Hmotná nouze – doplatek na bydlení 2024

Doplatek na bydlení je jednou ze dvou hlavních dávek poskytovaných v případě hmotné nouze. Tou druhou je příspěvek na živobytí. Nárok na doplatek na bydlení vzniká pouze ve specifických případech. Obvykle žadatel nejprve dostává klasický příspěvek na bydlení. Pokud je ve hmotné nouzi, má nárok především na příspěvek na živobytí. Doplatek na bydlení se přiznává až ve chvíli, kdy ani s těmito dvěma dávkami nezůstává po zaplacení nákladů na bydlení alespoň částka živobytí.

POZOR: doplatek na bydlení je jiná dávka než příspěvek na bydlení. Na příspěvek na bydlení má nárok mnohem širší skupina žadatelů. Doplatek na bydlení je určený pouze pro případy hmotné nouze.

Příspěvek na bydlení –  změny 2024

Od začátku roku 2024, platí novela zákona o státní sociální podpoře, která výrazněji mění podmínky pro sociální dávky a dávky hmotné nouze. Změn je hned několik:

  • Od 1. 1. 2024 platí nové normativní náklady na bydlení
  • Úřad práce bude mít možnost zjišťovat si informace o příjmech (od banky, od zaměstnavatele, apod.)
  • Úřad práce bude mít možnost zjišťovat si informace o nákladech na bydlení (přímo od dodavatele plynu, elektřiny, apod.)

Všechny změny ve výsledku mohou mít vliv na výpočet příspěvku na bydlení:

Kdo má nárok na doplatek na bydlení

Hlavním cílem sociální dávky doplatek na bydlení je umožnit uhradit odůvodněné náklady na bydlení tak, aby jednotlivci nebo rodině (resp. skupině společně posuzovaných osob), zůstala k dispozici alespoň částka na živobytí.

Pokud tedy po zaplacení všech odůvodněných nákladů na bydlení (co se sem započítává, viz dále), nezůstane částka na živobytí (co je to částka živobytí viz dále), a to i přes to, že již byl přiznán příspěvek na bydlení a příspěvek na živobytí, pak se vyplácí ještě doplatek na bydlení.

Základní podmínky tedy jsou:

  • Žadatel pobírá příspěvek na bydlení
  • Žadatel pobírá příspěvek na živobytí
  • Žadatel je osoba ve hmotné nouzi
  • Žadatel je nájemce nebo vlastník bytu

Druhý případ, kdy vzniká nárok na doplatek na bydlení, jsou situace, kdy žadatel nemá nárok na klasický příspěvek na bydlení. Jedná se o případy, kdy žadatel není vlastníkem nebo nájemcem bytu nebo domu. Ve specifických případech může být nárok na doplatek na bydlení uznán i bez splnění této podmínky.

Třetí případ je situace, kdy žadatel nesplňuje nároky na příspěvek na živobytí. Pokud příjem sice přesáhl částku živobytí, ale současně ne více než o 30%, pak může být přiznán nárok na doplatek na bydlení i bez toho, že by byl schválen příspěvek na živobytí.

Co je to částka živobytí

Částka živobytí je stanovena zákonem o pomoci ve hmotné nouzi. Zjednodušeně se dá říci, že u nezaopatřených dětí odpovídá částka živobytí jejich životnímu minimu. U dospělých osob ,pak částka živobytí, odpovídá existenčnímu minimum jednotlivce.

V případě, že jsou splněny všechny zákonné podmínky, může být částka živobytí u dospělé osoby zvýšena z úrovně existenční minimum (což je aktuálně 3130 Kč) až na úroveň životní minimum jednotlivce (což je aktuálně 4860 Kč). Typicky se jedná o případy, kdy si osoba ve hmotné nouzi snaží všemi dostupnými prostředky zvýšit svůj příjem (evidence na úřadu práce, prodej majetku, uplatnění všech nároků a pohledávek).

Částka živobytí pak může být dále zvýšena v případech, kdy ošetřující lékař nařídí nutnost dietního stravování. Toto se týká jak dospělé osoby, tak i nezaopatřeného dítěte. V obou případech se částka živobytí navyšuje o příslušné sumy podle typu diety.

Jak se posuzují příjmy

Pro účely nároku na dávky hmotné nouze – tedy nejenom pro doplatek na bydlení, ale i pro příspěvek na živobytí se jednotlivé příjmy posuzují takto:

  • Příjmy ze zaměstnání  nebo důchod (a podobné) = započítá se 70%
  • Podpora v nezaměstnanosti (nebo při rekvalifikaci) = započítá se 80%
  • Nemocenská, náhrady mzdy při nemoci, jiné nemocenské dávky = započítá se 80%
  • Rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, další sociální dávky = započítá se 100%
  • Důchody = započítá se 100%
  • Ostatní příjmy = započítá se 100%

Výsledkem toho, je pak součet všech příjmů, všech společně posuzovaných osob. Pro posouzení nároku na doplatek na bydlení se tedy počítají nižší příjmy, než mohou být ty skutečné. Důvodem je snaha zohlednit to, jestli se jedná o aktivní příjem (žadatel se aktivně snaží zvýšit svůj příjem = pak má ve výsledku nárok na vyšší podporu), nebo jestli se jedná jen o pasivní příjem (jiné dávky a podpora).

Jako příjem se nezapočítává přídavek na bydlení nebo příspěvek na živobytí popř. i některé další příjmy (např. odměna za darování krve apod. – viz přesný výčet v zákon o životním a existenčním minimu).

Odůvodněné náklady na bydlení

Mezi odůvodněné náklady na bydlení se započítávají především následující položky:

  • Nájemné nebo podobné platby u bytů v osobním nebo družstevním vlastnictví
  • Náklady za vytápění bytu/domu (platba za dálkové vytápění, platba za paliva)
  • Náklady na nezbytnou spotřebu energií (voda, elektřina, plyn (*))

Přesný výčet, co vše může být zahrnuto mezi odůvodněné náklady na bydlení, viz paragraf 36 – zákon o hmotné nouzi.

(*) v oprávněných případech nemusí být uznány celkové zaplacené náklady za energie, ale pouze ty které jsou považovány za nezbytně nutné (např. pokud by osoba ve hmotné nouzi platila za vytápění bazénu na zahradě, tyto náklady uznány nebudou)

Výplata doplatku na bydlení

Podobně jako u přídavků na bydlení, i u doplatku platí, že může být vyplácen jen po omezenou dobu. To znamená, že i když osoba splňuje podmínky na doplatek na bydlení trvale, bude jí vyplácen maximálně po dobu 84 měsíců v průběhu 10 roků (výjimkou jsou osoby nad 70 roků, nebo další zvláštní případy).

V případě nároku, se doplatek na bydlení vyplácí pravidelně každý měsíc.

Jak si požádat o doplatek na bydlení

O doplatek na bydlení je možné žádat na příslušné pobočce Úřadu práce. Vzhledem k tomu, že v běžných případech by měl žadatel nejprve získat nárok na příspěvek na bydlení a příspěvek na živobytí, o doplatek na bydlení se žádá až následně.

Žádost se podává prostřednictvím tohoto formuláře:  Formulář: Žádost o doplatek na bydlení. Kromě toho může být potřeba doložit i další dokumenty jako:

S tím, co a jak v případě doplatku na bydlení vyplnit, vám nejlépe poradí přímo na Úřadu práce. Pokud máte nějaký dotaz, nebo si nevíte rady, zkuste napsat svou otázku do diskuse pod tímto článkem a my se vám pokusíme poradit.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka do 30000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčky na směnku ihned k vyplacení. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Hmotná nouze – doplatek na bydlení 2024

Diskuse: 227
  • Custom avatar Petr

    Dobrý den mám problém stím že bych se konečně chtěl odstěhovat od matky jenže mam malou vyplatu na to abych utahl nájem zbyde mě 1300 stovek na cestu jídlo a všechno ostatní tak sem se chtěl optat jestli bych měl nárok na přízpěvek na bydlení od pracáku ? nebo aspoň ňjákou podporu nebo něco ? Děkuju za odpovědi

  • KáŤa

    DObrý den, má člověk nárok na dávky hmotné nouze, když není evidován na ÚP? Nikde nepracuje, neplatí si ani zdravotní a sociální???

  • Katka

    Dobrý den 14. července jsem posílala dotaz a do této doby my ještě nebylo odpovězeno. Prosím o odpověď. Děkuji Katka

  • Custom avatar petra

    dobry den,jsem samozivitelka a mam dve deti,bydlime v byte kde nemame trvale bydliste a mam sepsanou smlouvu o najmu bytu jsem bez prace a pobiram davku hmotne nouze chci se zeptat jestli mam narok na doplatek na bydleni nebo prispevek na bydleni. dekuji

  • Ivan

    Dobrý den, studuji na kombinovaném studiu a mám dohodu o provedení práce (výdělek 2000 měsíčně), jsem v evidenci UP. Studium je časově náročné, navíc i přes dny v týdnu (přednášky, praxe, samostatné učení) a UP mě často posílá na školení a semináře, které narušuje studium i brigádu – neberou na ně ohled. Uvažuji, že se odhlásím z UP a budu si platit zdravotní pojištění sám. Pobírám HN i příspěvek na bydlení, budu mít i po ukončení evidence na tyto dávky nárok (pokud si budu platit sám zdrav.pojištění)?
    Děkuji moc za pomoc.

  • Custom avatar Klára Borůvková

    Dobrý den,
    mám takový dotaz. Stala jsem se dědičkou družstevního bytu, do kterého jsem teď sehnala nájemce. Je to samoživitelka s dcerou, která pobírala příspěvky na bydlení.Nyní ovšem protože já jako pronajímatel nejsem vlastníkem bytu (kterým je bytové družstvo), tak na tento příspěvek nemá nárok. Chci se zeptat, jestli v tomto případě má tedy nárok alespoň na doplatek na bydlení. Předem děkuji za odpověď

  • Custom avatar Jan Bobák

    Dobrý den,mám problém s doplatkem na bydlení.Chtěl jsem se zeptat zda dopl. na bydlení se posuzuje o měsíc zpětně jako u jiných příspěvků nebo jen za aktuální měsíc.

  • Custom avatar Marie

    Dobrý den,přišla jsem o práci a nevím si rady kde zažádat o doplatek na bydlení a životní minimum.Vzhledem k tomu,že bydlím v nájmu a nemám tu trvalé bydliště,mi nepřiznají příspěvek na bydlení a živobití.Dočetla jsem se ale,že bych měla nárok na doplatek.Vím že první se vyřizuje příspěvek a od toho se odvozuje doplatek,ale já tu trvalé bydliště mít nemůžu.Domácí mi to nepovolí.Na doplatku jsou dvě možnosti jak ho získat a lze tam udělat výjimka i bez trvalého bydliště.Když jsem se na to byla ptát a slušně jsem o něj požádala,bylo mi řečeno že nemám nárok a ať se vystěhuji.Paní strašně milá a vstřícná.S životním minimem mi také nikdo nepomohl a vím že mám na něj také nárok.Moje známá je ve stejné situaci a nárok má.Tak proč né já??Mám 7 Letého syna a na měsíc máme 5080kč.Což nemáme ani na nájem.Bude polovina měsíce a nájem se blíží,tak jsem trochu ve stresu a prosím o radu.Děkuji

  • Custom avatar Pavlína Janovská

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat. Jsem na mateřské, mé dcerce jsou 4 měsíce a otec nemá s námi trvalé bydliště. Můžu zažádat o příspěvek na živobytí nebo na příspěvek na bydlení?

    Děkuji za brzkou odpověď a popřípadě o radu

  • Custom avatar Anička Pusenská

    Dobrý den a též se s dovolením obracím na vás s dotazem
    Jsem samoživitelka dvou děti bez práce,bydlím v družstěvním panelovém bytě na který jsem si před devíti lety vzala hypotéku kterou jsem dostala díky spoludlužníkům a ručitelům,jsem členem družstva,pobírám příspěvek na bydlení,přídavky na mé dva syny a dávku v hmotné nouzy,myslím že se tomu říká přispěvek na živobytí a chtěla jsem se zeptat zda tato zkutečnost, že mám hypotéku a nenahlásila jsem to na sociálním uřadě by mohl být pro mě problém????Se splácením hypotéky mi pomáhá maminka ale nevím zda jsem tuto zkutečnost neměla na příslušném uřadu nahlásit,moc vám děkuji za odpovět a přeji krásný den.

  • Custom avatar Petr

    Dobrý den, ¨

    Chci se zeptat jestli máme nárok na nějaký příspěvek když žiju s družkou a našim synem kterému jsou dva roky v pronajatým bytě a dohromady bereme 17100,- ( čistého ) náklady na bydlení jsou 7700,- v bytě nemáme trvalé bydliště protože majitel si to nepřeje, když se jdeme zeptat na sociálku jestli máme na něco nárok tak jsou vždycky nepříjemný a hned mi říkají že když tam nemáme trvale bydliště tak nemáme nárok na nic a nikoho nezajímá že nám 9000,- nestačí na jídlo, ošacení a na dopravu do práce, musím být opravdu ROM abych mohl něco dostat a na sociálce se mnou někdo bavil? děkuji za odpověd Petr

  • Custom avatar Blanka

    Dobrý den,chci se optat zda mám nárok na nějaké příspěvky a jestli ano tak na jaké?Vzala jsem si hypotéku a do toho otěhotněla.S přítelem jsme se rozešli a platit mi alimenty nemůže jelikož vážně onemocněl.Mé příjmy jsou cca 4000 mateřská a hypotéka s elektřinou cca 10 000.Děkuji za odpověd

  • Custom avatar Petra

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak zjistit z částky nájemného, započítatelné nájemné?

  • Custom avatar Apolena

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na doplatek na bydlení a v jaké výši. Jsem v pronajatém bytě, kde mám trvalý pobyt. Vedená na ÚP bez hmotného zabezpečení. Byl mi stanoven příspěvek na živobytí ve výši 3410,-Kč a příspěvek na bydlení 711,-Kč. Náklady na bydlení mám 6000,- vše řádně doloženo smlouvou a doklady o placení. Děkuji

  • Custom avatar Zuzana

    Dobry vecer dne 10.11.14 jsem si zazadala o doplatek na bydleni mam najemni smlouvu a trvale hlasena s toho platim najem 5.900 + 2.300 inkaso mam hmotnou nouzi 3.410 me bylo priznano jen 5.600 kc coz mi nezbyva ani na zivobiti mam byt 2+1 coz pani na urade mi to pocitala podle 2m prosim o radu je to mozne abych ja jeste doplacela ze sveho zivotniho minima dekuji za odpoved

  • Custom avatar Helena Loffelmanová

    Dobrý den, prosím Vás o radu. Byla jsem vedne na pú Chomutov a přestěhovala jsem se do Prahy kvůli studium dětí, nebot int.školy jsou moc nákladné.Nyní bydlím v družstevním bytě kde mám podnájemní smlouvu a všichni zde máme schválené majitelem bytu trvalé bydliště.Mám schválení i od bytového družtva k podnájemní smlouvě a k přihlášení.
    Nájemné celkem činí 13000Kč, které hradím majitelce bytu. Toto nájemné se skládá z 6000 zálohy za služby předepsané bytovým družstvem a 7000 nájemné majitelce za pronájem bytu a vybavení.
    Dětem je 15 a 18let a oba studují na denní střední škole. Jsme nezaměstnaná a na děti pobírám 1400Kč dětské přídavky. Manžel mi dává alimenty 2000,-Kč na obě děti. Na pú v Praze 8 mi přiznali dávku hmotné nouze 5830,-Kč.Neměla by být tato dávka vyšší? Bylo mi řečeno, že na příspěvek na bydlení nemám nárok, neboť vlastníkem bytu je družstvo a nájemníkem majitelka bytu. Já jsem už jako dalši osoba a to podnájemník.Prý si mám zažádat o doplatek dna bydlení který mi úřednice vypočítala na 1500Kč.
    Tzn. že budu pobírat 5800 hn, 1400 dp, 1500db, 2000a.Celkově můj pčíjem bude dělat 10700 což nepokryje náklady na bydlení a nám nezůstane vůbec nic krom dluhů.
    Mám nárok na příspěvek na bydlení?
    Pokud mi uznaly doplatek na bydlení neměl by pokrýt nájemné a neměla by nám zbýt nezbytně nutná dávka na živobytí?
    Úřednice mi poradila ať napíši námitku a ta bude přehodnocena a buď snížena nebo zvýšena.
    Nechápu ten systém jak může být ještě snížena? Také se mi div nevysmála ,když jsem ji sdělila, že mi to nepokryje ani náklady na bydlení. Řekla mi, že pokud se mi to nelíbí ať se odstěhuji zpět. Taktéž už u prvního setkání měla podivný dotaz zda tam bydlíme. Myslím si, že tyto dávky jsou pro lidi, kteří se ocitli v nouzi a zaměstnanci pú by jim měli v tomto ohledu pomoci.
    Pokud by jste mi mohla poradit kam se mám obrátit nebo mě prosím kontaktovat na tel777 658 655 v případě nejasností byla bych Vám moc vděčna.
    S přáním pěkného dne Helena

  • Markéta

    Dobrý den, mám dotaz. Jsem nezaměstnaná a pobírám přísp. na bydlení i hmotnou nouzi. Mám byt v OV a teď ho prodávám a chtěla bych hned koupit jiný, menší. Co když bude levnější? na jak dlouho o všechno přijdu, jak se to počítá? Děkuji moc za odpověď

  • Custom avatar Ivona

    dobry den sem mama se 4 detmi spolu z manzelem zijeme v najemnim byte pobirame hmotnou nouzi ve vysi 13320 korun pridavky 2620 korun A prispevek na bydleni 8488 koruncelkem tedy 24428 korun zadala sem o doplatek na bydleni dali mi ho ve vysi 1060 korun po odecteni poplatku najem a elektrika ve vysi 14700 mi zbyva pro 6 clenou rodinu 10700 stoho platim jeste jizdne pro dve deti ve vysi 1800 mesicne po tomto odectu mi pro celou rodinu zbyva cyrka 9000 na jidlo a veskere potreby ale bylo mi receno ze beru dost nevim kde zjisti zda mam narok na vysi doplatek na bydleni v byte ziji 3 rokem a mam i trvali pobyt na te arese budu rada za kazdou radu dekuji

  • Custom avatar Mirka

    Dobrý den,

    měla bych dotaz ohledně příspěvku na bydlení.

    Bydlíme v (družstevním) bytě 4 členná rodina a majitel byt koupený nemá, trvalý pobyt není problém. Na úřadě nám bylo řečeno, že nemáme nárok na příspěvek na bydlení či doplatek na bydlení i přesto, že nám nezbývá ani koruna na živobytí. Momentálně jsem na mateřské dovolené a s tím, co pobíráme to nemužeme utáhnout. Momentálně beru necelých 5 tisíc mateřskou + sociální dávky necelých 7 tisíc. Nájem 7 tisíc, elektřina, plyn, potřeby pro děti…

    Byla nám však udělena vyjímka a příspěvek nám byl poskytnut pouze na 3 měsíce, proč však po této době nám byl zas odebrán, proč nebyl prodloužen ? Když už tedy nemáme nárok, tak proč byla možná vyjímka ? přeci nemužeme takhle živořit, co si o tom myslíte Vy, nebo jakou máme možnost a případně, co máme dělat.
    Děkuji za odpověď.

    • Custom avatar Mirka

      Doplnění: Jsme v pronájmu.

  • Custom avatar Tereza

    Dobrý den,mám dotaz.Žiji sama v garsonce,jsem těhotná a jsem na rizikovém těhotenství.Otec je nezvěstný.Očekávám za leden asi 5 000 nemocenské. Nájem a elektřina činí dohromady 6 500. Informovala jsem se už na příspěvek na bydlení a došla si do práce pro doklad,kde je vypsáno jaký mám čtvrtletní průměrný příjem,což po mně chtěli na úřadě. Obávám se, že na to nebudu mít nárok,protože ještě za prosinec,když mi proplatili dovolenou,tak jsem dostala slušnou výplatu. Jenomže za leden dostanu už jen nemocenskou. O jaký příspěvek si teda můžu požádat, když se to posuzuje takhle zpětně?Není pro mě vhodnější dát výpověd? Moc děkuji za radu

  • Adámek

    Dobrý den

    Sestra po 26 letech odešla z práce v srpnu 2014,tudíž do konce ůnora bere podporu + 3000kč příspěvek na péči šestiletého syna (bylo ji zděleno že od března může zažádat ,a příspěvek bude zvýšen o 2000kč).
    Trvalé bydliště sestra i syn mají v rodném domě s matkou a bratrem kde ona vlastní 1/4 domu po otci,žádný jiný majetek nemá.
    Ale skutečný pobyt i adresu k doručování má v domě kde žije otec ditěte,on v domě také nemá trvalý pobyt a bere částečný invalidní důchod cca 6500kč.

    Od března setra bude brát 5000kč na syna a svůj příjem bude mít nulový,tak se chci zeptat o jaké socialní dávky může žádat ,za stavu viz.výše.

    Děkuji Adámek

  • Custom avatar honza

    Dobrý den,

    prosím o informaci. Po 3měsících přinášení a dokládání potřebných papírů jsem úspěšně dostal rozhodnutí o dávce živobytí a doplatku na bydlení. Živobytí mám 3410 k,doplatek 4800k,náklady na bydlení jako nájem,záloha na energii el.,a plyn
    mi dělají celkem5170 k. Takže musím doplácet z příspěvku na živobytí cca 300k.Je to správné?. na internotových informacích od několika portálů, včetně MPSV čtu, že živobytí můsí zůstat a doplatek na bydlení to jistí.

    Děkuji.Honza.

  • Custom avatar Jiřina

    Dobrý den,

    od února budu bydlet s partnerem včetně trvalého bydliště. Já studentka vyšší odborné školy a partner je po vážné nehodě plně invalidní (ale to se do 3let může změnit). Já tedy příjem nemám, ale partner má plný invalidní důchod 11 000,-. Musíme bydlet sami, aby se partner mohl vůbec uzdravit, a proto jsou naše podmínky takové jaké jsou. Od února budeme bydlet v bytě, kde náš pronajímatel má pronajatý byt od družstva. Družstvo zatím nepřipustilo prodej bytu. A tak jsem se dočetla, že tímto nárok na příspěvek na bydlení padá. Dočetla jsem se ale, že máme nárok na doplatek na bydlení. Máme nárok, když celkově pronájem bytu + zálohy voda, elektřina atd. je 7 000,- měsíčně. Opakuji, že já příjem nemám, ale partner má těch 11 000,- invalidní důchod. Mohu Vás poprosit tímto o radu? A kdy máme o doplatek na bydlení požádat? Za jak dlouho to bude vyřešené a jaká částka by přicházela v úvahu, pokud by nám to na nějakou částku dalo. Děkuji moc za pomoc a radu.

  • Custom avatar mamina

    Dobry den,od noveho roku jsem bez prace,od UP pobiram 4000,pridavky 700,vyzivne 2300.Bydlim v podnajmu v Kromerizi se 17l-synem,najem papirove cini 3700 zbytek castku 6000 papirove priznanych nemam,ovsem trvale bydliste mame na obci Prilepy u Holesova.Rada bych se dozvedela,zda mame narok na nejake davky do zivotniho minima.Dekuji za odpoved

  • Pavel Novotný

    Dobrý den, jsem kardiak s isch, chorobou srdeční, léčím se na psychiatrii kv. panické poruše a na CT mi zjistili výhřez dvou meziobratlových plotének, což zde uvádím jako jeden z důvodů, proč mám opravdu problém sehnat si práci. Je mi padesát tři let.
    Náklady na bydlení mám 7.070 Kč a inkaso platím 790 Kč, celkem tudíž 7.860 korun.
    Ze sociálky pobírám 3.410 korun. životního minima a příspěvek na bydlení ve výši 5.133 Kč
    Když jsem zažádal o doplatek, paní mě odbyla, že „to musí projít systémem“, ( ten jejich výpočet ) a že tudíž mi musí na léky a jídlo plus hygienu, ošacení i dopravu stačit ten rozdíl mezí příjmem a výdaji, což činí 683 korun. Chci se zeptat zda je to NORMÁLNÍ??? A taky se chci zeptat, pokud bych zázrakem uspěl, zda mám nějaký nárok dostat vyplaceny peníze za doplatek i zpětně, protože v září 2014 mi skončil právě doplatek a převedli mě na PŘÍSPĚVĚK NA BYDLENÍ, ovšem už bez doplatku.Než proběhla tato změna, zůstávalo mi po zaplacení nezbytných nákladů 3.410 korun, sice taky běs, šidil jsem bud jídlo nebo léky, ale chápu, že nemohu chtít zaplatit vše. Nejsem totiž Rom. Děkuji za jakoukoliv odpověd.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...