Kalkulačka: Budu mít nárok na porodné na první a druhé dítě

Očekáváte v roce 2018 narození miminka a zajímalo by vás, jestli budete mít nárok na nějakou sociální podporu od státu? S narozením dítěte je spojen nárok na různé (sociální) dávky. Patří sem nárok na placenou mateřskou (peněžitá pomoc v mateřství) na rodičovskou (rodičovský příspěvek) nebo právě na porodné.

Připravili jsme pro vás aktuální verzi kalkulačky, ve které si můžete snadno ověřit, zda budete mít v roce 2018 nárok na porodné. Podíváme se na to, kolik je porodné na první nebo druhé dítě. A s čím máte počítat, pokud se vám mají narodit dvojčata nebo dokonce již třetí dítě.

Kalkulačka: Kdo má nárok na porodné v roce 2024

V roce 2024, nedochází k žádným změnám, které by měly vliv na porodné.

Podmínky pro nárok na porodné jsou stejné, jako v předchozím roce. Nemění se ani životní minimum.

Na porodné je nárok u prvního nebo druhého dítěte, pokud jsou příjmy do 2,7 násobku životního minima.

Aktuální kalkulačku, pro výpočet nároku na porodné od 1. 1. 2024, najdete zde.

Výpočet – budu mít nárok na porodné v roce 2018?

Kalkulačka porodné v roce 2018
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Jaké jsou podmínky pro nárok na porodné

Porodné je sociální dávka – jednorázová – která se vyplácí ženám při narození prvního a/nebo druhého dítěte. O nároku na porodné rozhoduje především výše příjmu rodiny.

Aby byl nárok na porodné, pak příjem rodiny (průměrný měsíční příjem – čistý příjem), za poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte, nesmí překročit 2,7 násobek životního minima. Pokud by se miminko mělo narodit třeba v červenci 2018, pak se budou hodnotit příjmy za duben, květen a červen 2018. Pokud by se mělo dítě narodit třeba v září 2018, pak se bude sledovat příjem za červenec, srpen a září 2018.

Průměrná výše měsíčního příjmu v tomto období, pak nesmí být vyšší než 2,7 násobek životního minima. Jen pro orientační představu, nárok na porodné bude mít:

 • Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je 7710 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 20 817 Kč
 • Rodina, které se narodí druhé dítě = životní minimum je 9450 Kč, hranice nároku na porodné je 25 515 Kč (*)
 • Matka samoživitelka, které se narodí první dítě = životní minimum je 4880 Kč, hranice nároku je 13 176 Kč

(*) Pozn.: v daném případě uvažujeme, že první narození dítě má věk do šesti roků, pokud by bylo starší, životní minimum bude o něco málo vyšší, životní minimum pro dítě se totiž liší podle jeho věku

Kolik je porodné od 1. 1. 2018

Porodné se i v roce 2018 vyplácí pouze při narození prvního nebo druhého dítěte:

 • Jedná-li se o první narození dítě, pak je porodné 13000 Kč
 • Jedná-li se o druhé narozené dítě, pak je porodné 10000 Kč

Porodné na první dítě 2018

Očekává-li žena narození prvního dítěte, a jsou splněny podmínky (průměrný měsíční příjem je nižší než 2,7 násobek životního minima), pak je vypláceno porodné na první dítě ve výši 13000 Kč.

Porodné na druhé dítě 2018

Při narození druhého dítěte se vyplácí porodné ve výši 10000 Kč. To, o kolikáté se jedná dítě, se hodnotí vždy podle ženy (matky dítěte). Pokud by například nastala situace, kdy manžel ženy (partner, resp. otec dítěte), má již nějaké děti z předchozího manželství, ale žena rodí teprve poprvé, nebo podruhé, tak by na porodné měl být nárok.

Porodné na třetí dítě 2018

I když se naši politici snaží tvrdit, jak podporují vícečlenné rodiny – došlo například ke zvýšení přídavků na dítě nebo zvýšení daňového bonusu i na druhé nebo třetí dítě – tak v případě porodného, se to zatím nijak neprojevilo. Již delší dobu se porodné vyplácí pouze při narození prvního nebo druhého dítěte.

O tom, že by bylo porodné i na třetí dítě (nebo i na další), se sice již několik roků mluví, ale aktuálně (od 1. 1. 2018) se neplánuje žádná změna. I v roce 2018 tedy porodné na třetí dítě s největší pravděpodobností nebude.

Porodné na dvojčata 2018

Pokud se ženě narodí dvojčata a jedná se o první a druhé dítě, pak dostane celkové porodné ve výši 23 000 Kč. Pokud by to ale bylo tak, že žena již má jedno dítě a narodí se jí dvojčata (tedy druhé a třetí dítě), pak se porodné vyplatí pouze na jedno z dvojčat a to ve výši 10000 Kč.

Budu mít nárok na porodné když jsem OSVČ?

Jak je to s nárokem na porodné, pokud je žena (nebo případně otec dítěte) OSVČ? Obecné podmínky pro nárok na porodné jsou stejné. I u OSVČ rozhoduje především výše příjmů.

Zatímco ale u zaměstnanců se dá příjem za předcházející kalendářní čtvrtletí spočítat poměrně snadno, u OSVČ je to složitější. Jsou zde dvě možnosti. Buď se příjem určí na základě posledního podaného daňového přiznání – v takovém případě se rozdíl mezi příjmy a náklady rozdělí na 12 měsíců, a to se bere jako průměrný příjem OSVČ.

Pokud ale OSVČ například ještě nepodával daňové přiznání, nebo má nízké či dokonce záporné „zisky“, pak se jako příjem započítá jedna polovina z průměrné mzdy v předchozím roce. V roce 2018 by se tedy pro účely porodného jako příjem OSVČ počítalo vždy nejméně 14380 Kč (průměrná mzda za 1 – 3 čtvrtletí v roce 2017 byla 28761 Kč).

Takže bez ohledu na to, že OSVČ má třeba jen velmi nízké příjmy, započítá se mu minimálně 14380 Kč. Což pak reálně znamená, že velká většina OSVČ na porodné mít nárok nebude.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka do 10 minut. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka bez doložení příjmu před výplatou. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka: Budu mít nárok na porodné na první a druhé dítě

Diskuse: 2
 • Custom avatar Irena špejrová

  Mám dotaz plánujeme 4 dítě a zajímá mně zda máme nárok na nějaké porodné .Děkuli za odpověd.ŠPEJROVÁ

 • Custom avatar Martina

  Dobrý den,zajímalo by mě jak se toto vypočítává(porodné),když před porodem jsem na neschopence a po té nastoupím na mateřskou.Počítá se jako příjem nemocenská dávka?Nebo z čeho se to vypočítává?Jsem zaměstnaná v nepřetržitém provozu s 12ti hodinovými směnami a pro vyšší věk a náročnost ,jsem byla nucena jít na neschopenku.
  Dále mám dceru 17let studující ,kterou mám soudně ve své péči ,bohužel poslední půl rok se dcera rozhodla,že chce střídavou péči,takže výživné na dceru neberu,trv.pobyt má u mě ,ale je střídavě u táty a u mě.Jak toto celé by mělo vliv na porodné?
  Jsem a zůstanu i dále samoživitelka.
  A dále můj dotaz ohledně mateřské,přestupovala jsem do nové práce,kde mám po zkušební době,ale smlouvu pouze na 6 měsíců s tím ,že by měli smlouvu prodloužit,ale zbývá měsíc do prodloužení a jak by to celé bylo,když by neprodloužili?Přestoupila jsem ze zaměstnání do zaměstnání,kdy přetržka byla neschopenka.Po ukončení neschopenky jsem ihned další den nastoupila do nové práce.V bývalé práci jsem byla dva roky,vč.neschopenky..a v nové jsem 5měsíců.Děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
 • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...