Hmotná nouze – doplatek na bydlení 2024

Doplatek na bydlení je jednou ze dvou hlavních dávek poskytovaných v případě hmotné nouze. Tou druhou je příspěvek na živobytí. Nárok na doplatek na bydlení vzniká pouze ve specifických případech. Obvykle žadatel nejprve dostává klasický příspěvek na bydlení. Pokud je ve hmotné nouzi, má nárok především na příspěvek na živobytí. Doplatek na bydlení se přiznává až ve chvíli, kdy ani s těmito dvěma dávkami nezůstává po zaplacení nákladů na bydlení alespoň částka živobytí.

POZOR: doplatek na bydlení je jiná dávka než příspěvek na bydlení. Na příspěvek na bydlení má nárok mnohem širší skupina žadatelů. Doplatek na bydlení je určený pouze pro případy hmotné nouze.

Příspěvek na bydlení –  změny 2024

Od začátku roku 2024, platí novela zákona o státní sociální podpoře, která výrazněji mění podmínky pro sociální dávky a dávky hmotné nouze. Změn je hned několik:

  • Od 1. 1. 2024 platí nové normativní náklady na bydlení
  • Úřad práce bude mít možnost zjišťovat si informace o příjmech (od banky, od zaměstnavatele, apod.)
  • Úřad práce bude mít možnost zjišťovat si informace o nákladech na bydlení (přímo od dodavatele plynu, elektřiny, apod.)

Všechny změny ve výsledku mohou mít vliv na výpočet příspěvku na bydlení:

Kdo má nárok na doplatek na bydlení

Hlavním cílem sociální dávky doplatek na bydlení je umožnit uhradit odůvodněné náklady na bydlení tak, aby jednotlivci nebo rodině (resp. skupině společně posuzovaných osob), zůstala k dispozici alespoň částka na živobytí.

Pokud tedy po zaplacení všech odůvodněných nákladů na bydlení (co se sem započítává, viz dále), nezůstane částka na živobytí (co je to částka živobytí viz dále), a to i přes to, že již byl přiznán příspěvek na bydlení a příspěvek na živobytí, pak se vyplácí ještě doplatek na bydlení.

Základní podmínky tedy jsou:

  • Žadatel pobírá příspěvek na bydlení
  • Žadatel pobírá příspěvek na živobytí
  • Žadatel je osoba ve hmotné nouzi
  • Žadatel je nájemce nebo vlastník bytu

Druhý případ, kdy vzniká nárok na doplatek na bydlení, jsou situace, kdy žadatel nemá nárok na klasický příspěvek na bydlení. Jedná se o případy, kdy žadatel není vlastníkem nebo nájemcem bytu nebo domu. Ve specifických případech může být nárok na doplatek na bydlení uznán i bez splnění této podmínky.

Třetí případ je situace, kdy žadatel nesplňuje nároky na příspěvek na živobytí. Pokud příjem sice přesáhl částku živobytí, ale současně ne více než o 30%, pak může být přiznán nárok na doplatek na bydlení i bez toho, že by byl schválen příspěvek na živobytí.

Co je to částka živobytí

Částka živobytí je stanovena zákonem o pomoci ve hmotné nouzi. Zjednodušeně se dá říci, že u nezaopatřených dětí odpovídá částka živobytí jejich životnímu minimu. U dospělých osob ,pak částka živobytí, odpovídá existenčnímu minimum jednotlivce.

V případě, že jsou splněny všechny zákonné podmínky, může být částka živobytí u dospělé osoby zvýšena z úrovně existenční minimum (což je aktuálně 3130 Kč) až na úroveň životní minimum jednotlivce (což je aktuálně 4860 Kč). Typicky se jedná o případy, kdy si osoba ve hmotné nouzi snaží všemi dostupnými prostředky zvýšit svůj příjem (evidence na úřadu práce, prodej majetku, uplatnění všech nároků a pohledávek).

Částka živobytí pak může být dále zvýšena v případech, kdy ošetřující lékař nařídí nutnost dietního stravování. Toto se týká jak dospělé osoby, tak i nezaopatřeného dítěte. V obou případech se částka živobytí navyšuje o příslušné sumy podle typu diety.

Jak se posuzují příjmy

Pro účely nároku na dávky hmotné nouze – tedy nejenom pro doplatek na bydlení, ale i pro příspěvek na živobytí se jednotlivé příjmy posuzují takto:

  • Příjmy ze zaměstnání  nebo důchod (a podobné) = započítá se 70%
  • Podpora v nezaměstnanosti (nebo při rekvalifikaci) = započítá se 80%
  • Nemocenská, náhrady mzdy při nemoci, jiné nemocenské dávky = započítá se 80%
  • Rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, další sociální dávky = započítá se 100%
  • Důchody = započítá se 100%
  • Ostatní příjmy = započítá se 100%

Výsledkem toho, je pak součet všech příjmů, všech společně posuzovaných osob. Pro posouzení nároku na doplatek na bydlení se tedy počítají nižší příjmy, než mohou být ty skutečné. Důvodem je snaha zohlednit to, jestli se jedná o aktivní příjem (žadatel se aktivně snaží zvýšit svůj příjem = pak má ve výsledku nárok na vyšší podporu), nebo jestli se jedná jen o pasivní příjem (jiné dávky a podpora).

Jako příjem se nezapočítává přídavek na bydlení nebo příspěvek na živobytí popř. i některé další příjmy (např. odměna za darování krve apod. – viz přesný výčet v zákon o životním a existenčním minimu).

Odůvodněné náklady na bydlení

Mezi odůvodněné náklady na bydlení se započítávají především následující položky:

  • Nájemné nebo podobné platby u bytů v osobním nebo družstevním vlastnictví
  • Náklady za vytápění bytu/domu (platba za dálkové vytápění, platba za paliva)
  • Náklady na nezbytnou spotřebu energií (voda, elektřina, plyn (*))

Přesný výčet, co vše může být zahrnuto mezi odůvodněné náklady na bydlení, viz paragraf 36 – zákon o hmotné nouzi.

(*) v oprávněných případech nemusí být uznány celkové zaplacené náklady za energie, ale pouze ty které jsou považovány za nezbytně nutné (např. pokud by osoba ve hmotné nouzi platila za vytápění bazénu na zahradě, tyto náklady uznány nebudou)

Výplata doplatku na bydlení

Podobně jako u přídavků na bydlení, i u doplatku platí, že může být vyplácen jen po omezenou dobu. To znamená, že i když osoba splňuje podmínky na doplatek na bydlení trvale, bude jí vyplácen maximálně po dobu 84 měsíců v průběhu 10 roků (výjimkou jsou osoby nad 70 roků, nebo další zvláštní případy).

V případě nároku, se doplatek na bydlení vyplácí pravidelně každý měsíc.

Jak si požádat o doplatek na bydlení

O doplatek na bydlení je možné žádat na příslušné pobočce Úřadu práce. Vzhledem k tomu, že v běžných případech by měl žadatel nejprve získat nárok na příspěvek na bydlení a příspěvek na živobytí, o doplatek na bydlení se žádá až následně.

Žádost se podává prostřednictvím tohoto formuláře:  Formulář: Žádost o doplatek na bydlení. Kromě toho může být potřeba doložit i další dokumenty jako:

S tím, co a jak v případě doplatku na bydlení vyplnit, vám nejlépe poradí přímo na Úřadu práce. Pokud máte nějaký dotaz, nebo si nevíte rady, zkuste napsat svou otázku do diskuse pod tímto článkem a my se vám pokusíme poradit.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka do 30000 Kč. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčky na směnku ihned k vyplacení. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuse: Hmotná nouze – doplatek na bydlení 2024

Diskuse: 227
  • Custom avatar Hana

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jaký je rozdíl mezi příspěvkem na bydlení a doplatkem na bydlení? Jsem na UP, nepobírám žádné dávky, bydlím sama ve vlastním bytě, mám zde trvalý pobyt, taky by mne zajímalo na co mám nárok a na co ne. Nikdy jsem o žádné dávky nežádala tak nevím na co mám nárok, díky

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, jsou to dvě různé dávky, každá má trochu jiné podmínky. Běžně bystě měla požádat o příspěvek na bydlení. Obraťte se na úřad práce a podejte žádost o tuto dávku. Bude nutné doložit příjem všech osob, které mají v daném bytě trvalý pobyt a dále náklady na bydlení (složenky nebo výpis z účtu apod.) za předchozí kalendářní čtvrtletí – nyní v dubnu se dokládají náklady za leden – březen.

      Pokud by příjem všech osob ve vaší domácnosti byl nízký (nebo pokud například žijete sama) a nemáte žádný příjem, pak byste mohla mít nárok i na dávky hmotné nouze. Příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Doplatek na bydlení se vyplácí, pokud součet příspěvku na bydlení a příspěvku na živobytí nepokryje adekvátně náklady na bydlení. Nebo je doplatek na bydlení vyplácen, pokud nejsou splněny všechny podmínky pro příspěvek na bydlení.

  • Custom avatar PetrVesely

    Zdravím Vás, pronajímám byt 1+1 paní synem. Paní je na pracovním úřade, pobírá příspěvek na bydlení. Nájem platí pečlivě v dohodnuté výši ale vzhledem k malým zálohám na energie a služby jí přišlo vyúčtování a má doplatit zhruba 12 000 za el. energii a plyn za rok 2013.

    Je možná nějaké pomoc, podpora ci dávka ze strany „socialky“ nebo jakéhokoli jiného úřadu, aby jí pomohla doplatek uhradit, nebo ji budu nucen dal neprodloužit smluvu protoze není schopna dluh v dohledné době sama uhradit?

    Děkuji Vesely.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud paní tuto částku uhradí, tak se to následně zahrne mezi náklady na bydlení a projeví se to ve výši příspěvku na bydlení. Předem to za ni ale nikdo neuhradí.
      Jiná možnost – pokud by měla velmi nízké příjmy a dala se považovat za osobu ve hmotné nouzi by bylo zkusit požádat o mimořádnou pomoc pro osoby ve hmotné nouzi.
      Jiné řešení asi není.

      • Custom avatar Petr

        Dobrý den,

        jsem veden jako osoba v hmotné nouzi, pobírám existenční minimum s doplatkem na bydlení a příspěvek na bydlení. Bydlím v pronajatém bytě 1+1, kde mám i trvalý pobyt. Nyní mi přišlo vyúčtování plynu s doplatkem a paní na úřadě (na hmotné nouzi) mi sdělila, že tuto částku (1.800,- Kč) neproplatí, a to ani když si zažádám o jednorázovou okamžitou pomoc.

        Vím o několika jiných lidech, kterým toto úřad proplácí a jsou ve stejné situaci jako já.

        Můžete mi, prosím, napsat jak tomu tedy je?

        Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

  • Custom avatar Eva

    Dobrý den,
    Mám dotaz, pobírám dávky v hmotné nouzi což je příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Bydlím v podnájmu kde mám i trvalé bydliště, byt je družstevní. když jsem si chtěla zažádat o příspěvek na bydlení, bylo mi řečeno, že na tuto dávku nemám nárok, právě kvůli tomu, že byt je družstevní. Mohu vědět, jak je to možné, chtěly po mne první trvalé bydliště a teď když ho zde mám, tak prý nárok na příspěvek by měly jen majitelé kteří jsou členy družstva. Ti tu ale trvalé nežijí, byt mi pouze pronajaly.
    Pak bych se ještě ráda, optala, když by mne vyřadily z úřadu práce, měla bych dále nárok na hmotnou nouzi? A jak by to bylo se zdravotním a sociálním pojištění.
    Moc děkuji za odpověď

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, bohužel je to tak že u podnájemní smlouvy na příspěvek na bydlení nárok opravdu nemáte. V případě že máte nízké příjmy a splníte podmínky hmotné nouze, tak byste mohla mít nárok na doplatek na bydlení.

      Co se týká vyřazení z úřadu práce – byla jste opravdu vyřazena nebo vám jenom skončila podpora v nezaměstnanosti? Nárok na dávky hmotné nouze se odvíjí od příjmů. Pokud jsou nízké tak na tyto dávky mít nárok budete. Pokud jste ale současně byla vyřazena z UP z nějakého důvod jako například neplnění podmínek, pak se to při výpočtu dávek zohlední, budou o něco nižší.

      • Custom avatar Eva

        Děkuji za odpověď,
        Doplatek na bydlení již pobírám, na úřadu práce, jsem opožděně nahlásila, dohodu o provedení práce. Podpora v nezaměstnanosti mi již skončila, proto pobírám jen dávky v hmotné nouzi. Pokud mne opravdu z úřadu práce vyřadí, nevím jak to bude se zdravotním pojištěním, když jsem na hmotné nouzi, a na dohodě o provedení práce si vydělám jen 500,- za měsíc.
        Nezvládala bych si sama toto pojištění platit.
        Ještě jednou Vám děkuji za případnou odpověď.

        • Jana Králová, Sociální dávky 2024

          Dobrý den, pokud budete vyřazena z evidence úřadu práce, tak byste měla zajít na zdravotní pojišťovnu a předložit tam potvrzení o tom že pobíráte dávky hmotné nouze. V takovém případě pak nemáte povinnost platit zdravotní pojištění. Pokud budete pracovat na dohodu o provedení práce s příjmem 500 Kč měsíčně, tak z této částky se pojištění neodvádí.

          • Custom avatar Eva

            Mnohokrát Vám děkuji za Vaší odpověď.

            Přeji hezký zbytek večera

  • Custom avatar Zaneta

    Dobrý večer,chtěla jsem se Vás zeptat. Jsem samoživitelka,mám jedno dítě,tudíž beru rodičovský příspěvek 7300 a 500 přídavek na dítě,to je veškerý můj příjem,výživné ještě nemám stanoveno.Od února jsem se nastěhovala do nájemního bytu,kde platím 5500 nájemné +2800 inkaso. V půlce února jsem si byla žádat o doplatek na bydlení,paní mi řekla že na něj nemám nárok,že neberu příspěvek na živobytí,a že mi to živobytí ani nevchazi protože máme s malým životní minimum,že nám to ještě přesahuje ale asi po půlhodině přemlouvání nám vypočítala ručně, že to bude vycházet na 1660,do konce měsíce jsem peníze dostala ale když jsem tam byla včera,tak mi řekla,že má nějaký nový program,že už to nepujde dělat ručně ale jen přes pc,že to neumí udělat protože neberu to živobytí,takže mi to vezme celé tu dávku.Můžete mi prosím poradit???děkuji

  • Custom avatar tereza

    Dobry den,jsem na hmotne nouzi a je zajima kde jsem vzala penize na byt v kterem bydlim, maji na to pravo?? byt byl zakoupen v rijnu a na hmotne nouzi jsem od prosince. dekuji

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, u osob ve hmotné nouzi se opravdu posuzují celkové sociální a majetkové poměry. Tak je to dané zákonem.

  • Custom avatar Kateřina

    Dobrý večer.Krom i.d 3300kč,příspěvku na bydlení nepobírám nic,ačkoli mám výdaje na bydlení měsíční 5100kč.Mohu si zažádat o doplatek na bydlení?

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud nemáte žádné jiné příjmy, pak byste mohl mít nárok na dávky hmotné nouze, tj. nejenom doplatek na bydlení ale případně i příspěvek na živobytí.

  • margita mauerova

    dobry den odebrali mi socialni davky z duvodu ze pry jsem sfalsovala slozenku na energie ale neni to pravda.Jsme s dcerou a synem spolecne posuzovane osoby chci se zeptat jestli davky tedy existencni minimum a doplatek na bydleni ktere spolecne pobyrame jsme vsichni na uradu prace jestli deti o davky neprijdou.A jestli o tyto davky muze dera nebo syn zazadat na svoji osobu.Oni se niceho nedopustili a musi z neceho zit.Dekuji moc za odpoved

  • Alice

    Dobrý den, paní Králová,

    dcera na mateřské dovolené se v březnu rozešla s přítelem, s kterým má roční dítě.
    Odstěhovala se. Bydlí v pronájmu s trvalým pobytem. (byt 2+1 osobní vlastnictví)
    Pronajímateli platí za nájem 7.000Kč + 650Kč služby/měsíčně.
    Pobírá: mateřskou 7.100Kč, příspěvek na dítě 500Kč a výživné 1.000Kč.
    Celkem má 8.600Kč na měsíc.
    Když byla žádat příspěvek na živobytí a dávku v hmotné nouzi, bylo ji řečeno, že na ně nemá nárok. Příspěvek na bydlení ji přiznali (od května) ve výši 1.220Kč.
    Po zaplacení všech nezbytných výdajů ji s dítětem na měsíc zbyde 2.170Kč.
    Myslíte si, že je to v pořádku?
    Děkuji za odpověď.
    S pozdravem
    Alice

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, ano obávám se, že to odpovídá, celkový příjem je 8600 Kč, tj. jedná se o relativně „vysoký“ příjem, tj. není osobou ve hmotné nouzi. Proto jí nebyl přiznán nárok na příspěvek na živobytí.

  • Iveta

    Dobrý den,chtěla bych se zeptat jsme jako rodina ve vážné finanční tísni. V našem bytě bydlíme 17 let máme trvalé bydliště.Do října 2013 měl muj muž nájemní smlouvu u družstva.V listopadu náš byt prodali a my jsme dostali podnájemní smlouvu,jde o to že jsme pobírali příspěvěk na bydlení a ted na něj nemáme nárok.Muj muž pracuje vydělá si 8900 a ja jsem na up pobírám jenom dětské přídavky -1810kč ,máme 3 děti-6,14,17.Od toho listopadu se nám zvedl i nájem který činí 7416 kč + energie1520 dohromady to dělá -8926kč,byla jsem na uřadě a tam mi bylo sděleno že pravděpodobně nebudeme mít nárok ani na živobytí tak jak to teda je jsem z toho zoufalá.

  • Custom avatar Pet

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat o jaké všechny dávky mohu žádat v případě, že nemám zaměstnání. Je mi 25 let. Práci jsem ukončila 31.5.2013. Aktivně hledám, docházím pravidelně na schůzky na UP.
    – příspěvek na bydlení
    – doplatek na bydlení
    – existenční minimum
    – životní minimum
    – hmotná nouze

    Je možné žádat o všechny najednou? Nerozumím moc jak postupovat a co je pro mne v tuto chvíli nejvýhodnější.
    Je možné částky je vyplatit zpětně?
    Děkuji moc za reakci

    Petra T.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, žádné dávky jako „životní minimum“ a „existenční minimum“ neexistují. Jsou pouze tyto:
      – Příspěvek na bydlení – podmínkou je trvalý pobyt v daném bytě a nájemní smlouva (nebo družstevní byt či byt v osobním vlastnictví)
      – Dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení
      O dávky můžete požádat současně, každá z nich se pravděpodobně bude vyřizovat na jiném oddělení UP. Například u příspěvku na bydlení je možné žádat i zpětně – maximálně však 3 měsíce. Nejjednodušší budete mít zajít na UP a tam už vám poradí / odnavigují vás na správné místo.

  • Custom avatar Pavlína

    Dobrý den
    Ráda bych se zeptala, jsem těhotna bydlim u pritelovych rodicu. Byla mi poskytnuta hmotna nouze. Zde najem neplatim takze jsem si o prispevek na bydleni zadat nemusela ,ale bohuzel se tu uz zde bydlet neda a byli sme si nuceni pujcit od mych rodicu aby sme si nasli podnajem. Zde musime zaplatit vratnou kauci a tri najmy. Takze se chci zeptat jesti je moznost ze by mi urad prace mohl v tomhle pomoci ze bych o ty penize mohla zpetne zadat. A jeste bych se chtela zeptat v tom byte budu mit trvaly pobyt, bude tu zde bydlet i pritel ,ale ten uz zde mit trvaly pobyt nebude, tak se chci zeptat jestli do prispevku na bydleni bude posuzovany i on nebo ne.
    Předem děkuji

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud budete žádat o příspěvek na bydlení, pak se budete započítávat jen vy, případně dítě – přítel ne. Zahrnují se jen osoby, které mají v daném bytě trvalý pobyt. Co se týká zaplacené kauce a nájmů – ty vám úřad práce neproplatí. O příspěvek na bydlení si můžete požádat – dokládají se příjmy a náklady na bydlení za poslední 3 měsíce, takže reálně o něj můžete žádat až později. Do té doby byste ale případně mohla mít nárok na jinou dávku hmotné nouze – doplatek na bydlení. Kauce a nájem zaplacený předem vám ale proplacený nebude, doplatek na bydlení se vyplácí měsíčně na základě toho jaké máte příjmy a výdaje na bydlení.

  • Custom avatar Lenka Kafoňková

    Dobrý den potřebovala by jsem poradit s podnájmem bytu který je ve vlastnictví a vlastník mi pronajímá jen jednu místnost a jinak můžu užívat společné prostory a vybavení které užívám .Musím prý donést jinou smlouvu a aby tam byl i souhlast Družstva přitom Vlastním může pronajíma komukoliv bez omezení .A nepotřebuje žádný souhlas .Taky chtějí po mně kolik platí za nájem a za služky a taky evidenční list vlastní mi to ale nechce dát že je to jeho věc a město mi řeklo že bez toho mi nebudou vyplacené dávky na bydlení že když by platil 4000 tak nemůžu já mu platit 5400 ze vším všudy že je hypotéka a rekonstrukce nezajímají tak by mně zajímalo jak to teda dělají na nějaké ubytovně kde se platí 12000 za 1 plus jedna a nikoho to netrápí a dávky jsou vyplacené děkuji moc za odpověď

  • Custom avatar Zuzana

    Dobrý večer,je pravda že od července se musí dokládat potvrzení z KATASTRU NEMOVITOSTÍ, že žadatel o příspěvek na bydlení nemá žádnou nemovitost ?“výpis z katastru je samozřejmě zpoplatněn!“
    Děkuji za odpověď

  • Custom avatar HANKA

    Dobrý den,moc bych chtěla poprosit o radu, bydlím v Děčíně kde mám 3+1 jsem samoživitelka se třemi nezletilími dětmi-13.8.4 roky,skončila mi mateřská a jsem přihlášena na UP a pobírám třetí měsíc peníze ted jsem dostala 3600kč a příspěvek na bydlení a na děti 8100kč,byla jsem požádat u nás na Hmotné nouzy o doplatek na bydlení a na živobytí,byla jsem si to podat 30května kde mě odmítli a řekli že mám přijít 15tého dubna doložila jsem všechny papíry ale bylo to malo tak mi to posunuli na 22tého dubna, založila papíry A řekli počkejte si 30dní,přitom paní vedoucí mi slíbila abych mohla zaplatit nájem že my to udělají do konce dubna,chtěla jsem po ní jestli je možné mi říct jakou částku mi budou asi schvalovat abych věděla, jenže ta se semnou nechtěla oničem bavit byla hnusná jako by to šlo zjejí kapsy,vychutnávají si mě jako bych byla nějakej hmyz či co, to jejich jednání snami s maminkami je katastrofa, tvářej se že jakto že si je dovolujete vubec otravovat,nebaví mě se na to koukat, odešla jsem tam odtut opravdu zbrekem že semnou jednaj jako s nějakým pitomcem, proto jsem se chtěla zeptat zda je možné mi napsat kolik mám nárok do životního miima z hmotné noze když mám jen 8100 na bydlení + přídavky na děti a jen s uřdu práce 3600kč které se mi skrátí příští měsíc moc děkui předem za odepsání zpozdravem p Hanka Děčín

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, sama si to můžete spočítat v této kalkulačce: https://socialni-davky-2014.eu/kalkulacka-doplatek-do-zivotniho-minima/. Musím ale upozornit že tento výpočet je opravdu jen orientační. U dávek hmotné nouze se hodně přihlíží k individuální majetkové a sociální situaci žadatele. V zákoně je stanovena celá řada podmínek, na základě kterých může být přiznaná dávky vyšší nebo nižší. A to není dost dobře možné v této jednoduché kalkulačce zohlednit. Tento výsledek tedy berete jen jako orientační.

  • Custom avatar Zuzana

    Dobrý večer,je pravda že od července se musí dokládat potvrzení z KATASTRU NEMOVITOSTÍ, že žadatel o příspěvek na bydlení nemá žádnou nemovitost ?“výpis z katastru je samozřejmě zpoplatněn!“
    Děkuji za odpověď
    „již jsem se ptala ale nedostala jsem odpověď“

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, osobně o této povinnosti nic nevím, pokud je mi známo tak výpis z katastru se předkládá jen pokud o dávku žádá majitel bytu aby doložil vlastnictví, i když pokud vím tak si stejně výpis zajišťují úředníci sami. O tom, že by nyní vznikla nějaká nová povinnost dokládat že nevlastníte žádnou jinou nemovitost opravdu nic nevím.
      Za neodpovězení se omlouvám, ale těch dotazů je tady tolik, že mi občas něco uteče.

      • Custom avatar Zuzana

        Děkuji za odpoveď,
        ale opravdu se žádostí o příspěvek na bydlení od července po mně chtějí i tyto údaje a prohlášení jaký mám majetek“zahrady,pole,louky-jejich hodnotu“….!?
        a hotovost na vkladních knížkách nad 50000 a kolik ,-!?
        a výpis z katastru i od všech společně žijících osob v domácnosti!
        takže za každý vypis budu platit a nechápu to.!?

        • Jana Králová, Sociální dávky 2024

          Dobrý den, a opravdu se jedná o příspěvek na bydlení a není to spíše doplatek na bydlení? U doplatku na bydlení jako u dalších dávek hmotné nouze se běžně dokládají celkové majetkové poměry, včetně úspor.

        • Custom avatar Hana

          Pro Zuzanu z 25.dubna 2014: určitě jste z Prahy 7, už se lidé začínají ozývat. Jsou jediní z ČR, kteří chtějí tyto údaje. Na katastr přístup mají, mohli by se podívat, ale nemají na to právo ze zákona o státní sociální podpoře, proto to chtějí přinést od lidí. Přísp.na bydl je dávka ze zákona o státní sociální podpoře a tam se zjišťují pouze příjmy/výdaje za minulé čtvrtletí, na nic jiného právo ze zákona nemají. Nemovitosti, hotovost atd se zjišŤuje pouze u doplatku na bydlení ze zákona o hmotné nouzi, a to jsou ty stále řešené drahé ubytovny.
          Zakázat jim to může nadřízený, což je jednak ředitel úřadu práce na Praze 8 Stejskalova ,asi ladislav hazuka se jmenuje a hlavně ze dne na den jim to může zakázat generální ředitelka úřadu práce paní marie bílková (marie.bilkova@uradprace.cz). Žádná taková novinka neexistuje,
          ministrDrábek třeba něco chystal a v roce 211 vydal tyto formuláře – to nevíme, a oni je teď použili. Každopádně všichni ostatní postupují jako dříve, i Praha 8 – státní sociální podpora nic nového nechce a to spadá pod stejný úřad práce ulice Stejskalova v Praze 8 ,stejně jako Praha 7, takže obě Prahy mají stejné ředitele úřadu práce PhDr.Hazuku

  • Lada

    Dobrý den,prosím o radu….mám trvalý pobyt na Moravě,nyní bydlím v Čechách v pronájmu,když si potřebuji zažádat o dávky,musím na Moravě nebo lze v Čechách?rodičovský příspěvek jsem si musela vyřizovat na Moravě,ale nemohu tam stále jezdit,ono je to s miminkem dost složité,díky moc s pozdravem Lada

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, o sociální dávky se žádá v místě trvalého bydliště (výjimkou je jen mimořádná pomoc v hmotné nouzi). Doporučila bych vám, abyste si změnila trvalý pobyt. Ten můžete mít i v pronajatém bytě.

      • Lada

        Děkuji Vám mockrát za odpověď,hezký víkend Vám přeji s pozdravem Lada

  • Custom avatar Vera

    Dobrý den, prosím o radu:
    bydlím s dětmi v nájemním bytě (děti 4+1). Manžel s námi nebydlí – a nejsme rozvedeni…
    Dostávám příspěvek na bydlení dle mého příjmu a dle výše nájmu…
    Můžu požádat o doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí?
    Jak „vyčlenit“ manžela z rodiny, když rozvedeni nejsme a „výživné“ platí jak chce – bez soudního příkazu …
    Děkuji

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, můžete se jedině zkusit obrátit na Úřad práce, je možné zkusit doložit že společně nežijete a neuhrazujete svoje životní potřeby dohromady – bude potřeba čestné prohlášení ze strany vašeho manžela. Pak by mohl být vyloučen z okruhu společně posuzovaných osob a eventuálně by vám vznikl nárok na dávky hmotné nouze.

  • Custom avatar Hanka

    Dobrý den,mám dotaz.Muj zaměstnavatel mi neprodloužil smlouvu,takže jsem na UP kde pobírám 2700 podporu,manžel je pracující vydělává 9000 a máme 3 letého syna.Chtěla jsem si zažádat o hmotnou nouzi aby mi bylo také doplácenou na nájmu který nám dělá 9500,bylo mi řečeno že nemám na nic nárok ale na internetu se píše že nárok má i ten kdo nemá trvalý pobyt.Mužete mi tedy prosím poradit na co ten nárok teda vubec mám?Děkuji předem

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, neznám přesně podrobnosti, takže vám jen stěží poradím. Je možné, že jste žádala o špatnou dávku – u příspěvku na bydlení je opravdu podmínkou trvalý pobyt v daném bytě. U doplatku na bydlení může být dávka poskytnuta, i když nemáte trvalý v daném bytě, ale stačí, když máte trvalý pobyt v dané obci. U dávek hmotné nouze je ale těch podmínek a faktorů, které se zohledňují mnohem více – posuzuje se i celková matková citace atd.

  • Custom avatar Eva

    Dobrý den, měla by jsem dotaz. Žiji na jižní Moravě. Minulý rok jsem žádala o HN. Mým příjem v té době byl rodičovský příspěvek 3800kč a 1500kč alimenty. V té době mi vznikl nárok na doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí. Od ledna 2014 mi byl doplatek sebrán a odůvodněn tak, že na dané adrese, kde žiji se svými dvěma dětmi nemám trvalý pobyt.
    Když si pročítám diskuze, kde mi ostatní maminky píší, že pobírají doplatek na bydlení a to i bez trvalého pobytu, jsem z toho celkem zmatená.
    Nyní pobírám rodičák 3800kč + 1500kč alimenty a příspěvek na živobytí 2940kč. Nájem mi činí 10 000kč včetně energií.
    Chci se zeptat, opravdu je tomu tak, že musím mít trvalé bydliště na adrese, kde mám nájemní smlouvu?

    • Custom avatar Eva

      ještě doplním, mám dvě děti ve věku 6 let a 3 roky. Trvalé bydliště mám v České Lípě. Přeposílal se můj spis z CL právě na daný úřad, odkud dávky pobírám, kvůli vhodnosti.

      • Jana Králová, Sociální dávky 2024

        Dobrý den, trvalý pobyt ve stejném bytě je podmínkou u příspěvku na bydlení. U doplatku na bydlení je opravdu možné dávku získat i když nemáte trvalý pobyt v daném bytě. Je ale požadováno abyste měla trvalý pobyt na území dané obce, ve které podáváte žádost o dávku.

  • Custom avatar Marta

    Dobrý den,naše firma provozuje ubytovnu , kde jsou ubytováni převážně osoby pobírající doplatek na bydlení.Dříve nám byly tyto zasílány na účet,nyní složenkami ubytovaným.Jedna rodina si dávku (8 825,-Kč vyzvedla a ponechala si ji.Obrátili jsme se na úřad práce,kde nám bylo sděleno,abychom s dlužníky sepsali „Uznání dluhu“ a doručili jim je.Toto jsme učinili a bylo nám slíbeno,že nám bude dluh uhrazen.Dotyčná rodina se odstěhovala na jinou ubytovnu a úřad práce u nich pokračuje ve vyplácení plných dávek v hmotné nouzi.Obrátili jsme se na ně znovu a bylo nám sděleno,že to,co nám bylo dříve slíbeno,byl jen takový komunikační šum,že od dlužníků nelze vymoci ani 1,- Kč. Prosím Vás o sdělení,zda existuje nějaká možnost,aby úřad práce v rámci správního řízení mohl dlužnou částku vymáhat a mimo jiné to tak byla možnost bránit dalším osobám ve zneužívání dávek. Děkuji předem za možnou radu.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud je mi známo, tak dávky v hmotné nouzi, porodné, pohřebné, příspěvek na bydlení a dávky sociální péče, na které mají nárok zdravotně postižení nemohou být exekučně postiženy. Takže pokud daná rodina pobírá jen výše uvedené dávky, pak je možnost vymožení dlužné částky velmi malá. Na druhou stranu, pokud by měli i nějaké jiné dávky – např. rodičovský příspěvek nebo jiné, pak by ta možnost byla.

  • jarmila stoszková

    dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok n a doplatek na bydlení, jsem sama v třípokojovém bytě za který zaplatím i s energii a službami celkem 7300kč měsíčně.dostávám invalidní důchod 5720kč a příspěvek na bydlení 3310kč, když všechno zaplatím tak mi zůstává pouze cca 1500 kč na měsíc, z toho musím platit léky a poplatky u lékaře, takže na živobytí mi toho moc nezůstane, mou žádost mi zamítly, chci se zeptat kde se ještě můžu obrátit, děkuji

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, o doplatek na bydlení se podává žádost na Úřadu práce, jedná se o dávku hmotné nouze. Podle toho co udáváte se ale obávám že nebudete splňovat podmínky na přiznání této dávky. Důchod který máte, byť poměrně nízký, je vyšší než zákonné životní minimum.

      • Custom avatar karin

        Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jsem samoživitelka mám 2 děti odešla jsem od partnera neměla jsem kam jít tak sem si našla ubytovnu byla jsem si žádat příspěvek na bydlení řekla mi že má čas do 30 dnů na vyřízení. jsem tet na mateřské pobírám jen 8710 alimenty nemam mam je pozastavené tet nevím jestli budu mít nárok na příspěvek na bydlení nevím co mám dělat a kam mám jít na ubytovně po mě žadají aby mi řekla kolik mi budou platit řekla mi že to musí schválit vedoucí ale bez toho mě nehcou ubytovat a tet nemam kam jít jsem tet u kamarádky a nevím co mam dělat.

    • Lena

      Dobrý den,pokud nemáte na dávku nárok,mám jedinou radu.Větší byt za menší a máte o minimálně o dva tisíce víc.

    • Custom avatar jarmila stoszková

      dobrý den, děkuji, že jste mi poslali odkaz na dávky, nebýt vás , tak bych nic nedostala, ještě jednou vám děkuji za radu, nashledanou

  • Custom avatar Milan

    Dobrý den,chtěl bych Vás poprosit o radu.Pobírám od ledna t.r.dávky v hmotné nouzi-příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení,avšak doplatek na bydlení mě úřad schválil ve výši 4000Kč,ale za bydlení 1+1 v Ostravě-Porubě platím pronajímateli celkem 6500Kč vč.energií zůstává mě tedy po obdržení příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení tj.3410+4000Kč pouze 910Kč. V této lokalitě jsou pronájmy v této výši běžné.Mohl bych úřad,který mě dávky od ledna schválil a vyplácí požádat o zvýšení dávky HN-Doplatek na bydlení aby mě skutečně zůstal jedinný příjem zákonem určený 3410Kč?
    Děkuji mnohokrát za odpověď a přeji příjemný den..

  • Custom avatar petra

    dobry den chtela sem se zeptat mam dvouletou dceru a materskou jsem dobrala uz druhy mesic sem bez primu..navic jsem v 7 mesici tehotenstvi..na urade my rekli ze mam zajit za zamestnavatelem a zadat davky u nej..a po narozeni ditete prijit s rodnym listem a pak teprve dostanu davky na druhe dite..moc tomu nerozumim..nevim jak dal uz dluzim i na najmu..na jake davky mam tedy narok kdyz uz materskou nemam..a do prace nemohu predem dekuji

  • Custom avatar Monika

    Dobrý den, moc Vás prosím o radu. Přestěhovali jsme se s přítelem a synem do bytu, ve kterém jsme si se synem nechali zřídit trvalé bydliště (přítel má trvalé bydliště jinde). Jelikož jsme v současné době v tíživé finanční situaci a pobíráme dávky v hmotné nouzi, žádali jsme si i o příspěvek na bydlení. Bohužel se ale zjistilo, že majitel bytu, od kterého máme tento pronajatý, zde má taktéž trvalé bydliště. Na úřadě po mě chtějí jeho čestné prohlášení, že zde s námi nebydlí (což problém není), ale také doklady o placení nájmu jinde – to už problém je, protože majitel bydlí se svou přítelkyní, které na nájem na základě ústní dohody pouze přispívá. Poradíte mi, prosím, jak postupovat? Předem moc děkuji.

  • Karin

    Dobrý den, mám dotaz, zda mohu žádat o dávky hmotné nouze, přestože s manželem nejsme uchazeči o práci na ÚP. Manžel je normálně zaměstnán, já mám dohodu o pracovní činnosti, máme dvě děti 14 a 16 let, ale bydlíme v podnájmu bez trv bydliště a výdaje na bydlení dělají 70% našeho měsíčního příjmu. Na uživení naší 4členné rodiny mi měsíčně zbývá cca 1500Kč. Děkuji za odpověď.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Vrba Ladislav: nabídnout nejrychlejší pujcky. Žádat mužete od 30 000 Kc do 500 000 000 Kc. Spl...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
  • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
  • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...
  • Miloš Peřina: Dobrý den, žiji sám a pobírám příspěvek na bydlení. Byl js...
  • Zbyněk Hlavatý: Dobrý den, od 1 října jsem bez práce a bez možnosti čerpat podporu v nezaměstn...
  • Otakar: Dobrý den, pobiram důchod 7500,- , ubytovna mně stoji 7000, -. Chci se zeptat jes...