Kalkulačka výpočet výplaty – kolik je čistá mzda?

Chtěli byste si spočítat, kolik peněz vám zůstane z výplaty, po odečtení daní, sociálního a zdravotního pojištění? Zajímalo by vás, jaké daňové slevy si můžete uplatnit? Nebo jak je to s daňovým zvýhodněním na dítě, a možností získat daňový bonus?

Na této stránce najdete online kalkulačku pro výpočet výplaty. Snadno a rychle si můžete ověřit, jak se vám projeví zvýšení či snížení výplaty, třeba při změně zaměstnání. Také se podíváme na všechny změny v oblasti výpočtu čisté mzdy, které platí od 1. 1. 2020.

Výpočet čisté mzdy: mzdová kalkulačka 2024

Od 1. ledna 2024, se poměrně významně mění výpočet čisté mzdy v zaměstnání. Bude se zvyšovat minimální mzda, a zřejmě se zvýší i zaručená mzda. A alespoň z části se zvýší i platy u státních zaměstnanců.

Jsou zde ale i méně pozitivní změny – v roce 2024 se ruší některé daňové slevy, nově se bude platit i nemocenské pojištění, ruší se některé zaměstnanecké benefity. Zhorší se i podmínky práce na dohodu.

Viz nová kalkulačka pro výpočet výplaty v roce 2024

Aktualizace 1. 1. 2021

Zákon vyšel ve sbírce zákonů 31. 12. 2020, většina změn tak definitivně platí již od 1.ledna 2021:

 • zrušení superhrubé mzdy a nové sazby daně z příjmů 15% a 23% platí od 1.1.2021
 • zvýšení základní daňové slevy na poplatníka o 3000 Kč platí od 1.1.2021 (další zvýšení platí od 1.1.2022)

Aktualizace 22. 12. 2020:

22.12.2020 Parlament podruhé schválil zrušení superhrubé mzdy a zvýšení daňové slevy na poplatníka.

Změna by nyní měla být již definitivní (zrušení supehrubé mzdy i zvýšení daňové slevy, a další změny). Zvýšení čisté mzdy se tedy projeví od února 2021 (u výplaty za leden 2021). U většiny zaměstnanců se zvýší čistá výplata o minimálně 1000 Kč měsíčně (nebo i podstatně více).

Nově se bude daň počítat pouze z hrubé mzdy a bude 15% (při příjmu nad cca 140 000 Kč se platí 23% – z částky nad tuto hranici)

Základní daňová sleva na poplatníka se zvýší o 3000 Kč na 27 840 Kč (tj. o 250 Kč měsíčně více). Další zvýšení daňové slevy bude v roce 2022. Opět o 3000 Kč na 30 840 Kč.

Výpočet v nové kalkulačce čisté mzdy, je aktualizován podle toho, co bylo schváleno v Senátu i v Parlamentu.

Od 1.1.2021 se také zvýší minimální mzda pro zaměstnance, na 15 200 Kč (v roce 2020 je to 14 600 Kč). To povede i ke zvýšení minimální zaručené mzdy = zvýšení hrubé mzdy pro řadu zaměstnanců.

Mzdová kalkulačka – výpočet výplaty 2020

Kalkulačka čistá mzda 2020
Hrubá měsíční mzda

Podepsané daňové prohlášení
(u zaměstnavatele)
Stanoven minimální vyměřovací základ (*)

(*) Zadejte "NE", pokud jste student, rodič na mateřské nebo rodičovské, invalidní důchodce, či obecně v kategorii státních pojištěnců.

Počet nezaopatřených dětí bez ZTP/P

Počet nezaopatřených dětí se ZTP/P

Sleva na dani - student
Sleva na dani - invalidní důchodce
Průkaz ZTP/P
Výpočet

Výpočet čistého platu v roce 2020

Výpočet čistého platu nemusí být tak složitý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Postup výpočtu výplaty začíná tím, že se určí hrubá mzda. U zaměstnanců, kteří mají smluvní mzdu, je to částka uvedená ve smlouvě. U zaměstnanců, kteří mají úkolovou nebo hodinovou mzdu, pak stanovení hrubé mzdy může být trochu složitější. Spočítají se i všechny příplatky (nárokové i nenárokové), náhrady mzdy (dovolená, státní svátek), odměny apod. Výstupem by měla být celková hrubá mzda.

Sociální a zdravotní pojištění 2020

Jedním z prvních kroků při výpočtu čisté mzdy je výpočet sociálního a zdravotního pojištění. To se strhává jak zaměstnanci, tak ho odvádí i zaměstnavatel

 • Sociální pojištění (resp. důchodové pojištění) u zaměstnance je 6,5% z hrubé mzdy
 • Zdravotní pojištění u zaměstnance je 4,5% z hrubé mzdy

Kromě těchto 11%, které se strhnou z hrubé mzdy zaměstnance, platí zaměstnavatel dalších 34% z hrubé mzdy a to:

 • Sociální pojištění zaměstnavatel = 24,8% (zahrnuje nemocenské pojištění, důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti)
 • Zdravotní pojištění = 9%

Z výšeuvedeného vyplývá, že jen na sociálním a zdravotním pojištění dostává stát 45% z hrubé mzdy. Protože ale většinu z toho zaplatí zaměstnavatel, tak si to řada zaměstnanců ani neuvědomuje. Ale když oni mají hrubou mzdu třeba 30 000 Kč, tak zaměstnavatele stojí 40 200 Kč.

Super hrubá mzda a výpočet daně 2020

Pro výpočet daně se nevychází z toho, jaká je hrubá mzda, ale z toho jaká je super hrubá mzda:

 • Super hrubá mzda = hrubá mzda zaměstnance + zdravotní pojištění zaplacené zaměstnavatelem + sociální pojištění zaměstnavatelem

Daň se tedy spočítá ze super hrubé mzdy a je to 15%. Pokud by tedy někdo měl hrubou mzdu 30000 Kč, pak by základní výpočet vypadal takto:

 • Hrubá mzda = 30000 Kč
 • Sociální pojištění zaplacené zaměstnavatelem = 7440 Kč
 • Zdravotní pojištění zaplacené zaměstnavatelem = 2700 Kč
 • Super hrubá mzda = 40 140 Kč
 • Daň 15% = 6030 Kč

Daňové slevy od 1. 1. 2020

Daň v plné výši (tak jak jsme ji spočítali v předchozím příkladu), ale odvádí jen naprosté minimum zaměstnanců. Velká většina zaměstnanců má u svého zaměstnavatele podepsáno prohlášení poplatníka k dani z příjmů fyzických osob (takový ten „růžový formulář“, co se musí každý rok podepsat).

Díky tomu je pak možné uplatnit již při výpočtu měsíční čisté mzdy různé daňové slevy (pokud by nebyl podepsán tento formulář, daňové slevy by bylo možné uplatnit až v daňovém přiznání, které se podává jednou za rok (do konce března)).

Přehled možných daňových slev a jejich výše v roce 2020 najdete v následující tabulce

Daňové slevy a daňové zvýhodnění na dítě (děti) v roce 2020

Daňové slevy a zvýhodnění v roce 2020
Daňová sleva/zvýhodnění Roční (Kč) Měsíční (Kč)
Na poplatníka 24 840 Kč 2 070 Kč
Na manžela/manželku 24 840 Kč uplatní se ročně
Na mažela/manželku s průkazem ZTP/P 49 680 Kč 4 140 Kč
Invalidní důchod I. a II. stupně 2 520 Kč 210 Kč
Invalidní důchod III. stupně 5 040 Kč 420 Kč
Držitel průkazu ZTP/P 16 140 Kč 1 345 Kč
Student 4 020 Kč 335 Kč
Umístění dítě ve školce (*) 14 600 Kč uplatní se ročně
Sleva na evidenci tržeb (**) 5 000 Kč uplatní se pouze jednou
Daňové zvýhodnění na první dítě 15 204 Kč 1 267 Kč
Daňové zvýhodnění na druhé dítě 19 404 Kč 1 617 Kč
Daňové zvýhodnění na třetí dítě 24 204 Kč 2 017 Kč
Daňové zvýhodnění na první dítě ZTP 30 408 Kč 2 534 Kč
Daňové zvýhodnění na druhé dítě ZTP 38 808 Kč 3 234 Kč
Daňové zvýhodnění na třetí dítě ZTP 48 408 Kč 4 034 Kč

(*) uplatňují se skutečné náklady na základě potvrzení ze školky, částka 14600 Kč je maximální hranice této daňové slevy

(**) Týká se pouze samostatně výdělečných osob, slevu je možné uplatnit pouze ve zdaňovacím období, ve kterém poplatník poprvé zaevidoval tržbu, kterou má podle zákona o evidenci tržeb povinnost evidovat.

Postup výpočtu čisté mzdy

Následný postup výpočtu čisté mzdy tedy zahrnuje to, že od vypočítané daně (15% ze super hrubé mzdy), se odečtou jednotlivé daňové slevy, které si zaměstnanec může uplatnit. Pokud by nastala situace, že součet daňových slev je větší, než vypočítaná daň, pak se žádná daň neplatí, není to ale tak, že by se rozdíl vyplatil zaměstnanci.

To je totiž možné jen v jednom specifickém případě, který se týká daňového zvýhodnění na dítě. V tomto jediném případě může nastat situace, kdy je zaměstnanci vyplacen tzv. daňový bonus. Má to ale několik podmínek. Zaměstnanec musí mít roční příjem nejméně ve výši šestinásobku minimální mzdy (v roce 2020 tedy nejméně 6 x 14600 Kč, tedy 87 600 Kč za rok).

Jak se počítá daňový bonus na dítě (děti)

Od vypočítané daně (15%) se odečtou daňové slevy.

Pokud zůstává kladné číslo, pak do dalšího výpočtu vstupuje toto kladné číslo. Pokud by zůstávalo záporné číslo, pak do dalšího výpočtu vstupuje 0.

Pokud má zaměstnanec nějaké děti, tak se daňové zvýhodnění na dítě (na děti) odečte od zbytku daně (nebo od 0). Vznikne záporné číslo, které se zaměstnanci následně vyplatí jako tzv. daňový bonus.

Tím pak může nastat situace, kdy má zaměstnanec vyšší čistou mzdy než je ta hrubá mzda. To je případ zaměstnanců, kteří mají třeba jen minimální mzdu (nebo obecně spíše nižší mzdu) nebo i těch, co mají více dětí.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka ihned bez ručitele. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka do hodiny bez doložení příjmů. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuse: Kalkulačka výpočet výplaty – kolik je čistá mzda?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Vyhledávání
Poradna a diskuze
 • Jaroslav Chalupa: Bere se v potaz u přídavku na bydlení výše naspořených peněz ?...
 • sedlarjara@seznam.cz: Dobrý den, mám syna 19 let a byl mu připsán invalidní důchod 2 stupně. Je stud...
 • Lucka: Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, na co bych měla nárok jako matka sa...
 • Lucie: Dobrý den, chci se zeptat, syn ukončil dohodou zaměstnání 30.4. a 7.5. se evidov...
 • Opolková M.: člověk, který nezvládá například návštěvy lékaře, koupání, vycházky, m...
 • Jana Králová, Sociální dávky 2024: Paušální náklady na pevná paliva, jsou stanoveny v paragrafu 25, odstavec 1, pí...
 • Műllerová Věra: Dobrý den, pokud někdo dostává příspěvek na bydlení, žije sám, topí pevn...