt koupit na hypotéku?

  • Custom avatar Lenka

    Dobrý den,chci se jen zeptat,když mi nyní běží 7 rok na příspěvku na bydlení,tak už nemám nárok na dávku to jsem pochopila.Ale když se přestěhuji do nového bytu s trvalým bydlištěm, tak můžu zase brát příspěvek na bydlení dalších 7 let?Nejsem rasista,ale jak to dělají Romové když berou příspěvky na bydlení i po sedmi letech.

  • Custom avatar Nat

    Dobrý den,

    manžel je ve výkonu trestu, trvalé bydliště hlášené má stejné, chci se zeptat, zda se počítá do okruhu posuzovaných osob ?

    Děkuji

  • Custom avatar Milan

    Dobry den, pokud je najemci prispevek na bydleni priznan. Je priznan na zaklade najemni smlouvy nebo dokladu za mesicni platby najmu? Vetsina majitelu prijem z najmu nedani. Je mozne, aby na toto urad po priznani prispevku pro najemce prisel a majitel tedy musel zacit prijem danit? Dekuji.

  • Custom avatar Hana

    Dobrý den, chci se zeptat zda mám nárok na příspěvek na bydlení pokud jsem jen v přepisu nájmu tedy ve smlouvě ale jen v poplatcích smlouva je na přítele mám i trvalí pobyt na tom bytě a chci vědět jestli můžu žádat příspěvek na bydlení já máme dvě děti přítel má příjem 10 500,-kč a já beru rodičovský příspěvek 6 100,- kč + 1000,- kč přídavky na děti nájem platíme 7529,- + 1000,-kč elektřinu mám tedy nárok ? na dávku od sociálky ? nebo jestli můžu žádat o něco jiného Děkuji

  • Custom avatar Pavla

    DObrý den, chtěla jsem se zeptat, jak se vyplňuje žádost na příspěvek na bydlení. Mám totiž dotaz, píši se zde jen osoby s trvalým bydlištěm na uvedené adrese, nebo všechny osoby žijící v daném bytě? Pokud jsem v nájemní smlouvě vedená já, jako plátce a mám zde napsány své děti a přespává tady někdo delší dobu (přítel), ale trvalé bydliště má psáno jinde. Ve formuláři jsou, ale položky pro osoby s trvalým bydlištěm. Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Milan

    Dobrý den,
    můžete mi prosím odpovědět, zda je standardní a v pořádku, když mi nyní přišlo dopisem oznámení z ÚP, že mi vznikl přeplatek na sociální dávce „příspěvek na bydlení“ a to zpětně z 3 a 4 čtvrtletí roku 2014 a 1 čtvrtletí 2015(tedy více jak rok a půl nazpět).
    Jako důvod mi bylo sděleno, že jsem při vyplňování formuláře nezaškrtl u otce(má trvalé bydliště v témže bytě jako já a bydlí v něm) kolonku, kde se má vyplnit u osob OSVČ(otec je živnostník) zda tuto činnost vykonával a pokud ano tak jako vedlejší, nebo jako hlavní činnost.
    Já tam neměl dle ÚP zaškrtnuto nic a to opakovaně od července 2014 do března 2015.Pak jsem to měl již prý v pořádku.Mělo tam být vyplněno vedlejší činnost.

    Jako důvod mi bylo sděleno, že ač otec za dané období nevydělával jako podnikatel žádné peníze(byl veden jako OSVČ, ale nepodnikal, bral pouze důchod), tak mu bylo státem při výpočtu přičtena částka jako příjem 150.000,-Kč/za rok(mělo by se jednat o polovinu průměrné měsíční mzdy). Tato informace mne velice zarazila, když otec si podnikáním žádné peníze nevydělal.
    Zajímalo by mne zda je v pořádku, že na ÚP ode mne převzali takto neúplně vyplněný formulář a zda mohou takto zpětně žádat vrácení vyplacené dávky a proč na to řeší po takové době.
    Jak se tedy vypočítává nárok na příspěvek v žádosti u nevyplněné kolonky u osoby OSVČ, pokud se nezaškrtne jak tuto činnost za dané období vykonával? Pokud bych tam prý měl zaškrtnuté že za dané období vykonával činnost jako vedlejší,nevzniknul by mi žádný nárok na příspěvek.

    Bylo mi zasláno sdělení o správním řízení o přeplatku a zároveň o nedoplatku.Údajně se to musí počítat takto kostrbatě a když mi vyjde rozdíl mezi přeplatkem a nedoplatkem, jedná se o vrácení docela velké sumy peněz.

    Děkuji za objasnění, s pozdravem Milan.

  • Custom avatar Věrča

    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat.Bydlíme v rodinném domě(RD), všichni trvale hlášeni, já-manželka, manžel, již oba v důchodu a invalidní syn ve 3.stupni, který nám zatím přispíval na náklady bydlení(el,plyn, odpady,.).poměr.částkou a samostatně si jinak hospodaří.Nyní odešel z práce pro dlouhodobé neplacení mzdy zaměstnavatelem. Na ÚP(úřad práce) mu sdělili, že na žádnou podporu v nezaměstnanosti, ani na zařazení do evidence nezaměstnaných nemá nárok!!
    Jeho důchod však činí pouze 3600,-Kč! Má nárok na nějaké dávky na živobytí, na bydlení? A co proto máme udělat, aby nějaké dávky získal? RD není bytovým domem, ale jsme jako 2.domácnosti.
    Děkuji Vám za odpověď, radu.

  • Custom avatar Iveta

    Dobrý den,
    chci se zeptat zda mám nárok na příspěvek na bydlení. S manželem jsme předělali půdu na byt. Máme tam trv.byd. a nájemní smlouvu, ale na katastru to nenapsali ze v baraku jsou dva byty. Mám k tomu i kolaudaci toho noveho bytu. Bude teda stacit doložit nájemní sml.a kolaudaci bytu?

  • Custom avatar Bětka O...

    Dobrý den,

    chtěla bych se informovat, zda se u příspěvků na bydlení do nákladů počítá hypotéka. Místo nájemného platíme vysokou hypotéku.

    Děkuji za Odpověď

  • Marie

    Dobrý den,
    přestěhovala jsem matku, která potřebuje trvalou péči do bytu v Praze, abych jí měla blíž.. Starám se o matku společně s pečovatelkou, která u ní v současné době bydlí, ale trvalé bydliště tam nemá.
    Matka pečovatelce dává jako odměnu svúj příspěvek na péči který pobírá z úřadu práce.Pečovatelka byla do té doby, než se začala o matku starat nezaměstnaná á bez nároku na příspěvek z úřadu práce.

    Matka by potřebovala požádat o příspěvek na bydlení. Bude se do příjmu při výpočtu příspěvku počítat i pečovatelka a dávka, kterou jí matka vyplácí ?
    Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar ivan

    dobryden mam dotas mam trvale bydliste jinde ale us sest let bydlim v pronajmu takjsme dvaroky pobyrali prispevek nabydleni atomame syna autystu tak nam ho vzali taksechcy zeptat jastli mame narok naten prispevek vtvalem bydlisti jsmeho nebrali vubec tak bych rad vedel jake mam prava nato

  • Custom avatar Pavel

    Dobrý den,
    prosím o radu. Svobodná matka se dvěma dětmi s trvalým bydlištěm může předpokládám sama požádat o příspěvky na bydlení a děti. Jak se ale situace změní v případě, kdy se k ní nastěhuje spolubydlící? Ať už s trvalou adresou nebo bez ní. Přičemž on je zaměstnán a ona na mateřské dovolené. Manželé nejsou. Jakým způsobem to může ovlivnit dávky? Nárok na ně tím pádem zaniká? Předem moc děkuji za vyjasnění.

    P.

  • Custom avatar Radek S

    Dobrý den,

    máte v kalkulačce chybný parametr výpočtu pro nájemní bydlení – 1 osoba (50 000 až 99999 obyvatel) má být 5822, nikoliv 5858 – asi překlep – viz nařízení vlády 449/2016 Sb. Je to poměrně důležitý parametr, protože se počítá při výpočtu nezabavitelné částky v insolvenci.

  • Custom avatar jarynek

    Dobrý den,chtěla bych se zeptat žiju v pronájmu se svým 15m synem oba tu máme trvalý pobyt a přítel mi na syna přispívá je možné,aby se k nám přítel nastěhoval,ale neměl by zde trvalý pobyt kvůli dluhům je psaný i ve smlouvě jinak by mi byt nepronajmuli kvůli nízkým příjmům mohla bych dál pobírat příspěvek na bydlení nebo bych neměla nárok? A příspěvky na syna bych dále vypisovala do čtvrtletních příjmů? Děkuji za odpověď

  • Custom avatar Veronika

    Dobrý den, měly bych dotaz na otázky které už to možná zazněly . Ale zajímalo by mě jak mám vyjít měsíčně s příjmem pokud pobírám rodičovský příspěvek 7100,- a příspěvek na bydlení předtím 5476 kč. Jelikož nejsem s těch lidí co sedí doma a čekají až peníze přiletí chodím do práce a díky tomu mi je samozřejmně snižován příspěvek. Tak že není díky prosinci kdy v práci mám příplatky mi byla dávka snížená na dalšího pul roku na 5175kč. Dohromady to tedy i se snížením dělá 12275,- , alimenty ci jiné dávky nepobírám a nájem mi činí 11200,- po zaplacení mi zbyde 1075 kč z čehož zaplatím osobní věci (jídlo, tel,pleny,..) a jsem na v mínusu, jak je to tedy možná a o co ještě žádat můžu ? Když jsem se ptala na sociálce bylo mi řečeno, že kdybych nechodila do práce ještě na tom vydělám a budu dostávat víc 😀 což je směšné protože tak podporujete ty co do práce nechtějí. A moje druhá otázka tedy je co všechno by jsem potřebovala za papíry kdyby jsem si našla levnější bydlení a chtěla příspěvek nadále pobírat abych mohla normálně vyjít? Děkuji za odpověď

  • Custom avatar Jana Burešová

    Dobrý den, ráda bych se dotázala, zda je správný úřední postup v případě, že syn se osamostatnil, veden na ÚP, nepobírá žádné dávky a požádal o příspěvek na bydlení, řádně doložil nájemní smlouvu a trvalé bydliště má v nájemním bytě a příspěvek mu byl zamítnut, neboť dle sdělení úředníků na uvedené adrese v katastru nemovitostí je uveden dům, ale nikoliv nájemní byty. Ale tuto skutečnost syn nezavinil, řádně předložil nájemní smlouvu a vše co po něm bylo požadováno. Je opravdu tento postup správný?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...