Nemocenská po skončení pracovního poměru

Co dělat když onemocníte po skončení pracovního poměru? Kdy máte nárok na nemocenskou, a kdy ne? A jaké jak to celé funguje? V následujícím textu se podívám na některé situace, do kterých se může dostat zaměstnanec, který po skončení pracovního poměru onemocní. Podíváme se na případy, kdy ještě vzniká nárok na nemocenské dávky, a kdy již ne.

Kalkulačka – výpočet nemocenské v roce 2024

Od 1. 1. 2024, dochází ke zvýšení redukčních hranic, pro výpočet nemocenských dávek (což má vliv na výpočet nemocenské do zaměstnavatele, i nemocenských dávek od státu).

Jinak se ale podmínky a výpočet nemocenské nemění. Epidemie COVID již skončila, platí jen standardní podmínky, jako dříve.

Viz aktuální kalkulačka pro výpočet nemocenské v roce 2024

Nemocenská a nemocenské dávky

Základním předpokladem pro nárok na nemocenské dávky je to, že zaměstnanec (nebo OSVČ) je účasten na nemocenském pojištění. Pro každou skupinu (zaměstnanci vs. OSVČ) platí trochu jiné podmínky.

Zatímco zaměstnanec (v klasickém pracovním poměru) je nemocensky pojištěn od prvního dne trvání pracovního poměru (a má tak již od prvního dne na placenou nemocenskou), u OSVČ je to jiné. OSVČ si musí platit nemocenské pojištění. Jeho placení je dobrovolné, a tak si ho platí jen část živnostníků. Aby měl živnostník nárok na placenou nemocenskou, musí si minimálně 3 kalendářní měsíce platit nemocenské pojištění.

Nemocenská v roce 2014

V roce 2014 pak platí, že první 3 pracovní neschopnosti jsou zaplaceny pouze v případě, že je nařízena karanténa. Jinak za 1 – 3 den nedostanete žádné peníze. Od 4 do 14 dne pracovní neschopnosti mají zaměstnanci nárok na náhradu mzdy, kterou jim vyplácí zaměstnavatel. Ta se vyplácí za pracovní dny (resp. za neodpracované směny). OSVČ v této době nedostávají žádné peníze.

Od 15 dne vzniká nárok na nemocenské dávky. Jejich výše se odvíjí od stanoveného vyměřovacího základu. Ten se běžně určuje z hrubé mzdy za posledních 12 měsíců. Pokud zaměstnanec u současného zaměstnavatele pracoval méně než 12 měsíců, tak se to počítá z kratší doba. U OSVČ se výše nemocenských dávek odvíjí od toho, jaké si platí měsíční platby na nemocenské pojištění.

Délka nemocenské je stanovená na 380dní (resp., přesněji, maximální délka pracovní neschopnosti není nijak omezena, omezení se vztahuje jen na tzv. „podpůrčí dobu“ během které jsou vypláceny nemocenské dávky, zákon současně ale připouští i možné prodloužení placené nemocenské až o 350 dní). Tato doba je stejná jak pro zaměstnance, tak i pro živnostníky. Je zde ale výjimka, která se vztahuje na pracující důchodce. Ti mohou čerpat placenou nemocenskou maximálně po dobu 70 dní.

Pracovní neschopnost po skončení pracovního poměru

To, jestli budete mít i po skončení pracovního poměru nárok na placenou nemocenskou, závisí na tom, kdy přesně vznikne tato pracovní neschopnost. Platí, že po skončení pracovního poměru běží ochranná lhůta 7 dní. Pokud vznikne pracovní neschopnost ještě v rámci této lhůty, pak má zaměstnanec nárok na nemocenské dávky stejně jako by byl zaměstnaný.

Příklad: Paní Nováková má pracovní poměr na dobu určitou do 30. 4. 2014. Po skončení pracovního poměru, 5. 5. 2014 se jí stane úraz a je uznána práce neschopnou. Bude mít nárok na nemocenskou?

  • Její pracovní neschopnost vznikla ještě v době 7 dní od konce pracovního poměru, je tedy v ochranné lhůtě a nárok na dávky mít bude
  • Za prvních 14 dní pracovní neschopnosti ale nedostane žádné peníze, protože již není zaměstnaná a tak jí nenáleží náhrada mzdy
  • Od 15 dne bude mít nárok na nemocenské dávky. Jejich výše se odvíjí od příjmu p. Novákové v posledním zaměstnání (stejně jako by byla stále zaměstnána)

Ukončení pracovního poměru během pracovní neschopnosti

Podobná situace by byla i v případě, že by pracovní neschopnost p. Novákové vznikla ještě během trvání jejího pracovního poměru. Řekněme, že její pracovní poměr na dobu určitou končí 30. 4. 2014. 20. 4. 2014 ale nastoupí do pracovní neschopnosti.

Zatímco u zaměstnanců na dobu neurčitou není možné, aby je zaměstnavatel během pracovní neschopnosti propustil (kromě specifických výjimek), u pracovního poměru na dobu určitou nemá pracovní neschopnost vliv na konec pracovní smlouvy.

V tomto případě by pracovní poměr p. Novákové byl ukončen 30. 4. 2014. Pracovní neschopnost a nárok na nemocenské dávky by tím ale nebyl nijak dotčen. V tomto konkrétním případě by to bylo takto:

  • Za první 3 dny pracovní neschopnosti (20. 4. – 22.4) by p. Nováková nedostávala žádné peníze
  • Následně od 23.4 do 30. 4. by měla nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele
  • Následně další 3 dny kdy již zanikl pracovní poměr by p. Nováková opět nedostala nic
  • Od 4. 5. by jí pak vznikl nárok na nemocenské dávky

Toto byly jen dva modelové příklady, jak to funguje, pokud onemocníte před skončením pracovního poměru nebo až po jeho skončení. V reálném životě ale může nastávat mnoho dalších situací, které není možné jednoduše popsat. Pokud máte nějaký dotaz, jak by to bylo s nárokem na nemocenskou ve vašem případě, napište svůj dotaz do následující diskuse a my se vám pokusíme poradit.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Krátkodobé rychlé půjčky ihned. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka 20000 Kč bez registru. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Nemocenská po skončení pracovního poměru

Diskuse: 106
  • Bára

    Dobrý den,
    jsem v 8. týdnu těhotenství a jsem na rizikovém. Můj zaměstnavatel je personální agentura a mám smlouvu na dobu určitou, která se automaticky prodlužuje po 3 měsících. Zaměstnavatel mi řekl, že se mi smlouva automaticky neprodlouží, tudíž je to bráno jako výpověď. Chci se zeptat zda je vůbec možné, aby mne vyhodil když jsem těhotná a když ano, tak zda mi bude stále vyplácena nemocenská.

    Děkuji za odpověď

  • Custom avatar František

    V rámci ochranné lhůty jsem nastoupil na nemocensku. Vzhledem k zákroku trvala 2 měsíce. Jaké potvrzení a kdo ho vydá pro nového zaměstnavatele. Zápočtový list ukazuje pracovní poměr skončený před 2 měsíci.

  • Helena Bukovčáková

    Dobrý den, k 13.12.2014 jsem byla donucena podepsat výpověď dohodou,
    podle Vašich informací jsem 7 dnů v ochranné lhůtě. V případě že půjdu na
    nemocenskou tak by mne zajímalo komu odnést nemocenský lístek-zaměstnavateli
    nebo ČSSZ ? Za odpověď předem děkuji

  • Milos Salon

    dobry den chi se zeptat byl jsem nemocny a neprisla mi nemocenska co mam delat dekuji salon

  • Custom avatar Lukáš Pacek

    Dobrý den, chci se zeptat pokud mi končí pracovní poměr 31.1.2015(výpověď z nadbytečnosti) a poté nastoupím na nemocenskou z důvodu operace.(5.2.2015) Budu mít stále nárok na nemocenské dávky ? Děkuji za odpověď

  • Custom avatar Piscová Aneta

    Dobrý den,

    pracuji ve firmě na HPP se smlouvou na dobu určitou do 28.2.2015. Od 10.11.2014 jsem v prac. neschopnosti. Našla jsem si nové zaměstnání s nástupem od 12.1.2015 a tak jsem se se současným zaměstnavatelem dohodla na ukončení PP dohodou k 31.12.2014.
    Pokud bych byla na neschopence až do nástupu do nového zaměstnání, budu i v lednu dostávat dávky od správy sociálního zabezpečení?

    Děkuji za odpověď

  • Custom avatar Tereza

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na můj případ. Mám pracovní smlouvu na dobu určitou, končí mi v únoru. Vím, že mi ji zaměstnavatel prodlouží zase na půl roku, tj do konce srpna. Plánujeme s manželem miminko, a tak se chci zeptat, jak by to bylo, kdybych otěhotněla a odešla na neschopenku. Jestli mám nárok až do té doby, než půjdu na mateřskou, dostávat neschopenku. Kdybych těsně před ukončením smlouvy odešla na neschopenku. Počítám s tím, že by mi vypršela smlouva a pak co?
    Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Václav Doležal

    Dobrý den,
    ukončil jsem pracovní poměr dohodou k 30.11.2014. Od 27.11. jsem na neschopence.

    Zajímá mě, zda

    1. pracovní poměr opravdu skončil a zaměstnavatel je povinen neprodleně vystavit zápočtový list

    2. komu oznámit ukončení pracovní neschopnosti, která skončí v průběhu roku 2015

    Děkuji

  • Custom avatar monika křenková

    dobrý den pracovní poměr mi skončil 30.11.2014 a marodit jsem šla 26.11.2014 první tři dny jsem nedostala nic ,potom do 30.11 nemocenskou a ted mi přiša na účet pouze část pěnez tedy za dva týdny od zaměstnavatele jsem nedostala těch prvních 14 dnů zaplacených je to tak možné moje neschopnost stále trvá moc děkuji za odpoved Monika Křenková

  • Custom avatar KITA

    Prosím o informaci, kdy mi musí zaměstnavatel proplatit nevyčerpanou dovolenou.Pracovní poměr skončil 31.12.2014 . Od 1.10.2014 až doposud jsem na neschopence. Proplacení dovolené má být v lednové výplatě, nebo až ukončím neschopenku.
    Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Nikča

    Dobrý den,
    chci se zeptat, nastoupila jsem do práce a po měsíci onemocněla, zaměstnavatel mi po měsíci prac. neschopnosti dal výpověď, vím že na to má právo. Jen by mě zajímalo, co teď, jak dlouho můžu ještě marodit když nejsem zaměstnaná a kam poslat ukončení pracovní neschopnosti? děkuji za odpověď

  • Vladimír

    Dobrý den,
    dne 10.10.2014 jsem ke dni 31.12.2014 rozvázal pracovní poměr dohodou (§ 49 ZP). Od 1.12.2014 jsem stále v pracovní neschopnosti. Bude mi vyplácena nemocenská i po 1.1.2015?
    Děkuji za odpověď Vladimír

  • Custom avatar eliska

    Dobrý den ,
    prosím o radu , od 18.11.2014 jsem v pracovní neschopnosti 28.11.t.r. jsem podala výpověď zaměstnavateli s níž jsem měla prac. smlouvu na dobu neurčitou, výpovědní lhůta mi bude končit k 31.1.2015 , s pravděpodností do února 2015 budu stále v pracovní neschopnosti , prosím o radu , mám li po ukončení pracovního vztahu ale setrvavájící v nemocenském stavu platit zdravotní pojištění sama ?
    Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Petr

    Dobrý den,
    mám dotaz. Zaměstnavatel ukončil můj pracovní poměr ve zkušební době k 30.1.2015. Chci se zeptat, v případě, že onemocním ještě před 30.1.2015, zaniká i přesto pracovní poměr? Mám nárok na výplatu nemocenské i po 30.1.2015? Jak je to s registrací na ÚP, stačí až po ukončení neschopnosti?
    Děkuji,
    P.

  • Bára Therová

    Mám dotaz. Pokud onemocním po ukončení pracovního poměru v ochranné lhůtě, dávám neschopenku mému poslednímu zaměstnavateli. Dostanu nemocenskou až od 15 dne , jelikož už nejsem zaměstnanec. Je to tak ? Musím ale zaplatit zdaravotní a sociální pojištění za nějaké období já sama , nebo to za mě platí bývalý zaměstnavatel? Děkuji za odpověď

  • Custom avatar Iveta

    Dobrý den,
    rozvázala jsem pracovní poměr dohodou k 2. 2.
    3. 2. jsem onemocněla a jsem na neschopence.
    Důvodem rozvázání pracovního poměru byl můj záměr stát se OSVČ.
    Prosím o informaci, jak v této situaci postupovat.
    Předpokládám, že neschopensku odevzdám ještě svému bývalému zaměstnavateli.
    Mám se zároveň hlásit na ČSSZ nebo případně informovat zdravotní pojišťovnu?
    Děkuji za informaci
    Iveta Rydlová

  • Custom avatar Jan Novák

    Dobrý den, můj dotaz se týká ukončení pracovního poměru na dobu určitou v době trvání pracovní neschopnosti. Zde popíši svůj případ:
    Marodit jsem začal v listopadu 2014, můj pracovní poměr na dobu určitou měl končit 31.1.2015. Nesl jsem zaměstnavateli do zaměstnání lístek na peníze pro vyplacení nemocenské dávky a paní účetní mi odevzdala zápočtový list s výstupními papíry. Můj dotaz se týká toho, zda mohu marodit dál a spoléhat se na to, že mi bude nemocenská dávka dále vyplácena nebo ne. Moje pracovní neschopnost totiž ještě ukončena nebyla. Prosím o radu, jak mám dále postupovat? Mám se obrátit na správu sociálního zabezpečení, protože nevím, kam mám na konci tohoto měsíce odevzdat lístek na peníze. Děkuji za veškeré možné informace. S pozdravem Novák

  • Custom avatar Jana

    Dobrý den,
    dne 24.4.5015 mi končí smlouva na dobu určitou. Mám jít na operaci s kolenem a chci se zeptat, kdy by pro mne bylo nejvýhodnější na ní jít, abych přišlo o co nejméně peněz. Od 20.4 do 24.4 mám ještě naplánovanou dovolenou a myslela jsem, že bych 24.4 2015 šla na operaci.Nebo by pro mne bylo výhodnější něco jiného? Děkuji moc za radu a odpověď

  • Sarka Jezkova

    Dobry den,
    dostala jsem vypoved ve zkusebmi dobe.Pracovni pomer trval od 1.1.2015 do 31.3.2015.Vypoved jsem podepsala 13.3. ,ale pracuji tam oz do konce mesice.
    Chtela bych vedet od kdy se mi pocita ochrana lhuta kdy muzu jit jeste marodit.
    Dekuji Jezkova

  • Petra

    Dobry den,chtela bych se zeptat: pracovní smlouvu jsem mela do 28.2.2015 ale od 26.2.2015 jsem v pracovní neschopnosti,ale dnes mi moje Mudr oznámila,ze nevidí duvod,abych byla doma,když mi stejně skončila smlouva,ze muzu docházet na UP.jsem nemocna se zadama,chodim na neurologii na injekce a jsem objednana na rehabilitace…ma tedy důvod mi ukončit pracovní neschopnost?Děkuji za odpověď.Petra

  • Katka

    Dobrý den, moc prosím o radu. 30. 4 mě končí pracovní smlouva, zaměstnavatel mě dnes oznámil že mě ji neprodlouží. 10.května mám naplánovaný zákrok u doktorky a doktorka mě napíše neschopenku. Ochrannou lhůtou se myslí 7 vyloženě pracovních dnů, nebo se do toho počítají i dva květnové svátky a víkendy?

    Dále se chci zeptat jaké by v takovéto situaci bylo nejlepší řešení? Nevím zda se v 7 pracovních dnech zaregistrovat na pracák a potom bych od 15 dne měla brát od sociálky průměr své mzdy za celý rok? A ted 9 dnů budu bez penez? Nebo mě již úřad práce bude proplácet 60% mého platu – počítám s tím že první tři dny jsou zdarma – a pak přejdu pod sociálku?

  • Custom avatar Arnurtan

    Dobrý den ke dni 30.4.2015 mi končí pracovní smlouva ( na dobu určitou) ale již od 4.3.2015 jsem na pracovní neschopence a tak jsme se chtěl zeptat jestli si mám na vlastní riziko nechat ukončit pracovní neschopnost a nebo mám nadále pokračovat v pracovní neschopnosti??? a zda pokud stále budu na neschopence budu pobírat dávky za trvání pracovní neschopnosti??? prostě nevím co a jak teď dělat. protože povaha mé neschopenky prozatím vylučuje možnost nastoupení do nové práce a vzhledem k době trvání si myslím že ještě dlouho budu práce neschopen … a tak nevím co mám dělat jestli ukončit a zkusit zatajit zdravotní stav ( s rizikem že se mi to během několika pár dní opět projeví v plné síle a možná ještě horší) a nebo zůstat na neschopence a být bez peněz ( někde jsem četl že na neschopence se nemůžu nahlásit na ÚP)

    předem mockrát děkuji za brzkou odpověď.

  • Custom avatar Dana Coufalová

    Poprosím vás o radu. Jsem dlouhodobě nemocná, mám smlouvu se zaměstnavatelem na dobu určitou, do konce dubna 2015. Můj zdravotní stav se nelepší a asi budu mít dál neschopenku, i když mně skončí pracovní poměr. Chtěla bych se zeptat, zda mi budou dál placeny dávky nemocenské.
    Děkuji

  • Custom avatar jiri

    zdravim za jak dlouho po vyčerpanych nemocenskych davkach mam narok na placenounemocenskou po kolikati odpracovanych dnech

  • Custom avatar Katy

    Dobry den, onemocnela jsem ve vypovedni lhute. Nemoc trva i po konci pracovniho pomeru. Komu mam dat za tyden listek na penize? A jak dal postupovat. Budu nejspis dlouhodobe nemocna. Dekuji.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Miroslava: Dobrý den mám maminku 70 let po mrtvici,operaci kyčle její stav není dobrý a p...
  • BRANISLAV REMIAR: Rychlá a legitimní půjčka: BRANISLAV.REMIAR01@GMAIL.COM. Dále Vás budeme infor...
  • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
  • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
  • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
  • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...