Kalkulačka porodné – spočítejte si, jestli máte nárok

Spočítejte si v naší kalkulačce, zda budete mít v roce 2016, nárok na porodné, a kolik byste mohli dostat. Nárok na porodné vzniká, při narození prvního, nebo i druhého dítěte (nebo v případě převzetí dítě do péče). Nárok pak splňují „rodiny“, jejichž příjmy jsou v rozhodném období nižší, než 2,7 násobek životního minima.

Kalkulačka: Kdo má nárok na porodné v roce 2024

V roce 2024, nedochází k žádným změnám, které by měly vliv na porodné.

Podmínky pro nárok na porodné jsou stejné, jako v předchozím roce. Nemění se ani životní minimum.

Na porodné je nárok u prvního nebo druhého dítěte, pokud jsou příjmy do 2,7 násobku životního minima.

Aktuální kalkulačku, pro výpočet nároku na porodné od 1. 1. 2024, najdete zde.

Online kalkulačka – porodné 2016

Kalkulačka porodné v roce 2016
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?
Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Kolik je porodné v roce 2016?

Zatímco dříve byl na porodné nárok pouze při narození prvního dítětem, již od 1. 1. 2015 je na porodné nárok, i při narození druhého dítěte. Výše porodného se pak liší právě podle toho, jestli jde o první nebo druhé narození dítě, a také podle toho jestli se narodí pouze jedno dítě nebo třeba dvojčata:

 • Porodné na první dítě v roce 2016 = 13 000 Kč
 • Porodné u dvojčat (a vícerčat) v roce 2016 = 23 000 Kč
 • Porodné na druhé dítě v roce 2016 = 10 000 Kč

Kdo má nárok na porodné?

Jak již bylo uvedeno v úvodu, nárok mají ty „rodiny“, které mají v rozhodném období příjem nižší než 2,7 násobek životního minima.

V případě porodného, se posuzují příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud by se tedy dítě narodilo například v červnu 2016, pak je rozhodným obdobím leden 2016 – březen 2016. Pokud by se ale narodilo až v červenci, pak je rozhodným obdobím duben 2016 – červen 2016.

Za rodinu se zpravidla považuje otec dítěte, matka dítěte a samotné dítě. Hranice příjmu, jaká nesmí být překročena, aby byl nárok na porodné, je tato:

 • Samotná matka s jedním dítětem čeká druhého potomka = její průměrný měsíční příjem nesmí překročit 17 874 Kč
 • Samotná matka čeká první dítě = její průměrný měsíční příjem nesmí překročit 13 176 Kč
 • Matka a otec čekají narození prvního potomka = hranice příjmu pro nárok na porodné je 18 504 Kč
 • Matka a otec čekají narození druhého potomka = hranice příjmu pro nárok na porodné je 25 515 Kč

Jako příjem se započítává „všechno možné“ – tedy především příjem ze zaměstnání nebo z podnikání. Dále pak třeba podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, peněžitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek a různé další příjmy.

Kdy a kde podat žádost o porodné?

O porodné se žádá po narození dítěte. Resp. žádost je teoreticky možné podat i před narozením, ale v takovém případě stejně žádost nebude vyřízena, a bude se čekat na doložení rodného listu dítěte.

Žádost se podává na místním úřadu práce (dle místa trvalého pobytu matky dítěte). K žádosti je nutné doložit osobní doklady všech osoby (otec dítěte, matka dítěte), rodný list dítěte a dále se dokládají příjmy v rozhodném období.

Porodné na třetí dítě

Aktuálně může být nárok na porodné pouze při narození (nebo převzetí do péče), prvního nebo druhého dítěte. Pokud se narodí třetí dítě, tak již na porodné nárok nemůže vzniknout.

To, jestli se jedná o první nebo druhé dítě, se určuje vždy podle matky dítěte. Může tedy nastat situace, kdy se matce narodí první dítě (její první porod), ale otec dítěte má již dvě jiné děti z předchozího manželství. V takovém případě je to stále „první“ dítě. V opačném případě, matka má již dvě děti z předchozího manželství a s novým manželem je to její první dítě – v tomto případě by se již jednalo o třetí dítě matky a na porodné by nárok nevznikal.

Má na porodné nárok i otec dítěte?

Porodné je velmi zjednodušeně jakási „odměna“ pro matku dítěte, za to že dítě porodila. Otec dítěte má na porodné nárok pouze v tomto specifickém případě (paragraf 44, zákon o státní sociální podpoře):

(3) Nárok na porodné má rovněž otec prvního nebo druhého živě narozeného dítěte, jestliže žena, která dítě nebo děti porodila, zemřela a ke dni porodu splnila podmínky uvedené v odstavcích 1 a 2 a porodné nebylo vyplaceno jí ani jiné osobě.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčka do 5000 Kč, zdarma a bez registru. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Hotovostní půjčka do 80.000 Kč. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka porodné – spočítejte si, jestli máte nárok

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...