Příspěvek na dítě – kalkulačka 2017

Kolik jsou přídavky na děti v roce 2017? Bude nějaké zvýšení této sociální dávky? Kdo má nárok na přídavek na dítě, jaké jsou podmínky, a jaké potřebujete potvrzení a formuláře? Na tyto a další otázky, se vám pokusí odpovědět tento článek. Máme pro vás i kalkulačku pro výpočet výše přídavků na děti v roce 2017.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka: Kolik jsou přídavky na děti 2021?.

Výpočet přídavek na děti v roce 2017

Kalkulačka přídavky na děti 2017
Děti do 6 roků
Děti 6 - 15 roků roků
Děti do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní rok. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Výpočet

Zvýšení přídavku na dítě v roce 2017?

V roce 2016 vláda zvažovala zvýšení přídavku na dítě. Ten se již několik let neměnil, a tak jeho reálná výše postupně (díky inflaci) klesá. I z toho důvodu padl návrh na plošné zvýšení příspěvek na děti o 100 Kč. Příspěvek na dítě dostává asi 350 tisíc dětí. Ročně se jedná asi o 3 miliardy korun. Zvýšení příspěvku na dítě o 100 Kč měsíčně, by pak znamenalo ročně asi dalších 500 miliónů korun navíc. To se ale nelíbilo ministerstvu financí, a tak toto zvýšení nebylo schváleno.

Kolik jsou sociální dávky na dítě v roce 2017

Příspěvek na dítě, je základní sociální dávka na úhradu potřeb dítěte. Jeho výše je v roce 2017:

 • Dítě do 6 roků = 500 Kč měsíčně
 • Dítě 6 – 15 roků = 610 Kč měsíčně
 • Dítě 15 – 26 roků = 700 Kč měsíčně

Pozn.: schválně se podívejte na konec článku, jak jsou vysoké přídavky na děti třeba v Německu, Rakousku, na Slovensku nebo v Polsku – především v Rakousku a Německu je to absolutně nesrovnatelné.

Kdo má nárok na přídavek na dítě

Příspěvek na dítě je určen především rodinám, které mají nižší příjmy. Tedy těm rodinám, jejichž průměrný měsíční příjem za kalendářní rok nepřekračuje 2,4 násobek životního minima. Jak vysoký tedy můžete mít příjem, abyste měli nárok na příspěvek na dítě?

Rodina s jedním dítětem má nárok na přídavek na dítě, pokud společný průměrný měsíční příjem nepřekročí:

 • Rodina 2 dospělí a 1 dítě do 6 roků = 18 504 Kč
 • Rodina 2 dospělí a 1 dítě do 15 roků = 19 464 Kč
 • Rodina 2 dospělí a 1 dítě do 26 roků = 20 208 Kč

Rodina se dvěma dětmi má na přídavky na dítě nárok, pokud společný průměrný měsíční příjem nepřekročí:

 • Rodina 2 dospělí a 2 děti (obě do 6 roků) = 22 680 Kč
 • Rodina 2 dospělí a 2 děti (jedno do 6 roků a druhé do 15 roků) = 23 640 Kč
 • Rodina 2 dospělí a 2 děti (obě do 15 roků) = 24 600 Kč
 • Rodina 2 dospělí a 2 děti (obě do 26 roků) = 26 088 Kč

Samotný rodič (samoživitel/samoživitelka) má na přídavky na dítě nárok pokud jeho/její průměrný měsíční příjem nepřekročí:

 • Samotná matka s jedním dítětem do 6 roků = 11 712 Kč
 • Samotná matka se dvěma dětmi (jedno do 6 a druhé do 15 roků)= 16 848 Kč
 • Samotná matka se dvěma dětmi (jedno do 15 a druhé do 26 roků)= 18 552 Kč

Přídavek na dítě zpětně

Pro přídavek na dítě platí to stejné, co i pro jiné sociální dávky. Nárok na přídavek na dítě může být uplatněn maximálně 3 měsíce zpětně. Uplatnění nároku zpětně, za delší časové období, již pak není možné.

Žádost o přídavek na dítě

Příspěvky na dítě se vyřizují na místním Úřadu práce. Za dítě do 18 roků podává žádost zákonný zástupce. Pokud mají dítě ve společné péči oba rozvedení rodiče, musí se domluvit, kdo z nich bude podávat žádost. Zletilé dítě (nárok je až do 26 roků, pokud dítě studuje nebo v obdobných případech), pak podává žádost o přídavek samo.

Žádost o tuto sociální dávku na dítě se podává na předepsaném formuláři. Kromě samotného formuláře je pak nutné ještě dodat osobní doklady (občanský průkaz a/nebo rodný list). U dítěte nad 15 roků se pak dokládá ještě:

 • potvrzení o studiu nebo
 • potvrzení o zdravotním stavu nebo
 • potvrzení o vedení v evidenci úřadu práce nebo
 • potvrzení o neschopnosti se soustavně připravovat na budoucí povolání.

Nakonec se také přikládá doklad o výši ročního příjmy (dokládají se příjmy všech společně posuzovaných osob). Toto potvrzení příjmu pro přídavek na dítě potvrdí buď zaměstnavatel, nebo pokud dotyčný nemá žádné příjmy, tak jej vyplňuje sám dotyčný.

Přídavky na dítě v zahraničí

Jak jsou na tom dětské přídavky v ČR? Odpovídá jejich výše tomu, jak to mají u sousedů? Níže máte pro srovnání přehled, jak vysoké jsou příspěvky na děti v okolních státech:

Přídavky na děti Německo – v Německu mají na příspěvek na dítě nárok všechny děti do 18 roků bez ohledu na příjem rodičů. Nad 18 let pak mají děti nárok na příspěvek až do 21 roků pokud jsou nezaměstnané nebo do 24 roků pokud studují.

V Německu jsou pak přídavky na dítě ve výši 184 Euro na první dvě děti, 190 Euro na třetí dítě a 215 Euro na čtvrté a každé další dítě. Tedy u prvního a druhého dítěte je to na každé dítě cca 4900 Kč, na třetí dítě je to cca 5200 Kč, a na další děti cca 5800 Kč

Dětské přídavky v Rakousku – v Rakousku se výše přídavků na děti odvíjí od počtu dětí. S věkem se pak každý rok zvyšují. Pro každé dítě existuje určitá základní částka. Třeba pokud má rodina jedno šestileté dítě tak dostává 331 Euro měsíčně. Pokud by měla dvě děti ve věku 6 roků, pak je to již 675 Euro.

Příspěvky na děti na Slovensku – na Slovensku mají „Prídavok na dieta“, který je až do 25 roků. Jeho výše je pak 23,52 Euro, tj. cca 650 Kč.

Příspěvek na dítě v Polsku – v roce 2016 zde byl projednáván návrh zákona na příspěvek na dítě ve výši 500 zlotých měsíčně na druhé a další dítě. A pokud příjem rodiny nepřesahuje 800 zlotých, pak by měla rodina nárok na příspěvek na dítě i na první dítě. 500 zlotých je cca 3000 Kč.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka na směnku. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Peníze ihned. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Příspěvek na dítě – kalkulačka 2017

Diskuse: 4
 • Custom avatar Jana

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, pokud jsem nedoložila příjmy v září/říjen u přídavků na děti, mohu je doložit zpětně a získat tak přídavky na děti znovu?
  Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Ala

  Dobrý den,prosím jaký je vyplatní den přídavky na dítě.Mám doma dopis o schválení žádosti a to i zpětně kdy mohu čekat peníze na účtě??Schválení jsem poštou dostala.Žádost jsem podala 27.2.2017..Děkuji za odpověd.Ala

 • Dagmar

  Dobrý den, chtela bych se zeptat zda budu mit nove narok na prispevek na dite. Jsem momentálně na RD , mam 2 deti ( 11 let a 1 rok). Měsíční prijem je 8000 RD a 3000 alimenty. Mame trvalý pobyt u mých rodičů ( oba v duchodu). Budou se posuzovat i jejich příjmy? V případě, ze bych mela narok na prispevek bude mne náležet ten nižší nebo ten zvyšeny? Dekuji Dagmar

 • Custom avatar Michal

  Dobrý den.
  Zajímalo by mne,jak se řeší rodiny,které by měli nárok na přídavky,pokud by to bylo jako do 1.10.2017.Vždyť ty rodiny budou rok tratné. Touhle změnou příjdou o docela dost peněz.Patřím mezi ně.Pokud by se dokládal příjem za minulý rok,tak bychom na ně dosáhli,protože jsme neměli více něž 18000 příjem.Ty peníze těm rodinám docela budou chybět.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze