Kalkulačka porodné 2024 – výpočet porodného na první nebo druhé dítě

Kalkulačka porodné 2024 – výpočet porodného na první nebo druhé dítě

Pokud se vám má v roce 2024 narodit dítě, nebo pokud uvažujete o těhotenství, pak by vás mohlo zajímat jak je to s nárokem na porodné. Podmínky pro nárok na porodné se v roce 2024 nemění. Zůstává stejné i životní minimum.

Pokud se vám má v roce 2024 narodit dítě, nebo pokud uvažujete o těhotenství, pak by vás mohlo zajímat jak je to s nárokem na porodné. V roce 2024 se podmínky pro nárok na porodné nemění.

Zůstává stejné životní minimum (které má vliv při posuzování nároku na tuto sociální dávku – nárok je pouze při příjmu do 2,7 násobku životního minima). A nemění se ani výše dávky nebo další podmínky, pro nárok na porodné.

V následující kalkulačce si můžete sami spočítat, jestli se svými příjmy splňujte podmínky pro nárok na porodné. Zadávejte průměrný čistý příjem v posledním čtvrtletí před narozením dítěte.

Výpočet porodné 2024: Při jakém příjmu máte ještě nárok?

Kalkulačka porodné 2024
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Kolik je porodné v roce 2024?

Porodné je jednorázová sociální dávka, která se vyplácí na první nebo druhé dítě, které žena porodí:

  • Porodné na první dítě = 13 000 Kč
  • Porodné na druhé dítě = 10 000 Kč

Kdo má nárok na porodné v roce 2024?

Nárok na porodné má žena, která porodila první nebo druhé dítě, pokud její příjem (respektive příjem rodiny, tedy ona + otec dítěte) nepřesahuje 2,7 násobek životního minima:

Nárok na první dítě od 1. 1. 2024:

  • Životní minimum pro samoživitelku, která čeká první dítě je 6 950 Kč, nárok na porodné na první dítě je do příjmu 18 765 Kč měsíčně
  • Životní minimum pro rodinu, která čeká první dítě je 10 990 Kč, nárok na porodné na první dítě je do příjmu 29 673Kč

Na druhé dítě od 1. 1. 2024:

  • Životní minimum pro samoživitelku s jedním dítětem do 6 roků je 9 430 Kč, nárok na porodné na druhé dítě je do příjmu 25 461 Kč
  • Životní minimum pro rodinu s dítětem do 6 roků je 13 470 Kč, nárok na porodné na druhé dítě je do příjmu 36 369 Kč měsíčně

Poznámka: do životního minima pro rodinu nebo pro samoživitelku se započítává i částka za právě narozené dítě

Z jakého příjmu se vypočítává nárok na porodné?

Při rozhodování o tom, zda budete mít nárok na porodné, se posuzuje výše příjmu v kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud se dítě narodí třeba v září 2024, pak se spočítá průměrný příjem za duben až červen 2024 (2 čtvrtletí, protože je to poslední ukončené čtvrtletí před narozením dítěte). Pokud se dítě narodí až v říjnu 2024, pak se bude zohledňovat příjem za červen až září 2024 (3 čtvrtletí, protože je to poslední ukončené čtvrtletí před narozením dítěte).

Mezi příjmy, na základě kterých se vypočítá nárok na porodné, patří především:

  • Příjem ze zaměstnání nebo podnikání
  • Podpora v nezaměstnanosti nebo nemocenské dávky
  • Patří sem i mateřská nebo některé důchodové dávky

Nárok na porodné se počítá z čistého příjmu. Zohledňuje se příjem obou rodičů (pokud jsou posuzovány společně) a počítá se jejich společný průměrný čistý měsíční příjem.

Jak se posuzuje příjem pro porodné u OSVČ

Na porodné mají nárok i živnostníci (OSVČ). V takovém případě se při posuzování přepočítává jejich celkový roční příjem z posledního daňového přiznání na měsíční průměr (jedna dvanáctina).

Pokud by ale OSVČ zatím neměl podáno daňové přiznání (na začátku podnikání), nebo měl jen nízké příjmy, tak se jako jeho příjem započítá vždy nejméně jedna polovina průměrné mzdy v ČR (u OSVČ vedlejších je to jedna čtvrtina průměrné mzdy).

Zpětný nárok na porodné

O porodné se může požádat až po narození dítěte. Pro vyřízení porodného budete potřebovat rodný list dítěte. O nárok na porodné se můžete přihlásit až 1 rok zpětně od narození dítěte. Pak ale případný nárok zaniká.

Bude v roce 2024 nárok na porodné i na třetí dítě?

Tak jako v předchozích letech, i v roce 2024 platí, že na porodné je nárok jen při narození prvního nebo druhého dítěte. Na třetí a další dítě už nárok na porodné nevzniká. Aktuálně se ani nehovoří o tom, že by se pro rok 2024 připravovala nějaká aktualizace těchto podmínek.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka na auto bez registru. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Nebankovní půjčky bez registru a zástavy. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další užitečné informace

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.