Rodičovský příspěvek 2024

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, na kterou má nárok rodič dítěte (otec nebo matka), který celodenně pečuje o dítě (maximálně do jeho 4 roků). Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2024? Jaké jsou podmínky na jeho získání? Kdo si může vybrat délku rodičovského příspěvku? Poradíme vám a poskytneme vám podrobný přehled co a jak ohledně nároku na rodičovský příspěvek.

Rodičovská dovolená vs. mateřská dovolená

Někteří lidé si často pletou rodičovský příspěvek (rodičovská dovolená) a mateřskou dovolenou (peněžitá pomoc v mateřství). Zatímco na mateřskou, má nároku pouze ten, kdo „pracoval“ (resp., byl účastníkem nemocenského pojištění nebo si jako OSVČ platit nemocenské pojištění), rodičovský příspěvek může získat i ten, kdo nepracoval (i studentka, nezaměstnaná žena apod.). Jedná se ale o dvě různé dávky.

Při splnění všech podmínek má matka (nebo otec dítěte) nejprve nárok na mateřskou. Ta začíná zpravidla 6 – 8 týdnů před porodem (otec ji může dostat nejdříve od 7 týdne po porodu). Rodičovská dovolená pak začíná po skončení mateřské (její délka je 28 týdnů při narození 1 dítěte nebo 37 týdnů pokud se narodí 2 a více dětí).

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2024

Zatímco dříve se maximální výše rodičovského příspěvku poskytovala v různých úrovních (v závislosti na délce čerpání rodičovské dovolené), již od 1. 1. 2012 platí, že celková výše vyplacené rodičovské je stejná, bez ohledu na její délku. K poslednímu zvýšení rodičovské došlo v roce 2020.

Rodičovský příspěvek se zvýší od začátku roku 2024. Na zvýšenou rodičovskou, ale bude nárok jenom u dětí, které se narodí od 1. 1. 2024:

  • Rodičovský příspěvek (dítě narozené od 1. 1. 2024) = 350 000 Kč (na jedno dítě)
  • Rodičovský příspěvek (děti narozené od 1. 1. 2024) = 525 000 Kč (na dvojčata)

Pro děti, které se narodily dříve (do konce roku 2023), se nic nemění. Rodičovský se u nich nezvyšuje:

  • Rodičovský příspěvek (dítě narozené do 31. 12. 2023) = 300 000 Kč (na jedno dítě)
  • Rodičovský příspěvek (děti narozené do 31. 12. 2023) = 450 000 Kč (na dvojčata)

Pokud se rozhodnete pro kratší dobu rodičovské dovolené, můžete při splnění všech podmínek dostávat vyšší měsíční částku. Pokud se rozhodnete pro delší variantu, dostáváte nižší měsíční částku. Délku rodičovské dovolené pak můžete měnit každé 3 měsíce (a tím se mění i výše měsíční platby.

To, kolik by mohla být vaše rodičovská, si můžete sami spočítat, viz: Kalkulačka rodičovská – rodičovský příspěvek 2024.

Maximální a minimální rodičovská v roce 2024

U rodičovského příspěvku si můžete zvolit délku, a tím i výši, kolik měsíčně dostáváte. Pokud jste neměli nárok na mateřskou (PPM), a pokud nemůže doložit příjem ani druhý rodič (stačí když doloží příjem otec dítěte), pak si můžete zvolit rodičovskou do výše maximálně 13 000 Kč měsíčně (na dvojčata 19 500 Kč měsíčně)

V závislosti na tom, jaká byla výše mateřské, si pak můžete případně zvolit i vyšší měsíční částku.

  • Maximální měsíční rodičovská = stejná jako mateřská (resp. 70% ze 30ti násobku vyměřovacího základu pro mateřskou (*))
  • Maximální měsíční rodičovská v roce 2024 = 53 910(maximální výše mateřské v roce 2024)
  • Celková délka u této varianty = cca 6 měsíců

Minimální výše rodičovského příspěvku a tím i nejdelší možná doba rodičovské dovolené je:

Pro děti narozené do 31. 12. 2023:

  • Minimální měsíční rodičovská = 6250 Kč
  • Celková délka této varianty = 48 měsíců (za předpokladu, že není nárok na PPM, a RP je čerpán do 4 roků od narození dítěte)

Pro děti narozené od 1. 1. 2024:

  • Minimální měsíční rodičovská = 9722 Kč
  • Celková délka této varianty = 36 měsíců (za předpokladu, že není nárok na PPM, a RP je čerpán do 3 roků od narození dítěte)

Můžete si ale zvolit i jinou variantu. Rodiče dvojčat mají nárok na 1,5 násobek toho co rodiče jednoho dítěte. Jejich teoretická maximální mateřská je tak 80 865 Kč měsíčně.

Změna délky mateřské dovolené a výše rodičovského příspěvku

Délku a tím i výši rodičovského příspěvku je možné měnit vždy jednou za tři měsíce (resp. od poslední změny musí uběhnout nejméně 3 kalendářní měsíce, aby bylo možné udělat další změnu). Změna (zvýšení nebo snížení), se ale projeví až od následujícího kalendářního měsíce.

O změnu délky a tím i výše rodičovského příspěvku může požádat ten, kdo splňuje obdobné podmínky jako u nároku na mateřskou (viz: peněžitá pomoc v mateřství):

  • Pokud jste neměli nárok na mateřskou, pak si můžete zvolit rodičovskou do maximálně 13 000 Kč měsíčně (u dvojčat maximálně 19 500 Kč)
  • Pokud alespoň jeden z rodičů splňuje podmínky pro nárok na mateřskou, pak je maximální výše rodičovské 70% z 30ti násobku denního vyměřovacího základu pro peněžitou pomoc v mateřství (*)

(*) vyměřovací základ pro nemocenské dávky odpovídá celkovému příjmu za posledních 12 měsíců vyděleno 365 dni, najdete ho i na výplatní pásce, pro stanovení výše rodičovské dovolené se bere do úvahy 30 * denní vyměřovací základ

Rodičovská a otec dítěte

Na rodičovský příspěvek mají nárok oba rodiče dítěte. V jednu chvíli ho může pobírat ale pouze jeden z nich. Mohou se ale postupně vystřídat, nebo rodičovský příspěvek může pobírat pouze matka dítěte nebo pouze otec dítěte. Celková výše vyplacené dávky tím není nijak ovlivněna. Vždy je celkem nárok na 300 tisíc korun.

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek

  • Nárok má ten, kdo celodenně pečuje o dítě do 4 roků
  • Nárok je pouze u nejmladšího dítěte (v případě, že je v rodině například jedno dítě ve věku 1 rok a druhé ve věku 3 roky, pak je nárok jen u mladšího dítěte)
  • Nárok může uplatnit v jednu chvíli uplatnit pouze jeden z rodičů (v čerpání rodičovské dovolené se mohou postupně vystřídat, ale nemohou dávku pobírat současně)
  • Osoba, která pobírá rodičovský příspěvek, i dítě na které je příspěvek pobírán musí mít trvalé bydliště na území ČR (nemusí zde ale skutečně pobývat)
  • Nárok je i v případě, že dítě do 2 let navštěvuje jesle nebo podobné zařízení v maximálním rozsahu do 92 hodin měsíčně
  • Nárok na příspěvek je bez ohledu na příjmy v rodině (jediné co se zohledňuje pro stanovení délky a maximální výše jsou odvody na nemocenské pojištění, resp. vyměřovací základ pro nemocenské dávky)
  • Pokud v průběhu čerpání rodičovského příspěvku vznikne některému z rodičů nárok na mateřskou, nárok na rodičovský příspěvek zaniká (resp. byl by nadále vyplácen jen v případě, že by jeho výše byla vyšší než peněžitá pomoc v mateřství)

Rodičovská dovolená a OSVČ

Na rodičovskou dovolenou má nárok i OSVČ. Zatímco na mateřskou dovolenou (resp. peněžitou pomoc v mateřství) dosáhne pouze ta OSVČ, která si sama, dobrovolně platí nemocenské pojištění, na rodičovskou dovolenou a příslušné dávky vzniká nárok automaticky s narozením dítěte.

Po dobu rodičovské dovolené (resp. po dobu, kdy OSVČ čerpá rodičovský příspěvek), může být podnikání přerušeno, nebo vykonáváno jen jako vedlejší činnost. Během rodičovského příspěvku platí zdravotní pojištění stát.

Rodičovská dovolená u studentky

Pokud se narodí dítě ženě, která byla v době těhotenství studující (nebo dokončila studium před porodem a nikdy nepracovala), nárok na rodičovský příspěvek vzniká automaticky dnem narození dítěte.

Pokud by studentce vznikla nárok na PPM (mateřskou), pak by si mohla zvolit výši a délku rodičovské. Pokud by studentka neměla nárok na mateřskou, tak rodičovský příspěvek sice dostane, ale může u něj dostat maximálně 13 000 Kč měsíčně.

Rodičovská dovolená u nezaměstnaných

Pokud porodí dítě žena, která byla v době porodu nebo před porodem nezaměstnaná, tak nárok na rodičovský příspěvek vzniká, je ale omezena možnost volby výše rodičovské. Nárok na mateřskou je u nezaměstnané pouze v případě:

  • Poslední zaměstnání bylo ukončeno do 180 dnů před nástupem na mateřskou (ochranná lhůta)
  • Podmínky nároku na mateřskou splňuje otec dítěte

Jinak je rodičovský příspěvek u nezaměstnané ženy jen základní verze – tj. maximálně do 13 000 Kč měsíčně.

Rodičovská dovolená u druhého dítěte

Pokud je žena na rodičovské dovolené s prvním dítětem a otěhotní a narodí se jí druhé dítě pak:

  • Pokud během rodičovské dovolené nezaniklo její zaměstnání, má nárok na peněžitou pomoc v mateřství, její výše je stejná jako u prvního dítěte. 6 – 8 týdnů před narozením druhého dítěte by tedy přestala pobírat rodičovský příspěvek na první dítě a pobírala by mateřskou na druhé dítě a po jejím skončení pak druhý rodičovský příspěvek
  • Pokud během rodičovské zaniklo zaměstnání nebo pokud by mateřská na druhé dítě byla nižší než dosavadní rodičovský příspěvek, bude se až do porodu dítěte vyplácet rodičovský příspěvek na první dítě. A po porodu je nutné podat žádost o rodičovský příspěvek na druhé dítě.

Pokud máte nějakou otázku k tomu, jaké jsou podmínky pro rodičovskou dovolenou nebo rodičovský příspěvek. Nebo pokud potřebujete poradit i s něčím jiným v této oblasti, napište svůj dotaz do diskuse pod tímto článkem.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Krátkodobé online půjčky. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka na vyplacení exekuce. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Rodičovský příspěvek 2024

Diskuse: 561
  • Custom avatar Ivana

    Dobrý den, jsem tři roky OSVČ (hl. výdělečná činnost), nepřiplácím si nemocenskou a zároveň jsem studentkou doktorského studijního programu v prezenční formě – 2.rokem. Je mi 30 let. Zdravotní a sociální si platím, minimální zálohy. Chtěla jsem se zeptat, jestli se na takové studium vztahuje nárok na peněžitou pomoc v mateřství, kdybych studium před narozením dítěte ukončila? Nebo spadám do skupiny OSVČ a měla bych nárok tedy pouze na rodičovský příspěvek 7600 prvních 9 měsíců a pak 3800 do 4 let dítěte. Dále by mě zajímalo, kolik si může žena na mateřské dovolené přivydělat nebo v případě pobírání rodičovského příspěvku, jestli je možné pokračovat jako OSVČ – z textu vyplývá, že ne. Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Martina

    Dobrý den, chci se zeptat, 19.12.2013 jsem nastoupila na MD, 31.12.2013 mi skončil HPP, nyní bych měla přejít na Rodičovskou dovolenou, jestli tedy dobře počítám tak 3.7.2014 (po 28 týdnech). Chci se zeptat, zda vadí, když to nahlásím déle na ÚP, neboť mi nestihne možná PSSZ zaslat formulář (potvrzení o nároku na dávky ovlivnující nárok a výši rodič.příspěvku) Formulář jsem dostala na ÚP. Zda mě to nějak neohrozí i z hlediska sociálního a zdravotního pojištění, tzv. papíry nebudou vyřízené přesně 3. 7. 2014 kdy mi končí MD.

    Nebude to navazovat.

    děkuji moc

  • Custom avatar Dana

    Dobry den, obracim se na vas s dotazem ohledne rodicovskeho prispevku a vyplnenim formularu.

    V breznu se mi narodilo dite v zahranici. Ja mam stale trvaly pobyt v CR a bude ho mit i me dite.
    Mam narok na RP, pokud je muj manzel cizinec a nema trvaly pobyt na uzemi CR? Trvaly pobyt ma hlaseny ve sve zemi EU, ale nyni zije ve state mimo Evropu.
    (Pokud mam narok na RP jakou adresu bych mela vyplnit v Zadosti o RP v bodu C druhy rodic (manzel). Je to vzdy adresa na uzemi CR nebo muze byt i v zahranici? A v zahranici adresa trvaleho pobytu nebo adresa bydliste, kde manzel nyni zije).

    V bodu F zvolim „nemohu provadet volbu vyse davky“ pokud nepracuji a jsem odhlasena ze systemu socialniho zabezpeceni? Manzel nebude dokladat pracovni smlouvu a doklad o prijmu. Nepracuje v zemi EU.

    V bodu H zvolim druhou moznost „neplati predchozi varianta“. K teto moznosti se poji dalsi formular Doplnujici udaje o spolecne posuzovanych osobach…V tomto formulari v bodu B ostatni spolecne posuzovane osoby (manzel): musi byt adresa bydiste a pobytu v EU? Ovlivni adresa rozhodnuti o naroku na vyplaceni RP?

    Ve formulari Potvrzeni o dennim vymerovacim zakladu v bodu C vydelecna cinnost muzu zaskrnout „nevybrano“? Nepracuji a jsem odhlasena ze systemu socialniho zabezpeceni. V CR ani zahranici nemam narok na PPM.

    Jeste uvedu, ze cesky rodny list pro me dite byl vystaven zacatkem cervna. Do CR se budu vracet s ditetem v polovine cervence, kdy bude mit 4 mesice. V pripade, ze bych mela narok na RP, je nejaka max. lhuta na podani zadosti? Bere se datum narozeni ditete nebo vystaveni rodneho listu?

    Predem dekuji za Vas cas i pomoc. Hezky den.

  • Custom avatar Veronika

    Dobrý den.
    Chtěla bych se Vás zeptat .Mám již 11 letého syna a s přítelem plánujeme miminko.Můj syn byl často nemocný a já musela zůstat sním doma.Poslední 3 roky jsi sama platím zdravotní 1080,-kč jako žena v domácnosti.Do toho jsem onemocněla i já neuroborelii a byla pár měsíců ochrnutá.Léčbu i zdravotní pojištění si ,ale platila dál.Můj dotaz je,zdali mám nárok na nějakou peněžitou částku do porodu.Chápu,že po porodu mám nárok na delší variantu RP na 4 roky…V mém případě bych měla rizikové těhotenství,jako v prvním případě a jsem již žena po 40 roku věku.Moc Vám děkuji za odpověd a hezký den.

  • Katka

    Dobrý den,
    ráda bych se zeptala.
    K 17.6. mi zanikne pracovní poměr (HPP trvající 3 roky). 10.7. nastupuji na mateřskou. V období mezi těmito 2 daty budu pracovat jako OSVČ (jako OSVČ jsem začala 1.1.2014 jako vedlejší činnost).
    Zjistila jsem, že nárok na mateřskou budu mít ze zaměstnání, protože se mě týká ochranná lhůta 180 dní. Ale jak je to prosím z rodičovskou, budu si moct zvolit nejrychlejší variantu (11 500 Kč měsíčně), přestože v době porodu budu OSVČ neplatící si žádné nemocenské? Nebo jak mám postupovat, mám si raději na těch 22 přechodných dní zaplatit potřebné nemocenské v takové výši, abych mohla tuhle rychlou variantu čerpat? Děkuji. Katka

  • Vaše jméno

    Dobrý den, jsem na mateřské, která mi končí 29.6. o rodičovský příspěvek jsem zažádala, ale dnes jsem se od zaměstnavatele dozvěděla, že mám nárok na čerpání 40 dnů řádné dovolené, musím to nahlásit na OSSZ?

  • Custom avatar Radka

    Dobrý den, kdy musím zažádat a nastoupit na rodičovskou dovolenou, když mám termín porodu stanovený podle ultrazvuku 18.9. a podle menstruace 19.9.2014? Po deseti letech u jednoho zaměstnavatele jsem od 1.2.2013 na UP a nejspíš práci neseženu do porodu.
    Přítel je zaměstnaný a na mateřskou by nárok měl, ale nemůže si dovolit jít na mateřskou ( fyzicky) z pracovních důvodů ( nutně ho v práci potřebují a pravděpodobně by se neměl kam vrátit ).Může být současně zaměstnaný a brát mateřskou? Musím přerušit evidenci na UP? Otec mateřskou může prý brát nejdříve od 7 týdne věku dítěte, budeme něco pobírat do té doby? Dá se pobírání rodičovského příspěvku přerušit kvůli mateřské otce? Děkuji, Radka

  • andrea

    dobry den chtěla jsme se zeptat.jsem na rodičovske dovolené.male jsou 2roky a 3 měsice.jsem těhotna termin mám v prosinci.je možne,abych ukončila rodičak a jestli by mi byl vyplacen?a jestli by bylo možne ho ukončit nějak těsně před tim než bych nastoupila na druhy rodičak.jsme zaměstnana na dobu neurčitou,ale mam takovou praci kde mě stejně nevemou.musela bych na nemocenskou a pak na mateřskou.děkuji za odpověd

  • Custom avatar Lenka

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na rodičovský příspěvek, když mám trvalé bydliště v ČR, ale rodila bych v jiném státě EU? Děkuji. Hezký den.

  • Custom avatar Lucie

    Dobrý den chtěla jsem se zeptat když jsem ukončila 15.6. 2012 studium na vyšší odborné škole a 12.12.2012 jsem porodila beru RP na 4 roky. Můžu si zvolit délku na 3 roky ? děkuji za odpověd Lucka

  • Custom avatar Daniela

    Dobry den, v soucasne dobe pracuji v zemi EU, trvaly pobyt mam stale v CR , ze zdravotniho pojisteni jsem v cr odhlasena (zamestnavatel v EU za me pojisteni odvadi v zemi ve ktere ted ziji). Rada bych se zeptala zda po navratu do CR mam narok na rodicovsky prispevek nebo na penezitou pomoc v materstvi. Dekuji moc za odpoved

  • Custom avatar Valerie

    Dobrý den, jsem vdaná studentka VŠ, můj muž pracuje, nemám tedy nárok na PPM, ale na RP…chceme se zeptat, zda je možné zvolit si délku RD, a tedy i výši RP nebo jestli jako studentka musím automaticky na délku RD 4 let. Děkuji

  • Custom avatar Sabrina

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně RP. Manžel pracuje a já jsem doma s jeho synem, kterého manžel dostal do péče letos v dubnu. Od narození manželova syna do letošního dubna než soud rozhodl, že ho manžel dostane do plné péče s čímž jeho bývalá přítelkyně souhlasila pobírala RP ona ve 4 leté variantě. Bohužel se nám celkem protáhlo papírování s rozsudkem a rodným listem manželova syna, tudíž žádat by jsme mohli až teď když máme oboje v ruce. Ráda bych se zeptala jakou variantu může manžel volit. O jeho syna se starám doma já jsou mu dva roky. a letos v srpnu se nám narodí společná dcera. Také bych se ráda zeptala jak to bude po jejím narození s RP. Já budu muset přijmout 4letou variantu jelikož nejsem zaměstnaná, ale jde mi o to jestli manžel bude moci nadále pobírat RP na svého syna když já nejsem jeho biologická matka?A také jestli mu bude příspěvek na syna vyplacen zpětně od data nabití právní moci rozsudku o změně péče na jeho syna. Velice děkuji za odpověď

  • Custom avatar Sabrina

    Ještě bych se ráda zeptala jestli kvůli RP musím být vedena na úřadu práce?Děkuji moc za odpovědi

  • Marketa

    Dobrý den, chci se zeptat jak to je, na materskou nastupuji 5/7, pracovala jsem predtim takze mam nárok na mateřské dávky 28 týdnu a pak bych pobirala rodičovský příspěvek, je možné si ho zvolit na 2 roky s tím že kdybych náhodou po třeba roce a pul otěhotněla tak si ho pak zvolim na 3 roky? Smlouvu v praci mam na dobu neurčitou, takže by pak byl narok i u druheho dítěte na mateřskou? A je potřeba podat žádost o rodičovský příspěvek v místě trvalého bydliště? A kdy se zádost má podávat? Děkuji moc za odpovědi.

  • Custom avatar vladka

    dobry den jsem nezamestnana a nejsem vedena na UP, mam narok na rodicovsky prispevek ?Jestli ano tak ,kdy muzu zadat o RPa jake k tomu potrebuji doklady .Manzel je osvc a ja cetla ze muzu uplatnit jeho nemocenskou kteru plati mesicne 145kc.jestli ano budu RDpobirat ja nebo manzel.

  • Custom avatar Karolína

    Dobrý den,
    jsem na RP, který čerpám do listopadu tohoto roku, chtěla jsem se zeptat, jestli je možné RP zrušit a vybrat si jednorázově celkovou částku, která zbývá vyplatit?
    Děkuji.
    Hezký den,
    K.

  • Jana

    Dobrý den, ráda bych se zeptala jaké jsou možnosti u pobírání RP. Momentálně jsem v 8.měsící těhotenství a nahlášená na ÚP. Je možné si po narození syna vybrat délku pobírání RP buď na 3 nebo na 4 roky? Partner pracuje je možné třeba na týden napsat RP na něj a pak na mě, tak aby délka RP byla 3 roky? A ještě jedna otázka, když jsem teď nahlášená na ÚP a po 3 letech bych náhodou nesehnala práci je možné se opět na ÚP nahlásit?

    Děkuji

  • Gabi

    Dobrý den,
    chci se zeptat – jsem OSVČ a nyní jsem na neschopence s rizikovým těhotenstvím. Dobrovolné nemocenské pojištění jsem si před otěhotněním neplatila. Termín porodu je na 30.6. Kdy, kde a jak si mohu zažádat o rodičovský příspěvek, v jaké výši a na jak dlouhou dobu?
    Děkuji

  • Custom avatar Leona

    Dobry den
    V součastné době jsem v pracovním poměru na dobu neurčitou a jsem v 25.týdnu těhotenství.Chci se zeptat na roďičovskou dovolenou v minulosti byla RD na 3 roky a pobirala se 7600.Moje otázka zní zda tato varianta uz zanikla a nevyplací se a musim si vzitvariantu na 2 roky nebo 4 roky.Docela v tom tapu o variantě na 3 roky se nikde nepiše
    Děkuji za odpoveď Leona

  • Custom avatar Pavla Š.

    Dobrý den,
    mám MD na 3 roky a pobírala jsem RP 7 600Kč. Nyní mi přišlo oznámení, že jsem vyčerpala oněch stanovených 220 000Kč, ale do konce mateřské mi ještě zbývají 2 měsíce (dceři budou 3 roky letos 27.7.) Paní na sociálce mi řekla, že vyčerpáním RP mi zároveň končí i mateřská dovolená. Znamená to tedy, že za mě nyní nikdo neplatí sociální a nemocenské pojištění? Zaměstnavatel se mnou počítá až po 27.7.14, kdy dcera dosáhne věku 3 let. Vůbec nevím, co mám nyní dělat, kde je třeba se nahlásit, co je potřeba vyřídit. Poradíte mi prosím? Předem moc děkuji.

  • Custom avatar Michaela

    Dobrý den,
    v současné chvíli čerpám RP na syna. RP mi končí v červenci 2014, v srpvnu 2014 mám termín porodu 2. dítěte. Protože jsem měla v zaměstnání smlouvu na dobu určitou (do prosince 2012), nemám nárok na PPM, a budu tedy hned pobírat RP. Zajímalo by mě, zda ovšem budu moci čerpat RP v maximální výši jako u prvního dítěte. Jestli tedy budu moci volit délku a výši RP na základě svého předchozího vyměřovacího základnu nebo budu muset doložit příjmy manžela a volbu provést na základě jeho příjmu. Dále mám ještě dotaz ohledně PPM, je možné, aby na mateřskou dovolenou nastoupil manžel? A případně za jakých podmínek. Děkuji a přeji hezký den

  • Custom avatar Kouda

    Dobry den, je mi 29, nestuduji,do 6/2013 jsme pracovali, od 7/2013 jsme nezamestnani, nejsme evidovani na UP, jsme v zahranici jako dobrovolnici (bez oficialni smlouvy), do 7/2014 mame zaplacene cestovni pojisteni. Jone pojisteni si neplatime, prijmem je jen drobne kapesne. Otehotneli jsme, tak zjistuji, jestli mame narok na rodicovsky pripspevek. Z clanku mi vychazi, ze ano, a jen v te zakladni podobe. Je tomu tak? dekuji za odpoved.

  • Custom avatar Pavla

    Dobrý den paní Králová,

    prosím o radu. Poslední cca 3 roky jsem pracovala jako OSVČ, platila si pouze sociální a zdravotní pojištění. Nyní jsem od června přešla na ÚP. Termín porodu mám v září. Vím, že na PPM nárok nemám a že na rodičovský příspěvek mám, ale na nejpomalejší variantu. Dočetla jsem se, že bychom mohli čerpat rodičovský příspěvek přes otce dítěte. Co by to znamenalo pro manžela (je x let zaměstnám jako zaměstnanec, takže nemocenské je placeno)? Je možné, aby se zvolila varianta např. 2 let, ale aby on nadále chodil do práce a o dítě jsem se starala doma já? Co bychom museli (a do kdy) vyplnit za formuláře?
    Dále mě napadá, po narození dítete se musím odhlásit z ÚP. kdybychom tedy čerpali rodičovský příspěvek přes otce, musela bych si sama platit sociální a zdravotní poj. nebo na jaký úřad bych se mohla nahlásit?

    Děkuji moc za pomoc,
    P.

  • Custom avatar Eva

    Dobrý den,
    ráda bych se zeptala ohledně nároku na RD. Mám RD nahlášenou na 2 roky (do září 2015, tj. měsíčně 11500 Kč), ale od října 2014 nastoupím zpět do zaměstnání na úvazek 0,5.
    Syn by měl od září 2014 nastoupit do jeslí (celodenní). Dle výše uvedeného tedy hlídání syna překročí limit 46 hodin měsíčně. Opravdu tedy zaniká nárok na celý rodičovský příspěvek, i když bude můj úvazek 0,5 (nelze třeba měsíční příspěvek snížit a pobírat např. 2000 Kč místo celé měsíční částky 11500 Kč)?
    Jde mi o to, že nechci hned od října nastoupit na 1,0 úvazek, aby si syn zvykl v jeslích, alespoň 2 měsíce bych zatím chtěla pracovat jen na 0,5 úvazek. Případně jaké by bylo řešení, kdyby si syn v jeslích nezvykl a já s ním zůstala až do řádného konce své RD? Šlo by nějak RD na tyto 2-3 měsíce „jeslí na zkoušku“ přerušit???
    Velmi děkuji za odpověď
    Zdraví Eva

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Miroslava: Dobrý den mám maminku 70 let po mrtvici,operaci kyčle její stav není dobrý a p...
  • BRANISLAV REMIAR: Rychlá a legitimní půjčka: BRANISLAV.REMIAR01@GMAIL.COM. Dále Vás budeme infor...
  • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
  • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
  • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
  • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...