Hmotná nouze – doplatek na bydlení 2024

Doplatek na bydlení je jednou ze dvou hlavních dávek poskytovaných v případě hmotné nouze. Tou druhou je příspěvek na živobytí. Nárok na doplatek na bydlení vzniká pouze ve specifických případech. Obvykle žadatel nejprve dostává klasický příspěvek na bydlení. Pokud je ve hmotné nouzi, má nárok především na příspěvek na živobytí. Doplatek na bydlení se přiznává až ve chvíli, kdy ani s těmito dvěma dávkami nezůstává po zaplacení nákladů na bydlení alespoň částka živobytí.

POZOR: doplatek na bydlení je jiná dávka než příspěvek na bydlení. Na příspěvek na bydlení má nárok mnohem širší skupina žadatelů. Doplatek na bydlení je určený pouze pro případy hmotné nouze.

Příspěvek na bydlení –  změny 2024

Od začátku roku 2024, platí novela zákona o státní sociální podpoře, která výrazněji mění podmínky pro sociální dávky a dávky hmotné nouze. Změn je hned několik:

  • Od 1. 1. 2024 platí nové normativní náklady na bydlení
  • Úřad práce bude mít možnost zjišťovat si informace o příjmech (od banky, od zaměstnavatele, apod.)
  • Úřad práce bude mít možnost zjišťovat si informace o nákladech na bydlení (přímo od dodavatele plynu, elektřiny, apod.)

Všechny změny ve výsledku mohou mít vliv na výpočet příspěvku na bydlení:

Kdo má nárok na doplatek na bydlení

Hlavním cílem sociální dávky doplatek na bydlení je umožnit uhradit odůvodněné náklady na bydlení tak, aby jednotlivci nebo rodině (resp. skupině společně posuzovaných osob), zůstala k dispozici alespoň částka na živobytí.

Pokud tedy po zaplacení všech odůvodněných nákladů na bydlení (co se sem započítává, viz dále), nezůstane částka na živobytí (co je to částka živobytí viz dále), a to i přes to, že již byl přiznán příspěvek na bydlení a příspěvek na živobytí, pak se vyplácí ještě doplatek na bydlení.

Základní podmínky tedy jsou:

  • Žadatel pobírá příspěvek na bydlení
  • Žadatel pobírá příspěvek na živobytí
  • Žadatel je osoba ve hmotné nouzi
  • Žadatel je nájemce nebo vlastník bytu

Druhý případ, kdy vzniká nárok na doplatek na bydlení, jsou situace, kdy žadatel nemá nárok na klasický příspěvek na bydlení. Jedná se o případy, kdy žadatel není vlastníkem nebo nájemcem bytu nebo domu. Ve specifických případech může být nárok na doplatek na bydlení uznán i bez splnění této podmínky.

Třetí případ je situace, kdy žadatel nesplňuje nároky na příspěvek na živobytí. Pokud příjem sice přesáhl částku živobytí, ale současně ne více než o 30%, pak může být přiznán nárok na doplatek na bydlení i bez toho, že by byl schválen příspěvek na živobytí.

Co je to částka živobytí

Částka živobytí je stanovena zákonem o pomoci ve hmotné nouzi. Zjednodušeně se dá říci, že u nezaopatřených dětí odpovídá částka živobytí jejich životnímu minimu. U dospělých osob ,pak částka živobytí, odpovídá existenčnímu minimum jednotlivce.

V případě, že jsou splněny všechny zákonné podmínky, může být částka živobytí u dospělé osoby zvýšena z úrovně existenční minimum (což je aktuálně 3130 Kč) až na úroveň životní minimum jednotlivce (což je aktuálně 4860 Kč). Typicky se jedná o případy, kdy si osoba ve hmotné nouzi snaží všemi dostupnými prostředky zvýšit svůj příjem (evidence na úřadu práce, prodej majetku, uplatnění všech nároků a pohledávek).

Částka živobytí pak může být dále zvýšena v případech, kdy ošetřující lékař nařídí nutnost dietního stravování. Toto se týká jak dospělé osoby, tak i nezaopatřeného dítěte. V obou případech se částka živobytí navyšuje o příslušné sumy podle typu diety.

Jak se posuzují příjmy

Pro účely nároku na dávky hmotné nouze – tedy nejenom pro doplatek na bydlení, ale i pro příspěvek na živobytí se jednotlivé příjmy posuzují takto:

  • Příjmy ze zaměstnání  nebo důchod (a podobné) = započítá se 70%
  • Podpora v nezaměstnanosti (nebo při rekvalifikaci) = započítá se 80%
  • Nemocenská, náhrady mzdy při nemoci, jiné nemocenské dávky = započítá se 80%
  • Rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, další sociální dávky = započítá se 100%
  • Důchody = započítá se 100%
  • Ostatní příjmy = započítá se 100%

Výsledkem toho, je pak součet všech příjmů, všech společně posuzovaných osob. Pro posouzení nároku na doplatek na bydlení se tedy počítají nižší příjmy, než mohou být ty skutečné. Důvodem je snaha zohlednit to, jestli se jedná o aktivní příjem (žadatel se aktivně snaží zvýšit svůj příjem = pak má ve výsledku nárok na vyšší podporu), nebo jestli se jedná jen o pasivní příjem (jiné dávky a podpora).

Jako příjem se nezapočítává přídavek na bydlení nebo příspěvek na živobytí popř. i některé další příjmy (např. odměna za darování krve apod. – viz přesný výčet v zákon o životním a existenčním minimu).

Odůvodněné náklady na bydlení

Mezi odůvodněné náklady na bydlení se započítávají především následující položky:

  • Nájemné nebo podobné platby u bytů v osobním nebo družstevním vlastnictví
  • Náklady za vytápění bytu/domu (platba za dálkové vytápění, platba za paliva)
  • Náklady na nezbytnou spotřebu energií (voda, elektřina, plyn (*))

Přesný výčet, co vše může být zahrnuto mezi odůvodněné náklady na bydlení, viz paragraf 36 – zákon o hmotné nouzi.

(*) v oprávněných případech nemusí být uznány celkové zaplacené náklady za energie, ale pouze ty které jsou považovány za nezbytně nutné (např. pokud by osoba ve hmotné nouzi platila za vytápění bazénu na zahradě, tyto náklady uznány nebudou)

Výplata doplatku na bydlení

Podobně jako u přídavků na bydlení, i u doplatku platí, že může být vyplácen jen po omezenou dobu. To znamená, že i když osoba splňuje podmínky na doplatek na bydlení trvale, bude jí vyplácen maximálně po dobu 84 měsíců v průběhu 10 roků (výjimkou jsou osoby nad 70 roků, nebo další zvláštní případy).

V případě nároku, se doplatek na bydlení vyplácí pravidelně každý měsíc.

Jak si požádat o doplatek na bydlení

O doplatek na bydlení je možné žádat na příslušné pobočce Úřadu práce. Vzhledem k tomu, že v běžných případech by měl žadatel nejprve získat nárok na příspěvek na bydlení a příspěvek na živobytí, o doplatek na bydlení se žádá až následně.

Žádost se podává prostřednictvím tohoto formuláře:  Formulář: Žádost o doplatek na bydlení. Kromě toho může být potřeba doložit i další dokumenty jako:

S tím, co a jak v případě doplatku na bydlení vyplnit, vám nejlépe poradí přímo na Úřadu práce. Pokud máte nějaký dotaz, nebo si nevíte rady, zkuste napsat svou otázku do diskuse pod tímto článkem a my se vám pokusíme poradit.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka do 30000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčky na směnku ihned k vyplacení. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Hmotná nouze – doplatek na bydlení 2024

Diskuse: 227
  • Martin

    Dobrý den, mám odhlášené užívání bytu v trvalém bydlišti (u rodičů) a zatím nemám nahlášené, kde teď vlastně bydlím – životní minimum nedostávají ani rodiče ani já.
    Bydlím ve velkém bytě v podnájmu u své přítelkyně, tento byt má jako trvalé bydliště celkem asi 5 lidí. Příjmy nemám žádné a musím platit svou část nájmu-platím na ruku. Co vše mohu žádat? A budou se do toho zahrnovat ostatní uživatelé bytu? Děkuji!

  • Custom avatar Nikola

    Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na aktuální situaci v oblasti příspěvku na bydlení. Jsem samoživitelka s 10ti letou dcerou se zaměstnáním na zkrácený úvazek. Je legislativně určeno na jak dispozičně velký byt mohu pobírat příspěvek na bydlení? Mám nabídku na byt 3+1 a 2+1 ve stejné nájemní ceně. Zajímá mě, zda-li mi může úřad určit max. dispoziční výměru bytu, na který mi bude přispívat?

    Děkuji za Vaší odpověď, Nikola.

  • Simcan123

    dotaz doplatek na bydlení:
    dobrý den,
    již nějakou dobu pobírám příspěvek na živobytí a dlouhodobě příspěvek na bydlení. Nyní sice pracuji na zkr. ůvazek. Díky výdělku mi byl příspěvek na živobytí i bydlení snížen. Mám péči jedno dítě a bydléme v podnájmu . Při žádosti o dávku Hn mi nebyla ani nabídnuta žádost o doplatk na bydlení ana dotaz zda mám na něj nárok mi odpověděli, že to už je započítáno v příspěvku na živobytí a na dolatek bych už nedosáhla. Já si ale na kalkulačce na naetu vypočetla, že i přes výší příjmů a všech dávek i výživného by doplatek činil cca 3000. podotýkám, že nájemné je celkem ysoké a po zaplacení všech výdajů mi nezůstane na jídlo a ošacení ani pro dítě, natož sebe. Dočetla jsem se, že ale i přesto mi nemusí být doplatek přiznán, že je to zcela v rukách §řednic? O čemž jsem se vlastně přesvědčila. Pak se ptám,proč tedy vlastně a k čemu ty dávky jsou, když je nemůžou čerpat lidé, kteříje opravdu potřebují? A to jen z důvodu, že je na ůřadech birokracie a jakákolivobrana se může otočit pro nim?

  • Vlaďka S.

    Dobrý den,mám následující dotaz-pobírám hmotnou nouzi ,výše celkového nájmu činí 5875,-kč.- Z toho čistý nájem 2318,-Kč,náklady spojené s užíváním bytu (vybavení bytu majitelem) 1427,-Kč,studená voda 170,-kč,TUV 635,-Kč,topení 1250,-Kč,spol.prostory 75,-Kč.
    Přesto.že do odůvodněných nákladů na bydlení se započítávají veškeré náklady s užíváním bytu.Včetně úhrad základního vybavení bytu,které jsou součástí bytu a ve vlastnictví majitele.
    Není mi započítávána do hmotné nouze částka 1427,-Kč (náklady spojené s užíváním bytu).
    Jak je to možné,děkuji .

  • Custom avatar Jiří

    Dobry den.Potrebuji poradit zda mam narok na doplatek na bydleni nebo ne.Podal jsem si zadost a byla mi zamitnuta a pri podani vysvetleni mi bylo sdeleno ze to je na zaklade vypoctu z metru ctverecnych bytu krat koeficient 75 coz vychazi 2250.Prispevek na bydleni mam 3921 plus 2200 existencni minimum.Naklady na bydleni mam 6000 plus 1100 sluzby,coz mi nevychazi ani na zaplaceni bydleni.Studoval jsem tady moznosti ale nikde jsem nenarazil ze by se doplatek na bydleni mel vypocitavat z nejakych metru.Jedine co jsem nasel je naklady prjmerene dane v oblasti ,poctu obyvytelCoz mi rekli ze na to se nekouka.Zajimave ze pokud bych bydlel na ubytovne sam na pokoji tak je celkem prispevek do 5800 receno pracovnici UP.Tak se ptam jak postupovali spravne pri zamitnuti?Mam za to ze ne a doplatek by tam mel byt.Dekuji za odpoved.

  • Custom avatar Lucie

    Dobry den, bydlim se tremi detmi v podnajmu a pobiram doplatek na bydleni , trvale bydliste mam v jinem byte, ale na uzemi stejne obce, uvazuji vsak o prestehovani do podnajmu v jinem meste, pochopila jsem ze v takovem pripade nemuzu zadat o doplatek na bydleni, tak jsem se chtela zeptat muzu li si nahlasit trv.pobyt na meu v tom meste kde budu bydlet v podnajmu a budu li mit v takovem pripade narok na doplatek na byd, trv.pobyt v podnajmu si nemohu zridit z duvodu exekuci z byvaleho manzelstvi. Dekuji mockrat za odpoved.

  • Custom avatar Dana

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to u nájemní smlouvy ( měla být prý podnájemní ) v družstevním bytě. Od pána K.jsme dostali nájemní smlouvu,ale byt je družstevní. Je možné si nechat napsat trvalé bydliště a zažádat si o příspěvek na bydlení? Nárok bychom měli. Nájem platíme 12000,-Kč/měs. Jak je to u družstevních bytů. Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Viola

    Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na nějakou dávku když bydlím sama v pronajatém bytě (nájem+služby 5500 kč) a za dva měsíce se mi má narodit dítě.Trvalý pobyt zde mám.Zatím nic nepobíram jen by mě zajímalo to jestli má smysl něco takového vyřizovat když zanedlouho budu mit rodičovský příspevek 7600.Děkuji

  • Custom avatar IDA TYCHLEROVA

    Dobry den,chci se zeptat -bydlim v pronajatem byte,kde pronajimatele nejsou vlastniky nemovitosti-vlastnikem je bytove druzstvo.Bydlim zde se svymi dcerami 14,9,4roky.Nyni jsem v evidenci Up po materske,pobiram pridavky na deti,vyzivne 1500kc a Prispevek na zivobyti.Za pronajem bytu platim castku 10tis.mesicne.Na urade mi bylo receno,ze na davku Doplatek na bydleni nemam narok ani s trv.pobytem v pronajatem byte,jelikoz nejsem najemce bytu ale podnajemcem.Najemci jsou v tomto pripade moji pronajimatele a to bytoveho druzstva.Opravdu jako podnajemce s trv.pobytem nemam narok na davku Doplatku na bydleni prosim Vas?
    Za odpoved dekuji

  • Kačka

    Dobrý den,
    Chci se zeptat, jsem samoživitelka s třemi dětmi, bydlím v magistrátním bytě, kde mám trvalé bydlíště cca 7 let. Pobírám příspěvek na bydlení ve výši cca 3600,-.. přídavky na děti cca 1810,- .. do června 2014 jsem pobírala i dávku na živobytí ve výši cca 6500,- .. alimenty na Ty děti byly různé, otec dvou starších dětí platí nepravidelně jednou za dva měsíce cca 2600,-, otec třetího dítěte platí 100-1500,- .. měsíčně. V červnu na mě přišlo anonymní udání, že žiju s otcem posledního dítěte, což není pravda, jen jsem řekla, že děti chodí cca 4x týdně navštěvovat a že jim naplnil lednici cca za 4000,- měsíčně, né po celou dobu. Na toto zjištění mi byla dávka odejmuta. Nikdo mě ale neinformoval, že mám také nárok na doplatek na bydlení. Jsem na ÚP, zaměstnání ani brigádu nemohu sehnat. Nájemné a elektřina činí měsíčně cca 10.500,- .. příjmy jsem měla dobromady cca 6700,- .. někdy i 9360,- .., když zaplatil otec starších dětí. Takže jsem zaplatila nájem a elektřinu z přídavků a příspěvků na bydlení + z dávky na živobytí a zbylo mi přibližně s alimenty 4000,- na měsíc s třemi dětmi. Chci se zeptat a poradit, co mám dělat?
    Děkuji Za odpověď. Katka

  • Custom avatar jarka

    Dobrý den,mám takový problém,bydlela jsem v podnájmu v bytě který patří přítelovým rodičům.Před půl rokem jsem se s tama odstěhovala.Jsem v pronajatém bytě,ale paní co mi ho pronajímá chce byt prodat.Jelikož jsem na hmotné nouzi,teď nový podnájem sehnat nemůžu.S přítelem máme spolu jedno dítě,ale nebydlíme spolu protože nám to rodinné záležitosti zatím nedovolují..Ted si přítel na hypotéku bude kupovat rodinný dům,a byt po jeho rodičích bude volný tak mi navrhl jestli se tedy nechci nastěhovat zpátky tam..Ale chci se zeptat nebude nějaký problém na hmotné nouzi že byt je jeho rodičů a mi máme společného syna máme určené výživné od soudu a syn je svěřený do mé péče a teď podanou žádost na svobodnou matku na výživné.No mám obavy..A do měsíce si musím najít bydlení.děkuji za odpověd

  • Custom avatar zdenka

    DOBRY DEN,, PROSIM O RADU JSEM V PRONAJMU A SAMA S DCEROU MAM ID 1STUPEN TAKZE BERU PRISPEVEK NA BYDLENI,,A JAK TO BUDE KDZ MAM TED PRITELE A NAHLASIM HO DO NAJEMNI SMLOUVY A MAJITEL TUDIZ ZVSUKE NAJEM Z 11T NA 13T,,A PRITEL MA POUZE HMOTNOU NOUZI A JE TRVALE HLASEN NA URADU,,,PROSIM NA CO MAME NAROK A JAK MAM POSTUPOVAT DAL,,,DEKUJI ZA ODPOVED

  • Custom avatar Katka

    Dobrý den,
    Chci se zeptat, jsem samoživitelka s třemi dětmi, bydlím v magistrátním bytě, kde mám trvalé bydlíště cca 7 let. Pobírám příspěvek na bydlení ve výši cca 3600,-.. přídavky na děti cca 1810,- .. do června 2014 jsem pobírala i dávku na živobytí ve výši cca 6500,- .. alimenty na Ty děti byly různé, otec dvou starších dětí platí nepravidelně jednou za dva měsíce cca 2600,-, otec třetího dítěte platí 100-1500,- .. měsíčně. V červnu na mě přišlo anonymní udání, že žiju s otcem posledního dítěte, což není pravda, jen jsem řekla, že děti chodí cca 4x týdně navštěvovat a že jim naplnil lednici cca za 4000,- měsíčně, né po celou dobu. Na toto zjištění mi byla dávka odejmuta. Nikdo mě ale neinformoval, že mám také nárok na doplatek na bydlení. Jsem na ÚP, zaměstnání ani brigádu nemohu sehnat. Nájemné a elektřina činí měsíčně cca 10.500,- .. příjmy jsem měla dobromady cca 6700,- .. někdy i 9360,- .., když zaplatil otec starších dětí. Takže jsem zaplatila nájem a elektřinu z přídavků a příspěvků na bydlení + z dávky na živobytí a zbylo mi přibližně s alimenty 4000,- na měsíc s třemi dětmi. Chci se zeptat a poradit, co mám dělat?
    Děkuji Za odpověď. Katka

  • Custom avatar Petra

    Dobrý den,mám pár otázek.
    od 1.7.2014 bydlím se svým dítětem v bytě který vlastní otec dítěte…já a syn tam máme trvalý pobyt..Otec dítěte nemá v bytě trvalý pobyt..co vše potřebuji doložit na příspěvek na bydlení?
    jsme domluveni,že mu budu posílat měsíčně souhrn nákladu(inkaso,elek,voda,plyn) na jeho účet a ona to bude platit,když je majitel.
    jak to mám doložit na úřadě??bude jim stačit(např,souhrn za inkaso 7/2014-7000kč)
    to bude v mém výpisu nebo musím doložit jeho výpis za inkaso,vodu,plyn
    nebo musím vše rozeptat do zvláš’t a poslat mu to na účet jednotlivě??
    děkuji za odpověď.
    petra

  • Custom avatar Jaroslava

    Dobrý večer ,chtěla bych se zeptat,jsem důchodkyně,mám důchod 8280 kč ,nájem platím 7000 bez vody a inkaso 2180,bydlím v Pardubicích ,dostávám příspěvek na bydlení ,můžu si zažádat i o doplatek na bydlení? Děkuji za odpověď Jaroslava

  • Custom avatar V.V.V.

    Dobrý den,
    ráda bych se zeptala, o co vše si můžu zažádat, jelikož jsem na ÚP druhým měsícem. Vím, že si budu žádat o příspěvek na bydlení, na který mám dle kalkulačky na vašem portálu nárok ve výší 2853,-, nevím však, zda tuto částku dostanu za každý měsíc a nebo 1x za to posuzované čtvrtletí o které si žádám.
    Dále bych se chtěla zeptat, když se mi ukončí podpora v nezaměstnanosti po uplynutí 5 měsíců, co bude dál? Práci hledám, ale v regionu kde bydlím je to bídné. Mám byt v osobním vlastnictví, kde žiji sama a platím 5859,- a nevím, z čeho to budu platit pak. Budu si moct zažádat o doplatek na bydlení, o životní minimum, o hmotnou nouzi a nebo o co všechno abych byla schopna žít? Děkuji mnohokrát za odpověď.

  • Custom avatar Kamila Hrnčířová

    Dobrý den Vážená paní Králová,

    chtěla bych se Vás touto cestou zeptat na Doplatek na bydlení. V červnu letošního roku jsem si našla byt. Nájemné (vč energií) činí 8500 korun (z toho energie 3500 korun). Na úřadu jsem vyplnila všechny potřebné papíry a o Doplatek na bydlení zažádala. Na úřadu mi paní pracovnice sdělila, že mi mohou přiznat částku 2200 na nájemné + že mi automaticky dají na energie. Přišla s tím, že se částka na nájemné vypočítává podle jakýchsi tabulek O místně obvyklém nájemném. Ráda bych připomněla, že Příspěvek na bydlení nepobírám a to z důvodu, že jsem si na uvedené adrese neudělala trvalé bydliště z rodinných důvodů (rodiče jsou zadluženi a nerada bych dostala vlastníka nemovitosti do nějakých potíží – např. exekuce). Jde o to, že pak tedy nechápu, že mi má zůstat částka 3410 jako Příspěvek na živobytí. Po odečtu toho všeho ( 8 500 – 3 500 – 2 200 = 2 800) mi zbývá tedy z Příspěvku na živobytí zaplatit částku 2 800 korun, takže suma sumárum mi zbývá na měsíc 610 korun na měsíc. Co tedy s tím? Má tedy Úřad práce ČR, vzhledem k tomu, že pobírám jen Příspěvek na živobytí, přiznat celou výši nájemného vč. energií či nikoliv? Předem Vám děkuji za radu a informace.

  • Custom avatar Katy

    Dobry den po skončení mateřske nemohu najit praci ted je bez prace i přitel ja dostalka minui rok v čevnu posledni .Přitel pobíral podporu 8200 v červenci už jen 4200 byly jsme na hmotne nouzi. Uznali nam živobití 5119 to mi přišlo první měsic ted jen4300 kč mame dvě děti 11 a5 let bydlime v podnajmu bez trvaleho bydlení platime 11500kč naš přijem za červenec činil 4200kč podpora +4300kč živobití ted v srpnu bude cely naš přijem jen živobití .Potřebovala bych poradit jak z častky 4300kč zaplatit 11500kč najem 900kč obědi do školky vybavení do školy a školky oblečeni do školkya jidlo na měsíc pro 4 členou rodinu .Omlouvam se zapoměla jsem na přidavky1110kč . Je nekdo kdo by nam mohl pomoct nebo na nas stat kašle Děkuji

    j

    je

  • Custom avatar čajová irina

    dobrý den , jsem na hmotné nouzi , mám dvě děti 9 let, 19 let – studuje , jsem sama s těmito dětmi a žiji v podnájmu , kde obývám dvě místnosti , zbytek je společný, mám příležitostné brigády , při úřadu práce si mohu vydělat do 4000, – kč , tyto výdělky se různí počtem odpracovaných dní. Takže hmotná nouze se podle toho mění. ale mé náklady na bydlení jsou pro mě vysoké 7400,- kč , pobírám víživné 2500,- , přídavky 1310,- korun, mám dietu 1050,- kč . V lonském roce mi doplatek na bydlení byl odebrán , s tím že majitel tam má trvalé bydliště. Eletriku platím 2400,- 3000,- topení. Proto se chci zaptat jestli mám nárok na doplatek na bydlení. Děkuji čajová

  • Custom avatar Monika.H

    DOBRY DEN chtela jsem se zeptat,zda mam narok na hmotnou nouzi s pritelem mame dve deti.Pritel pracuje mesicni mzdu ma 17100 a ja Pobiram jen pridavky na deti nic jineho nepobiram a ni prispevek na bydleni nepobiram , jednou sem si zkousela zadat o hmotnou nouzi ale nebyla mi priznana.prosim o radu dekuji

  • martina

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Mám byt v osobním vlastnictví a platím na něj hypotéku. V tomto bytě mám hlášené trvalé bydliště, ale od roku 2011 jsem začala podnikat a přechodně bydlím v místě podnikání. V bytě jsem hlášena trvale já, moje sestra a teď rok i moje neteř. Sestra je matka samoživitelka a chce si požádat o příspěvky na bydlení. Když mám smlouvu o podnájmu a v bytě se nezdržuji, budou mě tam počítat jako osobu s příjmem? Nebo stačí moje smlouva o podnájmu a sestra si může žádat o tyto příspěvky? Já platím hypotéku a sestra platí veškeré výdaje na byt.

  • Custom avatar Jana

    Dobry den. Chtela bych se zeptat jestli se do hmotne nouze(prispevku na zivobyti i doplatku na bydleni) zapocitava osoba ktera v byte nema trvaly pobyt??? Pritel byl v podnajmu ktery mu byl predcasne ukoncen(majitele bytu si tam potrebovali nastehovat sveho znameho) a ja nevim jestli ho mohu alespon docasne nechat u sebe. Jsem samozivitelka a pecuji o postizeneho syna.Pobirame jak prispevek na zivobyti tak i doplatek na bydleni.Diky peci o syna nemam moznost najit si praci. Pritel sice pracuje ale diky exekuci a vyzivnemu na dve deti z predchoziho manzelstvi nema tak vysoky prijem abychom byt bez prispevku utahli. Predem dekuji za odpoved

  • Custom avatar Nicolle

    Dobrý den chtěla jsem se zeptat, když studuju, a pobiram sirotčí důchod, a chtela bych jit bydlet, uznali by mi to ? Predem Dekuji za odpoved

  • Custom avatar Vaše jméno

    Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jak to je s doplatkem na bydlení,když jsme se v polovině července 2014,přestěhovaly z Velešína okr. Český Krumlov do Sušice okr. Klatovy a zároveň jsme změnily trvalý pobyt,abychom veškeré dávky a atd. mohly vyřizovat v Sušici. Jsme tříčlenná rodina a pobíráme RP 3800,- ,přídavek na dítě 500,- a dále pak příspěvek na živobytí ve výši 3720,- a doplatek na bydlení nám bude vylacet až poté,co doložíme pracovní smlouvu,protože jsme změnily místo pobytu a nejsme místní,tak mi to bylo řečeno na sociálce,kde jsme vše vyřizovaly a to paní Holečkovou. Takže od 17. července až doposud nám nebyl vyplacen doplatek na bydlení a nájem činí 12000,- . Velice zajímavé na tom všem je,že příspěvek na živobytí nám byl vypočítán a vyplacen Sušicí. Jsme občané ČR,takže se ve své zemi můžeme stěhovat,jak chceme,aniž bychom někde uváděly důvody a dokládaly pracovní smlouvy atd. Kdejak cizinec má větší výhody než mi Češi. Prosím Vás poraďte a pomozte nám,protože opravdu nevím kudy kam a máme dvouletou dcerku . Moc Vás prosím děkuji Rötzerová Petra

  • Custom avatar Lenka Ciglerová

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaké dávky, když je moje situace následující – mám dvouletou dceru, nepobírám už rodičovský příspěvek, nechodím do zaměstnání (zaměstnavatel mi neumožnil zkrácený úvazek, dcera nemá s ohledem na věk školku a prarodiče ještě pracují), dceru mám soudně svěřenou do své péče, alimenty dostává 4000,-/měs. Trvalé bydliště mám s dcerou v rekreačním objektu, na který platím hypotéku. Mým jediným příjmem jsou v tuto chvíli pouze alimenty. Mohu tedy žádat o nějakou dávku (hmotná nouze, příspěvek na bydlení…)? děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Důchody by se měly vyplácet v sudé dny mezi 6. a 14. dnem v měsíci, změna by m...