Příspěvek na bydlení 2024

Příspěvek na bydlení je základní sociální dávka určená k podpoře všech, kdo mají nízké příjmy, a současně vysoké náklady na bydlení. Slouží tedy primárně k úhradě nákladů za bydlení. Dávka se vyplácí zpětně. Žadatel o dávku musí dokládat skutečně vynaložené náklady – uhrazené složenky, faktury a popř. další doklady. Dávku je možné pobírat po neomezeně dlouhou dobu (klidně i několik roků).

Kolik jsou dávky na bydlení v roce 2024?

Přesná výše dávek na bydlení se stanovuje trochu složitějším výpočtem. Pro určení konkrétní částky, totiž záleží na tom, kolik osob byt obývá, jestli se jedná o byt v osobním vlastnictví, družstevní byt, nebo jestli je to jen byt nebo dům v nájmu. Také záleží na tom, o jak velké město nebo obec se jedná.

Pokud vás tedy zajímá, kolik byste mohli získat od státu formou přídavků na bydlení – spočítejte si to sami  – viz: Kalkulačka přídavky na bydlení 2024.

Podobně, jako každý rok, i od 1. 1. 2024, se mění normativní náklady na bydlení. Není to ale jediná změna – v roce 2024, se podmínky pro příspěvek na bydlení změnily více.

Příspěvek na bydlení – změny 2024

Od začátku roku 2024, se mění podmínky pro výpočet sociálních dávek na bydlení. Změn je hned několik:

  • Od 1. 1. 2024 platí nové tabulky pro normativní náklady na bydlení
  • Od ledna 2024 platí změna zákona o státní sociální podpoře (dílčí změny u dávek)

Kromě toho, od začátku roku 2024 platí mnoho dalších změn, které mohou mít nepřímý vliv na výpočet dávek.

Aktuální informace a výpočet:

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení v roce 2024

O přídavky na bydlení může žádat kdokoliv, kdo má vysoké náklady na bydlení a zároveň nižší příjmy. Žádat může jak jednotlivec (osoba, která žije samostatně), tak i rodina nebo vícečlenná domácnost.

O dávky na bydlení by měl podávat žádost ten, kdo má v daném bytě nebo domě bydlí a má zde uzavřenu nájemní smlouvu, nebo se může jednat o dům nebo byt v osobním vlastnictví. Nebo to může být družstevní byt.

Na příspěvek může být nárok, i některých rekreačních objektů (chaty a chalupy), pokud jsou vhodné k trvalému bydlení. Nárok je i v případě, že je byt/dům užíván na základě věcného břemene.

U jednoho bytu je možné o přídavek na bydlení žádat pouze 1x. Není tedy možné, aby u jednoho bytu žádaly dvě různé osoby o dávky na bydlení.

Příspěvek na bydlení – bez omezení doby

Ještě před několika lety (do konce roku 2014) platilo, že příspěvek na bydlení mohl být maximálně po dobu 84 měsíců (přesněji 84 měsíců za posledních 10 roků). Toto omezení ale bylo zrušeno, a nyní je tedy možné dostávat příspěvek na bydlení po neomezeně dlouhou dobu. Pokud jsou splněny podmínky pro dávku, pak se celková doba pobírání této sociální dávky již nesleduje.

Co jsou náklady na bydlení

Pro stanovení nároku a výše příspěvku na bydlení záleží na tom, jaké jsou skutečné a  kolik jsou stanovené normativní náklady na bydlení. Skutečné náklady na bydlení se dokládají za poslední 3 měsíce zpětně (jedná se o kalendářní čtvrtletí, tj. pokud se žádá o dávky na bydlení v dubnu, dokládají se náklady za bydlení za leden – březen, náklady se nově dokládají jen 2x za rok, v lednu a v červenci). Zahrnují se tyto výdaje:

  • Platba za nájemné (u družstevních bytů a u vlastního bydlení, se započítají paušální náklady, srovnatelné s nájmem)
  • Platby za energie – voda, plyn, elektřina
  • Platby za topení – pokud jsou k topení používána pevná paliva, pak se započítá paušálem, jinak se zahne do ostatních nákladů, podobně jako energie a služby)
  • Platby za odvoz odpadu, úklid společných prosto, výtah, …., apod.

Mezi náklady naopak nepatří poplatky např. za internet, kabelovou televizi, televizní a rozhlasový poplatek nebo účty za pevnou linku apod. Ani to, co platíte jako splátky na hypotéku se nepovažuje za „náklad na bydlení“.

V případě, že jsou vraceny nějaké zálohy – například přeplatek za elektřinu nebo plyn – pak se tento přeplatek započítá jako příjem – resp. náklady se o tuto částku sníží.

Normativní náklady na bydlení 2024

Normativní náklady jsou státem stanovené tabulky, které určují jaká je výše nákladů na bydlení  – podle velikosti obce, podle typu bydlení a podle počtu osob. Tyto částky se pak používají pro výpočet výše příspěvku na bydlení.

Pokud jsou skutečné náklady na bydlení vyšší než normativní – stát vyplatí dávky pouze do výše normativních nákladů na bydlení. Takže pokud někdo platí nájem za byt pro 4 člennou rodinu v Praze ve výši 30 tisíc korun, pak výše příspěvku na bydlení určitě nebude v této výši.

V takovém případě může být maximální výše příspěvku na bydlení částka 23 195 Kč (normativní náklady na bydlení v nájemním bydlení v Praze pro 4 a více osob v roce 2024), resp. maximální výše příspěvku, by závisela i na výši rozhodného příjmu, reálně by tedy byl příspěvek nižší (od skutečných nebo normativních nákladů, se odečítá 30% rozhodného příjmu, a výsledek je pak vyplacen jako příspěvek na bydlení).

Kompletní tabulky s normativními náklady na bydlení pro rok 2024 najdete zde

Příspěvek na bydlení vs. doplatek na bydlení

Příspěvek na bydlení není jediná sociální dávka na bydlení. Kromě přídavků na bydlení je ještě jedna sociální dávka. Jedná se o dávku pomoci ve hmotné nouzidoplatek na bydlení. Ta se poskytuje lidem, jejichž příjmy nepřekračují zákonem stanovené životní minimum.

Doplatek na bydlení se poskytuje v případě, že se jedná o osobu (skupinu společně posuzovaných osob) ve hmotné nouzi. Pokud jim po uhrazení nákladů na bydlení (skutečných nákladů) nezůstává částka na živobytí (viz příspěvek na živobytí ve hmotné nouzi), může vznikat nárok na tuto dávku. Doplatek na bydlení se poskytuje až v případě, že náklady na bydlení nepokryje příspěvek na bydlení.

Žádost o přídavky na bydlení

Dávky na bydlení se vyřizují na úřadu práce – v místě trvalého bydliště žadatele. K vyřízení je potřeba předložit příslušný formulář – žádost o příspěvek na bydlení. Kromě toho také bude požadováno doložení příjmů za poslední 3 měsíce (Formulář: Potvrzení o výši čtvrtletního příjmu) a také všech dokladů o zaplacených nákladech na bydlení – složenky, faktury, účtenky, SIPO apod.

Vyřízení příspěvku online i bez návštěvy na Úřadu práce

Od druhé poloviny minulého roku, je možné vyřídit příspěvek na bydlení i přes internet, bez nutnosti chodit na Úřad práce.

Žádost o příspěvek na bydlení, byla také značně zjednodušena (oproti tomu, jak to bylo dříve, pořád to ale není „na dvě kliknutí“).

Příspěvek na bydlení, je ale možné i nadále vyřizovat přímo na Úřadu práce (v místě kde skutečně bydlíte).

O příspěvek je možné požádat i vyplněním klasického elektronického formuláře (viz formuláře zde) a odesláním přes datovou schránku, poštou, nebo emailem s elektronickým podpisem.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka na cokoliv bez potvrzení o příjmu. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka bez úroků do 10000 Kč. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Příspěvek na bydlení 2024

Diskuse: 275
  • Custom avatar Barbora

    Dobrý den, Chtěla bych se zeptat zda mám nárok na příspěvek na bydlení. Jsem studentkou dostavam alimenty od otce v částce 2.500 plus pobírám příspevek na dítě v částce 7OO.. z toho si platím cestu do školy a momentálně bydlím u kamarádu v podnájmu který čini částku i s poplatky 6000.. Trvale bydliste mam furt nahlasene u matky.. A nevím jestli je lepsi si nahlásit u kamarádu trvalý pobyt. Kdybych si nasla svuj podnájem a nemela bych v nem trvale bydliste zda bych i tak mela narok na prispevek na bydlení a bylo by to vyhodnejsi.. Předem děkuji za odpoved

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, abyste měla nárok na příspěvek na bydlení musela byste mít nájemní smlouvu (na podnájem není možné dávku získat) a dále byste musela mít v daném bytě trvalý pobyt. Také by bylo nutné doložit výživné jaké vám poskytuje matka (dle zákona se považujete za nezaopatřené dítě a vyživovací povinout tak mají především rodiče).

  • Custom avatar Jarka

    Dobrý den paní Králová, měla bych dotaz zda mohu žádat o příspěvek na bydlení za 1.čtvt.2014 když v 2.čtvrt.mi bude zaslán přeplatek z daňového přiznání za loňský rok. Bude to vyšší částka jak 40000kč.Jsem vlastníkem domu a manžel nemá zde trvalé bydlení . Jsou zde se mnou dvě děti.To bych měla jít asi tento nárok v červenci zrušit? A 3.čtvrtletí opět můžu požádat? Jiné dávky nemám a jsem na úřadu práce.Tento přeplatek je asi vnímán jako příjem? děkuji velice za odpověď

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, požádat můžete, dokládáte příjmy za předchozí čtvrtletí, v následujícím období budete zase dokládat a úřad vám případně dávku odejme a pak si o ni zase požádáte.
      Vrácený přeplatek na dani se zohlední jako příjem, ale až v tom měsíci (resp. čtvrtletí) ve kterém jej opravdu dostanete na účet. Tj. až při dokládání příjmů za 2Q/2014.

  • barbora

    Najemni smlouvu mam trvale bydliste uz take jen by me zajimalo proc se do toho musi zapocitavat prijem lidi kterym ten byt patri kdyz spolu nejsme pribuzni.. A nezijem ve spolecne domacnosti jsem najemnikem a nechapu proc se musi posuzovat jejich prijmy predem dekuji za odpoved..( zapomela jsem dodat ze jsem plnoleta)

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, u příspěvku na bydlení se jako okruh společně posuzovaných osob započítávají všechny osoby, které v daném bytě mají trvalý pobyt. Takto je to stanovené v zákonu.

  • Custom avatar Jarka

    Dobrý večer,ještě bych chtěla dodat, že se jedná o přeplatek z ročního zúčtování daně „růžový papír“, byla jsem v zaměstnaneckém poměru do konce května 2013.
    Od června jsem v evidenci ÚP.Děkuji

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, přiznám se že nevím na co přesně reagujete?

  • Custom avatar Stránská

    Dobrý den.
    Synova 23-letá přítelkyně je těhotná. Přerušila studium na VŠ a přihlásila se na ÚP. Zde jí bylo sděleno, že na podporu a MD nemá nárok. Ode dne porodu jí bude vyplácen mateř.příspěvek do 4 let věku dítěte. Vyživovací povinnost prý mají rodiče. Její otec je majitel bytu 1+1, který jí nabízí k bydlení,trvalé bydliště má jinde. V případě, že by se tam synova přítelkyně nastěhovala a přihlásila k trvalému pobytu,měla by nárok na nějaké soc.dávky? Žádný příjem nemá. Kdyby s ní její otec sepsal smlouvu o nájmu, má nárok na přís.na bydlení? A jak by vypadala situace kdyby se tam k ní přistěhoval i syn, který má trvalé bydliště jinde(pracuje, výdělek 10-14tis.čistého).
    Děkuji za pomoc a radu.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, pokud by měla nájemní smlouvu + trvalý pobyt, mohla by mít nárok například na příspěvek na bydlení. V tom případě se zohledňují pouze osoby, které v daném bytě mají trvalý pobyt – syn i otec by se neměli zohlednit.

  • Custom avatar Michal

    Dobrý den , jsem nezamestany a spolu s tehotnou pritelkyni a jeji 6letym synem pobirame od statu cca 12.600kc (prispevek na bydleni, doplatek na bydleni a davku v hmotne nouzi) a ted Nam doslo vyuctovani za rok 2013 kde mame celkovy nedoplatek 9312kč, tak se chci zeptat zda Nam socialka prispeje na tento dluh urcitou castkou a pokud mozno tak jakou alespon cca priblizne. Dekuji Vam za odpoved

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, tento nedoplatek by mělo být možné zahrnout mezi náklady na bydlení a to by se následně mělo projevit v navýšení dávky. Záleží ale na tom, jestli už máte maximální možnou výši – pak by se to neprojevilo, nebo jestli je možnost zvýšení.

  • Custom avatar barbora

    Dobry den, takze pokud chapu tak se do te zadosti na prispevek na bydleni musi napsat oba majtele plus jejich 5lety syn. Takze vsechny poplatky jako voda,plyn,elektrika,popelnice se mezi nas rozpocitaj? Ale co kdyz maji vysoky prijem ze pokryji vsechny vydaje? To nebudu mit na ten prispevek narok? Za tenhle mesic jsem zaplatila dle sepsany smlouvy 3000 za podnajem a dalsi 3000 za zbyle naklady tak prosim o vysvetleni jak bych na
    tom byla. Preji hezky den

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, u příspěvku na bydlení se započítávají všechny osoby které mají v daném bytě trvalý pobyt.

  • Custom avatar Janča

    Dobrý večer,
    chtěla bych se zeptat na dvě věci. Mám nájemní smlouvu na byt, kde bydlím se svým nezletilým synem a oba zde máme trvalé bydliště. Náklady ale hradím přes účet přítele, protože svůj nemám z důvodu insolvence. Mohu tedy jeho výpisy doložit jako platby za nájemné se službami na úřadu práce? a pak bych se ještě chtěla zeptat, co bude v mém případě (jsem v insolvenci) považováno za čistý příjem? (bude to celý příjem včetně srážky nebo jen to, co mi zbyde po srážce)?
    Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Co se týká doložení nákladů které jsou hrazeny z účtu přítele – tady si nejsem moc jistá, zda to bude uznáno. Pokud nebude daný přítel uveden v žádosti.

      • Custom avatar Kučera Tomáš

        Dobrý den, jsem se tu nedočetl, jestli má nárok na dávky i člověk, který je v insolvenci, tedy jestli se to bere podle příjmů před srážkou, nebo podle toho, že mi posílají ono minimum…?
        Děkuji

      • Ladislav

        Dobrý den,
        chtěl bych se zeptat, zda zdědění 1/2 nemovitosti jedním z manželů, kteří pobírají státní příspěvek na bydlení a její případný prodej ruší nárok na tuto dávku?
        Děkuji Vám za odpověď.

        Ladislav

    • Custom avatar Karlos

      Zdravím, platba musí být z účtu žadatele, nelze využít někoho jiného. Je to celkem pochopitelné, vedlo by to k podvodům.

  • Custom avatar Barbora

    Ale co kdyz maji vysoky prijem ze pokryji vsechny vydaje? To nebudu mit na ten prispevek narok když spolu nemáme nic společného a já sem cizí? Proste tohle mi nedáva smysl. predem dekuji za odpoved

    • Jana Králová, Sociální dávky 2024

      Dobrý den, takto je to bohužel určeno zákony. U příspěvku na bydlení se automaticky za společně posuzované osoby považují ti, kdo mají v daném bytě trvalý pobyt.

      • jana cserbova

        Dobrý den chtěla jsem se zeptat když muj syn poíirá na socialce na živobiti a doplatek na bydlení má pravo pobírat tyto dávky když pojede na řri měsíce na léčení jestli v dobe léčiní budel pobirat ty to dávky dekuji za odpověd

      • Kateřina Fialová

        Dobrý den,chtěla bych se zeptat možná na banální otázku: Na začátku tohoto roku jsem si jako každé tři měsíce žádala o příspěvek na bydlení. Mezitím se mi teď naskytla práce pečovatelky v soukromé pečovatelské službě, u které jsem nastoupila téměř ihned ale zatím jen na DPP, jelikož se vyřizují podklady na dotace. Po této době mi pracovní poměr přejde z DPP na HPP. Musím tedy zajít ihned na UP a doložit tuto dohodu než se poměr změní na HPP,nebo budu dokladat výkazy z platu az při přístí navštěvě,když pujdu žádat o tento příspěvek znovu,tj.za ty tři měsíce???
        Samozřejmě vím,že po přesáhnutí minimalní častky,kterou si mužu vydělat se mi to zruší. Ale jde mi o to zda se to hlasí ihned,kdy dostanu tu dohodu do rukou,nebo to stačí při té přístí navštěvě,jestě mě napadla otázka,zda by to nešlo oznámit i telefonicky a po domluvě to doložit vše současně,tj.dohodu i výkazy platu. Děkuji moc za odpověď.

  • Custom avatar Petra

    Zdravim, chtěla bych se zeptat jestli mame narok na prispevek na bydleni kdyz pritel ma trvale bydliste na byte ale ja jsem napsana jako druzka tutiz jen na sluzbach. mame narok nebo zde musim mit take trvale bydliste? dekuji za odpoved.

  • Custom avatar Tereza

    Dobrý den.Chci se jen zeptat,bydlím na ubytovně,ale mám tu klasickou nájemní smlouvu i trvalé bydliště a není to taková ta klasická ubytovna kde máte společnou kuchyň nebo wc a jsem na hmotné nouzi a prý by mi měli proplácet doplatky na energie,ale prý že to berou jako normální ubytovnu,mi nic proplácet nebudou i když mám normální smlouvu i trvalé bydliště.Jak to tedy je?Já si myslím,že mě paní na sociálce obírá,jelikož mi pořád snižují ten příspěvek na bydlení.Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Dáša

    Dobrý den chci se zeptat teď v květnu mam dostat poslední mateřskou, a našla sem si byt tedy spíše garsonku kde bude platit se vším 6000kč měsíčně.Mateřská je 7600kč plus 500příspěvek na dítě.Tak mě zajímá jestli mám nárok na nějaký příspěvek na bydlení.děkuju za odpověd

  • Custom avatar Nela

    Dobrý den,

    měla bych dotaz, u žádosti příspěvku na bydlení neexistuje 30 denní zákonná lhůta na vyřízení požadavku? podávala jsem žádost již 2.dubna za kvartál leden – březen a do dnešního dne mi nepřišlo žádné vyjádření, ani peníze.

  • Custom avatar mishisha

    Dobry den, chtela sem se zeptat. Ted bydlim v podnajmu kde mam trvale bydliste ale trvale bydliste ma jeste i majitelka. Ktera momentalne nema cislo popisne na baraku a ani ho tam nebude mit, takze se nema kde prihlasit. Je mozne mit narok na prispevek na bydlini ikdyz je tam napsana ale nebydli tam a vse platim ja a ve smlouve je vse napsane
    ? Jde dolozit nejake cestne prohlaseni ze ho nevyuziva abych mela narok na prispevek nebo mam vlastne smulu a nemam zadny narok? dekuji za odpoved

  • Custom avatar Hefinka

    Dobrý den, chci se zeptat co mám dělat, když mě majitel bytu nechce přihlásit abych měla trvalý pobyt,byť potřebuju peníze na nájem, jsem vdaná a s manželem mám druhou mladší dceru, chci se rozvést,nebydlíme spolu a má jinou a je bez práce ale nemám na to platit rozvod a žiji s 2,5 letou dcerou a 13 letou,dcerou, s prvního manželství mám tu starší, ale nepobírám už tři roky alimenty, protože můj exmanžel je ve vazbě a nyní je odsouzen na 15 let , takže neuvidím na dceru ani korunu a stát mi to nedá, beru pouze 3800kč a mám povinou mateřskou na 4 roky a za nájem tady platím 7.tis kč nevím co mám dělat , přiznané alimenty mám 5tis, ale ty už nikdy neuvidím.nevím na co vše mám nárok a na úřadě mi neporadí a jsou nepříjemní, že si to mám zjistit sama, poradíte mi prosím?děkuji a přeji hezký den.Míša

  • Custom avatar Milan

    Dobrý den, jakým způsobem se dokládají příjmy ze samostatné výdělečné činnosti za 1 čtvrtletí 2013? Chci si zažádat o příspěvek na bydlení. Nemám žádný jiný příjem a podnikám od listopadu 2013. Za rok 2013 také podal daňové přiznání.

    Děkuji za odpověď

  • Custom avatar Milan

    oprava: za první čtvrtletí 2014.

  • Custom avatar Leontýna

    Dobrý den,

    chci se zeptat. Bydlím se svou 8 měsiční dverou v nájemním bytě 2kk a platím 8000kč měsíčně a mám zde i trvalý pobyt. Přítel (otec dítěte) prozatím bydlí v jiném městě. Mé měsíční příjmy jsou jen pomoc v mateřství a to 6000kč. Zatím to nějak zvládáme, ale chci si zažádat o příspěvky na bydlení a nevím zda se do posuzování příjmů bude počítat i můj přítel. Úřadem mi bylo sděleno, že se posuzuje pouze ten, kdo je uvedeny s trvalým pobytem. Tím pádem to chápu tak, že do příjmů se můj přítel nebude počítat.

    Chápu to správně?
    Děkuji za odpověď a případné opravení a vysvětlení.

  • Custom avatar Romana

    Dobrý den,

    chci se zeptat na příspěvek na bydlení.

    Moje životní situace: jsem matka samoživitelka registrovaná na úřadu práce. mám dvě nezaopatřené děti ve věku 10 a 15 let.

    Byl mi přiznán příspěvek na živobytí ve výši 5450 Kč. (Pobírám přídavky na děti ve výši 1200 Kč a mám soudem stanovené výživné, které nedostávám ve výši 2000 Kč.).

    Chtěla jsem požádat o příspěvek na bydlení. Mám trvalý pobyt (na základě nájemní smlouvy) v rekreační nemovitosti, ale sociální pracovnice mi sdělila, že kvůli tomu na příspěvek nemám nárok. Co je na to m pravdy a podle jakého zákona to úřednice takto vyhodnotila?

    Děkuji za informaci.

  • Hana Kubecová

    Dobrý den, mám takový dotaz, na sociálce mi nechtějí vyplatit příspěvek na bydlení, brala jsem ho od listopadu loňského roku, do února letošního roku. Když jsem žádala v lednu, slečna mi žádost zamítla i s vedoucí, přesto že beru pouze příspěvek v hmotné nouzi 3400,-Kč s tím, že nemám na dokladě o zaplacení nájmu uveden poplatek, který banka nevybírá. Nájem platím u přepážky v ÉRA Poštovní spořitelna ve výši 7000,- a žádné poplatky tato banka nevybírá. Potvrzení mi samozřejmě nevydají. Paní vedoucí slečně řekla, že má napsat čestné prohlášení, že tato banka opravdu poplatky nevybírá,přesto mi byla žádost zmítnuta. nevím už na koho se obrátit, protože si dělám samé dluhy a nájem platit musím. Poradíte mi? Děkuji

  • Dalibor

    Dobrý den, zajímalo by mě, zda se pro příznání příspěvku na bydlení posuzuje i příjem předdůchodu, když jsou to vlastně mé vlastní úspory a jinak se výše úspor v tomto případě nezjišťuje. Děkuji.

  • Custom avatar Lenka

    Dobrý den,

    chtěla bych se zeptat, jeden známí je vedený na úřadu práce a chtěl by přijmout brigádu s výdělkem nižším než 4250,-, na úřadu práce tedy pouze oznámí a dodá podklady o jakou brigádu se jedná. S tímto nízkým výdělkem nejspíš nepřijde o podporu, ale ptám se, jestli přijde o příspěvek na bydlení, který pobírá.

    Děkuji za odpověď

  • Custom avatar JL

    Dobrý den,

    chtěla bych se zeptat, jak je to s příspěvkem na bydlení a ubytovně. Člověk tam pochopitelně nemá trvalý pobyt. Nemá tedy ze zákona ani nárok na tuto sociální dávku? Jaké jiné sociální dávky mohou být člověku přiznány, pokud bydlí na ubytovně?

    Děkuji, JL

  • Custom avatar Markéta

    Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli bych měla nárok na nějaké dávky když bych byla sama se třemi dětmi v pronajatém bytě. Jsem pracující a pobírám na nejmladší dítě 5000Kč rod.přísp. Někde jsem četla, že na dávky nemají nárok pracující lidé…znamenalo by to tedy pro mně zdát se práce, abych měla na dávky nárok? Nebo se nedá třeba zažádat o městský byt? Děkuji předem za odpověď!

  • Custom avatar Pati

    Dobry den,
    Mam takovy dotaz. Chce pozadat o prispevek na bydleni , jenom ze v kalkulacce mi nevychazi nic. Jsem na RD mam 7100 + 1600 pridavky. Mam try deti , 8 m , 5let a 11 let. Manzel vydelava kolem 15000 Kc, z teho plati alimenty 5500. Najem platime 9250 plus skolka na malou 1200 Kc. Pokud spravne tusim pujcky jake ma manzel 6200 Kc se nepocita ?! Mame vubec narok na prispevek? Pani na socjalce tvrdi ze prijem mame velky a nezajima ji ze paltime alimenty. Obcas ne zbyva nam na jidlo ani na poplatky za skolku. Dekuji za odpoved.
    S pozdravem P.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
  • Miroslava: Dobrý den mám maminku 70 let po mrtvici,operaci kyčle její stav není dobrý a p...
  • BRANISLAV REMIAR: Rychlá a legitimní půjčka: BRANISLAV.REMIAR01@GMAIL.COM. Dále Vás budeme infor...
  • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
  • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
  • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
  • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
  • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...