Nemocenská po skončení pracovního poměru

Co dělat když onemocníte po skončení pracovního poměru? Kdy máte nárok na nemocenskou, a kdy ne? A jaké jak to celé funguje? V následujícím textu se podívám na některé situace, do kterých se může dostat zaměstnanec, který po skončení pracovního poměru onemocní. Podíváme se na případy, kdy ještě vzniká nárok na nemocenské dávky, a kdy již ne.

Kalkulačka – výpočet nemocenské v roce 2024

Od 1. 1. 2024, dochází ke zvýšení redukčních hranic, pro výpočet nemocenských dávek (což má vliv na výpočet nemocenské do zaměstnavatele, i nemocenských dávek od státu).

Jinak se ale podmínky a výpočet nemocenské nemění. Epidemie COVID již skončila, platí jen standardní podmínky, jako dříve.

Viz aktuální kalkulačka pro výpočet nemocenské v roce 2024

Nemocenská a nemocenské dávky

Základním předpokladem pro nárok na nemocenské dávky je to, že zaměstnanec (nebo OSVČ) je účasten na nemocenském pojištění. Pro každou skupinu (zaměstnanci vs. OSVČ) platí trochu jiné podmínky.

Zatímco zaměstnanec (v klasickém pracovním poměru) je nemocensky pojištěn od prvního dne trvání pracovního poměru (a má tak již od prvního dne na placenou nemocenskou), u OSVČ je to jiné. OSVČ si musí platit nemocenské pojištění. Jeho placení je dobrovolné, a tak si ho platí jen část živnostníků. Aby měl živnostník nárok na placenou nemocenskou, musí si minimálně 3 kalendářní měsíce platit nemocenské pojištění.

Nemocenská v roce 2014

V roce 2014 pak platí, že první 3 pracovní neschopnosti jsou zaplaceny pouze v případě, že je nařízena karanténa. Jinak za 1 – 3 den nedostanete žádné peníze. Od 4 do 14 dne pracovní neschopnosti mají zaměstnanci nárok na náhradu mzdy, kterou jim vyplácí zaměstnavatel. Ta se vyplácí za pracovní dny (resp. za neodpracované směny). OSVČ v této době nedostávají žádné peníze.

Od 15 dne vzniká nárok na nemocenské dávky. Jejich výše se odvíjí od stanoveného vyměřovacího základu. Ten se běžně určuje z hrubé mzdy za posledních 12 měsíců. Pokud zaměstnanec u současného zaměstnavatele pracoval méně než 12 měsíců, tak se to počítá z kratší doba. U OSVČ se výše nemocenských dávek odvíjí od toho, jaké si platí měsíční platby na nemocenské pojištění.

Délka nemocenské je stanovená na 380dní (resp., přesněji, maximální délka pracovní neschopnosti není nijak omezena, omezení se vztahuje jen na tzv. „podpůrčí dobu“ během které jsou vypláceny nemocenské dávky, zákon současně ale připouští i možné prodloužení placené nemocenské až o 350 dní). Tato doba je stejná jak pro zaměstnance, tak i pro živnostníky. Je zde ale výjimka, která se vztahuje na pracující důchodce. Ti mohou čerpat placenou nemocenskou maximálně po dobu 70 dní.

Pracovní neschopnost po skončení pracovního poměru

To, jestli budete mít i po skončení pracovního poměru nárok na placenou nemocenskou, závisí na tom, kdy přesně vznikne tato pracovní neschopnost. Platí, že po skončení pracovního poměru běží ochranná lhůta 7 dní. Pokud vznikne pracovní neschopnost ještě v rámci této lhůty, pak má zaměstnanec nárok na nemocenské dávky stejně jako by byl zaměstnaný.

Příklad: Paní Nováková má pracovní poměr na dobu určitou do 30. 4. 2014. Po skončení pracovního poměru, 5. 5. 2014 se jí stane úraz a je uznána práce neschopnou. Bude mít nárok na nemocenskou?

  • Její pracovní neschopnost vznikla ještě v době 7 dní od konce pracovního poměru, je tedy v ochranné lhůtě a nárok na dávky mít bude
  • Za prvních 14 dní pracovní neschopnosti ale nedostane žádné peníze, protože již není zaměstnaná a tak jí nenáleží náhrada mzdy
  • Od 15 dne bude mít nárok na nemocenské dávky. Jejich výše se odvíjí od příjmu p. Novákové v posledním zaměstnání (stejně jako by byla stále zaměstnána)

Ukončení pracovního poměru během pracovní neschopnosti

Podobná situace by byla i v případě, že by pracovní neschopnost p. Novákové vznikla ještě během trvání jejího pracovního poměru. Řekněme, že její pracovní poměr na dobu určitou končí 30. 4. 2014. 20. 4. 2014 ale nastoupí do pracovní neschopnosti.

Zatímco u zaměstnanců na dobu neurčitou není možné, aby je zaměstnavatel během pracovní neschopnosti propustil (kromě specifických výjimek), u pracovního poměru na dobu určitou nemá pracovní neschopnost vliv na konec pracovní smlouvy.

V tomto případě by pracovní poměr p. Novákové byl ukončen 30. 4. 2014. Pracovní neschopnost a nárok na nemocenské dávky by tím ale nebyl nijak dotčen. V tomto konkrétním případě by to bylo takto:

  • Za první 3 dny pracovní neschopnosti (20. 4. – 22.4) by p. Nováková nedostávala žádné peníze
  • Následně od 23.4 do 30. 4. by měla nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele
  • Následně další 3 dny kdy již zanikl pracovní poměr by p. Nováková opět nedostala nic
  • Od 4. 5. by jí pak vznikl nárok na nemocenské dávky

Toto byly jen dva modelové příklady, jak to funguje, pokud onemocníte před skončením pracovního poměru nebo až po jeho skončení. V reálném životě ale může nastávat mnoho dalších situací, které není možné jednoduše popsat. Pokud máte nějaký dotaz, jak by to bylo s nárokem na nemocenskou ve vašem případě, napište svůj dotaz do následující diskuse a my se vám pokusíme poradit.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Krátkodobé rychlé půjčky ihned. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka 20000 Kč bez registru. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Nemocenská po skončení pracovního poměru

Diskuse: 106
  • Custom avatar illona

    Dobry den mam dotaz, dne 23.11 2017 jsem skoncila pracovni pomer ve zkusebni dobe. dne 26.11. jsem onemocnela. Rozumim tomu tak ze jsem jeste v ochrane lhute, ale muj jiz byvaly zamestnavatel nechce prijmout moji neschopenku.Nevim co mam delat kam neschopenku poslat..mam narok na nemocenskou nebo ne atd. dekuji

  • Custom avatar Pavel

    Dobrý den,
    dne 31.12.2017 mi končí pracovní poměr sjednaný na dobu určitou od 1.10.2015. V té době budu ještě v pracovní neschopnosti, která trvá od 17.5.2017 (jsem po operaci srdce – náhrada AO chlopně, nyní plicní onemocnění + oboustranný zápal plic, což se dolečuje. Je mi 62 let.). Mám invaliditu I. stupně. Nová pracovní smlouva sjednána ani prodloužená stávající nebude. Zaměstnavatel mi doručil 13.12.2017 písemné sdělení, ve kterém uvádí, že můj pracovní poměr skončí uplynutím doby, na kterou byl sjednán tzn. 31.12.2017 a žádá mě, abych se dostavil k vyřízení záležitostí spojených s ukončením pracovního poměru. Dále uvádí, že možnost vyřízení výstupních formalit je v každý pracovní den v době od 8.30 do 13.30 hodin nebo po dohodě v jiném odsouhlaseném termínu. Výstupní list je přílohou tohoto psaní. Prosím o odpověď na tyto otázky:
    1. Kdy se musím dostavit k vyřízení záležitostí spojených s ukončením pracovního poměru, když jsem dosud v pracovní neschopnosti?
    2. Komu odevzdávat lístek k proplacení nemocenské vystavený koncem měsíce lékařem po dobu trvání pracovní neschopnosti?
    3. Kdy se musím přihlásit na Úřad práce?
    4. Kdy je zaměstnavatel povinen mi vystavit a předat zápočtový list.
    5. Zaměstnavatel nemá se mnou vyúčtovány stravenky za rok 2016 a 2017, nemám proplacenou přesčasovou práci za rok 2016 (nebylo mi povoleno ani čerpání náhradního volna), schází mi doplatek mzdy za rok 2016 a 2017 – před mým nástupem do zaměstnání byla ústní dohoda mezi zaměstnavatelem a mnou na částce 30 000,-Kč měsíčně. V platovém výměru, který byl antidatován na 1.10.2015 a ve skutečnosti k jeho podpisu došlo až po několika urgencích z mé strany dne 22.10.2015 tato částka uvedena nebyla. Při mém dotazu, proč v platovém výměru není uvedena dohodnutá částka, mi bylo sděleno, že doplatek obdržím v odměně v závěru roku. Dosud jsem žádný doplatek formou odměny neobdržel.

    Předem děkuji za odpověď.

  • Holomkova

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat. Pokud jsem měla smlouvu na dobu určitou do 30.11. a 29.11. jsem nastoupila na neschopenku, jestli mám nárok v prosinci na nemocenskou od zaměstnavatele za prvních 14 dní ? Neschopenka pokračuje až do ledna
    Děkuji

  • Custom avatar Alca

    Dobrý den,

    potřebovala bych poradit. Otec je 3. měsíc na pracovní neschopnosti, v práci mu řekli, že jej vyhodí, že je již dlouho na nemocenské a až se uzdraví přijmou ho zpátky pokud projde lékařskou prohlídkou. Čeká ho operace srdce, nepočítáme, že se ještě do práce vrátí ale myslím, že podle zákona takto postupovat nesmějí. Má smlouvu do konce roku 2018 a je tam již třetím rokem . Pracuje ale pod pracovní agenturou, mají snad jiné podmínky než jiné firmy? Řekli nám, že je to jejich běžný postup a firemní politika. Když jsem se zeptala kam máme tedy nosit lístek na peníze, tak mi bylo řečeno, že k nim tak jak doposud, že ho jen převedou na sociálku protože s tím mají moc papírování. Můj dotaz tedy je zda ho smí vyhodit nebo ne a bude se případně při výpovědi nějak měnit nemocenská dávka?

    předem děkuji za odpověď

  • Custom avatar Vlaďka

    Dobrý den, chodím na 12 hodinové služby, po dvou dnech volna, které jsem pro bolest proležela jsem 24.5. šla opět do práce na další smluvené služby, při nástupu mi zaměstnavatel předložil výpověď, byla k 24.5. DOHODOU, po výrazném nátlaku jsem podepsala. Odebrala jsem se k lékaři tedy konečně řešit svůj zdravotní stav, napsal neschopnost zpětně 22.5. – mé proležené dni. Takto jsem jej předložila zaměstnavateli, ten volal mému ošetřujícímu lékaři a se slovy, 6e mám odpracováno jej přinutil neschopenku přepsat na datum 24.5. Co to pro mne znamená, mám se bránit, co je pro mne výhodné z finančního hlediska…nemocenskou budu mít velmi nízkou, má mzda činila 17.000, – hrubého ??!! Děkuji.

  • Custom avatar Vlaďka

    Dobrý den, chodím na 12 hodinové služby, po dvou dnech volna, které jsem pro bolest proležela jsem 24.5. šla opět do práce na další smluvené služby, při nástupu mi zaměstnavatel předložil výpověď, byla k 24.5. DOHODOU, po výrazném nátlaku jsem podepsala. Odebrala jsem se k lékaři tedy konečně řešit svůj zdravotní stav, napsal neschopnost zpětně 22.5. – mé proležené dni. Takto jsem jej předložila zaměstnavateli, ten volal mému ošetřujícímu lékaři a se slovy, 6e mám odpracováno jej přinutil neschopenku přepsat na datum 24.5. Co to pro mne znamená, mám se bránit, co je pro mne výhodné z finančního hlediska…nemocenskou budu mít velmi nízkou, má mzda činila 17.000, – hrubého ??!! Děkuji. Jen přidávám jiný obrázek…jsem bílé pleti, né tmavé !!!

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Miroslava: Dobrý den mám maminku 70 let po mrtvici,operaci kyčle její stav není dobrý a p...
  • BRANISLAV REMIAR: Rychlá a legitimní půjčka: BRANISLAV.REMIAR01@GMAIL.COM. Dále Vás budeme infor...
  • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
  • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
  • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
  • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...