- Příspěvek na bydlení 2024
- Kalkulačka: Výpočet přídavky na bydlení 2024
- Normativní náklady na bydlení v roce 2024
- Kalkulačka: Přídavky na bydlení od 1. 1. 2024
- Nový formulář – příspěvek na bydlení
- Příspěvek na bydlení pro Ukrajince 2024
- Kalkulačka – výpočet dávky pro Ukrajince 2024
- Formulář: Žádost o příspěvek na bydlení
- Formulář: Doklad o výši nákladů na bydlení
- Přídavky na děti 2024
- Kalkulačka: Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2024?
- Kalkulačka: Přídavky na děti od 1.1.2024
- Kalkulačka: Příspěvek na dítě od ledna 2024
- Kalkulačka alimenty 2024: doporučená výše výživného na dítě
- Formulář: Žádost o přídavek na dítě
- Formulář: Potvrzení o studiu
- Formulář: Doklad o výši ročního příjmu
- Formulář: Doklad o výši čtvrtletního příjmu
- Hmotná nouze 2024
- Příspěvek na živobytí 2024
- Příspěvek na živobytí pro Ukrajince 2024
- Výpočet příspěvku na živobytí 2024
- Kalkulačka doplatek do životního minima 2024
- Hmotná nouze: mimořádná okamžitá pomoc 2024
- Doplatek na bydlení 2024
- Kalkulačka doplatek na bydlení 2024
- Formulář: Žádost o příspěvek na živobytí
- Formulář: Žádost o doplatek na bydlení
- Formulář: Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc
- Hotovostní půjčka do 500 000 Kč – vyřízení online, peníze do 24 hodin
- Půjčky na směnku – kolik si můžu půjčit a je to legální?
- Nebankovní půjčka na splátky do 100 000 Kč – vyřízení online, peníze ihned
- Povinné ručení srovnání 2024 – úspora až 2000 Kč, vyřízení do 5 minut online
- První půjčka zdarma (bez poplatků, bez úroků) nebo i na splátky (až 10 měsíců)
- Rychlá půjčka do 15 minut – až 20 000 Kč na cokoliv
- Nebankovní půjčky ihned na ruku v hotovosti – 100 000 Kč nebo i více
- Půjčka v hotovosti nebo na účet až 70 000 Kč bez zástavy a bez ručitele
- Akce: Půjčka 30 000 Kč na 30 dní zcela zdarma – bez úroků a bez poplatků!
- Půjčka do 20 000 Kč pro OSVČ – bez ručitele a bez zástavy
- Rychlá půjčka 5000 Kč ihned na účet i bez potvrzení o příjmu
- Okamžitá online půjčka – úvěrový limit až do 50 000 Kč
- Která půjčka do výplaty do 10 tisíc korun je nejvýhodnější?
- Půjčka 5000 Kč bez registru ihned na účet
- Půjčka 30 000 Kč – peníze ještě dnes v hotovosti na ruku
- Soukromé online půjčky – výhodné a férové podmínky
- Rychlá půjčka 15000 Kč bez registru
- Půjčka 200 000 Kč na cokoliv bez ručení
- Půjčka ihned v hotovosti na ruku – peníze kdykoliv i o víkendu
- Půjčka 50000 Kč v hotovosti na ruku ihned
Kalkulačka příspěvek na živobytí 2024 (doplatek do životního minima)
Tato kalkulačka vám umožní spočítat, jestli máte nárok na příspěvek na živobytí. Příspěvek na živobytí je základní sociální dávky určená pro osoby ve hmotné nouzi. (více o tom co je to hmotná nouze zde: Hmotná nouze 2024). V kalkulačce si tedy můžete sami spočítat, jestli byste měli nárok, získat od státu nějaké peníze. To, jak probíhá výpočet, a jaké jsou přesné podmínky pro tuto sociální dávku, je popsáno v následujícím textu.
Zvýšení příspěvku na živobytí v roce 2024?
Životní a existenční minimum, které je výchozím údajem pro výpočet dávek pomoci ve hmotné nouzi, se naposledy změnilo na začátku minulého roku.
Pro rok 2024, zatím není připraveno žádné další zvýšení. Na začátku roku (od ledna 2024) zatím platí stejné údaje, jako v předchozím roce.
Obecně platí, že vláda by měla zvýšit životní minimum, pokud je inflace vyšší než 5%. Pro valorizaci částek životního a existenčního minima, ale není stanoven žádný pevný mechanismus, jako to mají například důchody.
Celková inflace za minulý rok, byla přes 10%. Velké zdražování se očekává i na začátku ledna 2024. Pak už by se údajně měla inflace snížit, a ceny by se měly stabilizovat.
Vláda tedy zřejmě nevidí důvod, pro zvýšení životního minima. A z toho vyplývá i to, že se v roce 2024 zatím nezvyšuje ani příspěvek na živobytí.
Aktuální částky životního a existenčního minima, a kalkulačku pro výpočet v roce 2024, najdete zde.
Výpočet doplatek do životního minima od 1. 1. 2024
Příspěvek na živobytí, spadá pod dávky hmotné nouze. U těchto sociálních dávek, se posuzuje celková sociální a majetková situace žadatele (individuální posouzení). Výpočet nároku na příspěvek na živobytí v této kalkulačce, je tedy nutné brát pouze jako orientační výpočet. Při posuzování konkrétní žádosti o příspěvek na Úřadu práce, hrají roli i další faktory.
Kdo má nárok na příspěvek na živobytí v roce 2024
Nárok na sociální dávku – příspěvek na živobytí – má každý jednotlivec, nebo skupina společně posuzovaných osob, kterým z jejich příjmu (jak se počítají příjmy – viz níže), po odečtení oprávněných nákladů na bydlení (jak se počítají náklady na bydlení – viz níže), zůstane méně, než je částka na živobytí (co je to částka na živobytí – viz níže). Existují ale výjimky, kdy nárok na doplatek do životního minima vzniknout nemusí. Třeba když budete jako nezaměstnaný na úřadu práce, a odmítnete bez vážného důvodu nastoupit na nabízené místo.
Nárok na příspěvek na živobytí se na rozdíl od jiných sociálních dávek posuzuje do značné míry individuálně. Hmotná nouze může nastávat z mnoha různých důvodů a ne vždy je možné jednoznačně vše „zaškatulkovat“. I proto zákon umožňuje do značné míry přihlížet ke skutečné situaci, ve které se konkrétní jednotlivec nachází.
I proto naše kalkulačka nabízí pouze velmi orientační výpočet. I když vám v kalkulačce vyjde, že máte nárok na příspěvek na živobytí, je každopádně nutné obrátit se na Úřad práce, kde provedou posouzení vašeho nároku podle mnohem podrobnějších a přesnějších kritérií. Takže výsledkem pak může být i to, že nárok na doplatek do životního minima nezískáte nebo bude v jiné výši
Co je to částka na živobytí
V oblastní sociálních dávek se nejčastěji pracuje s termínem „životní minimum“ nebo případně „existenční minimum“. Tyto částky jsou pevně definovány zákonem a dalšími právními předpisy.
Částka na živobytí se ale vztahuje pouze na dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Stanovení částky na živobytí sice vychází z toho jaké je životní minimum nebo existenční minimum, ale platí zde celá řada dalších podmínek. Jedná se především o tyto:
- Živobytí pro nezaopatřené děti = dítě do 26 roků, které studuje nebo se soustavně připravuje na budoucí povolání, má nárok na celou částku životního minima. Tato částka pak může být zvýšena v případě, že má dítě nařízeno dietní stravování.
- Živobytí pro osobu, která byla v posledních 6 měsících propuštěna ze zaměstnání z důvodu hrubého porušení pracovní kázně nebo pracovních předpisů, je stanoveno, jako částka existenčního minima (je nižší než životní minimum). Částka může být opět navýšena v případě nutnosti dietního stravování
- Živobytí pro osobu, která dluží na alimentech pro nezaopatřené dítě (celkový dluh je vyšší než trojnásobek soudem nařízené měsíční platby) je stanoveno jako částka existenčního minima (je nižší než životní minimum). Částka může být opět navýšena v případě nutnosti dietního stravování
- Živobytí pro jiné dospělé osoby je stanoveno jako částka existenčního minima, s tím že při splnění dalších podmínek (osoba si aktivně snaží zvýšit svůj příjem) může být zvyšována – podrobný popis – viz příslušný zákon.
Celková částka na živobytí, pokud se jedná o skupinu společně posuzovaných osob, odpovídá součtu částek na živobytí pro jednotlivé osoby.
Jak se počítá příjem pro příspěvek na živobytí
U jiných sociálních dávek (například přídavky na dítě, přídavky na bydlení aj.) se zpravidla jako příjem počítá celkový čistý příjem. U dávek hmotné nouze je tomu trochu jinak. Jako příjem se započítává pouze z části. Tím pádem má žadatel z pohledu stanovení nároku „jakoby“ nižší příjem než je ten skutečný – to je z toho důvodu, aby byl žadatel motivován k tomu, obstarávat si příjem vlastními silami, a aby se nespoléhal pouze na sociální dávky.
Jak se počítají příjmy:
- U příjmů ze zaměstnání, z podnikání, z důchodu a další příjmy, tak jsou uvedeny v zákoně o daních z příjmů, se započítává 70% (z čistého příjmu, zpravidla se započítávají příjmy za poslední 3 měsíce), od července 2022, se to vztahuje i na důchody (invalidní, starobní, apod.)
- U příjmů z nemocenských dávek (nemocenská, ošetřovné atd.), nebo u náhrady mzdy v době prvních 14 dnů pracovní neschopnosti, nebo z podpory v nezaměstnanosti, se započítává 80% (opět z čistého příjmu za příslušné rozhodné období)
- Z ostatních příjmů se započítává 100% – mezi ostatní příjmy patří především příjmy z pronájmu majetku, sociální dávky jako rodičovský příspěvek, dětské přídavky apod.
Některé příjmy se jako příjem naopak nezapočítávají – to se týká především těchto dávek: příspěvek na živobytí (pokud je již vyplácen), doplatek na bydlení nebo příspěvek na bydlení, některé mimořádné nebo jednorázové dávky. Přesnější popis příjmů, které se nezapočítávají, jako příjem najdete v zákonu o životním a existenčním minimu.
Jak získat příspěvek na živobytí
O tuto sociální dávku se žádá na Úřadu práce. Žádat o ni může jak jednotlivec, tak i skupina společně posuzovaných osob (rodiny, osoby ve společné domácnosti).
Žádost se podává prostřednictvím tohoto formuláře: Formulář: Žádost o příspěvek na živobytí. Kromě vlastní žádosti, pak bude pravděpodobně potřeba doložit i další dokumenty:
- Formulář: Doklad o výši měsíčních příjmů
- Formulář: Prohlášení o stanovené vyživovací povinnosti a jejím plnění
- Formulář: Potvrzení o vedení v evidenci úřadu práce pro uchazeče o zaměstnání po skončení povinné školní docházky do 18. roku veku
- Formulář: Potvrzení o nutnosti dietního stravování
- Formulář: Potvrzení o studiu
Konkrétní seznam požadovaných dokumentů vám sdělí přímo na konkrétní pobočce úřadu práce. Měli byste se obracet na nejbližší pobočku Úřadu práce – tj. v místě vašeho trvalého bydliště.
Pokud je schválen nárok na tuto sociální dávku, vyplácí se pravidelně každý měsíc. Na rozdíl od jiných sociálních dávek, u příspěvku na živobytí je možné žádat o výplatu dávky v hotovosti (u jiných dávek je možná výplata jen na účet v bance nebo poštovní poukázkou)
V případě, že máte nějaký dotaz ohledně nároku na příspěvek na živobytí, zeptejte se v diskusi pod tímto článkem. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám odpovědět na vaše dotazy a poradit vám se vší, co vás zajímá.
Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka v hotovosti do 30 minut. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Rychlá půjčka bez kontrolování registrů. Uvidíte, že nebudete zklamáni.
Dobrý den, prosím o radu.
Plnoletý syn zanechal školy a rozhodl se pracovat. Jak mám doložit jeho nepodílení se na společné domácnosti? Aby mohl být vyřazen ze společné domácnosti.Bylo mi řečeno, že postačí jeho pracovní smlouva a čestné prohlášení, že se mnou nebydlí. Bydlí u sestry která má vlastní dům. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
nemáme šťastné manželství a přemýšlíme nad rozvodem. Máme dvouletou dceru, která by zůstala se mnou. Do konce rodičovské mi zbývá ještě rok a musím tudíž vyžít pouze ze 7.100,- měsíčtě (RP) + výživným, které určitě nebude, dle mých odhadů, vyšší než 3.000,-. Přivydělávat si nemohu, nemám možnost hlídání a soukromé školky jsou příliš drahé, aby se mi vyplatilo chodit do práce. Budu muset platit bydlení, což se tady na Kladně pohybuje kolem 9.000,-.
Mohu se zeptat, zda mám nárok na nějakou podporu? Pokud ano jakou a v jaké výši.
Mockrát děkuji za odpověď a přeji příjemný den!
Ivana
Dobrý den,po pročítání příspěvků mi nedá a musím se zeptat i já. Po 21 letech práce jsem ze dne na den o ni přišla – zhroutila jsem se a celou podpůrčí dobu promarodila.Jaké bylo mé překvapení,že po zaevidování na ÚP mi sdělili,že nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti,protože nesplňuji 12 odpracovaných měsícú za poslední 2 roky.To že jsem pracovala 21 let v kuse nikoho nezajímá.Na soc.dávky nárok nemám a na hmotnou nouzi taky ne protože syn měl stavební spoření,které jsem musela vypovědět,ale podle nového obč.zákoníku platného od 1.1.2014 se to musí řešit přes soud.Bez peněz jsem od dubna 2014,kdy jsem i vypovídala stavebko,ale do dnešního dne /srpen 2014/ to není dořešené.Peníze si půjčuji,abych mohla platit alespoň základní potřeby.To co mi bude vyplaceno ze stavebka ani nepokryje,to co jsem si za 5 měsíců napůjčovala.DOTAZ ZNÍ:JAK JE MOŽNÉ,ŽE MI NEPŘINÁLEŽÍ ŽÁDNÁ DÁVKA.CO MÁM DĚLAT?JSEM SAMOŽIVETELKA SE DVĚMA DĚTMI
Dobrý den paní Králová,
příští měsíc mi končí pobírání rodičovské, jsem samoživitelka s jedním dítětem 2 roky, předtím Osvč. Výživné dohodou 1000,- Kč měcíčně. Dlouhodobě se snažím zajistit práci, bohužel s 2 letým dítětem stále není. Od příštího měsíce tedy bez jakéhokoliv příjmu. Dle kalkulaček mi vychází, že nemám nárok na hmotnou nouzi, průměrný příjem za poslední 3 měsíce byl 8600,-. Otázka tedy zní, zda musím čekam bez jakéhokoliv příspěvku další 3 měsíce než bude průměr 1000 měsíčně. Děkuji za odpověď.
Dobry den chtela bych se zeptat ci mam narok od statu prispevek na zivobyti mame s manzelem 2deti a jsme v insolvenci ja zadny prijem nemam jsem na up ale narok na podporu nemam a ma nzel má prijem 10500 a ja pridavky na deti 1110 dekuju za odpoved
Dobrý den,
chtěla bych začít s přítelem společné bydlení. Můj přítel pracuje a jeho čistý příjem je cca 10 000kč. Já pobírám sirotčí důchod cca 5000 kč. Měli bychom nárok v takovém to případě na nějaké dávky nebo podporu od státu? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,jsem veden na ÚP,kam pravidelně docházím,našel jsem si ubytování v podnájmu v rodinném domku,kde mi nájem 3500kč platí matka,protože nemám žádný příjem.Bylo mi řečeno pracovníkem na sociálním úřadě,že pokud nebudu bydlet na ubytovně,tak nemám nárok na žádný příspěvek na bydlení a tím pádem ani na sociální dávky.Nemám ani na jídlo,můžete mi prosím,poradit,co mám dělat?práci si stále hledám,ale možnosti stále nejsou.Jsem úplně na dně,matka je v důchodě a živit mne už nemůže.děkuji za jakoukoliv radu.Jan
Dobrý den ,
odstěhovala jsem se do zahraničí s dcerou , v ČR jsem měla doplatek na bydlení..ten mi byl na základě tohoto oznámení uřadem zrušen, ale v domě zůstali moji 2 synové, kteří nestudují ,a jsou v evidenci úřadu práce. Dům je moje vlastnictví, ale oni tam žijí od narození a trvale bytem. Dle sdělení úřadu nemají nárok na příspěvek na bydlení…jen si mají jít obratem zažádat o příspěvek v hmotné nouzi nebo něco podobného …na co mají ještě nárok?moc děkuji za odpověď
dobrý den, chi se zeptat, zda mám nárok na příspěvek na živobití? jsem v invaludním důchodu, pobírám 9255kč, k tomu ještě pobírá má matka příspěvek na péči ve výši 4000kč. náklady na bydlení jsou měsíčně ve výši7500kč, takže když to zaplatím, nezůstane mi prakticky nic na žití. mám nárok si o toto zažádat? děkuji
Dobrý den,
jsem studentka(19let) a ve městě Olomouc bydlí moje teta , která pobírá důchod řekla bych 9-10 000,-kč, já bydlím asi 20km od Olomouce a chci se tedy zeptat,pokud bych se přestěhovala k tetě do bytu, kde bydlí sama, a měsíčně platí 5000,- nájem, a přestěhovala se k ní , skrz špatné dojíždění atd., měla bych nárok na nějaké životní minimum, nebopříspevek na bydlení,DĚKUJI Za odpoved
Dobrý den,jsem veden na UP-dlouhodobe-trvale bydliste mam na adrese kde mi skoncila najemni smlouva.tim padem jsem momentalne bez pristresi a bydlim u znameho na jeho pozemku ve stavebni bunce-je ochoten i napsat najemni smoluvu-proste potvrdit ze tam prespavam.mam narok na hmotnou nouzy? urednice me vyzvala ze musim dolozit kde bydlim.Dekuji
Dobry den, chtela bych se zeptat jestli v mém případe mam nárok na sociální dávky. Momentálně jsem na RP, ktery činí 3800kc plus přídavek na dite 400kc s přítelem od mého tehotenstvi nežijeme. Alimenty mi platí 500kc měsíčně. Bydlela jsem s maminkou a starala se o ni, protoze se léčila s rakovinou v srpnu maminka zemřela. Nyní řeším krizovou situaci, nájem v bytě, ktery mi zůstal po mamince je 11766kc + 2400 elektřina. O příspěvek na bydlení si mohu zažádat, ale odedne, kdy bude nájemní smlouva přepsána na me, coz muze trvat i 3 mesice. Ted nevim co si mam pocit a kde vezmu na nájem. Mam praci na VPP a mam 3000kc snažím se jak muzu ale přeci jen mam 9mesicni miminko a nemohu pracovat na plny úvazek. Mám nejaky narok na pomoc od státu nez si zažádam o příspěvek na bydlení? Co dal si mohu zažádat?
Dekuji za odpověď
Dobrý den, mám živnostenský list na vedlejší poměr, jako hlavní mám rodičovský příspěvek. Snažím se po večerech něco málo přivydělat a výrobky nabízím přes internet. Chtěla jsem teď žádat o dávku v hmotné nouzi, ale bylo mi řečeno, že i když si třeba několik měsíců nevydělám nic, přesto je skutečnost, že mám ŽL, brána jako měsíční příjem 12000,-. Je to pravda? Děkuji za odpověď a radu.
Dobrý den, mám jen malý dotaz. Výše uvedená částka 12 500,-, která se počítá jako minimální příjem OSVČ v případě, že OSVČ má jinak příliš nízké příjmy, tak tako částka 12 500,- je pak brána jako čistý příjem? Děkuji.
Dobrý den, pokud maminka pobírá příspěvek na péči na dítě II.stupně a zároveň má příjmy (přivýdělek) z podnikání (neplatí pro ni v podnikání minimální vyměřovací základ). Jak se počítají příjmy z podnikání? Počítají se skutečné příjmy, příjmy po odečtení výdajů nebo se postupuje jako u OSVČ hlavní činnost, kdy se k výpočtu bere minimální vyměřovací základ pro soc.pojištění?
Jedná se o přivýdělek do 1.000 Kč/měs., tak jestli může mít maminka stále ŽL, nebo ho musí pozasavit (a přivýdělek řešit jinak).
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, můj dotaz – 2 roky jsem v evidenci UP, nyní jsem v 6 měsíci těhotenství mám nárok si žádat o přídavek na živobytí ? Nyní pobírám 2 měsíc hmotnou nouzi. To jediný příjem. Bydlím v domě v osobním vlastnictví sama. A na jaký příspěvek mám ještě nárok ? Děkuji
Dobrý den paní Jano chtěla bych se zeptat jak dlouho se vyplácí příspěvek na živobytí když už ho pobírám 1 rok a půl
Dobrý den,chtěla byc se zeptat jestli mam nárok na davku na živobytí? žiji sama v obecním bytě se dvěma dcerami 12 a 15let.Starší studuje na střední škole. Jsem zaměstnaná,můj příjem je 16000 a pobíráme přídavky ve výši 1310 na obě dcery a 1000 kč na bydlení. Výživné mi bývalý manžel neplatí.Náklady na bydlení platím 7000. Děkuji za odpověd
Dobry den ,synum jsem pronajala dum kde jsou tvale bytem. Jelikoz nemaji zadny prijem poslala jsem je na up pro davky hmotne nouze .vsichni co jsou trvale bytem a nebydli tam jsem pozadala opisemne prohlaseni , ze tam nebydli.Synum jsem tam takenechala vybaveni a tv a pro bezne uzivani starou pracku a lednici.Chtela bych vedet na jake davky maji narok a jak zpetne jiz vyriji 1 mesic aporad se nic nedeje.Take nechci aby u hmotne nouze byl sepisovan muj majetek.Oni nemaji vubec nic.Dekuji
dobrý den jsem na nemocenské po pracovním úrazu nemocenská je 11000kč jiné sociální přispěvky nepobírám nájemné platím 8000kč v bytě nemám trvalé bydliště mimo nájmu platím ještě elektřinu 500kč měsíčně a popelnice cca 100kč měsíčně takže mi zbývá 2400kč. mám nárok na nějakou sociální podporu?
Dobrý den,
přerušil jsem podnikání, poslední 3 měsíce jsem vydělal průměrně 10 tis. hrubého (bez odpočtu placení Soc+Zdrav cca 3600). Teď jsem na ÚP s 4200Kč, žena na rod. dovol. 7100Kč. Na ÚP mi řekli, že pro podnikatele počítají čistý příjem 12,5 tis. – Dotaz – Nehledě na skutečné příjmy ? Proč zaměsntanec je počítaný po pravdě a živnostník nějakou tabulkou ?
Druhý dotaz, o jaké příspěvky myslíte, že máme nárok žádat ? děkuji
nenapsal jsem – máme 2 děti do 6 let.
Dobrý den,
chtěla bych se vás zeptat jestli bych měla nárok na pobírání příspěvků uventuelně jakých když je mi 18 let,studuji a stěhovala bych se.Občas si něco vydělám na brigádě, ale není to žádný stálý příjem s dannou částkou.Předem děkuji za vaši odpověd
DOBRÝ DEN,
JSEM V PLNÉM INVALIDNÍM DŮCHODU, MÁM ŠANCI ZÍSKAT NÁJEMNÍ SMLOUVU S TRVALÝM POBYTEM. MĚSÍČNÍ POPLATKY VČETNĚ NÁJEMNÉHO ČINÍ 8500,- KČ. MŮJ PŘÍJEM JE 7.718,- KČ. MIMO JINÉ MÁM OD LÉKAŘE DOPORUČENOU DIETU.MÁM NÁROK NA NĚJAKÉ PŘÍSPĚVKY A KDE O NĚ MOHU POŽÁDAT.
DĚKUJI VÁM ZA ODPOVĚD.
S POZDRAVEM
JIŘÍ
Dobrý den, mám dotaz týkající se porodného. Naše příjmy vycházejí na 2,41 násobku životního minima, což by samozřejmě znamenalo, že nárok na porodné nemáme. ALE z přítelovi čisté mzdy se po vyúčtování odečítají stravenky, tzn., že na účet mu chodí částka, se kterou bychom se už do 2,4 vešli.. Na internetu jsem již našla, že se porodné vypočítává ze skutečného příjmu (toho co příjde na účet, tedy bez započtení stravenek), ale pro jistotu bych si chtěla toto tvrzení ověřit.
Hezký den a předem mockrát děkuji za odpověď.
Dobrý den,
zanedlouho se se synem stěhuji do bytu (jsem samoživitelka), který budu mít v pronájmu. Nájem bude činit poplatek 4.500,-Kč, ve kterém mám již započítanou elektřinu, platby za vodu,poplatky bytovému družstvu. Pobírám mateřskou nařízenou státem do 4 let věku dítěte, nyní tedy 3.800 Kč, příspěvek na dítě 500 Kč a alimenty od otce 2.800 Kč. Toto je můj veškerý příjem. Chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na nějakou další dávku (příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí nebo něco v tomto smyslu). Pokud ano, kde přesně mám žádat? Byla jsem se zeptat paní, pod kterou spadám (tatéž mi zařizovala mateřskou) a bylo mi oznámeno, že v této době na nic nárok nemám, jelikož jsem bydlela v domě s prarodiči a nebyla jsem závislá pouze na svých příjmech). Děkuji za odpověď. M.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.