Ukončení pracovního poměru v době pracovní neschopnosti

Může dát zaměstnavatel výpověď z pracovního poměru v době pracovní neschopnosti? Jak je to s ukončením zaměstnání, když je člověk na nemocenské? Dostává pak dál nemocenskou? Kdo platí nemocenskou, sociální nebo zdravotní pojištění? A jak je to s papíry nebo s registrací na úřadu práce? Podívejte se na užitečné informace ohledně ukončení pracovního poměru během pracovní neschopnosti.

Výpověď z pracovního poměru během pracovní neschopnosti

Zákon zakazuje, aby vám zaměstnavatel dal výpověď z pracovního poměru, v době kdy jste na nemocenské. Takže výpověď během nemocenské opravdu nehrozí. Ukončení pracovního poměru během pracovní neschopnosti ale možné je a to hned z několika důvodů:

 • Jednalo se o pracovní poměr na dobu určitou = pokud není smlouva prodloužena, tak pracovní poměr zaniká ke sjednanému datu, a to bez ohledu na to, že je zaměstnanec zrovna na neschopence
 • Zaměstnanec je ve zkušební době = v tom případě může dát zaměstnavatel „výpověď“ i v době pracovní neschopnosti – jediné omezení je, že to nesmí být v prvních 14 dnech nemoci
 • Jedná se o ukončení pracovního poměru dohodou – pokud se zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnou, pak je ukončení pracovního poměru možné i v době pracovní neschopnosti
 • Zaměstnavatel zanikne – i k tomu může dojít (bankrot, insolvence, aj. důvody pro zánik firmy), pak pochopitelně může pracovní poměr skončit i v době, kdy je zaměstnanec v pracovní neschopnosti

Nárok na nemocenskou v době ukončení pracovního poměru

Pokud zaměstnanec nastoupil do pracovní neschopnosti ještě před koncem pracovního poměru, tak se pro něj v zásadě nic nemění. Jeho neschopenka pokračuje dál, i nadále dostává nemocenské dávky, které by měl i nadále vyplácet původní zaměstnavatel.

Dalším případem je pak situace, kdy zaměstnanec nastoupí na neschopenku až po skončení pracovního poměru. Pokud je pracovní neschopnost zahájena do 7 dnů od konce posledního zaměstnání, pak je to stejné, jako by byl zaměstnanec stále ještě zaměstnaný. Jedná se o tzv. ochranou lhůtu, která je právě oněch 7 dní. Ochranná lhůta po skončení zaměstnání se nevztahuje na některé specifické případy (viz. příslušný zákon).

Kdy jít na úřad práce?

Pokud je váš pracovní poměr ukončen v průběhu pracovní neschopnosti, pak by vás mohlo zajímat, kdy vyřídit všechny papíry u svého zaměstnavatele (např. zápočtový list apod.), a kdy jít na úřad práce.

Vzhledem k pracovní neschopnosti (se kterou jsou často spojeny jen velmi omezené vycházky) má toto smysl řešit až po ukončení neschopenky. Na Úřadu práce by vás tak jako tak nepřijali do evidence uchazečů o zaměstnání, protože osobu na neschopence nelze zaevidovat. Ani vám tak nevzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti. Na tu budete mít nárok až po ukončení výplaty nemocenských dávek. Na úřad práce tedy půjdete, až ve chvíli kdy vám ošetřující lékař podepíše ukončení neschopenky.

To samé pak platí i pro jednání s bývalým zaměstnavatelem. I tam případně stačí zajít až po skončení neschopenky.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčka bez podvodu. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka zdarma bez příjmu a bez ručitele. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Ukončení pracovního poměru v době pracovní neschopnosti

Diskuse: 1
 • Eva Strašáková

  Dobrý den,

  ráda bych podala výpověď dohodou a jsem nyní v pracovní neschopnosti. Můžu pracovní poměr ukončit i když jsem na nemocenské? Nebo se musím nechat uschopnit a potom jít za svým zaměstnavatelem?

  Děkuji za odpověď.
  Zdraví
  Eva Strašáková

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucie ČižmárováDOBRÝ den potřebuji si vytisknout formuláře a nevím jak na... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok jenom zaměstnanci na HPP... více »
 • JanaDobrý den, prosím Vás, počítá se do vyměřovacího základu hpp... více »
 • MIroslavaDobrý den prosila bych vzor jak správně a jké kolinky... více »
 • VeronikaDobrý večer,jsem samozivitelka s 2detmi.13lety syn má přiznaný 1stupen závislosti,6tileta... více »
 • Jana Králová, Sociální dávky 2017Dobrý den, na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci, nebo dočasně... více »